Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

Moj dirlija ovdje se ljeti smrkava cak oko 24:00
Skandinavci zive ko kornjace, ljudi su sa jednim od najduzih prosjecnih zivotnih vijekova.
A jest Tita mi u kesi, one tvrde plasticne, sa pipom na dnu

18-11-2009 at 12:18 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
bdirlija wrote:




Moje mile drage pèelice.

Za danas toliko. Sad odo' malo obiæi pèelice pa onda malo po æaršiji pred utakmicu da se malo naložim a onda ....

ALLEEE ALEEEEEE


[Edited by bdirlija on 18-11-2009 at 12:09 GMT]



Mjesto je bas fino uredjeno, bas lijepa priroda i cist okolis .
Hvala na odgovoru pcelaru mozda bi bilo zanimljivo da nam das mali opis rada.



18-11-2009 at 12:22 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
Abulafija wrote:
Moj dirlija ovdje se ljeti smrkava cak oko 24:00
Skandinavci zive ko kornjace, ljudi su sa jednim od najduzih prosjecnih zivotnih vijekova.
A jest Tita mi u kesi, one tvrde plasticne, sa pipom na dnu


Ma meni moja raja kaže da tamo gore kod vas plaho puno loèu. Švedi kad se dokopaju kakve pipe posisaju do zadnje kapi, danci isto tako. Ne bi se ja mogao na tu klimu naviæi nikako. Ja ne mogu bez proljeæa ono ni pod razno i ni za bilo kakve pare. Kad livada zažuti od maslaèka i ostalog cvijeæa. Pa bagrem, trešnja i višnja i ostale voæke. A moje pèele zuje ili što Boris Dvornik kaže navigaju okolo. Ma nema te miline nigdje. E što se ovaj seljaèki gen u meni probudio. Dobio sam jednog komšiju, kupio plac u blizini i na njemu ni klupe nema. Porani on tako sa stolicom pod rukom sabajle i kaže da doðe samo da se tišine i miline nasluša. Eh daleko vam ta Švedska i ostale Skandinavije. I hebem ti zemlju gdje ne znaš kad je pravi dan a kad prava noæ. Il' što mi familija iz Australije kaže "u januaru u po ljeta". Ðaba i ovaj BH Telecomov ADSL što zapinje i stenje


Ali ovo ispod... Ovo je neprocjenjivo. Za sve ostalo je MasterCard.


Ma nema toga koji æe me ubijediti da iz ovoga ne izlazi zdravlje. Kakve silne vakcine i "lijekovi".


A tek kad pèela zabije glavu u cvijet bagrema i sisa li sisa... Ih ljepote!


A vi tamo gore smislite kako još miris da vam pošaljemo preko ovog interneta.

A sad adio. Zagrijavanje za utakmicu.





[Edited by bdirlija on 19-11-2009 at 19:42 GMT]
18-11-2009 at 18:09 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
diwna wrote:



Mjesto je bas fino uredjeno, bas lijepa priroda i cist okolis .
Hvala na odgovoru pcelaru mozda bi bilo zanimljivo da nam das mali opis rada.






Joj diwna. Ne postoji mali opis rada. Nakupovao sam brdo knjiga i u svakoj od njih su razni opisi. A pèelari su nešto kao i ribari. Svaki vadi tone meda, i svaki zna sve tajne pèela. Kad sam tek poèeo sa pèelarstvom ja jadan i naivan nakupovao èudo knjiga, a skoro svaki od autora neki svoj naèin pèelarenja ima. Jedan kaže uradi ovo a drugi neee to nego ovo. Trebalo mi je dosta vremena da ja pohvatam niti i da krenem kako treba. Idem redovno na predavanja kad budu i pratim moderne trendove. Ima dosta školovanih, i u svijetu pèelarstva priznatih, struènjaka i profesora sa ovih naših prostora.

Pokušaæu vremenom pomalo objasniti neke osnove pèelarenja. Pa æemo vidjeti dokle æe to iæi.

A sad tekma se bliži, malo nervoza i uzbuðenje raste.





[Edited by bdirlija on 19-11-2009 at 08:06 GMT]
18-11-2009 at 18:24 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
bdirlija wrote:

Savjet maamama i taatama koji mažu med svojoj djeèici da malo omekšan puter pomiješaju sa medom pa ga tako namažu na šnitu.

E baš sam danas bio vrijedan. Jedino se nadam da æe ovo neko i èitati.





Citam, citam i jedna vrlo dorbra tema.

Med koristim godinama, i kupujem od jednog pcelara, naseg priajtelja kojem je pcelarstvo hobi, nesto oko petnaest godina. Tako da je vec i iskusan pcelar. Prosli vikend smo opet donijeli dvije kante po 5 kg. meda.

Moja djeca (i mi stariji) obavezno prije dorucka uzmemo po kasikicu dvije meda.U caj ga stavljam tek kad se caj ohladi znaci nikad u vreo napitak.

Zelim jos da kazem da pomijesam 500 gr.meda i 500gr. tahinpaste (susam) i jedemo. Ima ukus kao tahanhalva a dobro je za stomak tj. zeludac.

Eh sad, kako je zavladala gripa med koristimo u jos vecim dozama,( kao mnogo limuna i bijelog luka).

Nas prijatelj ide vrcati med. Sta mu to tacno znaci i kako se vrca med to ne znam.

19-11-2009 at 12:05 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

Sve èitam i hvala na svakoj informaciji
Mene je upravo Shiva posavjetovala , jednom prije , po pitanju konzumiranja meda djeci i danas sam joj zahvalna na tom toplom i efikasnom savjetu

19-11-2009 at 12:13 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
Shiva wrote:


Citam, citam i jedna vrlo dorbra tema.

Med koristim godinama, i kupujem od jednog pcelara, naseg priajtelja kojem je pcelarstvo hobi, nesto oko petnaest godina. Tako da je vec i iskusan pcelar. Prosli vikend smo opet donijeli dvije kante po 5 kg. meda.

Moja djeca (i mi stariji) obavezno prije dorucka uzmemo po kasikicu dvije meda.U caj ga stavljam tek kad se caj ohladi znaci nikad u vreo napitak.

Zelim jos da kazem da pomijesam 500 gr.meda i 500gr. tahinpaste (susam) i jedemo. Ima ukus kao tahanhalva a dobro je za stomak tj. zeludac.

Eh sad, kako je zavladala gripa med koristimo u jos vecim dozama,( kao mnogo limuna i bijelog luka).

Nas prijatelj ide vrcati med. Sta mu to tacno znaci i kako se vrca med to ne znam.




Pošto je vrijeme vrcanja davno prošlo, još od jula, ja sad ne mogu sam snimiti kako se to radi. A nisam ljetos planirao baš o ovome pisati, moja greška. Ali zato naravno postoji youtube, i tuða muka. Izabrao sam ovaj video prvo zato što je kratak , a kome BH Telecom broji MB zna i zašto. A drugo radi se o hobi pèelarima baš kao što sam i ja. Ovi su još napredniji pošto imaju vrcaljku na motorni pogon, dok je moja ruèna. Ali æu i ja svoju prepraviti kad tad.



Još malo objašnjenja. Vrcanje se obavlja, najbolje odmah po odvajanju medišnih nastavaka iz košnica. U vrijeme cvatnje bagrema, ako je paša dobra, vrcanje se po noæi da bi se izvrcani ramovi u nastavcima mogli što prije vratiti pèelama da mogu nastaviti puiniti. Ovo je objašnjenje nabrzaka. Ima tu još detalja i o njima drugi put ako koga bude interesovalo.

Vrcaju se ramovi kod kojih je barem oko 70% æelija saæa zatvoreno. Kad med sazrije (to je posebna prièa) pèele poklapaju æelije voskom. Ukoliko se vrcanje prerano obavi, takav med može ukisnuti. U njemu još ima previše vode. Znate onu "oèi gladne".


Moja malenkost prije nekoliko godina, na poèetku bavljenja pèelarstvom sa jednim od prvih ramova, koji nije baš savršeno bio izgraðen, ali meni bi najljepši na svijetu. Slika nije digitalcem napravljena i ispade k'o oni kvizovi pogodi ko je na slici.




[Edited by bdirlija on 19-11-2009 at 18:55 GMT]
19-11-2009 at 18:53 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

Opet tuði rad. Ali obeæavam da æu se potruditi iduæe godine.

Poklopljene æelije i još nepoklopljene. U nekima se vidi i polen.


Skoro, ako æemo mak na konac , pa savršeno poklopljen ram.


I skidanje voštanih poklopaca.



[Edited by bdirlija on 19-11-2009 at 19:31 GMT]

19-11-2009 at 19:02 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
Aidatuzla wrote:



a koji je savjet u pitanju ako se smije znati?


i tema je stvarno dobra



Ima jedan recept i to ljekarski, predratni. Za imunitet odlièan kao i za jaèanje organizma i kod djece.

Šest DOMAÆIH jaja, i to OBAVEZNO NE STARIJIH od 2 (dva) dana, prekrije se, u KERAMIÈKOJ ili STAKLENOJ posudi (ne u metalnoj, plastiènoj isl.), sokom limuna (oko 1 kg). Uglavnom jaja MORAJU biti POTPUNO prekrivena sokom. Mi limunovima izvadimo sve, i kožicu. Najbolje ako ko ima sokovnik. To se drži DEVET dana u frižideru i SVAKI dan se jaja okreæu drvenom kašikom. Jajima zna nekad i ljuska nestati skroz. Deveti dan to fino sve izmješati, sa ljuskama. Potom procijediti kroz ÈISTU krpu ili gustu gazu. Dodati POLA kilograma BAGREMOVOG meda i sve dobro izmješati. Držati u frižideru i piti svako jutro po jednu kafenu šoljicu (fildžan) na gladan stomak. Uspješno isprobano na dosta klinaca a vala i starijih.

Ovo doðe nešto kao prirodna vakcinacija.





[Edited by bdirlija on 19-11-2009 at 19:39 GMT]
19-11-2009 at 19:28 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
bdirlija wrote:



Ima jedan recept i to ljekarski, predratni. Za imunitet odlièan kao i za jaèanje organizma i kod djece.

Šest DOMAÆIH jaja, i to OBAVEZNO NE STARIJIH od 2 (dva) dana, prekrije se, u KERAMIÈKOJ ili STAKLENOJ posudi (ne u metalnoj, plastiènoj isl.), sokom limuna (oko 1 kg). Uglavnom jaja MORAJU biti POTPUNO prekrivena sokom. Mi limunovima izvadimo sve, i kožicu. Najbolje ako ko ima sokovnik. To se drži DEVET dana u frižideru i SVAKI dan se jaja okreæu drvenom kašikom. Jajima zna nekad i ljuska nestati skroz. Deveti dan to fino sve izmješati, sa ljuskama. Potom procijediti kroz ÈISTU krpu ili gustu gazu. Dodati POLA kilograma BAGREMOVOG meda i sve dobro izmješati. Držati u frižideru i piti svako jutro po jednu kafenu šoljicu (fildžan) na gladan stomak. Uspješno isprobano na dosta klinaca a vala i starijih.

Ovo doðe nešto kao prirodna vakcinacija.





[Edited by bdirlija on 19-11-2009 at 19:39 GMT]

negdje sam èula i za ovaj recept , a moji su nešto slièno plus maslaèak pravili za astmu bratu .
19-11-2009 at 20:28 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Zdravlje : Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice