Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kome smetaju minareti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome smetaju minareti

U sjeæanje na 614 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, èetiri tekije, 37 turbeta i 405 drugih vakufskih objekata srušenih tokom rata, svakog 7. maja u Bosni i Hercegovini obilježava Dan džamija.

Zašto baš na ovaj datum? Zato što je 7. maja prije 23 godine eksplozivom srušena banjaluèka ljepotica Ferhadija.

U islamu se izgradnja džamije smatra jedinm od najboljih naèina na koji se može postiæi Allahovo zadovoljstvo. Zašto? Zato što kao vjerski objekat služi vjernicima za ispunjenje farza (jedne od osnovnih obaveza), a to je klanjanje namaza (svakodnevno klanjanje je obaveza svakog muslimana, koja se može ispuniti i na bilo kojem drugom èistom mjestu). Obnova i ponovna izgradnja Ferhadije, èiji se unutrašnji radovi privode kraju i otvarenje oèekuje ovaj mjesec, pored vjerskog i kulturnog znaèaja (do rušenja je bila na UNESCO-ovom spisku zaštiæenih objekata), ima i drugu simboliku i važnost:

Ferhadija æe prkosno podsjeæati zloèince i huškaše da zlom i genocidnim masakrom, rušenjem i paljenjem imovine i objekata, nisu uspjeli postiæi svoj zloèinaèki cilj i zatrati vjeru i cijelu jednu naciju na ovim prostorima.

07-05-2015 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome smetaju minareti


Meni ocajno smeta da imamo na nasim prostorima ocajno malo tvornickih tornjeva i kojekakvih radnih organizacija, ja sevap mozem zaraditi i u moja cetiri zida, ali obezbijediti platu za moju porodicu u visini Bosnasko i Hercegovacke potrosacke korpe je haman stvar nemoguceg.

Ni u dzamiju se ne ide praznog stomaka.

09-05-2015 at 02:22 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome smetaju minareti

U pravu ste Bongo ("ni u džamiju se ne ide praznog stomaka") iako džamije tome nisu doprinijele. Insani, ljudi, mi trebamo zasukati rukave da se to promijeni.

[Edited by hanumicag on 10-06-2015 at 16:06 GMT]

10-06-2015 at 15:36 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome smetaju minareti

Greška pa brišem

[Edited by hanumicag on 10-06-2015 at 16:07 GMT]

10-06-2015 at 16:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Kome smetaju minareti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice