Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:
citat:
Sevdalija wrote:
nastavit ce se ...


nadam se da hoce,bas je ovo dobar topic,da sta i naucimo


Drago mi je da vam se topic svidja,naravno bit ce jos dosta toga,samo mi treba malo vise slobodnog vremena.
25-10-2005 at 17:04
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

citat:
Sevdalija wrote:
Drago mi je da vam se topic svidja,naravno bit ce jos dosta toga,samo mi treba malo vise slobodnog vremena.


Stvarno je fenomenalan, STRASNO mi se svidja sama ideja i konceptualno uredjenje.

Sto se tice slobodnog vremena, ja mislim da ti treba nako da ti pravi meze dok ti ovo sve ne zavrsis :lol :lol :lol
27-10-2005 at 17:06
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

Pisac Hevaji (pseudonim Uskufi-Bosnevia), rodom iz Tuzle, koju on naziva Dolno-Solan, napisao je 1631/32, godine rjecnik poznat pod imenom "Potur shahidija". U stvari je to "bosanskio-turski i tursko-bosanski rjecnik". Rjecnik je napisan arebicom, cime je bilo olaksano, s jedne strane, ucenje prilagodjenog pisma, a s druge, i znacenje turskih rijeci, koje su upotrebljavane u svakidanjem zivotu. Rijeci nisu poredane azbucnim redom nego prema znacenju. Jos jednom MUHAMED USKUFI iz Tuzle sastavlja 1631 g. prvi bosansko-turski rijecnik. A to je bilo oko 150 godina prije Vuka.


Sta je nas najveci problem?

Pa to da smo silom prilika zaboravili vlastitu historiju.Koliko djela i naucnog rada je napisano bosancicom? A mi je ne znamo citati?Koliko poezije,filozofkih djela je napisano arebicom?Jer to je pismo koje je doslo poslije bosancice.Pa onda predjemo na latinicu i cirilicu.I onda se neko pita sto ne znamo ni ko smo ni sta smo? Niti imamo sta svoje?

28-10-2005 at 16:41
shef_ca
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 17-11-2004
Odgovori: 93
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

citat:
weasel wrote:
Pisac Hevaji (pseudonim Uskufi-Bosnevia), rodom iz Tuzle, koju on naziva Dolno-Solan, napisao je 1631/32, godine rjecnik poznat pod imenom "Potur shahidija". U stvari je to "bosanskio-turski i tursko-bosanski rjecnik". Rjecnik je napisan arebicom, cime je bilo olaksano, s jedne strane, ucenje prilagodjenog pisma, a s druge, i znacenje turskih rijeci, koje su upotrebljavane u svakidanjem zivotu. Rijeci nisu poredane azbucnim redom nego prema znacenju. Jos jednom MUHAMED USKUFI iz Tuzle sastavlja 1631 g. prvi bosansko-turski rijecnik. A to je bilo oko 150 godina prije Vuka.


Sta je nas najveci problem?

Pa to da smo silom prilika zaboravili vlastitu historiju.Koliko djela i naucnog rada je napisano bosancicom? A mi je ne znamo citati?Koliko poezije,filozofkih djela je napisano arebicom?Jer to je pismo koje je doslo poslije bosancice.Pa onda predjemo na latinicu i cirilicu.I onda se neko pita sto ne znamo ni ko smo ni sta smo? Niti imamo sta svoje?



Pa ne mozemo se sad vracati stoljecima u nazad. To ne bi bilo samo novo pismo nego i jezik. I Turci su jos davno izbacili tu arebicu i presili na latinsko pismo.
Znam da su u Irskoj i Skotskoj pokusali da obnove one njihove stare galske i kelticke jezike i pisma i na kraju od toga nista. Desetak baba i djedova govori a mladji znaju reci par fraza i izraza i to je to a ogroman se novac na to utrosio. Kad jezik jednom umre tesko ga je vratiti u zivot ponovo. Isto tako i pismo. Sto ne znaci naravno da ne trebamo znati i cijeniti svoju historiju i kulturu.
28-10-2005 at 17:25
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

Ma ne kazem da se vracamo u nazad i odreknemo latinice.Vec kazem da je trebalo paralelno uciti i bosancicu.Recimo umjesto cirilice

28-10-2005 at 18:19
shef_ca
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 17-11-2004
Odgovori: 93
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

citat:
weasel wrote:
Ma ne kazem da se vracamo u nazad i odreknemo latinice.Vec kazem da je trebalo paralelno uciti i bosancicu.Recimo umjesto cirilice


Hej!! Nedaj boze da te neko o´zgo cuje
28-10-2005 at 19:29
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

Sevdalija, ideja ti je odlicna. Ako mozemo pomoci, textom, linkom, slikama...reci .

Kada se tema zavrsi, ja bih predlozila da se ocisti od komentara .

28-10-2005 at 21:46
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

citat:
Anna wrote:
Sevdalija, ideja ti je odlicna. Ako mozemo pomoci, textom, linkom, slikama...reci .

Kada se tema zavrsi, ja bih predlozila da se ocisti od komentara .



Hvala jos jednom svima
Ja imam jos podosta ovog materijala,a naravno mogu se i ostali ukljuciti sa svojim idejama,mada ne bi da se preuzima vec vidjeno sa ostalih stranica.Ipak da ovo bude nase orginalno,viritualno putovanje "Bosnom slikom i rijecju kroz stoljeca" Naravno dobro bi bilo na kraju kada se zavrsi, da se komentari obrisu ili prebace ispod ako se bude uklapalo.
Jos jednom,hvala vam na podrsci.
zajedno smo jaci,ili zajedno smo skupa
28-10-2005 at 21:56
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim


Stolac,J.J.Kirchner iz knjige J.Asbotha,Bosnia es a Herzegovina,1887



30-10-2005 at 12:06
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim


Bosanski motivi
J.J Kirichner,Bosnien in Bild und Wort,1879


Kuce bosanskih muslimana,dzamija u Sarajevu
Sarajevo,Pravoslavna crkva u Sarajevu,
kuce bosanskih krscana,panorama Sarajeva,
Vranduk,Bosanski han



[Edited by Sevdalija on 30-10-2005 at 12:24 GMT]

30-10-2005 at 12:21
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Putopisi : Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice