Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Ima li kraja krvoproliu u Siriji?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ima li kraja krvoproliu u Siriji?

Ovdje je rije o Siriji, pa stoga - o Siriji.
O teretu povijesnih dogaaja koju su moju Bosnu vratili desetke generacija unazdad -- mnogo i svugdje piu ljudi ...
Ali ovdje, bilo bi zanimljivo "uti" to Bosna misli o ratu u Siriji. Jesu li poznate sutine sukoba. Danas su 3 godine 3 mjeseca i 11 dana otkako sam prvi put ula demonstracije podrke Predsjedniku Basharu, koje su, saznala sam kasnije, bile potaknute pobunom i krvoproliem u Darri, juno od Dimaa... Kao to istina o Bosni , teka, gusta, tako teka istina i tragedija Bosne, jer ja smatram da BOSNA DOIVLJAVA I SADA, NAKON SREBRENICE, AHMIA I TKO ZNA SVE KOJIH STRAVA I DALJE MOJA BOSNA IVI TRAGEDIJU! Ta injenica me uasava jer i moja krv ivi u Bosni, moja obitelj, mnogi moji ive u beznau, kolovani a bez nade, s bijednim plaama, studenti bez budunosti .... ALI OVDJE MOLIM VAS O SIRIJI. ISTINA JE UVIJEK JEDNA. Molim vas da se borite da nitko ne ide u Siriju i Irak na stranu terorista, time ne samo da rue suverenu Sirijsku Arapsku Republiku, lanicu UN, kolijevku civilizacije ve gaze po svim tekovinama Bosne, moje Bosne, Bosne tolerancije ... Ima primjera u blioj povijesti gdje se rtva ve 60 godina sveti ne vie svojim uzniarima u konc-logorima ve cijelom svijetu (IZRAEL). U Bosni, tvrdim , rat nije jo zavrio, on se samo pritajio, a vojske mordorske drijemaju ... a to nije dobro, nije dobro ... Sirija na sreu nee doivjeti sudbinu Bosne, ona ratuje krvavao i teko s terorizmom bez presedana, u jednako krvavom i sloenom geo-politikom okruenju.

Bosna se mora okrenuti sebi, multinacionalnom jedinstvu dobra, bez amnezije i amnestije prema zloinima. Kako bi Bosna mogla opstati drugaije no onakva Bosna kakvu znam? NIKAKO! BEZ SILE I ORUJA BEZ UTJERIVANJA STRAHA LJUDIMA. KRITINA MASA JE POTREBNA, POTREBNO DA SE ROJIE KAO PELE ONI KOJI MISLITE DRUGAIJE OD KOJEKAKVIH DODIK(G?)A, EKSTREMISTA NA SVIM STRANAMA. SOURIA YA HABIBATI, BOSNA YA HABIBATI

[Edited by mima on 27-06-2014 at 12:39 GMT]

27-06-2014 at 10:36 | Ukljui u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296

Dogovoreno gospoice ili gospoo efice mima Nastavit emo razgovor o Siriji.

Naravno da ne treba slati nikoga odavdje u Siriju ili na bilo koje ratite. Oni koji su otili otili su zavarani priom o dihadu (ne znam koliko poznajete islam i erijat, ali dihad je u sluaju odbrane "farz" (obaveza) muslimanima). To je najvea varka koju su muslimani zagrizli u zadnjih 100 godina (kaem muslimani jer je meu djecom koja su otila i ostavila ivote negdje na sirijskim ratitima bilo Bosanaca, Sandaklija, Danaca, Kosovara, Nijemaca... Hvala dragom Allahu d.. da je izglasan onaj zakon i da je stupio na snagu ne bil' zalutale momke sprijeio dok bolje ne naue osnove svoje vjere i dihada. Golema je stvar dati im vremena. Kad shvate i naue vie, moda e shvatiti da grijee da je situacija u Siriji neto drugo. Tamo nije dihad i nee braniti ivote i imetke muslimana, svoju vjeru, ast i porodicu (to bi bili obavezni u sluaju dihada).

Sljedea vana stvar koja se desila je to da je Turska nedavno proglasila Al Nusru teroristikom grupom. (Islamska Drava Irak i am je odavno u toj grupi zbog muenikog ubijanja svih koji joj ne pripadaju.) Da ih nema u Siriji, mislim da bi se rat davno zavrio. Ovako se elja sirijskog naroda vie ne uje, a stradanje miliona insana dolo u neki deseti plan.

27-06-2014 at 18:19 | Ukljui u odgovor
mima

citat:
hanumicag wrote:

Naravno da ne treba slati nikoga odavdje u Siriju ili na bilo koje ratite. Oni koji su otili otili su zavarani priom o dihadu (ne znam koliko poznajete islam i erijat, ali dihad je u sluaju odbrane "farz" (obaveza) muslimanima). To je najvea varka koju su muslimani zagrizli u zadnjih 100 godina (kaem muslimani jer je meu djecom koja su otila i ostavila ivote negdje na sirijskim ratitima bilo Bosanaca, Sandaklija, Danaca, Kosovara, Nijemaca... Hvala dragom Allahu d.. da je izglasan onaj zakon i da je stupio na snagu ne bil' zalutale momke sprijeio dok bolje ne naue osnove svoje vjere i dihada. Golema je stvar dati im vremena. Kad shvate i naue vie, moda e shvatiti da grijee da je situacija u Siriji neto drugo. Tamo nije dihad i nee braniti ivote i imetke muslimana, svoju vjeru, ast i porodicu (to bi bili obavezni u sluaju dihada).

Sljedea vana stvar koja se desila je to da je Turska nedavno proglasila Al Nusru teroristikom grupom. (Islamska Drava Irak i am je odavno u toj grupi zbog muenikog ubijanja svih koji joj ne pripadaju.) Da ih nema u Siriji, mislim da bi se rat davno zavrio. Ovako se elja sirijskog naroda vie ne uje, a stradanje miliona insana dolo u neki deseti plan.

Na ovom sam Forumu punih 12 godina. Svata vidjela i ege i humora i ozbiljnih rijei .. A kada netko iz ista mira krene nekoga zvati "efica" e onda Draga nastavi sama ... sa sobom ... eto . ... Vi ste ...EFICA ... Ja sam u Siriji ivjela godinama, radila , ivjela s ljudima koji su i MUSLIMANI, I TO I SUNI, IIITI I ALEWITI, ila petkom u Omajad damiju, jer Potovana Vi nemate pojma tko sam ali Vas to ne sprijeava da budete, hajmo re - ivahni ...ali ovo je Vaa tema, Vi ste kompetentni i ja ne bih da Vam remetim temu. Potovana, Vi o Siriji piete ono to ste proiatli negdje, pa probirete kao i veina ono to se vama ini da je ok ... I tako to biva u ivotu ... Dopustit u si da ja Vas pitam koliko Vi poznajete ISLAM, jer ne znate s kim se dopisujete i jako biste se iznenadili koji su moji korjeni ... Ne znam koliko Vi znate povijest Blistoka, i razvoj religijskih odnosa na tom podruju kroz dugi povijesni hod. pozdrav i samo naprijed, mima

[Edited by mima on 27-06-2014 at 21:32 GMT]
27-06-2014 at 19:25 | Ukljui u odgovor
Bongo
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647

icon Re: Re: Ima li kraja krvoproliu u Siriji?

citat:
hanumicag wrote:

Kakav dzihad kakvi bakraci, pricati o dzhadu u 21 vijeku je nista drugo sem shpin ljudi sa popijenim mozgom.
Svi oni sto su se odlucili ili bilo na kojin nacin oglasili se u Siriji sa Evropskog tla su nista drugo sem ljudi sa ispranim mozgovima i kao takvi nemaju ni jedne celije u glavi koja ispravno funkcionira.

U skladu sa Sirijom mora se i trenutno ojacanu ISIS pomenuti, suniti kojima su u Iraku od Amerikanaca uz pomoc siita sva normalna ljudska prava oduzeta.

Turska igra vrlo prljavu politiku, svi ti momci sa ispranim mozgom regrutirani su preko Turske i ubaceni u Siriju, jerbo, upravo je Turskoj bilo u interesu srusiti Asadov rezim, drzavuni rezim koja je ravnopravna UNO clanica.

Tursci, Saudijci i Amerikanci , dakle radikalne snage podrzavali su svaki moguci nacin terorizma da se srusi Asada.

Sta se sada dogadja, mnogi od njih preokrenuli su borbu protiv svojih huskasa, Siita i Amerikanaca, Turci takodje nisu postedjeni, iz dana u dan jaca otpor Kurda.

Svima njima su kao sto rekoh oduzeta najosnovnija ljudska prava od kvazi najvecih demokrata svijeta Amerikanaca potpomagani radikalnim psima iz Saudijske Arabije i radikalnog islamiste Erdogana.
27-06-2014 at 21:58 | Ukljui u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Odgovori: 1588

Naravno da ima, samo treba malo pricekati, jer jos uvijek nije proliveno dovoljno krvi. Jos uvijek sve nije poruseno. Zasto bi Izrael kasnije treba sve da rusi, kad se moze napraviti da Sirijci sami ruse sto su nekad gradili.
Zasto bi neko drugi ubijao Sirijece, kad se moze napraviti da se oni medjusobno ubijaju.
Dakle, treba napraviti sve da Sirija bude mrska zemlja Sirijcima, i da svi pozele da je napuste odlazeci u S. Arabiju, Kuvajt, Katar itd. Tamo ce imati visok stupanj demokracije i to one iz robovlasnickog drustva.

U Egiptu poslije Mubaraka imamo drugog Mubaraka, samo ovaj ima drukcije ime. Nije dzaba sisao majcinu sisu i u voisci ucio o vojnoj demokraciji kao i njeghov vojni predhodnik.
Da li na Zapadu ima, bolje ceceno moze biti, da se demokratska izbrana vlada srusi vojnim pucem, pa ma kava bila, a onda da se vodja puca izabere za predsjednika.

Naravno da ne moze, jer Zapad drzi do demokracije u evropskom zapadu, ali takvu demokraciju ne instalira u africkim, nekim azijskim i juzmnoamerickim zemljama. Zasti bi njima trebala zapadna demokracija, kad u ovoj vojnoj lakse upravljamu sa njihovim vodjama, korise njihova dobra za svoj razvoj itd.

[Edited by Dajdza on 01-07-2014 at 03:05 GMT]

01-07-2014 at 03:04 | Ukljui u odgovor
hanumicag

Vi opet po teorijama zavjera kao da se u vas uvukao ejtan Kako moete nasjedat na etniku politiku 20 godina poslije rata!?

Kakav zapad i kakvo ruenje Sirije. U Siriji je Nusra dala svoj doprinos ruenju, zatim se u tom pridruio IDI. Niko nee pomoi tom jadnom narodu koji ve etvrtu godinu lije krv i suze za mirom dok postoje takvi naleti, Allah ih na pravi put okrenuo!

p.s.

to se tie gornjeg komentara o dihadu, da dihad i odredbe u islamu vae i sada kao to su vaile za vrijeme Poslanika, s.a.v.s. Meutim, dihad ne znai samo oruanu borbu koja je dozvoljena radi samoodbrane, ve znai i bilo kakvo drugo nastojanje, napor da se neto uradi. Dakle dihad se moe voditi jezikom, rijeima, djelom, naporom da se neto promijeni nabolje, i sl.

01-07-2014 at 20:31 | Ukljui u odgovor
mima

Sirija je sekularna drava, drava u kojoj se sve vjere potuju, Kurran ita i potuje ali se potuju i druge vjere. To moda nekome smeta. Govoriti o sukobu o Siriji u kontekstu iskljuivo religijskih sukoba naprosto - ne stoji! Sirija upravo smeta jer je: drava bez ijednog dolara vanjskog duga prema MMF-u i USA, jer je drava koja ne priznaje USA i njene satelite na Blistoku za koje se ispostavilo da su glavni agresori na Siriju (Saudijaka Arabija, Qatar, ostale zaljevske zemlje ... jadna kraljevina Jordan, koja bez reursa i industrije ivi od njihove milostinje i USA pomoi), sve redom zemlje ISLAMA; Sirija je drava u kojoj mnoge vjere ive u slozi, iskonski su usmjerene jedna prema drugoj, drava bez GMO, drava sa 4 milijuna studenata, 50 milijuna ovaca i koza do rata, prva po proizvodnji maslina u svijtu prema broju stanovnika i ... drava GLAVNI KORIDOR TRANS-ARAPSKIH CJEVOVODA KOJI OD KIRKUKA VODE PREMA SREDOZEMNO MORU. Zaljev je postao usko grlo tranporta nafte tankerima, i koridor prema Meditaranu koji vodi preko moje Sirije najvaniji je strateki pravac. Tko ima naftu, plin i koridore, taj ima mo. A vjerske mrnje i sijanje vjerskih podjela je naalost otrcana ali jo uvijek jako dobra i uspjena strategija Pentagona na koju svijet po tko zna koji put nasjeda, a slui USA u postizanju geopolitikih ciljeva. "Spavai" Muslimanske Brae u Siriji, sada ISIL-a u Iraku SU DECENIJAMA PLAANI OD USA I Babe Sauda, Qatara KAO GLAVNIH FINANCIJERA. Predsjednih Bashar OTAC veliki vojnik u obraunao se sa MB 70-tih godina ali je naalost samo odgodio ono to je doekalo njegovog sina. I tada su MB bili alat , kama u rukama stranih interesa a protiv Sirije koja je krenula vlastitim putem. NAKON TO JE DOBIO NOBELA ZA MIR, SAMO PAR MJESECI NAKON TOGA, Obamica je Rijadu prodao oruja za nekoliko milijardi USA, a onda je to uredno slano u Izrael preko Rijada i Jordana. Turska, prodana dua erdoganska, naivnost mojih Sirijaca kada je u pitanu sjeverni susjed i sve do 2011 meka, gotovo nenadzirana sjeverna granica kojom se u Siirju prebacivahu zabraaeni teroristi iplaenici opozicije i "prijatelja Sirije" ... kakvi zapisi kakve kletve i proroanstva ... Sirijska, sada ve neupitna pobjeda nad "OPOZICIJOM" I NJENIM PLAENICIMA UVIJENIM U VJERSKE HALJE, POREMETILA JE RAUNE USA I PAJDAIMA. Prelio se sukob na Irak, i doveo USA U PAT POZICIJU: kako se postaviti prema ISIL-u u Iraku KAD SAM GA PLAAO MASNO U SISRIJI!? I tako e se po onoj "what goes arround, comes arround" sve vratiti Rijadu koji sramoti muslimanski svijet, jer u njegovom je srcu iskon ISLAMA. sAD e se BLISTOK konano podijeliti, ve jest na dvije zone: Zonu pod jakim ruskim utjecajem (Sirija, Irak polako okree Kremlju, Iran kao neutralni perzijski susjed titi svoja iitsak svetita i sigurno e prije s Rusima nego li s USA), Palestina i posebno HEZBOLLAH taj jaki, moni jezac na vagi koji je u ovom prljavom ratu protiv moje Sirijane odigrao kljunu ulogu, uvijek na pravom mjestu i u pravom trenutku. dRUGI DIO bLISTOKA, ZONA POD UTJACEJEM USA ostat e oko Zaljeva i tako e bLISTOK JO DUGO BITI TRUSNA ZONA NEMIRA I TRITE ORUJEM, TO U KRAJNOSTI usa I ELI. Svima koji ratuju u ime vjere, ili su se dali navui na tu priu, pa zabraeni iz moje Bosne i odsvakud luduju u "Hummerima" po Iraku i Sriiji, s kamom u ime i za koga? - nikako ne u ime BOGA SVEVINJEGA, poruujem da se vrate doma, da Bosnu izvuku iz sadanje teke politike, gospodarske situacije, da grade Bosnu i damije u njoj i tako dokau da su na pravoj strani. U Siriji su srueni neki od najsjajnijih spomenika kulture ovjeanstva, sruena je MAALULA, U KOJOJ JE U CRKVICI Sv. SERGEA I BACHUSA PRVI KRANSKI OLTAR, RAZAPINJALI SU U RAKHI DJECU NA KRI, I SVE DA JE I 10% TOGA, 1 PROMIL TOGA ISTINA - A SLIKE IZ MAALULE I RAKHE POKAZUJU DA JEST, SVE VJERE SVIJETA PROMAILE SU CILJ! PUSTITE MOJU SIRIJU, SIRIJSKU NARODNU ARMIJU I NJENOG LEGITIMNOG PREDSJEDNIKA DA OBRANE SVOJU ZEMLJU, LANICU UN-a , onoga istoga UN-a koji se ne javlja, uti , ne reagira, ne osuuje stravine zloine ISIL-a i destaka ostalih "vjerski obojenih" a u stvari teroristikih plaenika iz svih dijelova svijeta. Australski, britanski, zabraeni lanovi ISIL-a ako su ve htjeli prijei na ISLAM, morali su prijei da ire ideju Kurrana kakva ona u osnovi jest, a ne odlaziti hiljadama milja daleko i za dolare klati po sirijskim selima nedune ljude, vojsku na spavanju, ruiti najstariju civilizaciju na svijetu. Toljaga kojom je sirijska "opozicija" mislila doi na vlast i omastiti se a ne donijeti demokraciju, sad s okree protiv njih samih. Sada je samo pitanje . a ja ekam odgovor i s vjerskih proprovjedaonica i s politikih govornica - tko e priznati da je rat u Siriji agresija USA i jataka, da je vjera zlorabljena i da rat mora stati odmah. I jo neto, kalifati, emirati i ostale gluposti, u 21. vijeku su tragedija iovjeanstava, dokaz da svijetom vladaju zlo i neznanje. SOURYA YA HABIBABTI. Vesna Damaskinja svojim Sirijcima koji i ovoga jutra ustaju da bi se borili za slobodu SELLAM ALLEIKUM , Sabah Aher Sirijana moja, i TADMUR, I HOMS, I ALLEPPO I TARTOUS, I BOSRI MOJOJ I BLUDANEU I ZABADANUE I DAMASKU MOM, MOJOJ KUI U NJEMU, SABAH AHER I NEKA VAM SHAM (SUNCE) SLOBODE PRAVDE ZASJA USKORO NAD CIJELOM MOJOM DRUGOM DOMOVINOM

[Edited by mima on 05-07-2014 at 08:37 GMT]

[Edited by mima on 05-07-2014 at 08:42 GMT]

05-07-2014 at 06:25 | Ukljui u odgovor
mima

icon Re: Re: Ima li kraja krvoproliu u Siriji?

Dani Ramadana , kako Ramazan zovu moji Sirijci ,su dani proienja tijela i due u kojima se sav muslimanski svijet okree islamu kao svojem iskonu, ba kao to to ine krani, katolici, pravoslavci tijekom svojih vjerskih obiaja. Ovo je teko vrijeme za ljudski rod, teko, okrutno vrijeme mrnje koja se kao magla i poast vue svijetom i zavlai u svaki kamen, svaki djeli ove jadne Zemlje. Kako su Rmadan ove godine obiljeliili moji prijatelji u Siriji? Iftari, to divno, predivno ljudovanje, jesu li bili iftari koje ja znam, jer sofra sigrurno nije bogata, mnoge kue sofe i nemaju, mnogi moji dragi Sirijci ni kue vie nemaju. Ali, ako Boga ima, a ima Ga, ON im je ove godine svima poslao VJERU U POBJEDU, U PRAVDU. Nad mrtvima svojim dok matere plau, sad ve i bez suza, molim se i ja, navjerni Toma, da Ramadan 2014 na kraju okrunjen Barjamom u zvjerima ISIL- a i ostalih zlotvora due preobrati, due im vrati.
LJUDSKE SUDBINE: No poetka objavljivanja Kur'ana, no Lejletu-l-kadr nastupila je 23. 07. 2014. Zovu je "no bolja od hiljadu mjeseci", te se smatra da se u njoj piu ljudske sudbine, a muslimani u njoj mole za oprost svojih grijeha i milost Boiju. Pa se i ja nadam da je ta no bila no preobraaja, onih koji su vjeru zlorabili i ubijaju u ime vjere a protiv nje.

RAMADANSKI BAJRAM: Ove 2014. nastupit e u ponedjeljak, 28. srpnja 2014., sve dobro i sve ljudsko, mir, mir, i samo mir mojoj Siriji, da ostane jedinstvena u borbi, ponosna u suverenitetu koji ve etvrtu godinu brani ...elim mojoj Siriji, i mojoj Rimi, i Adnanu i Yousefu i Ghayasu i Loaiju i Muhamedu i Mustafi i Kifah i , svima , svima mojima Sirijcima: Sve zvijezde ti svitale, jutro se budilo i sve elje ispunilo! BAJRAM ERIF MUBAREK OLSUN! Vesna Damaskinja, Shamu u slavu!

27-07-2014 at 10:34 | Ukljui u odgovor
hanumicag

U Siriji se i dalje borbe vode istim intenzitetom kao i prije mjesec, dva. Problematino je uee stranih dobrovoljaca koji dodaju vatru na ulje u dobro zamreni konflikt koji je krenuo zbog nezadovoljstva stanovnitva (osjeaj opresije). Umjesto da se vrate kuama i ostave Sirijce na miru da sami rjeavaju svoj problem i eventualno, na izborima koje treba nadgledati meunarodna zajednica i tako sprijeiti ili smanjiti politike namjetaljke, strani dobrovoljci, ukljuujui momke iz nae zemlje i Kosova nastavljaju svoje ivote sijati na dalekom ratitu gdje zbog pogrenog razumijevanja svoje religije misle da padaju u ime religije i zarad svih muslimana. Da dragi Allah uputi i njih i sve koji iz neznanja i isprane pameti misle da je u Siriji i Iraku dihad.

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/emrah-fojnica-poginuo-u-iraku

http://saff.ba/uhapseno-40-lica-na-kosovu-povezanih-sa-islamskom-drzavom-u-siriji-i-iraku/#.U-oOCbSs9aQ

12-08-2014 at 15:02 | Ukljui u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Odgovori: 1638

Ovo je definitivno prelo granice Sirije i postalo puno vei problem. Ko su ti "ljudi"? Predstavljaju se muslimanima ali ubijaju redom i muslimane, krane i sve one koji se s njima ne slau. Sjeku glave, mue, razapinju, slikaju svoju djecu koja dre odsjeene glave. Naoruani do zuba, oklopna vozila, rakete... Imaju dobru logistiku, oito da ih neko finansira i naoruava.

Nije ovo dobro, nikako. U Izraelu ubijaju nevine, ovi zombiji ubijaju, u Ukrajini haos...

[Edited by bdirlija on 12-08-2014 at 19:46 GMT]

12-08-2014 at 19:46 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Azrail sto vadi dushe, br-tz, djole, HULK, nanii, Obelix, Omerica, reka, selmica, Un1c0rn, vazda_kontra, von_admir
FORUM : Politika : Ima li kraja krvoproliu u Siriji? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net