Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Ima li kraja krvoproliu u Siriji?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Nedo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 21-06-2004
Odgovori: 49
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ima li kraja krvoproliu u Siriji?

citat:
mima wrote:
VA PRIJEDLOG/ZAHTJEV DA SE ONE "KOJI SU OTILI U SIRIJU PA SE VRATILI" (kao s izleta ?) NE NAZIVA TERORISTIMA VE "ONIMA KOJI SU SE POKAJALI" JE NAPROSTO - STRAVIAN! Nemam rijei, i ne mogu vjervati da to pie netko tko, ili ivi u mojoj Tuzli, Tuzli mojih korijena, mojeg djetinjstva, ili se odnekud javlja na Forumu! Prestrano!

Slazem se mima, prestrasno je to. Sve su vjere svojim vjernicima utuvile u glavu da ce im Bog oprostiti grijehe ako se iskrenu pokaju. Ko hoce neka vjeruje u to, neka vjeruje da ce Bog na onom drugom svijetu prihvatiti zloince kao one koji su se iskreno pokajali ali u ovozemaljskom svijetu su zloinci do smrti, a i poslije nje.

[Edited by Nedo on 22-06-2015 at 10:48 GMT]
22-06-2015 at 10:47 | Ukljui u odgovor
hanumicag
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296

citat:
mima wrote:
citat:hanumicag wrote:
Nadam se da su ovi nai ljudi doli tobe, da su vratili iz Sirije jer su shvatili grijeh koji ine islamu, muslimanima i ostalim ljudima, borei se za grupe koje nemaju nita zajedniko s islamom. U tom sluaju bi naziv lanka objavljenog na Tuzlarijama bio preotar i "teroristi" bi se trebali zamijeniti "ljudi koji su se pokajali".

citat:Najmanje 155 dravljana BiH otilo na IS-ovu stranu Prema podacima koje su do sada objavili lokalni mediji u BiH pozivajui se na policijske izvore, do sada je najmanje 155 dravljana te zemlje otilo boriti se u inozemstvo na strani razliitih teroristikih skupina. Obavjetajni podaci govore da se barem pedesetak takvih osoba s borbenim iskustvom u redovima teroristikih skupina vratilo u BiH te predstavljaju potencijalnu sigurnosnu prijetnju. Glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozi kazala je u odvojenoj izjavi kako je teko govoriti o tonom broju takvih osoba jer je rije o podacima koji se stalno mijenjaju. Kako bi se suoila s ovim problemom SIPA je ranije uspostavila posebni tim za borbu protiv terorizma. "Bilo koji ekstremizam moe voditi ka terorizmu, to predstavlja opasnost za svako drutvo. SIPA stoga svakodnevno prati stanje sigurnosti u BiH", kazala je Jozi.
[Edited by mima on 26-06-2015 at 21:26 GMT]

Poto ste citirali dio moje izjave, osjeam se prozvanom da odgovorim.

Postoji li ijedan idealan, nepogrjeiv insan koji se nikad i nioem ogrijeio nije? Nema takvog meu nama. Da li meu onim koji su otili u Siriju ima prevarenih ljudi, onih kojim je reeno da e pomoi Sirijcima ili da e zasluiti Allahovu nagradu ako se odu tamo boriti (predstavljajui sukob u Siriji kao dihad, to nije dihad jer nisu ispunjeni ni vjerski propisi da bi to bio dihad), ima ih sigurno. Znai otili su s namjerom da uine dobro djelo, a razoarali se kad su vidjeli kakvi se zloini tamo vre i ta se sve dogaa. Onda su se pokajali, iskreno, i odluili da se vrate. U tome ne vidim nikakav problem. Moda e ti isti ljudi pomoi da se edukuju i informiraju o situaciji u Siriji drugi ljudi koji su skoro pa povjerovali zlim duama koje ih ele zavesti i odvesti u Siriju, gdje im mjesto nije.

Pored toga, ulicama Tuzle, Sarajeva, Zenice, cijele Bosne mirno etaju toliki ratni zloinci, etnici, koji su poubijali koznakoliko nevinih insana. Da li ih se plaimo? Da li nam smetaju? Vjerovatno da, ali ta smo uradili da ih stekne ovozemaljska zasluena kazna da zavre u Hagu, ili naim zatvorima? Nita ili skoro pa nita. Da li su se pokajali i shvatili da su pogrijeili? Nisu ni toliko. Zato bi se onda sekirali ako se nako pokajao kad je spoznao istinu o ratu i deavanjima u Siriji i vratio ovdje, odakle nije ni trebao otii. Bolje im je pomoi da se integriu u drutvo, dati neku kravu ili ovce da imaju od ega ivjeti, pruiti psihiku pomo, poslati alimima koji e im znati objasniti (dodatno) ta su uradili i ta nisu trebali, i tome slino. Pie u tom citiranom odlomku da su svakako pod prismotrom. Daj Boe da su i etnici pod prismotrom ko oni, vjerovatno bi problemi u Bosni bili davno rijeeni.

[Edited by hanumicag on 30-06-2015 at 18:41 GMT]
30-06-2015 at 18:40 | Ukljui u odgovor
e viva
...daidzin fudbaler....

Registriran(a): 04-04-2004
Odgovori: 127

'Ajmo sad ozbiljno - ko se u 21 vijeku nadje neinformisan sta se desava u Siriji i sta je IDIL (ISIS) i sta i kako radi (klanja, silovanja, torture, genocid, kulturocid.....itd) i pristane da ode tamo - taj u najmanju ruku nije zdrav ili ima sadisticke porive koje negdje zeli ispoljiti....ko god da je otisao tamo znao je tacno sta zeli u zivotu, a ako zeli djevice bolje za sve nas da se ne vraca u BiH ...

01-07-2015 at 13:54 | Ukljui u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

draga hanumice zar stvarno mislis da su mogli da se vrate jer su se pokajali? mozda jedan ili dva, mada ni u to ne vjerujem.
slike koje nam dolaze iz Sirije prkazuju zlocine koji nisu svojstveni danasanjem vaktu, slike zvijeri iz BIH takodjer pokazaju da oni u zvjerstvu tamo su prilicno ukljuceni.
mozda mi i jesmo osjetljivi na temu rata i zlocina jer u skoroj proslosti smo preozvjeli slicno i to je moj osnovni razlog kako ne razumijem da neko iz mira ode i unistava nesto sa cim nema nikakve veze. ja to ne mogu razumjeti...
i da naravno da ima prijetnje, cim uspiju regrutovati mlade iz BIH da se idu boriti, zar to nije prijetnja?
sta mislis da ce se oni vratiti zdravi u BIH poslije tolikog pocinjenog zvijerstva tamo?

02-07-2015 at 09:13 | Ukljui u odgovor
F4M1L14
Nivo: Forumski vuk
Mosnik,Mejdan,Brdo,Kula

Registriran(a): 16-05-2006
Odgovori: 457

Gadi mise ova tema majke mi. Cuj to otisli da rade dobro djelo. Ma kakvo dobro djelo bolan bolan. Pun internet dobrih djela sta ti papci tamo rade nevinim ljudima samo zato sto su Siti il jazidi il alevi a i kriscani.Pa oni su radikalizovani preko interneta znaci imali su pristup svim dobrim djelima sto ti papci rade. Ako su otisli nek brate ostanu i nek im je halal. A sto se tice bilo kojeg insana koji je ubio u ovom il u onom ratu nema care zdravog uma kod tog i to mu je najveca kazna, pa ti sad tabiri.Taj rat u siriji nema nikakve veze sa religiom. To je politika koja traje preko 2000 godina medju raznim clanovima arapskog svjeta.Pa i za vrjeme Hashimita i Qureysha i ostalih brat je brata rokno zbog razlicitih pogleda na zivot. Ma bjezi pusti te ovu temu nije ovo za nase ljude.

03-07-2015 at 10:16 | Ukljui u odgovor
hanumicag

Nema opravdanja nizajedan zloin. Meutim, s religijskog stanovita, pokajanje (stvarno, iskreno) je neto to je bolje nego da tamo neki nadobudni insan izvitoperenog uma i religijskog shvatanja misli da ispunjava neku vjersku dunost, a zapravo kri sve ljudske i vjerske zakone (ovdje mislim na erijat).

Za pokajnike imaju institucije i doktori na ovom svijetu (koji bi se trebali pobrinuti da ih kazne), a na onom, bar za nas vjernike, odgovara se svakakako u skaldu sa zaslugama.

I da se razumijemo, nije Sirija jedino mjesto gdje odlaze nai ljudi. Ne zaboravimo Ukrajinu i zloine koje iz drugog entiteta tamo vre, a i oni se vraaju i etaju cestama RS-a da ih niko i ne pita gdje su bili, a kamoli da se pozabavi njihovim devijantnim umom.

13-08-2015 at 14:06 | Ukljui u odgovor
neveli
Baka ilum, baka pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 604

Mima, javi se, pii o voljenoj Siriji

20-10-2015 at 19:49 | Ukljui u odgovor
Bongo
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647

icon Re: Re: Ima li kraja krvoproliu u Siriji?

citat:
Nedo wrote:

Slazem se mima, prestrasno je to. Sve su vjere svojim vjernicima utuvile u glavu da ce im Bog oprostiti grijehe ako se iskrenu pokaju. Ko hoce neka vjeruje u to, neka vjeruje da ce Bog na onom drugom svijetu prihvatiti zloince kao one koji su se iskreno pokajali ali u ovozemaljskom svijetu su zloinci do smrti, a i poslije nje.

[Edited by Nedo on 22-06-2015 at 10:48 GMT]

Upravo mi se ovo do besvijesti gadi, Bog moze da oprasta kajanje zlocincima ali nikako na ovom svijet, neka ih tamo nagradjuje, ovdje im je prezir i tamnica. Zamislimo si samo jedan moguci scenario,...vrati se manijak sa Sirijskog ratisat i novcem dobiven od tih lesinara obavi HADZ, njemu ni hljadu Bogova ne mogu oprostiti, njega treba kao i ostale zlocince vjecno progoniti...Goli Otoci bi bili humani za njih...Sibir, najbolja destinacija. Rad u Sibiru dok ne krepu.
01-11-2015 at 13:49 | Ukljui u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Odgovori: 1638

Razgovor iz 2013. s nedavno preminulim biskupom Allepa Guiseppe Nazzarom, koji je od prvih dana sirijske krize i agresije na tu zemlju upozoravao na opasnosti koje sa sobom nosi licemjerni odnos Zapada, Turske i zaljevskih monarhija prema Siriji i njihova podrka takozvanim borcima "umjerene oporbe".

citat:
Alepski biskup mons. Giuseppe Nazzaro: "Ne postoji zemlja u kojoj narod oboava vlast, ali je Aleppo stradao jer ljudi nisu htjeli prosvjedovati protiv Assada!"

Biskup , odnosno apostolski vikar Aleppa, monsignor Giuseppe Nazzaro, koji je u Siriji ivio jo od vremena Hafeza Al-Assada, od samih poetaka pobune u Siriji je bio estoki kritiar politike koju protiv Damaska vode SAD, Europa i njihovi saveznici na Bliskom istoku. U intervjuu u kojem razotkriva veinu lai u "Sirijskom proljeu", mons. Nazzaro se pita: "Razumije li ta Europa uope to radi? Unititi e nas krane i cijelu Siriju. Kakvu igru igraju kada tu takozvanu "demokraciju" od cijelog Bliskog istoka "izvozi" samo u Siriju?", ali otkriva i "kako su u poetku prosvjednici u Damsku plaani deset dolara svaki put kada bi izali na ulice i trgove, a za svakog slijedeeg prosvjednika koga dovedu, dobivali su po jo deset dolara i na taj nain znali zaraditi i po stotine dolara dnevno".

Za predsjednika Assada je rekao kako "ne postoji u svijetu narod koji oboava svoju vladu, pa tako ni u Siriji, ali je neupitno da Assad ima podrku veeg dijela stanovnitva".

David Malacaria - Intervju s alepskim biskupom, mons. Giseppeom Nazzarom u proljee 2013. godine

Davide Malacaria: Monsignor Nazzaro, recite nam neto o aktualnoj situaciji u Siriji

Mons. Giuseppe Nazzaro: U Siriji imate gradove koji su relativno mirni i one u kojima bjesni rat. U Aleppu se ratuje danonono. Nedostaje benzina, vode i struje. Bogati su odavna napustili zemlju, ali i mnogi siromani, koji su sve izgubili. Na stotine tisua ljudi je raseljeno, van ili unutar granica Sirije. Mi pokuavamo biti to blie ljudima. Naa menza dnevno podijeli 8 000 obroka. Svaka kranska zajednica pokuava uiniti neto da pomogne narodu bez obzira na vjeroispovijest, naravno. To uspijevamo zahvaljujui pomoi koja nam stie sa svih strana. I muslimani nam alju pomo kako bi uspjeli pomagati ljudima. Osjeti se veliko bratstvo meu ljudima i ne gleda se tko je koje vjeroispovijesti. To je karakteristika ove zemlje.

D. Malacaria: Mnogi su govorili o sretnom suivotu u ovoj zemlji prije izbijanja sukoba.

Mons. Nazzaro: I dobro su govorili. Davno prije, kada je jo na vlasti bio otac Bashara Al-Assada, uvijek mi je tajna policija bila za petama. Kada sam napustio zemlju, otili su ispitivati asne sestre kako bi saznali na koji sam nain napustio Siriju. Kada sam se vratio sve se promijenilo. Do kasno u no se moglo ostajati na ulici bez ikakvih problema. Siriju sam mogao prolaziti uzdu i poprijeko, a da mi to nitko nije branio. Postojala je sloboda i uzajamno potivanje. U mjesecu svibnju mi bi organizirali procesije po ulicama Aleppa na koje bi muslimani gledali s potivanjem i radoznalou. Za Boi i Uskrs su muslimanske vjerske voe dolazile k nama kako bi nam estitali, a mi bi i uzvraali za vrijeme Ramazana. Susretali smo se esto, a ne samo za vrijeme blagdana. Svi smo imali ista prava. Vlada je ak imenovala ministre krane. I sada je ministar obrane kranin.

D. Malacaria: Tada je zapoela pobuna?

Mons Nazzaro: Tako je, i to potaknuta "Arapskim proljeem" koje je razorilo mnoge zemlje. U Siriji je tada svakom prosvjedniku koji je bio spreman urlati protiv Assada davano deset dolara. Za svakog prosvjednika kojega bi doveo sa sobom, dobivao bi po jo deset dolara. Ako bi netko doveo 20 ljudi, zaradio bi taj dan 200 dolara, to je prosjena mjesena plaa u Siriji.

D. Malacaria: Monsignore, govori se kako u Siriji vlada veliko nezadovoljstvo meu narodom. Da li je to istina?

Mons. Nazzaro: U svim zemljama su ljudi nezadovoljni s vladama. Nije li tako i u Italiji? I u Siriji su ljudi bili nezadovoljni, ali vei dio ljudi je bio na strani Assada, kao to je i sad. Moram rei kako su izmiljane mnoge lai o Siriji. Na Zapadu se govori kako je u Siriji uveden prijeki sud, kako je reim ograniio slobode pravdajui to stanjem u zemlji. Sve same izmiljotine. Postoje stari zakoni, ali nikad nigdje nisu primijenjeni. Ovdje to nitko nije vidio.

D. Malacaria: Monsignore, to kaete na vanjska uplitanja?

Mons. Nazzaro: Uplitanja. Da!? U Saudijskoj Arabiji imami pozivaju na sveti rat protiv Assada. Onda imamo mreu Al-Qaede koja novai ljude u zonama koje su ve zahvaene ratnim sukobima, kao npr. Afganistan, Libija, Irak Na kraju imamo Zapad koji eli donijeti "demokraciju" u Siriju. Koju demokraciju? Ima li u Italiji demokracije? Ili negdje drugdje? to je to demokracija? Poeli su s ratom u Afganistanu, pa je na red doao Irak, pa Libija. Gdje je to procvjetala ta njihova "demokracija"? ini mi se da je posljedica tog "aktivizma izvoenja demokracije" razaranje, ali i nestajanje krana na Bliskom istoku. Nakon ovih ratova krani, nakon stoljea suivota na ovim prostorima, praktino nestaju u arapskim zemljama. Za pobunjenike u Siriji su alaviti i krani jedno te isto: neprijatelj kojega treba unititi. Pitam se samo da li zapad to razumije ili ne razumije?

D. Malacaria: Reim je dozvolio slobodne izbore.

Mons. Nazzaro: Treba initi korak po korak. Demokracija mora sazrijevati polako i to unutar zemlje. Ne smije biti nametnuta izvana. Znate, nekada, kada su bili izbori u Egiptu, Mubarak je pobjeivao s 99% glasova, a da nitko na zapadu nije uputio ni jednu jedinu rije kritike.

D. Malacaria: Govori se o ratu izmeu iita i sunita. Da li je to istina?

Mons. Nazzaro: Saudijska Arabija, Katar i sunitske zemlje pokuavaju sruiti Assada i oslabiti Iran. No, vratimo se na "demokraciju". U Bahreinu sunitska manjina vlada nad iitskom veinom, koja je praktino bez ikakvih prava. Ve due vremena u toj zemlji traju sukobi, a vlada provodi brutalnu represiju. Zato nitko o tome ne govori? Zatim imate Saudijsku Arabiju gdje iiti i krani nemaju nikakva prava. Ne moe se sagraditi jedna crkva, odrati misa, a imate i vjersku policiju koja je spremna reagirati na najmanju naznaku krenja njihovih pravila. Koji je onda razlog da se ta "demokracija" izvozi samo u Siriju?

D. Malacaria: Monsignore, Va je grad u sreditu oruanih sukoba

Mons. Nazzaro: Na poetku je bilo mirno, a onda, nakon osam ili devet mjeseci, sukob je "doao" i kod nas. Znate li zato? Zato jer u Aleppu ljudi nisu izali na ulice kako bi prosvjedovali protiv Assada. Sada ljudi prosvjeduju, ali protiv jedne i druge strane. Trae da ih se ostavi na miru. Ve due vremena u Aleppu ljudi naprosto nestaju. Otmice su svakodnevna pojava. Otimaju sirotinju i trae velike otkupnine. Tada stanovnici prikupljaju novac meu sobom i skupi se koliko se uspije. Tada se s otmiarima pregovara o cijeni slobode. Iako se time bave i obini kriminalci, na taj kriminalan nain pobunjenici dolaze do novca.

D. Malacaria: Postoji li mogunost da se pokrenu pregovori?

Mons. Nazzaro: Da bi se dolo do mira treba pokrenuti pregovore bez postavljanja preduvjeta. U ovom trenutku svi postavljaju uvjete koji za onu drugu stranu nisu prihvatljivi. Na taj se nain nee nita postii. Mora se sjesti za stol i pregovarati. Mir je previe vaan

D. Malacaria: Vi ete u ovakvim okolnostima ipak ostati u Siriji?

Mons. Nazzaro: Da. Tome se ude i moji vjernici. Ja sam stranac i mogao bi slobodno otii. Ma Gospodin nam nije odredio da se odmaramo. Ja sam ovdje kako bi vrio svoje poslanje. San Francesco je govorio: "Nemojte ii uokolo i govoriti vie no to je potrebno, nego posvjedoite svoju vjeru djelima i jednostavnou". Biti sa svojim narodnom, to je najvee svjedoanstvo Kristu u ovom trenutku.

Nakon izvjea UN-a u kojem se govorilo o broju stradalih, te u kojem su se patnje sirijskog naroda svele na puku statistiku, ali i jednostranu osudu vlasti u Damasku, na pitanje "to ima rei na injenicu da su se ljudi u Europi poeli navikavati na statistike iz Sirije", mons. Nazzaro je odgovorio: "Mene boli to to Europa dobro zna tko je kriv za ono to se dogaa u Siriji i na cijelom Bliskom Istoku. Ovo je trgovaki rat. Svjedoci smo nove kolonizacije, koju moemo prevesti na slijedei nain: "Mi emo vam dati oruje, vi ete se unititi sami, a potom emo doi mi kako bi sve opet iznova sagradili". Meutim te njihove planove plaamo mi sa naim ivotima".
04-11-2015 at 19:37 | Ukljui u odgovor
hanumicag

citat:
U Siriji imate gradove koji su relativno mirni i one u kojima bjesni rat. U Aleppu se ratuje danonono. Nedostaje benzina, vode i struje. Bogati su odavna napustili zemlju, ali i mnogi siromani, koji su sve izgubili. Na stotine tisua ljudi je raseljeno, van ili unutar granica Sirije. Mi pokuavamo biti to blie ljudima. Naa menza dnevno podijeli 8 000 obroka. Svaka kranska zajednica pokuava uiniti neto da pomogne narodu bez obzira na vjeroispovijest, naravno. To uspijevamo zahvaljujui pomoi koja nam stie sa svih strana. I muslimani nam alju pomo kako bi uspjeli pomagati ljudima. Osjeti se veliko bratstvo meu ljudima i ne gleda se tko je koje vjeroispovijesti. To je karakteristika ove zemlje.

citat:
Za pobunjenike u Siriji su alaviti i krani jedno te isto: neprijatelj kojega treba unititi. Pitam se samo da li zapad to razumije ili ne razumije?

Ispovijest o sadanjoj i ranijoj situaciji u Siriji barem je nama poznata. Tako je bilo i kod nas. Sutina je u tome da se treba osloboditi ekstremnih grupa, u kojim ima Sirijaca i nesirijaca, da bi se narod tamo lake dogovorio i da bi prestao rat. Grupe poput "Islamske drave" i Al Nusre su takve da njima ne samo da su isti aleviti i krani, nego i suniti (poput njih), koji prakticiraju islam uz neto drukije nijanse od njih samih, ali vjera je ista. Njima su problematini i "otpadnici" od vjere svi koji se protive njihovom pogrenom tumaenju vjerskih zakona i pravila.

[Edited by hanumicag on 17-12-2015 at 19:23 GMT]
17-12-2015 at 19:20 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: devill, Franyo, Gagi, IsmarBegic, jasmin_bihac, Patricia, put some vindex on, sandra0158, Sony
FORUM : Politika : Ima li kraja krvoproliu u Siriji? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net