Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Sunecenje da ili ne i kako?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
VY Canis Majoris
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 21-09-2008
Lokacija: Mlijecni Put
Odgovori: 498
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

Sta je fimoza, a šta parafimoza

Fimoza je èesta kongenitalna anomalija koju karakterizira toliko sužena kožica (prepucijum, naglavnik) da može ometati normalno istjecanje mokraæe. Kod novoroðene muške djece otvor prepucija je nešto uži, a istovremeno je prepucijum èesto prilijepljen za glaviæ spolovila.

Suženje i prilijepljenost mogu se otkloniti ponavljanim zavraæanjem prepucijuma za vrijeme kupanja u toploj vodi ili postepenim instrumentalnim širenjem otvora, što obavlja ljekar. Inaèe, prepucijum se nakon treæe godine života moze prevuæi preko glaviæa.

Operativni zahvat

Otvor prepucijuma je ponekad tako malen da se jedva i primijeti. Fimoza stvara predispoziciju za infekciju glaviæa i kožice (prepucijuma). Kada je izuzetno izražena, može prouzrokovati suženje mokraæne cijevi (uretre), otežano mokrenje koje duže traje i postaje bolno.

Mokraæa zaostaje u mokraænom mjehuru koji je proširen. Ako se zapreka ne ukloni, zastoj se mokraæe može proširiti na mokraæovod (hidroureter) i bubrege (hidronefros).

U odraslih muškaraca fimoza slabi seksualni odnos te, pored infekcije, koja je izražena, èesto je uzrok neplodnosti. Fimoza se lijeèi operacijom, tj. odstranjenjem (ekcizijom) suvišnog dijela prepucijuma. Operacioni zahvat se zove cirkumcizija (obrezivanje, suneæenje).

Ako se prepucijum, koji je bio prevuèen preko glaviæa, ne može vratiti u normalan položaj, razvija se slika tzv. parafimoze. Kožni prsten prepucijuma vrši kompresiju na krvne i limfne žile i dovodi do otoka koji spreèava vraæanje prepucijuma.

Ako ovo stanje potraje duže, dolazi do prekida arterijske cirkulacije i posljedièno do gangrene (propadanja) glaviæa i penisa.

U prvim satima nastanka ovog oboljenja ljekar manuelno može vratiti prepucijum preko glansa (repozicija prepucija), a ukoliko taj manevar ne uspije, mora se uraditi presijecanje (incizija) kožnog prstena sa dorzalne (gornje) strane penisa. Nakon nekoliko sedmica potrebno je uraditi cirkumciziju.

Laboratorijski nalazi

Ožiljci na prepucijumu, koji su posljedica upale, povreda polnog organa i prepucijuma i opekotina dovode do steèene fimoze, koja daje iste smetnje kao i priroðena fimoza, pa je potrebno uraditi cirkumciziju.

Navedena oboljenja su medicinska indikacija za cirkumciziju, mada postoje i religijski razlozi za obrezivanje koje upražnjavaju mnogi narodi.

Cirkumciziju trebaju raditi djeèiji hirurzi, urolozi i drugi ljekari koji su obuèeni da zbrinu i komplikacije nakon tog zahvata. Greška je, takoðer, uraditi cirkumciziju bez osnovnih laboratorijskih nalaza (krvna slika, vrijeme krvarenja i koagulacije, trombociti i urin), jer ponekad može doæi do komplikacija zbog nekog neprepoznatog krvnog oboljenja.

Lokalna ili opæa anestezija

Lokalna anestezija se primjenjuje sve dok dijete nije postalo svjesno svog polnog organa, a to je vrijeme do godinu dana. Kod starije djece, gdje je razum nadvladao strah, može se uraditi cirkumcizija u lokalnoj anesteziji.

Opæa anestezija kod djeèaka starijih od godinu dana je neophodna da bi se prevenirale neke moguæe psihološke smetnje (noæni strah, noæno mokrenje i dr.).

Avaz
23.01.2009. 02:15


[Edited by VY Canis Majoris on 24-01-2009 at 06:49 GMT] 


Smrt fasizmu, nacionalizmu, totalitarizmu, islamofobiji, jednoumlju, -sloboda narodu!
24-01-2009 at 06:49 | Ukljuèi u odgovor
Lejla k
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 22-01-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

Mom sinu su 2 godine i još skupljam hrabrost za to, nisam ga htjela voditi po privatnim ustanovama, jer vjerujem samo djeèijim hirurzima u UKC-u, ne daj Bože kakvih komplikacija u privatnim praksama se ne znaju nositi sa tim niti imaju uslove.A nisu ok ni te lokalne anestezije, tako da smo mi ipak èekali da mali mogne u opštu.

24-01-2009 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

citat:
Lejla k wrote:
Mom sinu su 2 godine i još skupljam hrabrost za to, nisam ga htjela voditi po privatnim ustanovama, jer vjerujem samo djeèijim hirurzima u UKC-u, ne daj Bože kakvih komplikacija u privatnim praksama se ne znaju nositi sa tim niti imaju uslove.A nisu ok ni te lokalne anestezije, tako da smo mi ipak èekali da mali mogne u opštu.


Moj sin je to radio sa lokalnom antestezijom kod dr Mladine privatno prije par godina i sve je proteklo bez ikakvih problema
24-01-2009 at 16:27 | Ukljuèi u odgovor
sejla
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 04-05-2007
Lokacija: Svedska
Odgovori: 801
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

Mi planiramo na ljeto naseg sina sunetit i najvjerovatnije da ce to biti Plava Klinika ili Mediscan. Culi smo da su oni dobri.  


9.mart.2008
24-01-2009 at 18:25 | Ukljuèi u odgovor
VY Canis Majoris
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 21-09-2008
Lokacija: Mlijecni Put
Odgovori: 498
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

citat:
Lejla k wrote:
Mom sinu su 2 godine i još skupljam hrabrost za to, nisam ga htjela voditi po privatnim ustanovama, jer vjerujem samo djeèijim hirurzima u UKC-u, ne daj Bože kakvih komplikacija u privatnim praksama se ne znaju nositi sa tim niti imaju uslove.A nisu ok ni te lokalne anestezije, tako da smo mi ipak èekali da mali mogne u opštu.


Hmm, obicno ljudi kazu da je bolje osunetiti dok je dijete sto mladje. Ali sam i cuo da nije dobro prije prvog mjeseca. Negdje sam procitao da je najbolji vakat za to kad je dijete oko godinu dana.

Pa po nekoj logici, lokalna anestezija je laksa i manje opasna od opste, i to je upravo jedan od razloga zasto mnogi roditelji biraju da to urade dok je dijete malo, jer ne mora ici pod opstu anesteziju.

Danas su privatne poliklinike poprilicno dobro opremljene i sa dobrim kadrom, tako da ne mislim da je u UKC-u nesto bolje ili sigurnije, cak naprotiv. 


Smrt fasizmu, nacionalizmu, totalitarizmu, islamofobiji, jednoumlju, -sloboda narodu!
04-02-2009 at 05:55 | Ukljuèi u odgovor
sarita
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 26-11-2008
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

ne suneti uopste

01-04-2009 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
VY Canis Majoris
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 21-09-2008
Lokacija: Mlijecni Put
Odgovori: 498
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

citat:
sarita wrote:
ne suneti uopste


A zasto to  


Smrt fasizmu, nacionalizmu, totalitarizmu, islamofobiji, jednoumlju, -sloboda narodu!
01-04-2009 at 18:06 | Ukljuèi u odgovor
Sandric
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 31-03-2009
Lokacija: njemacka
Odgovori: 10
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

citat:
VY Canis Majoris wrote:


A zasto to

Mene je strah od narkoze.Imas zdravo dijete i neko pogrijesi i sta onda? Ovdje u Njemackoj je dijete poslije neke rutinske operacije dobilo previse glukoze( ili nesto slicno)i umrlo. Treba li izazivat sudbinu? Znam ja da ima puno vise slucajeva gdje je sve super proslo ali svaka operacija i narkoza je rizicna...
01-04-2009 at 20:57 | Ukljuèi u odgovor
VY Canis Majoris
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 21-09-2008
Lokacija: Mlijecni Put
Odgovori: 498
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

citat:
Sandric wrote:

Mene je strah od narkoze.Imas zdravo dijete i neko pogrijesi i sta onda? Ovdje u Njemackoj je dijete poslije neke rutinske operacije dobilo previse glukoze( ili nesto slicno)i umrlo. Treba li izazivat sudbinu? Znam ja da ima puno vise slucajeva gdje je sve super proslo ali svaka operacija i narkoza je rizicna...


Ne slazem se sa tvojim razmisljanjem.

Kada bi se sve izbjegavalo sto nosi odredjen rizik pa i onaj minimalni, covijek nikada ne bi izlazio iz kuce. A i u kuci mu slika moze pasti na glavu.

Sunecenje traje desetak minuta, a za rezultat ima da je dijete/muskarac zasticen za cijeli zivot! Dijete ce kasnije imati daleko manje sanse za dobivanjem infekcija, upala, sex-alno prenosivih bolesti, a i njemu ce biti daleko lakse! ...i sve to zahvaljujuci jednostavnom desetominutnom zahvatu u ranom djetinjstvu!

P.S. Sunecenje nije nista rizicnije od popravljanja zuba pod anestezijom!

P.S. U Americi se velika vecina djece suneti odmah nakon rodjenja, iz prakticno-higijenskih razloga!

P.S. Beneficije koje se postizu sunecenjem daleko prevazilaze minimalni rizik koje sunecenje nosi

[Edited by VY Canis Majoris on 02-04-2009 at 00:26 GMT] 


Smrt fasizmu, nacionalizmu, totalitarizmu, islamofobiji, jednoumlju, -sloboda narodu!
02-04-2009 at 00:24 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dali i gdje OSUNETITI dijete u Tuzli??

citat:
VY Canis Majoris wrote:


Ne slazem se sa tvojim razmisljanjem.

Kada bi se sve izbjegavalo sto nosi odredjen rizik pa i onaj minimalni, covijek nikada ne bi izlazio iz kuce. A i u kuci mu slika moze pasti na glavu.

Sunecenje traje desetak minuta, a za rezultat ima da je dijete/muskarac zasticen za cijeli zivot! Dijete ce kasnije imati daleko manje sanse za dobivanjem infekcija, upala, sex-alno prenosivih bolesti, a i njemu ce biti daleko lakse! ...i sve to zahvaljujuci jednostavnom desetominutnom zahvatu u ranom djetinjstvu!

P.S. Sunecenje nije nista rizicnije od popravljanja zuba pod anestezijom!

P.S. U Americi se velika vecina djece suneti odmah nakon rodjenja, iz prakticno-higijenskih razloga!

P.S. Beneficije koje se postizu sunecenjem daleko prevazilaze minimalni rizik koje sunecenje nosi

[Edited by VY Canis Majoris on 02-04-2009 at 00:26 GMT]


e napokon da se i s tobom u necemu slozim

i ono sto sam ja primjetila da je puno bolje i bezbolnije da se to djetetu uradi sto ranije.
02-04-2009 at 00:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 15
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: almirdzini, boki, E_salkic, GIFT, Keno, meli1980, mirex, seky, selmic_de, Sselmica, Tuzlanka, vw joker
FORUM : Roditelji i djeca : Sunecenje da ili ne i kako? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice