Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Utrka za novog nacelnika Tuzle This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic
Poiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
sunce wrote:

Emir Kabil, Zlatko Berbic, Adi Rifatbegovic i Izudin Kapetanovic imena su koja se spominju za poziciju nacelnika Opcine Tuzla.

Sta kazete?

ovaj put ljudima tehnike struke..
Berbi
Kapetanovi (eventualno)...pria se da zlostavlja suprugu,pa odatle moja skepsa
07-05-2012 at 08:56
Azur
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025

icon Re: Re: Utrka za novog nacelnika Tuzle

citat:
soraya wrote:

ovaj put ljudima tehnike struke..
Berbi
Kapetanovi (eventualno)...pria se da zlostavlja suprugu,pa odatle moja skepsa

Ja skepsu prema Izudinu imam od kako je shikanirao Lidiju i to bez razloga.

07-05-2012 at 09:08
camac
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 5224

citat:
AnonBlack wrote:

Sve je tako kako kae. Ako nisi iao dalje od petlje na ikom.

Od gore ponuenih glas bih dao Izudinu ili Kabilu. Berbiu takoer, ali u sluaju da sam pijan k'o majka.

nije vazno ko ce i na koji nacin, dobit glasove, samo ako radi u interesu grada i drzave.. ukoliko pobijedi neko iz opozicije, godinu dana ce ukazivati na greske ovih prethodnih i tom revizorskom kampanjom pokusavati opravdati svoj izbor.. zalosno je to, sto ce narod to kupiti i zaboravit ce na njihova obecanja.. misli sviju ce biti usmjerene na to, kako su ovi prethodni npr. umjesto 5 tona soli u buduce jezero ubacili 3, a one dvije polizali na nekim zajednickim skupovima, zatvorenim za javnost.. nacelnika treba birati po principu 1 + 3, pa ako prvu godinu pokaze da vrijedi nesto, produzii mu mandat..
za ovaj dio ispod sicke petlje, i sam znas druze, da je Kolumbo otkrio Ameriku, a KBR, Lukavac.. to sto su se mnogi, za saku dolara, odrekli svoje opstine i priklonili nekoj, koja svojim gradjanima nudi posao po ratom zahvacenim podrucjima bliskog istoka, normalno da povlaci posledice izolacije.. a i poslova nema vise, kao prije.. samo nek se vesla, sami sebi piramidu zidamo, ili pak rupu kopamo.. bit ce jedno od tog dvoga..
07-05-2012 at 10:26
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828

A kad su izbori za novog nacelnika??
Imaju li kandidati kakav program, plan u kojem ce djelovati?

Na kraju krajeva, mislim da bi malo trebalo i razjasniti ljudima, sta nacelnik u stvari radi, sta mu je posao??
Jer mi znamo kriviti Jasmina sto nije otvarao fabrike npr...
Kake crne fabrike, ne more nacelnik otvoriti fabriku. Niti narediti otvaranje iste.
Itd.....

[Edited by Abulafija on 07-05-2012 at 10:46 GMT]

07-05-2012 at 10:34
statebriga
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Odgovori: 9876

sto se mene tice, od ponudjenih covjek ima sta odabrati, za razliku od dosadasnjih utrka za to mjesto.

nazalost, u tuzli je narod (pomalo) neobrazovan, pa pada na jeftini PR, kao sto pada na nisko-budgetne filmove i serije. to je jedino nesto sto stoji na putu dobrom izboru.

koga god izaberemo, trebamo se potruditi da zaustavimo unistavanje ovog grada urbicidom, kulturicidom i svim ostalim -cidima koje covjek moze (a cesto i ne moze) zamisliti!

ja cu svoju podrsku javno dati onome za koga budem smatrala da, po programu, to moze uraditi. no, sacekajmo najprije da budu objavljene kandidature, pa cemo lako

07-05-2012 at 10:43
statebriga
nezaobilazna

citat:
Abulafija wrote: ... Kake crne fabrike, ne more nacelnik otvoriti fabriku.
moze pospjesiti poduzetnistvo na lokalnom nivou... nisu samo fabrike radna mjesta...

to sta nacelnik radi jasno pise u zakonu o lokalnoj samoupravi:

citat:
lan 15.
Naelnik/ca u okviru svoje nadlenosti: - predstavlja i zastupa jedinicu lokalne samouprave;
- donosi akte iz svoje nadlenosti;
- izrauje i vijeu na usvajanje podnosi nacrt i prijedlog budeta, ekonomske planove, razvojne planove, investicione programe, prostorne i urbanistike planove i ostale planske i regulatorne dokumente koji se odnose na koritenje i upravljanje zemljitem, ukljuujui zoniranje i koritenje javnog zemljita;
- predlae odluke i druge ope akte vijeu;
- provodi politiku jedinice lokalne samouprave u skladu sa odlukama vijea, izvrava budet jedinice lokalne samouprave i osigurava primjenu odluka i drugih akata vijea;
- izvrava zakone i druge propise ije je izvrenje povjereno jedinici lokalne samouprave;
- utvruje organizaciju slubi za upravu i drugih slubi jedinice lokalne samouprave;
- donosi pravilnik o unutranjoj organizaciji slubi jedinice lokalne samouprave;
- realizira saradnju jedinice lokalne samouprave s drugim opinama, gradovima, meunarodnim i drugim organizacijama u skladu sa odlukama i zakljucima vijea i njegovih radnih tijela;
- podnosi izvjetaj vijeu o ostvarivanju politike jedinice lokalne samouprave i svojim aktivnostima.

Naelnik/ca odgovara za ustavnost i zakonitost akata koje donosi, odnosno predlae vijeu.

sto se nadleznosti tice, da bi se gornji clan bolje shvatio, evo i toga:

citat:
lan 8.
Jedinica lokalne samouprave ima vlastite nadlenosti ustanovljene ustavom i zakonom i ima pravo baviti se svim pitanjima od lokalnog znaaja koja nisu iskljuena iz njene nadlenosti, niti dodijeljena u nadlenost neke druge vlasti na osnovu ustava i zakona. Ona e biti samostalna u odluivanju o pitanjima iz vlastitih nadlenosti, koje ne mogu biti ograniene ili uskraene od federalnih ili kantonalnih vlasti, osim u sluajevima i u okvirima utvrenim ustavom i zakonom. U vlastite nadlenosti jedinice lokalne samouprave posebno spadaju:
- osiguranje i zatita ljudskih prava i osnovnih sloboda u skladu sa Ustavom;
- donoenje budeta jedinice lokalne samouprave;
- donoenje programa i planova razvoja jedinice lokalne samouprave i stvaranje uvjeta za privredni razvoj i zapoljavanje;
- utvrivanje i provoenje politike ureenja prostora i zatite ovjekove okoline;
- donoenje prostornih, urbanistikih i provedbenih planova, ukljuujui zoniranje;
- utvrivanje i provoenje stambene politike i donoenje programa stambene i druge izgradnje;
- utvrivanje politike koritenja i utvrivanje visine naknada za koritenje javnih dobara;
- utvrivanje i voenje politike raspolaganja, koritenja i upravljanja graevinskim zemljitem;
- utvrivanje politike upravljanja i raspolaganja imovinom jedinice lokalne samouprave;
- utvrivanje politike upravljanja prirodnim resursima jedinice lokalne samouprave i raspodjele sredstava ostvarenih na osnovu njihovog koritenja;
- upravljanje, finansiranje i unapreenje djelatnosti i objekata lokalne komunalne infrastrukture: o vodosnabdijevanje, odvoenje i prerada otpadnih voda, o prikupljanje i odlaganje vrstog otpada, o odravanje javne istoe, o gradska groblja, o lokalni putevi i mostovi, o ulina rasvjeta, o javna parkiralita, o parkovi;
- organiziranje i unapreenje lokalnog javnog prijevoza;
- utvrivanje politike predkolskog obrazovanja, unapreenje mree ustanova, te upravljanje i finansiranje javnih ustanova predkolskog obrazovanja;
- osnivanje, upravljanje, finansiranje i unapreenje ustanova osnovnog obrazovanja;
- osnivanje, upravljanje, unapreenje i finansiranje ustanova i izgradnja objekata za zadovoljavanje potreba stanovnitva u oblasti kulture i sporta;
- ocjenjivanje rada ustanova i kvaliteta usluga u djelatnosti zdravstva, socijalne zatite, obrazovanja, kulture i sporta, te osiguranje finansijskih sredstava za unapreenje njihovog rada i kvaliteta usluga u skladu sa potrebama stanovnitva i mogunostima jedinice lokalne samouprave;
- analiza stanja javnog reda i mira, sigurnosti ljudi i imovine, te predlaganje mjera prema nadlenim organima za ova pitanja;
- organiziranje, provoenje i odgovornost za mjere zatite i spasavanja ljudi i materijalnih dobara od elementarnih nepogoda i prirodnih katastrofa;
- uspostavljanje i vrenje inspekcijskog nadzora nad izvravanjem propisa iz vlastitih nadlenosti jedinice lokalne samouprave;
- donoenje propisa o porezima, naknadama, doprinosima i taksama iz nadlenosti jedinice lokalne samouprave;
- raspisivanje referenduma za podruje jedinice lokalne samouprave;
- raspisivanje javnog zajma i odluivanje o zaduenju jedinica lokalne samouprave;
- preduzimanje mjera za osiguranje higijene i zdravlja;
- osiguravanje uvjeta rada lokalnih radio i TV stanica u skladu sa zakonom;
- osiguravanje i voenje evidencija o linim stanjima graana i birakih spiskova;
- poslovi iz oblasti premjera i katastra zemljita i evidencija o nekretninama;
- organiziranje efikasne lokalne uprave prilagoene lokalnim potrebama;
- uspostavljanje organizacije mjesne samouprave;
- zatita ivotinja. Osim ukoliko zakon ne odredi da neku nadlenost treba smatrati povjerenom, nadlenost, ustanovljena ili predviena zakonom, smatra se vlastitom nadlenosti jedinice lokalne samouprave.

kad ovako pogledas, svasta moze, a sta je... ?
07-05-2012 at 10:49
Abulafija

Ma zakon i pravila su jedno, a stvarnost drugo.
Al hajde vidjet cemo, pred nama je.

07-05-2012 at 11:02
statebriga
nezaobilazna

citat:
Abulafija wrote: Ma zakon i pravila su jedno, a stvarnost drugo.
hahahahaha, a ko je kriv za to?

mi, abulafija, mi smo krivi, jer smo im dali vlast u ruke, a nismo procitali zakon i nemamo pojma sta moraju da rade, a sta ne smijeu! mi smo krivi, jer ih pustamo da rade sta hoce i ne pozivamo ih na odgovornost!

zna se sta mu je posao i sta mu je cinit i kakve su posljedice ako NE cini!
07-05-2012 at 11:05
Abulafija

citat:
statebriga wrote:
hahahahaha, a ko je kriv za to?

mi, abulafija, mi smo krivi, jer smo im dali vlast u ruke, a nismo procitali zakon i nemamo pojma sta moraju da rade, a sta ne smijeu! mi smo krivi, jer ih pustamo da rade sta hoce i ne pozivamo ih na odgovornost!

zna se sta mu je posao i sta mu je cinit i kakve su posljedice ako NE cini!

Nigdje na svijetu, gradjanin niti cita, niti treba citati zakone, pa preispitivati odgovornost gradonacelnika. Za to postoji opozicija, mediji, a u slucaju zlopupotreba ovlastenja, sudstvo.
Mi kao gradjani, trebamo otprilike znati sta zelimo od gradonacelnika i na osnovu tih zelja dati glas jednom ili drugom kandidatu.
Ko to ima vremena, zelje, znanja, inteligencije, da cita i tumaci zakone.......
07-05-2012 at 11:19
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

citat:
statebriga wrote:

ja cu svoju podrsku javno dati onome za koga budem smatrala da, po programu, to moze uraditi. no, sacekajmo najprije da budu objavljene kandidature, pa cemo lako

otprilike tako nekako i ja mislim,treba vidjeti ko se zvanino kandiduje i sa kakvim programom...
druga stvar koja mene interesujeje kada e se i da li e se na kandidatskoj listi za gradonaelnika/cu pojaviti neka ena...
u pravu je Abulafija,gradonaelnik i njegove slube su servis gradjana i ako neko treba da tabiri statute i pravilnike onda su to upravo oni koji dobiju povjerenje gradjana...oni koji odlaze treba po tom praviliniku da podnesu gradjanima (ne samo svojim biraima)izvjetaj...
mislim da osoba koja se kandiduje za mjesto gradonaelnika treba da bude nestranaka linost
07-05-2012 at 11:36
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Davor81, Emma, goofy, Hurem13, JackDaniel, MPT, tobi, _MaLeNaa__
FORUM : Politika : Utrka za novog nacelnika Tuzle This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net