Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.

FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

I ta sad, hoe da ti vjerujem da se za vrijeme Muhameda s.a.w.s mjesec raspolutio, i to na dva dijela. Da se raspolutio na tri dijela e onda bih ti vjerovao

To sam vam naveo kao primjer, ta se je desilo u vremenu poslanika Muhammeda s.a.w.s. Kako ima ljudi koji i pored dokaza odbijaju istinu i u historiji, ali ima ih i danas. Ali sa tim sami sebi tetu nanose. Zato vas pozivam, da ponete malo itat islamske knjige o nastanku svemira, o medicini itd... Tu ete sigurno nai dokaze da je Kur'an istina. Da je Allahova rije istina. Da Kur'an nije neto to je Muhammed s.a.w.s. izmislio, ve da je to Boija objava.
Znate li da za nijekanje postojanja Allaha (Boga) nema oprosta. ovjek ostaje vjeno u dehenemu gdje e patiti i biti vjeno pren vatrom. To su doista velike kazne. Vjena patnja. Zato je bolje da razmislite dali je vrjedno vjeno patit i negirat postojanje Stvoritelja svih svjetova. Razmislite, razmiljajte. Neka nas Allah sve uputi na pravi put. Na put onih kojima je svoje blagodati dao. A ne na put onih na koje se je rasrdio niti na put onih koji su zalutali. Amin.

[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 13:36 GMT]
03-12-2010 at 13:34 | Ukljui u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828

icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
bosno_moja wrote:

To sam vam naveo kao primjer, ta se je desilo u vremenu poslanika Muhammeda s.a.w.s. Kako ima ljudi koji i pored dokaza odbijaju istinu i u historiji, ali ima ih i danas. Ali sa tim sami sebi tetu nanose. Zato vas pozivam, da ponete malo itat islamske knjige o nastanku svemira, o medicini itd... Tu ete sigurno nai dokaze da je Kur'an istina. Da je Allahova rije istina. Da Kur'an nije neto to je Muhammed s.a.w.s. izmislio, ve da je to Boija objava.
Znate li da za nijekanje postojanja Allaha (Boga) nema oprosta. ovjek ostaje vjeno u dehenemu gdje e patiti i biti vjeno pren vatrom. To su doista velike kazne. Vjena patnja. Zato je bolje da razmislite dali je vrjedno vjeno patit i negirat postojanje Stvoritelja svih svjetova. Razmislite, razmiljajte. Neka nas Allah sve uputi na pravi put. Na put onih kojima je svoje blagodati dao. A ne na put onih na koje se je rasrdio niti na put onih koji su zalutali. Amin.

Jaro.
Nemoj se bolan s ovim kjafirima raspravljati, vidis da su oni ljudi knjiga a ne knjige
03-12-2010 at 13:53 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

Registriran(a): 02-02-2010
Odgovori: 11437

citat:
bosno_moja wrote:

Znate li da za nijekanje postojanja Allaha (Boga) nema oprosta. ovjek ostaje vjeno u dehenemu gdje e patiti i biti vjeno pren vatrom. To su doista velike kazne. Vjena patnja. Zato je bolje da razmislite dali je vrjedno vjeno patit i negirat postojanje Stvoritelja svih svjetova. Razmislite, razmiljajte.

Ima li dokaze da se mjesec 400 i neke godine raspolovio, i kad su se ponovo dvije mjeseeve polovice spojile?

O.K. postoje neki dijelovi u Kur'anu koji se mogu u dovesti u vezu sa kasnijim naunim otkriima, ali mnogo je kontradikcija u Kur'anu, na jednom se mjestu kae da je zemlja ravna i da se rijeke i planine ne kreu, u drugom da su oni zaoblili zemlju i da se planine kreu poput oblaka i sl. Jednostavno, da je Kur'an boija rije ( rije sile koja je stvorila zemlju i ono to je na njoj)u njoj ne bi smjela da bude ni ti jedna neistina, a njih u Kur'anu ima.
ja ne negiram postojanje Boga, u smislu neke vie sile koja je kreator Zemlje i ivota na njoj, ali negiram dokaz koji kae da je ovjek storen od blata pa je onda ena stvorena iz mukareva rebra.

A to se tie prenja u dehenemu, ako to bude vjeno trajalo ovjek e se nekako navii

Kao to ti ree "Razmislite, razmiljajte"...
03-12-2010 at 14:01 | Ukljui u odgovor
bosno_moja

citat:
racionalna manjina wrote:

Ima li dokaze da se mjesec 400 i neke godine raspolovio, i kad su se ponovo dvije mjeseeve polovice spojile?

O.K. postoje neki dijelovi u Kur'anu koji se mogu u dovesti u vezu sa kasnijim naunim otkriima, ali mnogo je kontradikcija u Kur'anu, na jednom se mjestu kae da je zemlja ravna i da se rijeke i planine ne kreu, u drugom da su oni zaoblili zemlju i da se planine kreu poput oblaka i sl. Jednostavno, da je Kur'an boija rije ( rije sile koja je stvorila zemlju i ono to je na njoj)u njoj ne bi smjela da bude ni ti jedna neistina, a njih u Kur'anu ima.
ja ne negiram postojanje Boga, u smislu neke vie sile koja je kreator Zemlje i ivota na njoj, ali negiram dokaz koji kae da je ovjek storen od blata pa je onda ena stvorena iz mukareva rebra.

A to se tie prenja u dehenemu, ako to bude vjeno trajalo ovjek e se nekako navii

Kao to ti ree "Razmislite, razmiljajte"...

Zaista mi je cilj da vam pomognem poto vidim da imate neko iskrivljeno znanje. S obzirom da imate krivo znanje mislim da vam nebi bio problem nauiti ispravno znanje. Niste klasini neznalica u smislu nekog afrikog plemena koji vjeruje u duhove. Ali po vjerskom osnovu gledano sa stanovnita islama ste naalost ipak neznalica, koji moda ne vjeruje u duhove ali recimo vjeruje u teoriju evolucije ili neto takvo. Vi ve znate sami u ta vi jerujete.. Najpametnije bi vam bilo, da se prihvatite islama i da odbacite sve pogrene ideologije i pravce. Samo je Kur'an ispravna i neiskrivljena Boija objava. Sve drugo je vatra.

to se tie vaih konstatacija:
Prvo to se nije desilo 400 godine. Ve se je to dogodilo na poetku 7 stoljea, znai na poetku 600ih godina. Dokaz za to, da se je mjesec raspolutio, ako elite da spoznate istinu moete nai u NASI.
http://www.nasa.gov/images/content/475507main_lobate_scarp_thrust_fault_graphic.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/475267main_gregory_scarp_300.jpg
Jesteli pritisnuli gornje linkove? Ako ste pritisnuli idemo dalje. To gore na sliki znai, da se mjesec kri. to dovodi do zakljuka da je mjesec bio raireniji (znai razdvojen). I sada se kri. Naunici su dokazali i jo uvjek dokazuju ono to je u Kur'anu objavljeno prije 1400 godina.

Gledajte ovo vezano na temu raspoluivanje mjeseca. Odnosno ta o tome kae NASA.
[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=Gvljl2TlsY4&feature=player_embedded [/youtube]

Evo jedan jako vaan citat sa NASE:

"With the cameras aboard the lunar reconnaissance orbiter we have the first evidence of a globally distributed population of thrust faults that indicates the moon has recently contracted and may still be shrinking. " Pokuau ovo prevest na bosanski "Sa kamerama na satelitima smo otkrili prvi dokaz glabalno rasporeenog prelomnog pritiska koji upuuje na to se je mjesec od nedavno kri i da se mogue jo uvjek kri"
Onda dole nie na 3 stranici moete proitati:
We estimate the total radial contraction, that is the distance between the moons center and its surface, that is expressed by the thrust fault scarps, is only 100 meters or about the length of a football field. Another remarkable detail about the low based scarps is their apparent age.
Ukratko obrazloenje je da je podruje krenja ogranieno na oko 100m, otprilike kao duina fudbalskog igralita (veliki nogomet). Onda o godinama nastanka ovih pukotina (prelomnica, naklona). Pojavile su se jako mlade (to se misli u poreenju sa nastankom mjeseca koji ide u milijarde godina).

Onda na strani 9 moete proitati ovo:
About 30 or so of the moon quakes that were recorded are relatively shallow quakes. And - but one of the things were looking into is exactly that
possibility is if there is any - if theres any spatial correlation between these
known moon quakes and any of the low based scarps.
But I think it is definitely certainly a possibility.

U prevodu ovo ide nekako ovako:
Oko 30 pukotina-prelomnica koje smo snimili su relativno plitke prelomnice. Jedna od stvari koja nas zanima tano, dali postoji mogunost ako ima ikakva veza meu ovim poznatim povrinski mjeseevim pukotinama sa onim nie lociranim. Mislim da je definitivno sigurna mogunost.

Ovo moete proitati na ovom Nasinom linku: http://www.nasa.gov/pdf/476918main_LRO-briefing-20100819-transcript.pdf

Evo ta kau novine na Balkanu:
24SI - Nova istraivanja amerike Nacionalne aeronautike i svemirske agencije (NASA) pokazala su da se krateri na Mjesecu i dalje smanjuju to znai da je Zemljin satelit i dalje geoloki aktivan.

Naunici su otkrili da se 14 pukotina na Mjesecu smanjuje, iako se mislilo da je taj proces zavren prije vie od milijardu godina, objavljeno je danas u magazinu Sajens.

Naunik Tomas Voters iz Centra za Zemlju i planetarne studija pri muzeju Smitsonijan sa grupom saradnika doao da je do tog otkria na osnovu najnovijih snimaka Mjeseca koje je napravila NASA.

Suavanje pukotina ranije je bilo primjeeno na Mjeseevom polutaru, ali ovo je prvi put da je pribavljen dokaz postojanja takve pojave i u drugim dijelovima Mjeseca.

Voters kae da na slikama smanjivanje pojedinih pukotina izgleda kao da se dogodilo nedavno to bi znailo da je Mjesec i dalje aktivan jer je neto moralo to da prouzrokuje.

Skupljanje pukotina na pojedinim mjestima je i do 100 metara, to nije mogue vidjeti golim okom, ali se moe vidjeti na snimcima visoke rezolucije napravljenim iz kosmosa.

Voters navodi da to ne znai da e Mjesec nestati, kao i da to nee imati nikakve posljedice po Zemlju.
http://www.24sata.info/lifestyle/nauka/40960-Hoce-nestati-Naucnici-otkrili-Mjesec-smezurava.html

Ovo ovjeka upuuje na spoznaju da je Kur'an velika istina. I da je gospodar svih svjetova jedino Allah svemogui!
Samo je potrebno razmiljati o svemirskim prostranstvima. Potrebno se je zapitati ko je ovo sve stvorio?

[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 23:13 GMT]
03-12-2010 at 22:17 | Ukljui u odgovor
bosno_moja

Mjeseeva orbita opisana u Kur'anu

Allah kae o mjesecu:

36:39. I Mjesecu smo odredili poloaj; i on se uvijek ponovo kree kao stari savijeni palmin prut.

hajde sad da sporedimo kako izgleda stari savijeni palmin prut

Navod
"Since the Moon revolves around the Sun together with the Earth, it follows a path through space which resembles the letter S. The appearance of this orbit resembles the twisted shape of a dry date branch, as is revealed in the Quran."

Navod
"Because the gravitational effects of the sun and moon are not always the same, there is some wobble in the motion of the earth's axis; this wobble, called nutation, causes the celestial poles to move, not in perfect circles, but in a series of S-shaped curves with a period of 18.6 years
The Columbia Electronic Encyclopedia Copyright 2004, Columbia University Press. Licensed from Columbia University Press

smjer mjeseevog kretanja

u sporedjenju sa savijenim palminim prutom

palma

A Allah kae u Kur'anu:

53. Mi emo im pruati dokaze Nae u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kuran istina. A zar nije dovoljno to to je Gospodar tvoj o svemu obavijeten?

37. ... Pokazau Ja vama, doista, dokaze Svoje, zato Me ne pourujte!

03-12-2010 at 23:49 | Ukljui u odgovor
bosno_moja

citat:
primus inter pares wrote:
S tim da palmin prut ne zavrsi u kruznom toku,a mejsec zavrsi.
Ne vidim ni ovde konekciju?

Nije reeno da krui kao prut. Ve da se savija.
Konekcija itekako postoji ako ovjek eli da misli, a ne bahato da odbija istinu. Prije svega se je potrebno pitati kako je to mogue, da je to objavljeno u Kur'anu prije 1400 godina, kada ovjek kao takav nije imo pojma o tim stvarima?
Kur'an 36:39. I Mjesecu smo odredili poloaj; i on se uvijek ponovo kree kao stari savijeni palmin prut.

[Edited by bosno_moja on 04-12-2010 at 10:08 GMT]
04-12-2010 at 10:07 | Ukljui u odgovor
bosno_moja

citat:

Prvo mislim dakle jesam...
Drugo,upravo zato sto mislim,i pitam se,dovodim u sumnju,ne vidim sta je tu lose,a pogotvu bahato?
Kazes dokaz,i ja kazem,ukoliko postoje grupe unutar samog islama koje tvrde da je kuran vremenom izmijenjen,po meni to je dovoljan dokaz da je kuran MOZDA FAKAT i u nekim dijelovima,izmijenjen proilagodjen,pogotov imajuc u obzir da neke rijeci poslije 1500 godina,imaj usasvim drukcije znacenje,neke vremenom nemaju smisla,il sta vec...
A te pogresne interpretacije istih ajeta,pa recimo,neslaganja oko kaznjavanja,nacina zivota,pokrivanja,nemoj reci da unutar islama ne postoje ove dvojbe?
Kazes palmin prut lici na mjesecevo kretanje.
I ja kazem,fudbalska lopta lici na svemir.
To nit mozes opovrgnut,nit mos potvrdit,nit sam slago,nit reko istinu.Moja percepcija lopte,ko svemira je takva kakva je,al sta sam sa tim dokazao,ama bas nista.
Samo sam iznio misljenje,...

to se tie mjeseca nemoete dokazati nita, samo neka filozofija vaeg ploda.

to se tie Kur'ana. Dovoljno je otii u Istanbul i vidjeti jedan od prvih primjeraka Kur'ana. I porediti taj Kur'an sa dananjim. Sve se poklapa. I na kraju krajeva hafizi su uvari Kur'ana. Ta tvoja tvrdnja oko Kur'ana je opet neko nagaanje i predpostavka bez naunog dokaza.
04-12-2010 at 10:29 | Ukljui u odgovor
bosno_moja

citat:

Ja ne dokazujem nista,pricam ono sto vidim,nista vise,nista manje.Problem religije i jeste sto pokusava da ubijedi ljude u slijepo i bezuvjetno vjerovanje,bez dovodjenja u pitanje serviranog.to je drug moj dogma.
Mjesec je zemljin satelit,pustahija,bez zivota,vrti se okko zemlje ima veze sa plimom i osekom,ah ja i bude ljeti lijepa mejsecina...
Sto se tice kurana,ako je sve jasno i nema mjesta dvojbama,zasto postoji toliko frakcija unutar islama?

Ako nemate dokaza i ako ne dokazujte onda ne piite ono o emu neznate.
to se tie frakcija odnosno sekti u islamu.

Poslanik Muhamed s.a.w.s. je rekao u hadisu:
"moj ummet ce se podjeliti u 73 sekte, sve osim jedne u vatru. Ashabi su upitali, o poslanice, koja je to spasena sekta a on svs je odgovorio ono na cemu smo ja i moji ashabi". Znaci vrlo je vazno razumjeti ovu zadnju rijec a to jest "ja i moji ashabi". Sve te sekte danas se smatraju sljedbenicima Kur'ana i sunneta ali njihovo tumacenje Kur'ana i suneta je po njihovom nahodenju, strastima i razumjevanju. Ali jedina sekta to je "ahlusunnah wal jamah" objasnjava quran i sunnet onako kako su to ashabi (drugovi Muhameda s.a.w.s.) razumjeli.
04-12-2010 at 10:49 | Ukljui u odgovor
Dea
Registriran(a): 26-12-2005
Odgovori: 4162

bosno-//Zaista mi je cilj da vam pomognem poto vidim da imate neko iskrivljeno znanje. S obzirom da imate krivo znanje mislim da vam nebi bio problem nauiti ispravno znanje. Niste klasini neznalica u smislu nekog afrikog plemena koji vjeruje u duhove. Ali po vjerskom osnovu gledano sa stanovnita islama ste naalost ipak neznalica, koji moda ne vjeruje u duhove ali recimo vjeruje u teoriju evolucije ili neto takvo. Vi ve znate sami u ta vi jerujete.. Najpametnije bi vam bilo, da se prihvatite islama i da odbacite sve pogrene ideologije i pravce. Samo je Kur'an ispravna i neiskrivljena Boija objava. Sve drugo je vatra.//

Islam je vatra, drug moj, i eksplozija i krv i jad, izmedju ostalog.
Relano je nazalost tako jer je previse takvih ko ti sto se igraju tom vatrom.
Pa svaki normalan Bosanac kojem kazes - ja znam ti ne znas, ja sam na pravom putu a ti si na pogresnom, ima da te posalje u tri pm.
Treba ti jos mnogo vlastitog znanja i takta da ulazis u ovakve diskusije, stoga poradi malo na tome i ostavi se beskrajnih fragmentarnih postiranja

04-12-2010 at 10:59 | Ukljui u odgovor
Dea
Registriran(a): 26-12-2005
Odgovori: 4162

citat:

nema slanja u tri pm,samo rasprava
pa bujrum ko voli...

Ti mali, nemoj da se nasladjujes
04-12-2010 at 11:17 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 8
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Dreadnot, ekonomistica, hexle, meri, merima, MikiMaus, monella, MR BENJAMIN BENNY BENJO, Selm@, suad, zlajACAB
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net