Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Ulaganja - Ideje za mali biznis
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
Crvena starka wrote:
Otkad je izdavanje stana biznis?

Oduvijek starka, oduvijek.

Ljudi imaju portofolio nekretnina u obliku kuca, stanova, itd i zive od iznajmljivanja stanova, kuca, poslovnih prostora. Vrlo isplativ biznis.
19-03-2012 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

Evo jos jedna ideja.
Svidja mi se ova ideja o zadrugama kod nas.
Pratim temu, zanimljive ideje .

Gledala sam neku emisiju o francuzima negdje na jugu kako uzgajaju organsko.
Svake sedmice pune neke vrlo simpaticne slamnate torbe namirnicama kojih trenutno ima.
Ono, sezona je od jabuka, stavljaju jabuke...i ostalo sta ima.
Ljudi iz gradova se pretplate na sedmicu/mjesec/godinu, ne sjecam se, i oni ima dostavljaju svaki cetvrtak u njihovu torbu sa vocem i povrcem.
Ovo je bilo na HRT2 prije nekih par mjeseci..

Elem, radi se o projektu organskog uzgoja povrca, a kasnije su se prosirili i na cvijece, sa ciljem zaposljavanja ljudi koji su ostali bez posla.
Projekat sufinansira vlada (e, sad, dal' drzavna ili pokrajinska/gradska, to ne znam), i bez te subvencije ne bi uspjeli sa projektom.
Istina, super to sa sezonskim zdravim povrcem u korpama, ali sami kazu da ne bi uspjeli sve isfinasirati (i sadnice i staklenike i troškove dostave, i skromne plate radnicima) da nije tog sufinansiranja od strane drzave.
Drzava je shvatila da je to super projekat i ukljucili su se, svake godine sa vise sredstava, jer se posao siri..

Uzgoj voca i povrca moze biti unosan ako prodajete kranjem kupcu.
Mislim da je u poljoprivredu buducnist .

Tema je dobra .

19-03-2012 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
MelMel wrote:

Oduvijek starka, oduvijek.

Ljudi imaju portofolio nekretnina u obliku kuca, stanova, itd i zive od iznajmljivanja stanova, kuca, poslovnih prostora. Vrlo isplativ biznis.


Ej to? Nema to kod nas ba. Salim se ja malo Melo.

Navela sam vec sta me buni u ovom odnosu rentanje-biznis. Pricam o min. 90% neprijavljenih nekretnina koje se izdaju u BiH. Npr. sjedi nena u kuci i 3 studentice joj svaki mjesec donose 300-400 maraka na ruke za stancic u prizemlju kuce. Ne prihvatam to kao biznis i gotovo.

Da ne bude zabune ponovo, ne pricam o torbar-agentima s tefterom (kulturnije portfoliom) ispod ruke, niti o agenciji za promet nekretnina, a ni o ljudima koji su kod notara zakljucili ugovor sa zakupcem, pa ga uredno prijavili u PU u kojoj placaju porez. To su biznisi.
19-03-2012 at 18:52 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
Abulafija wrote:


Ma ja nako pitam, necu ja ulagati jos, narkotici su jos uvijek unosniji biznis

nego evo ovako:

recimo sto hiljadica je trosoban stan, jelde? Ako uopste more.

ista suma u banci, jest jednako koliko.

Od stana moras odbit grijanje, struju, vodu, smece....


To sam ja poso poredit, al ne raspolazem informacijama....


recimo da ti je stan od 50 m2 dovoljan za zatvoriti konstrukciju...100 hiljada kredita i otplaæuješ ga kirijom(cca dva studenta po 150-200KM po studentu=rata kredita),a režije plaæaju podstanari (za stan od 50 m2 nisu velike,ali za trosoban jesu i teško æeš ga izdati)...ako regularno izdaješ(praviš Ugovor) raèunaj na porez ...

ista suma u banci?slabe kamate na oroèenje skroz(ukoliko nije cifra koju oroèavaš primamljiva za bankare,a primamljivo je tek ako je šestocifreno,vjeruj mi )

ulaganje u biznis? ovde?
dobra je ideja sa organskom hranom,ali pod uslovom da certificiraš i sam sebi obezbjediš siguranog kupca vani... sudeæi po primjeru tvoga prijatelja,moraš biti veoma oprezan...
ili da otvoriš nešto tipa BIOŠPAJZA ( ovde je to sad trenutno very inn,a ako ima nešto što je do bola skupo to su razne makrobiotske tantavice i hrana za cuke i mace )
....onda ,recimo neki restoranèiè sa egzotiènom hranom,mystic pizzeria ko iz filma,èokoladranica,bombonara ili keksara (ono na mjeru pa u fišek,a sve stoji u onim velikim teglama i hand made izrade)
....zatim apoteka...farmaceutska industrija nikad ne stagnira kao i proizvodnja bilo kakve hrane....ljudi moraju jesti i moraju se lijeèiti...
19-03-2012 at 20:26 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
soraya wrote: ...onda ,recimo neki restoranèiè sa egzotiènom hranom,mystic pizzeria ko iz filma,èokoladranica,bombonara ili keksara (ono na mjeru pa u fišek,a sve stoji u onim velikim teglama i hand made izrade)
prop'o bi treci dan! kad u sarajevu nije cokoladarnica uspjela, na ferhadiji bila, odlicna, slabo da ce u tuzli! ne idu kod nas ovdje fine stvari, pored bureka i cevapa, slabo ces sta! sjeti se da u tuzli nema fini restoran i to je kraj! ili, bar, ja tako mislim, nekako mi se cini da je tako.

nego, ovo za apoteku i to... otvorit salon za sahrane! na jednom mjestu imat crninu, opremu za pokojnika, ovo ono... to nema, a svijet kad mu ko umre, pa jos ako nema crnine, hoce da poludi! valja u onaj crni cas letat okolo i trazit sta ces obuc (znam, kad mi je mati umrla, ja isla u shopping, strasno!).

elem, et...
19-03-2012 at 21:00 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
statebriga wrote:
prop'o bi treci dan! kad u sarajevu nije cokoladarnica uspjela, na ferhadiji bila, odlicna, slabo da ce u tuzli! ne idu kod nas ovdje fine stvari, pored bureka i cevapa, slabo ces sta! sjeti se da u tuzli nema fini restoran i to je kraj! ili, bar, ja tako mislim, nekako mi se cini da je tako.

nego, ovo za apoteku i to... otvorit salon za sahrane! na jednom mjestu imat crninu, opremu za pokojnika, ovo ono... to nema, a svijet kad mu ko umre, pa jos ako nema crnine, hoce da poludi! valja u onaj crni cas letat okolo i trazit sta ces obuc (znam, kad mi je mati umrla, ja isla u shopping, strasno!).

elem, et...


to za butik crnine je imam prijateljicu koja je otvorila taj butik,namlatila se love od koje je u roku 6 mjeseci kupila stan...pa ti vidi...

što se restoranèiæa tièe,mislim da nisi u pravu...vole ljudi neobiène stvari,naroèito ako uz njih ide neobièan ambijent i nešto što niko nema...taèno je da u Tuzli nema restorana koji može da bude u nekoj klasi (prije neki dan u centru Tuzle restoranèiæ,poslovna veèera,svi naruèimo po dupli viski ,a konobarica kaže nema leda na stranu što nam je svima piæe donijela u razlièitim èašama,a mene je i krnjav tanjir zapao.. ne trebam ti reæi da su i tanjiri bili razlièiti)
u Sarajevu èokoladarnica nema šanse,jer od silnih orijentalnih ðakonija nije ni imala šanse,jer Šeher insistira na iskljuèivo orijentalnim ðakonijama(mene što se tièe u Egiptu samo sladoled i halva dobri,a kolaèi su im bljutifuj)...dobru voænu salatu u Sarajevu sam pojela birvaktile u restoranu Dubrovnik u Logavinoj,pored canadskog konzulata)...Poslednji put sam dobro ruèala u Dramaru (do kuhara je,ali i do Mirse)

[Edited by soraya on 19-03-2012 at 21:33 GMT]
19-03-2012 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
Abulafija wrote:



CUj to??
Ozbiljno??
To nije puno para 12000......


to su za mozda 2 domacinstva....tu fakticki najskuplja je ona visoka bandera...propeleri su mozda nekih metar...mislim,da tih 12 000 ne moze izvuc sljedecih 10 godina
zamisli,da ja struju placam mjesecno oko 50$...a dvije sijelice rade po citavu noc
19-03-2012 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
Abulafija wrote:



U danskoj ima (ali ja to jos nisam uspio pronaci, jer kriju ko guja noge, i zakomplikovali su trazenje da je to prosto nemoguce naci) vjetrenjace, koje se grade tako, na principu nekoliko ljudi udruzenih u ........ nesto, nemam pojma sta.
I lijepo kupe vjetrenjacu negdje, i imaju zagarantovanu cijenu, drzava sretna, dobija ekolosku energiju, narod zaradi itd....
Samo ne znam u cemu je kvaka, zasto se to toliko krije??


krije se zato št živiš u pravnoj državi u kojoj se poštuju zakoni vezani za autorska prava,zaštitu patenata i licenci....

što se vjetrenjaèa tièe,na podruèju Tuzle i okoline mislim da ne bi dobro prošao...nepovoljna ruža vjetrova zbog topografije Tuzle i okoline (izmedju dvije planine Ozren i Majvica)...plus energetski lobi koji ima monopol koji teško da æe da dozvoli bilo kome èak i mrvice profita da skuplja,a kamoli ekološki prihvatljivoj alternativi...u pravu je Primus,lakše ti je u svojoj struci ubaciti se u TE Tuzla ,doduše na mozak ili laktove ne ,ali za kontingent šuštavih novèanica sigurno može
19-03-2012 at 22:03 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
soraya wrote:

krije se zato št živiš u pravnoj državi u kojoj se poštuju zakoni vezani za autorska prava,zaštitu patenata i licenci....

što se vjetrenjaèa tièe,na podruèju Tuzle i okoline mislim da ne bi dobro prošao...nepovoljna ruža vjetrova zbog topografije Tuzle i okoline (izmedju dvije planine Ozren i Majvica)...plus energetski lobi koji ima monopol koji teško da æe da dozvoli bilo kome èak i mrvice profita da skuplja,a kamoli ekološki prihvatljivoj alternativi...u pravu je Primus,lakše ti je u svojoj struci ubaciti se u TE Tuzla ,doduše na mozak ili laktove ne ,ali za kontingent šuštavih novèanica sigurno može


Ma lopovi su i ovdje, kaka pravna drzava crna, nego lobiji postoje ko i svugdje, i ne dozvoljavaju nepodobnim da udju u taj posao.
I znam da nemoze u Tuzli, ali moze solarna mozda, ako nista, a ono za vlastite potrebe.
E sad koliko je isplativo, to je drugi par opanaka.....
20-03-2012 at 07:48 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ulaganja - Ideje za mali biznis

citat:
Abulafija wrote:


Ma lopovi su i ovdje, kaka pravna drzava crna, nego lobiji postoje ko i svugdje, i ne dozvoljavaju nepodobnim da udju u taj posao.
I znam da nemoze u Tuzli, ali moze solarna mozda, ako nista, a ono za vlastite potrebe.
E sad koliko je isplativo, to je drugi par opanaka.....



Evo upravo sa kolegama tabirimo temu te solarne elektrane..neko je u Kalesiji napravio nešto,ali joj je mala snaga 125 kW..puno je to ulaganja i tek nakon 8-9 godina poèinje da se isplati...mada je meni ta ideja sa solarnim æelijama pravo primamljiva,naroèito u individualnim domaæinstvima kao naèin pripreme tople vode ili dopuna grijanju (kuæa u kojoj ljetujem na moru je snabdjevena tim sistemom pravo je dobra stvar)
20-03-2012 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ekonomija : Ulaganja - Ideje za mali biznis New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice