Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

Alija Izetbegoviæ 8.august 1925 – 19.oktobar 2003

19-10-2012 at 02:23 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Najveæi o Aliji Izetbegoviæu

Silajdžiæ: "Liènost koja je obilježila modernu historiju BiH"


Povodom devete godišnjice od smrti prvog predsjednika Predsjedništva BiH Alije Izetbegoviæa, novinari agencije Anadolija prikupili su izjave domaæih i svjetskih javnih liènosti o ovome velikanu bosanskohercegovaèke povijesti.

Bivši èlan Predsjedništva i premijer BiH Haris Silajdžiæ: “Predsjednik Izetbegoviæ bio je liènost koja je obilježila modernu historiju Bosne i Hercegovine. Sve što mogu reæi u ovom trenutku jeste da osjeæam jednu veliku prazninu."

Ratni èlan Predsjedništva BiH, rahmetli Nijaz Durakoviæ: “Sa mojim prijateljem i dugogodišnjim saradnikom Alijom Izetbegoviæem proveo sam èetiri ratne i najteže godine. On je bio moj predsjednik i uvijek sam ga cijenio. Smatram da je u povijesti bošnjaèkog naroda bar za zadnje stoljeæe jedna od najveæih liènosti. Mislim da je njegova smrt nenadoknadiv gubitak za sve u BiH. On je bio veliki èovjek, istinski demokrata i èovjek koji je omoguæio ono što je uvijek govorio: slobodu i demokratiju."

Ratni èlan Predsjedništva BiH Mirko Pejanoviæ: “Izetbegoviæ je jedan od ljudi koji je hrabro birao ideju suverenosti BiH. Ukoliko naša država pristupi Evropskoj uniji i postane stabilna ekonomski i politièki, onda æe Izetbegoviæ ostati zapamæen kao veoma znaèajna liènost i kao èovjek humanista."

Reius-l-ulema Mustafa ef. Ceriæ: “Kao njegov prijatelj mogu da kažem da je smræu predsjednika Izetbegoviæa završena jedna znaèajna stranica povijesti BiH. Nadam se da æemo mi tu stranicu znati èitati. Svim muslimanima u BiH i svim Bosancima želim izraziti suosjeæanje i kazati im da æemo tek sada shvatiti vrijednost Izetbegoviæa i da sve ono što je on lijepo ostavio za BiH treba cijeniti i dalje raditi onako kako je on mislio da treba da radimo. A to je da èuvamo svoj islamski identitet i da èuvamo državnost BiH."

Nekadašnji premijer Federacije BiH Hasan Muratoviæ: “Alija Izetbegoviæ je sigurno najveæi politièar kojeg je BiH imala. Donosio je vrlo teške odluke i uvjerio sam se da ih je uvijek donosio potpuno mirno u saburu. Da njega nije bilo u politici tokom raspada Jugoslvije, države BiH najvjerovatnije ne bi bilo."

Predsjednik Jevrejske zajednice BiH Jakob Finci: “Iz naših redova je otišao èovjek koji ima velike zasluge što danas imamo državu. Njegov odlazak je nenadoknadiv gubitak. Vjerujem da svi oni kojima je Bosna na srcu da æe sada zbiti redove da idemo naprijed u bolju buduænost, koju nam je Izetbegoviæ trasirao.”

Akademik i književnik Abdulah Sidran: “U jednom razgovoru prije sedam-osam godina gospodin Izetbegoviæ mi je rekao: 'Kad bi mi bilo ponuðeno da ponovo živim, ja bih odbio. Ako bih morao prihvatiti, živio bih isto ovako kako sam i živio'. Tako nešto može osjeæati i kazivati samo veoma snažna i sasvim spokojna ljudska duša. Baš tu snagu i takvo spokojstvo vidio sam na njegovom licu dok smo se nedavno opraštali u njegovoj bolesnièkoj sobi. Zato sam siguran, mada ne znam šta je poruèio svojim bližnjima, da Alija nikako ne bi volio slušati naš plaè i gledati našu kuknjavu. Treba dugo šutjeti”.

Profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu Enes Kariæ: “Smrt gospodina Alije Izetbegoviæa, velikog bosanskog predsjednika, ogroman je gubitak za bosansku politiku i bosansku demokratiju. Predsjednika Aliju Izetbegoviæa krasile su mnoge lijepe ljudske osobine. Bio je uman, hrabar i strpljiv èovjek i sve to je lijepo uskladio. Smatram da je Izetbegoviæ upravo tom svojom umnošæu, hrabrošæu i saburom oèuvao Bosnu i Hercegovinu”.

Publicista, novinar i reditelj Radovan Marušiæ: “Umro je dobar èovjek, umro je najèestitiji Bošnjak u novijoj povijesti ovih krajeva. Bio je, iznad svega, dobar i human. Imao sam nekoliko direktnih i, uvjeren sam, obostrano srdaènih susreta s njim. Mi katolici kažemo: 'Neka mu je laka, èestita i dobra bosanska zemlja'."

Takoðer, državnici, diplomate, intelektualci i politièari iz cijelog svijeta sjeæaju se rahmetli Alije Izetbegoviæa rijeèima hvale i poštovanja.

Bivši Visoki predstavnik za BiH Paddy Ashdown: “Divim se i jako poštujem Aliju Izetbegoviæa. Prvi put sam ga sreo u augustu 1992. godine. Tada sam posjetio Predsjedništvo BiH dok su okolo sipale minobacaèke granate. Od trenutka kada sam se sreo s njim, imam taj duboki osjeæaj divljenja i izuzetnog poštovanja prema njemu. Duboko sam uvjeren da bez njega ova zemlja ne bi postojala. A ja jako volim Bosnu i Hercegovinu. Ponavljam da bez Izetbegoviæa ova zemlja danas ne bi postojala i ništa drugo ne mogu osjeæati prema njemu nego duboko divljenje i izuzetno poštovanje. Izetbegoviæa sam uvijek smatrao ocem ove države i naš zadatak sada je da nastavimo graditi BiH, osiguramo njene granice i da je osposobimo da služi svim svojim graðanima.”

Premijer Turske Recep Tayyip Erdogan: “Vijest da je Alija Izetbegoviæ, prvi predsjednik Bosne i Hercegovine i veliki mislilac umro, moj narod i mene potresla je iz dubine duše. Izetbegoviæ je èovjek koji je svojim životom i djelom utjecao na historiju. Njegova je misija izraz ljudske èasti i zadivljujuæe ustrajnosti, što je predstavljalo èast cijelog svijeta. Za vrijednosti u koje je vjerovao, za svoju državu i svoj narod, on je neiscrpni izvor hrabrosti i izuzetne vrijednosti. Bol povodom Izetbegoviæeve smrti moj narod i ja dijelimo sa bratskim bosanskohercegovaèkim narodom.”

Bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesiæ: “Sudjelujuæi u Vašoj boli zbog gubitka oca i supruga, želim još jednom naglasiti da je Alija svojom osobnošæu i politièkim djelovanjem snažno obilježio zbivanja u BiH. Cijeli je svoj život podredio politièkom djelovanju i nisu ga slomile ni teške godine zatvorskog života. Neupitna je njegova državnièka uloga u ratnim i poratnim godinama u BiH, tog teškog perioda za sve države na podruèju bivše Jugoslavije. Èesto sam se susretao s njim na bezbrojnim mirovnim konferencijama koje, nažalost, nisu uspjele sprijeèiti rat, a naše smo poznanstvo nastavili i kasnije kada se BiH uspjela održati kao samostalna država.”

Bivši predsjednik Slovenije Milan Kuèan: “Bio je jedan od najautentiènijih svjedoka i aktera zbivanja u vrijeme i nakon raspada Jugoslavije, ali prije svega èovjek dijaloga meðu ljudima i civilizacijama.”

Bivši kandidat za predsjednika SAD Wesley Clark: “Predsjednik Alija Izetbegoviæ bio je veliki èovjek i državnik, liènost s izrazitim integritetom i hrabrošæu. Raditi sa njim na poslovima okonèanja rata i poèetka izgradnje miroljubive i napredne BiH bilo je jedno veliko i èasno iskustvo u mom životu. Izetbegoviæ je bio nepokolebljivi advokat koji se borio za narod koji je predstavljao. Izetbegoviæ je uvijek imao pred sobom širu sliku i bio spreman na izbore i prosudbe kojima su se smrt i razaranja koja su pohodila njegovu zemlju okonèala. I BiH i svijet izgubili su velikog lidera.”

Bivši generalni sekretar UN-a Kofi Annan: “Predsjednik Izetbegoviæ ostat æe upamæen po historijskoj ulozi u oèuvanju jedinstva BiH i izgradnji bosanske države.”

Kreator Dejtonskog sporazuma Richard Hoolbruke: “Mislim da ova zemlja danas ne bi postojala da nije bilo Izetbegoviæa. Svi ljudi prave greške, pa i on. Ali, ponavljam, da nije bilo njega, Bosne i Hercegovine ne bi bilo. On je razlog postojanja BiH. To je i Miloševiæ kazao u Dejtonu. On je rekao da je Izetbegoviæ pobijedio. Kazao je da je Izetbegoviæ zaslužio Sarajevo, jer ga nikada nije napuštao. Da je Izetbegoviæ napustio Sarajevo, BiH ne bi opstala.”

Francuski filozof i pisac Bernard Henry Levi: “On je propovijedao islam tolerancije, dobrohotnosti i umjerenosti, graðanski islam, a mi ga nismo slušali. On je 1992. godine preklinjao Evropu da intervenira, upozoravao Fransou Miterranda da u BiH postoje koncentracioni logori. Fransoa Miterrand to nije slušao. Mi nismo slušali Izetbegoviæa, kao što nismo slušali ni Masuda, a onda je poginulo 200.000 ljudi u BiH i došao rat na Kosovu, što smo mogli izbjeæi da smo ga slušali. On je bosanski De Gol. Njegov kredo je bio islam, ali takoðer i demokratija i multietiènost.” 


<br /><br /><br /><br />

19-10-2012 at 21:32 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

godišnjica pogibije jednog od najveæih heroja koji su krenuli da brane bosnu i hercegovinu od agresije

Hajrudin Mešiæ, kapetan Hajro






heroji


30-10-2012 at 18:49 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Danas se navršava 20 godina od ubistva Srðana Aleksiæa
Jednog od najvecih bosanskih sinova


Danas se navršava 20 godina od ubistva Trebinjca Srðana Aleksiæa koga su na smrt pretukli pripadnici Vojske Republike Srpske dok je od batinjanja branio svog sugraðanina Bošnjaka Alena Glavoviæa.

Aleksiæ je u januaru 1993. uspio da odbrani Alena Glavoviæa koga su èetvorica naoružanih uniformisanih pripadnika Vojske Republike Srpske na silu izveli iz kafiæa i poèeli da ga tuku kundacima.

On je krenuo za njima i povikao da puste Alena, nakon èega su se ubice usmjerile ka njemu i kundacima ga pretukli. Sve se dešavalo blizu pijace i policijske stanice u Trebinju.

Od zadobijenih povreda pao je u komu, a zatim, šest dana kasnije, 27. januara 1993. godine podlegao povredama.

Srðanov otac, Rade Aleksiæ, u èitulji je napisao: "Umro je vršeæi svoju ljudsku dužnost".

Jedan od èetvorice napadaèa poginuo je na ratištu, dok su ostala trojica osuðeni na po dvije godine i èetiri mjeseca zatvora.

Alen Glavoviæ je preživio rat i danas živi u Švedskoj, sa suprugom i dvoje djece.

Glavoviæ svake godine obilazi grob Srðana Aleksiæa u Trebinju i u kontaktu je sa Srðanovim ocem, Radetom Aleksiæem.


'U svakom èovjeku vidi samo èovjeka'

Srðan Aleksiæ roðen je u Trebinju. Majka Mira, roðena Prijedorèanka, rano je umrla, a brat mu je poginuo u udesu motornim zmajem, iznad Petrovog polja, u blizini Trebinja.

Otac Rade je bio košarkaški trener. Vaspitavao ga je, u skladu sa porodiènom tradicijom, da "u svakom èovjeku vidi samo èovjeka, da ga razlikuje samo po poštenju, po dobroti, po znanju."

Srðan se amaterski bavio glumom za šta je dobio i više nagrada, a nastavio je glumiti i u toku rata u Bosni i Hercegovini, u predstavi „San ratne noæi“. Takoðe je bio pionirska plivaèka nada tadašnje Jugoslavije. Bio je juniorski rekorder u plivanju.

Vjerovatno najveæi heroj koji je ostao iza krvavih balkanskih dešavanja s poèetka '90-ih posthumno je dobio Povelju Helsinškog komiteta za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, a nekoliko gradova u našoj zemlji i regiji takoðer mu je odluèilo odati poèast.

Dodik posthumno odlikovao Srðana Aleksiæa "Ordenom èasti"

Predsjednik RS Milorad Dodik 9. januara ove godine je u Banjoj Luci posthumno odlikovao Srðana Aleksiæa "Ordenom èasti RS sa zlatnim zracima", što je i prvi put da Republika Srpska oficijelno prepozna djelo hrabrog Trebinjca.

Rade Aleksiæ, Srðanov otac, vidno potresen, primio je ovo priznanje u Palati predsjednika RS u Banjoj Luci.


Bez priznanja u rodnom Trebinju

Prolaz u Zmaj-Jovinoj ulici u Novom Sadu danas nosi Aleksiæevo ime, Panèevo ima spomen-ploèu i prolaz Srðana Aleksiæa, a Sarajevo mu je dodijelilo Ulicu Velikih drveta.

Za razliku od gradova u regionu gdje ulice nose njegovo ime, Srðan Aleksiæ, za svoj ljudski gest u Trebinju nikada nije dobio takvo priznanje.



21-01-2013 at 12:48 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Na mezaru Alije Izetbegoviæa: Lider koji je posebnu požrtvovanost pokazao u ratu za svoj narod i zemlju


Arinc je na mezarju Kovaèi kazao je da je Alija Izetbegoviæ bio veliki lider koji je, predvodeæi svoj narod, posebnu požrtvovanost pokazao u ratu.

Zamjenik premijera Republike Turske Bulent Arinc posjetio je jutros mezar prvog predsjednika nezavisne Bosne i Hercegovine rahmetli Alije Izetbegoviæa na Šehidskom mezarju Kovaèi u Sarajevu.

Ugledni gost prouèio je Fatihu i položio je vijence na spomen-obilježje šehidima Bosne i Hercegovine i predsjednika Izetbegoviæa, koji je iznimno poštovan u Turskoj i poznat po imenom "Bilge Kral" ili "Kralj mudrosti".

Arinc je na mezarju Kovaèi kazao je da je Alija Izetbegoviæ bio veliki lider koji je, predvodeæi svoj narod, posebnu požrtvovanost pokazao u ratu.

Naglasio je kako se Izetbegoviæ borio kako njegov narod ne bi bio podreðen na ovim prostorima.

''Trudio se da ojaèa jedinstvo meðu narodom. Mi Turci volimo Izetbegoviæa i nazivamo ga ''Bilge Kral'' (''Kralj mudrosti'').
On je zahvaljujuæi svojoj mudrosti i naobrazbi uspješno vodio svoj narod, iako je prošao kroz težak period.

Ja sam imao priliku kao predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske da posjetim Izetbegoviæa u njegovom domu. On je imao lijepo mišljenje o Turskoj i jako ju je volio. Poštovao je i uvijek isticao pomoæ i podršku Turske Bosni i Hercegovini'', rekao je Arinc.

Dodao je kako se nada da æe BiH nastaviti iæi putem napretka i jedinstva, te da æe oèuvati jedinstvo za kojeg se borio Izetbegoviæ. I to, dodao je, ne samo izetbegoviæ veæ borci Armije BiH koji danas leže u mezarijima diljem BiH.

"Ovdje je upisana hisotorija" kazao je Arinc na mezarju Kovaèi.

21-02-2013 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

[url=http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/txtindexhrr.php?teka www.index.hr/vijesti/clanak/hugo-chavez-je-mrtav/665919.aspx]http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/txtindexhrr.php?teka www.index.hr/vijesti/clanak/hugo-chavez-je-mrtav/665919.aspx

06-03-2013 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Godišnjica smrti najveæeg bosanskog kralja: Uèinio Bosnu najjaèom državom na Balkanu

Na današnji dan, 10. marta 1391. godine, umro je prvi bosanski kralj Stjepan Tvrtko Kotromaniæ, èovjek èije ime je zlatnim slovima upisano u historiju Bosne i Hercegovine.

Za vrijeme njegove vladavine granice naše domovine prostirale su se na susjedne zemlje, a Bosna je doživjela politièki, ekonomski i kulturni procvat.

Stjepan Tvrtko I Kotromaniæ je roðen oko 1338. godine kao sin Vladislava Kotromaniæa i Jelene Šubiæ. Na bosansko prijestolje je došao kao petnaestogodišnji djeèak 1353. godine, a Bosnom je kao ban vladao do 1377. godine kada je uzeo titulu kralja.

Ostat æe upamæen i po tome što je bio prvi vladar Bosne koji je krenuo u protivnapad na susjedne zemlje nakon što je Bosna godinama bila meta njihovih napada. U svojim je osvajanjima Tvrko I je bio više nego uspješan.

Pohod na Crnu Goru okonèao je osvajanjima teritorija sve do Kotora. Potom se okrenuo prema Srbiji i stigao do Sjenice u današnjem Sandžaku. U Milima se krunisao kao kralj Srbljem, Bosni, Pomorju, Humskoj zemlji, Donjim Krajem, Zapadnim Stranam, Usori i Podrinju.

Za vrijeme Tvrtkove vladavine ostvarena je politièka stabilnost, te znaèajan kulturni i duhovni napredak, što je Bosnu uèinilo najsnažnijom južnoslavenskom zemljom, a Tvrtka najveæim vladarem u historiji srednjovjekovne Bosne, piše Insider.ba.

Tada se razvijaju bosanski gradovi, trgovina i rudarstvo, te se kuje prvi zlatni novac na južnoslavenskim prostorima. Na tom novcu se prvi put javlja i heraldièki simbol ljiljana koji æe postati znakom bosanskih kraljeva.

Bosanska vojska je na molbu srpskog kneza Lazara uèestvovala u Kosovskoj bitki i izborila pobjedu nad turskom vojskom na lijevom krilu te se u domovinu vratila sa neznatnim gubicima.

Nakon toga se Tvrtko I okrenuo osvajanjem hrvatskih teritorija gdje je napredovao sve do Novigrada, a pod njegovom vlašæu su bili svi dalmatinski otoci i gradovi osim Zadra i Dubrovnika.

Kralj Tvrtko I Kotromaniæ je iznenada umro 10. marta 1391. godine, a na njegovo mjesto došao je njegov roðak Stjepan Dabiša. Tvrtko I je bio sahranjen u Crkvi sv. Nikole u naselju Mile.

Prošle godine u Gradskom parku u Tuzli podignut mu je spomenik.



11-03-2013 at 08:09 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

03-05-2013 at 19:13 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Mehdin Hodžiæ, u narodu poznat kao kapetan Senad i Crni labud, roðen je 15. oktobra 1952. u Tuzli. Do izbijanja agresije radio je kao policajac u splitskom Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Hrvatske. U agresiji na Hrvatsku stjeèe svoje prvo ratno iskustvo. Krajem 1991. vraæa se u rodnu Tuzlu gdje se ukljuèuje u rad Patriotske lige BiH.

Poginuo je kao vojnik 10. maja 1992. u selu Zaseok u Sapni, gdje je njegovom zaslugom izvojevana jedna od prvih pobjeda buduæe Armije RBiH nad agresorskim snagama. U toj akciji kapetan Senad i njegovi saborci zarobili su prvi tenk i samohotku za Armiju BiH.

Posthumno je odlikovan Ordenom heroja oslobodilaèkog rata i ratnim priznanjem Zlatni ljiljan.

ROÐENI TUZLAK

Mehdin Hodžiæ, sin Selme i majke Hurije, odrastao je u mjesnoj zajednici Šiæki Brod u Tuzli. Imao je i sestru Ajšu. Nakon srednje škole upisuje Fakultet za sport u Sarajevu. Bio je atletski graðen, inteligentan, pun snage koju je oplemenio borilaèkim vještinama. Rat na prostoru bivše Jugoslavije zadesio ga je na službi u Splitu gdje je radio kao policajac u Ministarstvu unutrašnjih poslova Hrvatske. Tu stjeèe prva ratna iskustva u borbama sa snagama JNA. Kao roðeni Tuzlak koji je vidio šta se sprema u BiH, vraæa se u svoju domovinu. Iako su mu neki ljudi iz tadašnjih vlasti obeæali posao u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine, od toga nije bilo ništa. S ciljem da ne dozvoli da njegovi sugraðani dožive strahote kojima je svjedoèio u Hrvatskoj, stavlja se na raspolaganje Patriotskoj ligi Bosne i Hercegovine. Mehdin se odmah nakon ukljuèenja u Patriotsku ligu svim žarom posvetio formiranju specijalnih jedinica, uporedo radeæi na njihovom naoružavanju.

“Bio je slobodnjak, nije bio oženjen, a bio je veoma ozbiljan i uporan u svojim ciljevima. Nije volio mnogo neku politiku…” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

“Znam da je bio ‘izraðen’ za posao kad je došao iz Hrvatske. Bilo mu je obeæano da æe dobiti neki posao u policiji, pa ni od toga nije bilo ništa. Znam kad smo sjedili jednom prije rata, i on mi kaže kako mu je teško. Kaže: ‘Imam 30 godina i èekam da mi otac da neki dinar.’ A to je èovjek koji je sve ostavio u Hrvatskoj, gdje je imao neki status, i vratio se da se bori za svoju državu.” (HASE TIRIÆ)

“Potjernice su bile izdane za svima nama koji smo napustili JNA i MUP. Morali smo se kriti. Rad je bio strogo ilegalan. Svi mi iz Patriotske lige imali smo konspirativna imena; Mehdin je bio ‘kapetan Senad’…” (SAMIR NIŠTOVIÆ – KAPETAN ALMIR, Patriotska liga)

NAPAD NA BIJELJINU

Napadom na Bijeljinu 1. aprila 1992. godine zapoèela je otvorena agresija JNA i srbijanskih paravojnih formacija na Bosnu i Hercegovinu.

“Veæ 2–3 mjeseca prije tog prvog aprila 1992. mogli ste vidjeti po Bijeljini organizirane jedinice koje su se šetkale s kokardama na kapama i automatskim puškama. Njih je vodio i organizirao predsjednik regionalnog odbora Srpske radikalne stranke Mirko Blagojeviæ zajedno sa svojim kolegom Arkanom. Jasno su asocirali na èetnike. To je meni i drugim momcima bio signal da se poènemo spremati za odbranu… Veæina ljudi u Brèkom i dalje nije imala iskustva i nisu znali šta ih èeka. Tako je i Bijeljina u jednom momentu ostavljena sama za sebe. Sreæa je da se u Bijeljini nije desio veliki pokolj kao kasnije u Foèi, Zvorniku, Višegradu… Bijeljina je bila prva na udaru…” (HASE TIRIÆ, Patriotska liga)

U ‘blic krigu’ planiranom u kabinetu Slobodana Miloševiæa uz masovne egzekucije do 17. aprila 1992. godine snage JNA i paravojne srpske jedinice zauzimaju Zvornik, Višegrad i Foèu usmjeravajuæi svoje snage prema Tuzli.

ETNIÈKO ÈIŠÆENJE

“Srbi u Bosni rade isto što su lani radili u Hrvatskoj. Pod izgovorom samoodbrane preuzimaju kontrolu nad zajednièkim teritorijem. Zapravo oni prave ‘Veliku Srbiju’. Gotovo kompletno stanovništvo lojalno legalnoj vlasti RBiH prisiljeno je na egzodus prema slobodnim teritorijama. Smatra se da oko 20.000 ljudi bježi, veæinom pješice. Za dva dana prešli su 80 km, a ostalo im je još 20 km do slobodne teritorije. Nemaju hrane, ni lijekova…” (Aernout Van Lynden, reporter SKY NEWS-a,1992.)

U etnièkom èišæenju neprijatelj koristi isti model. Topnièke i oklopno-mehanizovane jedinice JNA opkoljavaju gradove. Putem medija lokalno stanovništvo se poziva na nepružanje otpora i potpisivanje lojalnosti tzv. srpskoj Bosni i Hercegovini, nakon èega slijedi etnièko èišæenje.

Iako se žrtve etnièkog èišæenja na Zvornièkoj i okolnim opæinama broje hiljadama, narod u strahu i dalje vjeruje u propagandu srbijanskih medija preko kojih se nesrpsko stanovništvo poziva na lojalnost novim srpskim vlastima. Traži se da predaju oružje i ponavlja im se da JNA garantuje sigurnost svim graðanima.

Kako su izgledala ta obeæanja u stvarnosti, najbolje govori podatak da je na podruèju zvornièkih sela Ðuliæi, Klisa i Šetiæi, koja su prihvatila poziv na mirnu predaju i potpisala lojalnost srpskim vlastima, u jednom danu odvedeno i na najzvjerskiji naèin pobijeno 700 nenaoružanih muškaraca od 15 do 70 godina. Nažalost, mnogi od tih ljudi smatrali su ljude okupljene oko Mehdina Hodžiæa i kapetana Hajre odmetnicima i nisu im dozvoljavali da organiziraju mobilizaciju u nekim od tih sela.

“Nismo baš bili primljeni raširenih ruku u tim selima, iako je stvarno kasnije to bio herojski kraj. Ipak, mislim da je veliki problem bila ta uljuljanost naroda koji nije vjerovao šta se dešava 6–7 kilometara od njihovih kuæa ili deset kilometara od Zvornika… Nisu vjerovali i èekali su da im doðu èetnièki koljaèi. Èak su negodavali što smo mi tu!” (HASE TIRIÆ)

“U onakvom stanju u ono vrijeme mi kao narod smo lebdjeli u zraku, bili smo u nekom beznaðu. Nije ni èudo. Naše politièko voðstvo u Zvorniku nas je izdalo, a isto je bilo i u mnogim drugim mjestima u BiH. Napustili su grad i pobjegli sa prostora Zvornièke opæine… I pored toga što je ovdje bilo provokacija od polovice 1991. godine, narod je želio mir, ali desilo se da je doživio pokolj!” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

MALA GRUPA, ALI ODABRANA

U vrijeme najstrašnijeg stradanja naroda sjeveroistoène Bosne 25. aprila 1992. godine Mehdin Hodžiæ preuzima dužnost komandanta taktièke grupe Teritorijalne odbrane Zvornik sa sjedištem na slobodnoj teritoriji Sapne. Zajedno sa još jednim herojem odbrambeno oslobodilaèkog rata Hajrudinom Mešiæem, poznatim kao kapetan Hajro, organizira odbranu i obuku naroda na slobodnom podruèju Zvornika. Poslije pada Bijeljine na prostor Sapne dolazi i Hase Tiriæ. Njih trojica se udružuju u zajednièku komandu.

Malobrojne skupine patriota okupljaju se u šumama i selima rubnih dijelova okupiranih opæina. Središte otpora nalazi se na slobodnom teritoriju Sapne.

“Kažu mi da ima neka vojska u Bari. Ja sam se istuširao i otišao da vidim. Po mojoj procjeni bilo je oko 200 vojnika. Kad sam ih vidio, kao da sam vidio dragog Allaha. Jer, èuo sam prije na noæ vijesti kako je u Bijeljini i u Janji pobijeno bošnjaèko stanovništvo – pretežno muškarci. Odmah sam se upisao u redove Teritorijalne odbrane Bosne i Hercegovine, tj. kod kapetana Senada – Labuda.” (ISAK NOÈIÆ, borac – Zaseok)

“Nismo imali oružja. Imali smo neke naprave, neko sjekiru, neko sjekiricu, neko nož. Ko je im’o kupljenu pušku, on ju je krio… Tek 93. su ih poèeli iznositi…” (ISAK NOÈIÆ, borac)

NAPAD NA SAPNU

“Izmeðu Kalesije i tog slobodnog dijela bilo je dosta teritorije koju mi nismo kontrolisali. I upravo su JNA i èetnici htjeli osvojiti taj mali dio jer smo ih mi boli u oèi.” (HASE TIRIÆ)

5. maja 1992. JNA i srpske paravojne formacije sa oklopno-mehanizovanim bataljonom i artiljerijsko-raketnim jedinicama i pješadijom napadaju prostor Sapne iz pravca Karakaja, Boškoviæa, Kitovnica, Rastoènice, Rožnja Miloševiæa, Malešiæa, Kiseljaka. Branitelji su opkoljeni i napadnuti sa svih strana.

Ratni reporter Salih Brkiæ za TVBiH izvještava: “…Iz komande TO Zvornik javljaju nam da se na podruèju Meðeðe, Vitinice i Zaseoka nalazi oko 2.000 izbjeglica u veoma teškoj situaciji. Nalaze se u okruženju i ne mogu nastaviti put prema slobodnim teritorijama u Živinicama i Tuzli…”

10. MAJ 1992. GODINE

10. maja 1992. godine mala grupa branitelja uspijeva zaustaviti snage JNA i probuditi nadu u moguænost otpora mnogobrojnijem i naoružanijem neprijatelju. Presudnu ulogu za uspjeh ove akcije imao je Mehdin Hodžiæ.

“Sa Mehdinom Hodžiæem èuo sam se telefonom 9. maja zadnji put. Pitao me hoæe li mu doæi pomoæ. Pokušao sam mu pomoæi, meðutim nisam mogao da se probijem do Sapne, jer su veæ bili jaki napadi na Kalesiju koja æe pasti veæ 11. maja.” (SAMIR NIŠTOVIÆ – KAPETAN ALMIR, Patriotska liga)

”Dan prije dva momka su poginula, a kapetan Hajro je bio ranjen u lijevo rame. Zbog toga su kapetan Hajro i jedna dobra grupa boraca otišla tog 10. maja u susjedno selo na dženazu.” (HASE TIRIÆ)

U jutarnjim satima 10. maja 1992. godine neprijatelj je sa oklopno-mehanizovanim jedinicama ušao u Zaseok.

Paravojne srpske jedinice, sastavljene od kriminalaca uz pomoæ tzv. JNA, navikle su da bez problema ruše i pale sve pred sobom. Izuzev herojskog otpora na Kula-Gradu koje su im pružile snage okupljene oko kapetana Almira, neprijatelj je gotovo bez žrtava veæ osvojio i uništio mnoga sela i gradove u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Iza njih je ostalo na hiljade pobijenih civila koji su im se predavali bez ikakvog otpora.

“Civili, ranjenici, granate padaju, brujanje tenkova… Mi tog momenta shvatamo da smo u potpunom okruženju i da nemamo kuda. Ja sam èak u jednom momentu uzeo bombu da se ubijem ako me pokušaju zarobiti.” (HASE TIRIÆ)

Nakon prvog šoka kapetan Senad je konsolidirao odbranu koja se povukla sa prilaza Zaseoku. Njegovoj grupi pridružilo se još 25 naoružanih ljudi koje je imao u rezervi.

“Školski gledano, kad razraðujemo napad i odbranu uvijek bi odnos napadaèa i branioca trebao biti tri prema jedan. U ovom sluèaju bio je deset prema jedan.” (SAMIR NIŠTOVIÆ – KAPETAN ALMIR)

“Pucnjava je poèela kad smo ustali na doruèak, tako da niko nije doruèkovao.” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

“Izuzetno se dobro sjeæam i ne mogu nikako izbrisati iz svojih misli taj 10. maj 1992. godine. Nije bilo pucnjave iz automatskog naoružanja; samo su se èuli tenkovi, haubice i prage.” (IBRAHIM DROPIÆ, borac iz Zaseoka)

“Ja sam imao nesreæu da sam nekako na samom poèetku, poslije samo pola sata, bio ranjen kad je jedan metar od mene u betonsku ploèu pala granata 60 mm.” (HASE TIRIÆ)

“Kapetan Senad nas je rasporedio u dvije grupe. Rekao je da se ne plašimo, da ne ubija svaka granata, da nemamo straha, jer u strahu èovjek prije može poginuti, da budemo hrabri, da branimo naše selo, da branimo naše majke…” (IBRAHIM DROPIÆ)

“Mi smo vidjeli kako oni ulaze u Zaseok s tenkovima iz drugog dijela, pa pošto nismo imakli nikakve veze, otud smo vikali i poimenice ih dozivali i govorili – eto tenkova, èuvajte se…” (ISAK NOÈIÆ)

“Nismo imali izmeðu sebe radio niti žièanu vezu. Jednostavno oslobaðanje Sapne je teklo onako kako je ko osjeæao na osnovu eho lokacije, tj. odjeka pucnja… Narod se razbježao po šumama; kako je ko mogao, izvlaèio se…” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

Neprijateljske snage kao i mnogo puta do tada poèele su preko megafona pozivati stanovnike na predaju. “Ako ne položite oružje, JNA neæe snositi odgovornost za dalja dejstva…”

“Ne znam cifru, ali bilo ih je ko mrava.” (NUSRET MUHAREMOVIÆ POKI, borac)

“Bilo je pakleno. Sa susjednog brda kad se posmatralo prema Zaseoku i prema onim tenkovima, bilo je zaista pakleno. Dovoljno je reæi – tenk…” (ISAK NOÈIÆ)

“Mi smo bili odluèni i skupili smo hrabrost da ostanemo uz našeg kapetana Senada.” (IBRAHIM DROPIÆ)

“Ja sam imao u rukama onu staru pušku M48. Smatrao sam tada da mi je to tenk u rukama, ali kada sam vidio pravi tenk u borbenim djelovanjima shvatio sam da nemam ništa u rukama.” (ISAK NOÈIÆ)

“Neprijatelj je bio na brdu iznad nas, na udaljenosti od nekih 50 metara. Mi smo bili u jednom šljiviku. Izašao je tenk i samohotka. Prvi tromblon koji smo ispalili pogodio je komandno vozilo…” (IBRAHIM DROPIÆ)

Odmah nakon pogotka komandnog vozila saborac Mujo ispaljuje projektil iz ose. Gaðao je tenk i pogodio samohotku.

“Èetnici su tada, nakon što je pogoðeno komandno vozilo i samohotka, poèeli bježati.” (IBRAHIM DROPIÆ)

“Sjeæam se dobro rahmetli komandanta Mehdina Hodžiæa koji je rekao: ‘Poki, na moj znak, kad ja prvi zapucam, tada æemo svi krenuti na juriš.’” (NUSRET MUHAREMOVIÆ POKI, borac)

“Ispalio je taj kratki rafal i onda je povikao: ‘Juriš!!!’ Svi smo krenuli za njim u napad…” (IBRAHIM DROPIÆ)

“Nismo mogli vidjeti, ali slušali smo šta se tamo dešava. Bilo je kao u partizanskim filmovima. Èuje se kako vièu – ‘uraaaa’ i narednih pola sata ta pucnjava ide sve dalje od sela…” (HASE TIRIÆ)

“Izgledalo je strašno, jer do tada sam samo u filmovima gledao te scene kad se juriša prsa u prsa. Sreæom ovdje nas nisu saèekali da se bijemo prsa u prsa, veæ su poèeli bježati.” (IBRAHIM DROPIÆ)

POGIBIJA

“Sa rahmetli komandantom Mehdinom Hodžiæem krenuo sam da pokušamo zarobiti još jedan tenk… Nismo uspjeli. Tenk je pobjegao. Vjerujte mi nisam vjerovao da onako brzo može iæi tenk… Èetnici su se povlaèili, naši su udarili kontru s drugog brda. Ne znam koliko, ali bilo nas je malo…” (NUSRET MUHAREMOVIÆ POKI)

U silovitom jurišu kapetan Senad i njegov saborac Poki nisu vidjeli da im je grupa neprijateljskih vojnika ostala iza leða. Iz šiblja se samo zaèuo kratki rafal. Kapetan Senad, Mehdin Hodžiæ, ili kako su ga još zvali Labud, ostao je ležati na bosanskoj zemlji u selu Zaseok.

“Èuo sam da je neko povikao da je komandant poginuo. Puzeæi smo ga izvukli. Prenijeli smo ga u jednu kuæu, ostavili ga i nastavili kontranapad dok nismo istjerali sve èetnike…” (IBRAHIM DROPIÆ)

VOLJELI SU GA KAO OCA

“Nije bilo toga borca koji nije plakao kad smo èuli da je poginuo. Ali svaki je plakao krijuæi se od drugog da neko ne pomisli da je kukavica.” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

“Plakao sam za svojim ocem kad je umro, al’ sam više plakao za Labudom kad je poginuo. Tog èovjeka nisam mnogo poznavao. To je nekih 15–16 dana, od 25. aprila do 16. maja… Ali sam ga zavolio kao da mi je rod roðeni.” (ISAK NOÈIÆ)

CRNI LABUDOVI

“Kada smo èuli vijest 10. maja da je poginuo, stvarno smo mislili da je sve gotovo, da je sve što smo radili bilo uzaludno. Meðutim, ostali su njegovi borci, drugi Senadi i drugi crni labudovi.” (SAMIR NIŠTOVIÆ – KAPETAN ALMIR)

“Kada je poginuo, mi smo odluèili da saèuvamo uspomenu na tog èovjeka i da našu jedinicu nazovemo po jednom od njegovih nadimaka – ‘labudovi’ i to ‘crni’, jer malo je crnih labudova u prirodi, kao što je malo ljudi kakav je bio Mehdin Hodžiæ.” (HASE TIRIÆ)

DŽENAZA

“Dženaza kapetanu Senadu obavljena je po noæi 10. maja. Ukopali smo ga onako kako je bio odjeven sa svim što je imao na sebi. Nismo imali vjerske službenike, nego je svako na svoj naèin kako je znao, pomolio se za njega Bogu i zagrnuo zemlju.” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

Na šehidskom mezarju u Zaseoku, pored Mehdina Senada Hodžiæa, ukopani su i Bahrija Karabegoviæ, Adin Salihoviæ, Hasan Salihoviæ, Ramiz Memiæ, Ismet Gariboviæ i Šefik Gariboviæ.
Na zahtjev majke posmrtni ostaci iz Zaseoka prebaèeni su nakon rata 2008. godine u harem džamije Hemlijaši u kalesijskoj mjesnoj zajednici Memiæi.

ZNAÈAJ BITKE U ZASEOKU

Iako sa strateškog stanovišta danas bitka u selu Zaseok i oslobaðanje Sapne ne izgleda tako znaèajna, ona je zaustavila dalje masovne pokolje u ovom dijelu sjeveroistoène Bosne.

“Ta njegova bitka bila je presudna za taj kraj i njegovu buduænost. To sam uvjeren. Ne d’o Bog da se Senad nije našao na tom mjestu, sa svojim iskustvom i hrabrosti…” (HASE TIRIÆ)

“Sjeveroistoèna Bosna je bila prekretnica za odbranu države.” (KAPETAN ALMIR)

U bici 10. maja 1992. u Zaseoku su zarobljeni prvi tenk T55 i samohotka.

“Par momaka koji su bili tenkisti u JNA nisu ga znali upaliti. Tek nakon tri dana došao je èovjek iz Tuzle, upalio tenk i odvezao ga na slobodnu teritoriju.” (IBRAHIM DROPIÆ)

SVIJETLI PRIMJER BOSANSKOG RATNIKA

“Kada govorimo o poèetku, mjesecu maju, govorimo o dvije stotine ljudi. Sve ostalo kad zapuca ne stiže ni vuk. Ili je u žilama, ili je u lišæu, ili se obreo u Tuzli…” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

“Nažalost od te prve grupe ostalo je par momaka živih. Ostali su svi izgunili za odbranu države.” (IBRAHIM DROPIÆ)

“Nema rijeèi za te ljude. Srce im je bilo od èelika.” (NUSRET MUHAREMOVIÆ POKI)

“Mehdin je bio legenda meðu nama i da se on i kapetan Hajro nisu pojavili na ovim terenima i ovo bi sve prošlo kao donji kraj opæine Zvornik. Sve bi tzv. èetnici prvenstveno prevarili, pa onda pobili.” (ISAK NOÈIÆ)

“Mehdin Hodžiæ bio je neposredni komandant. On nije komandovao radiovezom, jer je nije ni imao. Nije svoje borce slao u borbu i posmatrao dvogledom. Išao je prvi.” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

“Bio je voða koji se nimalo nije izdvajao. Bio je kao obièan vojnik.” (IBRAHIM DROPIÆ)

“Kad su u pitanju kapetan Senad, kapetan Hajro, kapetan Almir koji su branili Kula-Grad, to su ljudi koji su odbranili taj èitav kraj od Sapne do Teoèaka.” (HASE TIRIÆ)

“Ja kad govorim o kapetanu Senadu – Mehdinu Hodžiæu, govorim s poštovanjem prema njegovom liku i djelu, prema èovjeku, prema borcu i heroju, prema svom komandantu, prema èovjeku koji je imao roditelje, koji je imao kuæu, nije imao ženu i djecu – mnogi bi rekli nije imao zašta da se bori. Imao je svoju kuæu, mogao je sjediti u kuæi, a on je došao ovdje s nama da se bori… a ostavio je svoju kuæu!” (EDHEM OMEROVIÆ TITO)

11-05-2013 at 18:14 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Don Andrea Galo

Otišao propovednik jednakosti i slobode

Popularni katolièki sveštenik koji je osnovao centar za rehabilitaciju ovisnika od droge, promovisao prava LGBT zajednice i èak jednom prilikom pozvao na ustolièenje gej pape, preminuo je u sredu poslepodne u Ðenovi, saopštila je njegova verska zajednica

Don Andrea Galo (84), poznat pod nadimkom “ulièni sveštenik” zbog svojih velikih doprinosa zajednici, meðu kojima je i osnivanje rehabilitacionog centra za odvikavanje od narkotika pod nazivom San Benedeto.

Galo, koji je jednom prilikom pušio marihuanu u gradskoj veænici protestvujuæi zbog drakonskih zakona vezanih za kozumiranje i posedovanje narkotika, je èesto bio oznaèavan kao “komunista” od strane svojih protivinika.

Èesto je stajao u zaštitu najugorženijih i najmarginalizovanijih, poput homoseksualaca i transrodnih osoba, a ostaæe zabeležen njegov predlog da bi Katolièka crkva trebalo da uzme u razmatranje ustolièenje gej pape kako bi ova rigidna interesna organizacija konaèno prigrlila kao jednake sve graðane i vernike sveta.

“Homoseksualni papa bi bio velièanstvena stvar. Esencija Evanðelja je da smo svi Božiji sinovi i kæeri i da smo svi jednaki kao Božja deca”, izjavio je jednom prilikom Galo.

“Homoseksualni sveštenici moraju biti slobodni u izražavanju svog identiteta i svoje seksualnosti, jer represija vodi ka pedofiliji”, izjavio je Galo, dodajuæi da je bio seksualno zlostavljan od strane biskupa u vreme dok je bio mlad sveštenik.

Nièi Vendola, predsednik Slobodarske ekološke levice (SEL) napisao je u poruci na Twitteru emotivni poslednji pozdrav ovom svešteniku velikog srca.

“Don Andrea Galo, Božije dete, saputnièe, oèe, brate, prijatelju…uvek æeš biti u našim srcima, našim borbama i utopijama”.

Don Galo je roðen 18. juna 1928. u Ðenovi, a sa svojih 20 godina se pridružio redu salezijanaca, posveæenih mladim ljudima, naroèito siromašnim i napuštenim. Veæinu života je proveo kao glava crkvene opštine St. Benedict u Ðenovi, a krasila ga je velika osetljivost na nepravdu svake vrste.

Ovaj neobièni sveštenik je 2006. godine podržao kampanju za legalizaciju lakih droga u Italiji, a u znak podrške je zapalio džoint u zgradi gradske skupštine, zbog èega je bio kažnjen.

Istovremeno se protivio izgradnji amerièke vojne baze u blizini Viæence, a 2009. je uèestvovao u Paradi ponosa u Ðenovi. U više navrata je kritikovao odnos katolièke crkve prema homoseksualnim osobama, a 2011. je proglašen osobom godine od strane italijanskih LGBT organizacija.

Don Galo je verovao da treba dozvoliti ženama da budu sveštenice, jer one nisu inferiorne u odnosu na muškarca. Takoðe, bio je pobornik slobodne upotrebe kontraceptivnih sredstava: „Kondome bi trebalo deliti èak i u katolièkim školama, umesto da nam vid zamuæuju tabui i dogme“, rekao je jednom prilikom.

Galo je smatrao da je današnja crkva napustila svoju misiju i “zaboravila suberzivnu snagu Evanðelja". On je propovedao „Crkvu siromašnih i za siromašne“ i nadao se održavanju III vatikanskog koncila, koji bi imao tri glavne teme: siromaštvo Crkve, ukidanje prisilnog celibata i zareðenje žena.

Postao je poznat širom sveta, a posebno meðu èitaocima e-Novina, po pevanju partizanske pesme "Bella Ciao" u crkvi Santa Messa u Ðenovi. Mašuæi crvenom maramom i praæen horskim pevanjem vernika, Don Galo je ovim gestom zauvek ostao zarctan u srcima pravodljubivog sveta.

22-05-2013 at 23:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice