Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Obzirom da je tema "sta imam ovdje, a u BiH mi fali" otisla u pogresnom pravcu evo nova, ali ne sa istim nazivom. Hajdmo sad malo o tome sta imam ovdje, a volio bih da imaju i ljudi u BiH i kako pomoci. Dakle dijasporo...Kako i na koji nacin svi mi koji smo vani mozemo pomoci BiH umjesto da pljujemo po istoj (naravno ne svi)? Licno mislim da dijaspora moze pomoci veoma puno i to na dosta nacina. Vecina je prosla i zavrsila veoma kvalitetne i jake skole kroz koje se steklo ogromno znanje, a koje bi se vrlo lako moglo iskoristiti i u jednom vidu pomoc BiH. Kada to kazem mislim na osobe koji su vani, a na dobrim su polozajima u svojim firmama, a takodje poznajem nasih ljudi koji rade i u nekim Drzavnim institucijama zemalja u kojima zive. Takve osobe imaju i izuzetno jake kontakte sa ljudima u raznim sferama pa zasto te kontakte ne iskoristiti tako sto bi te ljude/firme povezivali sa npr. nasim firmama ili institucijama u BiH. Svi ili vecinom zivimo u uredjenim zemljama pa umjesto da se samo zalimo kako u BiH nista ne valja zasto malo ne bismo pomogli drugima tako sto bismo im prenijeli neka nasa zapazanja iz zemalja u kojima zivimo jer vecina nas bi volila da i BiH bude u klubu politicki stabilni, uredjenih, bezbjednosnih i demokratskih zemalja. Ja pretpostavljam da bi vecina vas ovdje imala sta da kaze i iz nekog svog licnog iskustva mozda da i savjet kako najlakse proci kroz proces EU integracija, a u kome se BiH trenutno nalazi. Nije pomoc samo ako se posalje novac ili neka humanitarna pomoc, naprotiv, mislim da daleko veci ucinak po BiH moze imati lobiranje od strane dijaspore i to u svakoj prilici i na svakom mjestu, a mi Bosanci i Hercegovci rasuti sirom svijeta imamo i to veliki kapacitet kada je lobiranje u pitanju, samo malo dobre volje i lijepe rijeci za svoju BiH moze cuda napraviti.
Eto to bi onako ukratko bilo kako dijaspora na jedan nacin moze uticati na to da lijepa slika BiH putuje sirom svijeta. Ja licno, cesto sam iz BiH kada sa odmora krenem ovamo osim kiselog kupusa i paprika znao kupiti i poneki suvenircic koji bih poklonio iskljucivo dancu (doduse cesce dankinjama), ali obicno sam znao pravu pricu ispricati vezanu za taj suvenircic tako da oni steknu sto bolju sliku o tome. Nisu tu novci u pitanju par suvenira (mozda 100km sve zajedno), a budimo realni nije to nesto puno za nas, ali vjerujte da ima ucinka.
Osim dijaspore dobro bi bilo da se oglasite i vi koji zivite u BiH sa vasim idejama kako dijaspora na najbolji nacin moze pomoci BiH. Naravno da su i kritike dobrodosle sa obje strane, ali da se odmah razumijemo samo one "pozitivne" kritike...

I zamolio bih bez chatanja, bez svadje, bez pljuvanja po BiH ili po dijaspori i bez pisanja licnih dogodovstvina jer ovdje pricamo o zajednici...

04-12-2009 at 17:44 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

steta sto si tamo zatvorio onu temu nisam se ba onom yuginu jos nagovorila kako treba,,

a sad

ja sam vec napomenula na slikama dijasporasa sa tuzlaciima da cu od sledece godine pokrenuti projekte sa doktorima i psiholozima iz klinike u kojoj ja radim da prenesemo
metode timskog rada iz Njemacke na Tuzlanske klinike,,
nadam se da cu do kraja sledece godine imati te projekte detaljno terminirane ..

[Edited by senzualna on 04-12-2009 at 17:55 GMT]

04-12-2009 at 17:54 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim


Putnik, iskreno mislim da ti je tema osudjena na propast.
Prerano si onu zakljucao i ja sada nemam gdje odgovoriti pa moram ovdje.

Da ne bih minirala temu, moram i reci, da je po meni pogresan stav da dijaspora treba da pomaze BiH.

Po tome ispada da je dijaspora neki nasi vrlo sposobni i bogati ljudi koji eto mogu i hoce pomoci Bosni. Pa nije to bas tako, vecina je na socijali ili u kreditima do guse, rade gore poslove nego su radili i ovdje pa tesko da sta mogu i pomoci.
Oni koji mogu pomazu bez busanja u prsa!

Pomoc bi bila da ti sposobni i pametni ljudi dodju u Bosnu pa pomognu u pokretanju privrede.

Ono sto svako iz dijaspore moze uraditi to je da se ponasa kada dodje ovdje isto onako kako se ponasa u zemlji u kojoj zivi. Neka ne baca smece, ne parkira se po travi i da ne nabrajam, poznato je kako to ide.

Putnik, moram ti reci, da mnoge nase firme saradjuju sa firmama u inostranstvu koje se bave istim poslovima. Ne samo firme, nego postoji i saradnja izmedju gradova s kojima smo pobratimi. To su gradovi iz mnogih evropskih zemalja. Zajednicki projekti su vrlo korisni ali se ticu usko specifisnih oblasti. Tuzli je ta saradnja dobra, za evropske projekte.

Senzualna ne zna, ali nasi ljekari veci dio specijalistickog staza odradjuju u zemljama Evrope i Amerike. Kod nas takodjer dolaze timovi specijalista s kojima se odrzava saradnja vec od devedesetih. Cisto informacije radi. Da te Senzalna zanimalo ti bi i sama znala koje njemacke klinike imaju ugovorenu saradnju sa UKC-om Tuzla. A ti kada dodjes u Tuzlu prosetaj malo nasom novom Plavom bolnicom i Kabilovom klinikom cisto poredjenja i edukacije radi.

Lijepo je kada postoje oni koji zele pomoci, ali nekada, bez uvrede imam zelju da kazem POJEDINIM iz dijapore - de vi nas u Bosni i Bosnu ostavite na miru.

Na komentarima vijesti na Tuzlarijama, nagore stvari protiv Tuzle, njavise svadje izazivaju ljudi cija je IP adresa daleko od Tuzle. Oni koji se nece nikada ni vratiti nego samo zakuhavaju.

Senzualna ti ne mozes pomoci jer prije svega nisi dobar covjek, previse je u tebi povrsnosti i zlobe da bi ti mogla nekome od srca pomoci. Da pomazes Tuzli za koju kazes da smrdi? Zasto bi? Pomaze se onima koji se vole.

Tuzlarije su tebi terapija, nadam se da ti pomaze to tvoje posanje sa proredima, zarezima i da ne nabrajam. Mislim da sa Tuzlom i nemas neke velike veze, toliko fulas u procjenama da sam zakljucila da ti i nisi iz Tuzle. Ne vjerujem u tvoju dobronamjernost.

Putnik, ja toliko, ne zamjeri.

04-12-2009 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Ma jok kakvo zamjerenje... To je upravo sto sa i mislio, a sto si napisala i sama u nekoliko redova posta. Ja kad sma mislio kako pomoci nisam ni mislio toliko ekonomski jer i meni je jasna ekonomska slika mnogih, ali kako sam naveo ovdje ima izuzetno ne bogatih, ali osoba na visokim funkcima koje su u mogucnosti da povezuju firme u kojima rade i nase firme u BiH...Recimo ovdje gdje sam ja znam najmanje 3 osobe koje bi mogle to da ostavre, ali nece, zasto nece? A ujedno ova tema izmedju ostaloga ima za cilj i da malo ispipa puls dijaspore da vidim kakvi su kad ej rijec o ovome, a ne samo kada treba nesto kritikovati...I meni je takodje bilo jasno da tema nece biti nesto interesantna, ali to bi onda bio i sasvim dovoljan dokaz odnosa dijaspore prema mjestu u kome se rodio i prema gradu u kome se odrastalo...Jasno je meni da je dosta dijasporasa aktivno samo ako je pljuvati ili pricati o imovini koju posjeduju, ako istu posjeduju jer valja zivot ostaviti dok se raznorazni krediti otplate...

04-12-2009 at 21:47 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

moze se pomoci Mi smo juce imali bozicnu prodavnicu.Djeca naprave ukrase,kolace,poklone....prodaju i to sto zarade ide za siromasnu djecu u Brazilu.Svi roditelji su morali dati 100 kr za bozicni kalendar a i to ide u te svrhe.Takve stvari ne rade samo za Bozic nego par puta godisnje.I zasto tako nesto ne uraditi za djecu u BiH,npr. nekoj skoli,domu za nezbrinutu djecu....nista posebno ali opet je nesto

[Edited by Denci on 04-12-2009 at 22:04 GMT] 


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
04-12-2009 at 21:53 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim







05-12-2009 at 04:29 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

za pocetak da ne glasa na stranackim izborima

05-12-2009 at 04:40 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Za žemsku dijasporu ja znam kako mi more pomoæ
Kurajberi ne treba mi vaša pomoæ

05-12-2009 at 11:58 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Trucker wrote:
za pocetak da ne glasa na stranackim izborima


Bravo Trucker ovo bi i ja stavila na prvo mjesto , što bi takodje važilo i za ove ovdje bosance i hercegovce sa dvojnim državljanstvom (tj. da i oni ne glasaju za one druge države èije državljanstvo imaju)

Inaèe teme što se tièe , žao mi je što je prethodna zakljuèana , jer ustvari nije trebala iæi u onom smijeru u kojem je gdja "navika" usmjerila Do njenog "zapišavanja" , to je bila jako lijepa tema .

A ova druga se možda trebala zvati "Šta imam u Bosni , a ovdje mi fali"

[Edited by andjela on 05-12-2009 at 21:11 GMT]
05-12-2009 at 21:09 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Trucker wrote:
za pocetak da ne glasa na stranackim izborima





citat:
andjela wrote:


Bravo Trucker ovo bi i ja stavila na prvo mjesto ,




Ne znam da li bi se svi dijasporasi slozili,

citam da je 7 novembra 2009 osnovana
" Stranka dijaspore BiH "


..Diaspora ima na stotine i hiljade mladih strucnjaka svjetskog ranga i svih profila.To ogromno bogastvo nije iskoristeno od strane Bosne i Hercegovine nego ga koriste druge zemlje. Nase diplome se ne priznaju u domovini,sto je apsurd. Nasi biznismeni ne mogu da ostvare brzu i jednostavnu registraciju svojih projekata u zemlji. Nasa imovina je tamo nezasticena a drzavna pa time i zajednicki stecena se dijeli nezakonito i bez naseg ucesca. Postoji realna prijetnja o gubitku drzavljanstava za nekoliko stotina hiljada ljudi u inostranstvu i njihovih potomaka.

Nije normalno da se milion ljudi ne pita za politicko misljenje. Bez nas se vrse pripreme i predradnje za mijenjanje najviseg konstutativnog akta drzave odnosno Ustava BiH. Donose se za nas sudbinski zakoni,bez naseg ucesca. Dijeli se narodna imovina. Opet bez naseg prisustva...

vise o programu stranke ovdje:
http://www.strankadijaspore.com/program.html








[Edited by Shiva on 05-12-2009 at 22:13 GMT]
05-12-2009 at 22:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice