Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Diskriminacije o kojima se ne prièa
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
primus inter pares wrote:

jeb`o bas se milja da puknut pola danas,a pola za kasnije...koja ti je ta...


ja znam da si ti skont'o, pa necu objasnjavat bila bi diskriminacija
11-05-2012 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
statebriga wrote:

ja znam da si ti skont'o, pa necu objasnjavat bila bi diskriminacija


ne kontam ja nista,mja bi sad i zmiju u oko
o ðisi tarzane nisam se odma prepozno
11-05-2012 at 11:02 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

Izmeðu tradicije i predrasuda:

Diskriminacija pokrivenih žena o kojoj se ne govori


Iz istraživanja koje sam ja radila i iz nekih sluèajeva za koje znam, slobodno se može reæi da postoji diskriminacija nad pokrivenim ženama u BiH. Ona je primarna na tržištu rada, pri zapošljavanju, kao i tokom samog rada.

Uprkos èinjenici da je Bosna i Hercegovina multietnièna država, u zemlji je sveprisutna diskriminacija pokrivenih žena, koja se najviše manifestuje na tržištu rada.

Iako je BiH prije nekoliko godina donijela Zakon o zabrani diskriminacije koji jasno navodi da je diskriminacija na svakoj, pa i vjerskoj osnovi, zabranjena, sluèajevi diskriminacije žena sa maramom su sve èešæi. Ipak, ova vrsta diskriminacije vrlo rijetko se prijavljuje nadležnima. Pokrivene žene svoja negativna iskustva veæinom èuvaju za sebe misleæi da, ukoliko iznesu svoje probleme, neæe puno postiæi u razbijanju predrasuda.

„Iz istraživanja koje sam ja radila i iz nekih sluèajeva za koje znam, slobodno se može reæi da postoji diskriminacija nad pokrivenim ženama u BiH. Ona je primarna na tržištu rada, pri zapošljavanju, kao i tokom samog rada. Takoðe, diskriminacija je zastupljena i u nekim javnim institucijama, ali i u svakodnevnom životu. No, diskriminacija pokrivenih žena u svakodnevnom životu manje utièe na žene od one u radu“, rekla je u izjavi za agenciju Anadolija Ðermana Šeta, autorica knjige „Zašto marama“.

Ona je naglasila kako postoje pokrivene žene koje se nikada ne susretnu sa problemima bilo koje vrste, ali da je u prosjeku svaka druga žena u BiH žrtva šikaniranja zbog svoje marame.

Šeta je kazala kako je pitanje marame globalna tema o kojoj se stalno raspravlja, ali tema koja je duboko kontekstualizirana. Ona je pojasnila da je bh. društvo, ne tako davno, izašlo iz dugog perioda socijalizma u kojem religija nije bila poželjna, te zakljuèuje da bilo kakva javna manifestacija religije u našem društvu još uvijek nije dobro prihvaæena.

„U periodu socijalizma, žene koje su nosile maramu nisu se školovale ili nisu bile društveno uspješne. To su uglavnom bile žene koje su živjele na selu, te upravo zbog toga kod nas postoji ideja da takve žene nisu obrazovane“, rekla je Šeta, te dodala kako ovim predrasudama pomaže i èinjenica senzacionalistièkog pristupa izvještavanja o islamu preko pokrivene žene, minareta, terorizma i sliènih stvari. Zbog takvih zloupotreba, raða se i islamofobija.

Marama na tržištu rada

Kao jedan od najèešæih vidova diskriminacije pokrivenih žena, Šeta je istakla onaj koji se dešava na tržištu rada. Ona je dodala da marama može predstavljati problem pri zapošljavanju, ali isto tako i u napredovanju u karijeri, odlasku na seminare, te pružanju prilike za dalji razvoj.

„Kod nas u društvu èesto se javlja, za mene najstrašniji argument, a to je da je pokrivena žena neko ko je drugaèiji od drugih te da æe smetati nekome ko nije musliman. To je potpuno besmisleno ukoliko živite u pluralnom društvu. Po samoj definiciji, pluralno društvo je društvo u kojem žive razlièiti ljudi“, pojasnila je Šeta.

Ajna Sadikoviæ, zubni tehnièar po zanimanju, kazala je za agenciju Anadolija kako je, nakon što se pokrila, imala velikih poteškoæa da naðe posao, te da je još uvijek nezaposlena.

„Nakon poroda, prestala sam raditi. Kada sam ponovo poèela tražiti posao, nailazila sam na odbijanja zbog toga što nosim maramu. Sve bi bilo uredu dok ne doðe do vizuelnog kontakta“, rekla je Sadikoviæ, te dodala: „Konkretno, kada sam se javila na konkurs kod prvog poslodavca kod kojeg sam radila nakon završetka škole, otvoreno sam zamoljena da skinem maramu na poslu, te kad krenem s posla, da je ponovo stavim“.

Sadikoviæ je dodala kako je nakon pomenute situacije u svojoj biografiji navela da nosi maramu, te da više nigdje nije pozvana na razgovor, iako je velika potražnja za njenim zanimanjem.

Samra Æosoviæ, magistar ekonomije, istakla je kako je u više navrata naišla na odbijanje zbog nošenja marame.

„Jedna od firmi u kojoj sam konkurisala, poslovala je sa susjednim državama. Otvoreno mi je reèeno da bih, zbog svoje religioznosti, mogla stvoriti odreðene nelagode klijentima. Èak i u državnim institucijama nailazila sam na odbijanja zbog marame“, kazala je Æosoviæ. Ona je na kraju pronašla posao u kompaniji koja dozvoljava nošenje marame, klanjanje namaza te, generalno, prakticiranje vjere.

Kako razbiti predrasude o marami

Profesorica Fakulteta politièkih nauka u Sarajevu Fahira Fejziæ-Èengiæ istakla je kako je, tokom karijere, morala ulagati tri puta više truda kako bi napredovala i dokazala da je jednaka kao i drugi.

„Moram istaæi da sa kolegama na fakultetu, koji su veæinom agnostici i ateisti, imam vrlo korektne odnose i tu je posrijedi vrsta sekularistiènog odnosa koji dopušta naše dijaloge uz dužno poštovanje sviju i svega onoga što ne prelazi okvire neugodnog. Iako nastojim obavljati svoj posao maksimalno profesionalno, ipak moji zalozi moraju biti tri puta veæi“, rekla je Èengiæ.

Ona je istakla kako smatra da se uèenjem i otvaranjem tema o marami mogu razbiti predrasude, te da spoznajom graðanskih vrlina možemo postati bolji.

„Osnovni problem ovakvih predrasuda je neznanje ili dezinformisanje. Muslimanke treba otvoreno da govore o tome šta je marama. Živimo u društvu gdje ljudi ne žele niti imaju preveliku motivaciju da nauèe šta je to islam, te stoga treba pozvati da se govori o tome“, smatra Šeta.

Ona je dodala kako je, takoðe, veoma bitno informisati pokrivene žene o njihovim pravima unutar radnog odnosa kako bi izbjegle moguæe diskriminirajuæe komentare i neželjene okolnosti.


24-06-2012 at 15:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Diskriminacije o kojima se ne prièa New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice