Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Utrka za novog nacelnika Tuzle This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
sunce wrote:

Emir Kabil, Zlatko Berbic, Adi Rifatbegovic i Izudin Kapetanovic imena su koja se spominju za poziciju nacelnika Opcine Tuzla.

Sta kazete?

ovaj put ljudima tehnièke struke..
Berbiæ
Kapetanoviæ (eventualno)...prièa se da zlostavlja suprugu,pa odatle moja skepsa
07-05-2012 at 08:56
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
soraya wrote:

ovaj put ljudima tehnièke struke..
Berbiæ
Kapetanoviæ (eventualno)...prièa se da zlostavlja suprugu,pa odatle moja skepsa


Ja skepsu prema Izudinu imam od kako je shikanirao Lidiju i to bez razloga.


07-05-2012 at 09:08
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
AnonBlack wrote:


Sve je tako kako kažeš. Ako nisi išao dalje od petlje na Šiækom.


Od gore ponuðenih glas bih dao Izudinu ili Kabilu. Berbiæu takoðer, ali u sluèaju da sam pijan k'o majka.

nije vazno ko ce i na koji nacin, dobit glasove, samo ako radi u interesu grada i drzave.. ukoliko pobijedi neko iz opozicije, godinu dana ce ukazivati na greske ovih prethodnih i tom revizorskom kampanjom pokusavati opravdati svoj izbor.. zalosno je to, sto ce narod to kupiti i zaboravit ce na njihova obecanja.. misli sviju ce biti usmjerene na to, kako su ovi prethodni npr. umjesto 5 tona soli u buduce jezero ubacili 3, a one dvije polizali na nekim zajednickim skupovima, zatvorenim za javnost.. nacelnika treba birati po principu 1 + 3, pa ako prvu godinu pokaze da vrijedi nesto, produzii mu mandat..
za ovaj dio ispod sicke petlje, i sam znas druze, da je Kolumbo otkrio Ameriku, a KBR, Lukavac.. to sto su se mnogi, za saku dolara, odrekli svoje opstine i priklonili nekoj, koja svojim gradjanima nudi posao po ratom zahvacenim podrucjima bliskog istoka, normalno da povlaci posledice izolacije.. a i poslova nema vise, kao prije.. samo nek se vesla, sami sebi piramidu zidamo, ili pak rupu kopamo.. bit ce jedno od tog dvoga..
07-05-2012 at 10:26
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

A kad su izbori za novog nacelnika??
Imaju li kandidati kakav program, plan u kojem ce djelovati?

Na kraju krajeva, mislim da bi malo trebalo i razjasniti ljudima, sta nacelnik u stvari radi, sta mu je posao??
Jer mi znamo kriviti Jasmina sto nije otvarao fabrike npr...
Kake crne fabrike, ne more nacelnik otvoriti fabriku. Niti narediti otvaranje iste.
Itd.....

[Edited by Abulafija on 07-05-2012 at 10:46 GMT]

07-05-2012 at 10:34
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

sto se mene tice, od ponudjenih covjek ima sta odabrati, za razliku od dosadasnjih utrka za to mjesto.

nazalost, u tuzli je narod (pomalo) neobrazovan, pa pada na jeftini PR, kao sto pada na nisko-budgetne filmove i serije. to je jedino nesto sto stoji na putu dobrom izboru.

koga god izaberemo, trebamo se potruditi da zaustavimo unistavanje ovog grada urbicidom, kulturicidom i svim ostalim -cidima koje covjek moze (a cesto i ne moze) zamisliti!

ja cu svoju podrsku javno dati onome za koga budem smatrala da, po programu, to moze uraditi. no, sacekajmo najprije da budu objavljene kandidature, pa cemo lako

07-05-2012 at 10:43
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
Abulafija wrote: ... Kake crne fabrike, ne more nacelnik otvoriti fabriku.
moze pospjesiti poduzetnistvo na lokalnom nivou... nisu samo fabrike radna mjesta...

to sta nacelnik radi jasno pise u zakonu o lokalnoj samoupravi:

citat:
Èlan 15.
Naèelnik/ca u okviru svoje nadležnosti: - predstavlja i zastupa jedinicu lokalne samouprave;
- donosi akte iz svoje nadležnosti;
- izraðuje i vijeæu na usvajanje podnosi nacrt i prijedlog budžeta, ekonomske planove, razvojne planove, investicione programe, prostorne i urbanistièke planove i ostale planske i regulatorne dokumente koji se odnose na korištenje i upravljanje zemljištem, ukljuèujuæi zoniranje i korištenje javnog zemljišta;
- predlaže odluke i druge opæe akte vijeæu;
- provodi politiku jedinice lokalne samouprave u skladu sa odlukama vijeæa, izvršava budžet jedinice lokalne samouprave i osigurava primjenu odluka i drugih akata vijeæa;
- izvršava zakone i druge propise èije je izvršenje povjereno jedinici lokalne samouprave;
- utvrðuje organizaciju službi za upravu i drugih službi jedinice lokalne samouprave;
- donosi pravilnik o unutrašnjoj organizaciji službi jedinice lokalne samouprave;
- realizira saradnju jedinice lokalne samouprave s drugim opæinama, gradovima, meðunarodnim i drugim organizacijama u skladu sa odlukama i zakljuècima vijeæa i njegovih radnih tijela;
- podnosi izvještaj vijeæu o ostvarivanju politike jedinice lokalne samouprave i svojim aktivnostima.

Naèelnik/ca odgovara za ustavnost i zakonitost akata koje donosi, odnosno predlaže vijeæu.


sto se nadleznosti tice, da bi se gornji clan bolje shvatio, evo i toga:

citat:
Èlan 8.
Jedinica lokalne samouprave ima vlastite nadležnosti ustanovljene ustavom i zakonom i ima pravo baviti se svim pitanjima od lokalnog znaèaja koja nisu iskljuèena iz njene nadležnosti, niti dodijeljena u nadležnost neke druge vlasti na osnovu ustava i zakona. Ona æe biti samostalna u odluèivanju o pitanjima iz vlastitih nadležnosti, koje ne mogu biti ogranièene ili uskraæene od federalnih ili kantonalnih vlasti, osim u sluèajevima i u okvirima utvrðenim ustavom i zakonom. U vlastite nadležnosti jedinice lokalne samouprave posebno spadaju:
- osiguranje i zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda u skladu sa Ustavom;
- donošenje budžeta jedinice lokalne samouprave;
- donošenje programa i planova razvoja jedinice lokalne samouprave i stvaranje uvjeta za privredni razvoj i zapošljavanje;
- utvrðivanje i provoðenje politike ureðenja prostora i zaštite èovjekove okoline;
- donošenje prostornih, urbanistièkih i provedbenih planova, ukljuèujuæi zoniranje;
- utvrðivanje i provoðenje stambene politike i donošenje programa stambene i druge izgradnje;
- utvrðivanje politike korištenja i utvrðivanje visine naknada za korištenje javnih dobara;
- utvrðivanje i voðenje politike raspolaganja, korištenja i upravljanja graðevinskim zemljištem;
- utvrðivanje politike upravljanja i raspolaganja imovinom jedinice lokalne samouprave;
- utvrðivanje politike upravljanja prirodnim resursima jedinice lokalne samouprave i raspodjele sredstava ostvarenih na osnovu njihovog korištenja;
- upravljanje, finansiranje i unapreðenje djelatnosti i objekata lokalne komunalne infrastrukture: o vodosnabdijevanje, odvoðenje i prerada otpadnih voda, o prikupljanje i odlaganje èvrstog otpada, o održavanje javne èistoæe, o gradska groblja, o lokalni putevi i mostovi, o ulièna rasvjeta, o javna parkirališta, o parkovi;
- organiziranje i unapreðenje lokalnog javnog prijevoza;
- utvrðivanje politike predškolskog obrazovanja, unapreðenje mreže ustanova, te upravljanje i finansiranje javnih ustanova predškolskog obrazovanja;
- osnivanje, upravljanje, finansiranje i unapreðenje ustanova osnovnog obrazovanja;
- osnivanje, upravljanje, unapreðenje i finansiranje ustanova i izgradnja objekata za zadovoljavanje potreba stanovništva u oblasti kulture i sporta;
- ocjenjivanje rada ustanova i kvaliteta usluga u djelatnosti zdravstva, socijalne zaštite, obrazovanja, kulture i sporta, te osiguranje finansijskih sredstava za unapreðenje njihovog rada i kvaliteta usluga u skladu sa potrebama stanovništva i moguænostima jedinice lokalne samouprave;
- analiza stanja javnog reda i mira, sigurnosti ljudi i imovine, te predlaganje mjera prema nadležnim organima za ova pitanja;
- organiziranje, provoðenje i odgovornost za mjere zaštite i spasavanja ljudi i materijalnih dobara od elementarnih nepogoda i prirodnih katastrofa;
- uspostavljanje i vršenje inspekcijskog nadzora nad izvršavanjem propisa iz vlastitih nadležnosti jedinice lokalne samouprave;
- donošenje propisa o porezima, naknadama, doprinosima i taksama iz nadležnosti jedinice lokalne samouprave;
- raspisivanje referenduma za podruèje jedinice lokalne samouprave;
- raspisivanje javnog zajma i odluèivanje o zaduženju jedinica lokalne samouprave;
- preduzimanje mjera za osiguranje higijene i zdravlja;
- osiguravanje uvjeta rada lokalnih radio i TV stanica u skladu sa zakonom;
- osiguravanje i voðenje evidencija o liènim stanjima graðana i biraèkih spiskova;
- poslovi iz oblasti premjera i katastra zemljišta i evidencija o nekretninama;
- organiziranje efikasne lokalne uprave prilagoðene lokalnim potrebama;
- uspostavljanje organizacije mjesne samouprave;
- zaštita životinja. Osim ukoliko zakon ne odredi da neku nadležnost treba smatrati povjerenom, nadležnost, ustanovljena ili predviðena zakonom, smatra se vlastitom nadležnosti jedinice lokalne samouprave.


kad ovako pogledas, svasta moze, a sta je... ?
07-05-2012 at 10:49
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

Ma zakon i pravila su jedno, a stvarnost drugo.
Al hajde vidjet cemo, pred nama je.

07-05-2012 at 11:02
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
Abulafija wrote: Ma zakon i pravila su jedno, a stvarnost drugo.
hahahahaha, a ko je kriv za to?

mi, abulafija, mi smo krivi, jer smo im dali vlast u ruke, a nismo procitali zakon i nemamo pojma sta moraju da rade, a sta ne smijeu! mi smo krivi, jer ih pustamo da rade sta hoce i ne pozivamo ih na odgovornost!

zna se sta mu je posao i sta mu je cinit i kakve su posljedice ako NE cini!
07-05-2012 at 11:05
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
statebriga wrote:
hahahahaha, a ko je kriv za to?

mi, abulafija, mi smo krivi, jer smo im dali vlast u ruke, a nismo procitali zakon i nemamo pojma sta moraju da rade, a sta ne smijeu! mi smo krivi, jer ih pustamo da rade sta hoce i ne pozivamo ih na odgovornost!

zna se sta mu je posao i sta mu je cinit i kakve su posljedice ako NE cini!



Nigdje na svijetu, gradjanin niti cita, niti treba citati zakone, pa preispitivati odgovornost gradonacelnika. Za to postoji opozicija, mediji, a u slucaju zlopupotreba ovlastenja, sudstvo.
Mi kao gradjani, trebamo otprilike znati sta zelimo od gradonacelnika i na osnovu tih zelja dati glas jednom ili drugom kandidatu.
Ko to ima vremena, zelje, znanja, inteligencije, da cita i tumaci zakone.......
07-05-2012 at 11:19
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
statebriga wrote:

ja cu svoju podrsku javno dati onome za koga budem smatrala da, po programu, to moze uraditi. no, sacekajmo najprije da budu objavljene kandidature, pa cemo lako


otprilike tako nekako i ja mislim,treba vidjeti ko se zvanièno kandiduje i sa kakvim programom...
druga stvar koja mene interesujeje kada æe se i da li æe se na kandidatskoj listi za gradonaèelnika/cu pojaviti neka žena...
u pravu je Abulafija,gradonaèelnik i njegove službe su servis gradjana i ako neko treba da tabiri statute i pravilnike onda su to upravo oni koji dobiju povjerenje gradjana...oni koji odlaze treba po tom praviliniku da podnesu gradjanima (ne samo svojim biraèima)izvještaj...
mislim da osoba koja se kandiduje za mjesto gradonaèelnika treba da bude nestranaèka liènost
07-05-2012 at 11:36
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Utrka za novog nacelnika Tuzle This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice