Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:


to je parola koje se ponajmajnje drže oni koji svoje "vjerništvo" iskazuju kroz brojanje krvnih zrnaca moje i tudje djece,mene nazivaju kretenom i idiotom zato što odbijam da se etnièki izjasnim ....bojim se Djeèko da je to parola koju bi trebalo malo više nabijati na nos onima koji su loši poznavaci religije , nauke ,kulture.... ,a prvaci u busanju u prsa "vjernièka"...i prepun ih je ovaj Forum...


Nije problem forum
To je samo diskusija i nešto što neko može provokativno da napiše ili da se ogranièeno veže na nešto.
Lièno smatram da èovjek treba respektovati èovjeka kao individuu.
I kvazi "vjernike" i "nevjernike".
Isto tako ako govorimo o nekoj sekularnoj državi u kojoj je religija odvojena od države.
Pojasni mi primjer jedne demokratske neutralne i ponoviæu izraz "kvazi-demokratske" države u kojoj se obavezno plaæa crkveni porez....
Previše je zabluda i zakona uvedeno narodu i "sloboda" je utopija
Zato kao èovjek treba respektovati i ureðenje društva da li na nekom kapitalistièko-socijalnom modelu ili recimo kao iranski princip-"islamska republika"...(mala popravka)

Sad da se nadovežem za onu sofru okroglog stola,u kojoj se ne zna ko je pustio tihomira a ko zvonimira

Ali da malo tukne-tukne
16-03-2013 at 08:50 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:


Nije problem forum


jeste problem je uparvo ovaj Forum...jer nije dopušteno napisati ni jedan komentar koji kritikuje vjeru i lažne vjernike,kojekakve probisvjet i skte koji haraju...evo i prethodni komentar mod obrisa,a ja èisto sumnjam da je do "tehnike"...biæe da je opet do dvostukih aršina....
16-03-2013 at 08:54 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

tema je na ovom Forumu,kao i napisane uvrede na raèun moje i djece svih onih koje žive u tzv "mješovitim " brakovima....zašto globalizovati diskusiju,ako imaš crno na bijelo da je na ovom Forumu svega dvoje ili troje ljudi spremno da se upusti u rasprave i o kršæanstvu,a ne samo o islamu? o kojoj ti demokratiji Djeèko prièaš ,ako na ovom Forumu nije dozvoljeno kritikovati vehabijski pokret i pojavu raznoraznih sekti koje vode kojekakvi probisvjeti?
Nisam primjetila da iko od vas žestokih branitelja "dekmokratije i slobode mišljenja" ima išta protiv toga što bi neki da ruše tu krhku i krvalju steèenu bosanskohercegovaèku demokratiju ,a u prilog uvodjenja šerijata?
E vidiš ja jesam protiv toga i uvijek æu biti protiv toga.I neæu da živim u državi u kojoj bi morala da plaæam ikakav vjerski porez.Potražila bih drugu u kojoj to ne moram.I taèka.


Svijet je danas mali soraya....
to sam upravo htio da i kažem...
Meðutim stvaranje nekih sekti i pokreta je logièka posljedica onih kojima je jedino materijalno-sveto,kao što neko gore reèe Novac je Bog (tobejarabi )
Što momentalno èovjek može i biti u pravu.
Meni jako zanimljiva konstatacija....
16-03-2013 at 08:55 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

jeste problem je uparvo ovaj Forum...jer nije dopušteno napisati ni jedan komentar koji kritikuje vjeru i lažne vjernike,kojekakve probisvjet i skte koji haraju...evo i prethodni komentar mod obrisa,a ja èisto sumnjam da je do "tehnike"...biæe da je opet do dvostukih aršina....

Pa dobro,isto ako èovjek treba respektovati vjernike,treba respektovati i ateiste...
Ne vidim nikakav razlog da ateisti napadaju vjernike(bilo kakvog ubjeðenja,ne mogu da pronaðem adekvatan izraz sveobuhvatnosti-zbog razlièitih religijskih ubjeðenja)...
ili pak one koji forsiraju vjerska pravila...
Život je uistinu kratak,kao dlan o dlan

Ako su moderatori nešto obrisali ne znam,
možda je to njihovo sopstveno nahoðenje,a to i jeste njihov zadatak,da kreiraju diskusije ....
16-03-2013 at 09:03 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:

Svijet je danas mali soraya....
to sam upravo htio da i kažem...
Meðutim stvaranje nekih sekti i pokreta je logièka posljedica onih kojima je jedino materijalno-sveto,kao što neko gore reèe Novac je Bog (tobejarabi )
Što momentalno èovjek može i biti u pravu.
Meni jako zanimljiva konstatacija....


pa ja ništa drugo nisaam ni tvrdila nego da je današnje vjernišvo vrlo profitabilno "zanimanje"...nastranu što nema tih para za koje bih ja tvrdila da postoji neki èikica koji se klièe bogom,jer ja ga nisam ni vidjela ni opipala i omirisala....a ovima koji su posrednici sa tim èikicom u stratu ništa ne vjerujem,zato što su, da citiram Šestana , "kleronacistièka mafija"...
16-03-2013 at 09:03 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:


Ne vidim nikakav razlog da ateisti napadaju vjernike(bilo kakvog ubjeðenja,ne mogu da pronaðem adekvatan izraz sveobuhvatnosti-zbog razlièitih religijskih ubjeðenja)...


problem je u tome što je obratno-ne napadaju ateisti nikoga,nego su stalno napadnuti...ili ti samo zatvaraš oèi na neke diskusije i probaš da budeš "neutralan" kada su neke škakljive teme na tapetu....
postavila sam negdje ovdje na pdf Religija jedan sjajan èlanak upravo o poveæanju aresivnosti vjernika spram ateista,ali je haman stroga moderatorska metla pomela taj èlanak...Bode u "demokratiju" koja naprosto hara na ovom Forumu.
16-03-2013 at 09:08 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

problem je u tome što je obratno-ne napadaju ateisti nikoga,nego su stalno napadnuti...ili ti samo zatvaraš oèi na neke diskusije i probaš da budeš "neutralan" kada su neke škakljive teme na tapetu....
postavila sam negdje ovdje na pdf Religija jedan sjajan èlanak upravo o poveæanju aresivnosti vjernika spram ateista,ali je haman stroga moderatorska metla pomela taj èlanak...Bode u "demokratiju" koja naprosto hara na ovom Forumu.



ovo ja napisah:
Ne vidim nikakav razlog da ateisti napadaju vjernike(bilo kakvog ubjeðenja,ne mogu da pronaðem adekvatan izraz sveobuhvatnosti-zbog razlièitih religijskih ubjeðenja)...
ili pak one koji forsiraju vjerska pravila...
16-03-2013 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:


ovo ja napisah:
Ne vidim nikakav razlog da ateisti napadaju vjernike(bilo kakvog ubjeðenja,ne mogu da pronaðem adekvatan izraz sveobuhvatnosti-zbog razlièitih religijskih ubjeðenja)...
ili pak one koji forsiraju vjerska pravila...

evo teksta Djeèko ...pronadjoh ga na Štampi(znam da sam ga pastovala i tamo za svaki sluèaj,jer na religiji nisam baš dobrodošla )

citat:
soraya wrote:
Ateisti najugroženija “religija”
Piše:Sabina Èabaravdiæ

Prema ateistima, humanistima i slobodno-misleæim ljudima u cijelom je svijetu raširena diskriminacija. Do te mjere da se njihovi stavovi smatraju zloèinom. Medjunarodni etièki sindikat humanista navodi kako je ateizam bio zakonom zabranjen u velikom broju država u kojima su ljudi prisiljeni biti vjernici.

“U svijetu je sveprisutna opsežna diskriminacija koju vlade provode protiv ateista i humanista “, kažu u Uniji sindikata koja ima 120 ogranaka u 45 zemalja.

U Afganistanu, Iranu, Maldivima, Mauritaniji, Pakistanu, Saudijskoj Arabiji i Sudanu ateisti se, zbog svoje “religije” suoèavaju sa smrtnom kaznom, kaže se u izvještaju Sindikata koji je podnesen Vijeæu za ljudska prava Ujedinjenih naroda.

U nekoliko drugih zemalja zakonskim se mjerama vrlo “uèinkovito kriminalizira ateizam, pa èak i sam izraz ili manifestacija ateistièkih uvjerenja”, odnosno sistematski se diskriminiraju slobodno misleæi ljudi.

Èak tri države koje su èlanice UN-ovog Vijeæa za ljudska prava – Pakistan, Mauritanija i Maldivi – imaju zakone kojima se za blasfemiju protiv islama predvidja smrtna kazna. Po istoj legislativi optužba može biti podignuta i protiv ateista koji javno izlažu svoje ideje.

Sindikat je dokument predao UN-u nakon što su islamske zemlje tražile svjetsku zabranu klevetanja religije, posebno onoga što one nazivaju islamofobijom.

Turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu rekao je pred Vijeæem UN-a da raste trend islamofobije. “Mi osuðujemo sve vrste poticanja na mržnju i vjersku diskriminaciju protiv muslimana, ali i ljudi drugih vjera,”kazao je on.

Visoki funkcioner Organizacije za islamsku saradnje (OIC) izjavio je kako æe se njihova organizacija usredotoèiti na dobivanje ugovora o kriminalizaciji klevete u svim narednim pregovorima sa zapadnim zemljama.

U novembru prošle godine lideri 21 zemlje, koje okuplja Arapska liga, objavili su pred Savjetom sigurnosti UN u New Yorku da njihova organizacija želi obavezujuæi meðunarodni okvir kako bi se osiguralo da “vjera i njeni simboli budu poštovani”.

XXI stoljeæe i srednjovjekovni zakoni

Mnoge zemlje, ukljuèujuæi Bangladeš, Bahrein, Egipat, Indoneziju, Kuvajt, Saudijsku Arabiju, Tunis i Tursku takodje su pojaèale progon “bogohulnog” izraza, te kritike religije u društvenim medijima kakvi su Facebook i Twitter.

Izvještaj pod nazivom “Sloboda misli”, obuhvatio je provjeru zakona koji tretiraju slobodu mišljenja u 60 zemalja svijeta. U tom se dokumentu navode brojni pojedinaèni sluèajevi gdje su ateisti precesuirani samo na temelju svojih uvjerenja.

Istraživanje je pokazalo da se u mnogim zemljama ateistima zakonski odrièe “pravo na postojanje, zahtjeva se ogranièavanje njihovih sloboda izražavanja stavova, opoziva im se pravo na državljanstvo, ogranièava pravo na sklapanje braka, opstruira im se pristup javnom obrazovanju, onemoguæava javno djelovanje ili zapo šljavanje u državnim službama”.

Izvještaj Medjunarodnog etièkog sindikata humanista posebno naglašava trostruki porast hapšenja za “bogohuljenje na društvenim mrežama”.

U Indoneziji, Aleksandar Aan je osudjen na dvije i po godine zatvora za ateistièke postove na Facebook-u.

U Tunisu je dvoje mladih ateista, Jabeur Mejri i Gazi Beji, osuðeno na sedam i po godina zatvora za ateistièke stavove takodje objavljene na Facebooku.

Turskom pijanistu i ateistu Fazilu Sayu prijeti zatvor zbog navodnih “bogohulnih” tweetova.

U Grèkoj je Phillipos Loizos na Facebooku otvorio stranicu koja ismijava grèka vjerovanja u èuda, nakon èega je optužen za vrijedjanje religije.

U Egiptu je sedamnaestogodišnji Gamal Abdou Massoud osuðen na tri, aBishoy Kamel na šest godina zatvora jer su na Facebook postavili “bogohulni strip”.

U Tunisu je èak uhapšen novinar koji se usudio kritizirati novi zakon o kažnjavanju blasfemije.

Specijalni izvještaè UN-a za slobodu vjere i uvjerenja, profesor Heiner Bielefeldt, pozdravlja ovo istraživanje Medjunarodnog etièkog sindikata humanista. On napominje da se èesto zaboravlja kako medjunarodni sporazumi o ljudskim pravima podjednako vrijede za “ateiste, humaniste i slobodno misleæe ljude i njihova uvjerenja, djelovanja i udruženja”.

“Presretan sam zato što sam doèekao prvi svjetski izvještaj o diskriminaciji ateista. Nadam se da æe biti pažljivo razmotren medju svima koji se bave slobodom vjere i uvjerenja. “


16-03-2013 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kritika laznih vjernika

to sam i ja negdje proèitao i ne pridajem tom èlanku mnogo znaèaja...
A ako se neko upusti u diskusiju o religiji,treba i da poznaje koliko toliko religijske principe ....
Lièno u svojoj mini biblioteci,posjedujem izmeðu ostalog više religijskih "knjiga"
Teško je èak i neumjesno kritikovati religiju,ako èovjek uistinu nije proèitao(sažvakao) bibliju ili kuran itd.
Hiljadugodišnje tradicije održavaju moralne norme ponašanja èovjeka kao biæa...
Ne zaboravi da su teološki znanstvenici jako obrazovani ljudi.
Da ima jako mnogo recimo katolièkih škola i bolnica,u kojima rade èasne sestre...
Medrese gdje se ljudi obrazuju na slièan naèin.
Nije samo nauèno-tehnièki odgoj ljudi prioritet društva...

A ta "neutralnost" koju ponekad napišem je možda moje realno mišljenje ako se treba respektovati èovjek kao individua...
S veæim znanjem je èovjek sve tolerantniji...
Pa tako i ja ili ti ili neko treæi....

16-03-2013 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:
to sam i ja negdje proèitao i ne pridajem tom èlanku mnogo znaèaja...
A ako se neko upusti u diskusiju o religiji,treba i da poznaje koliko toliko religijske principe ....




u vrhu teme fino piše da se radi o kritici lažnih vjernika,a ne religija...

a oprostiæeš ,ovde dobih uvrede od kamere nekih koji se ubiše citirajuæi sure iz Kurana ,a omiljeni im je sport da prebrajaju krvna zrnca moga i tudjega potomstva, kritikuju izbor braènog partnera,pijenje alkohola,jedenje svinjetine....a i sami se ne pridržavaju kodexa vjere èiji su navodno sledbenici
Pri tome se na temi Religijske rasprave,obrišu komentari agnostika ili ateista....i onda ti meni kažeš da te ne zanimaju èlanci o diskriminaciji ateista od strane vjernika...

[Edited by soraya on 16-03-2013 at 09:50 GMT]
16-03-2013 at 09:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice