Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da potuju forumska pravila.

FORUM : Sport : Sportske vijesti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sportske vijesti

Nije pomilovala nego im je dozvolila da igraju i uzvratnu utakmicu.Mora, nekako Partizan da pare da

Sto se tice Zrinjskog

Ispusili su se, osramotili su Bosanski fudbal.Gledao sam danas utakmicu Levatia-Zvijezda, i sta mogu da kazem.Jedan prelijep gol, i to je sve.Cak je Levatia, klub osnovan 1999, imali par sansi u Beogradu

Prednost od 10 i nije neka, za prolaz dalje.Realno, Sarajevo ima vise sanse za prolaz u 3 kolo.I ko zna?Vrijedi sanjati, grupnu fazu lige sampiona.Izgleda, tako fino, a tako daleko

Zeljo je popusio od Newcastlea, ali to je kvalitet tada.Partizan objektivno, koliki grad imaju i budzet Beograda, posebno i od navijaca, nisu nesto pokazali.Zrinjski je klub u podijeljenom gradu, koji se samo sramoti, na svjetskoj sceni.Cak i komsije iz Sirokog, igraju sa srcem, i barem ne sramote Bosnu.Uvijek ispadnu u 1 pretkolu.Dudelange iz Luksemburga, sad mozda i Partizan.Uefa, ne zeli da se sramoti sa Zrinjskim u 2 kolu, ali opet Partizan ne zasluzuje dalje

Iskreno, da se mene pita, umjesto Platinija.Rekao bih da Partizan moze da ide dalje, ako uplate dodatnih 150 000 E, pa neka gledaju, ako zele jos nekih problema da naprave

02-08-2007 at 07:28 | Ukljui u odgovor
Ogi
Strpljiv

Registriran(a): 08-12-2005
Odgovori: 6443

icon Re: Re: Sportske vijesti

citat:
Jack wrote:
Nije pomilovala nego im je dozvolila da igraju i uzvratnu utakmicu.Mora, nekako Partizan da pare da

Sto se tice Zrinjskog

Ispusili su se, osramotili su Bosanski fudbal.Gledao sam danas utakmicu Levatia-Zvijezda, i sta mogu da kazem.Jedan prelijep gol, i to je sve.Cak je Levatia, klub osnovan 1999, imali par sansi u Beogradu

Prednost od 10 i nije neka, za prolaz dalje.Realno, Sarajevo ima vise sanse za prolaz u 3 kolo.I ko zna?Vrijedi sanjati, grupnu fazu lige sampiona.Izgleda, tako fino, a tako daleko

Zeljo je popusio od Newcastlea, ali to je kvalitet tada.Partizan objektivno, koliki grad imaju i budzet Beograda, posebno i od navijaca, nisu nesto pokazali.Zrinjski je klub u podijeljenom gradu, koji se samo sramoti, na svjetskoj sceni.Cak i komsije iz Sirokog, igraju sa srcem, i barem ne sramote Bosnu.Uvijek ispadnu u 1 pretkolu.Dudelange iz Luksemburga, sad mozda i Partizan.Uefa, ne zeli da se sramoti sa Zrinjskim u 2 kolu, ali opet Partizan ne zasluzuje dalje

Iskreno, da se mene pita, umjesto Platinija.Rekao bih da Partizan moze da ide dalje, ako uplate dodatnih 150 000 E, pa neka gledaju, ako zele jos nekih problema da naprave

Realan si Jack! Vjerujem da ce Sarajevo ici dalje!!!Napravili su najvece iznenadjenje!Partizanu treba kazna,ah treba kad klub snosi posljedice divljanja navijaca!Ali bas da se izbaci iz daljeg tekmicenja,pa i trener Zrinjskog Sliskovic je rekao da bi bilo malo previse!Nikad nece prestat divljanja nazovi navijaca u cijelom svijetu!U takvom smo vremenu!To su grupe besposlenih,neizivljenih,itd idiota koji dodju na utakmicu da rade sve ali najmanje da gledaju mec zbog kojeg se valjda i dolazi hebemu!Ja jesam navijac Partizana ali da ih treba kazniti-treba i klub treba da se kutarise takvih ,,neljudi,, i zabranit ulazak na stadion!Ne samo Partizan nego svi!Takvi ,,navijaci,, ne vole svoj klub!Zbog takvih sotona normalan svijet nemoze sebi priustit zadovoljstvo kakvo zele!Ali budale niti to vide niti cuju!Ne osjecaju!Hooligans-out
Zelim gledat utakmicu na miru!Ali hajde vidjet cemo veceras ocel se ,,dozvat,,pameti!Priznajem-pribojavam se!
Zvijezda ne treba da ide dalje  

Burek bureke,

vaem mireke
02-08-2007 at 18:42 | Ukljui u odgovor
Cope
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Odgovori: 2718

Partizan - Zrinjski 5 : 0 73 minut.... a dokle ce ici ne zna se... ja im zelim 39:0

02-08-2007 at 22:04 | Ukljui u odgovor
Ogi
Strpljiv

citat:
Cope wrote:
Partizan - Zrinjski 5 : 0 73 minut.... a dokle ce ici ne zna se... ja im zelim 39:0

Cope druze nije valjda da si gledo!
Zavrsilo se tim rezultatom!Ali ja sam odusevljen utakmicom!Imao je i Zrinjski jedno 3 sto postotne sanse ali eto nisu dali gol!I sto je najvaznije kolega,samo ali samo 2 zuta kartona na cijeloj utakmici!Po jedan na svakoj strani!Igralo se muski ali bez grubosti!Totalni fair-play!Tako malo zutih se ne vidja ni na pripremnim utakmicama!Ma znao sa da sport moze biti ,,SPORT,, kad ljudi oce!  

Burek bureke,

vaem mireke
03-08-2007 at 20:20 | Ukljui u odgovor
Cope
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Odgovori: 2718

citat:
Ogi wrote:

Cope druze nije valjda da si gledo!
Zavrsilo se tim rezultatom!Ali ja sam odusevljen utakmicom!Imao je i Zrinjski jedno 3 sto postotne sanse ali eto nisu dali gol!I sto je najvaznije kolega,samo ali samo 2 zuta kartona na cijeloj utakmici!Po jedan na svakoj strani!Igralo se muski ali bez grubosti!Totalni fair-play!Tako malo zutih se ne vidja ni na pripremnim utakmicama!Ma znao sa da sport moze biti ,,SPORT,, kad ljudi oce!

Gledo jasta sam imam ja SAT/AN kupio od Iracana cim sam doso a RTS/SAT prenosila uzivo, cak su i tribine, uistinu poluprazne, zvucale nekim sportskim duhom... pokoja pjesmica neprikladna tipa
" U boj krenite junaci svi "... al hajde hebo pjesmu bar je bilo mirno... a i igrali su momci obje ekipe pozrtvovano i sportski. Bolji je pobijedio naravno, ceski sudci maksimalno korektni ocjena 5+
A ova moja zelja za apsolutno prepunom mrezom Zrinjskog , samo da ne budem pogresno shvacen, ne dolazi od nekog dodvoravanja Partizanu i nije politicke prirode nego eto nesto mi muka kad se sjetim da su oteli Velezu stadion
03-08-2007 at 20:30 | Ukljui u odgovor
Ogi
Strpljiv

citat:
Cope wrote:

Gledo jasta sam imam ja SAT/AN kupio od Iracana cim sam doso a RTS/SAT prenosila uzivo, cak su i tribine, uistinu poluprazne, zvucale nekim sportskim duhom... pokoja pjesmica neprikladna tipa
" U boj krenite junaci svi "... al hajde hebo pjesmu bar je bilo mirno... a i igrali su momci obje ekipe pozrtvovano i sportski. Bolji je pobijedio naravno, ceski sudci maksimalno korektni ocjena 5+
A ova moja zelja za apsolutno prepunom mrezom Zrinjskog , samo da ne budem pogresno shvacen, ne dolazi od nekog dodvoravanja Partizanu i nije politicke prirode nego eto nesto mi muka kad se sjetim da su oteli Velezu stadion

Ma cope ba pjeva svako svoje! Dal Sarajevo,Zagreb,Beograd...
Piso sam o gore o navijacima!
Ja sam gledo fudbal i kazem ti eto da mi je najdraze sto je sve bilo u redu i jest to za sudije sto kazes!Bili su na visini zadatka kako se kaze!A za Velez i stadion jest steta!Ipak je Velez bio Velez! 

Burek bureke,

vaem mireke
03-08-2007 at 20:54 | Ukljui u odgovor
asmir
heljak

Registriran(a): 21-01-2006
Odgovori: 11587

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage

Kup UEFA - rezultati utakmica 2. kola

Rezultati:

Dinamo Tbilisi - Rapid Be 0:3 (0:2)
Mika - Artmedija 2:1 (1:0)
Tobol - Groclin 0:1 (0:1)
MiPa - Blekburn 0:1 (0:1)
Besa - Liteks 0:3 (0:3)
Ekranas - Valerenga 1:1 (1:0)
Zlate Moravce - Zenit 0:2 (0:1)
Dinamo Minsk - Odenze 1:1 (0:0)
Haka - Mitjiland 1:2 (0:2)
Helsinki - Alborg 2:1 (1:1)
Rid - Sion 1:1 (0:0)
Metalurgs - AIK 3:2 (2:0)
Makabi Tel Aviv - Erdijespor 1:1 (1:1)
Slaven - Galatasaraj 1:2 (1:1)
Bran - Suduva 2:1 (1:0)
Honved - Hamburger 0:0
Omonija - CSKA Sofija 1:1 (1:1)
Dnjepar - Belhatov 1:1 (0:1)
Klu - Anortozis 1:3 (0:1)
Lokomotiva Sofija - Ocelul 3:1 (1:0)
Jang Bojs - Lans 1:1 (0:0)
Hamarbi - Fredrikstad 2:1 (1:0)
Kerjeng - Standard 0:3 (0:0)
Rabotniki - Zrinjski 0:0
iroki Brijeg - Hapoel Tel Aviv 0:3 (0:2)
Bazel - Matersburg 2:1 (1:1)
Austrija - Jablonec 4:3 (2:2)
Hajduk - Sampdorija 0:1 (0:1)
Drogeda - Helsingborg 1:1 (0:1)
Danfermlajn - Heken 1:1 (1:0)
Leirija - Makabi Natanija 0:0
Atletiko Madrid - Vojvodina 3:0 (1:0) 

mjenjam dva kanarinca za dobru sevu
17-08-2007 at 08:52 | Ukljui u odgovor
asmir
heljak

Bundesliga sa parolom: Za gol vie

Rekordan novac izdvojen za transfere, najvei broj prodatih pretplatnih karata u istoriji, poseta koja raste iz godine u godinu, i situacija da praktino svako svakog moe da pobedi. To je Bundesliga pred novu sezonu u jednoj reenici.

Osamnaest timova ulazi u bitku posle koje e samo jedni postati prvaci, jo est sastava e u Evropu, a oni koji su slabijeg kalibra strepee za opstanak i u toj borbi vrlo lako moe biti i pola lige. Igra za gol vie, taktike trenera bez mnogo respekta i uobiajena disciplina su garant jo boljeg kvaliteta nego prole sezone. Nemci u spektakularnim transferima i dalje dosta zaostaju za Englezima i pancima, ali njihov stil nikad nije ni bio da preplauju, ak i kad imaju novca za tako neto. Da mogu da dovedu velike zvezde pokazalo se ovog leta kad je Bajern u paklenoj konkurenciji pobedio rivale u borbi za angaovanje Riberija i Tonija. Bajern je i prvi favorit, mnogi kau i jedini, ali ipak treba saekati i videti rasplet situacije.

Sledi analiza svih 18 timova sa osvrtom na njihov aktuelni trenutak i ambicije, ali kad je u pitanju Bundesliga ukoliko se ostvari i 50% prognoza, to je uspeh.

MSV Duizburg

Pre dve godine su u Bundesligi plesali samo jedno leto, a sada ele da se ustale u drutvu najboljih gde su sedamdesetih i sredinom devedesetih bili redovno bar na sredini tabele. Finansijski vrlo dobro stoje zbog sposobnog i bogatog predsednika Valtera Helmiha, koji je treneru Rudiju Bomeru pred prolo prvenstvo u Cvajti doveo igrae sa kojima je zaista i morao da se izbori za povratak. Budet im dozvoljava kupovinu igraa koji mogu da se svrstaju u srednju kategoriju pa su tako doli Lami (PSV), Tifert (Salcburg, nekad velika nada tutgarta i igrao je za vabe u Ligi ampiona), Hercog (afhauzen), Iiaku (Bri), Majkon (Madureira) i tandem iz Crvene zvezde, koji sainjavaju Georgijev i Ailton, ija karijera je definitivno na zalasku i kod ovog ugovora mu je najvie pomogla stara slava steena prvenstveno u Verderu.

Na golu e umesto Koha (otiao u zagrebaki Dinamo) biti bivi mladi reprezentativac Tom tarke i tu ne bi trebalo da bude problema. Imaju dosta prekaljenih igraa koji znaju ta treba da rade kao defanzivci like i Filpesku, vezisti Grli, Mohtari, Tararake, napadai Lavri i Kurt i sve ukupno gledano je re o timu koji nije lako pobediti. Trener Bomer je velii borac i ne malo puta su timovi koje on vodi uspevali da dobiju utakmice kad je sve izgledalo izgubljeno. Napravio je dobar odnos sa igraima i to je svakako plus pred velika iskuenja. Jasno je da kao pre 10 godina teko mogu da raunaju na plasman na sredinu tabele, ali ako ne budu dekoncentrisani na svom stadionu kao pre dve godine kad su izgubili masu bodova i zbog toga su ispali, popularne Zebre mogu da ispune cilj opstanak. Tako bi obradovali navijae, koji su inae listom protestantske vere i posle MSV-a im je Glazgov Renders klub broj dva.

Prognoza B92: Borba za opstanak koju e uspeno zavriti samo pod uslovom da na svom terenu pobeuju direktne konkurente. Tako bi zavrili najvei deo posla.

Hanza Rostok

Posle dve godine su se vratili u Bundesligu, gde su bili neprekidno od 1995. do 2005. Iako su osnovani tek sredinom ezdesetih i u DR Nemakoj nisu predstavljali znaajniju snagu, upravo su oni od svih timova te zemlje u ujedinjenoj Nemakoj zadrali najveu stabilnost. Zajedno sa Dinamom iz Drezdena su igrali prvu zajedniku Bundesligu 91/92, odmah su ispali, a 1995. su se vratili. Igrom sudbine, posle 12 godina su dva aktera ponovo uestvovala u kreiranju velikog uspeha. To su trener Frank Pagelzdorf i vezista tefan Bajnlih koji su posle avantura u mnogim klubovima vratili da pomognu i uspeli su u tome.

U Cvajti su prole sezone retko gubili, igrali su tvrdo i na rezultat i to se isplatilo. Meutim, klupska kasa je poprilino prazna i ve due vreme vlada period tednje. Istina, i kad je Hanza imala mnogo uspeha u Bundesligi, nije dovodila skupa pojaanja, ve igrae koji su dolazili kao anonimni, a odlazili su za veliki novac, kao to je bio sluaj sa Barbarezom, Nojvilom, Akpoborijem. Ovog leta su izdvojili samo 500.000 evra za pojaanja koja zaista nisu poznata: Menga (Osnabrik), Lense (Bohum), Oretes (Naval), Pirs (Nordeland), a najzvunije ime i to uslovno je golman Vehter iz Hamburgera (bio je prvotimac HSV pretprole sezone kad je osvojeno tree mesto).

On e na golu zameniti pouzdanog obera, a odbrana je oslabljena odlaskom pouzdanog topera Gledsona. Tu se Pagelzdorf uzda u mlae snage tajna, Sebastijana, Bilova i moda najvie u beka Langena na koga treba da se obrati panja. Bajnlih ima 35. godina i vie nije na nivou kao kad je igrao za Hertu, Leverkuzen i Hamburger, ali i dalje ima snage za lucidne pasove to se videlo i prole sezone. U godinama je i Ridlevic, a veteranima e pomagati Zafer Jelen, odlini mladi turski reprezentativac. Crnogorac orije etkovi (eks Vodovac) ima puno povrenje trenera, kao i lukavi strelac Enriko Kern, a podrka je Henge kao i Iranac apurzadeh.

Tim bez velikih zvezda koji se oslanja na kolektivnu i disciplinovanu igru. Mnogo puta su bili prealjeni, ali su znali da iznenade. To je ipak bilo u vreme kad se nekako i moglo bez novca, a to je sad tee. Problem je i to 80% igraa ili nije igralo ili je tek zabeleilo po neki nastup u Bundesligi. Moraju i da paze na navijae, krajnje desno orijentisane, koji se ve vie puta zagorali ivot upravi kluba. Pagelzdorf je odlian trener i sa ljubavlju radi u klubu, ali je i on svestan da e biti jako teko.

Prognoza B92: Iako su vrlo simpatini i borbeni moramo ih proglasiti prvim kandidatom za ispadanje.

Karlsrue SC

Vie od 15 godina je tim iz Baden Virtenberga trenirao legendarni Vinfrid Vini efer. On je KSC od redovnog putnika na relaciji Bundesliga-Cvjata napravio klub koji je 1994. doao do polufinala Kupa UEFA i 1996. do finala Kupa, a tih godina nisu bili ispod sedmog mesta u Bundsligi. Onda se sve rasprilo kao mehur od sapunice i 1998. su ispali iz elite, a vrlo brzo ak i iz Cvajte. Brzo su se vratili iz Regionala, ali su se jo nekoliko godina muili na marginama dok prole sezone nisu eksplodirali i suvereno se vratili gde im je mesto.

Sve se promenilo kad je za trenera doao Edmund Beker koji je ceo ivot u klubu i bio je praktino sve (igra, trener omladinaca, asistent i sad ef strunog taba). Okupio je zanimljiv tim u kome su se nali neki zaboravljeni igrai kao Federiko i mladii ponikli u Karlsrueu. Uz njegovu filozofiju da treba igrati za gol vie, u Cvajti su sejali pusto gde su stigli, a golovi su se reali na traci. Ceo ampionat je odigran sa samo 19 igraa, a startnih 11 je menjano samo kad se moralo. Stigli su brojni komplimenti, ali Bundesliga je neto drugo i sad tu treba da se snau.

Najvea nepoznanica je kao e sve funkcionistai bez ovanija Federika koji je otiao u Dortmund sa oreolom prvog strelca i asistenta prole sezone. Njega treba da odmeni Hajnal iz Kajzerslauterana i sad svi oekuju da Maar bude na tom nivou. To je praktino jedini, ali vrlo bitan odlazak to se tie standardnih prvotimaca. Doli su i Tim (Firt), Iavili (Frajburg) i Gerlic (Bajern, pozajmica), svakako igrai na koje Beker moe ozbiljno da rauna. Miler je dobar golman, Egiman izvanredan toper, Porelo je uz Federika bio najbolji asistent, a Kaplani i Frajs su napadai koji mogu da izau na kraj sa svakom odbranom. Dugo ih nije bilo u eliti, ali ako budu igrali kao prole sezone, imaju emu da se nadaju. U pripremnom periodu je bilo problema sa realizacijom, meutim Beker nije bio zabrinut jer zna da njegova ofanzivna taktika kad tad mora da se isplati. Klub vie nije u dugovima, ali je uprkos tome na spisku samo 21 licenciran fudbaler jer ef strunog taba jednostavno ne voli da ima u timu igrae tek da bi popunjavali broj.

Prognoza B92: Atraktivan fudbal koi igraju je dovoljan razlog da smatramo da KSC nee ispasti iz lige i da e biti jedan od timova koji e stei nove simpatizere.

VFL Volfsburg

Tim iz grada gde je fabrika Folksvagena je od 1997. u Bundesligi, a znali su da izau i na evropsku scenu. Prola sezona im je bila najslabija i poput horora, ali su u minut do 12 (u 33. kolu) obezbedili opstanak bodom osvojenim u Ahenu. To je bio signal da se naprave ogromne promene koje su ukljuile odlazak trenera Klausa Augentalera, menadera Pandera i 13 igraa. Za trenera je postavljen Feliks Magat (vodio HSV, Verder, Nirnberg, tutgart, Bajern do februara ove godine), koji je im je doao traio novac za pojaanja. To je i dobio i ak 12 fudbalera je potpisalo za Volfsburg. Istina, otili su neki standarni prvotimci iji kvalitet nikad nije dolazio u pitanje (Hanke, Hofland, Klimovic, Karhan), ali je uprava znala da mora da se krene drugim putem. Za pojaanja je plaeno skoro 15 miliona evra, a ono to upada u oi i to je dobra stvar za Vukove je da nisu angaovani igrai u godinama to je moda prethodnih godina bila greka Volfsburga. Niko od novalija nema vie od 28. godina, a meu njima se istie tandem iz Kotbusa koji sainjavaju Radu i Munteanu, zatim Bosanac Deko (Teplice), Deagah (Herta), Riter (Frajburg), Gentner (tutgart), Bajer i efer (Minhen), Niang (Svolous) i najskuplji Rikardo Kota iz Porta, inae toper. Portugalac se meutim ve povredio i to teko pa nee igrati pola godine to je zaista veliki hendikep.

Magat je trener koji je u zavisnosti od jaine timova koje je vodio spremao i taktiku. Kad je imao slabiji tim kao u Nirnbergu, taktika je bila defanzivna, kad nije bilo tako kao prvenstveno u tutgartu, onda potpuno drugaije. Njega meutim oekuje najvei izazov do sad jer je u Volfsburgu napravljen potpuno nov tim,. Praktino samo Marselinjo, Krzinovek, Madlung i golman Jen su igrali i prole sezone i sad sledi period kad treba uklopiti sve kockice. Novalije obeavaju, pogotovo se ve Deko dobro snaao, ali jo e proi vremena dok to ne postane kompaktna celina. Prole sezone su kao domaini ak i kad su bili u krizi znali da pobede i najae pa bi to mogla da bude karta na koju e igrati i sada.

Prognoza B92: Magat i novi igrai bi trebalo da garantuju Vukovima opstanak, ali se ini da bi oni hteli i vie. Ako Radu, Munetanu i Marselinjo budu na nivou, bie to lagana sezona za Volfsburg sa eventulnim plasmanom oko 9. do 10. mesta.

Ajntraht Frankfurt

Dani slave su davna prolost za kultni tim iz Frankfurta koji je igrao i finale Kupa UEFA i osvajao nemaki Kup i koji je od 1990. do 1995. bio u vrhu Bundeslige. Dragoslav Stepanovi ih je 1992. doveo skoro do titule koja je izgubljena u poslednjem minutu ampionata, nasledio ga je Topmeler koji je takoe imao jak tim i drao ih je u vrhu. Sada je praktino ve 12 godina Ajntraht na periferiji zbivanja. Ve su ispadali nekoliko puta, a i kad su u Bundesligi, sve se okona pukim bitisanjem i sreom kad se ne ispadne. I sada je to jedini cilj. Bilo je bljeskova kao 2006. kad su igrali u finalu, Kupa, prole sezone su doli do polufinala, igrali su i u Evropi, ali prodor u gornji dom Bundeslige je ve postao nemogua misija. Koliko para, toliko muzike, tako je u Ajntrahtu, klubu koji ima mek, ali koga i esta deavanja kao u pozoritu dosta sputavaju.

Ovog leta su angaovana samo tri igraa i to bez obeeteenja tako da su jedini klub koji nie odvojio ni jedan jedini evro za transfere. Od te trojice najvie se oekuje od Iranca Mehdija Mahdavije koji je 7 godina igrao za Hamburger, a Japanac Junii Inamoto (Galatasaraj, eks Arsenal i VBA) uz duno potovanje nikad nije pokazao da je klasan igra. Trei novaljija je Meksikanac Galindo (Grashopers) i to je sve. Otiao je Dons koji prole sezone nije mnogo igrao zbog povrede i vajcarac Hugel (Bazel) tako da Fridehlm Funkel ima skoro isti tim kao prole sezone. To je sa jedne strane dobro, ali sa druge to znai da se ne moe krenuti napred jer je prolosezonski sastav bio osuen na borbu za opstanak. Golmani Nikolov i Prel nisu u vrhu najkvalitenijih uvara mree i to je veliki problem. U defanzivi je Grk Kirjakos pokazao zavidan kvalitet, bio je i vrlo efikasan, ali i on i Makdonac Vasoski dobijaju i mnogo crvenih kartona. Bog i batina tima je Albert trajt koji je sam doneo dosta bodova prole sezone, ali je dosta ljut na upravu to ga nije pustila u alke, a kad imate nezadovoljnog igraa onda to nije to. Amanatidis je vihoran napada, Takahara e pomoi Inamotu da se adaptira i trebao bi da opet bude najbolji strelac. Funkel je napravio dobru hemiju meu igraima to bi mogao da omete samo trajt i uzda u fanatinu volju svojih izabranika. Armiji navijaa velikog kluba je dosta tavorenja, ali izgleda da ih to oekuje i ove sezone. Prole je Ajntraht imao dosta remija, za svakog su bili vrst orah, a pokazali su i neverovatne oscilacije.

Prognoza B92: Mnogi e se favoriti opei protiv Ajntrahta, ali ukupan broj bodova e biti takav da e odluivati nijanse da li opstaju ili ispadaju. Vie od toga se ne moe, a bilo bi lepo da mogu zbog ugleda koji poseduju.

Energi Kotbus

U DR Nemakoj je to bio minoran klub i niko ni u snu nije mogao da oekuje da e uz Hanzu biti najuspeniji kolektiv iz te zemlje u ujedinjenoj Nemakoj. Pre tano deset godina su iz Regional lige uli u drugu i igrali su finale Kupa to je ih je dovelo na pozornicu sa koje se ne sklanjaju. U prvom boravku u Bundesligi su proveli tri sezone, a u zimu 2005. su bili na dnu u Cvajti. Tada uprava odluuje da za mesto efa strunog taba postavi dotadanjeg asistenta Patrika Zandera koji ekipu ostavlja u ligi, a onda je ve 2006. vraa u Bundesligu.

Imid Kotbusa od 1997. pa na ovamo je veliki broj fudbalera iz inostranstva, pogotovo iz Istone Evrope. I kao po pravilu, svi dolaze anonimni, a onda se istaknu i mnogi od njih kasnije naprave sjajne transfere dobre kako po njih tako i po sam klub koji je naravno u donjem domu kad je u pitanju budet. To se dogodilo i prole sezone kad su Vlad Munteanu i Sergiu Radu praktino samo ostavili Kotbus u ligu. Pomogli su i Piplica, Mek Kena, Rost i drugi, ali rumunski dvojac je bio sjajan kao i Zanderova vrlo lukava taktika, pogotovo na gostovanjima. Ovog leta su Radu i Munteanu prodati kao i Mek Kena i kasa je popunjena, a sa izuzetkom Danca Sorensena iz Mitjilenda plaenog 1,1 milion evra ostali su potpuno nepoznati. Aloneftis (Larisa), Vahsmut (Jena), Basila (Larisa), Lerl (Drezden) i naravno Istonjaci, meu kojima su Hrvat Ipa (Varteks), Bugari Angelov (Levski) i Rangelov (Aue) i Rumun Bura (Nasional). Opet ista pria, a u Kotbusu se nadaju sa uspenim zavretkom. Pitanje je ko e davati golove i ako to dobro bude radio Sorensen ili Kiojo onda anse rastu. Na golu je Piplica koji se ne predaje iako je blizu ulaska u petu deceniju, a Cvitanovi i Mitreski odbrani daju neophodnu sigurnost. Prednost Kotbusa je i to znaju da bude realni i verovatno e gajiti vie defanzivni i oprezni stil igre svesni svojih mogunosti. Pokazali su da vie nisu opasni samo u Kotbusu i sad je najbitnije da se novi fudbaleri to pre uigraju. Ve su ispali u Kupu od treeligaa Esena, ali to nije nikog uzbudilo jer ele sve da podrede cilju koji se zove opstanak.

Prognoza B92: Mnogi smatraju da su uz Hanzu prvi kandidat za ispadanje, ali tako je bilo i prole sezone. Vrlo su disciplinovani i to je njihova ansa tako da ih ne treba otpisati iako e za njih biti opasno zato to ih rivali sada bolje poznaju.

Arminija Bilefeld

Tim iz pokrajine Vestfalen koji je najvie puta ispadao i ulazio u Bundesligu. Sada e igrati treu sezonu zaredom (to se nije dogodilo jo od sredine osamdesetih kad su i ostvarili najbolji plasman u Bundesligi), a to je 8. mesto. I Arminija je klub sa ne ba velikim finansijskim mogunostima, ali znaju da naprave konkurentan tim. Prola sezona je bila turbulentna i promenjena su ak tri trenera, a upravo je poslednji i to Ernst Midendorp razigrao momke koji su imali furioznu i efikasnu zavrnicu prvenstva. Midendorp je trei put u karijeri u Bilefeldu i ima punu podrku to je nesumljivo vrlo vano. Uprava je u prelaznom roku dovela Mijatovia (Firt), Langkampa (Volfsburg), NKosija i Fernandeza (Kajzer ifs, Juna Afrika), Lampantaisa (AEK), Kirha (Borusija M), Ajgnera (Vaker Burghauzen). Od prodaje Vestremana u alke je zaraeno skoro 3 miliona evra i on je uz Vatu praktino jedini prvotimac koji je otiao. To znai da stare snage u kojima se istiu Beme, Kuera, Zuma, Kamper, Vihniarek i pojaanja predstavljaju kadar koji bi mogao da ostvari sasvim solidan rezultat. Veteran Hajn je na golu dobio konkurenciju u liku Fernandeza, a najvei problem je mesto topera odnosno dostojna zamena za Vestermana.

Arminija po tradiciji gaji fajterski stil igre i uvek ima ima igrae koji su i duhovne voe kao to je u ovom sastavu Jerg Beme. U picu napada je prole sezone eksplodirao Ajgler koji u tandemu sa Viniarekom ili fenomenalnim dokerom Kamperom predstavlja problem za svaku odbranu pogotovo ako su razigrani Masmanidis i Zuma u ulozi asistenata. Za tim iz Bilefelda je najbitnije da se stabilizovao u Bundesligi i ostanak u njoj je prioritet. Ne plae se kad igraju na strani, a ponekad na svom Almu (staro ime, zvanino se stadion sad zove uko Arena) pomalo i naivno preputaju bodove rivalima i Midendorp eli da se tome stane na put. Oscilacije su takoe osobina ovog tima koji u svakom sluaju bez obzira to dolazi iz provincije ima svoje mesto u nemakom fudbalu koji je karakteristian po tome da status tradiocionalnih ili kultnih klubova imaju i oni koji nisu osvajali trofeje kao Arminija.

Prognoza B92: Realno bi bilo oekivati da ne strepe od ispadanja, ali bilo kakve greke mogu skupo da ih kotaju. Ako se kao to to esto rade ne iscrpe protiv favorita nego se koncentriu na meeve sa direktnim konkurentima, mogu i do 11. mesta.

Hanover 96

Ve godinama su stabilni prvoligai nakon to su od 1996. do 1998. dozvolili sebi luksuz i da igraju u Regional ligi. Od kad su se vratili u Bundesligu redovno zavravaju ampionate u drugom delu tabele, ali je interesantno da su uvek opstanak obezbeivali bar nekoliko kola pre kraja tako njihovi inae fantastini navijai nemaju more poslednjeg kola. Hanover je osvajao nemaki Kup (1992. kao drugoligai), ali u Bundesligi to je posebno zanimljivo, nikad nisu zavrili prvenstvo na poziciji 1. do 9, nego uvek na dvocifrenoj od 10, to se nastavilo i u poslednjih pet godina. Prodefilovalo je Hanoverom mnogo velikih igraa (Asamoah, Ernst, Kel, Mertesaker), ali bez obzira na to, sve se svodilo na bljeskove koji nisu trajali u kontinuitetu to je neophodno za zavrni dobar plasman.

Prola sezona je bila tipina za Hanover. Posle tri kola je smenjen Peter Nojruer, a zamenio ga je Diter Heking koji je pre toga vodio Alemaniju. Tim je odmah postao ozbiljniji, a zabeleili su sijaset pobeda sa rezultatom 1:0. Problem je bila realizacija jer se Tomas Brdari povredio pa je sve palo na plea Haemiana, ponekad Torvaldsona, i Hanover je redovno igrao sa jednim picem sa tim da su Brugink i tajner dejstvovali odmah iza jedinog napadaa. Razigrali su se meutim drugi pa je Maar Sabol Husti pruio fascinantne partije i pokazao se pakerom bez premca, mladi Rozental je novi Mertesaker, a visoko toper Brazilac Vinicius je takoe igrao odlino. Tokom prolenog dela ampionata Hanover nije mogao da se uhvati ni za glavu, ni za rep. Deavalo se da AVD areni redovno razoaraju 40.000 navijaa protiv timova iz donjeg doma, a onda bi uredno pobedili na primer Bajern u Minhenu. Neki su se nadali i Intertoto Kupu, ali vrlo lo uinak na svom terenu je kumovao tome da Hanover zavri 10. to je na nivou oekivanog. Neto nedostaje ovom timu da se ukljui i za borbu za mesto u Evropi, a uprava je pametno procenila da je to napada. Anagaovanje sjajnog Majka Hankea iz Volfsburga za 5 miliona evra je najbolji potez u poslednjoj deceniji jer je nemaki reprezentativca eljan igre i to ja najvanije sigurnog mesta u timu to zanimljivo niju imao u Volfsburgu kao i alkeu. Sada Brdari uz Hankea i ima konkurenciju u Lautu (Hamburger) i neefikasnost bi konano mogla da se rei. Ve dobra odbrana sa Viniciusom i erundolom je ojaana i visokom i efikasnim toperom Klajneom (Grojter Firt), a avdar Jankov je potpisao viegodinji ugovor i trebao bi da sa Hustijem caruje na sredini terena. Tim nije napustio nijedan standardni prvotimac i nije mali broj koji smatraju da popularni 96 moe mnogo. Dobra stvar je i to je trener Diter Heking ozbiljan strunjank i sad ostaje da sve pokae vreme.

Prognoza B92: Uopte nee biti iznenaenje ako se plasiraju meu prvih 9, a sa Hankeom je to sasvim mogue. Ovo nee ostvariti ako opet putaju gostujuim timovima da koriste njihove greke. Hanover nikako ne bi trebao da ima ni promil problema kad je u pitanju status u eliti.

Herta Berlin

Herta se pre 10 godina vratila u Bundesligu, a prola sezona je bila tek trea u kojoj nisu izborili plasman u Evropu. Igrali su Berlinci i Ligu ampiona, ali je tendencija pada prisutna u poslednja dva ampionata pogotovo u prolom kad su bili u opasnosti i da ispadnu. Menader Diter Henes je ovog leta izgleda dremao pa su bar za sad na Olimpijski stadion stigla samo dvjica novih fudbalera od imena i to Lusio (Palmeiras) i golman Drobni (Bohum) dok su se Okoronkvo, Biler i Piek vratili sa pozajamice. U suprotnom smeru su otili Deagah (Volfsburg), Van Burik (zavrio karijeru) i Nojendorf (Ingoltad), a odlazak jo nekolicine zahteva posebnu analizu. Juniori orh i Pelac su otili u Real odnosno Verder. Herta ima sjajnu omladinsku kolu koja je iznedrila dosta prvotimaca tako da udi zato su im dozvolili odlazak pogotovo zato to spomenuti klubovi sigurno nisu zagrizli za njih bez razloga. Isto vredi i za jo jedno Hertino dete, a u pitanju je Kevin Prins Boateng gde je 7,5 miliona evra ponuenih od strane Totenhema bilo isuvie primamljivo.

Jildiraj Baturk je kao glavni plejmejker ekipe ini se olako predat tutgartu, a Argentinac Himenez koji je sa Panteliem postigao 65% golova Herte prole sezone napustio je prestonicu pred sam start opet zbog unosne ponude koja se ne odbija, a poslala je meksika Toluka.

Sad na sve to treba dodati da je tu i novi trener vajcarac Lusijen Favr. Sa Cirihom je osvojio dve titule i to svakako treba potovati, ali sada treba videti ta e biti u mnogo jaoj ligi. Fringer, Latur, Koler, Andermat su neki od trenera iz zemlje satova koji su radili u Bundesligi, ali malo ko sa veim uspehom, a Favr se trenutno nalazi rastrzan izmeu realnosti i elja vernih navijaa koje se uvek velike. injenica je da nee biti lako pogotovo kad je u pitanju realizacija. U prolenom delu prole sezone koji je skoro bio horor za Hertu esto se deavalo da Berlinci zavre me bez postignutog gola, a sada e vrlo verovatno biti jo tee jer su Panteliu u napadu mogui partneri Piek, Okoronkvo i Laki. Sa druge strane Herta posedujet kvalitet na sredini terena i u odbrani sa imenima kao to su ilberto, Mineiro, Lusio, Dardai, imuni, Fati, reprezentativac Fridrih, a moda iznenadi i neko od junoa poput Edea ili Roberta Milera. Jednostavno kad se sve sabere postoji misterija oko prognoze gde e se obresti tradiocionalan klub koji defakto poseduje ime, ali koji u svojoj istoriji nije imao velikih rezultata. Favru nee biti lako jer je Berlin sredina koja ne trpi prosenost pogotovo u poslednjoj deceniji, a poznato ja i da klub prate i esta teatralna deavanja u kojima su najee glavni glumci Henes i sportski direktor Prec.

Prognoza B92: Herta je jaa od timova iz donjeg doba, ali i slabija od onih iz vrha tako da se 9. mesto iz prole sezone vrlo lako moe ponoviti. Do 31. avgusta mogu da se angauju novi igrai i ako tu budu aktivni imali bi ansu za korak vie, ali teko vie od toga.

Borusija Dortmund

Din koji je prethodne sezone podseao na patuljka. Finansijska kriza bivih prvaka u Bundesligi i Ligi ampiona se odrazila i na deavanja na terenu. Van Marvijk, Reber i Dol su sedeli na klupi, a ovaj poslednji je sjajnom serijom u finiu obezbedio opstanak i tek tada je laknulo fanatinim pristalicama koje su bile na ivici nervnog sloma. Predsednik Raubal je nekako uspeo da ukroti dugove, ali oni i dalje postoje pa je budet i dalje daleko od onog iz prolosti. Kadar je uprkos svemu sasvim dovoljno kvalitetan da se ne bi trebalo deavati ono to je bilo tokom krajem jesenjeg i poetkom prolenog dela ampionata kad je kriza bila na vrhuncu.

Dol je sa Hamburgerom pretprole sezone bio trei, a u proloj je napustio tim nakon samo jedne pobede. Dobar rad je ipak bio primeen i angaovao ga je Dortmund u kome je bivi nemaki reprezentativac zbog znaaja utakmica gajio vrstu, skoro defanzivnu taktiku koje se isplatila. Sada ima ansu da omogui veu slobodu igraima i da sklopi kockice. Kao to smo kontstatovali, Dortmund ima sastav kome zaista nije mesto na dnu, ali i koji teko moe da rauna na povratak u sam vrh. Vajdenfeler je pouzdan na golu, a u odbrani su dva prekaljena igraa Verns i Kova koji je stigao iz Juventusa kao zamena za Meceldera koji se obreo u Realu. U defanzivi je sjajni Dede, rauna se ozbiljno i na Brzensku, tu je i Degen. Zadnji vezni je oporavljeni Sebastijan Kel, a konkurencija na sredini terena je sasvim solidna. Blaikovski je stigao iz Visle, Federiko iz Karlsruea sa oreolom prvog strelca Druge lige, Bakli se vratio iz Bazela, a Kringe i Kruka takoe ele mesto u prvom timu koje je ve obezbedio Brazilac Tinga.

vajacarac Aleks Fraj je prole sezone bio ubedljivo najefikasniji igra uto-crnih i opravdao je oekivanja, dok se Smolarek probudio u finiu sezone. Paragavajc Valdez je imao katastrofalnu sezonu i sada u me biti jo tee da se izbori za mesto u timu s obzirom da je angaovan lukavi argentinski strelac Klimovic iz Volfsburga. Ipak najvee pojaenje predstavlja hrvatski reprezentativac Mladen Petri iz Bazela koji po potrebi moe da igra u picu ili da dejstvuje iza isturenih saigraa i ini se da e se Dol odluiti za ovo drugo. To je bila lepa strana medalje, ali postoji i ona druga. Ova generacija Dortmunda je u odnosu na prethodne esto maloduna i stisnuta to navijae boli jo vie od loih rezultata. Negde se zagubio fajterski stil kluba sa Vestfalena i Dol ima zadatak da uz stabilizaciju na tabeli poradi i na ovim aspektima. Primetno je bilo prole sezone da mnogi igrai Dortmunda, a pogotovo oni koji su nedavno stigli pogotovo veliku blokadu imaju kad igraju pred 80.000 svojih navijaa i zato je izgubljeno mnogo bodova. Pria vezana za popularni klub ujedno jasno pokazuje koliko je teko vratiti se na glavnu scenu, jer improvizacije ne sme biti, a politika Dortmunda je u poslednjih pet godina bila ba takva.

Prognoza B92: Bie uspona i padova, svega i svaega, Dortmund e na kraju biti izmeu 7. i 10. mesta.

VFL Bohum

Mali klub iz Rurske oblasti, vrlo simpatian i neobian. Dugo godina su bili poznati kao standardni lanovi Bundeslige koji se uvek, ba uvek, bore za opstanak i uspevaju u tome. Onda su dole devedeste, vreme velikih promena i na gore i na bolje. Ipak im se dogodilo da ispadnu, ali su povratak obeleili senzacionalnim plasmanom u Kup UEFA. Onda su opet ispali, pa se vratili i verovali ili ne usledila je jo jedna evro avantura. Da li treba rei da je onda usledio jo jedan put u Cvajtu, prole sezone su se vratili u elitu i posle pravih vratolimija su zavrili ak osmi.

Po logici zna se ta ih sad eka, ali da vidimo ta moe Bohum kroz koji je prodefilovalo mnogo dobrih igraa poslednjih godina i koji je poznat po angaovanju fudbalera kojima se cena vrtoglavo penje upravo u belom dresu, a dolaze u senci. Tako su u Bohumu pogodili i prole sezone kad su angaovali Teofanisa Gekasa iz Panatinaikosa, poznatog samo u Grkoj. Omaleni Helen je postao najbolji strelac lige, a letos je to je za Bohum sasvim uobiajeno digao sidro i otiao je u Leverkuzen. Onda je trener Marsel Koler, inae vajcarac (igrao za Grashopers protiv Crvene zvezde 1990. i ovaj tim je doveo do titule u Super ligi te alpske zemlje) zimus rekao upravi da eli Epalea, Jahaju i Drobnija. Upravo su oni uz Gekasa i Misimovia bili najzasluniji za opstanak, a Koler je usput lansirao i Grotea. Fini sezone su odigrali vrhunski, na gostovanjiam su bili neuhvatljivi i od sigurnog putnika za nii rang su doli na prag plasmana u Intertoto Kup.

Koler je poznat kao trener koji gaji ofanzivan fudbal i od toga ne odstupa jer njegovi timovi igraju za gol vie. U kasu se slio novac od prodaje Gekasa, Misimovi je otiao bez obeteenja, nema vie ni Drobnog. Opet su u Bohumu krenuli da trae nove igrae koji nisu skupi pa su stigli Latuvka (ahtjor), Sand (Kernten), Kona (Jurgorden), estak (ilina), Mjeiel (PAOK), Fuhs (Firt). Od starih snaga tu su Jahaja, Grote, Epale, Maltric, Zdebel, reder, Dombrovski, dosta se namee i Ilievi. Opet mnogi kai da su poprilino veliki kandidati za ispdanje to ba i nije potpuno tano. Fudbal ne igraju imena i Buhum je to pokazao prole sezone. Bie interasntno videti da li e opet biti tako uspeni na gostovanjima jer su prole sezone ponekad tu bili mnogo sigurniji nego na Rur stadionu. U ovom klubu se nisu nikad zanosili sa krupnim planovima, ali su znali da iskoriste svaku ukazanu ansu da iskoe u prvi plan. Uvek je prioritet opstanak, a tako je i ovog puta. Proli put su bili uspeni u angaovanju novih igraa i sad se nadaju da e se to ponoviti. Dovoljno su borbeni da to mogu da ostvare, a to to su izgubili na kretaivnosti odlaskom Misimovia pokuae da upravo tako nadoknade.

Prognoza B92: Dosta enigme postoji oko uinka Bohuma. Realno je da su bolji od bar 5 do 6 timova i da nee ispasti, a ako neko moe da srui sve prognoze i bude ono to je bio Nirnberg prole, onda su to oni.

Hamburger SV

Hroniari Hamburgera e se posebno seati prole sezone koja je bila najburnija u istoriji kluba koji nikad nije ispadao iz Bundeslige. Dani slave sa poetka osamdesetih kad su osvajane titule, Kup ampiona i Kup UEFA su davno prohujali, ali HSV nikad nije bio tako blizu odlaska u Drugu ligu kao proletos. Najvei paradoks u svemu je da je tim sa Severa 2006. zavrio kao trei i u avgustu te godine je preko Osasune uao u Ligu ampiona. Tomas Dol je ostvario sve te uspehe, ali pod tim istim trenerom je HSV jesenas imao samo jednu pobedu, a strpljenje uprave je izgubljeno poetkom drugog dela ampionata kad ga je zamenio Hub Stevens. Iskusni Holananin ne samo da je HSV ostavio u ligi ve se na kraju desilo neto neverovatno. Izboren je plasman u Intertoto kup gde je pre 15 dana u finalu lako pobeena Daija. Sad se postavlja pitanje koje glasi: Na kojoj strani klackalice e se u ovom ampionatu nai harizmatini i neobini tim?

U poslednje dve decenije se deava da HSV ponekad ba zablista (jo jednom su igrali u Ligi ampiona), ali kontinuitet im nije jaa strana. Finansije su solidne, ali ne ba i impresivne. To se videlo u prelaznom roku u kome je vei novac odvojen samo za opasnog strelca Egipanina Mohameda Zidana iz Majnca, i on je uz Holananina Romea Kastelena iz Fejenorda jedino pravo pojaanje. Sanogo, Laut, Mahdavikija i Las su napustili AOL Arenu, a glavni rebus je Rafael van der Vart koji je ipak na pragu odlaska iz kluba. Holananin je virtuoz i on bi eleo da ostane, ali presudan uticaj imae novac.

Stevens je izuzetan trener sa gvozdenom disciplinom, a kadar mu daje za pravo da najavi borbu za jedno od mesta u Evropi. Rost na golu, defanzivci Sorin, Matejsen, Demel, Atuba, vezisti Jarolim, De Jong, Trohovski, napadai Oli i Gerero i spomenuti tandem novalija. Sve je to u redu, ali bez Van der Varta se stvari komplikuju. Novac od eventualne prodaje bi se sigurno uloio u kupovinu kvalitetnih igraa, ali nijedna trener ne voli da kad pone prvenstvo opet uigrava linije. ini se da je i menadment malo kumovao celoj situaciji jer su olako leta 2006. prodali i Van Bajtena i Bulahruza, a opasnost na vidiku je vezana i za realizaciju. Zidan je u Majncu bio briljantan, ali HSV je neto drugo i tu tek treba da se dokae, dok Gerero izgleda vie voli da postie golove kao doker i poneka izgleda kao da nema snage ni za 70 minuta. Sve su to na kraju krajeva pekulacije, a ostalo e se videti na terenu. Hamburgeru je apsolutno mesto u samom vrhu i ini se da sa trenerom kao to je Stevens tu mogu da ostanu dugo vremena i iz razloga to je nije sklon igri na gol vie, koja je upravo u prethodnim sezonama klubu vie odmagala nego pomagala.

Prognoza B92: Sa van der Vartom je plasman oko 5. mesta realnost, bez njega e to biti znatno tee. Poueni prologodinjim iskustvom e sigurno biti mnogo oprezniji i vri, a kako god bilo, svako ko eli da ih pobedi morae da zapne do krajnjih granica.

Nirnberg

Izuzetno popularan klub iz Bavarske koji je pre Drugog svetskog rata vladao nemakim fudbalom, a zavrno zlatno doba imali su sredinom esdesetih kad su i osvojeni poslednji trofeji sve do maja ove godine. Tada je u vitrine Nirnberga stigao pehar u Kupu koji je izboren posle dramatine pobede u finalu nad ampionom tutgarom i to u produetku. Prvi trofej posle 42 godine, najbolji plasman u Bundesligi posle 7. mesta 1992, prvi izlazak u Evropu nakon ak 19 godina. udo nevieno u reiji starog trenerskog vuka Hansa Majera, koji je Karl Cajs doveo do finala KPK 1981. i koji je postao prvi trener sa osvojenim Kupom i u DDR i u ujedinjenoj Nemakoj.

Kad je kontroverzni Majer, koga jedni uzdiu do nebesa, a drugi kude, stigao u Nirnberg pred zimu 2005, niko nije nita nasluivao. Predsednik Mihael A. Rot ga je doveo da spaava brod koji je opet po zna koji put plivao uzburkanim vodama, a na to su navijai svikli, jer su istrpeli ak i ispadanje u Regional ligu i vie sezona u Cvajti. udeli su da neko stabilizuje klub od ugleda i naao se ovek za to. Majer je do kraja te sezone tim doveo do gornjeg dela tabele, a proli ampionat smo ve opisali u superlativima to je apsolutno zaslueno.

U emu je tajna Majera i njegovih pulena? Iako igrai dolaze sa svih strana sveta, disali su kao jedan, a zna se ija je to zasluga. Majer voli da omogui igraima kreativnost i neke vragolije, ali tek kad ispune njegove prvobitne zadatke. Upravo zbog toga su u jesenjem delu prvenstva izgubili samo dve utakmice i imali su najbolju odbranu u ligi. Vana stvar pre novu sezonu je da nisu toliko oerupani od bogatijih timova. Svakako e najvie nedostajati golman efer (tutgart) i Polak (Anderleht) dok je rot (Minhen) ipak u godinama, a Banovi (Frajburg) je uglavnom bio doker, istina vrlo efikasan.

Sa druge strane, uprava je bila agilna i na pojaanja niko ne moe da se ali. Misimovi je bio impresivan u Bohumu, Haristeasa svi znaju i njegovi prethodni klubovi (Verder, Ajaks, Fejenord) i uinak u reprezentaciji Grke sve govore. Kluge je bio standardano dobar u Menhengladbahu, Adler iz Minhena je vrlo talentovan, a Jakobsen iz FC Kopenhagena je moderan bek. Veteran Blaek iz Sparte je na golu zamenio efera i tu je Nirnebrg realno sad ipak slabiji. Od starih snaga odbranu dre Rajnhard, Volf i Pinola i njih Majer retko menja. Galaek je zadnji vezni, a Misimovi e kreirati igru sa Mnarijem, Engelhardom i Kristijansenom. U ofanzivi su vrlo dobri Slovaci Mintal (nadamo se e ga zaobii povrede) i Vitek, a tu je i nestani Rus Saenko koga je Majer dozvao pameti pa je sad u slubi kolektiva. Nirnberg je definitivno stabilizovan, dobro pokriven na svim pozicijama i sad ostaje samo da se vidi da li su ih rivali proitali ili Majer ima novi kec u rukavu.

Prognoza B92: U svaku od prethodnih sezona su ulazili sa strahom da ne ispadnum a posle mnogo godina sada nije tako. Plasman u prvi deo tabele je vrlo izvestan, a ako realizacija bude jo malo bolja nego prole sezone, onda su u top est.

Bajer Leverkuzen

Podatak da su osvajai Kupa UEFA iz 1988. i finalisti Lige ampiona iz 2002. u poslednjih desetak godina tek dva puta propustili izlazak u Evropu dovoljno govori o kvalitetu Bajera. Iako je ovaj fabriki klub tek od sredine osamdesetih standardan lan Bundeslige, dobrim radom su se potrudili da postignu mnogo vie uspeha i dobrih rezultata nego oni sa veim imenom kao to je komija Keln. Naalost po pristalice Farmaceuta, uprkos tome to su igrali spomenuto finale Lige ampiona i to su redovno meu prvih pet (tri puta viceampioni), u njihovim vitrinama je uz Kup UEFA jo samo nacionalni Kup iz 1993. i to je zaista malo kad se pogleda koliko su bili blizu osvajanju mnogo veeg broja trofeja.

Od kada se raspao odlini tim, koji je igrao sjajno od 2001. do 2004. (Balak, Ze Roberto, Lusio, Baturk), Bajeru nije problem da se nae pri vrhu, ali ne i u borbi za samu Salataru. Simptomatino je da su u prethodne dve sezone oba puta platili ceh slabom poetku ampionata to je izgleda postala tradicija i gotovo redovno se Bajer mui tokom jeseni, a onda ulazi u seriju. Prola sezona je za trenera Mihaela Skibea i njegove igrae bila upravo takva. Ostvaren je uspeh i u Kupu UEFA gde su doli do evrtfinala, a opte je miljenje da nisu uradili vie zbog manjka napadaa. Andrej Voronjin i tefan Kisling su praktino bili jedini picevi jer je Hrvat Tadi otiao iz kluba, a eh Papadopluos je igrao na kaiicu nije stekao poverenje. U takvoj situaciji su odgvornost preuzeli Sergej Barbarez, koji i u 35. godini moe da igra na vie pozicija, a efikasni su bili i sjajni Bernd najder i Simon Rolfes. Sezona je proglaena uspenom, a onda se krenulo u formiranje tima za sledeu sezonu.

Studiozni elnici kluba su se zahvalili igraima koji su malo igrali (Stenman, Atirson, Roke unior, Maduni), a od standarnih su otila samo trojica i to Huan (Roma), But (Benfika) i Babi (Betis) uz napomenu da je But ve poetkom prolea iznenaujue izgubio mesto u timu od mladog Adlera koji je branio odlino i verovatno e godinama biti prvi golman Bajera. Tim je osveen Sinkievicem (Keln), Fatijem (Roma) i Kurdovom (Levksi) koji su to je bitno i mladi, ali to nije sve. Bomba je dolazak Teofania Gekasa, prvog strelca Bundelslige prole sezone koji e zameniti Voronjina i od koga se oekuje da bude jo bolji nego Ukrajinac.

U odbrani e uz beka Kastra koji u 20. godini igrao kao da ima 30, Haguija i veterana Ramelova igrati i Sarpei (Volfsburg), a na sredini terena sve vrvi od sjajnih igraa. O najderu i Barbarezu se sve zna, Frajer je apsolutni dribler, a sad je tu i super talentovani ileanac Vidal iz Kola Kola o kome se mnogo toga lepog pria. Ne treba smetnuti sa uma ni vajcarca Barnetu i Slovaka Greka koji je stigao iz Nirnberga. Manuel Fridrih iz Majnca je izuzetno pojaanje pogotovo zato to Skibe moe da ga koristi i u odbrani i na sredini terena. U napadu e sve zavisiti od Gekasa i Kislinga, a konkurent e im opet biti Papadopulos. Tim je spoj mladosti i iskustva,a i trener Skibe koji spada u mlae u Bundesligi ima sve vie iskustva. Poznati su kao klub u kome se retko panii i to je svakako pozitivna stvar. Ispadanje iz Kupa ve u 1. kolu od Sent Paulija nije nikom prijalo, ali u Bajeru znaju ta im je cilj, a to je Liga ampiona.

Prognoza B92: Sasvim je mogue da ponove 5. mesto od prole sezone, a ako Gekas bude uspean kao u Bohumu, onda su na domak kote 3, iako ono prvo izgleda realnije.

Bajern Minhen

O Bajernu se toliko zna, da ak i povrni ljubitelj fudbala moe da nabroji 18 igraa tog velikog i slavnog, ali prole sezone vrlo skromnog kluba. Nije osvojen trofej, a plasman na 4. mesto u Bundesligi je udaljio Bavarce iz Lige ampona prvi put posle sezone 95-96. Kuriozitet je da su tada osvojili Kup UEFA gde e se eto ponovo takmiiti posle 11 godina. Otmar Hicfeld se vratio na mesto uspeha jo u februaru nakon otkaza Feliksu Magatu, ali koliko god bio sjajan trener, nije uspeo da posrnulog dina stavi na noge. U Bajernu su progutali knedlu, seli za sto, a onda je menader Uli Henes uz podrku predsednika Franca Bekenbauera i Karl-Hajnca Rumenigea doslovce izjavio da u velikom neuspehu ima i dobrih stvari jer su pokazalo gde se greilo i da je to zapravo svima otvorilo oi.

Otvorile su se oi, ali i klupska kasa. Iz nje je izvaeno 35 miliona evra za pojaanja. Mediji stalno istiu cifru od 70 miliona i to je apsolutno tano, ali ne treba zaboraviti da su Bavarci zaradili 35 miliona od prodaje. Dolazak zvezda u brojevima izgleda ovako: Riberi (Olimpik, 25 miliona), Klose (Verder, 12), Jansen (Menhengladbah, 12), Toni (Fiorentina, 11), Sosa (Estudijantes, 9), laudraf (Alemanija, 1) i dva pojaanja bez obeteenja Hamit Altintop iz alkea i povratnik Ze Roberto iz Santosa. Transef Ovena Hargrivsa u Manester Junajted je Bajernu doneo 25 miliona, a za Roja Makaja (Fejenord) i Rokea Santa Kruza (Blekburn) su uzeli po 5. Bez obeteenja su otili Salihamidi (Juventus), Pizaro (elzi), Karimi (Katar), legendarni ol je zavrio karijeru, a Dos Santos (Almerija) i Gerlic (Karlsrue) su pozajmljeni.

Renoviranje je tako izvreno u punoj meri, a kolike su promene neka kae podatak da su Makaj i Pizaro prole sezone bili ubedljivo najbolji strelci, a sada su prolost. Svi kau da je budunost svetla. Tim je takav da se zaista moe rei da jai ne moe da se napravi jer za svako mesto Hicfeld i asistent Henke imaju dva fudbalera od koji se ne zna koje bolji. Kan je u poslednjoj sezoni u karijeri naravno sigurna jedinica, a za odbranu konkuriu Lam, Jansen, Lusio, Van Bujten, Demikelis, Ismael, Sanjol. Za sredinu terena Hamit Altintop, Van Bomel, vajntajger, Sosa, Ze Roberto, Riberi i sa malim ansama Otl, a za napad Klose, Toni, Podolski i laudraf. Ovde treba napomenuti da su Podolski i laudraf ve dugo povreeni i ne zna se kad e na teren, a jasno je da e morati da igraju sa 150% snage kako bi se obreli u timu pored Klosea i Tonija.

Harmonija uprkos velikim zvezdama postoji, a u svemu prednjai Frank Riberi. Maioniar sa loptom je ve razgalio Bavarce i za oekivati je da e se Klose i Toni nadavati golova posle njegovih asistencija u kojima e sigurno biti uspean i vajntajger. Liga kup je osvojen, ali Bavarci ele jo preostala tri. Bundelsiga je prioritet i ako se ne osvoji Salatara to e svakako biti katastrofa. Uli Henes je rekao da ovo jeste na neki nai i kockanje jer sad niko i ne razmilja od drugom mestu, ali da druge nije bilo. Sad se postavlja pitanje i koje su mane ovog tima. One postoje jer na kraju krajeva niko nije savren, ali to treba da otkriju rivali.

Prognoza B92: Svi se vie bave sa razlikom koju e Bajern napraviti kao prvoplasirani nego neim drugim. Favoriti jesu i to broj 1, ali pogled unazad i primer Real Madrida, kome je sa super starovima dugo trebalo da doe do trona, ipak neto govori. Bajern e i ako bude ampion za to morati da se dobro oznoji, a ne samo pojavi na terenu.

Verder Bremen

Od 1980. je tim iz Bremena u vrhu nemakog fudbala i stalno prisutna opasnost u borbi za titulu. Kao njegov uitelj Oto Rehagel koji ga je trenirao kao igraa, tako je sada i Tomas af vrsto na kormilu Vedrera ve 6 godina, a u poslednje etiri sezone njegov tim nije bio ispod treeg mesta poevi sa titulom 2004. Proli ampiionat su zavrili kao trei uprkos tome to su po mnogima ba oni igrali najlepi fudbal. I jesu bili najefikasniji, ali da bi se osvojila titula ujedno ne sme da se prima mnogo golova, a Zeleni su ba tu pali sa koncentracijom u poslednjim kolima i to je bio razlog poraza koji su ih udaljili od titule koja im je bila na dohvat ruke.

ta sad, pitaju se navijai Verdera posle odlaska Miroslava Klosea (13 golova prole sezone), za kim se ne ali mnogo zbog nekorektnih, neki kau i perfidnih poteza. On je jedini prvotimac (ali kakav) koji je otiao, a uz povratnika sa pozajmice Andreasena iz Majnca stigla su tri pojaanja. Novac od prodaje Klosea je aktiviran za angaovanje atraktivnog vesizte Karlosa Alberta iz Korintijansa i Bubakara Sanoga, napadaa Hamburgera (eks Kajzerlautern). Poslednji je u klub stigao reprezentativac Srbije Duko Toi, doskora lan Sooa. af opet sledi Rehagela i u ovom stvarima jer voli da mu osovina tim ipak dugo ostane zajedno. To je i sada sluaj jer u defanzivi nema promena. Naldo, Vome, Mertesaker, Fric, ulc kao i na sredini Frings, Borovski, Dijego, Vranje, Jensen, sad i Alberto. veanin Rosenberg je od januara do maja bio vrlo efikasan i verovatno e on i Sanogo biti starteri na poetku sezone uz konkurenciju Hunta, Huga Almeide, mladog indlera i Klasnia ako ozdravi.

To je postava koja e krenuti na titulu, a rebusa je vie. Vize je solidan golman, ali je i laiku jasno da je slabiji od uvara mree direknih rivala za titulu. Povrede su sahranile Zelene tokom prole sezone, i sad je ista stvar pa su su tako Vome, Frings i Borovski ve na poetku u autu, a setimo se samo koliko je odsustvovao prole sezone Bauman. Odbrana je dugo vremena delovala fantastino, ali sad uparvo to zadaje najveu glavobolju afu koji jednostabno mora vidi ta je razlog tome da odbrana u kojoj su svi reprezentativci i vrlo kvalitetni igrai radi to to radi. Ako Borovski i Frings budu imali o tokom sezone problema sa povredama to e biti moda nenadoknadiv hendikep. U tom sluaju bi majstor Dijego praktino sve morao sam jer Jensen i Vranje ipak nisu kalibra kao Borovski i Frings i ini se da bi vei adut afa zapravo mogao da bude temperamentni Leon Andreasen.

Tu dolazimo do Karlosa Alberta iji dolazak je uinio da kad je u pitanju vezni red, Verder svakom, apsolutno svakom moe da parira, a kad je tako onda e biti dobro i za napadae. Tu mnogi panie i smatraju da e biti problema to ipak ne bi trebalo da bude tano. Rozenberg se afirmisao, Sanogo je u Kupu prekinuo post iz perioda dok je igrao za HSV i to e mu vratiti samopouzdanje, Hunt jeste mlad, ali je ve pokazao da zna da igra, a Hugo Almeida e moda i proraditi kako se oekuje i opravdati to to je njegov ugovor otkupljen od Porta.

Prognoza B92: Ako odbrana bude na nivou kao i tandem Dijego-Karlos Alberto uz pomo Fringsa i ako ne bude toliko povreda, tim uz Bremena e biti prvi pratilac Bajerna. Objektivno, Zeleni vrede za 2. mesto.

alke 04 Gelzenkirhen

Tridesetih godina su nizali titule u Nemakoj, bili su vladari, ali od kad je ustanovljena Bundesliga to im nije polo za rukom to fanove za priu ostavlja setnim i kad su nasmejani. Imali su i teke periode pa mnogi zaboravljaju da su se tek poetkom devedesetih vratili u drutvo najboljih. U vrhu nemakog fudbala su ponovo od 1995, a era najveih uspeha je vezana za trenera Huba Stevensa sa kojim je osvojen Kup UEFA, dva nacionalna Kupa, a titula izgubljena u poslednjem sekundama ampionata 2001. se jo uvek prepriava. Malo je nedostajalo da do jue anonimni trener Mirko Slomka, kome je alke prvi klub u kome radi samostalno, otera zle duhove i titulu donese u Gelzenkirhen, ali je sudbina opet bila okrutna. U pretposlednjem kolu su porazom u Dortmundu prokockali ansu i na kraju su bili drugi to je donelo direktan plasman u Ligu ampiona i gorinu, jer su opet bili tako blizu.

Ove godine alke kree u jo jedan pokuaj da napokon osvoji Salataru. Mogu dosta to je sigurno, ali sad protiv sebe imaju i mnogo moinji Bajern. Tokom leta Plavci su angaovali topera Vestermana iz Arminije i vrlo talentovanog 19-godinjeg hrvatskog reprezentativca Ivana Rakitia iz Bazela koji igra u veznom redu. Golman ober iz Hanze je stigao da bude podrka Nojeru, Azuag se vratio sa pozajmice u Majncu, a Dermejn Dons je doao iz Ajntrahta kao pomalo zaboravljen igra koga prate pehovi sa povredama. Vezni red je vrlo oslabljen odlaskom Hamita Altintopa (Bajern) i jo vie Brazilca Linkolna (Galatasaraj), koji je bio apsolutni voa na sredini terena.

I tu se napravila i mala fama koja je kulminirala otvorenom sukobom izmeu Kevina Kuranjija i menadmenta, jer je sjajni strelac prozvao vostvo kluba da je moralo da doe vie novih igraa i rekao da ne vidi elju da se alke ravnopravno ukljui u borbu za tron. Stvar je nekako legla, a ta deavanja i inae nisu retka u Gelzenkirhenu gde je ovaj klub zapravo religija, a kad se neto mnogo voli, onda su i emocije prenaglaene. Usledio je pokuaj da se kupi Stiven Apija iz Fenerbaea, to se izjalovilo, da bi u minut do 12 na Feltins Arenu ipak stigao jedan vezista, Urugvajac Grosmiler iz Danubija. O njemu Slomka i menader Miler kau sve najbolje, ali ipak je u pitanju fudbaler nepoznat evropskoj javnosti. To svakako ne mora nita da znai, jer su Nemci vie puta sjajno pogodili sa angaovanjem fudbalera iz June Amerike koji su dolazili anonimni, a kasnije postajali velike zvezde.

U alkeu veruju u Rakitia, ali oigledno kad je u pitanju to osetljivo mesto plejmejkera ele i da imaju na rasploganju jo jednog kreatora jer su utakmce Liga kupa upravo tu pokazale male pukotine. Ceo tim je inae sklopljen kao treba. Nojer na golu, toperi Bordon i Krstaji, bekovi Rafinja i Pander, zadnji vezni Kobiavili, zatim Ernst, Levenkrands, Rakiti, Grosmiler, u napadu Asamoah, Kuranji, Halil Altintop. Treba se obratiti panja i na Ozila koji ima sveu minutau, tu su i spomenute novalije i naravno Urgvajci Rodrigez (odbrana) i Varela (sredina). Slomka ima 22 igraa koja mogu da u svakom trenutku urade ono to se od njih trai i sad treba krenuti u lov na bodove.

Prognoza B92: Kuranji, Halil Altintop i Asamoah su odlini strelci, ali kad vezisti nemaju dan, a to se deavalo i prole sezone, deluje potpuno odseeno. Sa Verderom i tutgartom e se boriti za palsman od 2. do 4. mesta, a titula e na njihovu alost opet ostati san. Mnogima su simpatini, ali jednostavno kao da im neto nedostaje.

VFB tutgart

Pria se zavrava senzacionalmim ampionima iz prole sezone koji su na najbolji nain demonstrirali snagu zajednitva uz odbacivanje teorije da se trofeji osvajaju samo uz ulaganje desetina miliona evra. Zanimljvo, 1984. su takoe bili potpuno neoekivano prvaci, a 1992. su ubrajani u kandidate za tron, ali su pred poslednje kolo imali najmanje ansi. Posle uvenog gola Buhvalda u Leverkuzenu za titulu, jo samo 1997. su uzeli Kup i to je bilo sve do ove 2007. A mogli su i prethodnih godina da budu prvaci (od 1995. do 1997. kad su igrali Balakov, Elber, Bobi) ili 2003. kad su viceampioni bili Lam, Kuranji, Hildebrand, Hleb, Hinkel, itd.

Izmeu tih lepih sezona bilo je i problema, pa su se pre samo est godina spasli od ispadanja u 33. kolu, a u sezoni 2005/06 nisu ni izborili izlazak u Evropu. Tradicionalan i svakako veliki klub, ali kao i Hamburger sa udnim oscilacijama i mnogobrojnim teatralnim deavanjima. Prole sezone je maioniar bio potpuno anonimni Armin Fe za koga u februaru 2006. kad je zamenio ovanija Trapatonija niko nije bacao ni pet para da moe da uradi neto vie, a on je uspeo ono to je najvanije.

Kako je tutgart osvojio titulu, ve je mnogo puta ispriano. Lepom i disciplinovanom igrom, zajednitvom i pravom formom u najvaniji as jer su finiirali sa osam uzastoponih pobeda. U isto vreme su u tutgartu slavili titulu, ali i podatak od strane predsednika Ervina tauda da vie nema ni evra duga i da e se graditi nova arena. Ta lepa vest je za navijae tutgarta bila skoro znaajna gotovo kao i Salatara jer su upravo finansije i bile razlog posrtanja, a nikad se nee saznati ta se desilo nakon rasporodaje veine igraa iz viceampionskog tima 2003. Bilo kako bilo, taud je doveo stvari u red, a tokom leta je na potezu bio menader Held koji je sa Feom razmatrao ko to treba da stigne u varcvald.

Najvea briga su bili napadai. Laut koji je bio na neuspenoj pozajmici i treler su otili i traili su se kandidati za konkurenciju Mariju Gomezu i Deronimu Kakau koji su prole sezone nemilosrdno tresli mree. Izbor je pao na Brazilca Evertona iz Saragose koji ej stigao na pozajmicu i Rumuna ipriana Mariku iz ahtjora za koga je izdvojeno 8 miliona evra ime je postao najskuplji igra u istoriji tutgarta. Ovaj kvaret Feu omoguava miran san isto kao i na golu Rafael efer. Timo Hildebrand se oprostio od tima sa titulom i otiao je u Valensiju, a efer e sigurno biti dostojna zamena.

Odbrana nije pretrpela promene. Meira, Delpjer, Manjan, Boka, Osorio, Taski su kandidati za startnu postavu zajedno sa toperom Gledsonom iz Hanze koji e ipak morati dosta da se pomui kako bi bio prvotimac. U vezi su Hiclsperger, Hilbert, Pardo, Da Silva, Hedira i veliko pojaanje Jildiraj Baturk iz Herte. Fe ima za svaku poziciju alernative, negde bolje negde moda malo slabije, ali je najbitnije da ampionski tim nije oslabljen iz razloga to je od igraa koji su otili samo Hildebrand bio standardni prvotimac dok je treler ipak uglavnom bio doker. Obojica su dobila zamene i sad se kree u odbranu krune koja nikom nije ma nad glavom. vab ulaze u sezonu potpuno rastereene. Uzeli su tutulu, svi glavni igra imaju ugovore minimum do 2009, dugova nema, gradie se novi stadion i sad im ostaje da se nadigravaju i pokuaju da odbrane tron.

Prognoza B92: Ni sami ne veruju da e opet biti ampioni i time se ne optereuju. Novi izlazak u Ligu ampiona bi ispunio tutgartove ambicije, a da budu drugi ili trei to svakako mogu bez veih problema. Igrae jo efikasniji i atraktivniji fudbal ove sezone, to je sigurno i u tome im pomae i to to su od timova iz vrha ubedljivo najmlai

21-08-2007 at 22:18 | Ukljui u odgovor
asmir
heljak

Premijer liga 2007/2008: Klubovi iz zlatne sredine

Tri meseca pauze su prola, fudbaleri su imali vremena da se spreme, a uprave da izvre neophodne korekcije u sastavima. Sada su svi spremni za poetak esnaeste sezone Premijer lige.

U prvom nastavku najave Premijer lige mogli ste da itate o pet glavnih favorita na poetku sezone 2007/2008.

Drugi deo bio je posveen grupi klubova koji e se boriti za mesto u Evropi, uz nadu da e potisnuti nekog od favorita.

Trei nastavak je posveen ekipama sa sredine tabele, dovoljno kvalitetnim da o ispadanju ne razmiljaju, dovoljno slabijim od ranije nabrojanih rivala, da e im Evropa biti daleko.

Sredina nade
Na sredini lige nalazi se grupa od pet klubova sa razliitim priama. Dva "bordo-plava" kluba ele da vrate staru slavu, predvoena veoma kvalitetnim menaderima. Alan Kurbili je uspeo da u samom finiu izbavi tim iz nevolje, u koju su ga gurnuli drugi. Dobra ulaganja u januaru i ovog leta predstavljaju osnovu evropskih ambicija Vest Hema. Aston Vila je u drugoj godini nove ere, a Martin ONil se oigledno vie uzda u pojaanja iz januara, nego u ekovnu knjiicu amerikog vlasnika kluba.

Bolton je proiveo osam sjajnih godina pod Semom Alardajsom, najbolji niz sezona jo od dvadesetih, uz etiri uzastiopna plasmana u prvih osam. "Veliki Sem" je ostavio ekipu "Malom Semu" Liju, pred kojim je veoma teak zadatak: budet je mali, sastav pun igraa sa velikim ambicijama, a vremena za greke verovatno nema.

Portsmut nema takve probleme oni su 2006. izveli "veliko bekstvo", nastavili prolenu formu i na startu nove sezone i ak tokom septembra vodili u Premijer ligi. Na kraju je i Kup UEFA ostao nedostian, ali je Hari Rednap ponovo ozbiljno pojaao ekipu, koja je dovoljno kvalitetna za mesto u prvih deset. Da li su spremni i za sledei korak znaemo tek na prolee.

Poslednji ligaki gol pred svojim navijaima Manester Siti je dao prvog januara. Po odlasku Stjuarta Pirsa "Graani" su dugo jurili Svena Jerana Eriksona, kojeg je u Istlendsu ekalo neprijatno iznenaenje samo 16 seniora. veanin je odmah uzeo novac (novog tajlandskog vlasnika) u ruke i uloio ga u osmoricu fudbalera. I sa njima mnoge opcije su otvorene za Siti.

Aston Vila
Tim Druga godina ONilove vladavine trebalo bi da predstavlja doba konstantnog uspona. Sastav tima je preko leta znaajno skraen, pa svako ko je ostao moe da se nada velikoj ansi. Kljunu snagu trofejnije ekipe iz Birmingema ini grupa mladia zaduenih za ofanzivu Gabi Agbonlaor, Luk Mur, Eli Jang. Ispred njih igra snaan centarfor (Don Keru sada ima podrku u Marlonu Hervudu), a iza njih Rio-Koker, Petrov i Berger imaju i snagu i znanje. Najvee promene dogodile su se u odbrani, koja je na papiru izuzetno snana, ali bi svaka povreda mogla da bude fatalna.

Leto 2007 Samjuel, Dilejni i Hjuz nisu imali kljune uloge u timu, a za Ridvela bi ONil mogao da nae zamenu, ali je udno to to je Severni Irac ostavio odbranu bez zatite. Najdel Rio-Koker je morao da napusti Vest Hem posle velikih sukoba, ime je pokrenuo itavu lavinu transfera slinih igraa (Parker-Barton). U novom klubu (mada iste boje) on e imati priliku da potvrdi kvalitet nagoveten u sezoni 2005/06. Iz istog kluba na Vila park je stigao Marlon Hervud, kao podrka u napadu. Kljuni transferi ipak su obavljeni jo u januaru (Keru, Jang), pa se ONil nije isticao u ovom prelaznom roku. Dolazak Skota Karsona bio je neophodan, jer je Serensen sklon povredama, a i ugovor mu istie sledeeg leta.

Kljuni igrai Igra Vile u napadu vrtee se (i bukvalno) oko Dona Kerua. Ogromni Norveanin poseduje snagu i skok igru, a izuzetno dobro barata loptom. Premijer liga je uvek bila savreno mesto za njega, ali je Keru igrao irom Evrope, pre nego to je konano stigao u Englesku. Sada e uz pomo juniora iz neposredne pozadine pokuati da postigne dovoljno golova za ambicije kluba. Stilijan Petrov je bio godinama najbolji igra Seltika, a zajedno sa menaderom preselio se u Midlends. Prva sezona bila je vreme prilagoavanja, a sada je vreme da potvrdi kvalitet u obe faze igre. Kapiten Garet Beri igrao je tokom karijere na vie pozicija, na svakoj je bio odlian. Prole sezone vukao je klub u prvoj polovini sezone, dok se letnja pojaanja nisu prilagodila, a zimska stigla u klub. Jo jedna takva sezona ubedila i Meklarena da ga pozove na EP.

Potencijalni problemi Keru je mnogo kvalitetniji od Hervuda, pa bi eventualni problemi za Norveanina bili fatalni za Vilu. Jo je tea situacija u odbrani, gde Laursen, Melberg, Kejhil i Bauma predstavljaju jednu od boljih linija u ligi, ali svaki izostanak bilo koga od njih ostavlja rupu. Ukoliko ONil ne potroi novac do kraja avgusta, ili ponovo lansira novu super-generaciju.

Vredni panje Gabrijel Agbonlaor je prole sezopne ve bio jedan od najboljih mladih igraa u ligi, a sada bi mogao zaista da eksplodira. Nezaustavljiv na krilu, odlian pred golom, on bi trebalo da bude najvea opasnost po protivnike odbrane, dok Keru odvlai panju na drugu stranu. Eli Jang je za veliki novac stigao u januaru, ali se nije proslavio tokom prolea. Zato su oekivanja sada jo vea. Ako se prilagodi, opasnost e stizati sa oba boka.

Ocena B92 Bez dodatnih ulaganja 12. mesto zvui dobro za Vilu.

Vest Hem
Tim Kada je Alan Kurbili u decembru preuzeo Vest Hem zatekao je demoralisanu i podeljenu ekipu, potpuno nejednake snage u razliitim sektorima tima. Kurbs je delovao brzo na tritu, uspeo da izvue klub iz problema, obezbedio opstanak i onda se ponovo bacio na transfere. Nova ekipa deluje dobro rasporeeno, od jednog do drugog gola. Pred njima je samo period adaptacije, a zatim uspon do gornjeg dela tabele, gde realno pripadaju po sastavu. Kljuna re za ovu sezonu je zdravlje.

Leto 2007 Sreeno stanje u napadu odlaskom trojice i dolaskom Belamija, pa su sada u timu tri prvoklasna napadaa (Teves i Maskerano su u klub i tako doli samo zbog lake tranzicije u engleski fudbal). Sa sredine terena otili su kljuni borac i plejmejker, ali su zamene (Fober, Ljungberg, Parker, Dajer) vie nego adekvatne. Odbrana bi ve trebalo da bude dovoljno jaka (iako su otili bekovi Koneski i Mirs), dok je Riard Rajt novi rezervni golman, umesto Roja Kerola.

Kljuni igrai Ako treba u dve rei saeti razliku izmeu dve Vest Hemove sezone devetog mesta 2006. i sedamnaestog 2007. godine, te rei su: Din Eton. Momak kojeg je fudbalu nauio veliki Dario Gradi u prvoj polusezoni na Apton Parku (stigao u januaru 2006) dao je 6 golova na 16 utakmica, uveo klub u finale FA kupa i u potpunosti kontrolisao napade svog tima. Lom lanka na startu sledee sezone osudio je Vest Hem na devet meseci drame. Sada je opet tu, spreman i eljan igre. Skot Parker se posle izleta na severoistok vratio u London i ponovo e igrati za Kurbilija. U dresu arltona zaradio je poziv u reprezentaciju i transfer od 10 miliona, a romantini klub sa istoka Londona deluje kao prava sredina za njega. Metju Apson je odlaskom iz Arsenala pre etiri godine napravio mali korak unazad, kojim je otpoeo skok unapred. Da nije bilo neugodne povrede, koja ga je od terena odvojila godinu dana, odavno bi bio na spisku reprezentativaca. Kreg Belami je, kao i uvek, najvea nepoznanica. Fantastina sezona u Blekburnu samo je potvrdila koliko on moe, ali u Liverpulu nije dobio dovoljno prostora Sada se ponovo vraa sa eljom za osvetom, pitanje je samo da li e je kanalisati na pravi nain. Konano, Lukas Nil je za samo est meseci u klubu doao do kapitenske trake. Od njega bi trebalo da zavisi funkcionisanje odbrane, a njegov uticaj na terenu je ogroman.

Potencijalni problemi Viemesene pauze zbog povreda u poslednje dve sezone imali su svi pomenuti kljuni igrai osim Nila. To e i ove sezone biti najvei strah navijaa bordo-plavih. Drugi problem lei u odbrani Eton, Belami i Zamora e davati golove bez sumnje, ali da li e Ferdinand, Gabidon, Devenport, Kolins i Spektor zbirno dati jednog odlinog igraa, spremnog da sa Apsonom pokrije put ka Robertu Grinu? Takoe, pitanje je kako e Ljungberg i Belami reagovati na sputanje u realno slabiji klub.

Vredni panje Odlazak eringema, Tevesa i Hervuda sveo je ozbiljan napadaki kadar na tri imena. Broj etiri e biti Karlton Kol, nekadanja velika nada elsija. Ovo je sezona u kojoj bi on mogao da se probije, a da li e uspeti, zavisi samo od njega, jer e prilika biti. Mark Noubl je kljuni igra mlade engleske reprezentacije, a po odlasku Rio-Kokera otvara mu se stalno mesto u sredini terena i u klubu. Jo jedan od produkata najbolje akademije u zemlji, Noubl je oigledan izbor za budueg kapitena. Anton Ferdinand je igra na koga engleska javnost eka ve dve sezone. Mlai brat iz Pekama je proglaava talentovanijim od Rija, ali jo nije pokazao ni deo te vrednosti.

Ocena B92 Posle klimavog starta deseta pozicija.

Portsmut
Tim Revolucija Aleksandra Gajdamaka i Harija Rednapa na Fraton Parku ne smiruje se ni u ovoj sezoni. Portsmut je godinu pre Vest Hema izveo Veliko bekstvo, a to je uinio zahvaljujui ogromnim ulaganjima novog ruskog vlasnika. Sada najbolja publika u ligi ima tim kojim se moe ponositi. Novac se ne tedi, a ako neko ne uspe da se pokae, brzo odlazi iz kluba. Portsmut ove sezone jednostavno nema slabo mesto tim je dubok na svakoj poziciji i sposoban da transformie stil i postavku u odnosu na rivala i situaciju. Iskusno jezgro sada je pojaano novim igraima afrikog porekla, koji donose snagu i ambiciju.

Leto 2007 Popunjena je odbrana (Distan, Krejni, Hrejdarson) i sredina (Muntari, Mvuamba), renoviran je napad (Utaka i Njudent umesto Kola, Todorova i Lua Lue). Realno, Kongoanac je jedini od sedam prodatih igraa koji je doprinosio ekipi, a ogromna veina novajlija odmah se bori za mesto u prvom timu. Trei veliki prelazni rok (januar 2006, leto 2006) Pompija trebalo bi da zacementira ekipu u gornjem delu tabele. Ako zatreba, Gajdamak e finansirati i novu seriju pojaanja, kako bi novi stadion u luci doekao kao ozbiljan evropski klub.

Kljuni igrai Dobar golman mnogo znai, a Dejvid Dejms je vie nego dobar golman. Ba kao Tim Hauard, Dejms je imao problema u velikom klubu, jer je povremeno pravio velike greke. U ekipi srednje veliine do izraaja dolaze oni dani u kojima ga niko ne moe savladati, a takvi su znatno ei. Do ovog leta kapiten tima bio je Leskovanin Dejan Stefanovi, a traku sada nosi Sol Kembel. Bivi lan rival iz severnog Londona prevaziao je na junoj obali mentalnu krizu koja ga je umalo odvojila od fudbala. Sada je spreman i za povratak u reprezentaciju, a vrsta odbrana Portsmuta u potpunosti je oslonjena na njega. Prole sezone najbolji igra kluba bio je Mati Tejlor. Momak je sa levog beka preao na levo krilo i postigao sedam golova u sezoni, ukljuujui i najlepi gol Premijer lige (protiv Evertona u decembru) volejom sa 42 metra. Jedan od najobrazovanijih fudbalera u ligi, Tejlor je jedan od samo dva igraa koja su u Portsmutu bila i u empionipu (do leta 2003. godine), a sa 26 godina prostora za napredak jo uvek ima.

Potencijalni problemi Zapanjujue malo problema predstoji ekipi Portsmuta u ovoj sezoni. Jednostavno, oni nisu pod pritiskom obaveznog ulaska u Evropu, a toliko su kvalitetniji od bar est klubova da ni prilazak borni za opstanak ne deluje realno. Portsmut je klub u izgradnji i jedina nevolja mogla bi da bude povlaenje bogatog vlasnika. Sada, kada je uao u skup (ali i izuzetno finansijski atraktivan) projekat izgradnje novog stadiona, ak ni to ne deluje realno.

Vredni panje Razliku izmeu esnaestog Portsmuta 2005. i devetog Portsmuta 2007. nije inio napad (43-45 u datim golovima), nego odbrana (57-42 u primljenim golovima). Sada je vreme da eksplodira napad, a zbog toga je doveden Dejvid Njudent. Velika zvezda druge lige uvela je Preston u jedan plej of i na bod od reprize tog uspeha. Shvativi da u tom klubu nee skoro stii u Premijer ligu, momak iz Liverpula preselio se na Fraton Park, gde se svi nadaju velikom broju golova. Bendani Mvaruvari je u klubu ve godinu i po dana, ali je bio u senci Lua Lue i Kanua. Momak iz Zimbabvea moe da igra na vie pozicija i to e mu biti velika prednost u ovoj sezoni. Ima kapacitet za kljunog igraa kluba, ali je kljuno pitanje: moe li da igra dobro u kontinuitetu?

Ocena B92 Deveto mesto, nita manje i nita vie nego prole sezone.

Bolton Vonderers
Tim Ako je Portsmut dobro obezbeen, pred Boltonom je teka sezona. Promena menadera kojem ide dobro uvek je problem, a Big Sem nije samo bio dobar menader on je uspostavio sistem Boltona kakav smo poznavali. Semi Li zato ima pred sobom teak posao: najpre mora da u izuzetno velikoj ponudi (oko 30 ozbiljnih igraa) odabere one ne koje moe da rauna, zatim da se pozabavi taktikom (sa Alardajsovog neobinog 4-3-3 prelazi na standardni 4-4-2) i konano da ispuni oekivanja koja se nameu posle dobrih godina. Bolton ima fiziku snagu, ima i kvalitet, ali bi Alardajsov odlazak mogao da poremeti psihu i samopouzdanje, to bi bilo fatalno.

Leto 2007 Kada je Alardajs u maju otiao, ostavio je kvalitetnu ekipu, koja se etiri puta u nizu plasirala u prvih osam (osmi, esti, osmi, pa sedmi). Iz tog tima otili su Tal Ben Haim (elsi) i korisni Danac Henrik Pedersen (Hal). Umesto njih je stiglo ak deset igraa, od kojih se izdvajaju vedsko krilo Kristijan Vilhelmson, tandem iz Aston Vile MekKen-Samjuel i supertalentovani vajcarski reprezentativac (Albanac iz Tetova) Bljerim Demajlji. Najveu promenu predstavlja nova taktika koju je doneo Semi Li.

Kljuni igrai Nikolas Anelka je napada svetske klase, i im se pojave problemi, sigurno e pohitati da napusti Bolton. Parianin je po broju klubova na putu da dosegne Boba Vijerija, i teko je poverovati da e se zadrati na obodu Manestera. Ipak, dok igra u klubu, napad Boltona je veoma jak. Kevin Nolan je ve godinama kapiten ekipe, iako ima samo 25 godina. Prethodnih sezona umeo je da postigne i dvocifren broj golova, ali mu je uloga prole godine postala neto defanzivnija. U timu sastavljenom od igraa iz razliitih delova sveta Nolan je lokalni momak, iako je roen i odrastao u Liverpulu. Jusi Jeskelejnen je ve nekoliko sezna jedan od najboljih golmana u ligi. Uprkos povremenim kiks-meevima, Finac je jedan od kljueva dobrih plasmana ekipe pod Alardajsom.

Potencijalni problemi Posle velikog broja dolazaka ekipi prete brojni odlasci, a najvei problem bi bio ukoliko odu sva tri kljuna igraa kluba. Veliko je pitanje kako e se dugogodinji lanovi uspene ekipe prilagoditi novoj taktici, a niko ne zna da li Semi Li ima kvalitet da samostalno vodi ekipu (mnogi kvalitetni asistenti nisu uspeli). Alardajs je iz kluba otiao kada je shvatio da dodatnog novca i veih ambicija na Ribok stadionu nikad nee biti. Kada to shvate Anelka, Diuf, Vaz Te i Nolan, i oni e otii iz kluba.

Vredni panje Rikardo Vaz Te je neobian sluaj: Portugalac koji je sa 17 godina stigao u Lankair i tu pokuao da se probije. U proloj sezoni on je pokazao zato je u njega klub ulagao, a u ovoj e, ako ga ne prodaju, imati prostora da krene ka vrhu lige. Izuzetno visok i jak, Vaz Te ima sjajan ut, snaan je u duelu i moe da igra na nekoliko ofanzivnih pozicija. Bljerim Demajlji je jedan od najveih talenata u novom talasu multikulturalne vajcarske reprzeentacije koja se sprema za EP 2008. godine. Momak iz Tetova bio je kljuni vezni igra vajcarskog ampiona Ciriha, ali je pokidao ukrtene ligamente desnog kolena u aprilu i na teren se nee vratiti do poetka novembra. Kada se vrati, trudie se da nadoknadi proputeno.

Ocena B92 Trinaesto mesto, uz mrane oblake nad stadionom.

Manester Siti
Tim Manester Siti je ekipa koja nesumnjivo ima talenta. Problem je u neuigranosti, zbog velikih promena tokom leta. Najpre je, posle duge borbe, obezbeen dolazak Svena Jerana Eriskona (koliko je to kotalo zna samo Taksin inavatra). Zatim je, dok su ostali klubovi bili na pola priprema, veanin je krenuo u veliku kupovinu i iz osnova promenio ekipu. Siti ima igrae koji umeju da igraju atraktivno, ali je jo bitnije da budu znatno ubojitiji nego prole sezone (bez gola kod kue u poslednja etiri i po meseca sezone).

Leto 2007 Otiao Stjuart Pirs, poto je ekipa nenadano skliznula u borbu za opstanak. Doao Sven Erikson i zatekao 16 seniora. Posle kratke drame uzeo je kreditnu karticu koju mu je poklonio bivi premijer Tajlanda i krenuo da kupuje. Osam igraa kasnije ekipa ima sasvim drugaiju fizionomiju nego u vreme Psiha. Pojaani u svakoj liniji osim na golu, a posebno se istiu pojaanja u napadu Valeri Emilov Boinov i Rolando Bjanki.

Kljuni igrai Jedini pravi All Star igra tima u proloj sezoni bio je Mika Riards. Da se Murinjo neto pita u elsiju, ovog leta on bi stigao na Stamford Brid, umesto tala Ben Haima. Riards igra u srcu odbrane, po boku ili na sredini terena, i na svakoj poziciji se osea dobro. Snaga, tehnika, brzina, izdrljivost predstavljaju njegove kljune osobine. Martin Petrov je najbitnije pojaanje Sitija za ovo leto. Bugarin je blista u Bundesligi, ali je imao problema u Madridu, pa e u Manesteru pokuati da dokae da je igra svetsek klase. Posebno bitan bie pri izvoenju prekida.Njegov reprezentativni saigra Valeri Boinov konano je napustio Italiju. Boinov je kao tinejder sa Malte doao u Lee, blistao u mlaim kategorijama (poredili su ga sa Runijem), ali nije ispunio oekivanja u Fjorentini i Juventusu. Premijer liga bi trebalo da mu vie odgovara.

Potencijalni problemi Kada dovedete osam igraa 20 dana pred sezonu, jasno je da e uigravanj ebiti veliki problem. Siti je prole godine preteko davao golove, a dovoenje napadaa iz Italije u Englesku nije ba preesto dobro reenje. Ako Erikson do kraja avgusta ne dovede jo jednog golmana, morae da se osloni na povredama sklonog zemljaka Isaksona, koji ni na startu sezone nije spreman. Ipak, svi ti problemi padaju u duboku senku ultimativne traume: vlasniku kluba preti hapenje. Ako se to dogodi, sudbina Sitija bila bi rajnje neizvesna.

Vredni panje Siti e u sezoni pred nama biti veoma mlad, ali jak na desnoj strani odbrane. Blie sredini igrae Nedum Onuoha, mladi reprezentativac, kojeg mnogi uporeuju sa Riardsom. Na boku bie Vedran orluka, najbolji izdanak hrvatske fudbalske kole iz svoje generacije, standardni reprezentativac naih suseda sa samo 21 godinom. Na sredini igra Stiven Ajrlend, reprezentativa Republike Irske i pre 21. roendana. Pored njega za poziciju u srcu terena borie se supertalentovani (i mesec dana mlai) elson Fernande, vajcarac roen na Zelenortskim ostrvima. Njih etvorica, Riards i boinov roeni su 1986. i kasnije, ali su ve ozbiljni prvotimci. Ako im se pridrui i Kasper majhel, roen iste godine, Sitijeva iskusna osovina imae pored sebe pravo obdanite.

Jedanaesto mesto, poetak konsolidacije. Eriksonov cilj je i tako plasman u Evropu sledee sezone.

21-08-2007 at 22:20 | Ukljui u odgovor
asmir
heljak

Premijer liga 2007/2008: Ugroena zona

Tri meseca pauze su prola, fudbaleri su imali vremena da se spreme, a uprave da izvre neophodne korekcije u sastavima. Poela je esnaesta sezone Premijer lige.

U prethodna tri nastavka upoznali smo se sa trinaest lanova najatraktivnijeg ligakog takmienja na svetu.

U prvom nastavku govorili smo o petorci favorita za titulu u sezoni koja je poela mnogim iznenaenjima.

Drugi nastavak bio je posveen ekipama koje pretenduju na mesto u evropskim kupovima i prieljkuju kiks nekog od favorita.

Trei deo obradio je ekipe sa sredine tabele, koje verovatno nee biti uvuene u borbu za opstanak, ali bi im plasman u Evropu bio veliki uspeh.

Stigli smo do etvrtog dela premijerligake prie, u kojem e akteri biti klubovi u problemu: etiri ekipe koje e se boriti za opstanak u najviem rangu.

Zona strepnje
Trinaest do sada nabrojanih klubova igrae u Premijer ligi i u sezoni 2008/2009, osim u sluaju velikog iznenaenja. Svi preostali klubovi legitimni su kandidati za selidbu u nii rang.

Dva meu njima su Reding i Vigan, najprijatnija iznenaenja prethodnih sezona. Dva mala kluba (debitanti u najviem rangu 2006, odnosno 2005. godine) prola su kroz momente slave, i pred njima je sada grevita borba za status.

Fulam ulazi u sedmu sezonu meu premijerligaima, posle odlino odraenog prelaznog roka. Bitnu ulogu imae menader Lori Sanez, sjajan na klupi Severne Irske, a jedini cilj bie opstanak. Slian zadatak imae i Garet Sautgejt na klupi Midlzbroa.

Boro je prethodne sezone provodio u bezbednosti sredine tabele, uz povremenu borbu za Evropu, ali posle letonjeg prelaznog roka (obeleenog neuspehom da eljene igrae ubede da dou na severoistok i odlaskom najboljeg strelca) strah je sasvim osnovan.

Posao za stare premijerligae bie otean ulaskom dve ozbiljne ekipe iz empionipa - Sanderlenda i Birmingema. Oba kluba imaju infrastrukturu, solidne postave i sjajne motivatore na klupi, a uprave ne ale novac u borbi za zadravanje statusa.

Fulam
Tim Odlazak Krisa Koulmena, oveka koji je ve na startu trenerske karijer pokazao ogroman potencijal, najvei je problem za Fulam. Meutim, ako neko moe da premosti taj problem, onda je to Lori Sanez. ovek koji se kao igra proslavio kljunim golovima za Vimbldonovu "Ludu druinu" na Krejven kotid je doao posle udesno odraenog posla na klupi Severne Irske. Selekciju koja je tokom poslednje dve decenije skliznula u petu evropsku ligu oas posla je podigao do vrha kvalifikacione grupe i doveo je do pobeda nad Engleskom i panijom. Sanezu je na raspolaganju bio prilian novac za rekonstrukciju ekipe, koja je prole sezone do samog finia strepela za opstanak. Utisak je da je tim dobro popunjen i Fulam bi trebalo da bez ozbiljnih problema proe i kroz sedmu sezonu u Premijer ligi.

Leto 2007 Velike promene. Posle Sanezovog dolaska klub se oprostio od Jensena i Radzinskog, prodati su Braun i Kedri, za njima e i Rosenior, im nae klub. Sanez je iz Aston Vile doveo iskusnog defanzivca Hjuza i talentovanog veznog igraa Dejvisa, dok je londonsko putovanje nastavio levi bek Pol Koneski (etvrti klub u glavnom gradu). Ostatak igraa potraen je u empionipu odlini napada Diomansi Kamara (WBA), briljantno krilo Li Kuk (QPR), stub odbrane Sautemptona Kris Berd (kojeg Sanez zna iz reprezentacije). Ipak, najvanije pojaanje je Dejvid Hili, jo jedan vrhunski napada, koji nije imao sree sa klubovima, ali je u dresu Severne Irske prvi strelac kvalifikacija za Euro 2008. Novi Fulam jai je od starog za klasu.

Kljuni igrai Golman Anti Niemi jedan je od najboljih golmana u ligi. Isproban u uslovima realnog pritiska, taj 35-godinji Finac se dobro snalazi u situacijama 1 na 1, ima briljantne reflekse i jedina mana mu je to je tipini linija, to u britanskom fudbalu ume da bude problem. Dejvid Hili je proao kolu Manester Junajteda, ali nikad nije ozbiljno igrao u Premijer ligi. Za sedam sezona u drugom rangu takmienja est puta je postizao dvocifren broj golova, iako esto nije bio starter. Pravi proboj doiveo je u selekciji Severne Irske, jer su etiri njegova gola donela okantne pobede nad Engleskom i panijom. Ovog maja njegov Lids je ispao iz druge lige, ali je Hili krenuo u suprotnom smeru, da se konano dokae u najviem rangu. Fulam je prople sezone dobro proao kada se u vidu ima podatak da je 90% sezone odigrao bez graditelja igre. Dimi Bulard je malo po dolasku iz Vigana doiveo teku povredu i propustio ostatak ampionata. Sjajan u prvoj premijerligakoj sezoni, Bulard bi u sluaju povratka u staru formu mogao da uvede Fulam u mir sredine tabele.

Potencijalni problemi Mnogo znakova pitanja stoji nad klubom sa Krejven Kotida. Kratkorono, najmanje su bitna strateka pitanja o odrivosti takvog kluba u Premijer ligi. Lori Sanez nikad nije radio u Premijer ligi, nekoliko igraa od kojih e igra zavisiti (Berd, Hili, Kuk) nikad se nisu borili sa najboljima, ba kao ni planirani doker Kamara. Bulardov talenat je nesumnjiv, ali povratak na teren posle 13 meseci (zakazan za oktobar) svakako nosi neizvesnost. Konano, menader i sedam bitnih igraa stigli su u klub tokom leta, i ekipi e trebati neko vreme da se zaista uigra.

Vredni panje Stiven Dejvis je bio najbolji igra Aston Vile u pretproloj sezoni. Pod ONilom izgubio je startno mesto i morao je da napusti klub, a dolazak u Fulam bio je logian Sanez ga visoko ceni i odlino poznaje iz selekcije Severne Irske. Sa 22 godine svakako pred sobom ima najbolje dane. Iako se njegov Kvins Park Renders ozbiljno muio kroz empionip, Li Kuk je bio jedna od mladih zvezda druge engleske lige. Tek je napunio 25 godina i ovo mu je idealna prilika da se pokae u najviem rangu. Koliko je ambiciozan pokazao je naputajui QPR za koji navija da bi se preselio u Premijer ligu, ali koliko je veran dokazao je poklonivi voljenom klubu svoj deo transfera etvrt miliona funti!

Ocena B92 Kada se sve sloi kako treba i kada Sanez do kraja sprovede svoj sistem, klub e izbei oajniku borbu za opstanak. etrnaesto mesto.

Midlzbro
Tim Boro uz Manester Siti ima u poslednjih nekoliko godina verovatno najbolju omladinsku kolu na Ostrvu. Igrai pokupljeni u krugu od 60-ak kilometara iza sebe su ostvarili brojne uspehe u mlaim kvalifikacijama, a zatim su stupili na veliku scenu. Dananji tim Gareta Sautgejta u potpunosti se oslanja na njih. Sautgejt je prole godine debitovao samostalno na klupi i nije mu bilo lako. Ovog puta imae jo vie problema, jer njegova ekipa definitvno ne izgleda dovoljno duboko za Premijer ligu.

Leto 2007 Za svaku ekipu je odlazak najboljeg strelca veliki problem, a za ekipu sa tolikom neravnoteom u davanju golova odlazak Marka Viduke je katastrofa. Ako se ispuni i pretnja da e klub do kraja avgusta napustiti i Jakubu Ajegbeni, njih dvojica bi odnela 26 od 44 klupska gola iz prole sezone. Sautgejt planira da Viduku zameni neproverenim igraima Francuz eremi Aliadijer u Arsenalu i na pozajmicama nije ba blistao, a Tunaj anli nikad nije igrao van Turske. Mido ima nesumnjiv kvalitet, ali mu je Boro osmi klub u karijeri, a nigde se nije Umesto prodatih Parnabija i Abela avijera na mesto desnog beka doveden je Luk Jang. Kao kljuno pojaanje predstavljen je ostanak Donija Vudgejta, koji je prole godine bio samo pozajmljen iz Reala. Desno krilo Dejms Morison prodato je poosle godine loeg slaganja sa novim menaderom. U klubu nema vie ni Makaronea, a Mendijeta je samo formalno i dalje na spisku igraa.

Kljuni igrai Donatan Vudgejt je svojevremeno bio jedan od najveih talenata engleskog fudbala. lan briljantne generacije Lidsa sa poetka veka, on je preko Njukasla dospeo u madridski Real na opte iznenaenje, ali tamo nije uspeo da sastavi vie od dest utakmica za tri godine. Ako je zdrav, bie osnova Midlzbroove budunosti. etiri i po godine mlai Stjuart Dauning najbolji je izdanak hvaljene lokalne kole. Briljantno levo krilo je ve sa 20 godina standardno dralo mesto u timu, godinu dana kasnije Dauning je debitovao za reprezentaciju i bio povezivan sa najveim engleskim klubovima, a zatim je dola teka povreda u jesen 2005. Povratak je bio sporiji od oekivanja, ali bi ova sezona trebalo da bude prava za lokalnog momka. Ako ostane u klubu, grupi kljunih igraa neizostavno se pridruuje Jakubu Ajegbeni. Nigerijac je panju privukao u Makabiju iz Haife, sa kojim je dao 7 golova u Ligi ampiona i izborio poziv u Englesku. Posle dve odline godine u Portsmutu nastavio je jednako dobro u Midlzbrou, a prosek od 15 golova po sezoni u etiri godine na Ostrvu najbolji je opis kvaliteta igraa koji sa 22 i po godine ima iza sebe 5 godina ozbiljnog fudbala.

Potencijalni problemi Ako Jakubu ode, Midlzbrou je potreban spektakularno dobar napada, koji bi se odmah uklopio u tim. Takvog je u realnosti teko i zamisliti. I bez tog transfera Boro e imati mnogo problema. Povrede tradicionalno napadaju igrae sa Riversajda, pogotovo sasvim solidnu odbranu (Vudgejt, Hut, Pogatec, Rigot). Na sredini nedostaje dubina, a stanje napada je veoma neizvesno. Aliadijer je izuzetno talentovan, ali je u karijeri dao samo tri zvanina gola. Tunaj anli je bio gotovo mitska figura u Feneru, ali mu privikavanje na engleski fudbal nee biti lako. Mido je kasno doao u tim, posle leta traenja novog kluba, a iza sebe ima lou sezonu u Totenhemu.

Vredni panje Posle prodaje Dejmsa Morisona najvea nada meu juniorima Boroa je Li Katermol. Defanzivni vezni fudbaler u stilu Roja Kina, Katermol je sa 18 godina bio prvotimac, a ve je jedan od kljunih igraa tima, iako tek u martu puni 20 godina. Neustraiv i beskompromisan u duelima predstavljae prvu liniju odbrane kluba sa Riversajda. Iza njega dolazi itav niz velikih talenata, koji su ve stekli iskustvo u Premijer ligi. Endru Tejlor se ve sasvim uvrstio na poziciji levog beka, na kojoj je proveo standardno celu prolu sezonu. Endru Dejvis je takoe dobio dosta mesta u timu tokom prole sezone, zahvaljujui problemima sa povredama u odbrani. ansu na istoj poziciji eka i Metju Bejts, dok Adam Donson ispred sebe u rotaciji ima Dauninga, od kojeg je za tri godine mlai. Prednost u odnosu na ostale ekipe opredstavlja uigranost tih momaka, to je posebno uoljivo u saradnji po levoj strani, kakvu imaju Dauning i Tejlor.

Ocena B92 Ako iz kluba ode Jakubu, Boro je otpisan. Ako ne ode, borba e biti estoka. Osamnaesto mesto, put u empionip.

Reding
Tim Prola sezona bila je fantastina, ali pred Redingom je sada kljuna druga godina meu najboljima. Novac za Reding nikad nije bio preveliki problem, uglavnom zato to ni ono to imaju, nemaju na koga da potroe (menader Stiv Kopel je prole sezone tvrdio da mu je ostalo 6 miliona funti, jer nikog nije mogao da ubedi da doe u klub). Ta finansijska stabilnost predstavlja bitan oslonac kluba u nesigurnim vremenima. Druga osnovna taka je Stiv Kopel, koji je nauio igrae da deluju kao maina, bez obzira na sastavne delove tima. Reding je najtvri tim u ligi, spreman da zaigra prljavo ako treba, sposoban da se brani sa 10 igraa, ali i da igra presing pred esnaestercem protivnika. Ekipa je sastavljena od nierazrednih igraa, ali objektivni nedostatak kvaliteta nadoknauje sjajnom organizovanou i izuzetnom mentalnom snagom, sve zahvaljujui Kopelu.

Leto 2007 Zastraujua neaktivnost. Pria od prolog leta sada je jo pojaana. U ekipu su dola samo dva igraa, oba odgajena u Francuskoj defanzivni vezni Kalifa Sise, koji je do sada igrao u Portugalu, i reprezentativac Obale Slonovae Emerson Fae, doveden iz Nanta za klupski rekord od 2 i po miliona funti. Iz kluba je otiao Greg Halford, koji se nije snaao za 6 meseci, a kljuni problem bie odlazak Stiva Sidvela, koji je bez obeteanja postao lan elsija, i na ije mesto je i doveden Fae.

Kljuni igrai Markus Haneman je pripadnik sjajnog talasa amerikih golmana (Fridel, Hauard, neto ranije Keler), koji sa velikim uspehom brane u Evropi. Haneman pre Redinga nije branio u vrhunskom fudbalu, iako ve ima 35 godina. Ono to smo videli u prethodnih 12 meseci je svedoanstvo da je fudbal zbog toga samo izgubio. Niki ori je za est godina u klubu postao heroj navijaa i savreno simbolizuje Reding. Doao je iz Lejton Orijenta, a u dresu plavo-belih izborio se za reprezentaciju Engleske. Malo levih bekova u ligi ima toliki znaaj za ekipu. Iako ima tek 22 godine Liroj Lita iza sebe ima 5 sezona ozbiljnog ligakog fudbala i status startera u mladoj engleskoj reprezentaciji (lan idealne postave EP u Holandiji). Lita je od Boia do kraja februara dao 12 golova u Premijer ligi i odluujue doprineo da njegova ekipa u tom periodu ima najbolji skor u ligi.

Potencijalni problemi Izgleda da Donu Madejskom i Stivu Kopelu niko ne veruje. Ne samo da Reding ima ogromne probleme da privue ijedno ozbiljnije ime (pre prole sezone premijerligako iskustvo imali samo De la Krus i Oster, u meuvremenu stigao i Duberi), ve i sopstveni igrai otvoreno trae odlazak. U trenutku stvaranja ovog teksta jo traje rasprava Lite i orija sa upravom i menaderom, jer oba igraa ele da napuste klub. Iako je u relativno ujednaenoj ekipi lake nai zamene, Reding bi bez tog tandema zaista imao probleme.

Vredni panje Irski napada Kevin Dojl preao je za kratko vreme veliki put od provincijske irske lige do nacionalnog tima i nominacije za najboljeg mladog igraa Premijer lige i sedmog mesta liste strelaca. Dojl je od poetka sezone pokazao da ume da trese mree na svaki nain i posebno da je ubistveno precizan na samom poetku mea (etiri gola u prvih pet minuta utakmic). Andre Biki je Kamerunac koji je do Premijer lige doao teim putem kroz provincijske klubove drugorazrednih evropskih ligas (Paso Fereira, injik Jaroslav). Priliku da zaigra na znatno viem nivou dobio je u moskovskoj Lokomotivi, ali je tek dolazak u Reding ovog januara ostvarenje Bikijevog sna. Ovrsnut na tekom putu do Engleske, Biki bi (ukoliko bude potovao disciplinu) u narednom periodu mogao da izraste u kljuno pare Kopelove slagalice.

Ocena B92 Druga sezona bie tea nego prva, ali Reding jo nije spreman za nii rang. Petnaesto mesto.

Vigan Atletik
Tim Kao klub Vigan je slian Redingu: Ideja jednog oveka (Dejvid Vilan, doskoranji vlasnik lanca sportskih prodavnica JJB Sports) da ni iz ega stvori ozbiljnu ekipu pretvarana je u stvarnost nekoliko godina, tokom kojih se ekipa iz etvrtog prebacila u najvii rang. Meutim, Vigan nije imao probleme sa kakvima se susree Reding, pa iz leta u leto troi ogroman novac na transfere. Te promene najvie ugroavaju stabilnost kluba, koji e u novom ampionatu morati da se snae i bez menadera Pola Duela, majstora snalaenja sa ekipama suenog kvaliteta. Opet, kada pogledate postavu, Vigan i ne izgleda ba kao tim bez kvaliteta.

Leto 2007 Promene su poele kada je Pol Duel, nekoliko sati poto je na udesan nain izborio opstanak svom timu, saoptio da odlazi. Ekipu sada vodi njegov dugogodinji asistent Kris Haings, koji ima 50 godina, ali nikad nije samostalno vodio klub. ak 7 igraa je dolo, a 6 otilo iz kluba tokom leta (to je i dalje umereno u odnosu na prolo leto). Lija MekKaloha ve smo upoznali u dresu Glazgov Rendersa, a najvie e nedostajati Lejton Bejns, sjajni mladi levi bek, koji je otiao u Everton. Istovremeno, zacementirana je sredina terena najboljim igraem empionipa Dejsonom Kumasom i beskompromisnim Majklom Brunom. Iz Njukasla su bez nadoknade stigli Sibjerski i Brembl, blago reeno neeljeni u tom klubu, dok se iz Rena u Englesku vratio Mario Melkiot.

Kljuni igrai Iako je u najjaoj ligi odigrao samo jednu sezonu, Velanin Dejson Kumas trebalo bi da bude kljuni igra ekipe u predstojeoj sezoni. Posle silnih problema sa menaderima u prolosti, za Kumasa su razumevanja imali Toni Maubrej u Vest Bromu i Don Toak u reprezentaciji. To mu je vratilo samopouzdanje, posle ega je Kumas zablistao i uao u formu karijere. Kumas jo nema 28 godina i pred njim su kljune godine karijere. Kris Kirkland je jo jedan od odbaenih momaka. Doveden u Liverpul sa velikim ambicijama, Kirkland je uspevao da ue u englesku selekciju, ali ne i da dobije mesto u svom klubu. Tokom pozajmice Viganu ilo mu je dobro, pa nikog nije iznenadilo to je pristao da se za stalno preseli 25km ka istoku. Borei se za klub, on e se u sezoni pred nama boriti za mesto u nacionalnom timu. Emil Heski vie nema takvih ambicija. Ve dve godine na njega ne raunaju selektori, a ve tri godine su prole od kada je napustio Liverpul. Ako su ga na Enfildu terali da igra van pozicije (na oba krila), u Viganu se na njemu zasniva uinak pred golom rivala. Borbenou se izborio za status kod navijaa, a ak i kad ne daje golove (samo 8 u prvoj sezoni) veoma je korsitan.

Potencijalni problemi Najvei je u menaderu, koji nema nikakvo iskustvo, ne samo u Premijer ligi. Sa Duelom on je dva puta ulazio u Premijer ligu i dva puta se spasavao poslednjeg dana (ranije sa Bredfordom), ali sada je sm. Nasledio je ekipu koja je u prve dve sezone pokazala sprinterske sposobnosti u dugoprugakoj ligi u oba ampionata Vigan je mnogo bolji bio u prvoj nego u drugoj polovini sezone (34-16 u prvoj, 22-16 u drugoj, prvu zavrili sa 5 bodova iz 8 meeva, u proloj uli u poslednje kolo sa 3 boda iz 8 meeva). Prole godine spasli su se pobedom nad direktnim rivalom, da li e to biti mogue i ovog puta? Na to dodajte da se veina njihovih pojaanja nije nikada pokazala u Premijer ligi.

Vredni panje Iako je za Andreasa Grankvista bilo zainteresovano nekoliko ozbiljnih evropskih klubova, krupni veanin zavrio je u Viganu. ovek koji je sa 22 godine ve stigao da bude kapiten Henriku Larsonu mogao bi da bude stub odbrane Haingsovog tima. Vreme za aklimatizaciju je prolo, jer je stigao jo zimus. Luis Valensija je jedan od brojnih Ekvadoraca, koji su u godinama uspeha nacionalnog tima stigli na ovu stranu Atlantika. Talentovano krilo provelo je jednu sezonhu na pozajmici iz Viljareala, a uprkos poetnim problemima oigledno mu se ivot u Lankairu dopao, pa je reio da ostane jo. Iza sebe ima nominaciju za najboljeg mladog igraa na SP u Nemakoj, to najbolje govori o potencijalu.

Ocena B92 bez udotvorca Pola Duela, Vigan e teko do Boia sakupiti dovoljno bodova za mirnu drugu polusezonu. Devetnaesto mesto, povratak u nii rang.

21-08-2007 at 22:27 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: ado_car, Bambi, BosniaN2, BozniaN2, edita-muzicar, omar075, Primarijus, SuadTuzla89, Suad_japan, Tea 11, york
FORUM : Sport : Sportske vijesti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net