Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Mesa Selimovic o Bosni
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ayna
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 24-12-2007
Lokacija: moj grad
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

"Sjedim na koljenima.Slušam.
U tišini sobe, negdje iza zida, iz stropa, iz nevidljivog prostora kuca kudret-sat, nezaustvaljih hod sudbine.
Potapa me strah kao voda. Živi ništa ne znaju.
Pouèite me, mrtvi, kako se može umrijeti bez straha, ili bar bez užasa.Jer, smrt je besmisao, kao i život."

[Edited by ayna on 19-12-2009 at 18:11 GMT] 


"Nije misao koplje da joj sagledaš metu. A ni ljubav rijeka da joj u dno uroniš."
19-12-2009 at 18:11 | Ukljuèi u odgovor
ayna
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 24-12-2007
Lokacija: moj grad
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni

Prijateljstvo se na bira, ono biva, ko zna zbog èega, kao ljubav.

Èovek, sa godinama, sve manje voli ono što je blizu.

Nema ni jedne religije koja nije bezbožno rušila.

Snivam katkad da sam nezavisan. Ala su to lepi snovi! Ala je to rajsko uživanje.

Neki su gluvi na tuðe reèi, oni su nesreæa i sebi i drugima. Ali uvek treba pokušati. Pitaæeš: zašto? Nizašto. Da bude manje gluvo i pusto.

Mladost nalazi snage i vremena za sve: mlad èovek ne vidi kraja ni svojoj snazi ni svom vremenu.

Ljudska liènost, najveæa svetinja.

Razuman se hrani da živi, a lud živi samo da se hrani i goji.

Živi ništa ne znaju. Pouèite me mrtvi kako se može umreti bez straha, ili bar bez užasa. Jer, smrt je besmisao, kao i život.

Od pamtiveka sinovi su nerazumniji od oèeva, ali sreæom, sinovi postaju razumniji èim postanu oèevi.

Kad bi Bog kažnjavao za svako uèinjeno zlo, ne bi na zemlji ostalo ni jedno živo biæe. 


"Nije misao koplje da joj sagledaš metu. A ni ljubav rijeka da joj u dno uroniš."
19-12-2009 at 18:14 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic o Bosni



"Èetrdeset mi je godina ružno doba: èovjek je još mlad da bi imao želja a veæ star da ih ostvaruje. Šteta što nemam deset godina više pa bi me starost èuvala od pobuna ili deset godina manje pa bi mi bilo svejedno. Jer trideset godina je mladost, to sad mislim, kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se nièega ne boji, pa ni sebe."

Derviš i smrt



[Edited by Shiva on 19-12-2009 at 19:44 GMT]

19-12-2009 at 19:40 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Mesa Selimovic - citati

" A ja sam mislio kako bi bilo lijepo krenuti u svet sa derviskim keskulom u ruci, vodjen jednim jedinim suncem i ma kojom rijekom, ma kojom stazom, bez ijedne druge zelje osim da ne budem nigde, da se ne vezujem ni za sto, da sa svakim jutrom vidim drugi kraj, sa svakom noci da legnem na drugi lezaj, da nemam obaveza, ni zaljenja, ni secanja, da pustam mrznji na volju tek kad odem i kad postane besmislena, da udaljim svijet od sebe prolazeci ga."

Dervis i Smrt
M. Selimovic





[Edited by diwna on 21-12-2009 at 22:11 GMT]

21-12-2009 at 22:10 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic - citati

Zivimo na zemlji samo jedan dan, ili manje. Daj mi snage da oprostim. Jer, ko oprosti on je najveci. A znam, zaboraviti ne mogu


Do kraja zivota upoznavacu ljude, a nikad ih upoznati necu, uvijek ce me zbunjivati neobjasnjivoscu postupka

Zivi nista ne znaju. Poucite me, mrtvi, kao se moze umrijeti bez straha, ili bar bez uzasa. Jer smrt je besmisao, kao i zivot..

..svijet se sastoji od nesavrsenih ljudi, sve drugo je laz. Ili smrt. Savrseni ljudi su u grobu. Pa to i vise nisu ljudi.

...jer ko je ikada ostao pametan poslije pobjede? A ko je izvukao iskustva iz poraza? Niko. Ljudi su zla djeca-zla po cinu, djeca po pameti. I nikada nece biti drukciji...

Mesa Selimovic


29-12-2009 at 20:19 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic - citati

MESA SELIMOVIC-KRUG

Zivot je izbor,a ne sudbina,jer obican covjek zivi kako mora,a pravi covjek zivi kako hoce;
zivot na koji bjedno i bez otpora pristaje je bjedno tavorenje,a izabrani zivot je sloboda.
Covjek postaje slobodan svojom odlukom,otporom i nepristajanjem.





03-01-2010 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic - citati



da ostanemo ovo što smo.Sutra.
I uvijek.Djeca.
Ne veliki,ne odrasli.
Da se ne zavlaèimo svako u svoju ljusku,
da jedno drugom ne dopustimo da budemo ono što nismo,
da ne gledamo vuèijim oèima i da se uvijek prepoznamo kada se sretnemo"

Meša Selimoviæ-"Tišina



06-01-2010 at 21:20 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic - citati



"U ljubavi ne pomazu ubjedjivanja.
A ne mogu ni da joj objasnjavam da sam ja sad u tezem polozaju,i da trazim od nje da mi bar za trenutak zamijeni svijet,da me prevari dok ne prebolim svoju muku,nestvarnu,ludu,nepotrebnu mozda,ali muku.Od cega bjezim,pitas.

Plasim se praznog prostora,ne znam vise sta mogu,suocen sam sa sobom kakav lako mogu da budem,a ja necu to.
Hocu da ne strepim od praznine.
Nisam suvise jak,shvati to,molim te.
Sta mislis,zasto ozivljavam onaj trenutak svoga velikog zanosa,a bjezim od sjecanja na strah?

Zato sto je taj strah moja stidna slabost,moje ponizenje,ali je uvijek sansa,isto koliko i zanos.
Mozda izvjesnija.
Za odusevljenje je potrebna pomoc i podrska,za slabost je dovoljno osjecanje napustenosti,a ono je cesce nego sigurnost.
Govorim o sebi,ali,kao da govorim i o zivotu.

Zelio bih da zivi bolji dio mene,vrijedniji,ali nesigurniji.
Podrzavam ga,hranim,jer je bio,nije izmisljen,znaci da je moguc,okrecem se proslosti da ga ona potvrdi,ali ne mogu da zivim od proslosti.
Zar ne vidis koliko mi je vazno da me obestetis?

Da zatrpas sobom prazninu sto me plasi,da me izdvojis izmedju svih ljudi,da zaboravis predrasude i zamisljeno nepotrebno dostojanstvo,da posaljes do djavola sve pametne postupke jer nisu pametni,da me uvjeris kako mi dajes sebe cijelu u zamjenu za ono sto gubim,ili da se pravis da je tako,da me obmanes dok se ne naviknem na zivot,jer ovo sto je sad,to nije zivot,vec sjecanje i cekanje.

Ali znam,uvjerio sam se,ti ne cujes kad zovem upomoc,a da ti to kazem,ne bi vrijedilo,varka bi bila otkrivena,ne bih ti vjerovao ma sta da ucinis,ili bih mislio da sve cinis iz sazaljenja.
Mozda trazim nemoguce,mozda to cak ne bi ni bio lijek,a mozda i ne mozes da mi pomognes.

A ljubav ti je razumna jer joj ne vjerujes suvise.Kao ni ja.Samo necu to da priznam."

Mehmed-Mesa Selimovic -Tisine-



09-01-2010 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic - citati

Sve je moguce, sve je na dohvat ruke, samo se covjek ne smije predati...

Tesko je dok se ne odlucis, tada sve prepreke izgledaju neprolazne, sve teskoce nesavladive.
Ali kada se otkines od sebe neodlucnog, kada pobjedis svoju malodusnost, otvore se pred tobom nesluceni putevi, i svijet vise nije skucen i pun prijetnji.
Kako su ljudi nesavrseni.
U svemu.
Ne mogu da zive sami, postoje samo kao jedna polovina
Drugu traze u zeni, u drugom covjeku, u lazi.
Potrebna mi je ta druga polovina, a o njoj nista ne znam.
Drugi covjek je zatvorena kutija i nista iz njega nece izaci ako to on ne zeli.
Mi mozemo da stojimo pred tajnom danima, nista nam se nece otkriti.
Nepotpuni smo, a zatvoreni.
Postali smo neprirodni, odvojili smo se od sebe kakvi smo bili nekad, ko zna kakvi, izgubili smo nevinost.
Ljudi misle zlo jedan drugom.
Trebali bi da se vratimo prirodi i njenoj cistoti.
Postajao je neki filozof koji je to predlagao ljudima.
Nisu ga poslusali.



16-01-2010 at 17:44 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mesa Selimovic - citati

Kad dodje vrijeme, i zelja da se kazu druge, i one ce doci na red.
Osjecam kako stoje nagomilane u magazama moga mozga, i vuku jedna drugu, jer su povezane, nijedna ne zivi sama za sebe, a opet ima nekog reda u toj guzvi, i uvijek jedna, ne znam kako, iskace izmedju drugih i izlazi na svjetlo, da se pokaze, da osine ili utjesi.

Ponekad se guraju, nasrcu jedna na drugu, nestrpljive, kao da se boje da ce ostati nerecene.
Polako, za sve ima vremena, dao sam ga sam sebi, a sudjenje ima suocenja i svjedocenja, necu ih mimoici, i moci cu na kraju da donesem presudu sam sebi, jer sam samo ja u pitanju, niko drugi, samo ja.

Svijet mi je odjednom postao tajna, i ja svijetu, stali smo jedan prema drugome, zacudjeno se gledamo, ne raspoznajemo se, ne razumijemo se vise.

Mesa Selimovic


18-01-2010 at 19:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Umjetnost : Mesa Selimovic o Bosni New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice