Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.

FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13657
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kritika laznih vjernika

citat:
soraya wrote:

a ko je ovde spominjao iije privatne stvari? i ko je prvi poeo da ih spominje?ni mene ne zanima mahalanje preko pp...ako mene Arnie direktno uvrijedi na komentaru ,a ne na pp,ja u i njemu (i tebi i svakom ivom) odgovoriti vrlo javno nita na pp...ako neko reklamira svoje vjernitvo ,a pritom vrijedja tudje nevjernitvo onda je itekako zasluio da bude kritikovan...ako neto prezirem to su reenice tipa "vae privatne stvari na pp rjeite" ili "ne mjeam se ja u politiku" a onda podjebavaju sa lakiranjem noktia,izigravajui neutralnu stranu ne samo u sukobu nego ak i u nekim bezazlenim diskusijama..
mislim ,da si ti malo pristrasan u korist onih na koje se kritike odnose,a ne bi da se zamjeri ni jednima ni drugima...ja nisam pristalica takvih odnosa ni privatno ni na forumu i jako cijenim pokazan individualizam i doslednost u branjenju svojih stavova...

Ja koliko mogu primijetiti ovdje ti si iznijela neke
vae privatne stvari nema veze sa mnom da se razumijemo
Onda moj stav je moj stav.to znai uopteno ali ne vezano za nekog drugog ,forumaicu ili forumaa.
Znai trebamo odvojiti jabuke i kruke...
Druga je stvar ovaj reko ovako, ovaj reko onako(to je mahalanje)...
Onda ne moram se ja staviti na neiju stranu ako je vjernik i grijei,a ne moram se staviti ni na stranu ateista koji mijenja nekom vjerniku ubjeenje.
To je moj stav i miljenje,kako ovo piem ovdje tako i stvarnom ivotu.
To kaem tebi i onoj to potpisuje
I evo nacrtau i pojasnaiti:
Smatram da me ne interesuje privatni ivot tebe i one to potpisuje,tvoj post.
Znai vaa porodica i va privatni ivot i ja to nijednim postom nigdje nisam ni pokazao...niti u...
Druga je stvar nekoga ko se tebi gore obraa i spominje tvoje dijete i iznosi stav o neemu to isto mene ne zanima(da samo kaem nije ba u redu to to onako pie -ali to je njegov stav)....Stav i moderatora da ga opomenu...ili uklone post koji spominje privatnost...Ja sam obini diskutant (ponekad se i naalim,ali ako neto pogrijeim moje je da se i izvinem,to se ne libim ni u jednom momentu ...
Meutim proitaj sama svoj post i vidjee koliko si iznijela privatnih stvari sama ....
Mene nema tu nigdje da se razumijemo ,a nije mi namjera da se mijeam u neije prepirke bez veze jo ako imam sasvim neko
tree miljenje

evo ti tvoj post pa zakljui sama:

citat:
soraya wrote:

prvo ja ne vidjeh da sam ikome odreivala kako treba da se ponaa,bez obzira da li je on deklarisani vjernik ili ne...ja za sebe kaem da sam ateista i da NE VJERUJEM u postojanje ikice i uopte u bilo kakve paranormalne stvari su meni apsolutno teko nametljive..
...logino bi mi bilo da onaj koji VJERUJE u postojanje ikice razmjeniju argumenete za i protiv....jednostavno ,meni je materijalno blie od duhovnog i ne vidim u emu je problem i zato bi to bio razlog tjeranja i mene i Mel sa teme?
e,ali ne lezi vrae pa mi po automatizmu bude OBRISAN komentar gdje ja iznesem svoje miljenje o tome,bez da se to argumentuje(po sistemu na temi mogu diskutovati samo oni koji vjeruju u boga )....to je po meni primjer totalitarizma,a nikako demokratskog prava na miljenje..

kritikovanje tobonjih vjernika nije nikakvo nametanje "mojih " svjetonazora"...
od kud pravo jednom arniu ,amcu i slinima da moraliu bilo kome o koliini popijenog alkohola ,ako obojica ljemaju i skloni su konzumiranju opijata?
od kud ovom nesretnom wejsilu pravo da ga boli k**** da li moje dijete ima za oca muslimana ili hrianina?
od kud pravo jednom arniu da Mel nazove izdajicom jer je udata za stranca,afira,....bla ablalalalalalalaal i kave sve ne gluposti?
od kud pravo jednom borbenom da moje dijete proglaava ustaicom jer joj je otac hrianin a ja "nikakva bonjakinja" (tz star ili kako se ve zove nick iz plejade tih "vjerujuih bonjaka) ?
od kud pravo jednoj Aidi da bude osjetljiva samo na svoju djecu kada Hafizovi za vehabije ustvrdi "oni dolaze po nau djecu",a nee da vidi patnju roditelja iju su djecu kriminalci iz vehabijskog pokreta ve odveli i do psihijtrijskog lijeenja doveli?...
o prodavanju potenja pojednih "finih i potenih" gospoja i gospode,koji moraliu po forumu ,neu...ali ako progovore zidovi mnogih hotelskih soba i prvarnika iznad nekih tuzlanskih restorana moglo bi to lano moralisanje i pokrivanje vjernitvom itekako pasti u vodu

sudija moe dakako biti vjernik i to je njegovo intimno pravo kao graanina BIH...suditi u pravosudnom sistemu BIH moe samo po sekularnim zakonima nikako po vjerskim...ne znam koji je kontekst sudija i vjernitva? i ne znam na koje to "gluposti" misli? mel je otvorila temu jer joj nije bilo dozvoljeno da o ovome diskutuje na temi koja se zove "rasprave o religijskim temama"...po meni glupost da na temu gdje se raspravlja o religijama ateisti i agnostici nemaju pravo komentarisanja....i jo neto...jako je indikativno da se preferira i favorizuje samo jedna monoteistika religij na ovom pdf-u,a to je islam,a zapanjujujue je koliko ima pristalica islama,a da o hrianstvu pojma nemaju...

16-03-2013 at 21:16 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
soraya wrote:

u vrhu teme fino pie da se radi o kritici lanih vjernika,a ne religija...

a oprostie ,ovde dobih uvrede od kamere nekih koji se ubie citirajui sure iz Kurana ,a omiljeni im je sport da prebrajaju krvna zrnca moga i tudjega potomstva, kritikuju izbor branog partnera,pijenje alkohola,jedenje svinjetine....a i sami se ne pridravaju kodexa vjere iji su navodno sledbenici
Pri tome se na temi Religijske rasprave,obriu komentari agnostika ili ateista....i onda ti meni kae da te ne zanimaju lanci o diskriminaciji ateista od strane vjernika...

Jo samo da pojasnim zato me neki lanak ne zanima i imam svoje miljenje..
Prije par dana itam u novinama da je inspekcija pronala svinjsko meso u produktu koji se zove "kebap".
Moje je da donesem neki realni zakljuak i ne vjerujem 100% napisanom lanku.
Razlog
Restorani brze hrane u svoj toj utakmici osvajanja trita imaju u pozadini i jedan dio psiholoko-propagandne djelatnosti,oblatiti konkurenciju,a samim tim dobija nove muterije...
Ja bih osobno malo odvojio od toga.
Razlog
na primjer McDonald's vidi konkurenciju u tom lancu kebapa i plasira vijest u novinama (na neki nain)...
Ili slina komercijalizacija sa lijekovima.plasira se vijest o nekoj "delfinskoj" gripi koja farmaceutskim firmama pribavlja milijarde ,prodavanjem magle-naravno....
ta ima veze sa temom .
Ima i te kako ima.
Recimo primjer da je jednostavno jako bitno da neko iz tih farmaceutskih firmi ubijedi ljude u neto (lani farmaceuti)...da zatim pribave ogromnu korist u cilju prodaje nekih moda ak i nedovoljno ispitanih lijekova....

Tako da ja recimo mogu biti skeptian u svrsishodnost tih lijekova,ako jedna recimo poljska,odbija da kupi te lijekove....

Onda o tim vehabijama i njihovom finansiranju ne bih to je tema za sebe...isto kao i o finansiranju crkve ili neke druge sekte...
Ako pogleda bilo koji drugi dravni aparat,shvatie da je masa nehljebara koji ive od poreza...
Na siciliji ima masa ljudi koji jednostavno ive u okrugu koza nostre,i simpatiu je...
S druge strane uticaj drave da razbije taj lanac je ogroman,ali narod se jednostavno suivio s time i mora pronai nain da opstane,tako da je kod njih sve neka normala...

Uticaj crkve i islmske zajednice na naem podruju je postao jako veliki iz razloga to smo na naem teritoriju imali jedan krvavi rat...Ne zaboravimo da je Bosna i Hercegovina jedna tromea,gdje se sueljavaju uticaj katolicizma,pravoslavstva i islama...
Teret je na tim ljudima da moraju iznijeti na leima hara od drave i religije...
Tako stotinama godina i svi gledaju da se doepaju neke vlasti i propagiraju svoja ova ili ona ubjeenja...

A jesam se rasprio
16-03-2013 at 21:48 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

icon Re: Kritika laznih vjernika

citat:
djecko wrote:

Druga je stvar nekoga ko se tebi gore obraa i spominje tvoje dijete i iznosi stav o neemu to isto mene ne zanima(da samo kaem nije ba u redu to to onako pie -ali to je njegov stav)....Stav i moderatora da ga opomenu...ili uklone post koji spominje privatnost...Ja sam obini diskutant (ponekad se i naalim,ali ako neto pogrijeim moje je da se i izvinem,to se ne libim ni u jednom momentu

Konano si stisnuo petlju da napie ono to si trebao napisati u svom prvom komentaru...

Nita lino To je samo
"presipanje iz praznog u uplje"
Sve je to draga Esma voda .
Svako svoje zato ima svoje "zaoto"

Hou da kaem da je tema mogla biti malo drugaije formulisana.

---------
Kad ovjek realno razmisli to je ba tako...

ivi i pusti i druge da ive

pa ja ti fino odgovorih da si tu mudru sentencu o "ivljenju i putanju drugih da ive " napisao pogrenim osobama

citat:
djecko wrote:

Onda o tim vehabijama i njihovom finansiranju ne bih to je tema za sebe...isto kao i o finansiranju crkve ili neke druge sekte...
Ako pogleda bilo koji drugi dravni aparat,shvatie da je masa nehljebara koji ive od poreza...

Uticaj crkve i islmske zajednice na naem podruju je postao jako veliki iz razloga to smo na naem teritoriju imali jedan krvavi rat...Ne zaboravimo da je Bosna i Hercegovina jedna tromea,gdje se sueljavaju uticaj katolicizma,pravoslavstva i islama...
Teret je na tim ljudima da moraju iznijeti na leima hara od drave i religije...
Tako stotinama godina i svi gledaju da se doepaju neke vlasti i propagiraju svoja ova ili ona ubjeenja...

A jesam se rasprio

ako su vehabije posebna tema ,prvo zato ih spominje,a drugo ako si ti raspoloen da finansira crkve,vehabije i sekte,slobodno ti niko tebi ne brani...ja u ovoj dravi radim i plaam porez i nepada mi na pamet da razbijam glavu time kako se finansira sicilijanska mafija...sasvim nam je dovoljna ova naa domaa (da opet citiram estana) "kleronacistiko-konstitutivna mafija" i veliki sam pristalica toga da i vjerske zajednice trebaju plaati PDV isto kao to ga plaam i ja...ne znam kako je kod tebe Djeko ,ali ja koliko znam u sekularnim dravama vjerske zajednice i njihovi uposlenici treba da budu to dalje od dravnog budeta..

ne mogu dalje,nalakirala sam nokte ,pa da ne pokvarim lak

[Edited by soraya on 16-03-2013 at 23:11 GMT]
16-03-2013 at 23:07 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
soraya wrote:

ako su vehabije posebna tema ,prvo zato ih spominje,a drugo ako si ti raspoloen da finansira crkve,vehabije i sekte,slobodno ti niko tebi ne brani...ja u ovoj dravi radim i plaam porez i nepada mi na pamet da razbijam glavu time kako se finansira sicilijanska mafija...sasvim nam je dovoljna ova naa domaa (da opet citiram estana) "kleronacistiko-konstitutivna mafija" i veliki sam pristalica toga da i vjerske zajednice trebaju plaati PDV isto kao to ga plaam i ja...ne znam kako je kod tebe Djeko ,ali ja koliko znam u sekularnim dravama vjerske zajednice i njihovi uposlenici treba da budu to dalje od dravnog budeta..

ne mogu dalje,nalakirala sam nokte ,pa da ne pokvarim lak

[Edited by soraya on 16-03-2013 at 23:11 GMT]

Crkveni porez nije obavezan za one koji nisu krani(ili ateist,meutim ovisi od kantona do kantona),plaa se sa optinskim i kantonalnim porezom....
Za firme(pravna lica) je obaveza plaanja crkvenog poreza u optini(opini) u kojoj je sjedite ili jedan dio ...
Zakonom regulisano ...
16-03-2013 at 23:20 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
djecko wrote:

Crkveni porez nije obavezan za one koji nisu krani(ili ateist,meutim ovisi od kantona do kantona),plaa se sa optinskim i kantonalnim porezom....
Za firme(pravna lica) je obaveza plaanja crkvenog poreza u optini(opini) u kojoj je sjedite ili jedan dio ...
Zakonom regulisano ...

pa sam si izabrao dravu u kojoj e ivjeti znam za to plaanje poreza i znam da su mojoj ujni donijeli medaljon sa likom DM u bolnicu kada se porodila...naravno vrlo su ljubazni i nikome nita ne nameu...dajida se fino zahvalio i odbio ...i naravno ne plaa taj crkveni porez nikome i nikada ga nije plaao...

znai nije pod moranje
16-03-2013 at 23:45 | Ukljui u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest

Ko su pravi, a ko lani vjernici (proitao sam uvodni post, ne i itavu raspravu)?

17-03-2013 at 14:26 | Ukljui u odgovor
laly
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

ja bi malo preformulisala pitanje i pitala:
zar se moze "lazno" u nesto vjerovati?

17-03-2013 at 14:33 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
laly wrote:
ja bi malo preformulisala pitanje i pitala:
zar se moze "lazno" u nesto vjerovati?

itekako da moe...pogledaj izjave javnih linosti,politiara ,klerika...svakome od njih puna usta jedinstvene drave Bosne i Hercegovine ,a sve rade na tome da da je poderu...A naroito ovi koji se pri tome jo pozivaju na Boga ...

[Edited by soraya on 17-03-2013 at 14:55 GMT]
17-03-2013 at 14:54 | Ukljui u odgovor
laly
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

citat:
soraya wrote:

itekako da moe...pogledaj izjave javnih linosti,politiara ,klerika...svakome od njih puna usta jedinstvene drave Bosne i Hercegovine ,a sve rade na tome da da je poderu...A naroito ovi koji se pri tome jo pozivaju na Boga ...

[Edited by soraya on 17-03-2013 at 14:55 GMT]

za mene to nema veze sa vjerovanjem, vise mi je to kao lazno predstavljanje a ne vjerovanje, a to nam je lako prepoznati.
evo ja recimo vjerujem u zakone, pravnu regulativu, ali znam ih i krsiti, recimo predjem ulicu na crvenom, odmah sam prekrsila zakon, ali i dalje vjerujem u njega, a svjesna i toga da krsim. ja ne mogu reci da je moje vjerovanje u zakon "lazno" jer prekrsim odredjena pravila , nego jednostavno svjesna sam svoje odgvornosti za prekrsaj i posljedica koje mogu snositi.
17-03-2013 at 15:12 | Ukljui u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest

A ne, to se ovim lanim moralistima i ocjenjivaima neijeg vjerovanja nikad ne moe desiti. Oni potuju sve zakone, znaju tano ko je pravi, a ko lani vjernik i, po pravilu, dolaze iz porodica tradicionalnih pravih vjernika.

[Edited by VV Cephei A on 17-03-2013 at 15:17 GMT]

17-03-2013 at 15:16 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Amricacurica, Boa, Chuchi, decko_s_osmjehom, eb32223, J.S, jacavip, kike, lopov, lutalica, neda81, rozimado, SanjaM, sanko29, unxpected, zule
FORUM : Religija i filozofija : Kritika laznih vjernika New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net