Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kritika laznih vjernika

citat:
laly wrote:

za mene to nema veze sa vjerovanjem, vise mi je to kao lazno predstavljanje a ne vjerovanje, a to nam je lako prepoznati.
evo ja recimo vjerujem u zakone, pravnu regulativu, ali znam ih i krsiti, recimo predjem ulicu na crvenom, odmah sam prekrsila zakon, ali i dalje vjerujem u njega, a svjesna i toga da krsim. ja ne mogu reci da je moje vjerovanje u zakon "lazno" jer prekrsim odredjena pravila , nego jednostavno svjesna sam svoje odgvornosti za prekrsaj i posljedica koje mogu snositi.


ti,ja ili bilo koji èlan društva nije dužan da vjeruje u zakon,veæ da ga poštuje i da ga se pridržava...u sekularnoj državi nisi dužan da se pridržavaš božijih zakona,samo svjetovnih...življenje po nekom božijem zakonu je privatna stvar

lažno vjerništvo(u dogmatskom smislu kao vjerovanje u Boga/Alaha) jeste pandan za ovo što si navela kao lažno predstavljanje...postoje ljudi koji svjesno rade loše stvari ,a brane se skrivanjem iza tog navodnog vjerništva...tome smo svjedoci u svakodnevnom životu od kad se vjera i vjerski službenici upliæu u državnu politiku
šta onda oèekivati od malih obiènih ljudi kada jedan vjerski autoritet dadne pred javnosti podršku OSUDJENOM hodži pedofilu?
šta onda oèekivati od obiènih ljudi kojima takav jedan predstavlja autoritet? o kakvom mi to moralu i etici možemo onda raspravljati?
mislim da je i Mel takodje mislila to isto kada je otvarala ovu temu

[Edited by soraya on 17-03-2013 at 15:50 GMT]
17-03-2013 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Kritika laznih vjernika

Ne može MelMel izdat muslimane ako nije muslimanka (a koliko sam shvatio, nije).

Takoðer, u duhu islama nije spoèitavanje nekom bilo èega i bavljenje tuðim životima, kao što nije ni moje vrijeðanje Soraye, no to ne znaèi da sam lažni vjernik, kao ni to da te stvari radim u ime Boga ili vjere.

Što se tièe onih koji vjeru koriste za dunjaluèke dobiti, takvi se još zovu i munafici i postoje otkako postoje ljudi. Nije to ekskluziva ovog vremena. Vjernici su na takve opomenuti i u Kur'anu Èasnom.

Svakako ne bi bilo loše ni to da se æafiri prestanu bavit vjernicima i njihovim vjerovanjem u Boga, a posebno ocjenama neèijeg vjerovanja.

17-03-2013 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:



šta onda oèekivati od malih obiènih ljudi kada jedan vjerski autoritet dadne pred javnosti podršku OSUDJENOM hodži pedofilu?
šta onda oèekivati od obiènih ljudi kojima takav jedan predstavlja autoritet? o kakvom mi to moralu i etici možemo onda raspravljati?
mislim da je i Mel takodje mislila to isto kada je otvarala ovu temu




Gledaj,
ja u džamiju idem zbog Boga a ne zbog efendije ili reisa ili komšije da me vide, klanjam zbog istog razloga, postim Ramazan, dajem zekjat i sadaku, ali nisam savršen vjernik, niti postoji ljudsko biæe koje je savršeno, to je pripisano melecima/anðelima nikako ljudima.
Takoðer vjerujem da niko od nas neæe biti uskraæen nizašto, svi æemo dobiti po zasluzi.
17-03-2013 at 19:43 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
laly wrote:

za mene to nema veze sa vjerovanjem, vise mi je to kao lazno predstavljanje a ne vjerovanje, a to nam je lako prepoznati.
evo ja recimo vjerujem u zakone, pravnu regulativu, ali znam ih i krsiti, recimo predjem ulicu na crvenom, odmah sam prekrsila zakon, ali i dalje vjerujem u njega, a svjesna i toga da krsim. ja ne mogu reci da je moje vjerovanje u zakon "lazno" jer prekrsim odredjena pravila , nego jednostavno svjesna sam svoje odgvornosti za prekrsaj i posljedica koje mogu snositi.

Ti proðeš kroz crveno veliš,ali beli kad nema auta
17-03-2013 at 22:51 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:

Ti proðeš kroz crveno veliš,ali beli kad nema auta

znam i izletit ispred auta, zamislim se nesto
17-03-2013 at 23:18 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
laly wrote:

znam i izletit ispred auta, zamislim se nesto

Smijeri se dijete .Samo polahko,nije hiæa posla napravila,....šta da te auto klepi...s kime bi mi ovdje normalno diskutovali
17-03-2013 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
Aidatuzla wrote:





strasno!


sram te bilo! izdala si zakon u kojeg vjerujes! je ne mogu imati respekta prema takvim ljudima
otkud tebi sad pravo da kazes da se covjek ne smije ubiti, da se djeca ne smiju zlostavljati kad i sama krsis zakon?

zgrozena sam

ja bi iskrena i odmah mi se sudi
hocu da kazem da sam navela primjer gdje cinim prekrsaj i da sam svjesna svoje odgvornosti i posljedica i taj prekrsaj nema nikakve veze sa mojom borbom protiv zloèina ubijanja i zlostavljanja jer oni stete drugima...
18-03-2013 at 08:36 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
MelMel wrote:

ocigledno aludiras na mene kad kazes da ti se sudi.

I ja bi iskrena, i ne vidim problem u svojoj iskrenosti kao ni u tvojoj..... sude i meni djecko i aida, ali meni ne smeta. Njima njihovo misljenje, meni moje.

Ja licno ne bih mogla uzeti za ozbiljno npr osobu koja u trenutku dok prelazi ulicu na crvenom, dok ja uredno cekam na zeleno, pocne npr pricati o saobracajnim zakonima.

Dakle, kljucna rijec u ovom postu kao i u prethodnom je - u trenutku.

u opste nisam mislila na tebe, niti sam odgvorila na tvoj post, ne znam sto se ti nadje prozvanom
18-03-2013 at 09:08 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
MelMel wrote:

ok. Nema veze ako nisi mislila na mene i nema veze sto nisi odgovorila na moj post, ja ipak prokomentarisah.

Htjedoh reci, ja na iskrenost gledam pozitivno, a sud...boze moj, pa forum je, svako ima svoje misljenje i ovdje jedni drugima sude/sudimo svjesno ili ne. Nista strasno.

pa mislim da bi bilo puno bolje da razumijemo druge ili ih pokusamo razumjeti a ne da im sudimo. u sustini ko sam ja da sudim nekom drugom, moje je da to razumijem, prihvatim ili ne prihvatim, ako nije u skadu sa mojim vrijednostima
18-03-2013 at 09:48 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
MelMel wrote:

Nemoj tako , djecko se zbunio, on je zapravo umjesto malog zutog smaje hotio turiti smaju sto lakira nokte, ali ga bilo stid da kao musko lakira nokte da neko nedaj boze ne pomisli da je peder.

Djecko, nemoj da bi hatorio. Evo smaje.

znaèi taj mali žuti smajo je reper za raspoznavanje
18-03-2013 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice