Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

I šta sad, hoæeš da ti vjerujem da se za vrijeme Muhameda s.a.w.s mjesec raspolutio, i to na dva dijela. Da se raspolutio na tri dijela e onda bih ti vjerovao


To sam vam naveo kao primjer, šta se je desilo u vremenu poslanika Muhammeda s.a.w.s. Kako ima ljudi koji i pored dokaza odbijaju istinu i u historiji, ali ima ih i danas. Ali sa tim sami sebi štetu nanose. Zato vas pozivam, da poènete malo èitat islamske knjige o nastanku svemira, o medicini itd... Tu æete sigurno naæi dokaze da je Kur'an istina. Da je Allahova rijeè istina. Da Kur'an nije nešto što je Muhammed s.a.w.s. izmislio, veæ da je to Božija objava.
Znate li da za nijekanje postojanja Allaha (Boga) nema oprosta. Èovjek ostaje vjeèno u džehenemu gdje æe patiti i biti vjeèno pržen vatrom. To su doista velike kazne. Vjeèna patnja. Zato je bolje da razmislite dali je vrjedno vjeèno patit i negirat postojanje Stvoritelja svih svjetova. Razmislite, razmišljajte. Neka nas Allah sve uputi na pravi put. Na put onih kojima je svoje blagodati dao. A ne na put onih na koje se je rasrdio niti na put onih koji su zalutali. Amin.




[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 13:36 GMT]
03-12-2010 at 13:34 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
bosno_moja wrote:


To sam vam naveo kao primjer, šta se je desilo u vremenu poslanika Muhammeda s.a.w.s. Kako ima ljudi koji i pored dokaza odbijaju istinu i u historiji, ali ima ih i danas. Ali sa tim sami sebi štetu nanose. Zato vas pozivam, da poènete malo èitat islamske knjige o nastanku svemira, o medicini itd... Tu æete sigurno naæi dokaze da je Kur'an istina. Da je Allahova rijeè istina. Da Kur'an nije nešto što je Muhammed s.a.w.s. izmislio, veæ da je to Božija objava.
Znate li da za nijekanje postojanja Allaha (Boga) nema oprosta. Èovjek ostaje vjeèno u džehenemu gdje æe patiti i biti vjeèno pržen vatrom. To su doista velike kazne. Vjeèna patnja. Zato je bolje da razmislite dali je vrjedno vjeèno patit i negirat postojanje Stvoritelja svih svjetova. Razmislite, razmišljajte. Neka nas Allah sve uputi na pravi put. Na put onih kojima je svoje blagodati dao. A ne na put onih na koje se je rasrdio niti na put onih koji su zalutali. Amin.




[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 13:36 GMT]



Jaro.
Nemoj se bolan s ovim kjafirima raspravljati, vidis da su oni ljudi knjiga a ne knjige
03-12-2010 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
bosno_moja wrote:


To sam vam naveo kao primjer, šta se je desilo u vremenu poslanika Muhammeda s.a.w.s. Kako ima ljudi koji i pored dokaza odbijaju istinu i u historiji, ali ima ih i danas. Ali sa tim sami sebi štetu nanose. Zato vas pozivam, da poènete malo èitat islamske knjige o nastanku svemira, o medicini itd... Tu æete sigurno naæi dokaze da je Kur'an istina. Da je Allahova rijeè istina. Da Kur'an nije nešto što je Muhammed s.a.w.s. izmislio, veæ da je to Božija objava.
Znate li da za nijekanje postojanja Allaha (Boga) nema oprosta. Èovjek ostaje vjeèno u džehenemu gdje æe patiti i biti vjeèno pržen vatrom. To su doista velike kazne. Vjeèna patnja. Zato je bolje da razmislite dali je vrjedno vjeèno patit i negirat postojanje Stvoritelja svih svjetova. Razmislite, razmišljajte.




[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 13:36 GMT]

Imaš li dokaze da se mjesec 400 i neke godine raspolovio, i kad su se ponovo dvije mjeseèeve polovice spojile?

O.K. postoje neki dijelovi u Kur'anu koji se mogu u dovesti u vezu sa kasnijim nauènim otkriæima, ali mnogo je kontradikcija u Kur'anu, na jednom se mjestu kaže da je zemlja ravna i da se rijeke i planine ne kreæu, u drugom da su oni zaoblili zemlju i da se planine kreæu poput oblaka i sl. Jednostavno, da je Kur'an božija rijeè ( rijeè sile koja je stvorila zemlju i ono što je na njoj)u njoj ne bi smjela da bude ni ti jedna neistina, a njih u Kur'anu ima.
ja ne negiram postojanje Boga, u smislu neke više sile koja je kreator Zemlje i života na njoj, ali negiram dokaz koji kaže da je èovjek storen od blata pa je onda žena stvorena iz muškarèeva rebra.

A što se tièe prženja u džehenemu, ako to bude vjeèno trajalo èovjek æe se nekako naviæi

Kao što ti reèe "Razmislite, razmišljajte"...
03-12-2010 at 14:01 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

Imaš li dokaze da se mjesec 400 i neke godine raspolovio, i kad su se ponovo dvije mjeseèeve polovice spojile?

O.K. postoje neki dijelovi u Kur'anu koji se mogu u dovesti u vezu sa kasnijim nauènim otkriæima, ali mnogo je kontradikcija u Kur'anu, na jednom se mjestu kaže da je zemlja ravna i da se rijeke i planine ne kreæu, u drugom da su oni zaoblili zemlju i da se planine kreæu poput oblaka i sl. Jednostavno, da je Kur'an božija rijeè ( rijeè sile koja je stvorila zemlju i ono što je na njoj)u njoj ne bi smjela da bude ni ti jedna neistina, a njih u Kur'anu ima.
ja ne negiram postojanje Boga, u smislu neke više sile koja je kreator Zemlje i života na njoj, ali negiram dokaz koji kaže da je èovjek storen od blata pa je onda žena stvorena iz muškarèeva rebra.

A što se tièe prženja u džehenemu, ako to bude vjeèno trajalo èovjek æe se nekako naviæi

Kao što ti reèe "Razmislite, razmišljajte"...


Zaista mi je cilj da vam pomognem pošto vidim da imate neko iskrivljeno znanje. S obzirom da imate krivo znanje mislim da vam nebi bio problem nauèiti ispravno znanje. Niste klasièni neznalica u smislu nekog afrièkog plemena koji vjeruje u duhove. Ali po vjerskom osnovu gledano sa stanovništa islama ste nažalost ipak neznalica, koji možda ne vjeruje u duhove ali recimo vjeruje u teoriju evolucije ili nešto takvo. Vi veæ znate sami u šta vi jerujete.. Najpametnije bi vam bilo, da se prihvatite islama i da odbacite sve pogrešne ideologije i pravce. Samo je Kur'an ispravna i neiskrivljena Božija objava. Sve drugo je vatra.

Što se tièe vaših konstatacija:
Prvo to se nije desilo 400 godine. Veæ se je to dogodilo na poèetku 7 stoljeæa, znaèi na poèetku 600ih godina. Dokaz za to, da se je mjesec raspolutio, ako želite da spoznate istinu možete naæi u NASI.
http://www.nasa.gov/images/content/475507main_lobate_scarp_thrust_fault_graphic.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/475267main_gregory_scarp_300.jpg
Jesteli pritisnuli gornje linkove? Ako ste pritisnuli idemo dalje. To gore na sliki znaèi, da se mjesec krèi. Što dovodi do zakljuèka da je mjesec bio rašireniji (znaèi razdvojen). I sada se krèi. Nauènici su dokazali i još uvjek dokazuju ono što je u Kur'anu objavljeno prije 1400 godina.

Gledajte ovo vezano na temu raspoluæivanje mjeseca. Odnosno šta o tome kaže NASA.
[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=Gvljl2TlsY4&feature=player_embedded [/youtube]

Evo jedan jako važan citat sa NASE:

"With the cameras aboard the lunar reconnaissance orbiter we have the first evidence of a globally distributed population of thrust faults that indicates the moon has recently contracted and may still be shrinking. " Pokušaæu ovo prevest na bosanski "Sa kamerama na satelitima smo otkrili prvi dokaz glabalno rasporeðenog prelomnog pritiska koji upuæuje na to se je mjesec od nedavno krèi i da se moguæe još uvjek krèi"
Onda dole niže na 3 stranici možete proèitati:
We estimate the total radial contraction, that is the distance between the moon’s center and its surface, that is expressed by the thrust fault scarps, is only 100 meters or about the length of a football field. Another remarkable detail about the low based scarps is their apparent age.
Ukratko obrazloženje je da je podruèje krèenja ogranièeno na oko 100m, otprilike kao dužina fudbalskog igrališta (veliki nogomet). Onda o godinama nastanka ovih pukotina (prelomnica, naklona). Pojavile su se jako mlade (to se misli u poreðenju sa nastankom mjeseca koji ide u milijarde godina).

Onda na strani 9 možete proèitati ovo:
About 30 or so of the moon quakes that were recorded are relatively shallow quakes. And - but one of the things we’re looking into is exactly that
possibility is if there is any - if there’s any spatial correlation between these
known moon quakes and any of the low based scarps.
But I think it is definitely certainly a possibility.

U prevodu ovo ide nekako ovako:
Oko 30 pukotina-prelomnica koje smo snimili su relativno plitke prelomnice. Jedna od stvari koja nas zanima taèno, dali postoji moguænost ako ima ikakva veza meðu ovim poznatim površinski mjeseèevim pukotinama sa onim niže lociranim. Mislim da je definitivno sigurna moguænost.

Ovo možete proèitati na ovom Nasinom linku: http://www.nasa.gov/pdf/476918main_LRO-briefing-20100819-transcript.pdf

Evo šta kažu novine na Balkanu:
24SI - Nova istraživanja amerièke Nacionalne aeronautièke i svemirske agencije (NASA) pokazala su da se krateri na Mjesecu i dalje smanjuju što znaèi da je Zemljin satelit i dalje geološki aktivan.

Nauènici su otkrili da se 14 pukotina na Mjesecu smanjuje, iako se mislilo da je taj proces završen prije više od milijardu godina, objavljeno je danas u magazinu Sajens.

Nauènik Tomas Voters iz Centra za Zemlju i planetarne studija pri muzeju Smitsonijan sa grupom saradnika došao da je do tog otkriæa na osnovu najnovijih snimaka Mjeseca koje je napravila NASA.

Sužavanje pukotina ranije je bilo primjeæeno na Mjeseèevom polutaru, ali ovo je prvi put da je pribavljen dokaz postojanja takve pojave i u drugim dijelovima Mjeseca.

Voters kaže da na slikama smanjivanje pojedinih pukotina izgleda kao da se dogodilo nedavno što bi znaèilo da je Mjesec i dalje aktivan jer je nešto moralo to da prouzrokuje.

Skupljanje pukotina na pojedinim mjestima je i do 100 metara, što nije moguæe vidjeti golim okom, ali se može vidjeti na snimcima visoke rezolucije napravljenim iz kosmosa.

Voters navodi da to ne znaèi da æe Mjesec nestati, kao i da to neæe imati nikakve posljedice po Zemlju.
http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/40960-Hoce-nestati-Naucnici-otkrili-Mjesec-smezurava.html


Ovo èovjeka upuæuje na spoznaju da je Kur'an velika istina. I da je gospodar svih svjetova jedino Allah svemoguæi!
Samo je potrebno razmišljati o svemirskim prostranstvima. Potrebno se je zapitati ko je ovo sve stvorio?

[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 23:13 GMT]
03-12-2010 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Mjeseèeva orbita opisana u Kur'anu

Allah kaže o mjesecu:

36:39. I Mjesecu smo odredili položaj; i on se uvijek ponovo kreæe kao stari savijeni palmin prut.

hajde sad da sporedimo kako izgleda stari savijeni palmin prut

Navod
"Since the Moon revolves around the Sun together with the Earth, it follows a path through space which resembles the letter “S.” The appearance of this orbit resembles the twisted shape of a dry date branch, as is revealed in the Qur’an."

Navod
"Because the gravitational effects of the sun and moon are not always the same, there is some wobble in the motion of the earth's axis; this wobble, called nutation, causes the celestial poles to move, not in perfect circles, but in a series of S-shaped curves with a period of 18.6 years
The Columbia Electronic Encyclopedia Copyright © 2004, Columbia University Press. Licensed from Columbia University Press



smjer mjeseèevog kretanja









u sporedjenju sa savijenim palminim prutom








palma

A Allah kaže u Kur'anu:

53. Mi æemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur’an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?

37. ... Pokazaæu Ja vama, doista, dokaze Svoje, zato Me ne požurujte!

03-12-2010 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:
S tim da palmin prut ne zavrsi u kruznom toku,a mejsec zavrsi.
Ne vidim ni ovde konekciju?


Nije reèeno da kruži kao prut. Veæ da se savija.
Konekcija itekako postoji ako èovjek želi da misli, a ne bahato da odbija istinu. Prije svega se je potrebno pitati kako je to moguæe, da je to objavljeno u Kur'anu prije 1400 godina, kada èovjek kao takav nije imo pojma o tim stvarima?
Kur'an 36:39. I Mjesecu smo odredili položaj; i on se uvijek ponovo kreæe kao stari savijeni palmin prut.

[Edited by bosno_moja on 04-12-2010 at 10:08 GMT]
04-12-2010 at 10:07 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:

Prvo mislim dakle jesam...
Drugo,upravo zato sto mislim,i pitam se,dovodim u sumnju,ne vidim sta je tu lose,a pogotvu bahato?
Kazes dokaz,i ja kazem,ukoliko postoje grupe unutar samog islama koje tvrde da je kuran vremenom izmijenjen,po meni to je dovoljan dokaz da je kuran MOZDA FAKAT i u nekim dijelovima,izmijenjen proilagodjen,pogotov imajuc u obzir da neke rijeci poslije 1500 godina,imaj usasvim drukcije znacenje,neke vremenom nemaju smisla,il sta vec...
A te pogresne interpretacije istih ajeta,pa recimo,neslaganja oko kaznjavanja,nacina zivota,pokrivanja,nemoj reci da unutar islama ne postoje ove dvojbe?
Kazes palmin prut lici na mjesecevo kretanje.
I ja kazem,fudbalska lopta lici na svemir.
To nit mozes opovrgnut,nit mos potvrdit,nit sam slago,nit reko istinu.Moja percepcija lopte,ko svemira je takva kakva je,al sta sam sa tim dokazao,ama bas nista.
Samo sam iznio misljenje,...


Što se tièe mjeseca nemožete dokazati ništa, samo neka filozofija vašeg ploda.

Što se tièe Kur'ana. Dovoljno je otiæi u Istanbul i vidjeti jedan od prvih primjeraka Kur'ana. I porediti taj Kur'an sa današnjim. Sve se poklapa. I na kraju krajeva hafizi su èuvari Kur'ana. Ta tvoja tvrdnja oko Kur'ana je opet neko nagaðanje i predpostavka bez nauènog dokaza.
04-12-2010 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:


Ja ne dokazujem nista,pricam ono sto vidim,nista vise,nista manje.Problem religije i jeste sto pokusava da ubijedi ljude u slijepo i bezuvjetno vjerovanje,bez dovodjenja u pitanje serviranog.to je drug moj dogma.
Mjesec je zemljin satelit,pustahija,bez zivota,vrti se okko zemlje ima veze sa plimom i osekom,ah ja i bude ljeti lijepa mejsecina...
Sto se tice kurana,ako je sve jasno i nema mjesta dvojbama,zasto postoji toliko frakcija unutar islama?






Ako nemate dokaza i ako ne dokazujte onda ne pišite ono o èemu neznate.
Što se tièe frakcija odnosno sekti u islamu.

Poslanik Muhamed s.a.w.s. je rekao u hadisu:
"moj ummet ce se podjeliti u 73 sekte, sve osim jedne u vatru. Ashabi su upitali, o poslanice, koja je to spasena sekta a on svs je odgovorio ono na cemu smo ja i moji ashabi". Znaci vrlo je vazno razumjeti ovu zadnju rijec a to jest "ja i moji ashabi". Sve te sekte danas se smatraju sljedbenicima Kur'ana i sunneta ali njihovo tumacenje Kur'ana i suneta je po njihovom nahodenju, strastima i razumjevanju. Ali jedina sekta to je "ahlusunnah wal jamah" objasnjava quran i sunnet onako kako su to ashabi (drugovi Muhameda s.a.w.s.) razumjeli.
04-12-2010 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

bosno-//Zaista mi je cilj da vam pomognem pošto vidim da imate neko iskrivljeno znanje. S obzirom da imate krivo znanje mislim da vam nebi bio problem nauèiti ispravno znanje. Niste klasièni neznalica u smislu nekog afrièkog plemena koji vjeruje u duhove. Ali po vjerskom osnovu gledano sa stanovništa islama ste nažalost ipak neznalica, koji možda ne vjeruje u duhove ali recimo vjeruje u teoriju evolucije ili nešto takvo. Vi veæ znate sami u šta vi jerujete.. Najpametnije bi vam bilo, da se prihvatite islama i da odbacite sve pogrešne ideologije i pravce. Samo je Kur'an ispravna i neiskrivljena Božija objava. Sve drugo je vatra.//

Islam je vatra, drug moj, i eksplozija i krv i jad, izmedju ostalog.
Relano je nazalost tako jer je previse takvih ko ti sto se igraju tom vatrom.
Pa svaki normalan Bosanac kojem kazes - ja znam ti ne znas, ja sam na pravom putu a ti si na pogresnom, ima da te posalje u tri pm.
Treba ti jos mnogo vlastitog znanja i takta da ulazis u ovakve diskusije, stoga poradi malo na tome i ostavi se beskrajnih fragmentarnih postiranja

04-12-2010 at 10:59 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
primus inter pares wrote:


nema slanja u tri pm,samo rasprava
pa bujrum ko voli...




Ti mali, nemoj da se nasladjujes
04-12-2010 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice