Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Malo pa malo, mi se vratimo poslednjim ratnim desavanjima. Naravno, svako od nas ima svoje misljenjeo ratnim desavanjima. Mnogi imaju interesantna pitanja na koje traze odgovor itd. Pa evo pirlike za takvu razmijenu misljenja, ali svakako na korektan nacin.

Moje prvo pitanje moglo bi biti. Zasto nije pala Banja Luka, kad je VRS bila u povlacenju, kad je stanovnistvo Banja Luke i okoline uveliko pakovalo stvari za put u Srbiju?

Kad zavrsimo razmijenu misljenje po ovom pitanju, onda neko moze postaviti drugo pitanje. Dakle, moderator bi imao malo vecu obavezu.


[Edited by Dajdza on 01-04-2012 at 02:56 GMT]

01-04-2012 at 02:54 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Mislim da se u BiH pred rat, tokom citavog rata a i posle rata(sarajevo,brcko..)
dijelila vlast unutar BiH tako sto su pravile teritorijalne podjele vlasti danasnje entitete,kantone..tj teritorije gdje ce koja politicka stranka da vlada.Posto su tokom rata bile najjace stranke u BiH :SDS,HDZ,SDA, i dr.reformisti i socijalisti oni su na neki nacin dogovorima dijelili vlast u BiH.Tako da i pitanje Banja Luke kao i drugih opstina nije bilo kako vojno uzeti ...nego se radilo o dogovorima podjele vlasti na teritorijalne zone unutar BiH.

01-04-2012 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
AnonBlack
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 08-03-2012
Lokacija: BA
Odgovori: 156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
nere68 wrote:
Mislim da se u BiH pred rat, tokom citavog rata a i posle rata(sarajevo,brcko..)
dijelila vlast unutar BiH tako sto su pravile teritorijalne podjele vlasti danasnje entitete,kantone..tj teritorije gdje ce koja politicka stranka da vlada.Posto su tokom rata bile najjace stranke u BiH :SDS,HDZ,SDA, i dr.reformisti i socijalisti oni su na neki nacin dogovorima dijelili vlast u BiH.Tako da i pitanje Banja Luke kao i drugih opstina nije bilo kako vojno uzeti ...nego se radilo o dogovorima podjele vlasti na teritorijalne zone unutar BiH.


Smrdi mi tvoj komentar na pokušaj izjednaèavanja krivice, znaš ona prièa svi smo mi zasrali i to?
01-04-2012 at 13:32 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dajdza wrote: Moje prvo pitanje moglo bi biti. Zasto nije pala Banja Luka, kad je VRS bila u povlacenju, kad je stanovnistvo Banja Luke i okoline uveliko pakovalo stvari za put u Srbiju?
necemo mi, dajdza, dozivjeti da dobijemo odgovore na ovakva pitanja, ako ce ih, uopce, neko i docekati! dogovori, dogovori...
01-04-2012 at 13:52 | Ukljuèi u odgovor
rainbow
Nivo: Forumski vuk
:2h :2h :2h

Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
statebriga wrote:
necemo mi, dajdza, dozivjeti da dobijemo odgovore na ovakva pitanja, ako ce ih, uopce, neko i docekati! dogovori, dogovori...



Ti na prosloj temi rece da te ne interesuje diskusija o "izdajniku" Aliji ?

samo radi toga ja cu ti dati odgovor iako nisam kompetentan,jer nisam komandovao A BiH.

prema mome poznavanju politike,strategije ratovannja kao i citave medjunarodne politicke scene,a mislim da stvari jako dobro poznajem,onda se kratko i jasno moze reci da "prazna puska ne puca" ili drugim rijecima mozes se protegnuti koliko si dug i nista vise.A BiH nije imala resurse za oslobodjenje citave Bosne vec je bila ovisna o artljerijskoj podrsci HV i HVO kao i zracnim udarima NATO pakta,a njima je u interesu bilo da Bosna bude ovakva kakva jeste.Cijeli rat USA je odrzavala ,kako to jednom izzjavi jedan americki duznosnik ,"bolesnika na kisiku" - sto znaci da kompletna logistika A BiH je bila ovisna o dobroj volji USA koja je propustala oruzije i logistiku a koju smo mi skupo placali jer se nabavljala skupo i prolazila je mnoge granice.Embargo na uvoz oruzija je zapravo bio jedan dobar biznis prodaje starog oruzija za skupe pare,ukljucujuci tu i municiju. Dakle - Dejton,koji je zaustavio rat to je u ta doba bio maksimum koji nam je USA nudila.Ono sto bih ja uradio,jer sam egoista i pokvaren,da sam bio na Alijinom mjestu ja bih usao u Banjaluku pa neka to kosta mnogih tudjih zivota i nasih i njihovih i mozda moje funkcije a i zivota...

Eto to je moje misljenje i ima tui jos mnogo sta a vi sada nastavite po starom ,o vi "veliki Bosnaci" ,dakle nastavite o Aliji "izdajniku" i ostalim supljim pricama
01-04-2012 at 14:51 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dajdza wrote:

Moje prvo pitanje moglo bi biti. Zasto nije pala Banja Luka, kad je VRS bila u povlacenju, kad je stanovnistvo Banja Luke i okoline uveliko pakovalo stvari za put u Srbiju?


ljeto '95, vojska cetnickih bandi je bila na izdisaju,
vec smanjena, vojna i ekonomska pomoc Srbije je u tim trenutcima bila pred totalnom obustavom,
zadnji i ocajni pokusaji generalstaba, tadasnje vojske Jugoslavije, su jedva ubijedili balkanskog koljaca Slobu da se obezbijedi odusak za prezivljavanje genocidne tvorevine,
time sto je poslednji put kasapin Momcilo Perisic ubijedio Slobu, citat: "druze predsjednice, muslimanska vojska ce preci Drinu i ugroziti nacionalnu sigurnost Srbije, ako se sad ne pomogne" zavrsen citat,
sto je bila apsoltna nebuloza generala kojem su Drazini cetnici poklali familiju, nebuloza kojom je vecina srbijanskog naroda obmanjivana cijeli rat,

'95 jesen, u prvom planu zdruzene i konacne ofanzive oslobodilackih jedinica ARBH i HVO, srbo-cetnicke bande su trebale biti totalno ociscenje iz zapadnih, centralnih i nekih istocnih dijelova zemlje,
medjutim uigrana zapadno-politicka cafirska taktika "kukavicije jaje", sa petom kolonom nekih politickih igraca u regiji i bojazni od jacanja bosanske vojske, daje zeleno svijetlo avionima alijanse da se raketiraju strateske saobracajnice, mostovi, pruge i putevi pred napredvanjem ARBH na zapadnim prilazima Prijedoru, Mrkonjic Gradu, Palama i Nevesinju,
sto je bilo samo grubi rad dejtonskog projekta a kasnije finiranje zabijanjem noza u ledja Bosni i Herceg***i, dejtonskim sporazumom...


01-04-2012 at 15:11 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
MelMel wrote:

Sve sto rece vjerovatno ima veliki procenat istine. I jos samo da istaknes cinjenicu ko je taj ko je zapoceo napad na gradjane BiH. Mislim ono, bitno je istaci ko je taj ko se popeo na planine i brda pa gadjao stanovnistvo drzave BiH i ko je taj ko je protjerivao ljude iz vlastitih gradova, sela, kuca, stanova tj napravio etnicko ciscenje.

Ocigledno je da ce svakom nacionalisti takva situacija odgovarati da podijeli BiH po entitetima, ali kad vec pricamo onda je vrlo bitno navesti i uzroke jedne takve politike, a ne samo posljedice.


Vjerovatno mislis na sam rat..i nacin na koji se sve to trebalo sprovesti sto se dogovaralo il nije moglo dogovoriti mirnim putem.Nacin kako se to vodilo sami znamo..kako su i u kojem slucaju i na koji nacin vrseni ratni zlocini i na kraju genocid.Zato danas imamo sudjenja za ratne zlocine koji su na zlocinacki,svirep nacin radili ono sto se trebalo nekim normalnim ratom da odradi.Dovoljno govore danas sve presude i sudjenja koja su u toku i koja ce biti..Ako pricamo o ratu zlocinima i genocidu...mislim da nije bitno dal pricamo o pocetku,sredi il kraju rata...strasni su se zlocini dogodili i za to treba neko da odgovara.Krivac teoretski kojeg trazimo za naš rat u BiH je sigurno pocetak raspada Jugoslavije gdje je i BiH uvucena u rat.Druga stvar je koliko i kako su bili spremni u BiH da se medjusobno bore jedni protiv drugih.Traziti sada u BiH ko je kriv a rat u BiH je poceo raspadom Jugoslavije i nacin na koji je vodjen u BiH je druga stvar.Da ne tupim...U BiH se vojnim putem zauzimala teritorija..ko je bio na brdima i ko je imao kakvo oruzije to je zavisilo od pripreme za ratna dejstva i opet je politika nasa i svjetska odlucivala ko ce sa kojim oruzijem napadati i koliko sta da zauzima..
Konkretno ko je prvi zapucao u BiH nije ni bitno dal je to bila Bijeljina il Sijekovac il negdje u Hercegovini..jer ratni plan i cilj nije birao srestva da napravi sto nisu se politicari dogovorili za stolom mirnim putem.razlog za ratna dejstva se i moze naci al ne moze se opravdati rat kao srestvo da se postigne nesto sto glavonje ne mogu da dogovore mirnim putem za stolom.
01-04-2012 at 15:17 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
AnonBlack wrote:


Smrdi mi tvoj komentar na pokušaj izjednaèavanja krivice, znaš ona prièa svi smo mi zasrali i to?


Mozes li ti u sledec postu reci da nismo vodili ovaj postovski dijalog.Mozda ti nisi htio il ja da ti odgovorim al cinjenica je da smo razmijenili ev dva posta.Konkretno ucestvovali su svi u ratu u BiH.Druga stvar ko je cinio zlocine il nije htio rat...Ko je naivno(vecinski) i ne vjerujuci da ce biti rat..usao u rat.
01-04-2012 at 15:23 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
arnie wrote:

ljeto '95, vojska cetnickih bandi je bila na izdisaju,
vec smanjena, vojna i ekonomska pomoc Srbije je u tim trenutcima bila pred totalnom obustavom,
zadnji i ocajni pokusaji generalstaba, tadasnje vojske Jugoslavije, su jedva ubijedili balkanskog koljaca Slobu da se obezbijedi odusak za prezivljavanje genocidne tvorevine,
time sto je poslednji put kasapin Momcilo Perisic ubijedio Slobu, citat: "druze predsjednice, muslimanska vojska ce preci Drinu i ugroziti nacionalnu sigurnost Srbije, ako se sad ne pomogne" zavrsen citat,
sto je bila apsoltna nebuloza generala kojem su Drazini cetnici poklali familiju, nebuloza kojom je vecina srbijanskog naroda obmanjivana cijeli rat,

'95 jesen, u prvom planu zdruzene i konacne ofanzive oslobodilackih jedinica ARBH i HVO, srbo-cetnicke bande su trebale biti totalno ociscenje iz zapadnih, centralnih i nekih istocnih dijelova zemlje,
medjutim uigrana zapadno-politicka cafirska taktika "kukavicije jaje", sa petom kolonom nekih politickih igraca u regiji i bojazni od jacanja bosanske vojske, daje zeleno svijetlo avionima alijanse da se raketiraju strateske saobracajnice, mostovi, pruge i putevi pred napredvanjem ARBH na zapadnim prilazima Prijedoru, Mrkonjic Gradu, Palama i Nevesinju,
sto je bilo samo grubi rad dejtonskog projekta a kasnije finiranje zabijanjem noza u ledja Bosni i Herceg***i, dejtonskim sporazumom...





Vidi tada sam ja bio na obroncima Manjace pred BL-om...Nego da vidimo posle dejtona je opet bilo vracanje nekih a dobijanje drugih teritorija u BiH.Da se recimo uzela Banja Luka vjerovatno bi ona opet bila dodijeljena nazad RS-u.
01-04-2012 at 15:28 | Ukljuèi u odgovor
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
MelMel wrote:

oprosti, ali meni ovo sto si napisao zvuci pomalo na - svi smo krivi. Ne, nismo svi krivi i za rat u BiH nije kriv raspad Jugoslavie, nego su krivi oni koji su odlucili da granatiraju bosansko-hercegovacke gradove, oni koji su odlucili da protjeraju stanovnistvo tih istih bosansko-hercegovackih gradova i sela, krive su svjetske sile koje su priznale demokratski izglasanu samostalnost i drzavnost BiH - poslije joj ucerali tako sto su dozvolili ovim gore nabrojanim da granatiraju svakodnevno tu istu BiH. Krivi su sto su dozvolili Slobi i Tudjmanu da uopste ucestvuju u bilo kakvim odlukama vezanim za BiH, jer ti su ljudi bili drzavnici drugih drzava i otkuda njima pravo da se mijesaju i odlucujo o cjepkanju te iste BiH.

I da i ja ne tupim - zalosno je sto ti kazes da se u BiH ZAUZIMALA teritorija. Kakvo ba zauzimanje! Zar se mora zauzimati nesto sto je nase, pri tome mislim na sve nas bosance i hercegovce. U tom grmu i lezi zec, sto su se neki digli po brdima i odlucili kako u vlastitoj zemlji trebaju nesto zauzimati vojnim putem. Mozda i jeste problem u tom mentalnom sklopu, jer ti neki svoju zemlju ne dozivljavaju svojom zemljom, nego nekom majkom macehom koju nazivaju Bosnom i Hercegovinom. Dakle, nismo svi isti i nikada necemo ni biti. Postoje gradjani BiH kojima je Bih majka i postoje gradjani BiH kojima je BiH maceha. Da nema razlike u tim pojedinim mentalnim sklopovima raznoraznih ljudi, ja ti garantujem da u BiH nebi ni bilo rata.





Sta reci drugo.
01-04-2012 at 15:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice