Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:


u vrhu teme fino piše da se radi o kritici lažnih vjernika,a ne religija...

a oprostiæeš ,ovde dobih uvrede od kamere nekih koji se ubiše citirajuæi sure iz Kurana ,a omiljeni im je sport da prebrajaju krvna zrnca moga i tudjega potomstva, kritikuju izbor braènog partnera,pijenje alkohola,jedenje svinjetine....a i sami se ne pridržavaju kodexa vjere èiji su navodno sledbenici
Pri tome se na temi Religijske rasprave,obrišu komentari agnostika ili ateista....i onda ti meni kažeš da te ne zanimaju èlanci o diskriminaciji ateista od strane vjernika...

[Edited by soraya on 16-03-2013 at 09:50 GMT]

Ja sam se ovdje malo upustio u diskusiju i to na drugim temama ne bih o tome ,kao i o tvojim stavovima na drugim temama.
Lažni vjernik je pojam kao i nevjernik.a priznaæemo da su nevjernici ili ti ateisti oni koji ne vjeruju u postojanje Boga...
Sada ako èovjek poène da prebira svakog èovjeka i pripadnika "neke" religije doæi æe do drugih normi ponašanja ljudi itd.
Gdje je sada razlika izmeðu lažnog vjernika(što se negdje jasno oèitava da ko je nevjernik) i recimo ateiste koji nameæe norme ponašanja nekim kvazi-vjernicima....


Nema dušo mnogo razlike u vodeæim-svjetskim monoteistièkim religijama.
Da ljudi primjeæuju zablude bili bi pametniji
Ja ovim diskusijama,se ne obraæam tebi osobno,nego govorim uopšteno...
Kršæanstvo i islam principijelno se zasnivaju na istom,samo što je neka razlika u poimanju Boga,
Površno :

U kršæanstvu se Isus pripisuje kao "Božiji sin".
U islamu je to "Božiji poslanik"
Ateisti-Nauènici bi rekli kulturno "vanbraèno dijete"
Haso bi u vicu reko "kopile,jebo mu ja mater"
itd...
U svoj toj sveobuhvatnosti treba biti realan i imati razuma i ostati priseban ako su neèija religijska ubjeðenja usaðena u nekoga...
Isto tako ni u Titovo vrijeme nije nikome zabranjivano da vrši vjerske obrede,osim komunistima gdje je nekim propisima regulisano ateista-komunista...
Priznaæemo da u to vrijeme nije bilo toliko nesuglasica izmeðu vjernika i nevjernika....


Tema "Kritika lažnih vjernika" je usmjerena u jednom pravcu....uskogrudo površno i nakaradno....
Ako neki kršæanin naèini grijeh,neka ne misli baš da ga može iskupiti novèiæ ubaèen u crkvi ili pak musliman da ga od grijeha može oprati æabenska èesma.....

Ne vidim nikakvu razliku u èinjenju grijeha.
Ali je isto tako veliki ljudski grijeh i ogroman gubitak vremena i prasipanja iz šupljeg u prazno(iz praznog u šuplje-ovo mi nije nikad bilo jasno koje je ispravno),nekih koji gledaju samo iz svog ugla...
Nisam ja za to da se nameæe nekome neke neljudske norme ponašanja ,religijske ili ne ali drugo je to ko mene šta pita...

Tema ima negdje "da li vjernik može biti sudija" ili tako nešto ....


I da se razumijemo ja bih završio ne bih o "glupostima"

16-03-2013 at 10:55 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kritika laznih vjernika

mozda bi se ova tema trebala zvati kritika laznih ljudskih bica , a ne laznih vijernika , u krajnjem slucaju nije bitno ko sta vjeruje nego sta radi , ako neko ide u dzamiju ili crkvu ( a vala i sinagogu ) i smatra da je to bitnije od pomaganja bliznjemu svome taj je masio poentu , danas se u crkvama i dzamijama drze politicki govori i nacionalno osvjescuje onesvijesceni narod , hodze i popovi (paroci) vozaju skupocjena auta , naplacuju sahrane/dzenaze cijedeci ono malo novca koji ovaj narod ima , pricaju o kraljevstvima nebeskim , a oni sami uzivaju u ovozemaljskom , nije mozda problem u religiji koliko je u bozijim namjestenicima na zemlji koji su odlutali daleko od svog opca nebeskog .
Kad popovi i hodze prodaju svoje skupocjene automobile i prestanu pravit zlatne dvore i umjesto toga pocnu pomagat sirotinji koja nema sta jest i bez krova je nad glavom tada cu rec svaka im cast. Kad se vatikan prestane kupat u zlatu i svili i pocne zbrinjavat onu gladnu djecu koja su nastala kao plod njihovog zabranjivanja kontracepcije onda ce pocet bit ono sto se izdaju da jesu . Do tada su samo pohlepni gramzivi licemjerni primitivni stroj za pravljenje bijede sto moralne sto fizicke

16-03-2013 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:



Gdje je sada razlika izmeðu lažnog vjernika(što se negdje jasno oèitava da ko je nevjernik) i recimo ateiste koji nameæe norme ponašanja nekim kvazi-vjernicima....

::::...................................


Tema ima negdje "da li vjernik može biti sudija" ili tako nešto ....


I da se razumijemo ja bih završio ne bih o "glupostima"



prvo ja ne vidjeh da sam ikome odreðivala kako treba da se ponaša,bez obzira da li je on deklarisani vjernik ili ne...ja za sebe kažem da sam ateista i da NE VJERUJEM u postojanje èikice i uopšte u bilo kakve paranormalne stvari su meni apsolutno teško nametljive..
...logièno bi mi bilo da onaj koji VJERUJE u postojanje èikice razmjeniju argumenete za i protiv....jednostavno ,meni je materijalno bliže od duhovnog i ne vidim u èemu je problem i zašto bi to bio razlog tjeranja i mene i Mel sa teme?
e,ali ne lezi vraže pa mi po automatizmu bude OBRISAN komentar gdje ja iznesem svoje mišljenje o tome,bez da se to argumentuje(po sistemu na temi mogu diskutovati samo oni koji vjeruju u boga )....što je po meni primjer totalitarizma,a nikako demokratskog prava na mišljenje..

kritikovanje tobožnjih vjernika nije nikakvo nametanje "mojih " svjetonazora"...
od kud pravo jednom arniu ,èamcu i sliènima da morališu bilo kome o kolièini popijenog alkohola ,ako obojica šljemaju i skloni su konzumiranju opijata?
od kud ovom nesretnom wejsilu pravo da ga boli k**** da li moje dijete ima za oca muslimana ili hrišæanina?
od kud pravo jednom arniu da Mel nazove izdajicom jer je udata za stranca,æafira,....bla ablalalalalalalaal i kave sve ne gluposti?
od kud pravo jednom borbenom da moje dijete proglašava ustašicom jer joj je otac hrišæanin a ja "nikakva bošnjakinja" (tz star ili kako se veæ zove nick iz plejade tih "vjerujuæih bošnjaka) ?
od kud pravo jednoj Aidi da bude osjetljiva samo na svoju djecu kada Hafizoviæ za vehabije ustvrdi "oni dolaze po našu djecu",a neæe da vidi patnju roditelja èiju su djecu kriminalci iz vehabijskog pokreta veè odveli i do psihijtrijskog lijeèenja doveli?...
o prodavanju poštenja pojednih "finih i poštenih" gospoja i gospode,koji morališu po forumu ,neæu...ali ako progovore zidovi mnogih hotelskih soba i prèvarnika iznad nekih tuzlanskih restorana moglo bi to lažno moralisanje i pokrivanje vjerništvom itekako pasti u vodu

sudija može dakako biti vjernik i to je njegovo intimno pravo kao graðanina BIH...suditi u pravosudnom sistemu BIH može samo po sekularnim zakonima nikako po vjerskim...ne znam koji je kontekst sudija i vjerništva? i ne znam na koje to "gluposti" misliš? mel je otvorila temu jer joj nije bilo dozvoljeno da o ovome diskutuje na temi koja se zove "rasprave o religijskim temama"...po meni glupost da na temu gdje se raspravlja o religijama ateisti i agnostici nemaju pravo komentarisanja....i još nešto...jako je indikativno da se preferira i favorizuje samo jedna monoteistièka religij na ovom pdf-u,a to je islam,a zapanjujujuæe je koliko ima pristalica islama,a da o hrišæanstvu pojma nemaju...
16-03-2013 at 11:51 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
piknik wrote:
mozda bi se ova tema trebala zvati kritika laznih ljudskih bica , a ne laznih vijernika , u krajnjem slucaju nije bitno ko sta vjeruje nego sta radi , ako neko ide u dzamiju ili crkvu ( a vala i sinagogu ) i smatra da je to bitnije od pomaganja bliznjemu svome taj je masio poentu , danas se u crkvama i dzamijama drze politicki govori i nacionalno osvjescuje onesvijesceni narod , hodze i popovi (paroci) vozaju skupocjena auta , naplacuju sahrane/dzenaze cijedeci ono malo novca koji ovaj narod ima , pricaju o kraljevstvima nebeskim , a oni sami uzivaju u ovozemaljskom , nije mozda problem u religiji koliko je u bozijim namjestenicima na zemlji koji su odlutali daleko od svog opca nebeskog .
Kad popovi i hodze prodaju svoje skupocjene automobile i prestanu pravit zlatne dvore i umjesto toga pocnu pomagat sirotinji koja nema sta jest i bez krova je nad glavom tada cu rec svaka im cast. Kad se vatikan prestane kupat u zlatu i svili i pocne zbrinjavat onu gladnu djecu koja su nastala kao plod njihovog zabranjivanja kontracepcije onda ce pocet bit ono sto se izdaju da jesu . Do tada su samo pohlepni gramzivi licemjerni primitivni stroj za pravljenje bijede sto moralne sto fizicke


ne može se zvati kritika lažnih ljudi,jer ljudskom rodu pripadaju svi podjednako i dobri i loši....
ja mislim da je Mel baš fokusirala temu na lažne vjernike...ne u smislu osporavanja u ono što oni vjeruju ,nego u cilju izvrgavanja ruglu onoga što propagiraju i onoga što rade(pišu) i slièno....
mješanja pojmova vjere i religije i jeste problem i to nikako nisu iste stvari...
lažni vjernici su oni koji svoje prakticiranje vjere reklamiraju ,bez obzira u kojeg boga da vjeruju ili ne vjeruju
16-03-2013 at 12:06 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:


ne može se zvati kritika lažnih ljudi,jer ljudskom rodu pripadaju svi podjednako i dobri i loši....
ja mislim da je Mel baš fokusirala temu na lažne vjernike...ne u smislu osporavanja u ono što oni vjeruju ,nego u cilju izvrgavanja ruglu onoga što propagiraju i onoga što rade(pišu) i slièno....
mješanja pojmova vjere i religije i jeste problem i to nikako nisu iste stvari...
lažni vjernici su oni koji svoje prakticiranje vjere reklamiraju ,bez obzira u kojeg boga da vjeruju ili ne vjeruju



ok , ali , lazni vijernici zapravo i nisu vijernici ( u religioznom smislu), jer su sami sebe svojim ponasanjem diskvalifikovali, sto se tice mijesanja vjere i religije tu se slazem , jer vjerovat se moze u mnogo stvari ne samo u boga(sto bi bilo religiozno vjerovanje )
Na ovom forumu po meni i nema ½pravih½vijernika jer se oni nebi upustali u ovakve rasprave jer samo onaj ko sebe pronadje u temi bi reagovao jer ga neko kritikuje.
16-03-2013 at 14:33 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
MelMel wrote:

pa sad, da li je to tako? Ovdje ima komentar tj misljenje da su to i dalje vjernici jer ne spocitavaju postojanje Boga, ali su samo gresni vjernici.

E sad, pitanje je sta je tu tacno. Neko ce reci nije shija nego je vrat, a neko vidi ogromnu razliku izmedju ta dva pojma.




eh ja mogu dat samo svoje vidjenje situacije a ono je da lazni /gresni vijernik nije vijernik jer da jest ne bi bio gresan i lazan
16-03-2013 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

prvo ja ne vidjeh da sam ikome odreðivala kako treba da se ponaša,bez obzira da li je on deklarisani vjernik ili ne...ja za sebe kažem da sam ateista i da NE VJERUJEM u postojanje èikice i uopšte u bilo kakve paranormalne stvari su meni apsolutno teško nametljive..
...logièno bi mi bilo da onaj koji VJERUJE u postojanje èikice razmjeniju argumenete za i protiv....jednostavno ,meni je materijalno bliže od duhovnog i ne vidim u èemu je problem i zašto bi to bio razlog tjeranja i mene i Mel sa teme?
....


Da se prvo razumijemo...mene što se tièe i diskusija na temu koje sam postavio,vjerovatno se da primijetiti da se nisam baš obratio nekome direktno.
Za mene si ti soraya i melmel (Esma)...
Prema tome neke vaše privatne stvari mene ne zanimaju i da li je to sve tako to je sasvim druga stvar...

Ja sam samo tu dao par poreðenja i možda onako neko uopšteno zapažanje,
ali ako se neko možda poznaje lièno ili nagaða neke stvari,ja ipak ne bih o vašem ili neèijem braku i porodici (to je vaša privatna stvar i izbor)...
A to duhovno i materijalno si spomenula...zato sam nešto mislio da kažem...ali nemam baš mnogo vremena...
Priznaæemo da je ono duhovno èovjekovo bogatstvo jako važno,ne osporavam materijalno(osnovni naèin opstanka),ali da je druga polovina jako bitna,èak nekada i bitnija,ne treba zbaciti s uma...

16-03-2013 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:

Prema tome neke vaše privatne stvari mene ne zanimaju i da li je to sve tako to je sasvim druga stvar...




a ko je ovde spominjao ièije privatne stvari? i ko je prvi poèeo da ih spominje?ni mene ne zanima mahalanje preko pp...ako mene Arnie direktno uvrijedi na komentaru ,a ne na pp,ja æu i njemu (i tebi i svakom živom) odgovoriti vrlo javno ništa na pp...ako neko reklamira svoje vjerništvo ,a pritom vrijedja tudje nevjerništvo onda je itekako zaslužio da bude kritikovan...ako nešto prezirem to su reèenice tipa "vaše privatne stvari na pp rješite" ili "ne mješam se ja u politiku" a onda podjebavaju sa lakiranjem noktiæa,izigravajuæi neutralnu stranu ne samo u sukobu nego èak i u nekim bezazlenim diskusijama..
mislim ,da si ti malo pristrasan u korist onih na koje se kritike odnose,a ne bi da se zamjeriš ni jednima ni drugima...ja nisam pristalica takvih odnosa ni privatno ni na forumu i jako cijenim pokazan individualizam i doslednost u branjenju svojih stavova...

16-03-2013 at 17:17 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
piknik wrote:



ok , ali , lazni vijernici zapravo i nisu vijernici ( u religioznom smislu), jer su sami sebe svojim ponasanjem diskvalifikovali, sto se tice mijesanja vjere i religije tu se slazem , jer vjerovat se moze u mnogo stvari ne samo u boga(sto bi bilo religiozno vjerovanje )
Na ovom forumu po meni i nema ½pravih½vijernika jer se oni nebi upustali u ovakve rasprave jer samo onaj ko sebe pronadje u temi bi reagovao jer ga neko kritikuje.

ne bih se složila sa tobom da na ovom forumu nema ljudi koji su vjernici u religijskom smislu...ima ih itekako,ali se ne eksponiraju jer su dobro odgojeni ljudi koji svoja religijska osjeæanja,svoju vjeru i njeno prakticiranje obavljaju kada su "sami sa sobom" i nikome se ne penju na perèin sa dijeljenjem etièkih lekcija.
16-03-2013 at 17:25 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

ne bih se složila sa tobom da na ovom forumu nema ljudi koji su vjernici u religijskom smislu...ima ih itekako,ali se ne eksponiraju jer su dobro odgojeni ljudi koji svoja religijska osjeæanja,svoju vjeru i njeno prakticiranje obavljaju kada su "sami sa sobom" i nikome se ne penju na perèin sa dijeljenjem etièkih lekcija.


ok , mislio sam na ovu temu , ali svejedno , mozda nisam bio dovoljno jasan jer sam htio rec da se nebi oni nasli prozvanim ovdje pa ne bi ni imali razloga da vode rasprave , za razliku od onih koji su se prepoznali ( bajagi vjernici)
16-03-2013 at 17:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice