Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

citat:
ZEHRUDIN wrote:



Cisto sumnjam.

Evo kako to radi ZAPAD. E sad, do koga je, ostavljam citaocu da donese svoj sud.
A sto se tice tvrdnje da se samo poznati i pali borci i sl. ukopavaju na "neodredjeno" vrijeme, rekoh vec, otvori oci, prosetaj, pogledaj...nije zabranjeno a ni sramota.
Evo, Islamsko novo mezarje u Becu, staro je u sklopu Centralnog groblja, ali je vec popunjeno...



Uploaded with ImageShack.us

...



cisto sumnjas sta cu ti ja onda dalje objasnjavati kad ti vec svoje xakljucio

[Edited by tesnim87 on 03-04-2013 at 19:00 GMT]
03-04-2013 at 18:58 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

U Svedskoj se preko 80% ljudi danas kremira,tako da je sahrana odavno historija ovdje.I kazem ko se sahrani,postoje ta pravila na otkupu za odredjen broj godina

Muslimanima vjera zabranjuje kremiranje tako da sahrana jedino dolazi o obzir

Muslimansko groblje u Svedskoj:

http://www.svenskakyrkan.se/Sve/Bilder/Bilder/1c255ac8-3e20-48ea-af90-e9c52056bd94.jpg

[Edited by tesnim87 on 03-04-2013 at 19:04 GMT]

03-04-2013 at 19:01 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
tesnim87 wrote:
na zapadu kupis zemljiste na 10 godina,kad prodje 10 ako ti tvoji potomci ne plate na jos 10 godina onda se grob iskopava i bude slobodan za sljedecu osobu.Oni koji nemaju djecu teze prolaze

mislim da u prosjeku jedan grob traje 40 godina,jer ne placaju generacije toliko dugo,dok su djeca ziva,i unucadi,a poslije se to zaboravi

I to je meni skroz bezveze,nemas mira ni mrtav,zato je nas islamski vakuf zakon,,dakle u mezaru si dok priroda ne uzme svoje i onda te nema nikako ,i to je to.Kod nas se na to jako pazilo uvijek,znam da su dok god postoji i najmanji trag nisana ljudi pazili mezar i nisu dirali,ima ih i preko 100 godina starih.Idite na sarajevski Alifakovac,ima iz vremena osmanlija

to na zapadu neces naci osim ako je osoba neka bitna licnost

[Edited by tesnim87 on 03-04-2013 at 04:25 GMT]

jel ti to generalno ili samo o "islamskim post-mortem obicajima na Zapadu"? i stvarno , o kojem ti to "zapadu" ...ako je generalno , znam da je Opstina zaduzena za sva groblja...eh sad , postoje 1. vjerska "zajednica" koja otkupi X mjesta ,2. vjerska zajednica koja ih otkupi Y itd ...a manjine ko manjine - obicno nahebu i poslije smrti
...
Uglavnom obicaj je da se sahrani 2 m pod zemljom na max. 10 god...da priroda odradi svoj poso . Poslije 10 godina vade "kosti" i oslobadjaju mjesto za sljedeceg . Posmrtni ostaci idu u ono sto lici na "visoke zidove" okolo a to su ustvari "vertikalna groblja" gdje svako ima svoju sredjenu ,mermerom hermeticki zatvorenu "ladicu" i tu ostanes za vjeke vjekova . Sto se cijena i plozaja tice ... eh, tu je sve ista prica - ko ima para dobije ladicu s pogledom (na more,planine...) kupi nize spratove , prodicne grobnice itd . Ono sto se redovno placa je svjetlo i odrzavanje cistoce , ako pordica ne placa , iskljuce ti struju -isto ko kad si ziv!
Licno mislim da je "kremacija" najbolje rjesenje ...ali naravno sve zavisi od "vjerskih propisa" i onih koji ih postuju . Prije je spaljivanje bilo vjerski (po Bibliji) "grijeh"... sad vise nije ....Najbolje kupit finu urnu i svako svog pokojnika nek nosi kuci ...
...
Nije ni "zapad" svugdje isti, ima i ovdje istih problema ...vezanih naravno za novac, te vjerske organizacije, politiku,korupciju i opstinske vlasti... a o privatnim firmama koje se tim bave da i ne govorim ......
03-04-2013 at 19:18 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

03-04-2013 at 19:23 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
MelMel wrote:

ko ba gleda u to more, planinu? bezbeli posjetioci. oprostite mi, nije tema za smijat se, ali eto. sorry.

...pa pokojnici, cuj tebe...
...ima ljudi koji ZELE da im mrtvi pocivaju na najljepsim mjestima
03-04-2013 at 19:33 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
MelMel wrote:

pa rekla sam sorry.


meni ne moras...
03-04-2013 at 19:46 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:



oj majko
nije smijesno zaista al moram


pa zar nije?
...de da i namignem , ovo je delikatna tema, svako je tumaci na svoj nacin ...zmajerice ko kome sta, pa et belaja...
03-04-2013 at 19:50 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

Kasno je za ispravljati krivu drinu, ne kopa se na Tušnju od rata, nego mnooogo godina prije, i sve od poèetka je ukopavano bez nekog posebnog reda, hoæu reæi razmaka, i baš je teško pristupiti mezaru koji nije blizu staze, ja ne volim da stajem po onim betonskim okolicama, niti volim da stajem po mezarima dok se popnem jednim èlanovima porodice na mezar ( tri su jedan do drugog), fino preðem cik cak oko mezarova, a onda kad krenem gore na vrh mezarja ostalim èlanovima, niti mogu da nastavim odatle, niti mogu poprijeèiti u desno pa na stazicu, nemoguæe je a da se ne staje po okolicama, tako da se moram vratiti opet cik cak pa onda sa samog malte ne ulaza krenuti gore stazom na vrh.

Kao i Aida, slažem se da su trebali onu stazicu izbetonirati do vrha jer je baš teško popeti se gore kad je mokra zemlja

03-04-2013 at 19:50 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:



ma u pravu si al tako mi je smijesno kako si to rekla

aj did it maj vej ...ko i uvijek
03-04-2013 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

citat:
Tanitha wrote:



O tome raspravlja i Engleska,pitali su razne crkve i islamsku zajednicu i svi kazu da se ne kosi s vjerskim zakonom.Ali "vadili" bi samo iz grobova koji su stariji od 100 godina



[Edited by tesnim87 on 03-04-2013 at 19:59 GMT]
03-04-2013 at 19:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 56
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Alora, bh.zmaj, crveni baron, Hari, JaSoN, Komsija, lbosankic, LeaM, leny, Lepida, rooky, savara, Senko 11, septembar, sitni_terorist, suncokret, toti, yigigcelik, _Username_
FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice