Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Moj izbor - selo/grad?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Shiva wrote:




Naravno da je drugacije na selu nego u gradu, mislim na nasa sela. Ali isto tako od grada do grada od sela do sela je drugaciji mentalitet...I kad kupis kucu u gradu ti neznas kakav ti je komsija je li primitivac ili ne ali znas ko si ti.

Da mi djeca ne moraju u skolu ja bih najradije zivjela na selu, manje stresa vise odmora.
Proizvodila bih sama hranu koju jedemo i udisala cistu havu. Sve je sada spricano i hormonski preradjeno ma fuj sto nas truju sa genetski modicifiranom hranom.

Evo ova dva brata kod Beograda su napravili, po meni dobar potez.

http://zelenenovine.wordpress.com/razno/crna-trava-pobegli-iz-beograda-u-planinski-raj/


[Edited by Shiva on 20-01-2014 at 00:24 GMT]


Upravo u tvom od mene umanjenom postu zapade mi u oco prva recenica: "Naravno da je duracije na selu nego u gradu".

U kom smislu rijeci si mislila da je drugacije, nagovjestava se naravno negativnost.

Sim da imam kucu na selu, i dolazim dva puta godisnje na dopust sa moje strane jedina negativnost je sto brzo ne mozem otrcati do trafike po novine i pekare po svjeze zemicke.

Ali u danasnjem vremenu, i nemamo neku potrebu za novinama, nasi raznovrsni portali su brzi nego traficari.
Friskih zemicka imamo i na selu.

Mi slabo sta u carsiji kupujemo pored sela u okruzenju...svjeze voce i povrce, svjeza jaja, svjeze mlijeko, cist prorodni med.
I nezaboraviti je frisko meso, u gradskim mesnicama ga nikada nismo kupili, taze meso od seljaka/poljoprivrednika.

Ja u sustini vidim malu razliku izmedju sela i grada, haman da je nema, u svim takoreci selima kuce su moderno namjestene, internet kao i drugi vid komunikacije je na najvecem nivou.
Moja primjedba naspram komsija bila je njihova mala ekoliska svijest, za njih je bilo sasvim razumljivo smece istresti u obliznji potok, rijeku ili provaliju.

Ja i moji ukucani nikada to nismo cinili, svakog ili svakog drugog dana neko je putovao u carsiju, a na ulazu u carsiju su postavljene kante za smece, tu smo nase smece odlagali.

Na pocetku za njih smo pomalo bili smijesni, ali danas par komsija cine isto sto mi vec godinama radimo.

U selu danas vidim velike prednosti u odnosu na grad ako nista drugo, sigurnost, ali pod uslovom da moramo biti mobilni, ko je na selu, taj po svaku cijenu mora imati auto.



20-01-2014 at 01:00 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Bongo wrote:


Upravo u tvom od mene umanjenom postu zapade mi u oco prva recenica: "Naravno da je duracije na selu nego u gradu".

U kom smislu rijeci si mislila da je drugacije, nagovjestava se naravno negativnost.

Sim da imam kucu na selu, i dolazim dva puta godisnje na dopust sa moje strane jedina negativnost je sto brzo ne mozem otrcati do trafike po novine i pekare po svjeze zemicke.

Ali u danasnjem vremenu, i nemamo neku potrebu za novinama, nasi raznovrsni portali su brzi nego traficari.
Friskih zemicka imamo i na selu.

Mi slabo sta u carsiji kupujemo pored sela u okruzenju...svjeze voce i povrce, svjeza jaja, svjeze mlijeko, cist prorodni med.
I nezaboraviti je frisko meso, u gradskim mesnicama ga nikada nismo kupili, taze meso od seljaka/poljoprivrednika.

Ja u sustini vidim malu razliku izmedju sela i grada, haman da je nema, u svim takoreci selima kuce su moderno namjestene, internet kao i drugi vid komunikacije je na najvecem nivou.
Moja primjedba naspram komsija bila je njihova mala ekoliska svijest, za njih je bilo sasvim razumljivo smece istresti u obliznji potok, rijeku ili provaliju.

Ja i moji ukucani nikada to nismo cinili, svakog ili svakog drugog dana neko je putovao u carsiju, a na ulazu u carsiju su postavljene kante za smece, tu smo nase smece odlagali.

Na pocetku za njih smo pomalo bili smijesni, ali danas par komsija cine isto sto mi vec godinama radimo.

U selu danas vidim velike prednosti u odnosu na grad ako nista drugo, sigurnost, ali pod uslovom da moramo biti mobilni, ko je na selu, taj po svaku cijenu mora imati auto.





potpisujem od rijeci do rijeci


ja sam 7 kilometara od grada i super je...imamo 5 prodavnica i 3 kafane...i nemamo potrebe nikako ic u carsiju
seljak zakolje tele ili junca i razglasi po selu...voca i povrca nemam potrebe ni kupovat,donose mi rodjaci i komsije
20-01-2014 at 01:34 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Bongo wrote:


Upravo u tvom od mene umanjenom postu zapade mi u oco prva recenica: "Naravno da je duracije na selu nego u gradu".

U kom smislu rijeci si mislila da je drugacije, nagovjestava se naravno negativnost.Sim da imam kucu na selu, i dolazim dva puta godisnje na dopust sa moje strane jedina negativnost je sto brzo ne mozem otrcati do trafike po novine i pekare po svjeze zemicke.

Ali u danasnjem vremenu, i nemamo neku potrebu za novinama, nasi raznovrsni portali su brzi nego traficari.
Friskih zemicka imamo i na selu.

Mi slabo sta u carsiji kupujemo pored sela u okruzenju...svjeze voce i povrce, svjeza jaja, svjeze mlijeko, cist prorodni med.
I nezaboraviti je frisko meso, u gradskim mesnicama ga nikada nismo kupili, taze meso od seljaka/poljoprivrednika.

Ja u sustini vidim malu razliku izmedju sela i grada haman da je nema, u svim takoreci selima kuce su moderno namjestene, internet kao i drugi vid komunikacije je na najvecem nivou.
Moja primjedba naspram komsija bila je njihova mala ekoliska svijest, za njih je bilo sasvim razumljivo smece istresti u obliznji potok, rijeku ili provaliju.

Ja i moji ukucani nikada to nismo cinili, svakog ili svakog drugog dana neko je putovao u carsiju, a na ulazu u carsiju su postavljene kante za smece, tu smo nase smece odlagali.

Na pocetku za njih smo pomalo bili smijesni, ali danas par komsija cine isto sto mi vec godinama radimo.

U selu danas vidim velike prednosti u odnosu na grad ako nista drugo, sigurnost, ali pod uslovom da moramo biti mobilni, ko je na selu, taj po svaku cijenu mora imati auto.





U svakom smislu je drugacije da nije tako ne bi postojala ova tema. Tamo gdje se tebi, u tvojim ocima, nagovjestava negativnost sa moje strane prema selu, je sa moje strane puka iskrenost i realnost...

Ti vidis malu razliku izmedju sela i grada a ja vidim malo vecu. U onoj recenici gdje pise da mi djeca ne idu u skolu, zivjela bih na selu, sve ti se kaze.

Da bi covjek koji je odrastao u gradu i koji nema nikave korijene na selu, donijeo odluku da zivi u istom, potrebna mu je velika hrabrost!

Ja sam isla i u muzicku skolu, svirala instrumenat, i na balet, glumila u tuzlanskom pozoristu sa skolom, sama sam isla zubaru sa 10 godina, u biblijoteku po knjige i sta ja znam sta jos, sto svome djetetu ne bih mogla obezbjediti na selu ili bih ako bi citav dan provela u

Dilbere ti nisi na selu ti si u predegradju. Postoji autobus svako malo a mozes i pjeske ako ti auto zakaze.

Bongo tvoja je izreka da svi putevi vode u Rim. A kako ce djete koje zivi na selu 40-50 km odvojeno od Rima stici tamo? Ima jednom dnevno, eventualno dva puta, autobus!
Da bi stigao do autobuske stanice treba mu dva sata hoda, dok se spusti sa planine!
Znam, znam imaju svi po auto, voze i zena i covjek malo sutra. Koliko puta u sedmici dolazi medicinska sestra u improvizovanu ambulantu? Recu ti ja: jednom nedelnjo na 2-3 sata. Djeca pjesace do skole koja ide samo do cetvrtog razreda poslije putuju!Koliko ga kosta smjestaj u gradu da bi djecu skolovao?!

Neki nemaju ni telefon a kamoli internet. Prodavnica u selu nije adekvatno obezbjedjena imas par artikala i to je to
itd.

Eto to su te razlike, mada ih ima jos, i nije to negativnost nego puka realnost.
Bongo izvoli


[Edited by Shiva on 20-01-2014 at 09:38 GMT]
20-01-2014 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Shiva wrote:
Da bi covjek koji je odrastao u gradu i koji nema nikave korijene na selu, donijeo odluku da zivi u istom, potrebna mu je velika hrabrost!


Dijelim ovo mišljenje. Lijepo je provesti neko vrijeme na selu, sve je krasno, al' živjeti..nisam baš sigurna.
Kad odem na "svoje" selo, radim, crnaèki radim, družim se, uživam, ništa ne fali..al'onda poènu da me nerviraju navike ljudi koji su oko mene. Jednostavno, ne uklapam se u njihov mentalni sklop. Ni ja niti moj naèin življenja.

20-01-2014 at 09:49 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

Ja vala vidim sve manje prednosti života u gradu. Komšiluk mi je ... daleko im kuæa. Dovoljno par æelovina u ulazu da maltretira ostalih 20 stanova. Burazu mi na auto neki dan kreten bacio balon s vodom i razbio šoferšajbu. Èistaèica oèisti stubište i isti dan haos. Hrakac obavezan ukras na stepenicama. Smeæe ispred vrata stoji i smrdi par dana. Kontejneri 30 metara od zgrade i njemu/njoj mrsko prohodat nego ostavi kesu pored zgrade, da ne govorim o bacanju iste kroz prozor. Oko zgrada strahota. Snijeg nikako da padne, da nam makar pokrije sramotu. Ono jes' kad hodamo po šumi deponija svako malo. kako li samo dovuku šporet a puta nema??
Što se tièe prodavnica, eno Bingo kren'o s taktikom jedan market po kuæi. Ionako narod natrpa kolica i napuni špajz. Ja u svoj obližnji nisam navrn'o ima par mjeseci. Vazda kupujem po akcijama i onim katalozima.
Po kafanama ne hodam. Kulturni život u èaršiji nula bodova. Ako i bude èega nikakav problem skotrljat se
Novine nisam kupio ni ne pamtim. I prije kupovao samo petkom radi TV programa.

20-01-2014 at 09:56 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
bdirlija wrote:
Ja vala vidim sve manje prednosti života u gradu. Komšiluk mi je ... daleko im kuæa. Dovoljno par æelovina u ulazu da maltretira ostalih 20 stanova. Burazu mi na auto neki dan kreten bacio balon s vodom i razbio šoferšajbu. Èistaèica oèisti stubište i isti dan haos. Hrakac obavezan ukras na stepenicama. Smeæe ispred vrata stoji i smrdi par dana. Kontejneri 30 metara od zgrade i njemu/njoj mrsko prohodat nego ostavi kesu pored zgrade, da ne govorim o bacanju iste kroz prozor. Oko zgrada strahota. Snijeg nikako da padne, da nam makar pokrije sramotu. Ono jes' kad hodamo po šumi deponija svako malo. kako li samo dovuku šporet a puta nema??
Što se tièe prodavnica, eno Bingo kren'o s taktikom jedan market po kuæi. Ionako narod natrpa kolica i napuni špajz. Ja u svoj obližnji nisam navrn'o ima par mjeseci. Vazda kupujem po akcijama i onim katalozima.
Po kafanama ne hodam. Kulturni život u èaršiji nula bodova. Ako i bude èega nikakav problem skotrljat se
Novine nisam kupio ni ne pamtim. I prije kupovao samo petkom radi TV programa.

jesi l' ti u mom komšiluku
20-01-2014 at 10:01 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
hurija wrote:

jesi l' ti u mom komšiluku


More bit bidne. Mada mislim da smo svi mi sad komšije.

Evo veæ par puta debil u sitne sate na parkingu iza zgrade odšarafi neku džigeru. Jednu ili dvije pjesme, haman Ševerina, i ode. Svaki put istu pjesmu. Nemreš stiæ ni policiju zvat a eno ih u susjednoj zgradi.
20-01-2014 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
Davor2016
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 15-02-2016
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

Jeste kuæa zakon, ali samo zbog dvorišta..ja živim u potkrovlju u stanu, ljudi nema boljeg osjecaja od onog kad ljeti lezis gledas kroz krovni prozor i brojis zvjezdice

16-02-2016 at 13:30 | Ukljuèi u odgovor
Harry256
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 17-02-2016
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Moj izbor - selo/grad?

ja živim u kuæi, kuæa traži mnogo ulaganja, renoviranja, evo na ljeto sam stavljao fasadu , i trazi kuca vise troska od stana ali ipak je ljepota biti u kuci

17-02-2016 at 11:38 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Moj izbor - selo/grad?

citat:
Shiva wrote:

U svakom smislu je drugacije da nije tako ne bi postojala ova tema. Tamo gdje se tebi, u tvojim ocima, nagovjestava negativnost sa moje strane prema selu, je sa moje strane puka iskrenost i realnost...

Ti vidis malu razliku izmedju sela i grada a ja vidim malo vecu. U onoj recenici gdje pise da mi djeca ne idu u skolu, zivjela bih na selu, sve ti se kaze.

Da bi covjek koji je odrastao u gradu i koji nema nikave korijene na selu, donijeo odluku da zivi u istom, potrebna mu je velika hrabrost!

Ja sam isla i u muzicku skolu, svirala instrumenat, i na balet, glumila u tuzlanskom pozoristu sa skolom, sama sam isla zubaru sa 10 godina, u biblijoteku po knjige i sta ja znam sta jos, sto svome djetetu ne bih mogla obezbjediti na selu ili bih ako bi citav dan provela u

Dilbere ti nisi na selu ti si u predegradju. Postoji autobus svako malo a mozes i pjeske ako ti auto zakaze.

Bongo tvoja je izreka da svi putevi vode u Rim. A kako ce djete koje zivi na selu 40-50 km odvojeno od Rima stici tamo? Ima jednom dnevno, eventualno dva puta, autobus!
Da bi stigao do autobuske stanice treba mu dva sata hoda, dok se spusti sa planine!
Znam, znam imaju svi po auto, voze i zena i covjek malo sutra. Koliko puta u sedmici dolazi medicinska sestra u improvizovanu ambulantu? Recu ti ja: jednom nedelnjo na 2-3 sata. Djeca pjesace do skole koja ide samo do cetvrtog razreda poslije putuju!Koliko ga kosta smjestaj u gradu da bi djecu skolovao?!

Neki nemaju ni telefon a kamoli internet. Prodavnica u selu nije adekvatno obezbjedjena imas par artikala i to je to
itd.

Eto to su te razlike, mada ih ima jos, i nije to negativnost nego puka realnost.
Bongo izvoli


[Edited by Shiva on 20-01-2014 at 09:38 GMT]


Je l' ovo zajebancija?!
18-02-2016 at 18:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Moj izbor - selo/grad? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice