Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
Shiva wrote:


Hvala bdirlija na receptu, za ovo sam cula ali sad kad kazes da je isprobano, probat` cu i ja. Imam svoje kokoske tako da ce jaja biti friska.

Andjela, ako ti nije mrsko da napises recept sto je tvoja mama pravila za astmu.
(Moze i na pp)





E ovako:
-u teglu od 3kg red jaja sa ljuskom (znaèi èitavih) , red (kriški) limuna , tako sve dok tegla ne bude puna!!
To sve se zalije sa medom od maslaèka. Ostaviti da stoji 40 dana. Daje se po jedna kašika ujutru i jedna naveèe , svaki dan..

E sad imam negdje zapisan i recept kako se pravi taj med od maslaèka , pa æu veèeras pronaæi i sutra postirati
21-11-2009 at 20:19 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
diwna wrote:


Tu nema naglih pokreta , nervoze prava meditacija .
On to radi svake godine sa velikim zadovoljstvom .

Pcelar, hvala za tako brz odgovor!

Jos jedno malo pitanje ?
Da li je moguce vizuelno prepoznati pravi med, npr. ja hocu da kupim i gledam vise tegli meda?





Ma komplet taj posao je nirvana. Mada, da budem iskren, u poèetku je znao bit' i po mene prilièno zastrašujuæi ! Prije poèetka pèelarenja, pèela me je ubola prije otprilike 30-ak godina. Prvi mjesec sam ih sa pjesmom obilazio i radio sa njima. Sve dok me, hraneæi ih i ne otvarajuæi košnicu i bio sam tada bez zaštine kape, pèela onako iz daleka ne pogodi u æelutak. Ja u išèekivanju jesam li možda alergièan (to je kažu obavezno provjeriti prije poèetka pèelarenja al' ja eto nisam) sav u strahu provedo' prvih nekoliko sati. I ništa, k'o komarac da me ubo. Sutra kad se probudi imam šta vidjeti odnosno nevidjeti. Jedno oko se zatvorilo. Ono skroz. Ja odmah ljekaru a oni tam . Ispade nije bila alergija nego samo jaèa reakcija na otrov. Poslije mjesec dana opet. Ovog puta direkt meðu oèi. Baš kao u crtanim filmovima. K'o da mi je na èelu nacrtala metu. Al' ovog puta oba oka. K'o ET sam bio.
I kad nakon toga moraš skidati èitav ovaj roj dole. E to... Zamislite i sami.



Opet se ja zaprièa. To nam je inaèe mana kad nas priupitate o pèelama. Sad mi eto reakcija na obod sve manja i manja. A one redovno provjeravaju.


A diwna da budem iskren ne mogu ni ja neke falsifikate prepoznati. Jedan dio bi i mogao. A sve se više usavršavaju. Danas bijah na pijaci i vidje kod nekih na pultovima "med". Stvarno smiješno. K'o èaj bistro. Volio bi da ti tu mogu pomoæi. Ali






[Edited by bdirlija on 22-11-2009 at 10:39 GMT]
21-11-2009 at 20:23 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
andjela wrote:



E ovako:
-u teglu od 3kg red jaja sa ljuskom (znaèi èitavih) , red (kriški) limuna , tako sve dok tegla ne bude puna!!
To sve se zalije sa medom od maslaèka. Ostaviti da stoji 40 dana. Daje se po jedna kašika ujutru i jedna naveèe , svaki dan..

E sad imam negdje zapisan i recept kako se pravi taj med od maslaèka , pa æu veèeras pronaæi i sutra postirati



Hvala Andjela, ovaj recept za astmu mi je veoma vazan ali bez zurbe, svakako sad nema maslacaka,
21-11-2009 at 20:28 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
diwna wrote:
....Da li je moguce vizuelno prepoznati pravi med, npr. ja hocu da kupim i gledam vise tegli meda?




Tesko je vizuelno prepoznati pravi med, ali postoji jedna bitna karakteristika : PRAVI med u ovo doba ne moze biti tecan, kao kada je tek izvrcan!
Osim sto ZNAM, (tata je bio pcelar iz hobija) evo sam sacuvala i tekst star 30-tak godina iz novina "Dobro jutro" :


21-11-2009 at 22:01 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
nevenkagaragic wrote:

Tesko je vizuelno prepoznati pravi med, ali postoji jedna bitna karakteristika : PRAVI med u ovo doba ne moze biti tecan, kao kada je tek izvrcan!
Osim sto ZNAM, (tata je bio pcelar iz hobija) evo sam sacuvala i tekst star 30-tak godina iz novina "Dobro jutro" :




Dosta je prošlo od tog teksta. Kako nauka tako je i sve ostalo napredovalo. Pa i lopovluci i ljudska zloæa. Ima puno naèina za falsifikovanje meda. Npr. u vrijeme kad je paše malo kao prošle godine, dodavanjem šeæernog sirupa (pomiješa se obièni šeæer sa vodom, omjer 1:1) pèelama, koje one potom prerade (invertuju u proste šeæere). Takav "med", inaèe služi kao dopuna hrane zimi ima neke sliène osobine kao i pravi med. Svakakvih sam se prièa naslušao, pogotovo od starijih i veæih pèelara. Posebna prièa je sa lijekovima tj. sa njihovom neadekvatnom primjenom. Posebno antibiotici, baš kao i kod ljudi. O tome su u zadnje vrijeme èesta predavanja na raznim seminarima.

Teško je raznim lopovima stati u kraj. Recimo držanjem meda u frižideru ili nekom drugom hladnom mjestu može se postiæi odreðena gustina a i pravi med brže kristališe u hladnom. Moja maama iz neke èudne navike drži med u frižideru. Pojma nemam zašto.

Ponavljam još jednom, med gubi i pažljivom dekristalizacijom (i blagim zagrijavanjem) neke od svojih korisnih osobina.

Evo jedan tekst iz srpskog èasopisa "Pèelar" na koji se veæina pèelara u našim udruženjima pretplatila. A zadnjih godina objavljuju dosta tekstova naših pèelara.
Tekst je objavljen 2006. godine


citat:

Ovaj tekst objavljen je u svrhu uspešnije borbe sa falsifikatorima meda. Fotografija ukazuje na probleme sa kojima se konzumenti meda mogu susresti u praksi.

Dipl. ing. Mirko Vilus


Veštaèki med se kristališe. Kristalisana masa nije homogena, što ga jasno diferencira od pravog meda. Lièi na sneg nabacan u posudu sa vodom, što se lepo vidi na fotografijama, nastalim posle èuvanja veštaèkog meda u dužem vremenskom periodu. Zajednièko za oba uzorka je: receptura, temperatura invertovanja i temperatura prostorije u kojoj su trajno odloženi. Veštaèki med je prvo spravljen po sledeæoj recepturi: mleveni šeæer 74%, voda 18,5%, med 7,5%, siræetna kiselina 0,03% (Pèelar 11/99 – Lebedev). Temperatura invertovanja od +35 °C do +40 °C. Temperatura prostorije u kojoj su oba uzorka trajno odloženi od +5 °C do +20 °C. Uzorak broj 1 (na slici levo) je star oko 5,5 godina (66 meseci), a uzorak broj 2 (na slici desno) oko 2,5 godine (30 meseci). U oba sluèaja je med (pobuðivaè procesa invertovanja) uzet iz grupe livadskih medova. Verovatno je bitno, za raniju kristalizaciju inverta, što je kod uzorka broj 2 upotrebljen kristalisani med, koji je neposredno pred upotrebu dekristalisan. Osnovna namena dobijanja veštaèkog meda (invertovanog šeæera) je bila pravljenje pogaèa za pèele. Oba uzorka su namerno izdvojena, od inverta za pogaèe, radi dugotrajnog posmatranja. Kristalizacija uzorka broj 1 je poèela posle približno 4 godine (48 meseci), a kristalizacija uzorka broj 2 posle približno 2 godine (24 meseca). Nadam se da æe ove fotografije pomoæi pèelarima da uoèe razliku izmeðu pravog kristalisanog meda i pravog kristalisanog invertovanog šeæera.









[Edited by bdirlija on 22-11-2009 at 10:44 GMT]
21-11-2009 at 22:32 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
nevenkagaragic wrote:

Tesko je vizuelno prepoznati pravi med, ali postoji jedna bitna karakteristika : PRAVI med u ovo doba ne moze biti tecan, kao kada je tek izvrcan!
Osim sto ZNAM, (tata je bio pcelar iz hobija) evo sam sacuvala i tekst star 30-tak godina iz novina "Dobro jutro" :



Nevenka , hvala za informaciju
Lijepo je to sto se neke stvari cuvaju od zaborava

22-11-2009 at 19:42 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte



O polenu se ne prièa kao o medu, mada je polen kao hrana znaèajniji kako pèelama pa tako i ljudima. Za razvoj pèelinjeg društva i mladih pèela polen je od izuzetne važnosti. Prema istraživanju U.S. Department of Agriculture (USDA), polen koje pèele skupljaju je nešto NAJHRANJIVIJE što èovjek uopšte može konzumirati.

citat:
U.S. Department of Agriculture (USDA): Bee pollen is the most nutritious food humans can eat. It contains every chemical, and nutrient that is required to sustain life; it is essentially a miracle food. Nature's most complete food.


Baš kao što kažu ÈUDO OD HRANE.

citat:
Bee pollen helps circulation of the joints, it regulates the intestines, detoxifies the immune system, and has the ability to correct chemical changes in the body. Bee pollen is known to help people in their Middle Ages fight prostate cancer, and heighten sexual arousal (nekima posebno interesantno ). According to the USDA, bee pollen is also essential in building resistance to allergies, arteriosclerosis, asthma, chronic rheumatism, colitis, depression, and insomnia, failing memory, hay fever, to lower cholesterol levels and stimulate appetite, lower high blood pressure...


Spisak je skoro pa beskrajan. A jedina nezgoda je što je odreðen broj ljudi alergièan na polen, baš kao što sam i ja u ratu bio, 92' i 93'. Ispadali su mi komadi kože iz nosa od kihanja, a skupljajuæi ljekovito bilje, na ogrebotinama po rukama stvarali su mi se plikovi kao da mi je neko cigare gasio po tijelu. Ali hvala Bogu, kako došla tako i otišla. Sama od sebe.

Kod nas se polen najslikovitije naziva "ISKRA ŽIVOTA". Nabrajati hemijski sastav polena mislim da nema potrebe. Najvažnije je da polen sadrži ono što nijedan drugi proizvod u prirodi nema. A sigurno je i da nauka ništa slièno nije stvorila, a uvjeren sam i da neæe.



A sad nekoliko slika mojih pèelica kako skupljaju i polen.









A posebno je interesantno kad skupljaju polen iz cvijeta bundeve i sl. Jednostavno izaðu iz cvijeta kao leteæe grudvice. Totalno pokrivene polenom.




[Edited by bdirlija on 23-11-2009 at 09:04 GMT]
23-11-2009 at 08:50 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte


Tabele najveæih proizvoðaèa meda.




Jes' da je malo èudno kako Argentina više izveze nego što proizvede. A o 600 000 pèelara u Kini da i ne govorim. Imaju pèelara kao mi pèela.

Evo i iz Wikipedie http://en.wikipedia.org/wiki/Beekeeping#World_apiculture u kojima imaju podaci o potrošnji.



[Edited by bdirlija on 23-11-2009 at 09:57 GMT]

23-11-2009 at 09:44 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

Koliko dugo ovaj med treba biti u frizideru, npr. da bi se kristalizovao?

25-11-2009 at 12:25 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte

citat:
Abulafija wrote:
Koliko dugo ovaj med treba biti u frizideru, npr. da bi se kristalizovao?


Da ti ne lafinam, ne znam. Nisam baš probao a i nisam nigdje našao precizan podatak. Ako misliš na pravi med.

Ovaj gore, vještaèki, za njega piše koliko mu treba.

A vala naðoh i dosta švedskih pèelarskih stranica. Uglavnom, koliko skontah, švecki mi nije baš jaèa strana, radi se o stranicama na kojima se prodaje pribor za pèelare. Barem ove koje sam ja gledao.





[Edited by bdirlija on 25-11-2009 at 19:50 GMT]
25-11-2009 at 19:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Alora, bh.zmaj, crveni baron, Hari, JaSoN, Komsija, lbosankic, LeaM, leny, Lepida, rooky, savara, Senko 11, septembar, sitni_terorist, suncokret, toti, yigigcelik, _Username_
FORUM : Zdravlje : Pèele i med sve što ste željeli znati, pitajte New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice