Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Moj izbor - selo/grad?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Shaban wrote:
Èitav sam život u Gradu. Ovo grad namjerno pišem velikim poèetnim slovom. Zašto? Jedan je Grad jedna je Tuzla bez obzira kakva je ona i kako je sada doživljavaju. Sjeæam je se 1980 i moje prve fudbalske utakmice, koju sam gledao na Tušnju sa svojim ocem. Sjeæam se i rekreacija koje je imao moj otac (na koje je vodio mene) na Ircu/Tušnju/Batvi. Sjeæam se Korza snijegom pokrivenog i mene i buraza kako nas otac na sankama vuèe po njemu. Sjeæam se one moje Osnovne škole M.Merdžiæ i onih topola visokih ispred nje i one biste na brežuljsku gdje smo se kao djeca marisali da dokažemo svoju muškost. Sjeæam se kaldrme gdje odrastoh i æumura i rudarske žice po njemu, radi koje isporismo silne gaæe materine da bi došli do gumica za praæke i æumurki kojima ratovasmo protiv drugih mahala, poglavito one do Plavog mosta. Krekin æumur naravno bjaše
Sjeæam se mirisa mahala od ramazanskih lepina, pomiješanog sa dimom od svježe iscijepane bukovine, koji dopiraše iz pekara starih Tuzlanskih majstora.
Majkine/Nenine baklave i nutme i kadaifa i boze i linunade i kenijade i æevapa iz SB iz LM iz SA... Sve je drugaèije bilo.
Sjeæam se ja još mnogo toga iz moga Grada ali mi je malo prostora i malo vremena da to ovdje sve istresem iz sebe.
Tu mi ostade sva djeèaèka romantika, na onom vrelom asf(v)altu koji mirisaše (jebo majku ako nije mirisalo) na onaj meni fascinantan miris vrelog katrana danas ekološki neprihvatljiv,i u ono vrelo au(v)gustovsko veèe ispred Jalske džamije, kadno se magistrala praviše.
I onda doðe vrijeme novo i kafiæi od Piketa, Renate, Mapeta, preko Stelekta do Hulia, Æase i Enesa i A2 i brojnih drugih koje zaboravih spomenuti. I vrijeme Rata. I ovo vrijeme Mira.
I iskreno da vam kažem ja sam umoran. Ne od Grada nego od ljudi u njemu. Od ove gorèine, zluradosti, šupanluka... Umoran sam od ove alijenacije. Od Malograðanstine.
Ma umoran sam od sebe jer ja sam kao i moj Grad sve to pomalo i ništa od toga.

A selo? E narode Selo je to moja srednjoživotna utopija. Ono èemu ja težim. Miru, tišini, mirisu livade, voæke u cvatu, mirisu zrelog ploda i mirisu roštilja u sumrak dana (o bokaliæu vam neæu danas).
Imate mahanje


Hvala Ti Sabane na ovom opsirnom i predivnom postu. Kao da sam film gledala. Pogotovo kad si pomenuo moju skolu Muharem Merdzic, sankanje cumur...Imas i ti mahanje

Kad sam bila dosta mladja ni pomisliti nisam mogla da zivim na selu...kucu imam u gradu u Bosni, jednu u manjem gradicu na moru sa nekih 500 kvadrata okucnice i slusam pticice dok pijem jutarnju kafu na terasi. U Njemackoj imam cetvorsoban stan, nije moj placam kiriju i jedva cekam vikend da idem na vikendicu da uzgajam voce i povrce da se veselimo sa drustvom daleko od grada. Razmisljamo ozbiljno da kupimo zemlju negdje u predgradju ili na selu, da imamo ogroman ranc kao Bongo
Zakljucak: Nikad ne reci nikad. Da mi je neko rekao prije 20-30 godina da cu danas razmisljati ovako ne bih mu vjerovala. Stari se polako....je li ono Saban pjeva?

P.S. A sto se tice ljudi iz grada i sa sela, ima papaka i dobrih dusa svugdje na planeti.

[Edited by Shiva on 10-01-2014 at 17:27 GMT]
10-01-2014 at 17:16 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

Kad se sjetim nekad ... Ne smijem dalje

Meni životni cilj postao gumenjarke na nogama, pantole radne džeparice, prsluk takoðer pun džepova za kojekakve šarafe i sliène ðiðe , oko pasa radni pojas.... i opleti po meraji. Obavezno barem jedan veeeliki æuko da skaèe oko mene.
Nije mi mrska pomisao da na pijaci prodajem ono što uberem, izvrcam itd. Pravi pijaèar.

Prošle hefte išli po brdima okolo i nabrali šipka za pekmeza. Kupovni i domaæi razlika drrrrastiæna! Sutra jope vatru tabanima, vjetar petama.
Prije mi bio æeif po èaršiji subotom malo prozujat a sad mi vala mrsko.
Došlo vrijeme da èovjek od "seljaka" može bježat jedino na selo. Meni uopšte nije jasno kad nastade pojam "seljak" kao nešto pogrdno. Koliko li samo je najveæih faca bivše nam države porijeklom sa sela.

10-01-2014 at 19:45 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
bdirlija wrote:
Kad se sjetim nekad ... Ne smijem dalje

Meni životni cilj postao gumenjarke na nogama, pantole radne džeparice, prsluk takoðer pun džepova za kojekakve šarafe i sliène ðiðe , oko pasa radni pojas.... i opleti po meraji. Obavezno barem jedan veeeliki æuko da skaèe oko mene.
Nije mi mrska pomisao da na pijaci prodajem ono što uberem, izvrcam itd. Pravi pijaèar.

Prošle hefte išli po brdima okolo i nabrali šipka za pekmeza. Kupovni i domaæi razlika drrrrastiæna! Sutra jope vatru tabanima, vjetar petama.
Prije mi bio æeif po èaršiji subotom malo prozujat a sad mi vala mrsko.
Došlo vrijeme da èovjek od "seljaka" može bježat jedino na selo. Meni uopšte nije jasno kad nastade pojam "seljak" kao nešto pogrdno. Koliko li samo je najveæih faca bivše nam države porijeklom sa sela.


Seljaka vise nema u smislu rijeci iz daleke proslosti.
Danasnji seljak je cestito i posteno radno celjade ( sad' ce Aida da replicira sa, pa zar i gradjani nisu cestiti ),danas je carsija puna insana loseg karaktera, nije to vise kao sto je nekada bilo, dans selo u odnosu na davna vremena prednjaci.

Apropo kuca i velike cijenje gradnje.
Dajem ti za pravo da se danas kuca moze po jako povoljnoj cijeni nabaviti u odnosu na stan, ali to ima svoje zasto...ogromna je nestasica novca i enormna je razlika u odrzavanju kuce i stana.

Ipak, isplatnije se u ovoj trenutnoj nestacici novca odluciti za kucu u odnosu na stan.
Stan od 90 m² kosta nekih 180 hiljda KM, dok se kuca u selu ili pregradju moze nabaviti za dobrih 100 hiljada KM, normalnih manjih kuca sa 140 m² stambenog prostora na TK moze se kupiti i za 60-80 hiljda KM uz male popravke.
10-01-2014 at 20:15 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Mi planiramo za 10-ak godina max. preseliti u Grabovicu, kakvu kucicu u cvijecu sklepati, ili vikendicu preurediti. Najstarijeg potomka cemo ostaviti u stanu (tad ce biti veelika ) al' dabogda da i ona ne dodje u onu ljepotu za nama

10-01-2014 at 20:25 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
bdirlija wrote:
Došlo vrijeme da èovjek od "seljaka" može bježat jedino na selo.




10-01-2014 at 20:47 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

moj izbor je na pola
niti sam u strogom centru, niti sam na selu

10-01-2014 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
bdirlija wrote:

Prošle hefte išli po brdima okolo i nabrali šipka za pekmeza. Kupovni i domaæi razlika drrrrastiæna! Sutra jope vatru tabanima, vjetar petama.



Da nije malo kasno za pekmeza, možda je dobar za osušiti za èaja, ali za pekmeza ne znam baš . Mislim da ga je mraz dobro "ubio" prije ovog zatopljenja, izgubio je rumenilo i svježinu tak da ono.....
elem,
Što bi rekli drevni Egipæani:
"100 je sela okolo Meðaša, najljepša je Kalesija našaaa"
11-01-2014 at 00:22 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
daleko wrote:


Da nije malo kasno za pekmeza, možda je dobar za osušiti za èaja, ali za pekmeza ne znam baš . Mislim da ga je mraz dobro "ubio" prije ovog zatopljenja, izgubio je rumenilo i svježinu tak da ono.....
elem,
Što bi rekli drevni Egipæani:
"100 je sela okolo Meðaša, najljepša je Kalesija našaaa"



Upravo suprotno kolega Šipak za èaja se bere dok nije zreo, tek kad poène dobijat crvenu boju. Tada ima najviše vitamina C. Barem prema struènoj literaturi. Tucakov & ostala kompanija. Za pekmeza ga mora omekšat prvi pravi mraz. Redovno vikendom obilazio okolne grmove šipaka i tek skoro postadoše dovoljno mekani. Ove godine slaba zima pa se može i sad brati. Pravo dobar, mekan taman koliko treba a još crven. Treba ih ostaviti na grmu dovoljno i za neke tièice kojima, kada snježina zapada postanu osnovni izvor prehrane i preživljavanja.

Bila na HRT-u prije koju godinu serija Šumski kuhar. Tip po imenu Antun Rudan vodio, hodao po Velebitu i skupljao te tamanio travke oko sebe. Ne mogu da naðem njegov recept za šipakshake. Plaho mi se svidio napitak. Odlièan je Ray Mears i njegove emisije o ishrani u prirodi. Ja na predzadnjem sajmu knjiga kupio i Enciklopediju samoniklog jestivog bilja Lj. Grliæa. Sad tražim treæe izdanje s boljim slikama a u džepu mi vazda mali Atlas ljekovitog bilja Nezira Tanoviæa. Naoružan do zuba


11-01-2014 at 09:55 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Crvena starka wrote:
Mi planiramo za 10-ak godina max. preseliti u Grabovicu, kakvu kucicu u cvijecu sklepati, ili vikendicu preurediti. Najstarijeg potomka cemo ostaviti u stanu (tad ce biti veelika ) al' dabogda da i ona ne dodje u onu ljepotu za nama


I nama Grabovica izgleda privlaèno. Kada šetamo, iz Soline prolazimo iznad Grabovice pa kroz šumu skoro do Tetime dguramo.
Lièno su nam na prvom mjestu za kupit plac za kuæu istoèni dijelovi. Grabovica, Solina i koji kilometar dalje. 3/4 života provedoh na kilometar i manje od mjesta roðenja, bolnice Gradina. Prve 3 na Ircu kod bivše Rudarske škole, poslije ispod same Gradine, pa Sjenjak i sad Slavinoviæi na oko 2 km.
11-01-2014 at 10:02 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Bongo wrote:


Seljaka vise nema u smislu rijeci iz daleke proslosti.
Danasnji seljak je cestito i posteno radno celjade ( sad' ce Aida da replicira sa, pa zar i gradjani nisu cestiti ),danas je carsija puna insana loseg karaktera, nije to vise kao sto je nekada bilo, dans selo u odnosu na davna vremena prednjaci.

Apropo kuca i velike cijenje gradnje.
Dajem ti za pravo da se danas kuca moze po jako povoljnoj cijeni nabaviti u odnosu na stan, ali to ima svoje zasto...ogromna je nestasica novca i enormna je razlika u odrzavanju kuce i stana.

Ipak, isplatnije se u ovoj trenutnoj nestacici novca odluciti za kucu u odnosu na stan.
Stan od 90 m² kosta nekih 180 hiljda KM, dok se kuca u selu ili pregradju moze nabaviti za dobrih 100 hiljada KM, normalnih manjih kuca sa 140 m² stambenog prostora na TK moze se kupiti i za 60-80 hiljda KM uz male popravke.


Nikako da se oslobodim tog glupavog pojma "seljak", malo malo pa izleti. A æeif mi koju protabirit s kakvim pravim seljakom oko tih seljaèkih tema. Kako i ðe šta posijat itd. Baš mi proradio seljaèki gen

Sad upravo "studiram" šta i kako oko kuæe.
Gledajuæi ove naše okolo nikako mi ne izgledaju kako treba. Radije æu si odvalit od kvadrature treæinu i uložit u kvalitetnu gradnju. Toplinska i hidroizolacija uraðene kako treba, dobra zaštita od vlage.... mogu produžit vijek trajanja kuæe kao i debelo smanjit troškove održavanja.
Ljudi veæinom prave kuæerine koje ne mogu nikad nit' završit, nit' održavat, nit' zagrijavat...
Nama ne treba veæe od max. 100 kvadrata, ma ni toliko. Prosjeæan trosoban stanèiæ da gosti imaju gdje prespavat. Jedino mi treba solidna radionica. Ionako bi najviše vremena provodili napolju, po bašèi èaèkali isl. Samo za pobjeæ od nevremena, prespavat.... Ne kažu stari džaba "u stanu se stanuje a u kuæi živi".
Tek sad skonta onu pjesmu koja mi zagorèavala život kad sam služio JeNeA u Beogradu.
Amerika, Amerika
zemlja velika
ali metar moga sela
Amerika cela ...
Oj kako sam ovo mrzio... Svako šugavo jutro i cijelu šugavu obuku... E vala na narodnjake se nemrem navuæ' nema šanse, makar sad ponešto i razumio o èemu pjevaju. Ali su mi ovi "urbani" folkeri ipak omraženiji.

[Edited by bdirlija on 11-01-2014 at 10:27 GMT]
11-01-2014 at 10:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Moj izbor - selo/grad? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice