Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Dijaspora : Vijesti iz dijaspore!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Odgovori: 9833
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz dijaspore!

09.12.2009. u 20:11

Sud u SAD-u odlučio Muhamed Šaćirbegović ponovo slobodan čovjek

Federalni žalbeni sud u SAD-u je odlučio da Muhamed Šaćirbegović nije optužen za bilo kakav zločin i ne može biti izručen Bosni i Hercegovini. Drugostepeni žalbeni sud je odredio da se Šaćirbegoviću ukinu sve mjere ograničavanja slobode, stoji u izjavi koju je Šaćirbegović proslijedio medijima u BiH.
Šarćirbegović se zahvalio Sudu, rekavši da se osjeća olakšanje nakon godina psihičkog i fizičkog pritiska, ali vjeruje da se povratilo povjerenje u američki pravosudni sistem.

"Ovo je lična potvrda, ali i potvrda istini, pravdi i američkom pravosudnom sistemu", rekao je Šaćirbegović.

On je dodao da njegovi pravni zastupnici zaslužuju pohvale, ne samo za odbranu pravnih principa, nego i za odbranu istine.

"Moj primjer je dokaz da zakon ne pobjeđuje bez određene cijene, ali je na kraju pravda pobijedila", rekao je Šaćirbegović.

On je istakao da će se nastaviti baviti politikom i promovisanju pitanjima koja su važna Amerikancima, Bosancima i Hercegovcima, kao i svima koji se vide kao građani svijeta.

Šaćirbegović je bio osumnjičen da je u vrijeme dok je obavljao dužnost ambasadora BiH pri Ujedinjenim narodima pronevjerio dva miliona i 500 hiljada dolara a pravosudne vlasti već godinama su pokušavale ishoditi njegovo privođenje sudu u Sarajevu gdje je protiv njega otvorena istraga.

Prema nalazima istrage koju su provele vlasti u BiH, Šaćirbegović je izravno prisvojio 600 hiljada dolara od ukupno 2,5 miliona dolara zloupotrebljenih sredstava s računa misije pri UN-u kojima je raspolagao u vrijeme svoje diplomatske karijere.

Sa-x

09-12-2009 at 20:55 | Uključi u odgovor
ANABELA

Registriran(a): 30-07-2007
Odgovori: 3827

icon Re: Re: Vijesti iz dijaspore!

citat:
XMRVICAxTZ wrote:
Kanada: Brutalno hapšenje Irnesa Zeljkovića

Video snimak hapšenja i brutalnog premlaćivanja Irnesa Zeljkovića iz Glamoča udarna je tema kanadskih medija. Naime, incident se dogodio na Univerzitetu u Ontariou, a na snimku se jasno vidi kako policijski dužnosnici premlaćuju Zeljkovića tražeći od njega da se ne opire, iako se Zeljković uopšte i ne miče.
"Prestani se opirati, uhapšen si", govorili su policajci dok su pendrecima, rukama i nogama udarali Zeljkovića koji je nepomično ležao na podu.

Naime, Zeljković je uhapšen pod sumnjom da predstavlja sigurnosnu prijetnju, a iako se on prilikom hapšenja, po izjavi svjedoka, nije opirao na njega je nasrnulo nekoliko policajaca koji su ga najprije oborili na zemlju, a zatim udarali nogama i pendrecima govoreći mu da se prestane opirati.

Iako je Zeljković nepomično ležao na podu dok su ga policajci premlaćivali u pomoć pri hapšenju dotrčali su i službenici koji rade na osiguranju škole, koji su 'pomogli' policajcima u brutalnom premlaćivanju Irnesa.

Studenti koji su se u to vrijeme zatekli na hodniku bili su zaprepašteni ovim činom kanadskih oficira, te su načinili i video snimak koji je šokirao kanadsku javnost nakon što se pojavio na YouTubeu.

"Zeljković se nije opirao prilikom hapšenja. Nije ništa govorio. Nije pokušao nikoga udariti. Bio je posve zbunjen", kazao je jedan od očevidaca.

Naime sve je počelo kada je jedan od studenata dojavio kako ga unutar zgrade Fakulteta prirodnih nauka neki muškarac neprestano prati.

Nešto kasnije, službenici zaposleni na osiguranju fakulteta primili su poziv u kojem se navodi kako sumnjiva, dezorjentisana osoba pokušava ući u fakultetske urede. Navodno, Zeljković se kasnije zabarikadirao na sedmom spratu, a kada je došla policija on je, prema izjavi koju su dali nadležni s Univerziteta, nasrnuo na policajce.

Svjedoci nemilog događaja, pak, su istakli da nisu vidjeli ni u jednom trenutku kako Irnes napada policajce, niti im se opire.

Zeljković je poslije incidenta izmješten u bolnicu na pregled, nakon toga je bio u pritvoru, da bi sada bio pušten uz kauciju i čeka suđenje.

Zeljković se tereti za napad na policajca, opiranje prilikom hapšenja, te činjenje štete manje od 5 hiljada dolara.

Imal sta nova za ovog momka?

Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
10-12-2009 at 07:11 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

U Bosnu i Hercegovinu sam se vratio zahvaljujući ministru Salki Obhođašu

Jasmin Bučo, sa 16 godina napustio je Sarajevo i krenuo u Francusku. Mislio je da će tamo ostati samo godinu dana i da će školovanje nastaviti u domovini. Međutim, splet sretnih okolnosti doveo je do toga da je Bučo u Lionu proveo 10 godina i iz Francuske se u BiH vratio kao najmlađi doktor tehničkih nauka. Ima 30 godina i velike planove za budućnost.

Veliki uspjeh

- Nakon završetka rata, rodbinskim vezama otišao sam u Francusku da se koliko toliko oporavim od ratnih strahota i mislio sam da ću se brzo vratiti. Međutim, sudbina je htjela da u Lionu upišem srednju školu i da tamo nastavim započeto školovanje. Nisam znao jezik, ali sam ga malo pomalo učio i na kraju savladao. Nisam imao posebnih predispozicija za francuski jezik, jer sam u Gimnaziji učio njemački i engleski, ali sam se uklopio. Kao dobar učenik po završetku srednje škole dobio sam stipendiju Vlade Republike Francuske koja mi je omogućila upis na fakultet. Za mene je to bio veliki uspjeh jer sam se sam snalazio po bijelom svijetu. Odložio sam povratak u BiH i onda je jedna stvar povlačila drugu - kaže Bučo. Nakon završene prve godine studija postao je stipendista Ministarstva industrije. Diplomirao građevinu, a onda otišao u Edinburg gdje je magistrirao geotehniku, da bi se ponovo vratio u Lion i završio doktorat.

Zajednički prijatelji

- Na kraju u Francuskoj sam proveo 10 godina. Tri godine sam u Lionu bio asistent na fakultetu, a onda sam dobio zvanje docenta. Dvije godine sam radio u Elektroprivredi Francuske kao ekspert za infrastrukturu. U Parizu sam upoznao tadašnjeg ministra prostornog uređenja Federacije BiH Salka Obhođaša. Spojila nas je ambasada u Francuskoj i neki zajednički prijatelji iz istočne Bosne i tako smo se sreli. Razgovarao sam s njim i on mi je rekao da ukoliko imam ozbiljne namjere za povratak da će mi kao mladom i školovanom kadru naći posao, odnosno zaposliti kao savjetnika u Federalnom ministarstvu prostornog uređenja. I na toj sam funkciji i danas iako Salko Obhođaš više nije ministar. U međuvremenu sam dobio katedru na Građevinskom fakultetu u Sarajevu i odmah sam dobio mjesto docenta gdje predajem predmete iz oblasti geotehnički objekti. Na sebe gledam kao na nekoga ko je na početku karijere jer ima jako puno stvari koje bi mogao uraditi. Prije svega iskustvo koje sam stekao u Evropi mogu prenijeti u BiH. Konkretno mislim na građevinarstvo i energetiku - kazao nam je Bučo.

J.M.
San

11-12-2009 at 07:51 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

04-01-2010 at 21:40 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

Amerikanci oduševljeni
Okus i miris domovine u Cafeu Bosna u Tennesseeju

Kuharica i vlasnica Cafea Bosna u Tennesseeju, Ševala Kulović svojim gostima nudi specijalitete svoje domovine u udobnom, prijatnom, kućnom okruženju. Jelovnik njenog restorana pokazuje fascinirajući balans Istoka i Zapada.
The Tennessean piše da je posjeta njenom kafiću kao odlazak Ševalinoj kući. Na vratima će vas dočekati nasmijana vlasnica koja će se predstaviti i poželjeti dobrodošlicu. Nakon toga počinje recitacija specijaliteta i vrijeme za pregled jelovnika dok se ona vraća na svoje radno mjesto.

Ševala svojim gostima dopušta da predlože šta bi željeli jesti, a ona će uraditi sve da želju ispuni.

Doručak se služi tokom cijelog dana, a Ševala gostima nudi i veliki broj američkih jela. Sve je uvijek svježe i toplo.

Kao što je i bilo za očekivati, specijalitet kuće su ćevapi. Jelo koje Amerikanci opisuju kao hamburger skuhan kao hot dog. Cijena deset ćevapa u somunu s lukom je 6,95 dolara.

Osim tradicionalnih bosanskih jela, gostima se nude i razne vrste šnicli, pasti i ostalih jela koje porijeklom pripadaju drugim nacionalnim kuhinjama, ali su omiljene među Bosancima i Hercegovcima.

Dok gosti čekaju jelo servira im se bosanska kafa, a kao desert nude se palačanci.

http://www.cafebosnanashville.com/

08-01-2010 at 21:35 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

"U BiH se želi vratiti oko 150.000 ljudi"

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović u razgovoru sa ambasadorom Danske u BiH Kristen Rosenvold Gilan istakao je da je za resorno ministarstvo najteže pitanje povratka izbjeglica i raseljenih lica, jer je obaveza države da obezbijedi povratak svima koji to žele, a takvih je trenutno oko 150.000.

Halilović je precizirao da je, prema Programu povratka 2009 - 2014. godine, godišnje potrebno obezbijediti oko 200 miliona KM.

Sagovornici su razmijenili mišljenja o statusu građana BiH u dijaspori, posebno o položaju više od 20.000 građana BiH koji borave u Danskoj.

Gilanova je istakla da je većina građana BiH integrisana u dansko društvo, ali je naglasila da poseban izazov predstavljaju izbjeglice koje spadaju u stariju populaciju i sve više osjećaju da su marginalizovani u društvu u zemlji u kojoj žive, a nisu donijeli konačnu odluku da li da se vrate u svoju zemlju.

S tim u vezi, Gilanova je Haliloviću uručila brošuru "Integracija u Danskoj ili povratak u domovinu" koju je sačinio Danski savjet za izbjeglice, a odnosi se na istraživanje o procesu donošenja odluke o povratku teško traumatizovanih izbjeglica iz BiH.

Tokom susreta bilo je riječi i o položaju manjina u BiH, posebno Roma, kao najbrojnije nacionalne manjine među 17 manjina priznatih u BiH.

Halilović je rekao da su 2009. godine realizovani projekti pomoći Romima u oblasti stanovanja, zapošljavanja i zdravstvene zaštite, kao i evidentiranje ove nacionalne manjine, vrijedni tri miliona KM.

On je naglasio da su i za 2010. godinu u budžetu Ministarstva obezbijeđena tri miliona KM kako bi bila nastavljena realizacija projekata iz akcionih planova za pomoć Romima u BiH.

[Edited by XMRVICAxTZ on 09-01-2010 at 02:39 GMT]

08-01-2010 at 21:39 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

11-01-2010 at 08:08 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

11-01-2010 at 08:14 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

11-01-2010 at 19:52 | Uključi u odgovor
XMRVICAxTZ
sitna al dinamitna

Los Angeles: Sarajlija najbolji model na prestižnom takmičenju

Na prestižnom takmičenju modela "Interational Modeling and Talent Association" u Los Angelesu Sarajlija Bakir Silajdžić proglašen je Modelom godine, objavila je IMTA.

Iako mu je bio prvi put da prošeta modnom pistom dobro se snašao, te osvojio publiku i stručni žiri.

Bakir nikad nije imao iskustva u manekenskom poslu. Međutim, spletom sretnih okolnosti našao se na listi učesnika na ovom takmičenju. On ni tada nije slutio da će izaći kao apsolutni pobjednik večeri.

U finalu je zasjenio ostale učesnike koji su se pripremali i po godinu dana da bi bili u što boljoj formi i ostvarili što bolji plasman. Pored nagrade za najboljeg modela, osvojio je prvo mjesto u kategorijama "Fashion Print", "Runway", "Swimwear" te drugo mjesto kategoriji "Jeans".

Ovaj mladi Bosanac živi s roditeljima i sestrom u gradu Irvine u Kaliforniji. Druga je godina u Biznis školi i nada se kao i svaki drugi mladi čovjek uspjehu u poslu za koji se odlučio. Uz biznis je dobio i novu profesiju u kojoj se pokazao kao profesionalac i maneken s dugogodišnjim iskustvom.

Mnogi mu predviđaju blistavu budućnost u modnom svijetu, što i nije čudno s obzirom koliko je nagrada dobio 9. januara u Los Angelesu. Bakir je već počeo da dobija ozbiljne ponude iz modne ali i filmske industrije.

12-01-2010 at 21:10 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 13
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: Basho, beganredzep, hare, lars, nodi206, Samo za Tuzlu
FORUM : Dijaspora : Vijesti iz dijaspore! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata