Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Sevdalija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-01-2004
Lokacija: Zabokrecina
Odgovori: 2457
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

Kulin Ban (by: Sevdalija)




[Edited by Sevdalija on 28-06-2007 at 21:00 GMT]

28-06-2007 at 20:56
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

28-06-2007 at 23:32
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim


Shot at 2007-06-29

Kula i dvori Smail Age Cengica,istocna Hercegovina.
Porusili Crnogorci u ratu 1875.,tacnije francuski pirotehnicar,a nacrtao neki dubrovcanin,pred samo rusenje. 


30-06-2007 at 00:24
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim


Efcina kula,istocna Hercegovina


Shot at 2007-06-29

Kula Ljubovica,istocna Hercegovina


Shot at 2007-06-29

Begova kuca,Trebinje.

Ne treba napominjati da danas nista od prikazanog ne postoji,ruseno je 1875,1908,1912,1915,1920...Begova kuca je unistena 1993.

[Edited by medic on 30-06-2007 at 00:32 GMT] 


30-06-2007 at 00:31
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim


Shot at 2007-06-29

Dusperova kuca,Kraljeva sutjeska.
Starost se procjenjuje na oko 130-170 godina. 


30-06-2007 at 00:36
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim


Shot at 2007-06-29

Ostaci grada Herceg Stjepana u Blagaju,Hercegovina. 


30-06-2007 at 00:38
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

SARICA KADUNA I NJENA SAHAT-KULA
u narodnoj pjesmi nastaloj u Mostaru

U vrijeme vladavine Otomanskog carstva balkanskim prostorima, kao vazan kulturni centar Bosnjaka, Mostar se posebno istice u periodu XVI, XVII i XVIII stoljeca, te postaje poznat, osim Starog mosta, po velikom broju ucenih ljudi, pjesnika, pisaca, filozofa, muderisa, kadija itd., a u tadasjem svijetu umjetnosti i literature posebno se istice kao najmarkantnija licnost Mustafa Ejubovic - sejh Jujo i pjesnik Dervis- pasa Bajezidagic (poginuo 1603. godine pod Budimom).

Cuveni turski putopisac Evlija Celebija prolazeci kroz Mostar 1664. godine je zapisao da "na teritoriji Hercegovackog sandzaka nema nijedan veliki grad napredniji i ljepsi od sehera Mostara." 1) Ljepotu njegovih mahala, basci, Neretve, Starog mosta, kula, ducana i djevojaka opjevali su, posebno pjesnici koji su stvarali na orijentalnim jezicima ali i narodno pjesnistvo, narocito sevdalinke i balade. Da je Mostar bio grad pjesme svjedoci nam i ceski muzikolog Ludvik Kuba koji je boraveci u nasem gradu 1893. godine za vrijeme mjeseca ramazana sakupljajuci lirske pjesme zabiljezio slijedece: "U porodicama muskarci pjevaju uz tamburu ili uz gusle, djevojke pjevaju uz tepsiju, tj. uz pratnju velike metalne tacne koja zveci, a koja inace sluzi kao, posuda za jelo ili kao stolna daska". 2)


U drugoj polovici XVI i prvim decenijam XVII stoljeca Mostar je vec brojao 24 mahale i u njegovom nastanku i razvitku veliku ulogu su imali njegovi dobrotvori - vakifi. Nas u ovom kracem osvrtu interesuje jedina zena, veliki dobrotvor, Fatima Saric, cije su zaduzbine opjevane i zabiljezene u narodnoj lirskoj pjesmi, i to u nekoliko razlicitih varijanti. Ova je legatorka u svom gradu sagradila dzamiju na Carini (srusena 1947. godine), mekteb i sahat-kulu. 3) Ova sahat-kula, koja je locirana u Kazaskoj carsiji i za koju Evlija Celebija kaze da se "zvuk njena zvona cuje iz daljine na tri sata hoda" 4), je posebno opjevana u narodnoj pjesmi kao i jos neki kulturno- historijski objekti u Mostaru.

Sa knjizevno- kulturoloskog aspekta sve varijante pocivaju na jedinstvenom motivu koji predstavlja svojevrstan izvor za proucavanje proslosti Mostara. Jednostavnost i cistota pjesnickog kazivanja kao, i izbor stihova u formi zaklinjanja od strane Sarica kadune cini pjesme same po sebi neobicnim, neponovljivim i neprolaznim. Forma zaklinjanja otkriva ogromnu ljubav i odlucnost kao i kaduninu teznju da vlastiti naum pretoci u djelo, kako bi univerzalna ljepota gradjenja dzamije, mekteba i sahat-kule bila u skladu s zeljom srca, da kucanje sata od celika prenese u prostor egzistiranja svoga dragog:

"Po kucanju sata od celika
on bi cuo kucaj srca moga... "

I tako narodna pjesma spaja nespojivo; sat od celika i kadunino srce ruseci sve zakone poetike podizanjem ljubavi iznad zakona svakodnevnice, darovanog zivota i harmonije Svemira. Jacina zvuka koji ce proizvoditi sahat od celika na sahat-kuli u Brankovcu mora se cuti po cijelom Mostaru a "jos da nije te Velez planine, culo bi se ravnom Nevesinju", i cuo bi ga, naravno, Ibro Fazlagicu zbog koga je i pravljen, sto pjesmi daje poseban pecat i lokalno obiljezje.

U drugoj varijanti Sarica kaduna se zarekla u mahali medju hanumama da ce sagraditi veliki sahat u Mostaru zaklinjuci se najvecim vrijednostima i temeljnim zakonima islama kao i onoga sto on duhovno i materijalno bastini, spojivsi svoj ovozemaljski zivot i ljubav, njegovu bespovratnost i trajanje s univerzalnim simbolima ostanka i opstanka ljudskog bica na zemlji prozetog bosnjackom tradicijom i islamskom duhovnoscu:

..."Jest tako mi dina i imana
i tako mi sehri ramazana
sagradicu mekteb i munaru
i veliki sahat u Mostaru... 5)

Jedna od pjesama je zabiljezila da ce Sarica kaduna pored gradnje objekata islamske arhitekture popraviti na Buni cupriju i ozeniti brata, cime se ovaj motiv prosiruje i produbljuje na ljubav i ljepotu, kako prema bratu tako i najuzem zavicaju, da bi i jedno i drugo koristili covjeku i bili u funkciji zivota i umjetnosti uopce:

"Zaklinje se Sarica kaduna
Nacinit cu mecet i munaru
I suvise sahat u Mostaru
A na Buni popravit cupriju
Ozenit cu brata kapetana
Djuzel cerkom teman teftedara... 6)


Kao sto vidimo nema niceg suvisnog u kaduninom zaklinjanju; sve je na svome mjestu, zivotno i emotivno utkano u jednu misaonu cjelinu, koja odslikava mjesto i vrijeme, zelju i odvaznost, inat i snagu, da se rijec pretoci u stvarnost i veselje, i da ljubav ostane i opstane kako u srcu tako i u pjesmi, te da se tradicijom i naukom sacuva i prenosi, odrzava i pamti, uzdise i slusa. Zanimljivo je napomenuti da je pjesma bila jedan od nacina komuniciranja zaljubljenih u patrijarhalnoj bosnjackoj sredini Bosne i Hercegovine, pa tako i za Sarica kadunu i njenog Ibru Fazlagica koji je zivio daleko od rodnog joj Mostara, u Fazlagica kuli kod Gacka.


Otud i tolika ljubav za sahat-kulom i njenim satom od celika. Na kraju treba istaci da je u svim varijantama ove pjesme sve stvarno i postojece, omedjeno i uvjetovano, kako pravilima morala tako sredinom i vremenom nastanka, da bi ljubavni dozivljaj bio prepoznatljiv i jedinstven, i u onom, i u ovom vremenu.

Falila se Sarica kaduna
u hamamu medju kadunama.

"Sagradit cu kulu na Brankovcu,
i na kuli sahat od celika!

Nek´ se cuje po c´jelom Mostaru,
kada kucne sahat od celika!

Jos da nije te Velez planine,
Culo bi se ravnom Nevesinju,

Culo bi se Fazlagica kuli,
Cuo bi ga Ibro Fazlagicu!

Po kucanju sah´ta od celika,
on bi cuo kucaj srca moga!"7)
Zaklinje se Sarica kaduna:
"Nacinit cu mecet i munaru
I suvise sahat u Mostaru,
A na Buni popravit cupriju,
Ozenit cu brata kapetana
Djuzel cerkom teman teftedara!

Sto je rekla, nije ni porekla:
Nacinila mecet i munaru
I suvise sahat u Mostaru,
I na Buni popravi cupriju,
Ozenila brata kapetana
Djuzel cerkom teman teftedara.

Zarece se Sarica kaduna
u mahali medju hanumama:
"Jest tako mi dina i imana
i tako mi sehri ramazana,
sagradicu mekteb i munaru
i veliki sahat u Mostaru,
nek se cuje preko Bisca ravna,
Velagica i Blagaja grada,
a da nije Bisine
culo bi i Nevesinje".9)
Zaklela se kaduna Fatima,
Da ce gradit sahat u Mostaru,
Da se cuje po svemu Mostaru,
Po Mostaru i oko Mostara,
I jos da ce dzamiju graditi
Bas na srijedi u cara malo.
Sto je rekla, to je ucinila:
Sagradila sahat u Mostaru,
I dzamiju na srijedi Mostara,
To se cudo i do cara culo.10)


1) Evlija Celebija, Putopis, Odlomci o jugoslavenskim zemljama, Sarajevo, 1996. str. 475.
2) Citirano iz knjige "Antologija Bosnjacke usmene lirike", od Muniba Maglajlica, Sarajevo, 1977. str. 14.
3) Vidjeti opsirnije: H. Hasandedic, Spomenici kulture turskog doba u Mostaru, Sarajevo, 1980.
4) Evlija Celebija, n. d. Str. 475.
5) H. Hasandedic, n. d. Str. 149. (Pjesma je zabiljezena od rahmetli Zinete Sukalic iz Mostara).
6) Vehid Gunic, Sevdalinke o gradovima, str. 179, Bihac, 1997.
7) Muhamed Zero, Sevdah Bosnjaka, Izdavac NIPP Liljan, 1995.
Vehid Gunic, n. d. str. l79.
9) H. Hasandedic, isto kao u fusnoti broj 5.
10) Karl Peez, Mostar und sein Culturkreis, Leipzig 1891., str. 33.


 


30-06-2007 at 00:42
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

Dr Asim Peco, akademik
KULE PO HERCEGOVINI

Naš narod kaže:
Vrijeme gradi niz Kotare kule,
Vrijeme gradi, vrijeme razgraðuje.

Koliko istorijske istine ima u ove tri reèenice! Drugaèije reèeno, sve je prolazno. Ali, opet, istorijska je istina da negdje vremenu, njegovom neumitnom hodu, èesto pripomažu i ljudi. Ima vremena u kojima zli ljudi, bolje reèeno - neljudi, mnogo uèine da se vremenski hod ubrza. Oni potpomažu da se kule razgraðuju. Kad nam vrijeme ”oburda” kulu, nije žal za njom kao kad je njen kraj djelo ruku neèovjeka, kada neljudi doðu do izražaja, pa je unište. O ovom posljednjem, o nedjelu zlih ljudi, èesto se govori u posljednje vrijeme. I to naroèito na našim prostorima, na prostorima Hercegovine. O jednom takvom neljudskom djelu, imali smo prilike da proèitamo u ”Mostu” br. 127 (3. Tu nam je gospoða Azemina Ljutoviæ- Kurtoviæ isprièala istorijat Ljutoviæa kule u Hodbini. I, isprièala ga je na zavidnoj visini. U toj njezinoj prièi sve je došlo do izražaja: i pismenost, i ljubav prema porodici, od Ahmetage, kao stuba porodice, do rano preminule Emire, koje se i ja sjeæam kao uèenice Mostarske gimnazije - i ljubav za Hodbinu.


U ovoj prièi o ”bivšoj kuli” došao je do punog izražaja smisao autorkin za uoèavanje detalja i da ih, u stilu velikih pisaca, nama nareda i saopšti. Mi možemo samo zaželjeti da nam gospoda Azemina Ljutoviæ- Kurtoviæ, iz svoje, nesumnjivo, bogate riznice sjeæanja i pamæenja, još ponešto saopšti na ovaj naèin. Doæi æe bolja vremena, doæi æe generacije koje æe imati vremena da se bave i naukom i istorijom, pa i istorijom umjetnosti, koje, kratko reèeno, neæe brinuti naše svakodnevne brige. A njima æe, bez sumnje, dobro doæi svaki detalj o našoj sadašnjosti, svaki detalj koji æe im pružiti nešto novo, nešto iz našeg vremena. Pogotovo iz vremena koja su prethodila našem.

I upravo zbog toga, ponukan èlankom gospoðe Azemine Ljutoviæ- Kurtoviæ, ja ovdje iznosim jednu svoju želju: popišimo sve kule po Hercegovini, popišimo sve znaèajnije objekte po Hercegovini. Generacije koje dolaze iza nas mogu nam biti zahvalne. A ima se o èemu pisati (ja ovdje navodim neke kule po sjeæanju, a i neke važnije kuæe).

U mome Ortiješu ima, ili je bila, kula koja je do posljednjeg rata bila vlasništvo porodice N. Crnogorca. Ko je pravio tu kulu, kakva je njena istorija, na moju veliku žalost, ja ne znam. Svakako o njoj se ne bi mogle prièati prièe kao o Ljutoviæa kuli, ali vrijedno je zabilježiti ono što još u sjeæanju mojih Ortiješana postoji.

Na Buni je bila, i, do ovih vremena, zvala se Æemaloviæa kula. Možda još postoji neko od Æemaloviæa ko se sjeæa te kule, i života u njoj.

Na Buni je vrijedno zabilježiti i Badžakovinu. To su bile, koliko se sjeæam, lijepe kuæe koje su imale i vodu. Koliko su one povezane za Ali-pašu Rizvanbegoviæa, ne znam. Ali vrijedno bi bilo da se i to zabilježi.

Po mome sjeæanju, na Bivoljem Brdu - u Dubravama, postojala je kula, ili nešto kao kula, vlasništvo porodice Æiber. Ja znam da je moj rahmetli babo, èija je sestra bila udata za jednoga Æibera, èesto prièao o toj kuli i iznosio svoja predivna sjeæanja o njoj.

Vrijedno bi bilo zabilježiti o Velagiæima iz Blagaja. To je bila poznata porodica, sa svojim kuæama na vrelu Bune. Svakako da postoji još neko ko se sjeæa i ”rahatluka” u Velagiæa kuæama. Èini mi se da je osnovna osobina svih Velagiæa bilo poštenje i ponos.


U Stocu je bilo još tragova od Ali-paše Rizvanbegoviæa. Tu su bili i njegovi ”dvori”. Zašto da i to ne saèuvamo od zaborava. Sa Rizvanbegoviæima bi vrijedno bilo zabilježiti i o porodici Mehmedbašiæa, a i jednih i drugih, nadam se, još ima u èijem je sjeæanju život iz predratnih dana. Ja sam jednom boravio u Begovini. Te kuæe treba saèuvati, ako nije moguæe drugaèije, onda opisati ih i ostaviti potomcima.

U Gabeli, Višiæima, živjeli su Muradbegoviæi. Vrijedno bi bilo da se i o njima što zabilježi. A njihovo prezime mnogo govori.

Fazlagiæa Kula sama svojim imenom mnogo govori.

I, tako, ima, možda, još koja kula èije bitisanje bi bilo korisno zabilježiti, saèuvati od zaborava. U Baæeviæima postoje ”Èelarevi dvori”. Istina, davno su bili porušeni, ali, možda, postoji još neki trag od njih, makar u sjeæanjima. Ako nekad neko uzme za magistarski rad, da ne kažem - doktorski rad - iz istorije umjetnosti ovu temu, naše sjeæanje bi mu mnogo pomoglo.

Ja znam da opisi ovih kula ne mogu biti onakvi kao što je opis Ljutoviæa kule, ali mogu nam pružiti osnovne podatke o svome trajanju. Pa i to æe biti dosta. A ja se i ovom prilikom zahvaljujem gospoði Azemini Ljutoviæ- Kurtoviæ što mi je, pišuæi o svojoj kuli, mada je nikad nisam vidio, a nedaleko od nje sam živio, povratila sjeæanje i na Simu Luèiæa, sa kojim sam išao u osnovnu školu, i na Hodbinu, i na hercegovaèke kule.

Saèuvajmo i od ”zuba vremena”, i od neljudi, ono što se još može saèuvati. Istorija æe za to biti zahvalna.





 


30-06-2007 at 00:58
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

A.GACKO



Gacko (Metohija) je varošica na sjeveroistoènom rubu Gataèkog polja, u istoènoj Hercegovini. Prvi put se spominje 1276.kao mjesto sukoba izmedju kralja Uroša Nemanjiæa i sina mu Dragutina.Gataèka župa pripadala je oblasti Podgorje, a od 14 stoljeæa bosanskoj državi i nalazila se u posjedu vlasteoske porodice Hraniæa. Gacko je u srednjem vijeku bio važan centar na trgovaèkom drumu koji je vodio od Dubrovnika preko Trebinja i Bileæe u Foèu i dalje.[1]

Turci su ga zauzeli u novembru 1465.godine. Nahija Gacko koja se prvi put spominje u sumarnom popisu Bosanskog sandžaka iz 1468/69, godine pripadala je u poèetku kadiluku Foèi ili Drini, a od 1532.kadiluku Cernici. Od 1858.Gacko je središte kadiluka, a od novembra do decembra 1875. bio je središte istoimenog okruga (sandžaka).[2] Od austrougarske okupacije 1878. do danas, Gacko je stalno centar istoimenog sreza, odnosno opæine.

Kad je poèela i kako je tekla islamizacija u ovom dijelu Hercegovine nije poznato. Prvi muslimani u Gacku i okolini bili su, kao i drugdje u perifernim dijelovima Hercegovine,osvajaèi janièari i spahije, ali se nezna kakvog su porijekla bili oni [3]. U više muslimanskih porodica u Hercegovini saèuvano je do danas predanje da su njihovi preci doselili iz Turske, kao osvajaèi, kada su Osmanlije polovinom 15. stoljeæa okupirali ove krajeve.

Broj muslimana u ovom kraju poveæavao se konverzijom domaæeg bogumilskog stanovništva. Na islam se prelazilo dragovoljno i bez ikakve prisile. Neki su na islam prelazili “za inan” , kao što je bio sluèaj Djure Zvizdiæa, o kome æemo kasnije govoriti. Bilo je sluèajeva da je jedan èlan porodice prešao na islam, a drugi ostao u svojoj pradjedovskoj kršæanskoj vjeri. Oni su kasnije medjusobno održavali tijesne rodbinske veze, pa èak se prièa da su neke porodice, pored svojih, slavile i neke kršæanske praznike. Kade se u Gacku podizala pravoslavna crkva 1881, i 1882. godine neki muslimani su dali preko sto forinti u gradnji.Oni su nad svojim bolesnima dovodili pravoslavne sveæenike da ih lijeèe i èitaju molitve.[4]


Mehmed Spahije Zvizdiæa džamija

U Gacku se od islamskih objekata nalazi samo džamija i mekteb uz nju, situirani na mjestu Slavlja ,nedaleko od istoimenog izvora. U prošlim bunama i ratnim vihorima džamija je više puta rušena i kasnije nanovo gradjena ili opravljana. Kako je izgledala i koliko je dimenzije imala prva njena zgrada nije poznato. Ona je , zacijelo, bila malena, gradjena od slabog materijala i bez munare.

Prvu džamiju u Gacku sagradio je Mehmed-spahija Zvizda(Zvizdiæ) 1760. godine.[5] On je rodjen u Gacku koncem 17, ili poèetkom 18, stoljeæa i u porodici je imao samo ženu, kojoj je bilo ime Slava.Bio je po rodjenju kršæanin i bilo mu je ime Djuro. Po drugoj verziji ovog predanja on se prezivao Vasoviæ i od njega vuku porijeklo gataèki Zvizdiæi.[6]

Prièa se da mu je žena Slava jednog dana prala rublje na izvoru Slavljan,koji je po njoj dobio svoje ime.Bila je pokrupna zbog èega je na se svratila pozornost buljubaše Ahmeda Mijatoviæa koji je tuda sluèajno na konju naišao i koji joj je na raèun toga nešto banalno dobacio. Kad se ona uplakana, zbog uvrede, kuæi vratila, isprièala je sve svome mužu.

Ovaj sluèaj je Djuru toliko razljutio da je odmah otišao u Istambul, primio islam i uzeo ime Mehmed. Tamo je dobio i ferman da može ubiti Mijatoviæa gdje god ga živa uhvati. Po povratku kuæi, pošao je odmah u potjeru za njim, a ovaj je prije njegovog povratka bio natovario svoje blago na šest mazgi i poèeo bježati prema Foèi. Mehmed-spahija ga je sustigao na skeli Drini, ubio ga, i svo blago u Gacko dotjerao. Dalje se prièa da je on u Gacku sagradio sebi džamiju, a u Maloj Graèanici crkvu svojoj ženi Slavi,koja nije htjela preæi na islam i koja je do smrti živjela kao kršæanka.[7]

Po drugoj verziji ovog predanja, taj sluèajni prolaznik bio je Hamza Tepavèeviæ iz Kraljevog Dola, po treæoj neki Krvavac, a po èetvrtoj Alija Èerkez. Predanje dalje kaže da je Hamza buljubaša bio veliki nasilnik. Njegova su nasilja dojadila kršæanima i muslimanima. Ovo je bio glavni razlog Djurinog odlaska u Istambul, a uvreda žene mu Slave bilo je samo direktan povod za to. On je prije polaska na put kupio potpise od uglednih ljudi iz Gacka i okoline koji su potvrdili da Hamza èini nasilja (zulum) svijetu i njihove iskaze ovjerio kod mjesnih vlasti. Djuro je ostao u Istambulu tri godine, gdje je primio islam, uzeo ime Mehmed i od sultana dobio ferman da može ubiti Hamzu, što je po povratku kuæi i uèinio,

Prièa se da je Mehmed- spahija imao tri sina: Ibrahima, Mustafu i Aliju. Najstariji Ibrahim dobro je slušao majku i kad god je ona zaželjela,vodio ju je u crkvu u Malu Graèanicu. Dvojica mladjih su je odvraæali da ne ide u crkvu, pa ih je ona zato klela da im se potomstvo u treæem koljenu iskorijeni. Prièa se da je tako i bilo. Od najstarijeg joj sina Ibrahima vuku porijeklo ne samo Zvizdiæi, nego sve muslimanske porodice u Gacku: od Kurta, - Kurtoviæi, od Nuka, - Nukiæi, od Šaka-Šakoviæi itd.[8] Još živa usmena narodna tradicija i danas preprièava sve ove dogadjaje s tim što im vrijeme nastanka ne može odrediti. Zato se u nedostatku pisanih izvora moramo zadovoljiti ovim oskudnim narodnim predanjima.

Vakif Mehmed-spahija je prije prelaska na islam bio knez u Metohiji i ugledan i bogat feudalac. On je u Gacku i okolini imao velike posjede, a selo Vrba bilo mu je planina na koju je preko ljeta stoku (hajvan) izgonio. Ovdje su živjeli njegovi potomci Agoviæi, koji su 1882. godine prodali sve posjede Srbima i odavde iselili.[9]

Navedeno predanje je možda istinito, ali glavni razlog Djurinog prelaska na islam je , svakako, taj što je pod novom vlašæu htio i želio saèuvati sve svoje privilegije i posjede koje je do tada uživao. On je umro u Gacku u drugoj polovini 18. stoljeæa i, kako se prièa , sahranjen je u haremu kod džamije, oko dva metra zapadno od njene munare. Stariji ljudi i sada pokazuju njegov grob, ali nišana na njemu odavno nema.

Džamija u Gacku je bila koncem prošlog stoljeæa toliko dotrajala da su u njoj više nije moglo klanjati.Tada je Zemaljska vlada za BiH dotirala sumu od 1000 forinti i dala svu gradju od porušene kasarne (kršle) u Gacku za izgradnju džamije. Muslimani Gacka i okoline dali su 600 i u gradji 200 forinti. S ovim sredstvima je cestar Šremer sagradio 1896, godine, na temeljima stare, novu džamiju.[10] Munara uz nju podignuta je kasnije.

Osnovica džamije je kvadrat sa stranicom 8,5 metara (enterijer).Gradjena je od tesanog kamena i pokrivena èetverostrešnim krovom, sada pod crijepom. U enterijeru se nalazi mihrab bez dekora, drveni minber i mahfil u širini cijele džamije.Uz desni zid joj je prigradjena kamena munara ortogonalna oblika visoka oko 15 metara. Džamija je u toku prvog svjetskog rata rušena, pa je 1916. dogradjivana i opravljana.I u toku prošlog rata ona je znatno ošteæena. Godine 1964, temeljito opravljena. Ona nema predvorje (sofa) kao ni ostale džamije na podruèju gatacke opæine. Zaprema sa haremom uz nju 556 metara kvadratnih površine i upisana je u gr.ul.k.o. Gacko pod brojem 663 kat.èest. 415.

Prvi poznati imam ove džamije bio je neki Ebu Bekir hodža, koji je potpisan kao svjedok na jednom ugovoru iz 1204. (1789) godine. Hasan-beg Resulbegoviæ, sin Ibrahim-pašin, bio je u prvoj polovini prošlog stoljeæa mualim u Gacku. Neki Ali ef. bio je 1284 (1867/6 imam i hatib džamije u Gacku. Od konca prošlog stoljeæa do danas imami i hatibi ove džamije bili su: Arif ef. Sariæ, Osman ef. Zametica, Muharem ef. Hasanbegoviæ, hafiz Alija Karahasanoviæ, Mahmut ef. Džaferoviæ, Hamid ef. Kurtoviæ, Hasan ef. Fazlagiæ i Atif ef. Spahiæ.[11] Ovoj džamiji gravitira više okolnih sela.

Za izdržavanje džamije vakif je ostavio: duæan,vrt,njivu i tri harema koje nekretnine zapremaju 42500 metara kvadratnih površine. Iz prihoda ovih nekretnina davale su se plaæe imamu,mujezinu i opravljala džamija. Prihodi ovog vakufa iznosili su 1917. godine 419, a rashodi 268 forinti.Od ovoga se davalo imamu i mujezinu godišnje po 120 forinti, a ostatak je trošen za opravljanje džamije i njenu rasvjetu.[12]

Neka Ajnija-hanuma uvakufila je nepoznate godine èair i èifluk u Gacku za potrebe ove džamije i one u Cernici.Prihodi ovog vakufa iznosili su 1917. godine 364, a rashodi 288 kruna.Od ovoga se plaæalo imamu i mujezinu po 120 kruna, a ostatak uzimao mutevelija. Iz prihoda ovog vakufa davala se plaæa i imamu džamije u Cernici sve dok je ona radila.

Hana Drljeviæ, rodjena Džubur, iz Gacka, uvakufila je 1916. nekretnine u Gacku za potrebe ove džamije koje su upisane u rg.ul.k.o. Gacko broj 278. O ovom vakufu nemamo nikakvih podataka.[13]

U Gacku je radio jedan mekteb koji je podigao major Šukri-beg I koji se prvi put spominje 1291.(1874) kada su na podruèju gataèkog kadiluka radila još tri mekteba. Mualimsku dužnost u njemu vršili su spomenuti imami džamije i Hasan ef. Tanoviæ i hafiz Agan ef. Hodžiæ. Na podruèju ovog kadiluka radilo je 1304 (1886) devet sibjan-mekteba: Metohiji (Gacko), Graèanici, Medaniæima, Ravnima (Ramadan Prguda), Mjedeniku (Omer Omeragiæ), Kljuèu (Ferhat Krvavac), Fazlagiæa Kuli (Abdulah Dilberoviæ), Koritima (Derviš Danoviæ) I Havtovcu (Alija Hasanbegoviæ).[14] Svi ovi mektebi radili su u privatnim kuæama.

Kad je u Gacku dovršena izgradnja džamije 1896. godine Zemaljska vlada za BiH je naredila da se ovdje otvori mektebi ibtidaija. U tu svrhu uzeta je u najam lijepa zgrada kod džamije.




Zgrada "Mejtef-a" u Gacku



Ovu zgradu podigao je Murat Zvizdic 1892, što se vidi iz natpisa napisanog latinicom na kamenoj ploèi njenog potkrovlja.Gradjena je od tesanog kamena, pokrivena dvostrešnim krovom pod ploèom i ima jedan sprat. U prostorijama na spratu radila je mektebi-ibtidaija i bio stan mualima, a u prizemlju su bili duæani, koji su svake godine izdavani pod zakup. Kad je ova zgrada uvakufljena za potrebe mekteba nije poznato. Prostorije na spratu nalaze se u posjedu odbora IZ Gacko , dok su duæani nacionalizovani.

Muslimani Gacka poveli su 1874. akciju da se sibijan-mekteb pretvori u ruždiju i da se uèitelju odredi plaæa iz državne blagajne. Pošto je Gacko u to doba imalo manje od 500 muslimanskih kuæa molbi nije udovoljeno.[15]

U Gacku je prije 1905. osnovana Muslimanska èitaonica. Njeni su èlanovi mnogo radili na kulturno-prosvjetnom uzdizanju muslimana ovog kraja. Svake godine su priredjivane zabave u hotelu “Metohija” i prihodi trošeni za školovanje muslimanske omladine.[16]

Pored džamije, mekteba i èitaonice ovdje je od prvih godine turske vladavine radio i jedan karavansaraj. U njemu su odsjedali trgovaèki karavani koji su od Dubrovnika gonili robu za Foèu i dalje. Gdje je bio lociran i kada je prestao raditi i srušen nije poznato. Od 1867. Gacko je imalo i poštu.[17]

U Gacku i okolini sagradjeno je za turske vladavine više kula na jedan do tri sprata. Za borbi koje je vodio Mehmed-beg Turhanija 1832. protiv Smail-age Èengiæa izgorjelo je skoro cijelo Gacko. Ustanici su 13. avgusta1875. zapalili u Gacku sedam kula. U isto vrijeme oni su zauzeli Vrbu i srušili i zapalili oko trideset kula.[18]

Na brdu Ponikvama, što se nalazi na sjevernoj perifieriji Gacka, sagradjena je za turske uprave kasarna (kršla) i 1876. nekoliko šanèeva.[19] Ova kasarna je srušena 1895. i kamen upotrijebljen za gradnju džamije u Gacku. Kod kasarne se ranije nalazio harem u kome su sahranjivani umrli vojnici. Ovdje je ranije bilo više nišana sa natpisima i dekoracijama; svi su davno uništeni.. S ovog mjesta pucao je top uz ramazan i prilikom dvaju bajrama. Tu je bila i èatrnja, èije se ruševine još vide.

U Gacku je ranije bilo pet harema koji su zapremali 15800 metara kvadratnih površine. Tri su poslije 1960. ekshumirana I na njima su podignute privredne i stambene zgrade, dok su druga dva napuštena. Prièa se da je u ova dva harema bilo mnogo nišana s natpisima i dekoracijama, ali su svi uništeni.

Gacko i okolina nalazili su se za turske uprave na granici (serhat) prema Crnoj Gori. Za sve vrijeme turske uprave ukoci i hajduci iz Crne Gore stalno su napadali ova porduèja, pljaèkali sve, u zarobljeništvo odvodili sve muslimane, pa èak i žene i djecu, koje bi žive uhvatili.Naroèito je bilo tesko za vrijeme Kandijskog rata (1645-1699). Kada je ovim krajevima harao èuveni Bajo Pivljanin i sa svojim èetama ubijao i palio sve do èega je došao. Bajo je od Èampara u Gacku zarobio dvije djevojke, odveo ih u Dubrovnik i prodao Italijanima. On je dalje porušio sve džamije u Hercegovini do kojih je došao od kojih, kako se prièa, nijedna nikada više nije obnovljena. A za vlade Ali-paše Rizvanbegoviæa (1833-1851) Gacko je igralo ulogu hercegovaèke krajine (serhat)[20]

Stalni upadi uskoka i hajduka iz Crne Gore na porduèja gatacke nahije bili su uzrokom da su mnoge muslimanske porodice, od prvih dana turske vladavine, napuštale svoja ognjišta i selile u druga, sigurnija mjesta: Mostar, Sarajevo i drugdje. Tako npr. Rizvan Gaèanin, kafedžija iz Mjedenice, umro u Sarajevu 1774, Mula Ibrahim iz Gacka, pisar koji je lijepo pisao “divaniju”, umro u Sarajevu 1875. I Hasan–baša, saraè iz Gacka, umro je u Sarajevu 1789. godine. Ahmed Alija Gaèanin iz Tabak Sulejmanove mahale u Sarajevu, uvakufio je za Ajnibegov mekteb jednu knjigu i predao je muteveliji Halilu, sinu Salihovu.[21]

Gacko je za vrijeme turske uprave dalo više istaknutih i zaslužnih ljudi: Tanoviæi: Husein-aga, Arslan-aga, Bajram-aga, spominju se 1789. kao gataèki ajani (prvaci) . Èlanovi ove porodice bili su kapetani stoljeæa. Mulaaga Tanoviæ bio je ugledni muslimanski prvak iz Gacka i poslanik carigradskog parlamenta 1876. godine. On je poslije austrougarske okupacije BiH 1878. preselio u Mostar, sagradio veliku kuæu s æoškom (doksat) u Cernici i ovdje se sa porodicom nastanio.Njegovi potomci su koncem prošlog stoljeæa odselili u Tursku, gdje i danas žive. Ne zna se kada je i gdje je Mulaga umro i sahranjen.[22] Mulaginu kuæu u Mostaru, koja je nacionalizovana, stariji Mostarci i danas nazivaju “Æošak Mulage Tanoviæa”.

Neki Omer-aga, sin Ibrahim-agin, bio je 1792. ajan Gacka. Bajram-aga Zvizdiæ, gataèki ajan, kupio je poèetkom prošlog stoljeæa od Ahmed-bega Ljuboviæa posjede izmedju Lazariæa I Miholjaèa zvane “Ljuboviæa hudut” I “Begluci”[23] Džafer Zvizdiæ istakao se kao hrabar i velik junak prilikom ulaska austrijske vojske u Gacko, pa su ga vojne vlasti osudile na smrt i strijeljale. Oko njegove liènosti isplele su se razne prièe i postao je u ovom kraju legenda[24]

Od austrougarske okupacije do danas Gacko je dalo cijelu plejadu fakultetski obrazovanih muslimana koji su zauzimali istaknute položaje u politièkom i društvenom zivotu bosansko-hercegovaèkih muslimana. Ovdje iz starije generacije spominjemo samo sljedeæe: dra Avdu Hasanbegoviæa, Šukriju Kurtoviæa, dra Murata Sariæa, dra Jusufa Tanoviæa, Sabita Èamparu i Mulaliju Zvizdiæa.


 


30-06-2007 at 01:05
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca
Bez chatanja molim

SMAIL-AGA ÈENGIÆ - MIT I STVARNOST

Èengiæi su izmeðu prvijeg plemiæa ili odzakoviæa zakona turskog u Hercegovini i u Bosni. Po našijem narodnijem pjesmama, od njih je bilo alaj-bega i paša. Pjeva se da su imali dvore na Zagorju, ali je Smail-aga sjedio u Gacku u selu Lipniku, gdje mu i sada sjede sinovi. Za ovoga Smail agu mislilo se i govorilo da je izmeðu prvijeg junaka u Turskom carstvu. (Vuk Karadziæ, 1845.)

Jedna èuvena porodica

Èengiæi su u prošlosti igrali veliku ulogu u životu Hercegovine. Porijeklom su iz Male Azije, odakle su se još u 16. vijeku doselili u Zagorje, iz koga su se raseljavali u Foèu, Ustikolinu, Višegrad, a 1800. godine i u Gacko, gdje je Henefri-beg Èengiæ, u selu Srðeviæima, podigao prvu kulu Èengiæa u tom kraju. Iz ove porodice bilo je mnogo visokih turskih dostojanstvenika, od kojih njih 11 sa titulom paše.
Najèuveniji predstavnik ove porodice u 19. vijeku bio je Ismail ili Smail-aga Èengiæ, sin Ibrahimov, glavna liènost besmrtnog epa Ivana Mažuraniæa „Smrt Smail-age Èengiæa” i veæeg broja epskih narodnih pjesama. Roðen je u selu Jelašcima, nedaleko od Kalinovika oko 1780. godine. Rano je ostao bez oca zbog èega je imao tegobno djetinjstvo. U mladosti je prešao u Sarajevo. Veæ 1801. godine spominje se kao zaim Presjenice kraj Sarajeva. Kao vješt i hrabar vojnik istakao se u borbama protiv srpskih ustanika 1809-1813. Gataèki muselim postao je 1812. godine, a sjedište mu je bilo u Cernici. Pošto se oženio iz porodice Hasanbegoviæa iz Avtovca, skuæio se i kupio èitluk u selu Lipniku. Bio je štedljiv i djeci iz tri braka ostavio je veliko bogatstvo. Poslije 1820. godine postao je i muselim drobnjaèki i zakupac haraèa. S Ali-pašom Rizvanbegoviæem išao je u Carigrad krajem 1832, gdje je od sultana, za zasluge u borbi protiv bosanskih ajana, begova i kapetana, dobio titulu paše i carskog kapidzi-baše (nadkomornika) ili rikjabi hamajuna. Ta se èast sastojala u ovome: kad bi car jahao, onda bi rikjabi hamajun išao pored njega pješice i držao uzengije.
Godine 1833 . umirio je pobunjeni Kolašin, ali nije narodu zla èinio.
Najviše slave je zadobio 1836. godine u borbi sa Crnogorcima na Grahovu - u Èelinskom potoku, kada je uz nekoliko desetina drugih poginulo i devet Petroviæa, meðu kojima i Njegošev brat Joko i sinovac Stevo. Ovom pobjedom je Smail-aga, pored Ali-paše, postao najistaknutija liènost u Hercegovini. Zbog toga su mu pridjeli i nadimak „Gazi” (nepobjedivi), a ujedno ga proglasili i za osvetnika Mahmut-paše Bušatlije. Kažu da je tada dao da mu se na sablji urežu ovi stihovi:
„Svijetla sablja age Èengijiæa
sasijeèe sedam Petroviæa,
na Grahovu polju širokome,
na sramotu knjazu brðanskome”.
(„Od devet Petroviæa, poginulih na Grahovu, prièalo se da je sam Smail-aga posjekao njih sedam, a Mujo Tanoviæ iz Nevesinja dvojicu”).
Kako je mnogo volio gusle, Smail-aga je, vele, èesto pjevušio pjesmu:

„Silnog pašu Bušatliju
osvetio niko nije,
do li mene seratlije.
Ja ispunih carsku volju:
na Grahovu bojnom polju
ubih devet Petroviæa
sokolova i plemiæa”.

Od bitke na Grahovu 1836. godine prièe o Smail-aginom gaziluku dopirale su do najudaljenijih krajeva Turskog carstva. Kao vjerni padišahov podanik, Smail-aga je sa svojim Hercegovcima uèestvovao u gušenju pobune u Egiptu protiv èuvenog namjesnika Mehmed Alije, tokom 1838. godine, pronoseæi tako širom Carevine slavu imena svoje porodice. Ratni vihori su ga sprjeèavali da u Drobnjak ne doðe sve do 1840. i prikupi utanaèeni haraè. U noæi 23. septembra 1840. godine ubijen je na Mljetièku, u udruženom napadu Moraèana i Drobnjaka, koje su predvodili vojvoda Mina Radoviæ i Novica Ceroviæ.

Hrvatski istorièar Ferdo Šišiæ je zapisao: „Kako je bila meðu svim muslimanima hercegovaèkim velika graja, ne preostade Ali-paši drugo, veæ kupiti vojsku, da osveti smrt svoga druga. Na èelo te vojske stave se pored Ali-pašina sina Hafiz-paše oba sina Smail-agina Muhamed-beg i Dedaga, a njima se još pridruže Selmanoviæ iz Pljevalja (Taslidze), beg Redzepašiæ iz Nevesinja, Hasan-beg Resulbegoviæ iz Trebinja, Mustaj-beg Mušoviæ iz Nikšiæa i drugi. Sva se ova vojska skupila na Bari Dajeviæa, te onda udari na Drobnjake. Dne 25. januara 1841. (po nekim dokumentima u prvoj polovini novembra 1840.), došlo je do boja, u kojem bjehu Drobnjaci i Moraèani ametom potuèeni; Novica Ceroviæ jedva se nekako spasao, te je od sada ostao na Cetinju. Vrativši se hercegovaèki muslimani kuæi s nešto stotinu i dvadeset glava drobnjaèkih i crnogorskih, okitiše njima još svježi grob Gazi Smail-age Èengiæa”.
Još tada je bilo onih koji su govorili da su Drobnjaci (pa i Novica)”, na rijeè i tvrdu vjeru”, domamili svog agu, koji ih je ljebom ranio, i na prevaru ubili na svom vaganu.
Mnogo godina kasnije, Safet-beg Bašagiæ, Smail-agin praunuk, prozvao je organizatore ubistva u stihovima:

„Zar na vjeri biju se junaci (...)
Zar nevjera junaštvo se zove?
Sakrijte se pred svijetlim licem
vitezova zemlje Hercegove!”

(Ta se Bašagiæeva pjesma za prve Jugoslavije nije smjela štampati „iz nacionalnih razloga”).

Pojedini pisci prikazuju Smail-agu u lijepom svijetlu i sa mnogim pozitivnim crtama. Ferdo Šišiæ kaže za njega da je bio „veoma pravedan i èovekoljubiv gospodar, zaštiæujuæi na svakom koraku svoju raju tako da je bilo dosta reæi: „ja sam iz Smail-agina kadiluka”, pa da te niko nije smio dirnuti”. Slièno kaže i Svetozar Tomiæ, koji sve zlo pripisuje njegovom sinu Rustemu, koji je ocu kvario odnose sa rajom.
Po opisu Radosava Kojiæa, sina Petra Kojiæa, koji je dobro poznavao Smail-agu, Smail-aga je bio srednjeg rasta, dobro razvijen, krut i snažan. Imao je lice okruglasto, išarano od krasta (velikih boginja). Oèi su mu bile zelene i male, ali žive. Glas mu je bio dubok i zapovjednièki. Bradu je šišao okruglo, kao i svi stariji muslimani. Od oružja je uvijek nosio dvije male puške za pojasom i krivu sablju.
Ženio se tri puta i imao je sedam sinova: Rustem-bega (od prve žene), Sulejman-bega (od druge žene) i Dedagu, Kadri-bega, Muhamed-bega (poginuo u Dugi 1861), Sejdi-bega i Hajdar-bega (od treæe žene). Od svih su najviše bili oglašeni: Rustem-beg (po zlu i bekrijanju) i Dedaga, poznat i kao Derviš-paša (po vještoj upravi i relativno popustljivom odnosu prema raji).
Smail-aga je stolovao u Lipniku kod Gacka. Njegova èuvena kula bila je ozidana od kamena i pokrivena takoðe kamenim ploèama. Donji dio, izba, bio je sav u obliku svoda, a na gornjim bojevima bile su sobe. Oko osnovne kule bile su sagraðene još èetiri zgrade, i to: haremluk (za žene), musafirhana (za goste), jedna kuæa za pandure i jedna za zatvor. Sve je to bilo opasano kamenim zidom, visine èetiri metra, a na njemu su bila dvoja vrata; velika dvokrilna kapija, koja je gledala u polje i mala kapija za žene. Unutar zida nalazila se i dzamija sa drvenim munarom. Kasnije su Austrijanci kamen kojim je kula bila zidana odnijeli u Avtovac i upotrijebili za gradnju kasarne.

Èengiæa sablja ne sijeèe muèki

Od odlaska Sulejman-paše Skopljaka, pa do 1812. godine, Drobnjak je bio u miru, niti je koga priznavao, niti je kome što plaæao: držao se sa Moraèanima i sam sobom upravljao. Za to virjeme se okrijepio, stada umnožio, i na ranije pohare koliko-toliko zaboravio. No, ni dobro nije vazda dobro: travnièki vezir prizva k sebi pašu Miljevinu, iz Zagorja, i reèe:
- Kome si ostavio Drobnjak? Zar ne znaš da se Vlah osilio - njihove èete haraju po Tari i Kraljevoj Gori, a stada im slobodno pasu po carevoj zemlji! Smiri Drobnjak i pokupi haraè, da ga ne kupi paša Selmanoviæ iz Taslidze!
I vojska paše Miljevine udari na Drobnjak. Predvodili su je Turci seratlije - u pasu su im bile srmene kubure, o ramenu izvezene šešane, a u ruci oštre sablje dimiskije. Junaštvom su se oglasili i junaštvom zanosili. A ispred svih, na vrancu, jahao je najveæi hercegovaèki gazija - Smail-aga Èengiæ iz Lipnika.
- Smail-aga, koliko æeš posjeæi kaura? - zapita ga paša Miljevina.
- Nijednog, èestiti pašo, koji mi poljubi ruku, a sto i jednog koji je odgurne! Èengiæa sablja ne sijeèe muèki, no balèak na balèak, i brid na brid!
Istorija kazuje da je Smail-aga baš takav i bio: nemilosrdan prema protivnicima, a milostiv prema pobijeðenima.

 


30-06-2007 at 01:21
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Putopisi : Bosna i Hercegovina slikom i rijecju kroz stoljeca This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice