Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Diskriminacije o kojima se ne prièa
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
laly wrote:
Romi u BIH, manjina u BIh koja se svakodnevno diskrminira...




VIDEO/ DA LI JE BIH ZEMLJA RASIZMA: Pogledajte film o borbi bh. Romkinja za spolnu i nacionalnu jednakost
Nedjelja | 08.04.2012.

Udruženje žena Romkinja "Bolja buduænosti" iz Tuzle, uz finansijsku podršku CARE International, prvi put je u Bosni i Hercegovini organizovalo Mjesec romsko-ženskog aktivizma, sa ciljem ukazivanja na dvostruku diskriminaciju Romkinja - i kao žena, i kao pripadnica nabrojnije nacionalne manjine u BiH

Romkinje u BiHCARE International u suradnji sa predstavnicama partnerskih organizacija -Udruženje žena Romkinja “Bolja buduænosti” iz Tuzle, Centar za majke NADA iz Kaknja, ORI „Budi mi prijatelj“ iz Visokog, Centar za majke UTJEHA iz Zenice, Udruženje „Romska djevojka- Romani æej“ iz Prnjavora, UG“OTAHARIN“ iz Bijeljine, kroz neformalnu žensku romsku mrežu “UTJEHA”, po prvi put je organizovao u Bosni i Hrcegovini kampanju JEDNAKOST ZA SVE - Mjesec dana ženskog romskog aktivizma za osnaživanje položaja i uticaja Romkinja u BiH, koja je poèela 8. marta, a završava 8. aprila.

Mjesec dana aktivizma imao je za cilj da kroz niz aktivnosti ukaže ne samo na položaj žena u bh. društvu, posebno Romkinja, veæ i važnost ukljuèenja Romkinja u procesima donošenja odluka.

Uliène akcije, održavanje radionica i okruglih stolova na temu položaja žena Romkinja, predstavljanje rezultata istraživanja „Participacija Romkinja u društveno–politièkom životu lokalne uprave i samouprave u 6 opæina BIH“ o postojeæim praksama ukljuèivanja Romkinja u procese donošenja odluka, predstavljanje kampanje i projekcije filma „Jednakost za sve“ i 6 tv spotova, samo su neke od aktivnosti koje su održane do danas.

Cilj organizovanja ovih aktivnosti je bio da se pažnja ne samo šire javnosti veæ i predstavnika/ca vlasti skrene na izuzetno težak položaj žena Romkinja koje se u BiH susreæu sa dodatnim problemom dvostruke diskiminacija - i kao žene, ali i kao pripadnice najbrojnije, romske, nacionalne manjine.

Sve aktivnosti su realizovane uz podršku ADA (Austrian Development Agency) i TELETHON Norway, a u kampanju su se ukljuèili i jedan od najuticajnijih video servisa u regionu, Sens Multimedia News Network, te prve elektronske novine u BiH n24.ba..

Pogledajte film o životu Romkinja u Bosni i Hercegovini i njihovoj borbi za spolnu i nacionalnu jednakost.
09-04-2012 at 10:36 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

diskriminacija bi trebala biti tretirana po nekim nivoima, kao sto je slucaj sa tolerancijom.. obje ove pojave su ionako povezane.. neko se diskriminira manje, neko vise.. negdje se diskriminira manje, negdje vise.. i tako dalje.. svi znamo da je diskriminacije ima svigdje, samo su ti nivoi bitni..
jer kad bi se diskriminacija uzimala istom mjerom, tako bi i ovaj naziv "nouveau riche", za mnoge ljude u cijeloj BiH, bez obzira na nacionalnost, bio diskriminacija..
zbog cega?
u BiH postoji nekoliko "vrsta" nouevau riche ljudi.. mnoge od tih "vrsta" znamo i poznajemo pod nazivima: ratni profiteri i sinovi ratnih profitera, lopovi i sinovi lopova, tate i tatini sinovi, babe i babini sinovi itd... ali postoji i "vrsta" nouveau riche ljudi koji takvi postadose nekim postenim putem..
trpati sve u isti kos, mozda i nije posteno..
bilo bi dobro precizirat ko to kakve vrste voli i ne bi bilo diskriminacije, da visi u zraku..
ili smo mi ovdje da pisemo o diskriminaciji, i istovremeno diskriminujemo druge?

09-04-2012 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

camac, ne znam zasto mislis da mojim postom diskriminiram kategoriju nouveau riche? bas bih voljela da mi objasnis...

ps. uvijek pokusas napisati neki "olfa pomirljiv post", kao da osjecas potrebu da izmedju mene i arnie posredujes kao izmedju dvoje djece. nema potrebe za tim, a ni za celofanskom pomirljivoscu. ne cijenim ja tebe nista manje sto si njegov jaran

09-04-2012 at 11:56 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

svako ima pravo da cita napisano na nacin na koji moze, hoce i zeli.. tako sam i ja procitao frazu " nouveau riche" i izlozio podjelu iste, sto se tice teritorije BiH.. onda sam pitao ko kakvu "vrstu" voli i time razjasni "diskriminaciju u zraku"..

medjutim, na isti nacin je i moj komentar shvacen kao poziv na pomirenje i usput se poteglo nekih licnih stvari.. ne vidim razlog zbog cega?
diskriminacija, mozda?

ali bez obzira na sve, pomirit cu se sa cinjenicom da u proslom komentaru nisam dobro shvacen i "uzet" cu tvoj komentar kao odgovor na pitanje da li se ovdje pise o diskriminaciji, a istovremeno diskriminira..

09-04-2012 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

Ko našoj djeci brani da u školi uèe istinu o genocidu u BiH?!

Poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma misija OSCE-a u BiH naredila je svim pedagoškim zavodima i to onim kantonalnim u FBiH i Pedagoškom zavodu RS da se uvede moratorij na predavanje historije iz perioda 1992-1995., a da se uèenicima osmih razreda osnovnih škola agresija na BiH tumaèi kao "nesretni rat ili nesretni sukob"?!

Ovaj moratorij se djelimièno poštuje i to najviše na podruèjima gdje su Bošnjaci veæina. Tamo gdje su Srbi veæina više-manje se ne poštuje.

U manjem BH entitetu djecu veæ od djetinjstva educiraju na èetnièkim mitovima.


http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/89117-zasto-ratna-desavanja-nisu-uvrstena-barem-u-federalni-plan-i-program-ko-nasoj-djeci-brani-da-u-skoli-uce-istinu-o-genocidu-u-bih.html

09-04-2012 at 14:08 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

vi se pod hitno morate ukljuciti u politiku! toliko je toga sto imate za reci, toliko je istine presuceno bosansko-hercegovackoj naciji, a da ne govorimo o diskriminacijama kojima su svi bosanco-hercegovci izlozeni, da ja ne vidim druge nego vas kako cete prosvijetliti i povesti!

09-04-2012 at 15:14 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
arnie wrote:

smeta vam kad se upucuju apeli za pomoc diskriminarim povratnicima, u bilo koji entitet, ali je RS izvanredan slucaj diskriminacije u svakom aspektu, zato je i naglasena na ovoj temi, pa se odmah hvatate sa dlaku u jajetu diskriminacije u FBH,
zato se i nije culo za njih jer ako ih ima neznatan je slucaj, ali culi ste VI "kome veca - kome manja jabuka" diskriminacije pa ste spremni napraviti sudki epilog zbog jabuke...




E vala sad si baš pretjerao sa tim tvojim nadobudnim stavovima "jakodobroobavještenogvipoficira"...@statebriga je prva skoro u svim akcijama doniranja koje se rade odavde sa Tuzlarija tom napaæenom narodu kako ti verbalno potenciraš...eto Arnie naðe se i medju "æafiririma" plemenitih i dobrih ljudi koji nemaju potrebu da prepisuju tugaljive "samariæanske" tekstove iz dnevnog hAvaza ...a onda se naðu takvi poput tebe da nekoga prozivaju za diskriminaciju...ma hajde

i da dopunim...kad veæ prièamo o diskriminaciji nebošnjaèke populacije u Federaciji ,progooglaj malo i nadji spisak koliko je uèenika i studenata u TK dobilo stipendije(iz kategorije šehidskih i boraèkih porodica)a da im oèevi pripadaju hrvatskom ili srpskom korpusu...ispade da ni jedan Hrvat ili Srbin iz TK nije bio pripadnik ARBIH,niti je ijedan ranjen ili poginuo,niti oni imaju djece,niti ta njihova djeca nešto uèe i studiraju...

[Edited by soraya on 09-04-2012 at 15:58 GMT]
09-04-2012 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
statebriga wrote:
vi se pod hitno morate ukljuciti u politiku! toliko je toga sto imate za reci, toliko je istine presuceno bosansko-hercegovackoj naciji, a da ne govorimo o diskriminacijama kojima su svi bosanco-hercegovci izlozeni, da ja ne vidim druge nego vas kako cete prosvijetliti i povesti!

samo malo zar vi niste izjavljivali da ste ko stvoreni za politike
ako jeste tanki ste i vi i vasi samaricani, ko baslija godpodjo

kako god, ako u ovom vasem komenatru nema ni trunke sarkazma ja bih da se zahvalim ako nije problem

u svakom slucaju moj politicki javni angazman je izvan svakog pitanja, znate,
puno se stvari za zajednicu o kojoj zivimo moze uraditi i iza kulisa...

dok ima i poslednja kap krvi u meni ja cu pokusavati nacionalno osvjescivati, otvarati ljudima oci, upozoravati na razne diskriminacije i opasnost od novog pokolja koji nam se sprema, ako zaboravimo ovaj prosli

koliko jos dokaza treba
pa javne licnosti iz politike RS i Srpske Pravoslavne Crkve orgijaju po cetnickim okupljanjima sirom zemlje i Evrope, porucujuci poruke istrebljenja,
pa nemogu da vjerujem da vi branite ovakve i slicne ideale

koliko debela stakla na tim naocala trebaju da to shvatite
il'pak da VI malo pred spoavanje podebljate "dijapazon" opsteg znanja o zemlji u kojoj zivite

i da iskoristim prostor za odgovor ovim dobrim samaricanima :hmm
meni netreba niko da hvali moja dobra djela zato ima ON gore, i velica donacije, bas ce vam ce stbg biti zahvalna
sigurno ce i ona sada napisati kako je soraya dala nekoj zeni na ulici marku, kakva samo plemenitost


09-04-2012 at 16:03 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
arnie wrote: dok ima i poslednja kap krvi u meni ja cu pokusavati nacionalno osvjescivati
jos samo da znas sta je to sto je u bosni i hercegovini "nacionalno", "nacija", itd., koliko i kakve veze ista ima sa genetikom i drugim karakteristikama, pa da krenemo dalje da pricamo

(ps. nisam ja tanka, dapace! vrlo sam debela!)

jos jedan PS, ne mogu da odolim:


citat:
arnie wrote: u svakom slucaju moj politicki javni angazman je izvan svakog pitanja, znate,
puno se stvari za zajednicu o kojoj zivimo moze uraditi i iza kulisa...



kako moze biti politicki javni angazman, a onda reci da se radi iza kulisa? meni ovo lici na malverzaciju, a nikako na nesto sto je dobro

ja tebe, arnie, ne poznajem, a ti mozda mislis da poznajes mene, onako, kao covjeka (ili zenu, znam u nekim krajevima se pravi razlika izmedju "covjek" i "zena", pa da pojasnim)... na kraju, ti si svoje o meni rekao, pa ne kontam zasto pokusavas da mi objasnis bilo sta vise, posebno losim prepricavanjem onoga sto napisem po mojim mjerilima, ti si vrlo slab kadar

pokusat cu ubuduce da ne diskutiram s tobom

papa... lijepo spavaj

[Edited by statebriga on 09-04-2012 at 16:12 GMT]
09-04-2012 at 16:06 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
arnie wrote:

upozoravati na razne diskriminacije i opasnost od novog pokolja koji nam se sprema, ako zaboravimo ovaj prosli




eto mene na primjer zanima kako jedan visokoobrzovani oficir,sa jasno definisanim politièkim stavovima,nacionalno osvješæen i prosvjetiteljski raspoložen ,gleda na slanje metka upozorenja bivšem ministru obrazovanja u KS Emiru Suljagiæu?Da nisu i taj metak možda poslali anamoni æafiri
09-04-2012 at 16:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Diskriminacije o kojima se ne prièa New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice