Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Zaboravio si pitati, koliko je odlezo ko "mladi musliman"
Ovo se pozivas na specijalno izdanje slobodne Bosne, neposredno poslije Alijne smrti?

03-04-2012 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Abulafija wrote:



Na ovom forumu najvise stete vlastitoj vjeri upravo ti pravis, ko da si ti islamofob?
I jos jednom mi se u tom kontekstu obrati, reci cu ti i gore stvari.

jel' to ti prijetis...

najmanje je bitno na cijoj ja fotelji sjedim,
ovdje govorimo nasoj zemlji i vasem pokusaju miniranja svake teme koja iole govori o Islamu ili istorijskim cinjenicama...

ipak si se uspio i ti uozbiljit kad vam se da do znanja da nije niko ovde budala...
03-04-2012 at 14:30 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

slobodna bosna,onaj pjano boze sacuvaj...
pise covjek,knjigu
rat u bih,politicki aspekti muhamed borogovacjel ko kad cuo za ovog covjeka...
dosta toga ima za zapitat se u najmanju ruku!!!

kaje dalje ovako?ko je pisao za njihovo oslobadjanje iz zatvora??SANU!!!,da li su se ikada sastali u srbiji,beogradu,?naravno koj bio na sastanku,od prof tadica,koste cavoskog dobrice cosica(eeeejj ova dvojca dovoljno)
pa ovi aljo,hadjija cengic,latic itd...
poslje pustanja alije iz zatvora...dobio je odmah pasos??jeli ovo tacnokako
mislim ako je istina ovo sto covjek pise...onda ne znam...

03-04-2012 at 14:30 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

evo jednog dijela...gdje govori o borbi,pa onda o pregovorima...
to mi je pravo nelogicno,volio bih da neko potvrdi ili opovrgne ovo jel ovo istina


"Evo još jednog citata iz "Islamske deklaracije".
"...Mi bismo htjeli razlikovati Židove od Cionista, ali samo ako i sami Židovi nadu snage da povuku ovu
razliku. Nadamo se da im vojne pobjede, koje su zabilježili protiv zavaðenih arapskih režima (ne
protiv Arapa i ne protiv Muslimana) neæe pomutiti razum. Nadamo se da æe eliminisati konfrontaciju
koju su sami stvorili, kako bi se otvorio put zajednièkom životu na tlu Palestine. Ako oni ipak nastave
putem na koji ih gura njihova oholost, što za sada izgleda vjerovatnije, za islamski pokret i sve
Muslimane u svijetu postoji samo jedno rješenje: nastaviti borbu, proširivati je i produživati je iz
dana u dan, iz godine u godinu, bez obzira na žrtve i vrijeme koliko bi ona mogla potrajati sve dok
oni ne budu prisiljeni vratiti svaki pedalj otete zemlje. Bilo kakvo pogaðanje ili kompromisi, koji
mogu dovesti u pitanje ova elementarna prava naše braæe u Palestini predstavlja izdajstvo, koje
može razoriti i sam moralni sistem na kojem poèiva naš svijet, (naglasio M.B.)
Iz ovoga citata se vidi da je Izetbegoviæ veoma dobro znao koliko su jednoj državi štetni pregovri o
vitalnim pitanjima, mnogo prije nego je sam poèeo pregovarati s Karadžiæem. Nedvojbeno da
Izetbegoviæ ne pravi "greške" protiv države Bosne i Hercegovine iz ne znanja.

Tokom rata u Hrvatskoj Izetbegoviæ poruèuje Bošnjacima: "Ovo nije naš rat."

U martu 1992. u vrijeme srpskih barikada u Sarajevu Izetbegoviæ kaže: "Spavajte mirno, rata neæe
biti."

U aprilu 1992. kada je JNA zauzela repetitore, spalila selo Ravno, ratovala na Kupresu i Bosanskom
Brodu, donosila municiju i oružje "Arkanovcima" u Bijeljini i dobila Bushov ultimatum da se povuèe
iz BiH, Alija Izetbegoviæ izjavljuje: "JNA nije agresor u Bosni i Hercegovini

U septembru 1992. Alija Izetbegoviæ prihvata Londonsku konferenciju o Bosni i Hercegovini, na kojoj
se ponovo trebaju otvoriti pitanja koja su veæ riješena priznanjem Bosne i Hercegovine,
"argumentacijom": "Bolje godinu dana pregovarati nego jedan dan ratovati."

Svjedoci smo da
pregovori nisu zaustavili, nego su samo pojaèali rat, jer su Izetbegoviæevi potpisi èetnicima stvorili
viziju uspješnog završetka rata i tako im poveæali motivaciju.
U martu 1993. poslije njegovog potpisa Vance-Owenovog plana Izetbegoviæ izjavljuje u Skupštini BiH:
"U dilemi da li da spašavam narod ili državu odluèio sam se da spašavam narod".

Svaki srednjoškolac zna daje država osnovno sredstvo odbrane naroda.Nema drzave nema n naroda..."


jos jedna izjava...
"U Septembru 1993. poslije potpisa na Tuðman-Miloševiæev plan unije tri države, Izetbegoviæ
izjavljuje: "Bosna i Hercegovina æe privremeno biti podijeljena."

[Edited by primus inter pares on 03-04-2012 at 14:41 GMT]

03-04-2012 at 14:38 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

znaci nebitan je tu dio o zidovima,nego o borbi za drzavu kroz palestinsku borbu..znaci znao ej sta znaci borba za drzavu,bio je svjestan..a onda kad smo mi dosli na red...pregovori pregovori,koji su uvijek isli na nasu stetu
damn,tko je upalio mrak

03-04-2012 at 14:39 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

zanimljiv je i ovaj dio,prepiska izmedju s.baloga i a.izetbegovica....

U otvorenom pismu Izetbegoviæu, poslije Izetbegoviæevog potpisa "plana Unije", gosp. Stjepan Balog
izmeðu ostalog kaže:
Ako Vam je ipak cilj podjela Bosne, onda se nadam da ste razmislili o svim posljedicama toga èina. Da
li hoæete da budete zapamæeni kao prvi i zadnji predsjednik Bosne, i njen grobar? Nakon stotina godina
postojanja Bosne i bosanskog naroda, nakon dvije stotine tisuæa koji su pobijeni u ovom ratu, nakon dva
miliona protjeranih sa svojih ognjišta, silovanih i muèenih, Vi æete sada njima reæi: to što je bilo je ništa?
Kada budete potpisivali kraj Bosne, znajte da Vas neæe gledati samo TV kamere i novinari, nego stotine
tisuæa duša pobijenih Bosanaca koje æete natjerati da u svojoj smrti ostanu bez domovine. Ako su patnje
bosanskog naroda tolike da se više ne može, ako bosanska vojska više nema snage i moguænosti da se bori,
nije sramota biti poražen u ratu od neprijatelja mnogo puta jaèeg kojeg još uz to podržava i takozvani
civilizovani Zapad. Ali potpisati podjelu nemate pravo. Vaš je zadatak da saèuvate Bosnu, a ne daje
sahranite. Ako nemate snage gledati narod kako pati onda stanite na stranu i pružite priliku drugima da se
bore za Bosnu.
Kao Hrvat nisam nimalo ponosan na ulogu hrvatske Vlade u dokonèanju Bosne. Ali ako Vi stavite
svoj potpis na podjelu Bosne, onda neæete biti ništa bolji od onih Hrvata koji su izdali i svoj i bosanski
narod. Neæete biti ništa bolji ni od onih Srba koji sve èine da vide Vaš kraj, kraj Vašeg naroda.
Poštovani gospodine Izetbegoviæu, Bosna ne pripada samo Muslimanima, nego svim Bosancima bilo
koje vjere koji je vole i brane od neprijatelja. Oni koji vole Bosnu ne dijele je oni ginu pod njenom
zastavom.
S poštovanjem Vaš
Stjepan Balog
Warren, Michigan, USA.


pa aljin odgovor...
.............................................
Poštovani g. Balog,

Zahvaljujem Vam na Vašem pismu od 30. 11. 1993. Nisam se još "pomirio sa sudbinom", ali ne znam
koliko je to uopæe važno. Tolstoj je napisao 1000 stranica svoga slavnoga romana da bi dokazao (ili bar
pokazao) da ljudi ne upravljaju istorijom. Vrlo èesto se dogaða potpuno suprotno od onoga što ljudi hoæe
i nastoje. Ono što se dogaða u Bosni u tom smislu jeste sudbina.
Dvije premise su odredile tu sudbinu. Prva: nema Bosne bez Srba i Hrvata, i druga: Srbi i Hrvati neæe
Bosnu. Zakljuèak æete sami izvuæi.
Sa prvom premisom æete se sigurno složiti, sa drugom vjerovatno neæete, jer zašto biste inaèe pisali
ono pismo.
Srbi me nisu iznenadili, Hrvati jesu. Tu politiku nikada neæu razumjeti. Èitavo vrijeme su radili u korist
vlastite štete, a tako što nisam mogao predvidjeti. Ubistvo ponekad možete sprijeèiti, samoubistvo
obièno ne možete, a Hrvati su upravo pokušali ovo posljednje i konaèno su uspjeli.
Sada je ostalo da mi u eventualnom buduæem obraæanju (naravno, ako želite) objasnite kako se
cjelovita Bosna može napraviti bez Srba i Hrvata. Ja tu vještinu ne znam.
Mogu pretpostaviti da æete mi govoriti o èasnim izuzecima, a ja æu Vam, evo unaprijed odgovoriti da
se države ne prave od izuzetaka, makar bili i èasni, nego od naroda, koji ne moraju biti vrlo èasni, mogu
biti sasvim obièni.
Ako ja ne stavim potpis na nekakav mir, vrlo je vjerovatno da æe Bosna biti okupirana. Neki smatraju
da je okupacija bolja od potpisa i kao primjer navode baltièke zemlje koje su nakon više od 50 godina
uskrsle (jer nije bilo tog famoznog potpisa).
Uporedenje sa Baltièkim zemljama je potpuno neprimjereno. Baltièke zemlje jesu bile okupirane, ali
njihovi narodi su preživjeli. Moj narod ne bi preživio okupaciju, ne 50 godina, nego ni 50 dana. Bio bi
potpuno zbrisan zajedno sa svojim džamijama i svim znakovima postojanja. Zato baltièki primjer za
Bosnu ne vrijedi. Nažalost èinjenice su takve.
Ovo nikako ne znaèi da za jedinstenu i cjelovitu Bosnu nema više nikakve nade. U ovom trenutku to
jeste utopija, ali utopija u koju se vjeruje i za koju se bori ponekad prestaje biti utopija. I to se dogaða.
Hvala Vam za Vašu ljubav za Bosnu.Sa poštovanjem Vaš
Alija Izetbegoviæ.
Sarajevo, 6. 12.1993.
.....................................


pa ovaj njemu opet...


Istog dana Stjepan Balog odgovara Izetbegoviæu. Izmeðu ostalog kaže:
Jedan od mojih ciljeva što Vam pišem je da se saèuva jedinstvena Bosna koja æe onda biti garancija
jedinstvene Hrvatske. U Vašem pismu me pitate:
"...kako se cjelovita Bosna može napraviti bez Srba i Hrvata..." A ja se pitam, staje alternativa cjelovitoj
Bosni i da li bosanski narod ima drugi put nego oružanu borbu? Ko Vama garantira da æe bilo kakav
sprazum o podjeli Bosne biti sproveden u život i da æe bosanski narod u tom sluèaju biti saèuvan? ...U sluèaju
Bosne, za meðunarodnu zajednicu je prihvatljiva promjena granica upotrebom sile i stvaranje etnièkih
država metodama genocida i etnièkog èišæenja. Da li Vi oèekujete da æe ista meðunarodna zajednica štititi
granice neke muslimanske državice u Evropi. Kako god obeæanja meðunarodne zajednice nisu bila
ispunjena u Hrvatskoj neæe biti ispunjena ni u Bosni. Sjetite se amerièkih Indijanaca. Nakon svake borbe
55
koju su izgubili potpisali su "mir" koji je trajao dok bijelci opet nisu odluèili da otmu još malo zemlje, i onda
opet jedna borba, pa "mir", pa borba, pa "mir" dok Indijanci nisu konaèno izgubili sve. Za ljubav Bosne, za
spas Hrvatske, nemojte olakšati posao svojim neprijateljima u Genevi. Vaš potpis bi samo dao legitimitet
etnièkom èišæenju i genocidu nad Muslimanima., a nipošto ga ne bi zaustavio. Da li se itko više sjeæa
muslimana iz Beograda, Šabca, Valjeva, Vranja i Uzica.
Mi znamo da ste Vi i Vaša vlada više puta pokušali uspostaviti kontakte sa Hrvatskom. Vi treba da znate da
ima sve više onih Hrvata koji vide spas Hrvatske u spasu Bosne. Vi niste sami u ovome ratu. Mi koji volimo
Hrvatsku smo svjesni da se neæemo riješiti srpskoga agresora bez vojnièke pobjede sa Bosnom kao
saveznicom.
Iako uspostava odnosa sa hrvatskom Vladom izgleda nemoguæa u ovom trenutku ustrajnost Vas i Vašega
naroda u borbi za suverenu Bosnu æe prinuditi i hrvatsku Vladu da shvati da bez suverene Bosne u njenim
meðunarodno priznatim granicama nema niti suvereniteta Hrvatske u njenim meðunarodno priznatim
granicama.
Ja Vas molim da ne idete na pregovore sa platformom o podjeli Bosne. Prihvaæanjem razgovora o podjeli
Bosne eliminirate sve one Hrvate i Srbe koji žele da žive u jedinstvenoj domovini Bosni, a ne radi se o
èasnim izuzecima. Nemojte nipošto uæi u pregovore sa pretpostavkom da je podjela Bosne neminovna.
Kada su Afganis-tanci uspjeli protjerati Ruse, kada je jedan general u Somaliji koji kontrolira samo dio
jednog grada zaustavio amerièku silu, kada Palestinci nakon 40 godina uspijevaju izboriti svoju domovinu,
zašto onda Bosanci ne bi mogli izvojevati pobjedu protiv okupatora.
Srdaèan pozdrav, s poštovanjem Vaš,
Stjepan Balog.
........................
e sad koliko ovde ima istine??jel ovo ovako bilo...da je aljo napiso ovo da 2 premise,i da covjek izvuce zakljucak,koji je sam po sebi da nema bosne!!! ?wtf

03-04-2012 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
arnie wrote:

jel' to ti prijetis...

najmanje je bitno na cijoj ja fotelji sjedim,
ovdje govorimo nasoj zemlji i vasem pokusaju miniranja svake teme koja iole govori o Islamu ili istorijskim cinjenicama...

ipak si se uspio i ti uozbiljit kad vam se da do znanja da nije niko ovde budala...



Ti prijatelju si haman, pa nepismen, ovo zakljucujem ne samo po odgovoru meni nego i drugim ljudima na forumu.
Ljudi pisu ili pitaju jedno, ti odgovaras nesto sasvim dtugo, tumacis napisano, kako ti hoces, a ne kako su ljudi napisali.
De ti drug prvo "u prvu malo" a onda tek pisi.
Ko smo to mi, a ko si to ti?
Kakvim istorijskim cinjenicama, to ti baratas, a ja ih izvrcem, odnosno mi?

Velis, ha ti za Islam, cafiri u napad....

03-04-2012 at 14:49 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
primus inter pares wrote:
slobodna bosna,onaj pjano boze sacuvaj...
pise covjek,knjigu
rat u bih,politicki aspekti muhamed borogovacjel ko kad cuo za ovog covjeka...
dosta toga ima za zapitat se u najmanju ruku!!!

kaje dalje ovako?ko je pisao za njihovo oslobadjanje iz zatvora??SANU!!!,da li su se ikada sastali u srbiji,beogradu,?naravno koj bio na sastanku,od prof tadica,koste cavoskog dobrice cosica(eeeejj ova dvojca dovoljno)
pa ovi aljo,hadjija cengic,latic itd...
poslje pustanja alije iz zatvora...dobio je odmah pasos??jeli ovo tacnokako
mislim ako je istina ovo sto covjek pise...onda ne znam...





Pa sve ovo sto ti navede ovdje je slobodna u specijalnom izdanju pisala odmah poslije Alijine smrti, pa onda svi ostali.
Ako vec ganjas istinu, procitaj i Adilovog Bosnjaka, o situaciji u BiH pred rat, o mitinzima SDA, o odnosima unutar same SDA, itd...
Ima vjerovatno jos, Sefer je takodje pisao, i sin mu, itd....
03-04-2012 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

ili ovo...

..." Prije
smjenjivanja je Izetbegoviæ kritikovao Sefera Haliloviæa rijeèima: "Ima nekih ekstremista koji kažu da æe
rat biti gotov kada se "ljiljani" zavihore u Banja Luci i Grudama." Zamislite, za predsjednika Predsjedništva
Bosne i Hercegovine ekstremista je onaj ko kaže da Armija Bosne i Hercegovine ima pravo da oslobodi
svaku stopu svoje domovine. "...

ili ovaj dio...
"Sefer Haliloviæ kaže: "Od poèetka ovoga rata neka nevidljiva ruka stalno vuèe pogrešne poteze." On zna
da su mnogi neprijatelji Bosne i Hercegovine bili angažovani kao Izetbegoviæevi specijalni agenti ili
savjetnici. U tom interviewu on spominje Aliju Delimusta-fiæa predratnog ministra unutrašnjih poslova i
vlasnika CENEX-a, zatim Armina Poharu i Jasmina Jaganjca kao neprijatelje Bosne i Hercegovine
koje nam je podvalila neka "nevidljiva ruka". Tragedija je da je Sefer Haliloviæ tek mnogo kasnije
prešao rubikon i optužio Izetbegoviæa da je ta nevidljiva ruka koja ruši Bosnu i Hercegovinu sam
Izetbegoviæ. Sefer Haliloviæ je zamijenjen Rasi-mom Deliæem, èovjekom koji se kao i Sefer Haliloviæ
zalaže za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu, ali koji svoje govore završava reèenicom: "Armija je za
jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu, ali slušaæe kako se politièari dogovore." U toj reèenici je suštinska
razlika izmeðu Haliloviæa i Deliæa i objašnjenje zašto je Haliloviæ zamijenjen Deliæem."...

ovo nije moje misljenje,ovo je samo da se covjek zapita..sta ako je ovo istinai jeli moguce da je ovo istina

03-04-2012 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dajdza wrote:
Azur

citat:
Ako je to tebi sa tvojom intelegencijom tesko u banjaluckom slucaju razdvojiti, meni sa mojim primitivzom je kristalno jasno da je rijec o oslobadjanju teritorije BiH od stranog agresora. Da bi dobio odgovor, moras znati pravilno postaviti pitanje.


Ti ne znas, da se zauzeta teritorija od okupatora smatra oslobodjenom, jer je iz nje protran agresor. Iz tog razloga sam ti i kazao, da je to u banjaluckom slucaju tesko razdvojiti.
U ovom slucaju se ne radi o inteligenciji kako ti to tvrdis, nego o znanju, a znanje i inteligencija su dva razlicita pojma, sto ti kako vdim ne znas.
Dakle, ne znas razliku izmedju inteligencije i znanja, zbog cega na pogresnom mjestu upotrebljavas rijec inteliogencija. Pokusaj sebi razjasniti, sta je inteligencija, a sta znanje, i u buduce nesec praviti iste greske.



[Edited by Dajdza on 03-04-2012 at 03:53 GMT]



Ako nisi glup onda si pametan i posjedujes intelegenciju. To je bar prosto i ne vidim zasto se oko toga mucis?!

Nego kada smo kod moga znanja, de nam reci, ziv bio, na cijoj si ti strani?? Na strani onih koju su Banjaluku zauzeli ili na strani onih koji su protjerani??


03-04-2012 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice