Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Bivsi ratnici pred skupstinom, bivsi podrumasi u Skupstini. Bivsi ratnici mole posao, boracki dodatak ili penziju, bivsi podrumasi sjede u skupstini i uzivaju sve blagodati koje ima nudi drzava za koju se nisu borili. Ali evo malo opsirnije o tome iz pera onog koji se borio.
Dajdza

Muminoviæ: Dok smo mi ratovali, vlasnici izuzetnih penzija oblizivali stranaèke sofre

Kako èovjek nakon svega što je preživio skupa sa svojim borcima i svojim podrinjskim narodom da prizna da mu je žao što je ratovao, pita se penzionisani pukovnik i ratni komandant 206. viteške brigade Drugog korpusa Armije RBiH Šemso Muminoviæ, nakon što je proèitao objavljena imena pojedinih oficira i politièara, vlasnika povoljnih vojnih penzija.

Novo umanjenje
Muminoviæ je veæ nekoliko godina teški šeæeraš. Penzionisan je kao pukovnik i prvih sedam godina, kako navodi, primao je penziju od oko 380 KM. Tek nakon niza tužbi i prigovora, prije nešto više od tri godine poèeo je primati penziju od oko hiljadu maraka.
- Dok smo mi ratovali, pojedinci sa ovog spiska koji upravo èitam su se oblizivali oko stranaèkih sofri i visokih komandi u Tuzli i Sarajevu i tako sebi obezbjeðivali èinove. Znam ih koliko hoæete da ratišta nisu vidjeli oèima, ali su postali i brigadiri i generali i na kraju im data ta specijalna penzija. Kako, pitam se. Prinuðen sam da tužim državu za koju sam sve dao - govori Šemso, ojaðen saznanjem da æe mu penzija koju trenutno prima ponovo biti umanjena.
Muminoviæ živi u Tuzli sa suprugom i dvojicom sinova. Stalno je u prilici da komunicira sa svojim ratnim saborcima i uglavnom zna da su svi oni koji su u ratu prosuli krv, poèevši od obiènih boraca do komandanata, u situaciji sliènoj njegovoj.

Štancanje èinova
- Nemam ja ništa protiv Muhameda Ibrahimoviæa, poznajem ga kao nagodnog èovjeka, ali zar Muhamedu da odrede 1.500 maraka penzije, a našem Titi, komandantu brigade, i to one viteške, manje od hiljade. I Tito je penzionisan kao major, jednostavno, kad se ginulo, oni su nam govorili nije važno koji si èin, važno je da dobro ratuješ. Mi, kao budale, s borcima probijamo èetnièke linije prema Drini, a oni sebi na raèun naših rezultata štancaju èinove koji su im kasnije donijeli ovolike penzije. Danas se Tito i mnogi od nas raspadaju od bolesti, a ti licemjeri i haramlije su ministri, savjetnici, èlanovi upravnih odbora i uz to vlasnici "izuzetnih penzija". Pitam u kojeg to Boga oni vjeruju - skoro kroz plaè govori.
Šemso Muminoviæ æe, kaže, tužiti državu zbog toga što je penzionisan u manjem èinu nego što mu je formacijski pripadao, èime je automatski ošteæen i za visinu penzije koja mu pripada.

Nas proganjaju, a oni mirno žive
- Mnogo je ljudi na ovom spisku kojima bih ja dao i još više penzije, jer znam da su ih zaradili. Ali mnogo je više onih koji ih ne zaslužuju ni po kakvom osnovu. Ima nešto što je najteže - nama danas na vrata svako malo zakuca SIPA, zovu nas tužioci da objašnjavamo i dajemo iskaze o kojekakvih ratnim dogaðajima, a ti sa spiska mirno žive. Oni nisu nigdje bili pa ih niko i ne zove - navodi Muminoviæ.

24-09-2012 at 01:32 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Dajdza.. a jes cito ovu?

Prije 20 godina napadom na Èeliæ Arkan doživio najveæi vojni poraz
“Vladimire, ti si mi bio najbolji vojnik, ti si mi bio desna ruka. Ti si mi èuvao ženu, djecu i kuæu. Meni je danas najteže. Izgubio sam toliko vojnika, ali ti si mi ožiljak na srcu. Mili moj Ruse, tebe sam najviše volio, ti si mi bio sjenka. Ali metak ne bira.” Ovo su rijeèi koje je, glasno plaèuæi, zloèinac Željko Ražnatoviæ Arkan izgovorio u oproštajnom govoru na sahrani Vladimira Home Rusa, majora Srpske dobrovoljaèke garde (SDG), koji je poginuo 28. septembra 1992. u napadu na Èeliæ.

Veliko herojstvo

Arkan je, mjesec prije nego što æe organizirati ubistvo Riste Ðoge u Zvorniku u avgustu 1994., gostovao u Ðoginoj TV emisiji “Moj gost, njegova istina” na paljanskom “Kanalu S” i priznao: “Imali smo dosta teških bitaka, ali najteže nam je bilo na Èeliæu, tamo smo imali velike gubitke”.

Bio sam u Èeliæu. Iako male èaršije nemaju velikih tajni, preživjeli uèesnici odbrane Èeliæa, mali obièni ljudi, nekako stidljivo prièaju o svom ratnom herojstvu. Ipak, fotografije iz tih preteških dana nose duboko zakljuèane u albumima srca. Saèuvati ovo malo podmajevièko mjesto, koje se našlo kao prepreka srpskom koridoru Lopare – Brèko, nije bilo nimalo lako.

Vojska RS držala je Èeliæ tokom cijelog perioda agresije u potkovici s tri strane, i to iz pravca Lopara, Mirosavaca i Brèkog. Postojao je samo jedan izlaz, preko Vražiæa i Brnjika prema slobodnom brèanskom teritoriju.

Ovdje nije bilo ogranièeno sposobnih. U odbrani je bilo 50 djevojaka, toliko i maloljetnika. Èetvorica, petorica, šestorica braæe pod oružjem u Èeliæu je bila normalna stvar. Veliko herojstvo u odbrani ovoga grada iskazali su i izbjegli Bošnjaci iz Koraja. U Èeliæu je veoma malo ljudi otišlo s kuænog praga, civili su živjeli na prvoj liniji, udaljeni svega nekoliko stotina metara od srpskih položaja. Agresor je poduzimao više bezuspješnih ofanziva praæenih hiljadama granata, ali jedna æe i herojima Èeliæa i agresoru ostati u neizbrisivom pamæenju.

Slušam vjerodostojna svjedoèenja ovdašnjih ratnika i polako rekonstruiram najveæi ratni poraz zloèinca Željka Ražnatoviæa Arkana, koji se desio prije 20 godina, 28. septembra 1992.

Salih Karamoviæ Karam sjeæa se da su noæ prije sa srpskih položaja najavljivali napad tako što su srpski vojnici gromoglasno bodrili jedni druge rijeèima: “Ajmo, ura za Novosadski korpus, ura za Valjevski, pa ura za Arkanove ‘Tigrove'…”

- Na nas je tada napala Srbija, nisu ovi lokalni èetnici majevièki i semberski. Kasnije smo iz srpskih izvora saznali da je pravoslavni pop, dva dana prije njihove akcije, došao na kotu 370 i krstio uèesnike osvajanja Èeliæa, kao na onom snimku kad krsti “Škorpione” u Šidu – prièa Karam.

Komandanta 208. brigade Armije RBiH Jasmina Meškoviæa sistemom veze lièno je pozvao Arkan i dao mu ultimatum od 15 minuta da se svi branioci Èeliæa predaju. Onda je poèelo odbrojavanje. Kad je isteklo vrijeme, a blef mu nije uspio, Arkan je samo rekao: “Vi ste ludi, niste svjesni šta vas èeka”.

Vedad Begiæ imao je 18 godina. Nalazio se na liniji odbrane iznad fabrike za preradu voæa i povræa “Frigos”. Vidio je dvogledom kad je na srpske položaje u Mirosavcima došao džip i stao pored prage, koja je neprestano djelovala po Èeliæu. Arkan je izašao iz džipa, grupi oficira izdao kratke upute i otišao.

- Noæ prije su kroz kanalizaciju ušli u fabriku “Frigos”. Borba je poèela oko 11 sati danju. Prvi napadaju vojnici u crnim beretkama, za njima idu vojnici s potkapama, a iza njih ovi linijaši. Bio sam mlad i uplašio se, jer se dešavalo da pucam u napadaèa, a ne mogu mu ništa. Ni danas mi nije jasno kakve su to štitove na sebi imali. Ne može mu bomba ništa, onda sam ih gaðao RPG-om i to je bilo efektno. Zauvijek æu pamtiti Mešu Šadiæa, starijeg èovjeka, koji je došao da brani grad lovaèkom puškom sa sedam metaka – svjedoèi Vedad.

Svjedoèenje Srba

U munjevitom napadu arkanovci su uspjeli doæi do srednje škole u centru Èeliæa. Zauzeli su prve kuæe iznad “Frigosa” i poèeli s pljaèkom. Artiljerci 208. brigade briljantno su zaustavili vojnike koji su im dolazili u ispomoæ iz pravca Koraja. Arkanove udarne grupe su tako ostale odsjeèene.

Ostalo je upamæeno da je i tadašnji naèelnik opæine Muhamed Šadiæ u akciju èišæenja krenuo samo s pištoljem u ruci. Veliku pomoæ èeliækim ratnicima pružio je i jedan interventni vod iz Tuzle. U ušima Saliha Karama i danas odjekuju rijeèi rahmetli kapetana Ekrema Agiæa, koji je kazao: “Ako èetnici prenoæe u “Frigosu” i zapale samo jednu kuæu, nastat æe neviðena panika, doæi æe do bježanja naroda, što znaèi da æemo izgubiti Èeliæ. Zato ih moramo još veèeras istjerati”.

Karam nije znao da su arkanovci veæ ušli meðu kuæe, mislio je da su u krugu obližnjeg “Frigosa”. Shvatit æe to kad èuje njihova dozivanja na ekavici. Sa saborcima je dobio ogromnu snagu kad je èuo pjesmu Brèaka iz 108. brigade Armije RBiH, koji su im došli u ispomoæ.

- Kad smo èuli iz kuæe Mehidina Suljeviæa kako pjevaju “srušiæemo Karadžiæa i Mladiæa”, krenuli smo odluèno u èišæenje zauzetih kuæa i uspjeli ih istjerati. Komandir èete Ekrem Agiæ, koji je bio najprisebniji meðu nama, dozivao je naše ljude, misleæi da su naši ušli u upravnu zgradu “Frigosa”. Iz upravne zgrade zaostali arkanovac pogodio je našeg heroja Ekrema Agiæa. I sad bih zaplakao kad se toga sjetim – prièa Karam.

Semberski Srbi su nakon agresije svjedoèili da je Arkanu u Bijeljini reèeno: “Èeliæ je bogato muslimansko mjesto. Uzmite ga, sav plijen je vaš”. Arkan je iz svoje baze u Erdutu krenuo praznim šleperima. Nakon teškog poraza i velikih gubitaka u ljudstvu, lokalni bogatiji Srbi su mu morali nadoknaditi dio neostvarenog èeliækog plijena.

U odbrani Èeliæa u borbi s arkanovcima u “Frigosu” poginulo je devet boraca. Poginuli su otac i sin Mustafa i Mehmed Ljaljiæ, koji su sutradan zajedno ukopani u selu Ratkoviæi. Rahmetli Mustafa Ljaljiæ je zbog starosti bio dobrovoljac. Poginuli su još i Ilija Filipoviæ iz Rijeke, Senad Latifoviæ, Mehmedalija Ibrišimoviæ, Hamdija Èavaliæ, Alija Redžiæ…

Kao što sva zla proðu, tako je prošlo i zlo agresije, a 208. èeliæka brigada preimenovana je u 254. slavnu brigadu Armije RBiH. Èeliæ je Arkanovim, majevièkim i semberskim zloèincima ostao historijska nesanica, a za vlasti u Federaciji BiH zaboravljeni grad. Na kraju, heroji Èeliæa kazaše: “Naš neprijatelj nas nikada neæe zaboraviti, a mi, nažalost, evo tek 20 godina poslije ove velièanstvene pobjede poèinjemo deminirati polja zaborava i obilježavati njenu godišnjicu. Zato pozivamo bh. patriote da 28. septembra ove godine doðu u Èeliæ i budu naši musafiri.”

Bila je to borba prsa u prsa

U jeku najžešæe borbe èeliæki heroj Ekrem Ferizoviæ Pile zapetljao se na ogradi od pletene žice. Pucali su na njega, ali nije pogoðen.

- Bilo je trenutaka kada jedni druge u opæoj drami nismo prepoznavali, malo je falilo da se meðusobno poubijamo. Sjeæam se rahmetli Novalije Mujèinoviæa, s puškom M-48 ušao je meðu njih i poginuo. Bila je to borba prsa u prsa kao u “Otpisanim”. Arkan je krenuo kroz Bijeljinu, Zvornik i Brèko ubijajuæi civile, ali ovdje smo mu pokazali snagu odbrane bosanske. Pokazali smo mu kako je kad udari vojnik na vojnika. Ne smije se zaboraviti da su u ovoj bici uzeli uèešæe i civili s lovaèkim puškama, došao je u borbu lokalni hodža bez puške pa, recimo, žena Ajka Hibiæ s papovkom – kaže Pile.


24-09-2012 at 09:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice