Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
diwna wrote:

Mozda bi bilo zanimljivo da nam das mali opis rada.






Radovi na pèelinjaku poèinju u praksi po završetku pèelarske sezone, u augustu. Tada poèinje priprema pèela za iduæu godinu. Ja neæu poèeti od augusta nego od ovog mjeseca. Sad i nema nekog posla . Još je preostalo posljednje tretiranje pèela (ja to radim oksalnom kiselinom) protiv najomraženijeg neprijatelja Varoe.

To je krpelj koji je odgovoran za najveæe probleme u pèelarstvu. Pojavio se kod nas 60'-ih u Aziji, šireæi se preko naših predijela (70'-ih) dalje po svijetu. Sumnja se da je uzroènik pomora pèela zadnjih godina. Mada to još nije pouzdano dokazano. Uglavnom je prenosnik raznih bolesti. A i sam naèin života ove beštije uzrokuje velike smetnje pèelama. Zamislite da vam se jedan ili više monstruma od pola kile zakaèi na leða i sisa krv. Užas! Ima težih pèelinjih bolesti (amerièka kuga npr.) Ali ovo je ... Inaèe se u praksi najoptimalnije obavljaju tri tretiranja protiv ove pošasti, i to nakon posljednjeg vrcanja da ne ostane tragova otrova u medu. Ima još i prirodnih naèina borbe ali o tome poslije.

Ma èudo jedno su ove pèele. I bolesti ih napadaju kao i svakog insana, a one rade li rade. Zapamtite PÈELA JE POJAM RADA!







[Edited by bdirlija on 21-11-2009 at 19:35 GMT]
21-11-2009 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
bdirlija wrote:

... A drugo radi se o hobi pèelarima baš kao što sam i ja. Ovi su još napredniji pošto imaju vrcaljku na motorni pogon, dok je moja ruèna. Ali æu i ja svoju prepraviti kad tad...


Cestitam bdirlija na hobiju, pravi je!
Ne vidim razlog da vrcaljku prepravljate. Uopste nije tesko upravljati - okretati na rucni pogon. To je najlaksi deo posla u kompletnom procesu. Moj tata je bio pcelar, a mi deca smo bili zaduzeni za nosenje ramova punih meda iz baste do vrcaljke, pa i za upravljanje vrcaljkom.

Tata je bio izuzetno zdrav (u 83-oj godini je poginuo vozeci biciklo - automobil ga u velikoj brzini udario), jedino je imao malo reume i cesto je pcelu po pcelu redao duz ruku (da bi ga bocnule), ali se ne secam tacno koji broj pcela.

Znam za jos jedan lek koji muz moje prijateljice trosi i super se oseca (operisao srce-angina pektoris, pred rat: svako jutra u casi MLAKE vode otopiti 1 kasicicu meda i popiti pre bilo kakvog jela ili pica.

PCELA - zivo bice kojem se treba duboko, duboko klanjati.
21-11-2009 at 13:49 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte



Ovo je odmor za oci !



Ptica PÈELARICA,inaèe meðu najopasnijim predatorima pèela.

Glavni i osnovni meni su joj pèele,a ako baš ne otkrije neèiji pèelinjak u svojoj okolini mora da se snalazi,hraneæi se drugim bubama .



Svidjele mi se ove slike


21-11-2009 at 18:08 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
bdirlija wrote:

Radovi na pèelinjaku poèinju u praksi po završetku pèelarske sezone, u augustu. Tada poèinje priprema pèela za iduæu godinu. Ja neæu poèeti od augusta nego od ovog mjeseca. Sad i nema više nekog posla .


Zapamtite PÈELA JE POJAM RADA!


[Edited by bdirlija on 21-11-2009 at 09:26 GMT]




Moj tetak zivi na Kicelju i pcelar je .
Od njega sam i ja ponesto naucila ,on stalno hoda po nekim seminarima.
Kad dodjem kod njega prica o sajmu pcelara , kaze da vrcanje meda ga smiruje .
Tu nema naglih pokreta , nervoze prava meditacija .
On to radi svake godine sa velikim zadovoljstvom .

Pcelar, hvala za tako brz odgovor!

Jos jedno malo pitanje ?
Da li je moguce vizuelno prepoznati pravi med, npr. ja hocu da kupim i gledam vise tegli meda?


21-11-2009 at 18:20 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
nevenkagaragic wrote:


Cestitam bdirlija na hobiju, pravi je!
Ne vidim razlog da vrcaljku prepravljate. Uopste nije tesko upravljati - okretati na rucni pogon. To je najlaksi deo posla u kompletnom procesu. Moj tata je bio pcelar, a mi deca smo bili zaduzeni za nosenje ramova punih meda iz baste do vrcaljke, pa i za upravljanje vrcaljkom.

Tata je bio izuzetno zdrav (u 83-oj godini je poginuo vozeci biciklo - automobil ga u velikoj brzini udario), jedino je imao malo reume i cesto je pcelu po pcelu redao duz ruku (da bi ga bocnule), ali se ne secam tacno koji broj pcela.

Znam za jos jedan lek koji muz moje prijateljice trosi i super se oseca (operisao srce-angina pektoris, pred rat: svako jutra u casi MLAKE vode otopiti 1 kasicicu meda i popiti pre bilo kakvog jela ili pica.

PCELA - zivo bice kojem se treba duboko, duboko klanjati.



Eh 83 godine i to na biciklu. Teško æe naše generacije, odrasle na kojekakvim otrovima, doživljavati takvu vitalnu starost. Stalno slušam te vi mladi te ovakvi te onakvi, šta smo mi u vašim godinama itd. itd. Stalno nam tupe kako se prosijek ljudskog životnog vijeka poveæava. A neki dan bio na groblju i gledam godine svog pradjeda i djeda, sve preko 80 doživješe. A ni vakcina a vala ni neke posebne ljekarske njege. Sam naèin života nam je ubitaèan. Zadnjih godina pratim redovno poljoprivredne emisije (a kao klinac sam se užasavao rijeèi agrar) i kažu za dunje da se ne trebaju prskati intezivno kao jabuke nego umjereno kao kruške 8-12 puta . 12 puta (!?!?!?!?!) a umjereno. I to u vrijeme cvatnje posebno. E to je poseban problem kod nas. Slovenci kao i EU su uveli zabranu prskanja voæa u vrijeme cvatnje zbog trovanja pèela, ali kod nas se još uvijek neki vode logikom "ko ih šiša ima i divljih". Eto ja se opet rasprièa. A šta æu kad me vuèete za jezik .


A za vrcaljku. Ma nije u pitanju težina. Volim i ja taj posao. Nekad je stvarno bitna i brzina kao i kolièina obavljenog posla. Jednostavno je potrebno izvrcati što više ramova da bi se mogli èim prije vratiti pèelama. To je u vrijeme dobre, najèešæe bagremove, paše. A ako te zadesi manjak radne snage dobro doðe i malo i pogodnosti današnje tehnike.

[Edited by bdirlija on 21-11-2009 at 19:53 GMT]
21-11-2009 at 19:09 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
diwna wrote:


Ptica PÈELARICA,inaèe meðu najopasnijim predatorima pèela.

Glavni i osnovni meni su joj pèele,a ako baš ne otkrije neèiji pèelinjak u svojoj okolini mora da se snalazi,hraneæi se drugim bubama .



Svidjele mi se ove slike





I meni. A za ovu pticu sam sreæom samo èuo a nikad je nisam vidio. Ali sam vidio rad Zelene žune (Picus Viridis, The Green Woodpecker), pretpostavljam. Ja je lièno nisam uhvatio na "djelu" ali tragovi na košnici ukazuju da bi to mogla biti ova ptica. Na jednoj košnici je poèela prošle zime bušiti rupu. Zato ja na mojoj livadici imam sklonište za mace gdje se one fino mogu skloniti od kiše i zime. I ima ih nekoliko što se tuda vrzmaju. I velika sjenica može praviti probleme ali nije toliko strašno. Meni su one puno drage ptice pa im dozvoljavam male nestašluke. Na košnicama zimi stavljam još kojekakve "sprave" za odbijanje malih nasrtljivaca. Po internetu naðoh dosta savjeta. Jedan pèelar stavlja i postere lisica, jastrebova i još kojeèega. A i pokupio od djeteta i plišane igraèke . Moraæu i ja nešto slièno isprobati.
21-11-2009 at 19:34 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
bdirlija wrote:



Ima jedan recept i to ljekarski, predratni. Za imunitet odlièan kao i za jaèanje organizma i kod djece.

Šest DOMAÆIH jaja, i to OBAVEZNO NE STARIJIH od 2 (dva) dana, prekrije se, u KERAMIÈKOJ ili STAKLENOJ posudi (ne u metalnoj, plastiènoj isl.), sokom limuna (oko 1 kg). Uglavnom jaja MORAJU biti POTPUNO prekrivena sokom. Mi limunovima izvadimo sve, i kožicu. Najbolje ako ko ima sokovnik. To se drži DEVET dana u frižideru i SVAKI dan se jaja okreæu drvenom kašikom. Jajima zna nekad i ljuska nestati skroz. Deveti dan to fino sve izmješati, sa ljuskama. Potom procijediti kroz ÈISTU krpu ili gustu gazu. Dodati POLA kilograma BAGREMOVOG meda i sve dobro izmješati. Držati u frižideru i piti svako jutro po jednu kafenu šoljicu (fildžan) na gladan stomak. Uspješno isprobano na dosta klinaca a vala i starijih.

Ovo doðe nešto kao prirodna vakcinacija.







Hvala bdirlija na receptu, za ovo sam cula ali sad kad kazes da je isprobano, probat` cu i ja. Imam svoje kokoske tako da ce jaja biti friska.

Andjela, ako ti nije mrsko da napises recept sto je tvoja mama pravila za astmu.
(Moze i na pp)

21-11-2009 at 19:51 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
Shiva wrote:


Hvala bdirlija na receptu, za ovo sam cula ali sad kad kazes da je isprobano, probat` cu i ja. Imam svoje kokoske tako da ce jaja biti friska.

Andjela, ako ti nije mrsko da napises recept sto je tvoja mama pravila za astmu.
(Moze i na pp)




JAKO bitno za recept su dDOMAÆA svježa jaja. Bitno je dobro oprati jaja prije pripremanja, ali to vama i ne trebam govoriti. Nakon nekog vremena se u jajim poèinju razvijat bakterije. Što su starija i opasnija su za konzumaciju. Limun dosta usporava njihov razvoj a poslije dodati med pogotovo. Med je poznat po tome što ima antibakterijska svojstva. Naime u medu se bakterije uopšte ne mogu razvijati radi èega je njegov rok upotrebe kažu neogranièen. U ovom receptu med ima funkciju usporavanja razvoja bakterija, pa ovo baš doðe kao neka prirodna vakcinacija.

A kažu da su nalazili amfore sa oko 3000 godina starim medom koji na izgled nije bio pokvaren. Nisam baš siguran je li ovo mit ili fakt. Èitao sam u prilièno ozbiljnoj literaturi. Mada sumnjam da ga je ko lièno i probao.

[Edited by bdirlija on 21-11-2009 at 21:45 GMT]
21-11-2009 at 20:02 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

ja sam cuo da je jedan jedini lijek od meda-...med i orasi,djeluju ko dvije pilule vijagre

iaoko znam da se jedan tip usro od toga

21-11-2009 at 20:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

Prije nekoliko godina imala sam probleme sa anemijom i lošom krvnom slikom,ustvari najkritiènije je bilo nisko željezo.Ni nakon terapije Fero-lijekom i ampulama Totheme nije bilo poboljšanja.A onda sam dobila jedan recept za sirup koji mi je ,nakon spravljanja i konzumacije ,poslije samo 20 dana poptpuno vratio željezo u normalu i popravio krvnu sliku.
Za sirup je potrebno:
1 litar domaæeg crnog vina
1/2 kg meda (ja sam koristila borov i bagremov)
1/2 kg suhih šljiva
1/2 kg suhih smokava
Priprema:
u veæu šerpu usuti vino,smokve i suhe šljive i kad prokljuèa dodati med.Kuhati oko 45 minuta na laganoj vatri,dok se šljive i smokve ne raskuhaju,a onda ih izvaditi i još nekoliko minuta ostaviti da kljuèa.Skinuti sa plotne i prohladiti da bude mlako.Procjediti sirup u teglicu i držati na suhom mjestu (ne u frižideru).Kolièina sirupa koji je gotov i ukuhan stane u teglu od oko 250-350 grama.Uzimati svako jutro po jednu kašièicu prije jela.Izuzetnog je ukusa.

21-11-2009 at 20:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Zdravlje : Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice