Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : Sportske vijesti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Nije ´´pomilovala´´ nego im je dozvolila da igraju i uzvratnu utakmicu.Mora, nekako Partizan da pare da

Sto se tice ´´Zrinjskog´´

Ispusili su se, osramotili su Bosanski fudbal.Gledao sam danas utakmicu Levatia-Zvijezda, i sta mogu da kazem.Jedan prelijep gol, i to je sve.Cak je Levatia, klub osnovan 1999, imali par sansi u Beogradu

Prednost od 1´´0 i nije neka, za prolaz dalje.Realno, Sarajevo ima vise sanse za prolaz u 3 kolo.I ko zna?Vrijedi sanjati, grupnu fazu lige sampiona.Izgleda, tako fino, a tako daleko

Zeljo je popusio od Newcastlea, ali to je kvalitet tada.Partizan objektivno, koliki grad imaju i budzet Beograda, posebno i od navijaca, nisu nesto pokazali.Zrinjski je klub u podijeljenom gradu, koji se samo sramoti, na svjetskoj sceni.Cak i komsije iz Sirokog, igraju sa srcem, i barem ne sramote Bosnu.Uvijek ispadnu u 1 pretkolu.Dudelange iz Luksemburga, sad mozda i Partizan.Uefa, ne zeli da se sramoti sa Zrinjskim u 2 kolu, ali opet Partizan ne zasluzuje dalje

Iskreno, da se mene pita, umjesto Platinija.Rekao bih da Partizan moze da ide dalje, ako uplate dodatnih 150 000 E, pa neka gledaju, ako zele jos nekih problema da naprave

02-08-2007 at 07:28 | Ukljuèi u odgovor
Ogi
Nivo: Forumski doajen
Strpljiv

Registriran(a): 08-12-2005
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 6443
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sportske vijesti

citat:
Jack wrote:
Nije ´´pomilovala´´ nego im je dozvolila da igraju i uzvratnu utakmicu.Mora, nekako Partizan da pare da

Sto se tice ´´Zrinjskog´´

Ispusili su se, osramotili su Bosanski fudbal.Gledao sam danas utakmicu Levatia-Zvijezda, i sta mogu da kazem.Jedan prelijep gol, i to je sve.Cak je Levatia, klub osnovan 1999, imali par sansi u Beogradu

Prednost od 1´´0 i nije neka, za prolaz dalje.Realno, Sarajevo ima vise sanse za prolaz u 3 kolo.I ko zna?Vrijedi sanjati, grupnu fazu lige sampiona.Izgleda, tako fino, a tako daleko

Zeljo je popusio od Newcastlea, ali to je kvalitet tada.Partizan objektivno, koliki grad imaju i budzet Beograda, posebno i od navijaca, nisu nesto pokazali.Zrinjski je klub u podijeljenom gradu, koji se samo sramoti, na svjetskoj sceni.Cak i komsije iz Sirokog, igraju sa srcem, i barem ne sramote Bosnu.Uvijek ispadnu u 1 pretkolu.Dudelange iz Luksemburga, sad mozda i Partizan.Uefa, ne zeli da se sramoti sa Zrinjskim u 2 kolu, ali opet Partizan ne zasluzuje dalje

Iskreno, da se mene pita, umjesto Platinija.Rekao bih da Partizan moze da ide dalje, ako uplate dodatnih 150 000 E, pa neka gledaju, ako zele jos nekih problema da naprave




Realan si Jack! Vjerujem da ce Sarajevo ici dalje!!!Napravili su najvece iznenadjenje!Partizanu treba kazna,ah treba kad klub snosi posljedice divljanja navijaca!Ali bas da se izbaci iz daljeg tekmicenja,pa i trener Zrinjskog Sliskovic je rekao da bi bilo malo previse!Nikad nece prestat divljanja nazovi navijaca u cijelom svijetu!U takvom smo vremenu!To su grupe besposlenih,neizivljenih,itd idiota koji dodju na utakmicu da rade sve ali najmanje da gledaju mec zbog kojeg se valjda i dolazi hebemu!Ja jesam navijac Partizana ali da ih treba kazniti-treba i klub treba da se kutarise takvih ,,neljudi,, i zabranit ulazak na stadion!Ne samo Partizan nego svi!Takvi ,,navijaci,, ne vole svoj klub!Zbog takvih sotona normalan svijet nemoze sebi priustit zadovoljstvo kakvo zele!Ali budale niti to vide niti cuju!Ne osjecaju!Hooligans-out
Zelim gledat utakmicu na miru!Ali hajde vidjet cemo veceras ocel se ,,dozvat,,pameti!Priznajem-pribojavam se!
Zvijezda ne treba da ide dalje  


Burek bureæke,

žvaæem žmireæke
02-08-2007 at 18:42 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Partizan - Zrinjski 5 : 0 73 minut.... a dokle ce ici ne zna se... ja im zelim 39:0

02-08-2007 at 22:04 | Ukljuèi u odgovor
Ogi
Nivo: Forumski doajen
Strpljiv

Registriran(a): 08-12-2005
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 6443
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sportske vijesti

citat:
Cope wrote:
Partizan - Zrinjski 5 : 0 73 minut.... a dokle ce ici ne zna se... ja im zelim 39:0

Cope druze nije valjda da si gledo!
Zavrsilo se tim rezultatom!Ali ja sam odusevljen utakmicom!Imao je i Zrinjski jedno 3 sto postotne sanse ali eto nisu dali gol!I sto je najvaznije kolega,samo ali samo 2 zuta kartona na cijeloj utakmici!Po jedan na svakoj strani!Igralo se muski ali bez grubosti!Totalni fair-play!Tako malo zutih se ne vidja ni na pripremnim utakmicama!Ma znao sa da sport moze biti ,,SPORT,, kad ljudi oce!  


Burek bureæke,

žvaæem žmireæke
03-08-2007 at 20:20 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sportske vijesti

citat:
Ogi wrote:

Cope druze nije valjda da si gledo!
Zavrsilo se tim rezultatom!Ali ja sam odusevljen utakmicom!Imao je i Zrinjski jedno 3 sto postotne sanse ali eto nisu dali gol!I sto je najvaznije kolega,samo ali samo 2 zuta kartona na cijeloj utakmici!Po jedan na svakoj strani!Igralo se muski ali bez grubosti!Totalni fair-play!Tako malo zutih se ne vidja ni na pripremnim utakmicama!Ma znao sa da sport moze biti ,,SPORT,, kad ljudi oce!


Gledo jasta sam imam ja SAT/AN kupio od Iracana cim sam doso a RTS/SAT prenosila uzivo, cak su i tribine, uistinu poluprazne, zvucale nekim sportskim duhom... pokoja pjesmica neprikladna tipa
" U boj krenite junaci svi "... al hajde hebo pjesmu bar je bilo mirno... a i igrali su momci obje ekipe pozrtvovano i sportski. Bolji je pobijedio naravno, ceski sudci maksimalno korektni ocjena 5+
A ova moja zelja za apsolutno prepunom mrezom Zrinjskog , samo da ne budem pogresno shvacen, ne dolazi od nekog dodvoravanja Partizanu i nije politicke prirode nego eto nesto mi muka kad se sjetim da su oteli Velezu stadion
03-08-2007 at 20:30 | Ukljuèi u odgovor
Ogi
Nivo: Forumski doajen
Strpljiv

Registriran(a): 08-12-2005
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 6443
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sportske vijesti

citat:
Cope wrote:


Gledo jasta sam imam ja SAT/AN kupio od Iracana cim sam doso a RTS/SAT prenosila uzivo, cak su i tribine, uistinu poluprazne, zvucale nekim sportskim duhom... pokoja pjesmica neprikladna tipa
" U boj krenite junaci svi "... al hajde hebo pjesmu bar je bilo mirno... a i igrali su momci obje ekipe pozrtvovano i sportski. Bolji je pobijedio naravno, ceski sudci maksimalno korektni ocjena 5+
A ova moja zelja za apsolutno prepunom mrezom Zrinjskog , samo da ne budem pogresno shvacen, ne dolazi od nekog dodvoravanja Partizanu i nije politicke prirode nego eto nesto mi muka kad se sjetim da su oteli Velezu stadion

Ma cope ba pjeva svako svoje! Dal Sarajevo,Zagreb,Beograd...
Piso sam o gore o navijacima!
Ja sam gledo fudbal i kazem ti eto da mi je najdraze sto je sve bilo u redu i jest to za sudije sto kazes!Bili su na visini zadatka kako se kaze!A za Velez i stadion jest steta!Ipak je Velez bio Velez! 


Burek bureæke,

žvaæem žmireæke
03-08-2007 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
asmir
Nivo: Forumski doajen
heljak

Registriran(a): 21-01-2006
Lokacija: nema me nigdje
Odgovori: 11587
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sportske vijesti

Kup UEFA - rezultati utakmica 2. kola

Rezultati:

Dinamo Tbilisi - Rapid Beè 0:3 (0:2)
Mika - Artmedija 2:1 (1:0)
Tobol - Groclin 0:1 (0:1)
MiPa - Blekburn 0:1 (0:1)
Besa - Liteks 0:3 (0:3)
Ekranas - Valerenga 1:1 (1:0)
Zlate Moravce - Zenit 0:2 (0:1)
Dinamo Minsk - Odenze 1:1 (0:0)
Haka - Mitjiland 1:2 (0:2)
Helsinki - Alborg 2:1 (1:1)
Rid - Sion 1:1 (0:0)
Metalurgs - AIK 3:2 (2:0)
Makabi Tel Aviv - Erdžijespor 1:1 (1:1)
Slaven - Galatasaraj 1:2 (1:1)
Bran - Suduva 2:1 (1:0)
Honved - Hamburger 0:0
Omonija - CSKA Sofija 1:1 (1:1)
Dnjepar - Belhatov 1:1 (0:1)
Kluž - Anortozis 1:3 (0:1)
Lokomotiva Sofija - Ocelul 3:1 (1:0)
Jang Bojs - Lans 1:1 (0:0)
Hamarbi - Fredrikstad 2:1 (1:0)
Kerjeng - Standard 0:3 (0:0)
Rabotnièki - Zrinjski 0:0
Široki Brijeg - Hapoel Tel Aviv 0:3 (0:2)
Bazel - Matersburg 2:1 (1:1)
Austrija - Jablonec 4:3 (2:2)
Hajduk - Sampdorija 0:1 (0:1)
Drogeda - Helsingborg 1:1 (0:1)
Danfermlajn - Heken 1:1 (1:0)
Leirija - Makabi Natanija 0:0
Atletiko Madrid - Vojvodina 3:0 (1:0) 


mjenjam dva kanarinca za dobru sevu
17-08-2007 at 08:52 | Ukljuèi u odgovor
asmir
Nivo: Forumski doajen
heljak

Registriran(a): 21-01-2006
Lokacija: nema me nigdje
Odgovori: 11587
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sportske vijesti

Bundesliga sa parolom: Za gol više

Rekordan novac izdvojen za transfere, najveæi broj prodatih pretplatnih karata u istoriji, poseta koja raste iz godine u godinu, i situacija da praktièno svako svakog može da pobedi. To je Bundesliga pred novu sezonu u jednoj reèenici.

Osamnaest timova ulazi u bitku posle koje æe samo jedni postati prvaci, još šest sastava æe u Evropu, a oni koji su slabijeg kalibra strepeæe za opstanak i u toj borbi vrlo lako može biti i pola lige. Igra za gol više, taktike trenera bez mnogo respekta i uobièajena disciplina su garant još boljeg kvaliteta nego prošle sezone. Nemci u spektakularnim transferima i dalje dosta zaostaju za Englezima i Špancima, ali njihov stil nikad nije ni bio da preplaæuju, èak i kad imaju novca za tako nešto. Da mogu da dovedu velike zvezde pokazalo se ovog leta kad je Bajern u paklenoj konkurenciji pobedio rivale u borbi za angažovanje Riberija i Tonija. Bajern je i prvi favorit, mnogi kažu i jedini, ali ipak treba saèekati i videti rasplet situacije.

Sledi analiza svih 18 timova sa osvrtom na njihov aktuelni trenutak i ambicije, ali kad je u pitanju Bundesliga ukoliko se ostvari i 50% prognoza, to je uspeh.

MSV Duizburg

Pre dve godine su u Bundesligi plesali samo jedno leto, a sada žele da se ustale u društvu najboljih gde su sedamdesetih i sredinom devedesetih bili redovno bar na sredini tabele. Finansijski vrlo dobro stoje zbog sposobnog i bogatog predsednika Valtera Helmiha, koji je treneru Rudiju Bomeru pred prošlo prvenstvo u Cvajti doveo igraèe sa kojima je zaista i morao da se izbori za povratak. Budžet im dozvoljava kupovinu igraèa koji mogu da se svrstaju u srednju kategoriju pa su tako došli Lami (PSV), Tifert (Salcburg, nekad velika nada Štutgarta i igrao je za Švabe u Ligi šampiona), Hercog (Šafhauzen), Išiaku (Briž), Majkon (Madureira) i tandem iz Crvene zvezde, koji saèinjavaju Georgijev i Ailton, èija karijera je definitivno na zalasku i kod ovog ugovora mu je najviše pomogla stara slava steèena prvenstveno u Verderu.

Na golu æe umesto Koha (otišao u zagrebaèki Dinamo) biti bivši mladi reprezentativac Tom Štarke i tu ne bi trebalo da bude problema. Imaju dosta prekaljenih igraèa koji znaju šta treba da rade kao defanzivci Šlike i Filpesku, vezisti Grliæ, Mohtari, Tararake, napadaèi Lavriè i Kurt i sve ukupno gledano je reè o timu koji nije lako pobediti. Trener Bomer je velii borac i ne malo puta su timovi koje on vodi uspevali da dobiju utakmice kad je sve izgledalo izgubljeno. Napravio je dobar odnos sa igraèima i to je svakako plus pred velika iskušenja. Jasno je da kao pre 10 godina teško mogu da raèunaju na plasman na sredinu tabele, ali ako ne budu dekoncentrisani na svom stadionu kao pre dve godine kad su izgubili masu bodova i zbog toga su ispali, popularne Zebre mogu da ispune cilj – opstanak. Tako bi obradovali navijaèe, koji su inaèe listom protestantske vere i posle MSV-a im je Glazgov Rendžers klub broj dva.

Prognoza B92: Borba za opstanak koju æe uspešno završiti samo pod uslovom da na svom terenu pobeðuju direktne konkurente. Tako bi završili najveæi deo posla.

Hanza Rostok

Posle dve godine su se vratili u Bundesligu, gde su bili neprekidno od 1995. do 2005. Iako su osnovani tek sredinom šezdesetih i u DR Nemaèkoj nisu predstavljali znaèajniju snagu, upravo su oni od svih timova te zemlje u ujedinjenoj Nemaèkoj zadržali najveæu stabilnost. Zajedno sa Dinamom iz Drezdena su igrali prvu zajednièku Bundesligu 91/92, odmah su ispali, a 1995. su se vratili. Igrom sudbine, posle 12 godina su dva aktera ponovo uèestvovala u kreiranju velikog uspeha. To su trener Frank Pagelzdorf i vezista Štefan Bajnlih koji su posle avantura u mnogim klubovima vratili da pomognu i uspeli su u tome.

U Cvajti su prošle sezone retko gubili, igrali su tvrdo i na rezultat i to se isplatilo. Meðutim, klupska kasa je poprilièno prazna i veè duže vreme vlada period štednje. Istina, i kad je Hanza imala mnogo uspeha u Bundesligi, nije dovodila skupa pojaèanja, veæ igraèe koji su dolazili kao anonimni, a odlazili su za veliki novac, kao što je bio sluèaj sa Barbarezom, Nojvilom, Akpoborijem. Ovog leta su izdvojili samo 500.000 evra za pojaèanja koja zaista nisu poznata: Menga (Osnabrik), Lense (Bohum), Oreštes (Naval), Pirs (Nordšeland), a najzvuènije ime i to uslovno je golman Vehter iz Hamburgera (bio je prvotimac HSV pretprošle sezone kad je osvojeno treæe mesto).

On æe na golu zameniti pouzdanog Šobera, a odbrana je oslabljena odlaskom pouzdanog štopera Gledsona. Tu se Pagelzdorf uzda u mlaðe snage Štajna, Sebastijana, Bilova i možda najviše u beka Langena na koga treba da se obrati pažnja. Bajnlih ima 35. godina i više nije na nivou kao kad je igrao za Hertu, Leverkuzen i Hamburger, ali i dalje ima snage za lucidne pasove što se videlo i prošle sezone. U godinama je i Ridlevic, a veteranima æe pomagati Zafer Jelen, odlièni mladi turski reprezentativac. Crnogorac Ðorðije Æetkoviæ (eks Voždovac) ima puno povrenje trenera, kao i lukavi strelac Enriko Kern, a podrška je Henge kao i Iranac Šapurzadeh.

Tim bez velikih zvezda koji se oslanja na kolektivnu i disciplinovanu igru. Mnogo puta su bili prežaljeni, ali su znali da iznenade. To je ipak bilo u vreme kad se nekako i moglo bez novca, a to je sad teže. Problem je i što 80% igraèa ili nije igralo ili je tek zabeležilo po neki nastup u Bundesligi. Moraju i da paze na navijaèe, krajnje desno orijentisane, koji se veæ više puta zagorèali život upravi kluba. Pagelzdorf je odlièan trener i sa ljubavlju radi u klubu, ali je i on svestan da æe biti jako teško.

Prognoza B92: Iako su vrlo simpatièni i borbeni moramo ih proglasiti prvim kandidatom za ispadanje.

Karlsrue SC

Više od 15 godina je tim iz Baden Virtenberga trenirao legendarni Vinfrid Vini Šefer. On je KSC od redovnog putnika na relaciji Bundesliga-Cvjata napravio klub koji je 1994. došao do polufinala Kupa UEFA i 1996. do finala Kupa, a tih godina nisu bili ispod sedmog mesta u Bundsligi. Onda se sve raspršilo kao mehur od sapunice i 1998. su ispali iz elite, a vrlo brzo èak i iz Cvajte. Brzo su se vratili iz Regionala, ali su se još nekoliko godina muèili na marginama dok prošle sezone nisu eksplodirali i suvereno se vratili gde im je mesto.

Sve se promenilo kad je za trenera došao Edmund Beker koji je ceo život u klubu i bio je praktièno sve (igraè, trener omladinaca, asistent i sad šef struènog štaba). Okupio je zanimljiv tim u kome su se našli neki zaboravljeni igraèi kao Federiko i mladiæi ponikli u Karlsrueu. Uz njegovu filozofiju da treba igrati za gol više, u Cvajti su sejali pustoš gde su stigli, a golovi su se reðali na traci. Ceo šampionat je odigran sa samo 19 igraèa, a startnih 11 je menjano samo kad se moralo. Stigli su brojni komplimenti, ali Bundesliga je nešto drugo i sad tu treba da se snaðu.

Najveæa nepoznanica je kao æe sve funkcionistai bez Ðovanija Federika koji je otišao u Dortmund sa oreolom prvog strelca i asistenta prošle sezone. Njega treba da odmeni Hajnal iz Kajzerslauterana i sad svi oèekuju da Maðar bude na tom nivou. To je praktièno jedini, ali vrlo bitan odlazak što se tièe standardnih prvotimaca. Došli su i Tim (Firt), Iašvili (Frajburg) i Gerlic (Bajern, pozajmica), svakako igraèi na koje Beker može ozbiljno da raèuna. Miler je dobar golman, Egiman izvanredan štoper, Porèelo je uz Federika bio najbolji asistent, a Kaplani i Frajs su napadaèi koji mogu da izaðu na kraj sa svakom odbranom. Dugo ih nije bilo u eliti, ali ako budu igrali kao prošle sezone, imaju èemu da se nadaju. U pripremnom periodu je bilo problema sa realizacijom, meðutim Beker nije bio zabrinut jer zna da njegova ofanzivna taktika kad tad mora da se isplati. Klub više nije u dugovima, ali je uprkos tome na spisku samo 21 licenciran fudbaler jer šef struènog štaba jednostavno ne voli da ima u timu igraèe tek da bi popunjavali broj.

Prognoza B92: Atraktivan fudbal koi igraju je dovoljan razlog da smatramo da KSC neæe ispasti iz lige i da æe biti jedan od timova koji æe steæi nove simpatizere.

VFL Volfsburg

Tim iz grada gde je fabrika Folksvagena je od 1997. u Bundesligi, a znali su da izaðu i na evropsku scenu. Prošla sezona im je bila najslabija i poput horora, ali su u minut do 12 (u 33. kolu) obezbedili opstanak bodom osvojenim u Ahenu. To je bio signal da se naprave ogromne promene koje su ukljuèile odlazak trenera Klausa Augentalera, menadžera Pandera i 13 igraèa. Za trenera je postavljen Feliks Magat (vodio HSV, Verder, Nirnberg, Štutgart, Bajern do februara ove godine), koji je èim je došao tražio novac za pojaèanja. To je i dobio i èak 12 fudbalera je potpisalo za Volfsburg. Istina, otšili su neki standarni prvotimci èiji kvalitet nikad nije dolazio u pitanje (Hanke, Hofland, Klimovic, Karhan), ali je uprava znala da mora da se krene drugim putem. Za pojaèanja je plaæeno skoro 15 miliona evra, a ono što upada u oèi i što je dobra stvar za Vukove je da nisu angažovani igraèi u godinama što je možda prethodnih godina bila greška Volfsburga. Niko od novalija nema više od 28. godina, a meðu njima se istièe tandem iz Kotbusa koji saèinjavaju Radu i Munteanu, zatim Bosanac Džeko (Teplice), Deðagah (Herta), Riter (Frajburg), Gentner (Štutgart), Bajer i Šefer (Minhen), Niang (Svolous) i najskuplji Rikardo Košta iz Porta, inaèe štoper. Portugalac se meðutim veæ povredio i to teško pa neæe igrati pola godine što je zaista veliki hendikep.

Magat je trener koji je u zavisnosti od jaèine timova koje je vodio spremao i taktiku. Kad je imao slabiji tim kao u Nirnbergu, taktika je bila defanzivna, kad nije bilo tako kao prvenstveno u Štutgartu, onda potpuno drugaèije. Njega meðutim oèekuje najveæi izazov do sad jer je u Volfsburgu napravljen potpuno nov tim,. Praktièno samo Marselinjo, Krzinovek, Madlung i golman Jenè su igrali i prošle sezone i sad sledi period kad treba uklopiti sve kockice. Novalije obeèavaju, pogotovo se veæ Džeko dobro snašao, ali još æe proæi vremena dok to ne postane kompaktna celina. Prošle sezone su kao domaæini èak i kad su bili u krizi znali da pobede i najaèe pa bi to mogla da bude karta na koju æe igrati i sada.

Prognoza B92: Magat i novi igraèi bi trebalo da garantuju Vukovima opstanak, ali se èini da bi oni hteli i više. Ako Radu, Munetanu i Marselinjo budu na nivou, biæe to lagana sezona za Volfsburg sa eventulnim plasmanom oko 9. do 10. mesta.

Ajntraht Frankfurt

Dani slave su davna prošlost za kultni tim iz Frankfurta koji je igrao i finale Kupa UEFA i osvajao nemaèki Kup i koji je od 1990. do 1995. bio u vrhu Bundeslige. Dragoslav Stepanoviæ ih je 1992. doveo skoro do titule koja je izgubljena u poslednjem minutu šampionata, nasledio ga je Topmeler koji je takoðe imao jak tim i držao ih je u vrhu. Sada je praktièno veæ 12 godina Ajntraht na periferiji zbivanja. Veæ su ispadali nekoliko puta, a i kad su u Bundesligi, sve se okonèa pukim bitisanjem i sreæom kad se ne ispadne. I sada je to jedini cilj. Bilo je bljeskova kao 2006. kad su igrali u finalu, Kupa, prošle sezone su došli do polufinala, igrali su i u Evropi, ali prodor u gornji dom Bundeslige je veæ postao nemoguæa misija. Koliko para, toliko muzike, tako je u Ajntrahtu, klubu koji ima šmek, ali koga i èesta dešavanja kao u pozorištu dosta sputavaju.

Ovog leta su angažovana samo tri igraèa i to bez obešeteæenja tako da su jedini klub koji nie odvojio ni jedan jedini evro za transfere. Od te trojice najviše se oèekuje od Iranca Mehdija Mahdavije koji je 7 godina igrao za Hamburger, a Japanac Juniæi Inamoto (Galatasaraj, eks Arsenal i VBA) uz dužno poštovanje nikad nije pokazao da je klasan igraè. Treæi novaljija je Meksikanac Galindo (Grashopers) i to je sve. Otišao je Džons koji prošle sezone nije mnogo igrao zbog povrede i Švajcarac Hugel (Bazel) tako da Fridehlm Funkel ima skoro isti tim kao prošle sezone. To je sa jedne strane dobro, ali sa druge to znaèi da se ne može krenuti napred jer je prošlosezonski sastav bio osuðen na borbu za opstanak. Golmani Nikolov i Prel nisu u vrhu najkvalitenijih èuvara mreže i to je veliki problem. U defanzivi je Grk Kirjakos pokazao zavidan kvalitet, bio je i vrlo efikasan, ali i on i Makdonac Vasoski dobijaju i mnogo crvenih kartona. Bog i batina tima je Albert Štrajt koji je sam doneo dosta bodova prošle sezone, ali je dosta ljut na upravu što ga nije pustila u Šalke, a kad imate nezadovoljnog igraèa onda to nije to. Amanatidis je vihoran napadaè, Takahara æe pomoæi Inamotu da se adaptira i trebao bi da opet bude najbolji strelac. Funkel je napravio dobru hemiju meðu igraèima što bi mogao da omete samo Štrajt i uzda u fanatiènu volju svojih izabranika. Armiji navijaèa velikog kluba je dosta tavorenja, ali izgleda da ih to oèekuje i ove sezone. Prošle je Ajntraht imao dosta remija, za svakog su bili èvrst orah, a pokazali su i neverovatne oscilacije.

Prognoza B92: Mnogi æe se favoriti opeæi protiv Ajntrahta, ali ukupan broj bodova æe biti takav da æe odluèivati nijanse da li opstaju ili ispadaju. Više od toga se ne može, a bilo bi lepo da mogu zbog ugleda koji poseduju.

Energi Kotbus

U DR Nemaèkoj je to bio minoran klub i niko ni u snu nije mogao da oèekuje da æe uz Hanzu biti najuspešniji kolektiv iz te zemlje u ujedinjenoj Nemaèkoj. Pre taèno deset godina su iz Regional lige ušli u drugu i igrali su finale Kupa što je ih je dovelo na pozornicu sa koje se ne sklanjaju. U prvom boravku u Bundesligi su proveli tri sezone, a u zimu 2005. su bili na dnu u Cvajti. Tada uprava odluèuje da za mesto šefa struènog štaba postavi dotadašnjeg asistenta Patrika Zandera koji ekipu ostavlja u ligi, a onda je veæ 2006. vraæa u Bundesligu.

Imidž Kotbusa od 1997. pa na ovamo je veliki broj fudbalera iz inostranstva, pogotovo iz Istoène Evrope. I kao po pravilu, svi dolaze anonimni, a onda se istaknu i mnogi od njih kasnije naprave sjajne transfere dobre kako po njih tako i po sam klub koji je naravno u donjem domu kad je u pitanju budžet. To se dogodilo i prošle sezone kad su Vlad Munteanu i Sergiu Radu praktièno samo ostavili Kotbus u ligu. Pomogli su i Piplica, Mek Kena, Rost i drugi, ali rumunski dvojac je bio sjajan kao i Zanderova vrlo lukava taktika, pogotovo na gostovanjima. Ovog leta su Radu i Munteanu prodati kao i Mek Kena i kasa je popunjena, a sa izuzetkom Danca Sorensena iz Mitjilenda plaæenog 1,1 milion evra ostali su potpuno nepoznati. Aloneftis (Larisa), Vahsmut (Jena), Basila (Larisa), Lerl (Drezden) i naravno Istoènjaci, meðu kojima su Hrvat Ipša (Varteks), Bugari Angelov (Levski) i Rangelov (Aue) i Rumun Burèa (Nasional). Opet ista prièa, a u Kotbusu se nadaju sa uspešnim završetkom. Pitanje je ko æe davati golove i ako to dobro bude radio Sorensen ili Kiojo onda šanse rastu. Na golu je Piplica koji se ne predaje iako je blizu ulaska u petu deceniju, a Cvitanoviæ i Mitreski odbrani daju neophodnu sigurnost. Prednost Kotbusa je i što znaju da bude realni i verovatno æe gajiti više defanzivni i oprezni stil igre svesni svojih moguænosti. Pokazali su da više nisu opasni samo u Kotbusu i sad je najbitnije da se novi fudbaleri što pre uigraju. Veæ su ispali u Kupu od treæeligaša Esena, ali to nije nikog uzbudilo jer žele sve da podrede cilju koji se zove opstanak.

Prognoza B92: Mnogi smatraju da su uz Hanzu prvi kandidat za ispadanje, ali tako je bilo i prošle sezone. Vrlo su disciplinovani i to je njihova šansa tako da ih ne treba otpisati iako æe za njih biti opasno zato što ih rivali sada bolje poznaju.

Arminija Bilefeld

Tim iz pokrajine Vestfalen koji je najviše puta ispadao i ulazio u Bundesligu. Sada æe igrati treæu sezonu zaredom (što se nije dogodilo još od sredine osamdesetih kad su i ostvarili najbolji plasman u Bundesligi), a to je 8. mesto. I Arminija je klub sa ne baš velikim finansijskim moguænostima, ali znaju da naprave konkurentan tim. Prošla sezona je bila turbulentna i promenjena su èak tri trenera, a upravo je poslednji i to Ernst Midendorp razigrao momke koji su imali furioznu i efikasnu završnicu prvenstva. Midendorp je treæi put u karijeri u Bilefeldu i ima punu podršku što je nesumljivo vrlo važno. Uprava je u prelaznom roku dovela Mijatoviæa (Firt), Langkampa (Volfsburg), N´Kosija i Fernandeza (Kajzer Èifs, Južna Afrika), Lampantaisa (AEK), Kirha (Borusija M), Ajgnera (Vaker Burghauzen). Od prodaje Vestremana u Šalke je zaraðeno skoro 3 miliona evra i on je uz Vatu praktièno jedini prvotimac koji je otišao. To znaèi da stare snage u kojima se istièu Beme, Kuèera, Zuma, Kamper, Vihniarek i pojaèanja predstavljaju kadar koji bi mogao da ostvari sasvim solidan rezultat. Veteran Hajn je na golu dobio konkurenciju u liku Fernandeza, a najveæi problem je mesto štopera odnosno dostojna zamena za Vestermana.

Arminija po tradiciji gaji fajterski stil igre i uvek ima ima igraèe koji su i duhovne voðe kao što je u ovom sastavu Jerg Beme. U špicu napada je prošle sezone eksplodirao Ajgler koji u tandemu sa Vièniarekom ili fenomenalnim džokerom Kamperom predstavlja problem za svaku odbranu pogotovo ako su razigrani Masmanidis i Zuma u ulozi asistenata. Za tim iz Bilefelda je najbitnije da se stabilizovao u Bundesligi i ostanak u njoj je prioritet. Ne plaše se kad igraju na strani, a ponekad na svom Almu (staro ime, zvanièno se stadion sad zove Šuko Arena) pomalo i naivno prepuštaju bodove rivalima i Midendorp želi da se tome stane na put. Oscilacije su takoðe osobina ovog tima koji u svakom sluèaju bez obzira što dolazi iz provincije ima svoje mesto u nemaèkom fudbalu koji je karakteristièan po tome da status tradiocionalnih ili kultnih klubova imaju i oni koji nisu osvajali trofeje kao Arminija.

Prognoza B92: Realno bi bilo oèekivati da ne strepe od ispadanja, ali bilo kakve greške mogu skupo da ih koštaju. Ako se kao što to èesto rade ne iscrpe protiv favorita nego se koncentrišu na meèeve sa direktnim konkurentima, mogu i do 11. mesta.

Hanover 96

Veæ godinama su stabilni prvoligaši nakon što su od 1996. do 1998. dozvolili sebi luksuz i da igraju u Regional ligi. Od kad su se vratili u Bundesligu redovno završavaju šampionate u drugom delu tabele, ali je interesantno da su uvek opstanak obezbeðivali bar nekoliko kola pre kraja tako njihovi inaèe fantastièni navijaèi nemaju more poslednjeg kola. Hanover je osvajao nemaèki Kup (1992. kao drugoligaši), ali u Bundesligi što je posebno zanimljivo, nikad nisu završili prvenstvo na poziciji 1. do 9, nego uvek na dvocifrenoj od 10, što se nastavilo i u poslednjih pet godina. Prodefilovalo je Hanoverom mnogo velikih igraèa (Asamoah, Ernst, Kel, Mertesaker), ali bez obzira na to, sve se svodilo na bljeskove koji nisu trajali u kontinuitetu što je neophodno za završni dobar plasman.

Prošla sezona je bila tipièna za Hanover. Posle tri kola je smenjen Peter Nojruer, a zamenio ga je Diter Heking koji je pre toga vodio Alemaniju. Tim je odmah postao ozbiljniji, a zabeležili su sijaset pobeda sa rezultatom 1:0. Problem je bila realizacija jer se Tomas Brdariæ povredio pa je sve palo na pleæa Hašemiana, ponekad Torvaldsona, i Hanover je redovno igrao sa jednim špicem sa tim da su Brugink i Štajner dejstvovali odmah iza jedinog napadaèa. Razigrali su se meðutim drugi pa je Maðar Sabolè Husti pružio fascinantne partije i pokazao se pakerom bez premca, mladi Rozental je novi Mertesaker, a visoko štoper Brazilac Vinicius je takoðe igrao odlièno. Tokom proleænog dela šampionata Hanover nije mogao da se uhvati ni za glavu, ni za rep. Dešavalo se da AVD areni redovno razoèaraju 40.000 navijaèa protiv timova iz donjeg doma, a onda bi uredno pobedili na primer Bajern u Minhenu. Neki su se nadali i Intertoto Kupu, ali vrlo loš uèinak na svom terenu je kumovao tome da Hanover završi 10. što je na nivou oèekivanog. Nešto nedostaje ovom timu da se ukljuèi i za borbu za mesto u Evropi, a uprava je pametno procenila da je to napadaè. Anagažovanje sjajnog Majka Hankea iz Volfsburga za 5 miliona evra je najbolji potez u poslednjoj deceniji jer je nemaèki reprezentativca željan igre i što ja najvažnije sigurnog mesta u timu što zanimljivo niju imao u Volfsburgu kao i Šalkeu. Sada Brdariæ uz Hankea i ima konkurenciju u Lautu (Hamburger) i neefikasnost bi konaèno mogla da se reši. Veæ dobra odbrana sa Viniciusom i Èerundolom je ojaèana i visokom i efikasnim štoperom Klajneom (Grojter Firt), a Èavdar Jankov je potpisao višegodišnji ugovor i trebao bi da sa Hustijem caruje na sredini terena. Tim nije napustio nijedan standardni prvotimac i nije mali broj koji smatraju da popularni 96 može mnogo. Dobra stvar je i što je trener Diter Heking ozbiljan struènjank i sad ostaje da sve pokaže vreme.

Prognoza B92: Uopšte neèe biti iznenaðenje ako se plasiraju meðu prvih 9, a sa Hankeom je to sasvim moguæe. Ovo neæe ostvariti ako opet puštaju gostujuæim timovima da koriste njihove greške. Hanover nikako ne bi trebao da ima ni promil problema kad je u pitanju status u eliti.

Herta Berlin

Herta se pre 10 godina vratila u Bundesligu, a prošla sezona je bila tek treæa u kojoj nisu izborili plasman u Evropu. Igrali su Berlinci i Ligu šampiona, ali je tendencija pada prisutna u poslednja dva šampionata pogotovo u prošlom kad su bili u opasnosti i da ispadnu. Menadžer Diter Henes je ovog leta izgleda dremao pa su bar za sad na Olimpijski stadion stigla samo dvjica novih fudbalera od imena i to Lusio (Palmeiras) i golman Drobni (Bohum) dok su se Okoronkvo, Biler i Pišèek vratili sa pozajamice. U suprotnom smeru su otišli Deðagah (Volfsburg), Van Burik (završio karijeru) i Nojendorf (Ingolštad), a odlazak još nekolicine zahteva posebnu analizu. Juniori Šorh i Pelac su otišli u Real odnosno Verder. Herta ima sjajnu omladinsku školu koja je iznedrila dosta prvotimaca tako da èudi zašto su im dozvolili odlazak pogotovo zato što spomenuti klubovi sigurno nisu zagrizli za njih bez razloga. Isto vredi i za još jedno Hertino dete, a u pitanju je Kevin Prins Boateng gde je 7,5 miliona evra ponuðenih od strane Totenhema bilo isuviše primamljivo.

Jildiraj Bašturk je kao glavni plejmejker ekipe èini se olako predat Štutgartu, a Argentinac Himenez koji je sa Panteliæem postigao 65% golova Herte prošle sezone napustio je prestonicu pred sam start opet zbog unosne ponude koja se ne odbija, a poslala je meksièka Toluka.

Sad na sve to treba dodati da je tu i novi trener Švajcarac Lusijen Favr. Sa Cirihom je osvojio dve titule i to svakako treba poštovati, ali sada treba videti šta æe biti u mnogo jaèoj ligi. Fringer, Latur, Koler, Andermat su neki od trenera iz zemlje satova koji su radili u Bundesligi, ali malo ko sa veæim uspehom, a Favr se trenutno nalazi rastrzan izmeðu realnosti i želja vernih navijaèa koje se uvek velike. Èinjenica je da neæe biti lako pogotovo kad je u pitanju realizacija. U proleænom delu prošle sezone koji je skoro bio horor za Hertu èesto se dešavalo da Berlinci završe meè bez postignutog gola, a sada æe vrlo verovatno biti još teže jer su Panteliæu u napadu moguæi partneri Pišèek, Okoronkvo i Lakiæ. Sa druge strane Herta posedujet kvalitet na sredini terena i u odbrani sa imenima kao što su Žilberto, Mineiro, Lusio, Dardai, Šimuniæ, Fati, reprezentativac Fridrih, a možda iznenadi i neko od junoša poput Edea ili Roberta Milera. Jednostavno kad se sve sabere postoji misterija oko prognoze gde æe se obresti tradiocionalan klub koji defakto poseduje ime, ali koji u svojoj istoriji nije imao velikih rezultata. Favru neæe biti lako jer je Berlin sredina koja ne trpi proseènost pogotovo u poslednjoj deceniji, a poznato ja i da klub prate i èesta teatralna dešavanja u kojima su najèešæe glavni glumci Henes i sportski direktor Prec.

Prognoza B92: Herta je jaèa od timova iz donjeg doba, ali i slabija od onih iz vrha tako da se 9. mesto iz prošle sezone vrlo lako može ponoviti. Do 31. avgusta mogu da se angažuju novi igraèi i ako tu budu aktivni imali bi šansu za korak više, ali teško više od toga.

Borusija Dortmund

Džin koji je prethodne sezone podseæao na patuljka. Finansijska kriza bivših prvaka u Bundesligi i Ligi šampiona se odrazila i na dešavanja na terenu. Van Marvijk, Reber i Dol su sedeli na klupi, a ovaj poslednji je sjajnom serijom u finišu obezbedio opstanak i tek tada je laknulo fanatiènim pristalicama koje su bile na ivici nervnog sloma. Predsednik Raubal je nekako uspeo da ukroti dugove, ali oni i dalje postoje pa je budžet i dalje daleko od onog iz prošlosti. Kadar je uprkos svemu sasvim dovoljno kvalitetan da se ne bi trebalo dešavati ono što je bilo tokom krajem jesenjeg i poèetkom proleænog dela šampionata kad je kriza bila na vrhuncu.

Dol je sa Hamburgerom pretprošle sezone bio treèi, a u prošloj je napustio tim nakon samo jedne pobede. Dobar rad je ipak bio primeæen i angažovao ga je Dortmund u kome je bivši nemaèki reprezentativac zbog znaèaja utakmica gajio èvrstu, skoro defanzivnu taktiku koje se isplatila. Sada ima šansu da omoguæi veæu slobodu igraèima i da sklopi kockice. Kao što smo kontstatovali, Dortmund ima sastav kome zaista nije mesto na dnu, ali i koji teško može da raèuna na povratak u sam vrh. Vajdenfeler je pouzdan na golu, a u odbrani su dva prekaljena igraèa Verns i Kovaè koji je stigao iz Juventusa kao zamena za Meceldera koji se obreo u Realu. U defanzivi je sjajni Dede, raèuna se ozbiljno i na Brzensku, tu je i Degen. Zadnji vezni je oporavljeni Sebastijan Kel, a konkurencija na sredini terena je sasvim solidna. Blašèikovski je stigao iz Visle, Federiko iz Karlsruea sa oreolom prvog strelca Druge lige, Bakli se vratio iz Bazela, a Kringe i Kruška takoðe žele mesto u prvom timu koje je veæ obezbedio Brazilac Tinga.

Švajacarac Aleks Fraj je prošle sezone bio ubedljivo najefikasniji igraæ žuto-crnih i opravdao je oèekivanja, dok se Smolarek probudio u finišu sezone. Paragavajc Valdez je imao katastrofalnu sezonu i sada æu me biti još teže da se izbori za mesto u timu s obzirom da je angažovan lukavi argentinski strelac Klimovic iz Volfsburga. Ipak najveæe pojaèenje predstavlja hrvatski reprezentativac Mladen Petriæ iz Bazela koji po potrebi može da igra u špicu ili da dejstvuje iza isturenih saigraèa i èini se da æe se Dol odluèiti za ovo drugo. To je bila lepša strana medalje, ali postoji i ona druga. Ova generacija Dortmunda je u odnosu na prethodne èesto malodušna i stisnuta što navijaèe boli još više od loših rezultata. Negde se zagubio fajterski stil kluba sa Vestfalena i Dol ima zadatak da uz stabilizaciju na tabeli poradi i na ovim aspektima. Primetno je bilo prošle sezone da mnogi igraèi Dortmunda, a pogotovo oni koji su nedavno stigli pogotovo veliku blokadu imaju kad igraju pred 80.000 svojih navijaèa i zato je izgubljeno mnogo bodova. Prièa vezana za popularni klub ujedno jasno pokazuje koliko je teško vratiti se na glavnu scenu, jer improvizacije ne sme biti, a politika Dortmunda je u poslednjih pet godina bila baš takva.

Prognoza B92: Biæe uspona i padova, svega i svaèega, Dortmund æe na kraju biti izmeðu 7. i 10. mesta.

VFL Bohum

Mali klub iz Rurske oblasti, vrlo simpatièan i neobièan. Dugo godina su bili poznati kao standardni èlanovi Bundeslige koji se uvek, baš uvek, bore za opstanak i uspevaju u tome. Onda su došle devedeste, vreme velikih promena i na gore i na bolje. Ipak im se dogodilo da ispadnu, ali su povratak obeležili senzacionalnim plasmanom u Kup UEFA. Onda su opet ispali, pa se vratili i verovali ili ne usledila je još jedna evro avantura. Da li treba reæi da je onda usledio još jedan put u Cvajtu, prošle sezone su se vratili u elitu i posle pravih vratolimija su završili èak osmi.

Po logici zna se šta ih sad èeka, ali da vidimo šta može Bohum kroz koji je prodefilovalo mnogo dobrih igraèa poslednjih godina i koji je poznat po angažovanju fudbalera kojima se cena vrtoglavo penje upravo u belom dresu, a dolaze u senci. Tako su u Bohumu pogodili i prošle sezone kad su angažovali Teofanisa Gekasa iz Panatinaikosa, poznatog samo u Grèkoj. Omaleni Helen je postao najbolji strelac lige, a letos je što je za Bohum sasvim uobièajeno digao sidro i otišao je u Leverkuzen. Onda je trener Marsel Koler, inaèe Švajcarac (igrao za Grashopers protiv Crvene zvezde 1990. i ovaj tim je doveo do titule u Super ligi te alpske zemlje) zimus rekao upravi da želi Epalea, Jahaju i Drobnija. Upravo su oni uz Gekasa i Misimoviæa bili najzaslužniji za opstanak, a Koler je usput lansirao i Grotea. Finiš sezone su odigrali vrhunski, na gostovanjiam su bili neuhvatljivi i od sigurnog putnika za niži rang su došli na prag plasmana u Intertoto Kup.

Koler je poznat kao trener koji gaji ofanzivan fudbal i od toga ne odstupa jer njegovi timovi igraju za gol više. U kasu se slio novac od prodaje Gekasa, Misimoviæ je otišao bez obešteèenja, nema više ni Drobnog. Opet su u Bohumu krenuli da traže nove igraèe koji nisu skupi pa su stigli Laštuvka (Šahtjor), Sand (Kernten), Konèa (Jurgorden), Šestak (Žilina), Mjeèiel (PAOK), Fuhs (Firt). Od starih snaga tu su Jahaja, Grote, Epale, Maltric, Zdebel, Šreder, Dombrovski, dosta se nameæe i Ilièeviæ. Opet mnogi kaži da su poprilièno veliki kandidati za ispdanje što baš i nije potpuno taèno. Fudbal ne igraju imena i Buhum je to pokazao prošle sezone. Biæe interasntno videti da li æe opet biti tako uspešni na gostovanjima jer su prole sezone ponekad tu bili mnogo sigurniji nego na Rur stadionu. U ovom klubu se nisu nikad zanosili sa krupnim planovima, ali su znali da iskoriste svaku ukazanu šansu da iskoæe u prvi plan. Uvek je prioritet opstanak, a tako je i ovog puta. Prošli put su bili uspešni u angažovanju novih igraèa i sad se nadaju da æe se to ponoviti. Dovoljno su borbeni da to mogu da ostvare, a to što su izgubili na kretaivnosti odlaskom Misimoviæa pokušaæe da upravo tako nadoknade.

Prognoza B92: Dosta enigme postoji oko uèinka Bohuma. Realno je da su bolji od bar 5 do 6 timova i da neæe ispasti, a ako neko može da sruši sve prognoze i bude ono što je bio Nirnberg prošle, onda su to oni.

Hamburger SV

Hronièari Hamburgera æe se posebno seæati prošle sezone koja je bila najburnija u istoriji kluba koji nikad nije ispadao iz Bundeslige. Dani slave sa poèetka osamdesetih kad su osvajane titule, Kup šampiona i Kup UEFA su davno prohujali, ali HSV nikad nije bio tako blizu odlaska u Drugu ligu kao proletos. Najveæi paradoks u svemu je da je tim sa Severa 2006. završio kao treæi i u avgustu te godine je preko Osasune ušao u Ligu šampiona. Tomas Dol je ostvario sve te uspehe, ali pod tim istim trenerom je HSV jesenas imao samo jednu pobedu, a strpljenje uprave je izgubljeno poèetkom drugog dela šampionata kad ga je zamenio Hub Stevens. Iskusni Holanðanin ne samo da je HSV ostavio u ligi veæ se na kraju desilo nešto neverovatno. Izboren je plasman u Intertoto kup gde je pre 15 dana u finalu lako pobeðena Daèija. Sad se postavlja pitanje koje glasi: Na kojoj strani klackalice æe se u ovom šampionatu naæi harizmatièni i neobièni tim?

U poslednje dve decenije se dešava da HSV ponekad baš zablista (još jednom su igrali u Ligi šampiona), ali kontinuitet im nije jaèa strana. Finansije su solidne, ali ne baš i impresivne. To se videlo u prelaznom roku u kome je veæi novac odvojen samo za opasnog strelca Egipæanina Mohameda Zidana iz Majnca, i on je uz Holanðanina Romea Kastelena iz Fejenorda jedino pravo pojaèanje. Sanogo, Laut, Mahdavikija i Las su napustili AOL Arenu, a glavni rebus je Rafael van der Vart koji je ipak na pragu odlaska iz kluba. Holanðanin je virtuoz i on bi želeo da ostane, ali presudan uticaj imaæe novac.

Stevens je izuzetan trener sa gvozdenom disciplinom, a kadar mu daje za pravo da najavi borbu za jedno od mesta u Evropi. Rost na golu, defanzivci Sorin, Matejsen, Demel, Atuba, vezisti Jarolim, De Jong, Trohovski, napadaèi Oliæ i Gerero i spomenuti tandem novalija. Sve je to u redu, ali bez Van der Varta se stvari komplikuju. Novac od eventualne prodaje bi se sigurno uložio u kupovinu kvalitetnih igraèa, ali nijedna trener ne voli da kad poène prvenstvo opet uigrava linije. Èini se da je i menadžment malo kumovao celoj situaciji jer su olako leta 2006. prodali i Van Bajtena i Bulahruza, a opasnost na vidiku je vezana i za realizaciju. Zidan je u Majncu bio briljantan, ali HSV je nešto drugo i tu tek treba da se dokaže, dok Gerero izgleda više voli da postiže golove kao džoker i poneka izgleda kao da nema snage ni za 70 minuta. Sve su to na kraju krajeva špekulacije, a ostalo æe se videti na terenu. Hamburgeru je apsolutno mesto u samom vrhu i èini se da sa trenerom kao što je Stevens tu mogu da ostanu dugo vremena i iz razloga što je nije sklon igri na gol više, koja je upravo u prethodnim sezonama klubu više odmagala nego pomagala.

Prognoza B92: Sa van der Vartom je plasman oko 5. mesta realnost, bez njega æe to biti znatno teže. Pouèeni prošlogodišnjim iskustvom æe sigurno biti mnogo oprezniji i èvršæi, a kako god bilo, svako ko želi da ih pobedi moraæe da zapne do krajnjih granica.

Nirnberg

Izuzetno popularan klub iz Bavarske koji je pre Drugog svetskog rata vladao nemaèkim fudbalom, a završno zlatno doba imali su sredinom šesdesetih kad su i osvojeni poslednji trofeji sve do maja ove godine. Tada je u vitrine Nirnberga stigao pehar u Kupu koji je izboren posle dramatiène pobede u finalu nad šampionom Štutgarom i to u produžetku. Prvi trofej posle 42 godine, najbolji plasman u Bundesligi posle 7. mesta 1992, prvi izlazak u Evropu nakon èak 19 godina. Èudo neviðeno u režiji starog trenerskog vuka Hansa Majera, koji je Karl Cajs doveo do finala KPK 1981. i koji je postao prvi trener sa osvojenim Kupom i u DDR i u ujedinjenoj Nemaèkoj.

Kad je kontroverzni Majer, koga jedni uzdižu do nebesa, a drugi kude, stigao u Nirnberg pred zimu 2005, niko nije ništa nasluæivao. Predsednik Mihael A. Rot ga je doveo da spašava brod koji je opet po zna koji put plivao uzburkanim vodama, a na to su navijaèi svikli, jer su istrpeli èak i ispadanje u Regional ligu i više sezona u Cvajti. Žudeli su da neko stabilizuje klub od ugleda i našao se èovek za to. Majer je do kraja te sezone tim doveo do gornjeg dela tabele, a prošli šampionat smo veæ opisali u superlativima što je apsolutno zasluženo.

U èemu je tajna Majera i njegovih pulena? Iako igraèi dolaze sa svih strana sveta, disali su kao jedan, a zna se èija je to zasluga. Majer voli da omoguæi igraèima kreativnost i neke vragolije, ali tek kad ispune njegove prvobitne zadatke. Upravo zbog toga su u jesenjem delu prvenstva izgubili samo dve utakmice i imali su najbolju odbranu u ligi. Važna stvar pre novu sezonu je da nisu toliko oèerupani od bogatijih timova. Svakako æe najviše nedostajati golman Šefer (Štutgart) i Polak (Anderleht) dok je Šrot (Minhen) ipak u godinama, a Banoviæ (Frajburg) je uglavnom bio džoker, istina vrlo efikasan.

Sa druge strane, uprava je bila agilna i na pojaèanja niko ne može da se žali. Misimoviæ je bio impresivan u Bohumu, Haristeasa svi znaju i njegovi prethodni klubovi (Verder, Ajaks, Fejenord) i uèinak u reprezentaciji Grèke sve govore. Kluge je bio standardano dobar u Menhengladbahu, Adler iz Minhena je vrlo talentovan, a Jakobsen iz FC Kopenhagena je moderan bek. Veteran Blažek iz Sparte je na golu zamenio Šefera i tu je Nirnebrg realno sad ipak slabiji. Od starih snaga odbranu drže Rajnhard, Volf i Pinola i njih Majer retko menja. Galašek je zadnji vezni, a Misimoviæ æe kreirati igru sa Mnarijem, Engelhardom i Kristijansenom. U ofanzivi su vrlo dobri Slovaci Mintal (nadamo se æe ga zaobiæi povrede) i Vitek, a tu je i nestašni Rus Saenko koga je Majer dozvao pameti pa je sad u službi kolektiva. Nirnberg je definitivno stabilizovan, dobro pokriven na svim pozicijama i sad ostaje samo da se vidi da li su ih rivali proèitali ili Majer ima novi kec u rukavu.

Prognoza B92: U svaku od prethodnih sezona su ulazili sa strahom da ne ispadnum a posle mnogo godina sada nije tako. Plasman u prvi deo tabele je vrlo izvestan, a ako realizacija bude još malo bolja nego prošle sezone, onda su u top šest.

Bajer Leverkuzen

Podatak da su osvajaèi Kupa UEFA iz 1988. i finalisti Lige šampiona iz 2002. u poslednjih desetak godina tek dva puta propustili izlazak u Evropu dovoljno govori o kvalitetu Bajera. Iako je ovaj fabrièki klub tek od sredine osamdesetih standardan èlan Bundeslige, dobrim radom su se potrudili da postignu mnogo više uspeha i dobrih rezultata nego oni sa veæim imenom kao što je komšija Keln. Nažalost po pristalice Farmaceuta, uprkos tome što su igrali spomenuto finale Lige šampiona i što su redovno meðu prvih pet (tri puta vicešampioni), u njihovim vitrinama je uz Kup UEFA još samo nacionalni Kup iz 1993. i to je zaista malo kad se pogleda koliko su bili blizu osvajanju mnogo veæeg broja trofeja.

Od kada se raspao odlièni tim, koji je igrao sjajno od 2001. do 2004. (Balak, Ze Roberto, Lusio, Bašturk), Bajeru nije problem da se naðe pri vrhu, ali ne i u borbi za samu Salataru. Simptomatièno je da su u prethodne dve sezone oba puta platili ceh slabom poèetku šampionata što je izgleda postala tradicija i gotovo redovno se Bajer muèi tokom jeseni, a onda ulazi u seriju. Prošla sezona je za trenera Mihaela Skibea i njegove igraèe bila upravo takva. Ostvaren je uspeh i u Kupu UEFA gde su došli do èevrtfinala, a opšte je mišljenje da nisu uradili više zbog manjka napadaèa. Andrej Voronjin i Štefan Kisling su praktièno bili jedini špicevi jer je Hrvat Tadiæ otišao iz kluba, a Èeh Papadopluos je igrao na kašièicu nije stekao poverenje. U takvoj situaciji su odgvornost preuzeli Sergej Barbarez, koji i u 35. godini može da igra na više pozicija, a efikasni su bili i sjajni Bernd Šnajder i Simon Rolfes. Sezona je proglašena uspešnom, a onda se krenulo u formiranje tima za sledeæu sezonu.

Studiozni èelnici kluba su se zahvalili igraèima koji su malo igrali (Stenman, Atirson, Roke Žunior, Maduni), a od standarnih su otišla samo trojica i to Huan (Roma), But (Benfika) i Babiæ (Betis) uz napomenu da je But veè poèetkom proleæa iznenaðujuæe izgubio mesto u timu od mladog Adlera koji je branio odlièno i verovatno æe godinama biti prvi golman Bajera. Tim je osvežen Sinkievicem (Keln), Fatijem (Roma) i Kurdovom (Levksi) koji su što je bitno i mladi, ali to nije sve. Bomba je dolazak Teofania Gekasa, prvog strelca Bundelslige prošle sezone koji æe zameniti Voronjina i od koga se oèekuje da bude još bolji nego Ukrajinac.

U odbrani æe uz beka Kastra koji u 20. godini igrao kao da ima 30, Haguija i veterana Ramelova igrati i Sarpei (Volfsburg), a na sredini terena sve vrvi od sjajnih igraèa. O Šnajderu i Barbarezu se sve zna, Frajer je apsolutni dribler, a sad je tu i super talentovani Èileanac Vidal iz Kola Kola o kome se mnogo toga lepog prièa. Ne treba smetnuti sa uma ni Švajcarca Barnetu i Slovaka Greška koji je stigao iz Nirnberga. Manuel Fridrih iz Majnca je izuzetno pojaèanje pogotovo zato što Skibe može da ga koristi i u odbrani i na sredini terena. U napadu æe sve zavisiti od Gekasa i Kislinga, a konkurent æe im opet biti Papadopulos. Tim je spoj mladosti i iskustva,a i trener Skibe koji spada u mlaðe u Bundesligi ima sve više iskustva. Poznati su kao klub u kome se retko panièi i to je svakako pozitivna stvar. Ispadanje iz Kupa veæ u 1. kolu od Sent Paulija nije nikom prijalo, ali u Bajeru znaju šta im je cilj, a to je Liga šampiona.

Prognoza B92: Sasvim je moguæe da ponove 5. mesto od prošle sezone, a ako Gekas bude uspešan kao u Bohumu, onda su na domak kote 3, iako ono prvo izgleda realnije.

Bajern Minhen

O Bajernu se toliko zna, da èak i površni ljubitelj fudbala može da nabroji 18 igraèa tog velikog i slavnog, ali prošle sezone vrlo skromnog kluba. Nije osvojen trofej, a plasman na 4. mesto u Bundesligi je udaljio Bavarce iz Lige šampona prvi put posle sezone 95-96. Kuriozitet je da su tada osvojili Kup UEFA gde æe se eto ponovo takmièiti posle 11 godina. Otmar Hicfeld se vratio na mesto uspeha još u februaru nakon otkaza Feliksu Magatu, ali koliko god bio sjajan trener, nije uspeo da posrnulog džina stavi na noge. U Bajernu su progutali knedlu, seli za sto, a onda je menadžer Uli Henes uz podršku predsednika Franca Bekenbauera i Karl-Hajnca Rumenigea doslovce izjavio da u velikom neuspehu ima i dobrih stvari jer su pokazalo gde se grešilo i da je to zapravo svima otvorilo oèi.

Otvorile su se oèi, ali i klupska kasa. Iz nje je izvaðeno 35 miliona evra za pojaèanja. Mediji stalno istièu cifru od 70 miliona i to je apsolutno taèno, ali ne treba zaboraviti da su Bavarci zaradili 35 miliona od prodaje. Dolazak zvezda u brojevima izgleda ovako: Riberi (Olimpik, 25 miliona), Klose (Verder, 12), Jansen (Menhengladbah, 12), Toni (Fiorentina, 11), Sosa (Estudijantes, 9), Šlaudraf (Alemanija, 1) i dva pojaèanja bez obešteæenja – Hamit Altintop iz Šalkea i povratnik Ze Roberto iz Santosa. Transef Ovena Hargrivsa u Manèester Junajted je Bajernu doneo 25 miliona, a za Roja Makaja (Fejenord) i Rokea Santa Kruza (Blekburn) su uzeli po 5. Bez obešteæenja su otišli Salihamidžiæ (Juventus), Pizaro (Èelzi), Karimi (Katar), legendarni Šol je završio karijeru, a Dos Santos (Almerija) i Gerlic (Karlsrue) su pozajmljeni.

Renoviranje je tako izvršeno u punoj meri, a kolike su promene neka kaže podatak da su Makaj i Pizaro prošle sezone bili ubedljivo najbolji strelci, a sada su prošlost. Svi kažu da je buduænost svetla. Tim je takav da se zaista može reæi da jaèi ne može da se napravi jer za svako mesto Hicfeld i asistent Henke imaju dva fudbalera od koji se ne zna koje bolji. Kan je u poslednjoj sezoni u karijeri naravno sigurna jedinica, a za odbranu konkurišu Lam, Jansen, Lusio, Van Bujten, Demikelis, Ismael, Sanjol. Za sredinu terena Hamit Altintop, Van Bomel, Švajnštajger, Sosa, Ze Roberto, Riberi i sa malim šansama Otl, a za napad Klose, Toni, Podolski i Šlaudraf. Ovde treba napomenuti da su Podolski i Šlaudraf veæ dugo povreðeni i ne zna se kad æe na teren, a jasno je da æe morati da igraju sa 150´% snage kako bi se obreli u timu pored Klosea i Tonija.

Harmonija uprkos velikim zvezdama postoji, a u svemu prednjaèi Frank Riberi. Maðionièar sa loptom je veæ razgalio Bavarce i za oèekivati je da æe se Klose i Toni nadavati golova posle njegovih asistencija u kojima æe sigurno biti uspešan i Švajnštajger. Liga kup je osvojen, ali Bavarci žele još preostala tri. Bundelsiga je prioritet i ako se ne osvoji Salatara to æe svakako biti katastrofa. Uli Henes je rekao da ovo jeste na neki naèi i kockanje jer sad niko i ne razmišlja od drugom mestu, ali da druge nije bilo. Sad se postavlja pitanje i koje su mane ovog tima. One postoje jer na kraju krajeva niko nije savršen, ali to treba da otkriju rivali.

Prognoza B92: Svi se više bave sa razlikom koju æe Bajern napraviti kao prvoplasirani nego neèim drugim. Favoriti jesu i to broj 1, ali pogled unazad i primer Real Madrida, kome je sa super starovima dugo trebalo da doðe do trona, ipak nešto govori. Bajern æe i ako bude šampion za to morati da se dobro oznoji, a ne samo pojavi na terenu.

Verder Bremen

Od 1980. je tim iz Bremena u vrhu nemaèkog fudbala i stalno prisutna opasnost u borbi za titulu. Kao njegov uèitelj Oto Rehagel koji ga je trenirao kao igraèa, tako je sada i Tomas Šaf èvrsto na kormilu Vedrera veæ 6 godina, a u poslednje èetiri sezone njegov tim nije bio ispod treæeg mesta poèevši sa titulom 2004. Prošli šampiionat su završili kao treæi uprkos tome što su po mnogima baš oni igrali najlepši fudbal. I jesu bili najefikasniji, ali da bi se osvojila titula ujedno ne sme da se prima mnogo golova, a Zeleni su baš tu pali sa koncentracijom u poslednjim kolima i to je bio razlog poraza koji su ih udaljili od titule koja im je bila na dohvat ruke.

Šta sad, pitaju se navijaèi Verdera posle odlaska Miroslava Klosea (13 golova prošle sezone), za kim se ne žali mnogo zbog nekorektnih, neki kažu i perfidnih poteza. On je jedini prvotimac (ali kakav) koji je otišao, a uz povratnika sa pozajmice Andreasena iz Majnca stigla su tri pojaèanja. Novac od prodaje Klosea je aktiviran za angažovanje atraktivnog vesizte Karlosa Alberta iz Korintijansa i Bubakara Sanoga, napadaèa Hamburgera (eks Kajzerlautern). Poslednji je u klub stigao reprezentativac Srbije Duško Tošiæ, doskora èlan Sošoa. Šaf opet sledi Rehagela i u ovom stvarima jer voli da mu osovina tim ipak dugo ostane zajedno. To je i sada sluèaj jer u defanzivi nema promena. Naldo, Vome, Mertesaker, Fric, Šulc kao i na sredini Frings, Borovski, Dijego, Vranješ, Jensen, sad i Alberto. Šveðanin Rosenberg je od januara do maja bio vrlo efikasan i verovatno æe on i Sanogo biti starteri na poèetku sezone uz konkurenciju Hunta, Huga Almeide, mladog Šindlera i Klasniæa ako ozdravi.

To je postava koja æe krenuti na titulu, a rebusa je više. Vize je solidan golman, ali je i laiku jasno da je slabiji od èuvara mreže direknih rivala za titulu. Povrede su sahranile Zelene tokom prošle sezone, i sad je ista stvar pa su su tako Vome, Frings i Borovski veæ na poèetku u autu, a setimo se samo koliko je odsustvovao prošle sezone Bauman. Odbrana je dugo vremena delovala fantastièno, ali sad uparvo to zadaje najveæu glavobolju Šafu koji jednostabno mora vidi šta je razlog tome da odbrana u kojoj su svi reprezentativci i vrlo kvalitetni igraèi radi to što radi. Ako Borovski i Frings budu imali o tokom sezone problema sa povredama to æe biti možda nenadoknadiv hendikep. U tom sluèaju bi majstor Dijego praktièno sve morao sam jer Jensen i Vranješ ipak nisu kalibra kao Borovski i Frings i èini se da bi veæi adut Šafa zapravo mogao da bude temperamentni Leon Andreasen.

Tu dolazimo do Karlosa Alberta èiji dolazak je uèinio da kad je u pitanju vezni red, Verder svakom, apsolutno svakom može da parira, a kad je tako onda æe biti dobro i za napadaèe. Tu mnogi panièe i smatraju da æe biti problema što ipak ne bi trebalo da bude taèno. Rozenberg se afirmisao, Sanogo je u Kupu prekinuo post iz perioda dok je igrao za HSV i to æe mu vratiti samopouzdanje, Hunt jeste mlad, ali je veæ pokazao da zna da igra, a Hugo Almeida æe možda i proraditi kako se oèekuje i opravdati to što je njegov ugovor otkupljen od Porta.

Prognoza B92: Ako odbrana bude na nivou kao i tandem Dijego-Karlos Alberto uz pomoæ Fringsa i ako ne bude toliko povreda, tim uz Bremena æe biti prvi pratilac Bajerna. Objektivno, Zeleni vrede za 2. mesto.

Šalke 04 Gelzenkirhen

Tridesetih godina su nizali titule u Nemaèkoj, bili su vladari, ali od kad je ustanovljena Bundesliga to im nije pošlo za rukom što fanove za prièu ostavlja setnim i kad su nasmejani. Imali su i teške periode pa mnogi zaboravljaju da su se tek poèetkom devedesetih vratili u društvo najboljih. U vrhu nemaèkog fudbala su ponovo od 1995, a era najveæih uspeha je vezana za trenera Huba Stevensa sa kojim je osvojen Kup UEFA, dva nacionalna Kupa, a titula izgubljena u poslednjem sekundama šampionata 2001. se još uvek preprièava. Malo je nedostajalo da do juèe anonimni trener Mirko Slomka, kome je Šalke prvi klub u kome radi samostalno, otera zle duhove i titulu donese u Gelzenkirhen, ali je sudbina opet bila okrutna. U pretposlednjem kolu su porazom u Dortmundu prokockali šansu i na kraju su bili drugi što je donelo direktan plasman u Ligu šampiona i gorèinu, jer su opet bili tako blizu.

Ove godine Šalke kreæe u još jedan pokušaj da napokon osvoji Salataru. Mogu dosta to je sigurno, ali sad protiv sebe imaju i mnogo moæinji Bajern. Tokom leta Plavci su angažovali štopera Vestermana iz Arminije i vrlo talentovanog 19-godišnjeg hrvatskog reprezentativca Ivana Rakitiæa iz Bazela koji igra u veznom redu. Golman Šober iz Hanze je stigao da bude podrška Nojeru, Azuag se vratio sa pozajmice u Majncu, a Džermejn Džons je došao iz Ajntrahta kao pomalo zaboravljen igraè koga prate pehovi sa povredama. Vezni red je vrlo oslabljen odlaskom Hamita Altintopa (Bajern) i još više Brazilca Linkolna (Galatasaraj), koji je bio apsolutni voða na sredini terena.

I tu se napravila i mala fama koja je kulminirala otvorenom sukobom izmeðu Kevina Kuranjija i menadžmenta, jer je sjajni strelac prozvao voðstvo kluba da je moralo da doðe više novih igraèa i rekao da ne vidi želju da se Šalke ravnopravno ukljuèi u borbu za tron. Stvar je nekako legla, a ta dešavanja i inaèe nisu retka u Gelzenkirhenu gde je ovaj klub zapravo religija, a kad se nešto mnogo voli, onda su i emocije prenaglašene. Usledio je pokušaj da se kupi Stiven Apija iz Fenerbaèea, što se izjalovilo, da bi u minut do 12 na Feltins Arenu ipak stigao jedan vezista, Urugvajac Grosmiler iz Danubija. O njemu Slomka i menadžer Miler kažu sve najbolje, ali ipak je u pitanju fudbaler nepoznat evropskoj javnosti. To svakako ne mora ništa da znaèi, jer su Nemci više puta sjajno pogodili sa angažovanjem fudbalera iz Južne Amerike koji su dolazili anonimni, a kasnije postajali velike zvezde.

U Šalkeu veruju u Rakitiæa, ali oèigledno kad je u pitanju to osetljivo mesto plejmejkera žele i da imaju na rasploganju još jednog kreatora jer su utakmce Liga kupa upravo tu pokazale male pukotine. Ceo tim je inaèe sklopljen kao treba. Nojer na golu, štoperi Bordon i Krstajiæ, bekovi Rafinja i Pander, zadnji vezni Kobiašvili, zatim Ernst, Levenkrands, Rakitiæ, Grosmiler, u napadu Asamoah, Kuranji, Halil Altintop. Treba se obratiti pažnja i na Ozila koji ima sveæu minutažu, tu su i spomenute novalije i naravno Urgvajci Rodrigez (odbrana) i Varela (sredina). Slomka ima 22 igraèa koja mogu da u svakom trenutku urade ono što se od njih traži i sad treba krenuti u lov na bodove.

Prognoza B92: Kuranji, Halil Altintop i Asamoah su odlièni strelci, ali kad vezisti nemaju dan, a to se dešavalo i prošle sezone, deluje potpuno odseèeno. Sa Verderom i Štutgartom æe se boriti za palsman od 2. do 4. mesta, a titula æe na njihovu žalost opet ostati san. Mnogima su simpatièni, ali jednostavno kao da im nešto nedostaje.

VFB Štutgart

Prièa se završava senzacionalmim šampionima iz prošle sezone koji su na najbolji naèin demonstrirali snagu zajedništva uz odbacivanje teorije da se trofeji osvajaju samo uz ulaganje desetina miliona evra. Zanimljvo, 1984. su takoðe bili potpuno neoèekivano prvaci, a 1992. su ubrajani u kandidate za tron, ali su pred poslednje kolo imali najmanje šansi. Posle èuvenog gola Buhvalda u Leverkuzenu za titulu, još samo 1997. su uzeli Kup i to je bilo sve do ove 2007. A mogli su i prethodnih godina da budu prvaci (od 1995. do 1997. kad su igrali Balakov, Elber, Bobiæ) ili 2003. kad su vicešampioni bili Lam, Kuranji, Hildebrand, Hleb, Hinkel, itd.

Izmeðu tih lepih sezona bilo je i problema, pa su se pre samo šest godina spasli od ispadanja u 33. kolu, a u sezoni 2005/06 nisu ni izborili izlazak u Evropu. Tradicionalan i svakako veliki klub, ali kao i Hamburger sa èudnim oscilacijama i mnogobrojnim teatralnim dešavanjima. Prošle sezone je maðionièar bio potpuno anonimni Armin Fe za koga u februaru 2006. kad je zamenio Ðovanija Trapatonija niko nije bacao ni pet para da može da uradi nešto više, a on je uspeo ono što je najvažnije.

Kako je Štutgart osvojio titulu, veæ je mnogo puta isprièano. Lepom i disciplinovanom igrom, zajedništvom i pravom formom u najvažniji èas jer su finiširali sa osam uzastoponih pobeda. U isto vreme su u Štutgartu slavili titulu, ali i podatak od strane predsednika Ervina Štauda da više nema ni evra duga i da æe se graditi nova arena. Ta lepa vest je za navijaèe Štutgarta bila skoro znaèajna gotovo kao i Salatara jer su upravo finansije i bile razlog posrtanja, a nikad se neæe saznati šta se desilo nakon rasporodaje veæine igraèa iz vicešampionskog tima 2003. Bilo kako bilo, Štaud je doveo stvari u red, a tokom leta je na potezu bio menadžer Held koji je sa Feom razmatrao ko to treba da stigne u Švarcvald.

Najveæa briga su bili napadaèi. Laut koji je bio na neuspešnoj pozajmici i Štreler su otišli i tražili su se kandidati za konkurenciju Mariju Gomezu i Džeronimu Kakau koji su prošle sezone nemilosrdno tresli mreže. Izbor je pao na Brazilca Evertona iz Saragose koji ej stigao na pozajmicu i Rumuna Èipriana Mariku iz Šahtjora za koga je izdvojeno 8 miliona evra èime je postao najskuplji igraè u istoriji Štutgarta. Ovaj kvaret Feu omoguæava miran san isto kao i na golu Rafael Šefer. Timo Hildebrand se oprostio od tima sa titulom i otišao je u Valensiju, a Šefer æe sigurno biti dostojna zamena.

Odbrana nije pretrpela promene. Meira, Delpjer, Manjan, Boka, Osorio, Taski su kandidati za startnu postavu zajedno sa štoperom Gledsonom iz Hanze koji æe ipak morati dosta da se pomuèi kako bi bio prvotimac. U vezi su Hiclsperger, Hilbert, Pardo, Da Silva, Hedira i veliko pojaèanje Jildiraj Bašturk iz Herte. Fe ima za svaku poziciju alernative, negde bolje negde možda malo slabije, ali je najbitnije da šampionski tim nije oslabljen iz razloga što je od igraèa koji su otišli samo Hildebrand bio standardni prvotimac dok je Štreler ipak uglavnom bio džoker. Obojica su dobila zamene i sad se kreæe u odbranu krune koja nikom nije maè nad glavom. Švab ulaze u sezonu potpuno rastereæene. Uzeli su tutulu, svi glavni igraè imaju ugovore minimum do 2009, dugova nema, gradiæe se novi stadion i sad im ostaje da se nadigravaju i pokušaju da odbrane tron.

Prognoza B92: Ni sami ne veruju da æe opet biti šampioni i time se ne optereæuju. Novi izlazak u Ligu šampiona bi ispunio Štutgartove ambicije, a da budu drugi ili treæi to svakako mogu bez veæih problema. Igraæe još efikasniji i atraktivniji fudbal ove sezone, to je sigurno i u tome im pomaže i to što su od timova iz vrha ubedljivo najmlaði
 


mjenjam dva kanarinca za dobru sevu
21-08-2007 at 22:18 | Ukljuèi u odgovor
asmir
Nivo: Forumski doajen
heljak

Registriran(a): 21-01-2006
Lokacija: nema me nigdje
Odgovori: 11587
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sportske vijesti

Premijer liga 2007/2008: Klubovi iz zlatne sredine

Tri meseca pauze su prošla, fudbaleri su imali vremena da se spreme, a uprave da izvrše neophodne korekcije u sastavima. Sada su svi spremni za poèetak šesnaeste sezone Premijer lige.

U prvom nastavku najave Premijer lige mogli ste da èitate o pet glavnih favorita na poèetku sezone 2007/2008.

Drugi deo bio je posveæen grupi klubova koji æe se boriti za mesto u Evropi, uz nadu da æe potisnuti nekog od favorita.

Treæi nastavak je posveæen ekipama sa sredine tabele, dovoljno kvalitetnim da o ispadanju ne razmišljaju, dovoljno slabijim od ranije nabrojanih rivala, da æe im Evropa biti daleko.

Sredina nade
Na sredini lige nalazi se grupa od pet klubova sa razlièitim prièama. Dva "bordo-plava" kluba žele da vrate staru slavu, predvoðena veoma kvalitetnim menadžerima. Alan Kurbišli je uspeo da u samom finišu izbavi tim iz nevolje, u koju su ga gurnuli drugi. Dobra ulaganja u januaru i ovog leta predstavljaju osnovu evropskih ambicija Vest Hema. Aston Vila je u drugoj godini nove ere, a Martin O´Nil se oèigledno više uzda u pojaèanja iz januara, nego u èekovnu knjižicu amerièkog vlasnika kluba.

Bolton je proživeo osam sjajnih godina pod Semom Alardajsom, najbolji niz sezona još od dvadesetih, uz èetiri uzastiopna plasmana u prvih osam. "Veliki Sem" je ostavio ekipu "Malom Semu" Liju, pred kojim je veoma težak zadatak: budžet je mali, sastav pun igraèa sa velikim ambicijama, a vremena za greške verovatno nema.

Portsmut nema takve probleme – oni su 2006. izveli "veliko bekstvo", nastavili proleænu formu i na startu nove sezone i èak tokom septembra vodili u Premijer ligi. Na kraju je i Kup UEFA ostao nedostižan, ali je Hari Rednap ponovo ozbiljno pojaèao ekipu, koja je dovoljno kvalitetna za mesto u prvih deset. Da li su spremni i za sledeæi korak – znaæemo tek na proleæe.

Poslednji ligaški gol pred svojim navijaèima Manèester Siti je dao prvog januara. Po odlasku Stjuarta Pirsa "Graðani" su dugo jurili Svena Jerana Eriksona, kojeg je u Istlendsu èekalo neprijatno iznenaðenje – samo 16 seniora. Šveðanin je odmah uzeo novac (novog tajlandskog vlasnika) u ruke i uložio ga u osmoricu fudbalera. I sa njima mnoge opcije su otvorene za Siti.

Aston Vila
Tim Druga godina O’Nilove vladavine trebalo bi da predstavlja doba konstantnog uspona. Sastav tima je preko leta znaèajno skraæen, pa svako ko je ostao može da se nada velikoj šansi. Kljuènu snagu trofejnije ekipe iz Birmingema èini grupa mladiæa zaduženih za ofanzivu – Gabi Agbonlaor, Luk Mur, Ešli Jang. Ispred njih igra snažan centarfor (Džon Keru sada ima podršku u Marlonu Hervudu), a iza njih Rio-Koker, Petrov i Berger imaju i snagu i znanje. Najveæe promene dogodile su se u odbrani, koja je na papiru izuzetno snažna, ali bi svaka povreda mogla da bude fatalna.

Leto 2007 Samjuel, Dilejni i Hjuz nisu imali kljuène uloge u timu, a za Ridžvela bi O’Nil mogao da naðe zamenu, ali je èudno to što je Severni Irac ostavio odbranu bez zaštite. Najdžel Rio-Koker je morao da napusti Vest Hem posle velikih sukoba, èime je pokrenuo èitavu lavinu transfera sliènih igraèa (Parker-Barton). U novom klubu (mada iste boje) on æe imati priliku da potvrdi kvalitet nagovešten u sezoni 2005/06. Iz istog kluba na Vila park je stigao Marlon Hervud, kao podrška u napadu. Kljuèni transferi ipak su obavljeni još u januaru (Keru, Jang), pa se O’Nil nije isticao u ovom prelaznom roku. Dolazak Skota Karsona bio je neophodan, jer je Serensen sklon povredama, a i ugovor mu istièe sledeæeg leta.

Kljuèni igraèi Igra Vile u napadu vrteæe se (i bukvalno) oko Džona Kerua. Ogromni Norvežanin poseduje snagu i skok igru, a izuzetno dobro barata loptom. Premijer liga je uvek bila savršeno mesto za njega, ali je Keru igrao širom Evrope, pre nego što je konaèno stigao u Englesku. Sada æe uz pomoæ juniora iz neposredne pozadine pokušati da postigne dovoljno golova za ambicije kluba. Stilijan Petrov je bio godinama najbolji igraè Seltika, a zajedno sa menadžerom preselio se u Midlends. Prva sezona bila je vreme prilagoðavanja, a sada je vreme da potvrdi kvalitet u obe faze igre. Kapiten Garet Beri igrao je tokom karijere na više pozicija, na svakoj je bio odlièan. Prošle sezone vukao je klub u prvoj polovini sezone, dok se letnja pojaèanja nisu prilagodila, a zimska stigla u klub. Još jedna takva sezona ubedila i Meklarena da ga pozove na EP.

Potencijalni problemi Keru je mnogo kvalitetniji od Hervuda, pa bi eventualni problemi za Norvežanina bili fatalni za Vilu. Još je teža situacija u odbrani, gde Laursen, Melberg, Kejhil i Bauma predstavljaju jednu od boljih linija u ligi, ali svaki izostanak bilo koga od njih ostavlja rupu. Ukoliko O’Nil ne potroši novac do kraja avgusta, ili ponovo lansira novu super-generaciju.

Vredni pažnje Gabrijel Agbonlaor je prošle sezopne veæ bio jedan od najboljih mladih igraèa u ligi, a sada bi mogao zaista da eksplodira. Nezaustavljiv na krilu, odlièan pred golom, on bi trebalo da bude najveæa opasnost po protivnièke odbrane, dok Keru odvlaèi pažnju na drugu stranu. Ešli Jang je za veliki novac stigao u januaru, ali se nije proslavio tokom proleæa. Zato su oèekivanja sada još veæa. Ako se prilagodi, opasnost æe stizati sa oba boka.

Ocena B92 Bez dodatnih ulaganja 12. mesto zvuèi dobro za Vilu.

Vest Hem
Tim Kada je Alan Kurbišli u decembru preuzeo Vest Hem zatekao je demoralisanu i podeljenu ekipu, potpuno nejednake snage u razlièitim sektorima tima. Kurbs je delovao brzo na tržištu, uspeo da izvuèe klub iz problema, obezbedio opstanak i onda se ponovo bacio na transfere. Nova ekipa deluje dobro rasporeðeno, od jednog do drugog gola. Pred njima je samo period adaptacije, a zatim uspon do gornjeg dela tabele, gde realno pripadaju po sastavu. Kljuèna reè za ovu sezonu je – zdravlje.

Leto 2007 Sreðeno stanje u napadu odlaskom trojice i dolaskom Belamija, pa su sada u timu tri prvoklasna napadaèa (Teves i Maskerano su u klub i tako došli samo zbog lakše tranzicije u engleski fudbal). Sa sredine terena otišli su kljuèni borac i plejmejker, ali su zamene (Fober, Ljungberg, Parker, Dajer) više nego adekvatne. Odbrana bi veæ trebalo da bude dovoljno jaka (iako su otišli bekovi Konèeski i Mirs), dok je Rièard Rajt novi rezervni golman, umesto Roja Kerola.

Kljuèni igraèi Ako treba u dve reèi sažeti razliku izmeðu dve Vest Hemove sezone – devetog mesta 2006. i sedamnaestog 2007. godine, te reèi su: Din Ešton. Momak kojeg je fudbalu nauèio veliki Dario Gradi u prvoj polusezoni na Apton Parku (stigao u januaru 2006) dao je 6 golova na 16 utakmica, uveo klub u finale FA kupa i u potpunosti kontrolisao napade svog tima. Lom èlanka na startu sledeæe sezone osudio je Vest Hem na devet meseci drame. Sada je opet tu, spreman i željan igre. Skot Parker se posle izleta na severoistok vratio u London i ponovo æe igrati za Kurbišlija. U dresu Èarltona zaradio je poziv u reprezentaciju i transfer od 10 miliona, a romantièni klub sa istoka Londona deluje kao prava sredina za njega. Metju Apson je odlaskom iz Arsenala pre èetiri godine napravio mali korak unazad, kojim je otpoèeo skok unapred. Da nije bilo neugodne povrede, koja ga je od terena odvojila godinu dana, odavno bi bio na spisku reprezentativaca. Kreg Belami je, kao i uvek, najveæa nepoznanica. Fantastièna sezona u Blekburnu samo je potvrdila koliko on može, ali u Liverpulu nije dobio dovoljno prostora Sada se ponovo vraæa sa željom za osvetom, pitanje je samo da li æe je kanalisati na pravi naèin. Konaèno, Lukas Nil je za samo šest meseci u klubu došao do kapitenske trake. Od njega bi trebalo da zavisi funkcionisanje odbrane, a njegov uticaj na terenu je ogroman.

Potencijalni problemi Višemeseène pauze zbog povreda u poslednje dve sezone imali su svi pomenuti kljuèni igraèi osim Nila. To æe i ove sezone biti najveæi strah navijaèa bordo-plavih. Drugi problem leži u odbrani – Ešton, Belami i Zamora æe davati golove bez sumnje, ali da li æe Ferdinand, Gabidon, Devenport, Kolins i Spektor zbirno dati jednog odliènog igraèa, spremnog da sa Apsonom pokrije put ka Robertu Grinu? Takoðe, pitanje je kako æe Ljungberg i Belami reagovati na spuštanje u realno slabiji klub.

Vredni pažnje Odlazak Šeringema, Tevesa i Hervuda sveo je ozbiljan napadaèki kadar na tri imena. Broj èetiri æe biti Karlton Kol, nekadašnja velika nada Èelsija. Ovo je sezona u kojoj bi on mogao da se probije, a da li æe uspeti, zavisi samo od njega, jer æe prilika biti. Mark Noubl je kljuèni igraè mlade engleske reprezentacije, a po odlasku Rio-Kokera otvara mu se stalno mesto u sredini terena i u klubu. Još jedan od produkata najbolje akademije u zemlji, Noubl je oèigledan izbor za buduæeg kapitena. Anton Ferdinand je igraè na koga engleska javnost èeka veæ dve sezone. Mlaði brat iz Pekama je proglašava talentovanijim od Rija, ali još nije pokazao ni deo te vrednosti.

Ocena B92 Posle klimavog starta – deseta pozicija.

Portsmut
Tim Revolucija Aleksandra Gajdamaka i Harija Rednapa na Fraton Parku ne smiruje se ni u ovoj sezoni. Portsmut je godinu pre Vest Hema izveo „Veliko bekstvo“, a to je uèinio zahvaljujuæi ogromnim ulaganjima novog ruskog vlasnika. Sada najbolja publika u ligi ima tim kojim se može ponositi. Novac se ne štedi, a ako neko ne uspe da se pokaže, brzo odlazi iz kluba. Portsmut ove sezone jednostavno nema slabo mesto – tim je dubok na svakoj poziciji i sposoban da transformiše stil i postavku u odnosu na rivala i situaciju. Iskusno jezgro sada je pojaèano novim igraèima afrièkog porekla, koji donose snagu i ambiciju.

Leto 2007 Popunjena je odbrana (Distan, Krejni, Hrejdarson) i sredina (Muntari, Mvuamba), renoviran je napad (Utaka i Njudžent umesto Kola, Todorova i Lua Lue). Realno, Kongoanac je jedini od sedam prodatih igraèa koji je doprinosio ekipi, a ogromna veæina novajlija odmah se bori za mesto u prvom timu. Treæi veliki prelazni rok (januar 2006, leto 2006) Pompija trebalo bi da zacementira ekipu u gornjem delu tabele. Ako zatreba, Gajdamak æe finansirati i novu seriju pojaèanja, kako bi novi stadion u luci doèekao kao ozbiljan evropski klub.

Kljuèni igraèi Dobar golman mnogo znaèi, a Dejvid Džejms je više nego dobar golman. Baš kao Tim Hauard, Džejms je imao problema u velikom klubu, jer je povremeno pravio velike greške. U ekipi srednje velièine do izražaja dolaze oni dani u kojima ga niko ne može savladati, a takvi su znatno èešæi. Do ovog leta kapiten tima bio je Leskovèanin Dejan Stefanoviæ, a traku sada nosi Sol Kembel. Bivši èlan rivalâ iz severnog Londona prevazišao je na južnoj obali mentalnu krizu koja ga je umalo odvojila od fudbala. Sada je spreman i za povratak u reprezentaciju, a èvrsta odbrana Portsmuta u potpunosti je oslonjena na njega. Prošle sezone najbolji igraè kluba bio je Mati Tejlor. Momak je sa levog beka prešao na levo krilo i postigao sedam golova u sezoni, ukljuèujuæi i najlepši gol Premijer lige (protiv Evertona u decembru) volejom sa 42 metra. Jedan od najobrazovanijih fudbalera u ligi, Tejlor je jedan od samo dva igraèa koja su u Portsmutu bila i u Èempionšipu (do leta 2003. godine), a sa 26 godina prostora za napredak još uvek ima.

Potencijalni problemi Zapanjujuæe malo problema predstoji ekipi Portsmuta u ovoj sezoni. Jednostavno, oni nisu pod pritiskom obaveznog ulaska u Evropu, a toliko su kvalitetniji od bar šest klubova da ni prilazak borni za opstanak ne deluje realno. Portsmut je klub u izgradnji i jedina nevolja mogla bi da bude povlaèenje bogatog vlasnika. Sada, kada je ušao u skup (ali i izuzetno finansijski atraktivan) projekat izgradnje novog stadiona, èak ni to ne deluje realno.

Vredni pažnje Razliku izmeðu šesnaestog Portsmuta 2005. i devetog Portsmuta 2007. nije èinio napad (43-45 u datim golovima), nego odbrana (57-42 u primljenim golovima). Sada je vreme da eksplodira napad, a zbog toga je doveden Dejvid Njudžent. Velika zvezda druge lige uvela je Preston u jedan plej of i na bod od reprize tog uspeha. Shvativši da u tom klubu neæe skoro stiæi u Premijer ligu, momak iz Liverpula preselio se na Fraton Park, gde se svi nadaju velikom broju golova. Bendžani Mvaruvari je u klubu veæ godinu i po dana, ali je bio u senci Lua Lue i Kanua. Momak iz Zimbabvea može da igra na više pozicija i to æe mu biti velika prednost u ovoj sezoni. Ima kapacitet za kljuènog igraèa kluba, ali je kljuèno pitanje: može li da igra dobro u kontinuitetu?

Ocena B92 Deveto mesto, ništa manje i ništa više nego prošle sezone.

Bolton Vonderers
Tim Ako je Portsmut dobro obezbeðen, pred Boltonom je teška sezona. Promena menadžera kojem ide dobro uvek je problem, a Big Sem nije samo bio dobar menadžer – on je uspostavio sistem Boltona kakav smo poznavali. Semi Li zato ima pred sobom težak posao: najpre mora da u izuzetno velikoj ponudi (oko 30 ozbiljnih igraèa) odabere one ne koje može da raèuna, zatim da se pozabavi taktikom (sa Alardajsovog neobiènog 4-3-3 prelazi na standardni 4-4-2) i konaèno da ispuni oèekivanja koja se nameæu posle dobrih godina. Bolton ima fizièku snagu, ima i kvalitet, ali bi Alardajsov odlazak mogao da poremeti psihu i samopouzdanje, što bi bilo fatalno.

Leto 2007 Kada je Alardajs u maju otišao, ostavio je kvalitetnu ekipu, koja se èetiri puta u nizu plasirala u prvih osam (osmi, šesti, osmi, pa sedmi). Iz tog tima otišli su Tal Ben Haim (Èelsi) i korisni Danac Henrik Pedersen (Hal). Umesto njih je stiglo èak deset igraèa, od kojih se izdvajaju švedsko krilo Kristijan Vilhelmson, tandem iz Aston Vile MekKen-Samjuel i supertalentovani švajcarski reprezentativac (Albanac iz Tetova) Bljerim Džemajlji. Najveæu promenu predstavlja nova taktika koju je doneo Semi Li.

Kljuèni igraèi Nikolas Anelka je napadaè svetske klase, i èim se pojave problemi, sigurno æe pohitati da napusti Bolton. Parižanin je po broju klubova na putu da dosegne Boba Vijerija, i teško je poverovati da æe se zadržati na obodu Manèestera. Ipak, dok igra u klubu, napad Boltona je veoma jak. Kevin Nolan je veæ godinama kapiten ekipe, iako ima samo 25 godina. Prethodnih sezona umeo je da postigne i dvocifren broj golova, ali mu je uloga prošle godine postala nešto defanzivnija. U timu sastavljenom od igraèa iz razlièitih delova sveta Nolan je lokalni momak, iako je roðen i odrastao u Liverpulu. Jusi Jeskelejnen je veæ nekoliko sezna jedan od najboljih golmana u ligi. Uprkos povremenim kiks-meèevima, Finac je jedan od kljuèeva dobrih plasmana ekipe pod Alardajsom.

Potencijalni problemi Posle velikog broja dolazaka ekipi prete brojni odlasci, a najveæi problem bi bio ukoliko odu sva tri kljuèna igraèa kluba. Veliko je pitanje kako æe se dugogodišnji èlanovi uspešne ekipe prilagoditi novoj taktici, a niko ne zna da li Semi Li ima kvalitet da samostalno vodi ekipu (mnogi kvalitetni asistenti nisu uspeli). Alardajs je iz kluba otišao kada je shvatio da dodatnog novca i veæih ambicija na Ribok stadionu nikad neæe biti. Kada to shvate Anelka, Diuf, Vaz Te i Nolan, i oni æe otiæi iz kluba.

Vredni pažnje Rikardo Vaz Te je neobièan sluèaj: Portugalac koji je sa 17 godina stigao u Lankašir i tu pokušao da se probije. U prošloj sezoni on je pokazao zašto je u njega klub ulagao, a u ovoj æe, ako ga ne prodaju, imati prostora da krene ka vrhu lige. Izuzetno visok i jak, Vaz Te ima sjajan šut, snažan je u duelu i može da igra na nekoliko ofanzivnih pozicija. Bljerim Džemajlji je jedan od najveæih talenata u novom talasu multikulturalne švajcarske reprzeentacije koja se sprema za EP 2008. godine. Momak iz Tetova bio je kljuèni vezni igraè švajcarskog šampiona Ciriha, ali je pokidao ukrštene ligamente desnog kolena u aprilu i na teren se neæe vratiti do poèetka novembra. Kada se vrati, trudiæe se da nadoknadi propušteno.

Ocena B92 Trinaesto mesto, uz mraène oblake nad stadionom.

Manèester Siti
Tim Manèester Siti je ekipa koja nesumnjivo ima talenta. Problem je u neuigranosti, zbog velikih promena tokom leta. Najpre je, posle duge borbe, obezbeðen dolazak Svena Jerana Eriskona (koliko je to koštalo zna samo Taksin Šinavatra). Zatim je, dok su ostali klubovi bili na pola priprema, Šveðanin je krenuo u veliku kupovinu i iz osnova promenio ekipu. Siti ima igraèe koji umeju da igraju atraktivno, ali je još bitnije da budu znatno ubojitiji nego prošle sezone (bez gola kod kuæe u poslednja èetiri i po meseca sezone).

Leto 2007 Otišao Stjuart Pirs, pošto je ekipa nenadano skliznula u borbu za opstanak. Došao Sven Erikson i zatekao 16 seniora. Posle kratke drame uzeo je kreditnu karticu koju mu je poklonio bivši premijer Tajlanda i krenuo da kupuje. Osam igraèa kasnije ekipa ima sasvim drugaèiju fizionomiju nego u vreme „Psiha“. Pojaèani u svakoj liniji osim na golu, a posebno se istièu pojaèanja u napadu – Valeri Emilov Božinov i Rolando Bjanki.

Kljuèni igraèi Jedini pravi All Star igraè tima u prošloj sezoni bio je Mika Rièards. Da se Murinjo nešto pita u Èelsiju, ovog leta on bi stigao na Stamford Bridž, umesto tala Ben Haima. Rièards igra u srcu odbrane, po boku ili na sredini terena, i na svakoj poziciji se oseæa dobro. Snaga, tehnika, brzina, izdržljivost predstavljaju njegove kljuène osobine. Martin Petrov je najbitnije pojaèanje Sitija za ovo leto. Bugarin je blista u Bundesligi, ali je imao problema u Madridu, pa æe u Manèesteru pokušati da dokaže da je igraè svetsek klase. Posebno bitan biæe pri izvoðenju prekida.Njegov reprezentativni saigraè Valeri Božinov konaèno je napustio Italiju. Božinov je kao tinejdžer sa Malte došao u Leèe, blistao u mlaðim kategorijama (poredili su ga sa Runijem), ali nije ispunio oèekivanja u Fjorentini i Juventusu. Premijer liga bi trebalo da mu više odgovara.

Potencijalni problemi Kada dovedete osam igraèa 20 dana pred sezonu, jasno je da æe uigravanj ebiti veliki problem. Siti je prošle godine preteško davao golove, a dovoðenje napadaèa iz Italije u Englesku nije baš preèesto dobro rešenje. Ako Erikson do kraja avgusta ne dovede još jednog golmana, moraæe da se osloni na povredama sklonog zemljaka Isaksona, koji ni na startu sezone nije spreman. Ipak, svi ti problemi padaju u duboku senku ultimativne traume: vlasniku kluba preti hapšenje. Ako se to dogodi, sudbina Sitija bila bi rajnje neizvesna.

Vredni pažnje Siti æe u sezoni pred nama biti veoma mlad, ali jak na desnoj strani odbrane. Bliže sredini igraæe Nedum Onuoha, mladi reprezentativac, kojeg mnogi uporeðuju sa Rièardsom. Na boku biæe Vedran Æorluka, najbolji izdanak hrvatske fudbalske škole iz svoje generacije, standardni reprezentativac naših suseda sa samo 21 godinom. Na sredini igra Stiven Ajrlend, reprezentativa Republike Irske i pre 21. roðendana. Pored njega za poziciju u srcu terena boriæe se supertalentovani (i mesec dana mlaði) Želson Fernandeš, Švajcarac roðen na Zelenortskim ostrvima. Njih èetvorica, Rièards i božinov roðeni su 1986. i kasnije, ali su veæ ozbiljni prvotimci. Ako im se pridruži i Kasper Šmajhel, roðen iste godine, Sitijeva iskusna osovina imaæe pored sebe pravo obdanište.

Jedanaesto mesto, poèetak konsolidacije. Eriksonov cilj je i tako plasman u Evropu sledeæe sezone.

 


mjenjam dva kanarinca za dobru sevu
21-08-2007 at 22:20 | Ukljuèi u odgovor
asmir
Nivo: Forumski doajen
heljak

Registriran(a): 21-01-2006
Lokacija: nema me nigdje
Odgovori: 11587
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sportske vijesti

Premijer liga 2007/2008: Ugrožena zona

Tri meseca pauze su prošla, fudbaleri su imali vremena da se spreme, a uprave da izvrše neophodne korekcije u sastavima. Poèela je šesnaesta sezone Premijer lige.

U prethodna tri nastavka upoznali smo se sa trinaest èlanova najatraktivnijeg ligaškog takmièenja na svetu.

U prvom nastavku govorili smo o petorci favorita za titulu u sezoni koja je poèela mnogim iznenaðenjima.

Drugi nastavak bio je posveæen ekipama koje pretenduju na mesto u evropskim kupovima i priželjkuju kiks nekog od favorita.

Treæi deo obradio je ekipe sa sredine tabele, koje verovatno neæe biti uvuèene u borbu za opstanak, ali bi im plasman u Evropu bio veliki uspeh.

Stigli smo do èetvrtog dela premijerligaške prièe, u kojem æe akteri biti klubovi u problemu: èetiri ekipe koje æe se boriti za opstanak u najvišem rangu.

Zona strepnje
Trinaest do sada nabrojanih klubova igraæe u Premijer ligi i u sezoni 2008/2009, osim u sluèaju velikog iznenaðenja. Svi preostali klubovi legitimni su kandidati za selidbu u niži rang.

Dva meðu njima su Reding i Vigan, najprijatnija iznenaðenja prethodnih sezona. Dva mala kluba (debitanti u najvišem rangu 2006, odnosno 2005. godine) prošla su kroz momente slave, i pred njima je sada grèevita borba za status.

Fulam ulazi u sedmu sezonu meðu premijerligašima, posle odlièno odraðenog prelaznog roka. Bitnu ulogu imaæe menadžer Lori Sanèez, sjajan na klupi Severne Irske, a jedini cilj biæe opstanak. Slièan zadatak imaæe i Garet Sautgejt na klupi Midlzbroa.

Boro je prethodne sezone provodio u bezbednosti sredine tabele, uz povremenu borbu za Evropu, ali posle letošnjeg prelaznog roka (obeleženog neuspehom da željene igraèe ubede da doðu na severoistok i odlaskom najboljeg strelca) strah je sasvim osnovan.

Posao za stare premijerligaše biæe otežan ulaskom dve ozbiljne ekipe iz Èempionšipa - Sanderlenda i Birmingema. Oba kluba imaju infrastrukturu, solidne postave i sjajne motivatore na klupi, a uprave ne žale novac u borbi za zadržavanje statusa.

Fulam
Tim Odlazak Krisa Koulmena, èoveka koji je veæ na startu trenerske karijer pokazao ogroman potencijal, najveæi je problem za Fulam. Meðutim, ako neko može da premosti taj problem, onda je to Lori Sanèez. Èovek koji se kao igraè proslavio kljuènim golovima za Vimbldonovu "Ludu družinu" na Krejven kotidž je došao posle èudesno odraðenog posla na klupi Severne Irske. Selekciju koja je tokom poslednje dve decenije skliznula u petu evropsku ligu oèas posla je podigao do vrha kvalifikacione grupe i doveo je do pobeda nad Engleskom i Španijom. Sanèezu je na raspolaganju bio prilièan novac za rekonstrukciju ekipe, koja je prošle sezone do samog finiša strepela za opstanak. Utisak je da je tim dobro popunjen i Fulam bi trebalo da bez ozbiljnih problema proðe i kroz sedmu sezonu u Premijer ligi.

Leto 2007 Velike promene. Posle Sanèezovog dolaska klub se oprostio od Jensena i Radzinskog, prodati su Braun i Kedri, za njima æe i Rosenior, èim naðe klub. Sanèez je iz Aston Vile doveo iskusnog defanzivca Hjuza i talentovanog veznog igraèa Dejvisa, dok je londonsko putovanje nastavio levi bek Pol Konèeski (èetvrti klub u glavnom gradu). Ostatak igraèa potražen je u Èempionšipu – odlièni napadaè Diomansi Kamara (WBA), briljantno krilo Li Kuk (QPR), stub odbrane Sautemptona Kris Berd (kojeg Sanèez zna iz reprezentacije). Ipak, najvažnije pojaèanje je Dejvid Hili, još jedan vrhunski napadaè, koji nije imao sreæe sa klubovima, ali je u dresu Severne Irske prvi strelac kvalifikacija za Euro 2008. Novi Fulam jaèi je od starog za klasu.

Kljuèni igraèi Golman Anti Niemi jedan je od najboljih golmana u ligi. Isproban u uslovima realnog pritiska, taj 35-godišnji Finac se dobro snalazi u situacijama 1 na 1, ima briljantne reflekse i jedina mana mu je što je tipièni linijaš, što u britanskom fudbalu ume da bude problem. Dejvid Hili je prošao školu Manèester Junajteda, ali nikad nije ozbiljno igrao u Premijer ligi. Za sedam sezona u drugom rangu takmièenja šest puta je postizao dvocifren broj golova, iako èesto nije bio starter. Pravi proboj doživeo je u selekciji Severne Irske, jer su èetiri njegova gola donela šokantne pobede nad Engleskom i Španijom. Ovog maja njegov Lids je ispao iz druge lige, ali je Hili krenuo u suprotnom smeru, da se konaèno dokaže u najvišem rangu. Fulam je prošple sezone dobro prošao kada se u vidu ima podatak da je 90% sezone odigrao bez graditelja igre. Džimi Bulard je malo po dolasku iz Vigana doživeo tešku povredu i propustio ostatak šampionata. Sjajan u prvoj premijerligaškoj sezoni, Bulard bi u sluèaju povratka u staru formu mogao da uvede Fulam u mir sredine tabele.

Potencijalni problemi Mnogo znakova pitanja stoji nad klubom sa Krejven Kotidža. Kratkoroèno, najmanje su bitna strateška pitanja o održivosti takvog kluba u Premijer ligi. Lori Sanèez nikad nije radio u Premijer ligi, nekoliko igraèa od kojih æe igra zavisiti (Berd, Hili, Kuk) nikad se nisu borili sa najboljima, baš kao ni planirani džoker Kamara. Bulardov talenat je nesumnjiv, ali povratak na teren posle 13 meseci (zakazan za oktobar) svakako nosi neizvesnost. Konaèno, menadžer i sedam bitnih igraèa stigli su u klub tokom leta, i ekipi æe trebati neko vreme da se zaista uigra.

Vredni pažnje Stiven Dejvis je bio najbolji igraè Aston Vile u pretprošloj sezoni. Pod O´Nilom izgubio je startno mesto i morao je da napusti klub, a dolazak u Fulam bio je logièan – Sanèez ga visoko ceni i odlièno poznaje iz selekcije Severne Irske. Sa 22 godine svakako pred sobom ima najbolje dane. Iako se njegov Kvins Park Rendžers ozbiljno muèio kroz Èempionšip, Li Kuk je bio jedna od mladih zvezda druge engleske lige. Tek je napunio 25 godina i ovo mu je idealna prilika da se pokaže u najvišem rangu. Koliko je ambiciozan pokazao je napuštajuæi QPR za koji navija da bi se preselio u Premijer ligu, ali koliko je veran dokazao je poklonivši voljenom klubu svoj deo transfera – èetvrt miliona funti!

Ocena B92 Kada se sve složi kako treba i kada Sanèez do kraja sprovede svoj sistem, klub æe izbeæi oèajnièku borbu za opstanak. Èetrnaesto mesto.

Midlzbro
Tim Boro uz Manèester Siti ima u poslednjih nekoliko godina verovatno najbolju omladinsku školu na Ostrvu. Igraèi pokupljeni u krugu od 60-ak kilometara iza sebe su ostvarili brojne uspehe u mlaðim kvalifikacijama, a zatim su stupili na veliku scenu. Današnji tim Gareta Sautgejta u potpunosti se oslanja na njih. Sautgejt je prošle godine debitovao samostalno na klupi i nije mu bilo lako. Ovog puta imaæe još više problema, jer njegova ekipa definitvno ne izgleda dovoljno duboko za Premijer ligu.

Leto 2007 Za svaku ekipu je odlazak najboljeg strelca veliki problem, a za ekipu sa tolikom neravnotežom u davanju golova odlazak Marka Viduke je katastrofa. Ako se ispuni i pretnja da æe klub do kraja avgusta napustiti i Jakubu Ajegbeni, njih dvojica bi odnela 26 od 44 klupska gola iz prošle sezone. Sautgejt planira da Viduku zameni neproverenim igraèima – Francuz Žeremi Aliadijer u Arsenalu i na pozajmicama nije baš blistao, a Tunèaj Šanli nikad nije igrao van Turske. Mido ima nesumnjiv kvalitet, ali mu je Boro osmi klub u karijeri, a nigde se nije Umesto prodatih Parnabija i Abela Šavijera na mesto desnog beka doveden je Luk Jang. Kao kljuèno pojaèanje predstavljen je ostanak Džonija Vudgejta, koji je prošle godine bio samo pozajmljen iz Reala. Desno krilo Džejms Morison prodato je poosle godine lošeg slaganja sa novim menadžerom. U klubu nema više ni Makaronea, a Mendijeta je samo formalno i dalje na spisku igraèa.

Kljuèni igraèi Džonatan Vudgejt je svojevremeno bio jedan od najveæih talenata engleskog fudbala. Èlan briljantne generacije Lidsa sa poèetka veka, on je preko Njukasla dospeo u madridski Real na opšte iznenaðenje, ali tamo nije uspeo da sastavi više od dest utakmica za tri godine. Ako je zdrav, biæe osnova Midlzbroove buduænosti. Èetiri i po godine mlaði Stjuart Dauning najbolji je izdanak hvaljene lokalne škole. Briljantno levo krilo je veæ sa 20 godina standardno držalo mesto u timu, godinu dana kasnije Dauning je debitovao za reprezentaciju i bio povezivan sa najveæim engleskim klubovima, a zatim je došla teška povreda u jesen 2005. Povratak je bio sporiji od oèekivanja, ali bi ova sezona trebalo da bude prava za lokalnog momka. Ako ostane u klubu, grupi kljuènih igraèa neizostavno se pridružuje Jakubu Ajegbeni. Nigerijac je pažnju privukao u Makabiju iz Haife, sa kojim je dao 7 golova u Ligi šampiona i izborio poziv u Englesku. Posle dve odliène godine u Portsmutu nastavio je jednako dobro u Midlzbrou, a prosek od 15 golova po sezoni u èetiri godine na Ostrvu najbolji je opis kvaliteta igraèa koji sa 22 i po godine ima iza sebe 5 godina ozbiljnog fudbala.

Potencijalni problemi Ako Jakubu ode, Midlzbrou je potreban spektakularno dobar napadaè, koji bi se odmah uklopio u tim. Takvog je u realnosti teško i zamisliti. I bez tog transfera Boro æe imati mnogo problema. Povrede tradicionalno napadaju igraèe sa Riversajda, pogotovo sasvim solidnu odbranu (Vudgejt, Hut, Pogatec, Rigot). Na sredini nedostaje dubina, a stanje napada je veoma neizvesno. Aliadijer je izuzetno talentovan, ali je u karijeri dao samo tri zvanièna gola. Tunèaj Šanli je bio gotovo mitska figura u Feneru, ali mu privikavanje na engleski fudbal neæe biti lako. Mido je kasno došao u tim, posle leta traženja novog kluba, a iza sebe ima lošu sezonu u Totenhemu.

Vredni pažnje Posle prodaje Džejmsa Morisona najveæa nada meðu juniorima Boroa je Li Katermol. Defanzivni vezni fudbaler u stilu Roja Kina, Katermol je sa 18 godina bio prvotimac, a veæ je jedan od kljuènih igraèa tima, iako tek u martu puni 20 godina. Neustrašiv i beskompromisan u duelima predstavljaæe prvu liniju odbrane kluba sa Riversajda. Iza njega dolazi èitav niz velikih talenata, koji su veæ stekli iskustvo u Premijer ligi. Endru Tejlor se veæ sasvim uèvrstio na poziciji levog beka, na kojoj je proveo standardno celu prošlu sezonu. Endru Dejvis je takoðe dobio dosta mesta u timu tokom prošle sezone, zahvaljujuæi problemima sa povredama u odbrani. Šansu na istoj poziciji èeka i Metju Bejts, dok Adam Džonson ispred sebe u rotaciji ima Dauninga, od kojeg je za tri godine mlaði. Prednost u odnosu na ostale ekipe opredstavlja uigranost tih momaka, što je posebno uoèljivo u saradnji po levoj strani, kakvu imaju Dauning i Tejlor.

Ocena B92 Ako iz kluba ode Jakubu, Boro je otpisan. Ako ne ode, borba æe biti žestoka. Osamnaesto mesto, put u Èempionšip.

Reding
Tim Prošla sezona bila je fantastièna, ali pred Redingom je sada kljuèna druga godina meðu najboljima. Novac za Reding nikad nije bio preveliki problem, uglavnom zato što ni ono što imaju, nemaju na koga da potroše (menadžer Stiv Kopel je prošle sezone tvrdio da mu je ostalo 6 miliona funti, jer nikog nije mogao da ubedi da doðe u klub). Ta finansijska stabilnost predstavlja bitan oslonac kluba u nesigurnim vremenima. Druga osnovna taèka je Stiv Kopel, koji je nauèio igraèe da deluju kao mašina, bez obzira na sastavne delove tima. Reding je najtvrði tim u ligi, spreman da zaigra prljavo ako treba, sposoban da se brani sa 10 igraèa, ali i da igra presing pred šesnaestercem protivnika. Ekipa je sastavljena od nižerazrednih igraèa, ali objektivni nedostatak kvaliteta nadoknaðuje sjajnom organizovanošæu i izuzetnom mentalnom snagom, sve zahvaljujuæi Kopelu.

Leto 2007 Zastrašujuæa neaktivnost. Prièa od prošlog leta sada je još pojaèana. U ekipu su došla samo dva igraèa, oba odgajena u Francuskoj – defanzivni vezni Kalifa Sise, koji je do sada igrao u Portugalu, i reprezentativac Obale Slonovaèe Emerson Fae, doveden iz Nanta za klupski rekord od 2 i po miliona funti. Iz kluba je otišao Greg Halford, koji se nije snašao za 6 meseci, a kljuèni problem biæe odlazak Stiva Sidvela, koji je bez obešteæanja postao èlan Èelsija, i na èije mesto je i doveden Fae.

Kljuèni igraèi Markus Haneman je pripadnik sjajnog talasa amerièkih golmana (Fridel, Hauard, nešto ranije Keler), koji sa velikim uspehom brane u Evropi. Haneman pre Redinga nije branio u vrhunskom fudbalu, iako veæ ima 35 godina. Ono što smo videli u prethodnih 12 meseci je svedoèanstvo da je fudbal zbog toga samo izgubio. Niki Šori je za šest godina u klubu postao heroj navijaèa i savršeno simbolizuje Reding. Došao je iz Lejton Orijenta, a u dresu plavo-belih izborio se za reprezentaciju Engleske. Malo levih bekova u ligi ima toliki znaèaj za ekipu. Iako ima tek 22 godine Liroj Lita iza sebe ima 5 sezona ozbiljnog ligaškog fudbala i status startera u mladoj engleskoj reprezentaciji (èlan idealne postave EP u Holandiji). Lita je od Božiæa do kraja februara dao 12 golova u Premijer ligi i odluèujuæe doprineo da njegova ekipa u tom periodu ima najbolji skor u ligi.

Potencijalni problemi Izgleda da Džonu Madejskom i Stivu Kopelu niko ne veruje. Ne samo da Reding ima ogromne probleme da privuèe ijedno ozbiljnije ime (pre prošle sezone premijerligaško iskustvo imali samo De la Krus i Oster, u meðuvremenu stigao i Duberi), veæ i sopstveni igraèi otvoreno traže odlazak. U trenutku stvaranja ovog teksta još traje rasprava Lite i Šorija sa upravom i menadžerom, jer oba igraèa žele da napuste klub. Iako je u relativno ujednaèenoj ekipi lakše naæi zamene, Reding bi bez tog tandema zaista imao probleme.

Vredni pažnje Irski napadaè Kevin Dojl prešao je za kratko vreme veliki put od provincijske irske lige do nacionalnog tima i nominacije za najboljeg mladog igraèa Premijer lige i sedmog mesta liste strelaca. Dojl je od poèetka sezone pokazao da ume da trese mreže na svaki naèin i posebno da je ubistveno precizan na samom poèetku meèa (èetiri gola u prvih pet minuta utakmicâ). Andre Biki je Kamerunac koji je do Premijer lige došao težim putem – kroz provincijske klubove drugorazrednih evropskih ligas (Pasoš Fereira, Šinjik Jaroslav). Priliku da zaigra na znatno višem nivou dobio je u moskovskoj Lokomotivi, ali je tek dolazak u Reding ovog januara ostvarenje Bikijevog sna. Oèvrsnut na teškom putu do Engleske, Biki bi (ukoliko bude poštovao disciplinu) u narednom periodu mogao da izraste u kljuèno parèe Kopelove slagalice.

Ocena B92 Druga sezona biæe teža nego prva, ali Reding još nije spreman za niži rang. Petnaesto mesto.

Vigan Atletik
Tim Kao klub Vigan je slièan Redingu: Ideja jednog èoveka (Dejvid Vilan, doskorašnji vlasnik lanca sportskih prodavnica JJB Sports) da ni iz èega stvori ozbiljnu ekipu pretvarana je u stvarnost nekoliko godina, tokom kojih se ekipa iz èetvrtog prebacila u najviši rang. Meðutim, Vigan nije imao probleme sa kakvima se susreæe Reding, pa iz leta u leto troši ogroman novac na transfere. Te promene najviše ugrožavaju stabilnost kluba, koji æe u novom šampionatu morati da se snaðe i bez menadžera Pola Džuela, majstora snalaženja sa ekipama suženog kvaliteta. Opet, kada pogledate postavu, Vigan i ne izgleda baš kao tim bez kvaliteta.

Leto 2007 Promene su poèele kada je Pol Džuel, nekoliko sati pošto je na èudesan naèin izborio opstanak svom timu, saopštio da odlazi. Ekipu sada vodi njegov dugogodišnji asistent Kris Haèings, koji ima 50 godina, ali nikad nije samostalno vodio klub. Èak 7 igraèa je došlo, a 6 otišlo iz kluba tokom leta (što je i dalje umereno u odnosu na prošlo leto). Lija MekKaloha veæ smo upoznali u dresu Glazgov Rendžersa, a najviše æe nedostajati Lejton Bejns, sjajni mladi levi bek, koji je otišao u Everton. Istovremeno, zacementirana je sredina terena najboljim igraèem Èempionšipa Džejsonom Kumasom i beskompromisnim Majklom Brunom. Iz Njukasla su bez nadoknade stigli Sibjerski i Brembl, blago reèeno neželjeni u tom klubu, dok se iz Rena u Englesku vratio Mario Melkiot.

Kljuèni igraèi Iako je u najjaèoj ligi odigrao samo jednu sezonu, Velšanin Džejson Kumas trebalo bi da bude kljuèni igraè ekipe u predstojeæoj sezoni. Posle silnih problema sa menadžerima u prošlosti, za Kumasa su razumevanja imali Toni Maubrej u Vest Bromu i Džon Tošak u reprezentaciji. To mu je vratilo samopouzdanje, posle èega je Kumas zablistao i ušao u formu karijere. Kumas još nema 28 godina i pred njim su kljuène godine karijere. Kris Kirkland je još jedan od odbaèenih momaka. Doveden u Liverpul sa velikim ambicijama, Kirkland je uspevao da uðe u englesku selekciju, ali ne i da dobije mesto u svom klubu. Tokom pozajmice Viganu išlo mu je dobro, pa nikog nije iznenadilo što je pristao da se za stalno preseli 25km ka istoku. Boreæi se za klub, on æe se u sezoni pred nama boriti za mesto u nacionalnom timu. Emil Heski više nema takvih ambicija. Veæ dve godine na njega ne raèunaju selektori, a veæ tri godine su prošle od kada je napustio Liverpul. Ako su ga na Enfildu terali da igra van pozicije (na oba krila), u Viganu se na njemu zasniva uèinak pred golom rivala. Borbenošæu se izborio za status kod navijaèa, a èak i kad ne daje golove (samo 8 u prvoj sezoni) veoma je korsitan.

Potencijalni problemi Najveæi je u menadžeru, koji nema nikakvo iskustvo, ne samo u Premijer ligi. Sa Džuelom on je dva puta ulazio u Premijer ligu i dva puta se spasavao poslednjeg dana (ranije sa Bredfordom), ali sada je sâm. Nasledio je ekipu koja je u prve dve sezone pokazala sprinterske sposobnosti u dugoprugaškoj ligi – u oba šampionata Vigan je mnogo bolji bio u prvoj nego u drugoj polovini sezone (34-16 u prvoj, 22-16 u drugoj, prvu završili sa 5 bodova iz 8 meèeva, u prošloj ušli u poslednje kolo sa 3 boda iz 8 meèeva). Prošle godine spasli su se pobedom nad direktnim rivalom, da li æe to biti moguæe i ovog puta? Na to dodajte da se veæina njihovih pojaèanja nije nikada pokazala u Premijer ligi.

Vredni pažnje Iako je za Andreasa Grankvista bilo zainteresovano nekoliko ozbiljnih evropskih klubova, krupni Šveðanin završio je u Viganu. Èovek koji je sa 22 godine veæ stigao da bude kapiten Henriku Larsonu mogao bi da bude stub odbrane Haèingsovog tima. Vreme za aklimatizaciju je prošlo, jer je stigao još zimus. Luis Valensija je jedan od brojnih Ekvadoraca, koji su u godinama uspeha nacionalnog tima stigli na ovu stranu Atlantika. Talentovano krilo provelo je jednu sezonhu na pozajmici iz Viljareala, a uprkos poèetnim problemima oèigledno mu se život u Lankaširu dopao, pa je rešio da ostane još. Iza sebe ima nominaciju za najboljeg mladog igraèa na SP u Nemaèkoj, što najbolje govori o potencijalu.

Ocena B92 bez èudotvorca Pola Džuela, Vigan æe teško do Božiæa sakupiti dovoljno bodova za mirnu drugu polusezonu. Devetnaesto mesto, povratak u niži rang.

 


mjenjam dva kanarinca za dobru sevu
21-08-2007 at 22:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Sport : Sportske vijesti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice