Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Sve ostale vijesti,komentari..
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Da... ima gospodja Sadeta i sestrica u Tuzli, odnosno Vuk brata od tetke. Cudni su putevi...


http://img9.imageshack.us/img9/3451/4avaz171009vukjeremic60.jpg


http://img38.imageshack.us/img38/8866/4avaz171009vukjeremic35.jpg

"Dnevni avaz", 17.10.2009.godine

17-10-2009 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

18-10-2009 at 14:04 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..


Manjak obrazovanja: Neki se još potpisuju prstom Foto: Arhiv

Od 1991. udvostruèen broj nepismenih osoba

Elementarna pismenost znatno je slabija u ruralnim podruèjima i kod žena...

Dok se pismenom osobom u razvijenim zemljama danas smatra èovjek koji, pored èitanja i pisanja, ima i informatièko znanje, razumije izvještaj o stanju bankovnog raèuna, razumije i u stanju je da ispuni razlièite formulare, u BiH znaèajan procent stanovništva još uvijek se potpisuje otiskom prsta.

Nedostatak podataka

- U našim statistikama postoji hronièan nedostatak pravih podataka o tome. Prije nekoliko godina poèela sam skupljati razne statistike vezane za pismenost, išla po kantonima i slièno, i došla sam do poraznog zakljuèka. Prema zadnjem popisu stanovništva, mi smo i tada u Evropi bili najnepismeniji region, s 9,9 posto nepismenih, dok je Albanija imala 5,2, Bugarska svega 3,2... Kroz period od zadnjih 15 godina mi smo mogli samo nazadovati. Moja procjena je da je od 1991. najmanje udvostruèen broj nepismenih - kaže prof. dr. Lamija Tanoviæ sa Prirodno-matematièkog fakulteta u Sarajevu.

Zvaniènih statistika neæe ni biti prije popisa stanovništva, kažu iz Agencije za statistiku BiH. Do tada se samo može nagaðati o procentu bh. graðana koji ne znaju èitati i pisati.

Elementarna pismenost je znatno slabija u ruralnim podruèjima, a nepismenost je posebno izražena kod žena. Prema nekim pokazateljima, skoro 48 posto žena i 25 posto muškaraca na selima je nepismeno i nema završeno osnovno obrazovanje.

Mnoga ogranièenja

- Uzrok velikog broja nepismenih žena na selu, ali i u gradovima kod nas treba tražiti i u socijalno-ekonomskim i kulturnim ogranièenjima, te strogom patrijarhalnom odgoju. Ženskoj djeci se ne daje šansa, jer djevojèica od 10 godina u takvoj sredini je od veæe koristi kada je u kuæi - naglašava Tanoviæ.

Kako kaže, u bivšoj državi je skoro 90 posto djece iz osnovne škole išlo u srednju, sada je to drastièno manje, pogotovo u zabaèenim selima. Prema njenim rijeèima, taj procent je sada vjerovatno oko 60 posto.

Nepismeno oko 774 miliona ljudi

Prema podacima koji se mogu naæi na internet-stranici UNESCO-a, oko 774 miliona ljudi u svijetu je nepismeno, a od tog broja dvije treæine su žene. Blizu 75 miliona djece u svijetu ne ide u školu. U zemljama u razvoju jedan od tri stanovnika ne znaju èitati i pisati.
Autor: E. GORINJAC

(Dnevni avaz)
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/mozaik/od-1991-udvostrucen-broj-nepismenih-osoba

18-10-2009 at 22:32 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Šesta godišnjica smrti Alije Izetbegoviæa

Danas æe u našoj zemlji biti obilježena šesta godišnjica od smrti prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegoviæa. Tim povodom èlan Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ položit æe u 10 sati cvijeæe na šehidskom mezarju Kovaèi u Sarajevu.



Alija Izetbegoviæ je roðen 8. augusta 1925. godine u Bosanskom Šamcu, a umro je 19. oktobra 2003. u Sarajevu. Njegovoj sahrani prisustvovalo je blizu 200.000 ljudi iz naše zemlje i inostranstva.

Bio je dugogodišnji predsjednik Predsjedništva BiH i lider i poèasni predsjednik Stranke demokratske akcije.

Govorio je nekoliko jezika, meðu kojima su i njemaèki, francuski i engleski. Autor je veæeg broja publicistièkih radova i studija, te svjetskih priznatih knjiga meðu kojima su najpoznatije "Islam izmeðu istoka i zapada", "Problemi islamskog preporoda" i "Islamska deklaracija". Godine 1999. objavio je knjigu "Moj bijeg u slobodu", a 2000. godine knjigu "Sjeæanja".

Dobitnik je niza priznanja i nagrada medju kojima su i medalje Centra za demokratiju iz Washingtona; titula poèasnog doktora pravnih nauka za doprinos zaštiti ljudskih prava i uspostavu mira istanbulskog Marmara univerziteta; prestižnu nagradu za unapreðenje ljudskih prava foruma u Kran Montani i brojne druge.

19-10-2009 at 10:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

20.10.2009.

Osmero povrijeðenih u slijetanju minibusa

Osam putnika povrijeðeno je danas kada je minibus sletio s puta na prijedorskoj petlji na putu Banjaluka - Klašnice i oni su prevezeni u banjaluèki Klinièki centar.

Putnik Svjetlan Dondur /37/ zadobio je teže povrede, a sedam lica lakše, reèeno je Srni u Centru javne bezbjednosti /CJB/ Banjaluka.

Iz Klinièkog centra Banjaluka je saopšteno da su vozilom Hitne pomoæi dovezeni Dondur, Miodrag Davidoviæ /45/ i Danka Rudiæ /58/.

Dondur je primljen u Kliniku za traumatologiju i nad njim æe biti obavljen operativni zahvat radi saniranja povrede, Davidoviæ je zadržan u Klinici za neurohirurgiju zbog kontuzije glave, a Rudiæeva je primljena u Kliniku za torokalnu hirurgiju sa kontuzijom grudnog koša.

U toku su dijagnostièke i terapijske procedure.

Nesreæa se dogodila u 14.40 èasova, a istraga æe pokazati šta je uzrok slijetanja minibusa.
(SRNA)

20-10-2009 at 19:18 | Ukljuèi u odgovor
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sve ostale vijesti,komentari..

citat:
cupo wrote:
20.10.2009.

Osmero povrijeðenih u slijetanju minibusa

Osam putnika povrijeðeno je danas kada je minibus sletio s puta na prijedorskoj petlji na putu Banjaluka - Klašnice i oni su prevezeni u banjaluèki Klinièki centar.

Putnik Svjetlan Dondur /37/ zadobio je teže povrede, a sedam lica lakše, reèeno je Srni u Centru javne bezbjednosti /CJB/ Banjaluka.

Iz Klinièkog centra Banjaluka je saopšteno da su vozilom Hitne pomoæi dovezeni Dondur, Miodrag Davidoviæ /45/ i Danka Rudiæ /58/.

Dondur je primljen u Kliniku za traumatologiju i nad njim æe biti obavljen operativni zahvat radi saniranja povrede, Davidoviæ je zadržan u Klinici za neurohirurgiju zbog kontuzije glave, a Rudiæeva je primljena u Kliniku za torokalnu hirurgiju sa kontuzijom grudnog koša.

U toku su dijagnostièke i terapijske procedure.

Nesreæa se dogodila u 14.40 èasova, a istraga æe pokazati šta je uzrok slijetanja minibusa.
(SRNA)


Ja mislim da je uletio u jato ptica, ali nista nece da prejudiciram prije nego se poslusa zapis iz crne kutije. 


20-10-2009 at 20:15 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Biraju nasljednika sutkinji Mijoviæ

Izbo­r no­vog su­di­je Evrop­skog su­da za ljud­ska pra­va u Stra­zbu­ru iz BiH oba­vit æe se u ja­nu­aru idu­æe go­di­ne, izja­vi­la je za "San" Sa­nja Ba­ga­riæ, sa­vje­tni­ca za odno­se s ja­vnoš­æu u ka­bi­ne­tu èla­na Pred­sje­dniš­tva Ha­ri­sa Si­laj­dži­æa. Ona je pri to­me do­da­la da aktuelnoj sut­ki­nji Lji­lja­ni Mi­jo­viæ man­dat is­ti­èe u okto­bru idu­æe go­di­ne.

- Ona je iza­bra­na u ja­nu­aru 2004. go­di­ne, ali se man­dat ra­èu­na od tre­nut­ka stu­pa­nja na du­žnost, što se de­si­lo u okto­bru te go­di­ne. Mi èe­ka­mo da nam Mi­nis­tar­stvo prav­de BiH dos­ta­vi svu po­tre­bnu do­ku­men­ta­ci­ju, na­kon èe­ga Pred­sje­dniš­tvo tre­ba pre­dlo­ži­ti tri kan­di­da­ta - ka­že Ba­ga­riæ.

Ina­èe, na èi­nje­ni­cu da sut­ki­nji Mi­jo­viæ istièe man­dat upo­zo­ri­la je Al­ma Èolo, de­le­gat u Do­mu na­ro­da Par­la­men­ta BiH, ko­ja je po­dni­je­la ini­ci­ja­ti­vu Pred­sje­dniš­tvu BiH da se po­kre­ne pro­ce­du­ra za izbor su­di­je. Èolo je na ovaj pro­blem uka­za­la po­se­bno zbog èi­nje­ni­ce da sa­mo pro­ce­du­ra izbo­ra su­di­je tra­je go­di­nu da­na.

- Pred­sje­dniš­tvo tre­ba da raspiše ja­vni po­zi­v i da dos­ta­vi ime­na tri kan­di­da­ta ko­mi­te­tu za ljud­ska pra­va Vi­je­æa Evro­pe. Taj ko­mi­tet, ina­èe, for­mi­ra gru­pu ko­ja ima pra­vo da oba­vi in­ter­vju sa sva­kim od kan­di­da­ta i da pre­dlo­ži naj­bo­ljeg par­la­men­tar­noj Skup­šti­ni Vi­je­æa Evro­pe - re­kla je Èolo za "San".

Ona je pod­sje­ti­la da je u ja­nu­aru ove go­di­ne usvo­je­na re­zo­lu­ci­ja Vi­je­æa Evro­pe 1646 u ko­joj je pro­pi­sa­na pro­ce­du­ra no­mi­na­ci­je.

- Tu ima po­se­ban obra­zac ko­ji kan­di­da­ti po­pu­nja­va­ju, ko­je uslo­ve tre­ba da ispu­nja­va­ju za­tim akti­vno zna­nje je­dnog je­zi­ka ko­ji je u slu­žbe­noj upo­tre­bi u su­du... Po­se­ban ko­mi­tet za ljud­ska pra­va i pra­vna pi­ta­nja Vi­je­æa Evro­pe ra­zma­tra no­mi­na­ci­je. Ta­ko­ðer, u re­zo­lu­ci­ji se pre­po­ru­èu­je ze­mlja­ma da pos­tu­pak no­mi­ni­ra­nja tre­ba bi­ti tran­spa­ren­tan, što zna­èi da se mo­ra pro­ves­ti kon­kur­sna pro­ce­du­ra - kaže Èolo.

Po­red to­ga što se oèe­ku­je izbor su­di­je u Evrop­skom su­du za ljud­ska pra­va, tre­ba re­æi i to da BiH veæ du­že vrijeme ne­ma pred­sta­vni­ka u Ko­mi­te­tu za spre­èa­va­nje tor­tu­re, kao ni u Ve­ne­ci­jan­skoj ko­mi­si­ji, na što su evrop­ski zva­ni­èni­ci upo­zo­ra­va­li u ne­ko­li­ko na­vra­ta.
A. Ž. O.

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=8842

22-10-2009 at 06:45 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Kazu, ovo je "dugotrajan problem" ? A sta nije?

Problem æe riješiti 50 struènih saradnika?



Ra­di efi­ka­snij­jeg rje­ša­va­nja na­go­mi­la­nih ko­mu­nal­nih pre­dme­ta i po­bolj­ša­nja na­pla­te po­tra­ži­va­nja­nja ko­mu­nal­nih pre­du­ze­æa, Vi­so­ko sud­sko i tu­ži­la­èko vi­je­æe BiH usvo­ji­lo je pre­po­ru­ke ko­ji­ma se su­ge­ri­šu uvo­ðe­nje elek­tron­ske obra­de ko­mu­nal­nih pre­dme­ta, te iz­mje­ne i do­pu­ne za­ko­na o iz­vršnom pos­tup­ku, ko­mu­nal­nim dje­la­tnos­ti­ma i ja­vnom RTV sis­te­mu BiH, kao i Pra­vil­ni­ka o unu­traš­njem sud­skom po­slo­va­nju.

Ma­njak pros­to­ra

Opæin­ski sud Sa­ra­je­vo, ka­ko je re­kao nje­gov pred­sje­dnik Go­ran Sa­li­ho­viæ, ima 912.000 ko­mu­nal­nih pre­dme­ta ili 92 pos­to od uku­pnog bro­ja, a pro­šlo­go­diš­nji pri­liv bio je 450.000 pre­dme­ta. - Di­gi­ta­li­za­ci­jom i ske­ni­ra­njem pre­dme­ta ura­ðe­na je fan­tas­ti­èna ba­za po­da­ta­ka, ali je pro­blem što ima­mo sa­mo se­dam stru­ènih sa­ra­dni­ka ko­ji su u pro­sje­ku za­du­že­ni sa po 120.000 pre­dme­ta.

Ne­op­ho­dan nam je pros­tor da smjes­ti­mo te pre­dme­te, ali i lju­di. Po­tra­ži­va­nja izno­se 115 mi­lo­na KM i ne­vje­ro­va­tno je da ni­ko ne že­li da to na­pla­ti. Pre­dla­žem da pri­mi­mo na dvi­je go­di­ne po 50 ra­dni­ka i srtu­ènih sa­ra­dni­ka i da po­ku­ša­mo na­pla­ti­ti 50 mi­li­ona KM du­ga - ka­zao je Sa­li­ho­viæ, ko­ji sma­tra da bi se u na­pla­ti "tre­ba­la an­ga­žo­va­ti i ko­mu­nal­na pre­du­ze­æa, ali ra­zmo­tri­ti mo­gu­ænost uspos­ta­ve agen­ci­je za na­pla­tu po­tra­ži­va­nja".

Pre­mi­jer­sko obe­æa­nje

re­mi­jer Kan­to­na Sa­ra­je­vo Be­sim Me­hme­diæ obe­æao je da æe obez­bje­di­ti pros­tor i za­po­sle­nje za 20 stru­ènih sa­ra­dni­ka ko­ji æe bi­ti pla­æe­ni iz kan­to­nal­nog bu­dže­ta, ka­ko bi se za­us­ta­vi­la pra­ksa ne­pla­æa­nja ra­èu­na za ko­mi­na­li­je. Za­klju­èio je da je to du­go­ra­jan pro­blem za ko­ji su po­dje­na­ko od­go­vor­ni me­na­džmen­ti ko­mu­nal­nih pre­du­ze­æa, vla­de i skup­šti­ne.
I. Tre­pa­lo­vac

Uzro­ci i po­slje­di­ce

Po­mo­æni­ca om­bud­sme­na za za­šti­tu po­tro­ša­èa BiH Lju­bi­ca Èo­lo­viæ na­gla­si­la je da po­tro­ša­èi tre­ba­ju pla­æa­ti sa­mo ono­li­ko ko­li­ko po­tro­še stru­je, gri­ja­nja, plin, vo­de. - Ra­di efi­ka­sne na­pla­te ko­mu­nal­nih po­tra­ži­va­nja tre­ba ot­kla­nja­ti uzrok, a ne po­slje­di­ce. Po­tro­ša­èi kao uzro­ke ne­pla­æa­nja na­vo­de lo­še na­pja­nje, ne­re­do­vno pru­ža­nje uslu­ga, ne­mo­gu­ænost os­tva­ri­va­nja pra­va na obra­èu­na na osno­vu stvar­nih ispo­ru­ka oèi­ta­nih na bro­ji­lu po­tro­ša­èa, po­gre­šno evi­den­ti­ra­nje... Po­tro­ša­èi tra­že ugra­dnju bro­ji­la za utro­šak to­plo­tne ener­gi­je i vo­de - ka­za­la je ona.

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=8844

22-10-2009 at 06:50 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

A ZASTO? Hej, SIPA!!

Taèno je, uselio sam u kuæu Bošnjaka u Brèkom



Tokom posjete Tuzli, Mirko Lujiæ, direktor Agencije za istrage i zaštitu SIPA, sudario se i sa nekoliko otvorenih pitanja.

Jedno od njih bilo je zbog èega je s pozicije pomoænika smijenio Dragana Lukaèa i da li je to uèinio zato što je Lukaè podnio prijavu Tužilaštvu BiH protiv Milorada Dodika za milionske malverzacije. Lujiæ o tome nije htio ni rijeèi progovoriti, osim konstatacije da Lukaè nije dobio drugi mandat.

Na to mjesto on je postavio Anðelka Hrgiæa, a na primjedbu da ima indicija da je njemaèka policija Hrgiæa osumnjièila za pokušaj ubistva Ante Ðapiæa, on je u Tuzli kazao: Da je osumnjièen, o tome bismo bili obaviješteni. Anðelko Hrgiæ je èist i nije bilo nikakvih smetnji prilikom njegovog imenovanja za pomoænika direktora SIPA-e.

Mirko Lujiæ je u Tuzli kazao da je do 1993. živio u okolini Jajca i da nije imao nikakvu funkciju u tadašnjem Centru javne bezbjednosti tog grada. Na primjedbu da ima naznaka da je uèestvovao u ratnim zloèinima u Jezeru kod Jajca, od je odgovorio: - To nije taèno i to se može provjeriti kod svih koji me poznaju. Mirko Lujiæ je priznao da je uselio u kuæu jednog Bošnjaka u Brèkom uz naglasak da to nije uèinio silom. - Imam rješenje na osnovu kojeg sam uselio u kuæu Bošnjaka u brèkom. Taènije, u njegovu kuæu sam ušao jer je on na to pristao i on je to odobrio - kazao je Lujiæ u Tuzli.
E.S.

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=8863

22-10-2009 at 06:54 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sve ostale vijesti,komentari..

http://www.e-novine.com/region/region-bosna/31329-Ruke-brezobrazi.html

23-10-2009 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Tuzlarije : Sve ostale vijesti,komentari.. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice