Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Diskriminacije o kojima se ne prièa
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

Prije par dana sam bio na jednom istinski zanimljivom predavanju koje me je fasciniralo iz hiljadu nekih razloga, i toliko rastužilo da jednostavno nemam rijeèi. Naime, prisustvovao sam predavanju, zapravo ispovijedanju, iskazima, koji su davali preživjeli Japanci koji su bili ozraèeni udarom atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine.

Kao prvo i prvo, nije mi poznato koliko znate o Japanu, ali šta god da znate složiæete se sa mnom da je "privatnost" leitmotiv japanske kulture. Japanci strašno drže do svoje privatnosti. Uostalom, ono što bi u našoj kulturi bilo èudno je da tamo imate ljudi koji zajedno u kancelariji rade po 30, 40 godina, a nikada jedan drugom ne uðu u kuæu, a to se u Japanu smatra normalnim. Dakle, zaprepastilo (to je prava rijeè) me je to da su oni uopšte prièali o svojim iskustvima na tu temu.

Ono što me je fasciniralo u svim tim prièama je, naravno, ljudska glupost.

Termin koji se na japanskom koristi za ljude koji su ozraèeni padom atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki je "hibakuša."

Imamo èetiri vrste hibakuša:

- oni koji su se našli u epicentru i preživjeli,
- oni koji su pomagali unesreæenima,
- oni koji nisu nikada prije toga ni kroèili na tlo Hirošime i Nagasakija veæ su im oblaci donijeli radijaciju,
- i neroðena djeca u majèinskim utrobama.

Imao sam prilike èuti obraæanja pojedinaca iz svake od tih grupa, i mogu vam reæi da meni, koji sam, eto, prirodom posla, nekako i naviknut da slušam o ljudskoj patnji, te prièe su zaista bile nepodnošljive. Prièao nam je 80-godišnji èovjek koji je preživio pad atomske bombe u epicentru o tom dogaðaju: gdje se nalazio, o èemu je razmišljao, kako je bomba pala, kako to izgleda, šta se zatim dešavalo, i, naravno, o njegovim godinama koje je proveo u tuðem zaboravu. Radijacija kojom su ti gradovi i ti ljudi bili izloženi je bila toliko jaka da su kreveti na kojima su te žrtve polagali na sebi nosili smrtonosne tragove radijacije još GODINU DANA nakon pada bombi.

Hibakuša se u Japanu ne može nadati da æe ikada biti prihvaæen u društvo, biti školovan ili da æe ikada da stupi u braène odnose. U Japanu trenutno imamo 250,000 preživjelih, registrovanih hibakuša, i svi oni imaju obavezu da jednom mjeseèno, od 1945. godine, pošalju u Ameriku, na ispitivanje: odsjeèene nokte sa ruku, ošišanu kosu, bilo kakav drugi gubitak (izvaðen zub, itd.). Troškove poštarine snose sami.

Kao što se ni kod nas ne prièa o ratnim-vojnim invalidima i njihovim psihofizièkim smetnjama, kao što se ni u Izraelu ne prièa o žrtvama holokausta, tako ni Japanci nikada nisu na zadovoljavajuæi naèin riješili problematiku njihovih uèesnika rata. Japanci doduše ne koriste hibakuše u predizborne i ostale medijske svrhe poradi zadobijanja politièkih poena.

Zapravo, svaka tema o hibakušama je apsolutni tabu, a japanska vlada je tek prije tri mjeseca donijela zakon kojim im se dodjeljuje mjeseèna naknada od 300 amerièkih dolara (cijena vekne hljeba u Japanu se kreæe izmeðu 3 i 7 dolara).

Strašno sam zahvalan što sam se uopšte našao u prilici da èujem o iskustvima tih ljudi, pravo da vam kažem. Meni se njihovo iskustvo èini strašno sliènim sa iskustvima žrtava rata u BiH (RVI, silovani, bivši logoraši, bivši borci ABiH, itd.) i ta sliènost me je zapravo najviše i pogodila, jer ja mislim da se kod nas u Bosni može reæi sve i svja, od "Ja sam peder/lezbijka," "Ja sam Srbin," "Ja sam vehabija," i da ti niko neæe vala ništa ni u centru Tuzle ni Mostara ni Banja Luke, ali zato reci nekome "Ja sam bivši borac," izmarškaæe te ko pseto... i ono zbog èega bi vrištao je da se u vezi toga niko ne uznemirava.

Ne bih da sam bezobrazan, i nemojte me pogrešno shvatiti, ali blago vala svakom onome ko se kutarisao, u smislu blago onome ko je umro na licu mjesta, jer je meni ovo kroz šta prolazi taj narod na kojemu se neko iskalio predstavlja primjer prave patnje.

Postoje diskriminacije o kojima se ne prièa. Postoje kategorije ljudi koji se smatraju neljudima, i ovu temu bih posvetio njima.

22-10-2009 at 09:58 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

Naidjoh na ovu Beskovu temu...

Diskriminacije ima svugdje i uvijek ce je biti ...nazalost.Jedna od onih prvih i osnovnih je -boja koze...
Zatim obrazovanje.Evo da uzmemo napr neko ko dodje ovamo na forum...Pa se recimo nezna pravilno izrazavat, necemo sad ulazit u razloge...
Prvo je da se obaspe kritikama za pravopis...
Sta mislite koje jos vrste diskriminacije imamo kod nas...ne mislim na forum nego inace u nasoj zemlji... 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
17-02-2010 at 14:28 | Ukljuèi u odgovor
Tale_Bosanac
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 23-08-2009
Lokacija: Valley of Life
Odgovori: 130
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
ANABELA wrote:
Naidjoh na ovu Beskovu temu...

Diskriminacije ima svugdje i uvijek ce je biti ...nazalost.Jedna od onih prvih i osnovnih je -boja koze...
Zatim obrazovanje.Evo da uzmemo napr neko ko dodje ovamo na forum...Pa se recimo nezna pravilno izrazavat, necemo sad ulazit u razloge...
Prvo je da se obaspe kritikama za pravopis...
Sta mislite koje jos vrste diskriminacije imamo kod nas...ne mislim na forum nego inace u nasoj zemlji...


tipicno Balkanski...
Prosle godine sam bio u Sloveniji...i ono ucis jezik i ono bas se provaljujes jer ne znas, niko ti se nece nasmijati ako si nesto provalio, jer se trudis, ovi nasi se odma odvale smijati, onda kultura u saobracaju, nama je nula, a tamo cim vide pjesaka da prilazi odmah uspore i stanu, kod nas udare po gasu, ili sviraju na semaforima...

sto se tice diskriminacije Anabela, ova sitna diskriminacija zbog greski pisanja je sitnica, kad pogledas sta ljudi trpe u javnom zivotu, na poslu, školama, fakultetima itd, Vidis u kakvim se g***ima nalazimo

[Edited by Tale_Bosanac on 17-02-2010 at 15:09 GMT] 


Bosanski lipicaner tuzlanske krvi
17-02-2010 at 15:08 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
Tale_Bosanac wrote:


tipicno Balkanski...
Prosle godine sam bio u Sloveniji...i ono ucis jezik i ono bas se provaljujes jer ne znas, niko ti se nece nasmijati ako si nesto provalio, jer se trudis, ovi nasi se odma odvale smijati, onda kultura u saobracaju, nama je nula, a tamo cim vide pjesaka da prilazi odmah uspore i stanu, kod nas udare po gasu, ili sviraju na semaforima...

sto se tice diskriminacije Anabela, ova sitna diskriminacija zbog greski pisanja je sitnica, kad pogledas sta ljudi trpe u javnom zivotu, na poslu, školama, fakultetima itd, Vidis u kakvim se g***ima nalazimo

[Edited by Tale_Bosanac on 17-02-2010 at 15:09 GMT]



Samo sam spomenula ovo na forumu, a naravno da je to nista u odnosu sta se sve moze vidjeti...Eto gore je spomenuta diskriminacija onih koji su se borili za svoju zemlju...
Ovdje gdje zivim je diskriminacija tamnoputih zena...U smislu toga da recimo svi muskarci traze "blijedolike" zenske a tamnopute ljepotice su bukvalno diskriminirane po tom planu..
Obicaj je ovamo da porodica ide da prosi mladu, pa ako je bijela, pa makar bila ruzna ko lopov, ona je za njih "ljepotica"... I suprotno, tamnopute cure koje su zaista jako lijepe i atraktivne, jedva da zasluzuju da se baci pogled na njih...
To me uzasno nervira ovdje i nemogu to da shvatim...
Eto tako je kod mene...Imal sta kod vas?
;hanka  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
17-02-2010 at 15:42 | Ukljuèi u odgovor
Tale_Bosanac
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 23-08-2009
Lokacija: Valley of Life
Odgovori: 130
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
ANABELA wrote:



Samo sam spomenula ovo na forumu, a naravno da je to nista u odnosu sta se sve moze vidjeti...Eto gore je spomenuta diskriminacija onih koji su se borili za svoju zemlju...
Ovdje gdje zivim je diskriminacija tamnoputih zena...U smislu toga da recimo svi muskarci traze "blijedolike" zenske a tamnopute ljepotice su bukvalno diskriminirane po tom planu..
Obicaj je ovamo da porodica ide da prosi mladu, pa ako je bijela, pa makar bila ruzna ko lopov, ona je za njih "ljepotica"... I suprotno, tamnopute cure koje su zaista jako lijepe i atraktivne, jedva da zasluzuju da se baci pogled na njih...
To me uzasno nervira ovdje i nemogu to da shvatim...
Eto tako je kod mene...Imal sta kod vas?
;hanka


patološko urodjeni balkanski sindrom...
nadati se da ce svijest ovih Balkanaca doci jednoga dana... 


Bosanski lipicaner tuzlanske krvi
17-02-2010 at 18:11 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim


Kod nas e tako cesto ta rijec koristi i kad treba i kad ne treba da postajem alergicna na nju i na "ugrozeni" i da ne nabrajam.

Gotovo da je postala plast nekada i za nesposobnost.

Bas zato sto smo iste rase cesto nismo ni svjesni sta je prava diskriminacija pa smorisno vise sa nekom nacionalnom religijskom i vjerovatno se samo kod nas primjenjuje "pozitivna diskriminacija" .

17-02-2010 at 22:01 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
Tale_Bosanac wrote:


tipicno Balkanski...
Prosle godine sam bio u Sloveniji...i ono ucis jezik i ono bas se provaljujes jer ne znas, niko ti se nece nasmijati ako si nesto provalio, jer se trudis, ovi nasi se odma odvale smijati, onda kultura u saobracaju, nama je nula, a tamo cim vide pjesaka da prilazi odmah uspore i stanu, kod nas udare po gasu, ili sviraju na semaforima...

sto se tice diskriminacije Anabela, ova sitna diskriminacija zbog greski pisanja je sitnica, kad pogledas sta ljudi trpe u javnom zivotu, na poslu, školama, fakultetima itd, Vidis u kakvim se g***ima nalazimo




ovo o èemu ti prièaš kolega, mi se èini baš diskriminirajuæe prema Balkancima. prije svega nije mi jasno zašto uopšte spominješ saobraèaj, kad je tu u pitanju samo nekažnjavanje. koliko ja znam, u svijetu je samo policija vrijedna i radi svoj posao, a ne kultura. dokaz tome je bahato ponašanje amerikanaca i ostalih stranaca kad su dolazili ovamo. svi smo ih vidjeli na djelu. da nas èesto udaraju po džepu, bila bi kultura na zavidnom nivou.

drugo, ako se iko rugao bosancima to su onda slovenci, oni su nas podcjenjivali i omalovažavali na svakom koraku, a to možeš da pitaš bilo kojeg bosanca koji je prelazio slovenaèku granicu.
18-02-2010 at 13:10 | Ukljuèi u odgovor
Tale_Bosanac
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 23-08-2009
Lokacija: Valley of Life
Odgovori: 130
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
borbeni wrote:


ovo o èemu ti prièaš kolega, mi se èini baš diskriminirajuæe prema Balkancima. prije svega nije mi jasno zašto uopšte spominješ saobraèaj, kad je tu u pitanju samo nekažnjavanje. koliko ja znam, u svijetu je samo policija vrijedna i radi svoj posao, a ne kultura. dokaz tome je bahato ponašanje amerikanaca i ostalih stranaca kad su dolazili ovamo. svi smo ih vidjeli na djelu. da nas èesto udaraju po džepu, bila bi kultura na zavidnom nivou.

drugo, ako se iko rugao bosancima to su onda slovenci, oni su nas podcjenjivali i omalovažavali na svakom koraku, a to možeš da pitaš bilo kojeg bosanca koji je prelazio slovenaèku granicu.


sto se tice kulture u saobracaju, nije samo to ima u glavama ljudi nesto...

ja vidim neke strance koji dodju ovamo lijepo ti uspori zaustavi auto i rukom lagano pokaze, da predjes ulicu...

Sto se tice bahatog ponasanja, pa ponasaju se bahato oni bosanci iz dijaspore, uzmu auto na rent-a car i onda ovamo divljaju i ubiju nevine ljude, izvuku se za male pare..


za slovence imaju 1000 razloga za to..jer sam i sam vidio kakav je nas narod bilo gdje, pa i tamo bez kulture..

cast izuzetcima..

[Edited by Tale_Bosanac on 18-02-2010 at 13:48 GMT] 


Bosanski lipicaner tuzlanske krvi
18-02-2010 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

citat:
Tale_Bosanac wrote:
patološko urodjeni balkanski sindrom...
nadati se da ce svijest ovih Balkanaca doci jednoga dana...

Ti izgleda bas nesto imas protiv balkanaca...Pa onaj ANABELIN post se uopste nije odnosio na balkance i ne vidim cemu ovakav odgovor... a kod nas je jedini problem "kazna"...Inace da i kod nas udaraju po dzepovima kao u "civilizovanim" amerikama i europama pitao bih te onda...I u stvari ovo sto si i sam zapoceo NEMA APSOLUTNO blage veze sa temom...
18-02-2010 at 14:00 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Diskriminacije o kojima se ne prièa
Bez chatanja molim

Znaci to je dikriminacija,o kojoj se šuti

18-02-2010 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Diskriminacije o kojima se ne prièa New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice