Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13657
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

to je parola koje se ponajmajnje dre oni koji svoje "vjernitvo" iskazuju kroz brojanje krvnih zrnaca moje i tudje djece,mene nazivaju kretenom i idiotom zato to odbijam da se etniki izjasnim ....bojim se Djeko da je to parola koju bi trebalo malo vie nabijati na nos onima koji su loi poznavaci religije , nauke ,kulture.... ,a prvaci u busanju u prsa "vjernika"...i prepun ih je ovaj Forum...

Nije problem forum
To je samo diskusija i neto to neko moe provokativno da napie ili da se ogranieno vee na neto.
Lino smatram da ovjek treba respektovati ovjeka kao individuu.
I kvazi "vjernike" i "nevjernike".
Isto tako ako govorimo o nekoj sekularnoj dravi u kojoj je religija odvojena od drave.
Pojasni mi primjer jedne demokratske neutralne i ponoviu izraz "kvazi-demokratske" drave u kojoj se obavezno plaa crkveni porez....
Previe je zabluda i zakona uvedeno narodu i "sloboda" je utopija
Zato kao ovjek treba respektovati i ureenje drutva da li na nekom kapitalistiko-socijalnom modelu ili recimo kao iranski princip-"islamska republika"...(mala popravka)

Sad da se nadoveem za onu sofru okroglog stola,u kojoj se ne zna ko je pustio tihomira a ko zvonimira

Ali da malo tukne-tukne
16-03-2013 at 08:50 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

citat:
djecko wrote:

Nije problem forum

jeste problem je uparvo ovaj Forum...jer nije doputeno napisati ni jedan komentar koji kritikuje vjeru i lane vjernike,kojekakve probisvjet i skte koji haraju...evo i prethodni komentar mod obrisa,a ja isto sumnjam da je do "tehnike"...bie da je opet do dvostukih arina....
16-03-2013 at 08:54 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
soraya wrote:

tema je na ovom Forumu,kao i napisane uvrede na raun moje i djece svih onih koje ive u tzv "mjeovitim " brakovima....zato globalizovati diskusiju,ako ima crno na bijelo da je na ovom Forumu svega dvoje ili troje ljudi spremno da se upusti u rasprave i o kranstvu,a ne samo o islamu? o kojoj ti demokratiji Djeko pria ,ako na ovom Forumu nije dozvoljeno kritikovati vehabijski pokret i pojavu raznoraznih sekti koje vode kojekakvi probisvjeti?
Nisam primjetila da iko od vas estokih branitelja "dekmokratije i slobode miljenja" ima ita protiv toga to bi neki da rue tu krhku i krvalju steenu bosanskohercegovaku demokratiju ,a u prilog uvodjenja erijata?
E vidi ja jesam protiv toga i uvijek u biti protiv toga.I neu da ivim u dravi u kojoj bi morala da plaam ikakav vjerski porez.Potraila bih drugu u kojoj to ne moram.I taka.

Svijet je danas mali soraya....
to sam upravo htio da i kaem...
Meutim stvaranje nekih sekti i pokreta je logika posljedica onih kojima je jedino materijalno-sveto,kao to neko gore ree Novac je Bog (tobejarabi )
to momentalno ovjek moe i biti u pravu.
Meni jako zanimljiva konstatacija....
16-03-2013 at 08:55 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
soraya wrote:

jeste problem je uparvo ovaj Forum...jer nije doputeno napisati ni jedan komentar koji kritikuje vjeru i lane vjernike,kojekakve probisvjet i skte koji haraju...evo i prethodni komentar mod obrisa,a ja isto sumnjam da je do "tehnike"...bie da je opet do dvostukih arina....

Pa dobro,isto ako ovjek treba respektovati vjernike,treba respektovati i ateiste...
Ne vidim nikakav razlog da ateisti napadaju vjernike(bilo kakvog ubjeenja,ne mogu da pronaem adekvatan izraz sveobuhvatnosti-zbog razliitih religijskih ubjeenja)...
ili pak one koji forsiraju vjerska pravila...
ivot je uistinu kratak,kao dlan o dlan

Ako su moderatori neto obrisali ne znam,
moda je to njihovo sopstveno nahoenje,a to i jeste njihov zadatak,da kreiraju diskusije ....
16-03-2013 at 09:03 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
djecko wrote:

Svijet je danas mali soraya....
to sam upravo htio da i kaem...
Meutim stvaranje nekih sekti i pokreta je logika posljedica onih kojima je jedino materijalno-sveto,kao to neko gore ree Novac je Bog (tobejarabi )
to momentalno ovjek moe i biti u pravu.
Meni jako zanimljiva konstatacija....

pa ja nita drugo nisaam ni tvrdila nego da je dananje vjernivo vrlo profitabilno "zanimanje"...nastranu to nema tih para za koje bih ja tvrdila da postoji neki ikica koji se klie bogom,jer ja ga nisam ni vidjela ni opipala i omirisala....a ovima koji su posrednici sa tim ikicom u stratu nita ne vjerujem,zato to su, da citiram estana , "kleronacistika mafija"...
16-03-2013 at 09:03 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
djecko wrote:

Ne vidim nikakav razlog da ateisti napadaju vjernike(bilo kakvog ubjeenja,ne mogu da pronaem adekvatan izraz sveobuhvatnosti-zbog razliitih religijskih ubjeenja)...

problem je u tome to je obratno-ne napadaju ateisti nikoga,nego su stalno napadnuti...ili ti samo zatvara oi na neke diskusije i proba da bude "neutralan" kada su neke kakljive teme na tapetu....
postavila sam negdje ovdje na pdf Religija jedan sjajan lanak upravo o poveanju aresivnosti vjernika spram ateista,ali je haman stroga moderatorska metla pomela taj lanak...Bode u "demokratiju" koja naprosto hara na ovom Forumu.
16-03-2013 at 09:08 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
soraya wrote:

problem je u tome to je obratno-ne napadaju ateisti nikoga,nego su stalno napadnuti...ili ti samo zatvara oi na neke diskusije i proba da bude "neutralan" kada su neke kakljive teme na tapetu....
postavila sam negdje ovdje na pdf Religija jedan sjajan lanak upravo o poveanju aresivnosti vjernika spram ateista,ali je haman stroga moderatorska metla pomela taj lanak...Bode u "demokratiju" koja naprosto hara na ovom Forumu.

ovo ja napisah:
16-03-2013 at 09:11 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
djecko wrote:

ovo ja napisah:

evo teksta Djeko ...pronadjoh ga na tampi(znam da sam ga pastovala i tamo za svaki sluaj,jer na religiji nisam ba dobrodola )

citat:
soraya wrote:
Ateisti najugroenija religija
Pie:Sabina abaravdi

Prema ateistima, humanistima i slobodno-misleim ljudima u cijelom je svijetu rairena diskriminacija. Do te mjere da se njihovi stavovi smatraju zloinom. Medjunarodni etiki sindikat humanista navodi kako je ateizam bio zakonom zabranjen u velikom broju drava u kojima su ljudi prisiljeni biti vjernici.

U svijetu je sveprisutna opsena diskriminacija koju vlade provode protiv ateista i humanista , kau u Uniji sindikata koja ima 120 ogranaka u 45 zemalja.

U Afganistanu, Iranu, Maldivima, Mauritaniji, Pakistanu, Saudijskoj Arabiji i Sudanu ateisti se, zbog svoje religije suoavaju sa smrtnom kaznom, kae se u izvjetaju Sindikata koji je podnesen Vijeu za ljudska prava Ujedinjenih naroda.

U nekoliko drugih zemalja zakonskim se mjerama vrlo uinkovito kriminalizira ateizam, pa ak i sam izraz ili manifestacija ateistikih uvjerenja, odnosno sistematski se diskriminiraju slobodno mislei ljudi.

ak tri drave koje su lanice UN-ovog Vijea za ljudska prava Pakistan, Mauritanija i Maldivi imaju zakone kojima se za blasfemiju protiv islama predvidja smrtna kazna. Po istoj legislativi optuba moe biti podignuta i protiv ateista koji javno izlau svoje ideje.

Sindikat je dokument predao UN-u nakon to su islamske zemlje traile svjetsku zabranu klevetanja religije, posebno onoga to one nazivaju islamofobijom.

Turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu rekao je pred Vijeem UN-a da raste trend islamofobije. Mi osuujemo sve vrste poticanja na mrnju i vjersku diskriminaciju protiv muslimana, ali i ljudi drugih vjera,kazao je on.

Visoki funkcioner Organizacije za islamsku saradnje (OIC) izjavio je kako e se njihova organizacija usredotoiti na dobivanje ugovora o kriminalizaciji klevete u svim narednim pregovorima sa zapadnim zemljama.

U novembru prole godine lideri 21 zemlje, koje okuplja Arapska liga, objavili su pred Savjetom sigurnosti UN u New Yorku da njihova organizacija eli obavezujui meunarodni okvir kako bi se osiguralo da vjera i njeni simboli budu potovani.

XXI stoljee i srednjovjekovni zakoni

Mnoge zemlje, ukljuujui Banglade, Bahrein, Egipat, Indoneziju, Kuvajt, Saudijsku Arabiju, Tunis i Tursku takodje su pojaale progon bogohulnog izraza, te kritike religije u drutvenim medijima kakvi su Facebook i Twitter.

Izvjetaj pod nazivom Sloboda misli, obuhvatio je provjeru zakona koji tretiraju slobodu miljenja u 60 zemalja svijeta. U tom se dokumentu navode brojni pojedinani sluajevi gdje su ateisti precesuirani samo na temelju svojih uvjerenja.

Istraivanje je pokazalo da se u mnogim zemljama ateistima zakonski odrie pravo na postojanje, zahtjeva se ograniavanje njihovih sloboda izraavanja stavova, opoziva im se pravo na dravljanstvo, ograniava pravo na sklapanje braka, opstruira im se pristup javnom obrazovanju, onemoguava javno djelovanje ili zapo ljavanje u dravnim slubama.

Izvjetaj Medjunarodnog etikog sindikata humanista posebno naglaava trostruki porast hapenja za bogohuljenje na drutvenim mreama.

U Indoneziji, Aleksandar Aan je osudjen na dvije i po godine zatvora za ateistike postove na Facebook-u.

U Tunisu je dvoje mladih ateista, Jabeur Mejri i Gazi Beji, osueno na sedam i po godina zatvora za ateistike stavove takodje objavljene na Facebooku.

Turskom pijanistu i ateistu Fazilu Sayu prijeti zatvor zbog navodnih bogohulnih tweetova.

U Grkoj je Phillipos Loizos na Facebooku otvorio stranicu koja ismijava grka vjerovanja u uda, nakon ega je optuen za vrijedjanje religije.

U Egiptu je sedamnaestogodinji Gamal Abdou Massoud osuen na tri, aBishoy Kamel na est godina zatvora jer su na Facebook postavili bogohulni strip.

U Tunisu je ak uhapen novinar koji se usudio kritizirati novi zakon o kanjavanju blasfemije.

Specijalni izvjeta UN-a za slobodu vjere i uvjerenja, profesor Heiner Bielefeldt, pozdravlja ovo istraivanje Medjunarodnog etikog sindikata humanista. On napominje da se esto zaboravlja kako medjunarodni sporazumi o ljudskim pravima podjednako vrijede za ateiste, humaniste i slobodno mislee ljude i njihova uvjerenja, djelovanja i udruenja.

Presretan sam zato to sam doekao prvi svjetski izvjetaj o diskriminaciji ateista. Nadam se da e biti paljivo razmotren medju svima koji se bave slobodom vjere i uvjerenja.

16-03-2013 at 09:15 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

icon Re: Kritika laznih vjernika

to sam i ja negdje proitao i ne pridajem tom lanku mnogo znaaja...
A ako se neko upusti u diskusiju o religiji,treba i da poznaje koliko toliko religijske principe ....
Lino u svojoj mini biblioteci,posjedujem izmeu ostalog vie religijskih "knjiga"
Teko je ak i neumjesno kritikovati religiju,ako ovjek uistinu nije proitao(savakao) bibliju ili kuran itd.
Hiljadugodinje tradicije odravaju moralne norme ponaanja ovjeka kao bia...
Ne zaboravi da su teoloki znanstvenici jako obrazovani ljudi.
Da ima jako mnogo recimo katolikih kola i bolnica,u kojima rade asne sestre...
Medrese gdje se ljudi obrazuju na slian nain.
Nije samo nauno-tehniki odgoj ljudi prioritet drutva...

A ta "neutralnost" koju ponekad napiem je moda moje realno miljenje ako se treba respektovati ovjek kao individua...
S veim znanjem je ovjek sve tolerantniji...
Pa tako i ja ili ti ili neko trei....

16-03-2013 at 09:32 | Ukljui u odgovor
soraya

icon Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:
to sam i ja negdje proitao i ne pridajem tom lanku mnogo znaaja...
A ako se neko upusti u diskusiju o religiji,treba i da poznaje koliko toliko religijske principe ....

u vrhu teme fino pie da se radi o kritici lanih vjernika,a ne religija...

a oprostie ,ovde dobih uvrede od kamere nekih koji se ubie citirajui sure iz Kurana ,a omiljeni im je sport da prebrajaju krvna zrnca moga i tudjega potomstva, kritikuju izbor branog partnera,pijenje alkohola,jedenje svinjetine....a i sami se ne pridravaju kodexa vjere iji su navodno sledbenici
Pri tome se na temi Religijske rasprave,obriu komentari agnostika ili ateista....i onda ti meni kae da te ne zanimaju lanci o diskriminaciji ateista od strane vjernika...

[Edited by soraya on 16-03-2013 at 09:50 GMT]
16-03-2013 at 09:48 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Amricacurica, Boa, Chuchi, decko_s_osmjehom, eb32223, J.S, jacavip, kike, lopov, lutalica, neda81, rozimado, SanjaM, sanko29, unxpected, zule
FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net