Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : UN dijeta
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
stvor
Nivo: Forumas sa iskustvom
majka dva divna sina

Registriran(a): 10-03-2009
Lokacija: moja oaza mira
Odgovori: 180
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: UN dijeta

Bdirlija..-uf.. ma blago tebi kad skide tolike kile.Ja kad bi ih skinula bila bi avion ;hanka Meni treba nešto tako da me potakne na mršanje.Moja prijateljica je skinula 25kg s njom i nakon 3 godine nije grama vratila.U èemu li je fazon kod nje?A ja od danas na un dijeti pa æu se za sedam dana javit sa rezultatima.Pratite me.

17-02-2010 at 10:02 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: UN dijeta

citat:
hurija wrote:
Ne znam da li ste veæ èitali, ali duže vremena je UN dijeta neadekvatna i nepreporuèljiva od strane nutricionista radi posljedica naglog mršavljenja.


Slažem se s toobom, jer naglo mršavljenje nije ni u kom sluèaju zdravo.

Ja sam jedno vrijeme bio veoma zainteresovan za zdravu ishranu, pa sam malo prouèavao tu problematiku. Evo ukratko ono što mislim da bi svi trebali znati.
Zdrav obrok sadrži sve neophodne tvari koje nam trebaju za normalno funkcionisanje organizma, a te tvari se moraju unositi u odreðenom omjeru.
U te materije spadaju: proteini ili bjelanèevine, ugljikohidrati, masti, vitamini i minerali.
Proteini su osnovne gradivne materije neophodne u izgradnji svih æelija u našem organizmu. Proteina najviše ima u sljedeæim namirnicama: meso, riba, jaja, mlijeko i mlijeène preraðevine, žitarice,grah (pasulj), soja,riža,koštunjavo voæe.
Ugljikohidrati ulaze u sastav æelija ali predstavljau i izvor energije potrebne za izgradnju istih. Ugljikohidrata ima najviše u u bijelom hljebu, tjestenini, raznim vrstama šeæera ( voænih i onih dobijenim preradom šeæerne repe ili trske), medu.
Masti mogu biti životinjskog i biljnog porijekla.
Masti životinjskog porijekla su potrebne za izgradnju æelija ali u vrlo malim kolièinama, a takve masti se u našem urganizmu mogu sintetizirati iz ugljikohidrata.
Masti biljnog porijekla su esencijalne( nezamjenjive) i moramo ih unositi putem ishrane. U njima se otapaju vitamini koji se jedino otopljeni mogu iskoristiti u našem urganizmu. Masti biljnog porijekla se nalaze u raznim biljnim uljima, orasima , bademima, lješnjicima.
Vitamini se mogu podijeliti na vitamine topljive u vodi i vitamine topljive u mastima. Vitanini topljivi u vodi su C I B komplex, a vitamini topljivi u mastima su svi ostali( A,D, E, K itd). Vitamini u našem organizmu ulaze u sastav enzima ( tvari koji omoguæavaju razne reakcije pri izgradnji æelija). Vitamina ima u mnogim namirnicama ali najviše ih je u svježem voæu i povræu.
Minerali( kalcijum, kalijum, željezo, zink itd) su tvari koje su nam potrebne u malim kolièinama ali njihov nedostatak može izazvati ozbiljne poremeæaje.

Kolièina pojedinih sastojaka koje moramo unijeti kao i kolièina hrane koju moramo pojesti da bi te neophodne sastojke unijeli u dovoljnoj kolièini može se naæi u raznim nutritivnim tablicama u kojima se može pronaæi šta koja namirnica sadrži i u kojoj kolièini.
Pri sastavljanju nekog jelovnika za dijetu moramo znati da se svi neophodni sastojci moraju unijeti, ali i da postoji donja granica za unošenje potrebnih hranjivih materija, i ako budemo išli ispod te granice ugroziti æemo normalno funkcionisanje našeg organizma i narušiti zdravlje

Evo jedan naèin za gubljenje kilograma kojim neæemo ugroziti zdravlje. Glavno je da ne jedemo poslije 17 sati ( do tada možemo jesti sve što uobièajeno jedemo) i da se otprilike sat i pol nakon zadnjeg obroka aktiviramo fizièki ne više od pola sata. To može biti umjereno brza šetnja, vožnja bicikla, neke vježbe poput laganog aerobika ( dovoljno je odraditi vježbe zagrijavanja koje smo svi imali priliku nauèiti na èasovima fizièkog odgoja u školi) i sl.(pustiti mašti na volju U takvom režimu nije potrebno puno gladovati što je sluèaj sa dijetama koje se fokusiraju iskljuèivo na smanjivanje unosa hranjivih materija, i nije se potrebno fizièki isrpljivati, što je sluèaj sa nekim naèinima gubljenja kilograma koji se zasnivaju iskljuèivo na pojaèanoj fizièkoj aktivnosti. Ovakvim naèinom ponašanja gladovanje traje samo jedan dio dana ( poslije vježbe pa dok nas san ne prevari) pa ju je lakše podnositi nego klasiène dijete. Ja sam ovo isprobao i uvjerio sam se u uèinkovitost. Poslije vježbe treba piti dosta tekuæine i to vode ( da ne bude ko s mojom komšinicom koja je pila kolu
Kilogrami se neæe gubiti brzo ( 2 do 3 kilograma mjeseèno) ali ovakvim režimom neæemo samo izgubiti kilograme veæ æemo poboljšati tjelesnu kondiciju i ojaèati mišiæe.

Da bi skinuli suvišne kilograme moramo imati snažnu motivaciju da to uèinimo. Jelo je užitak i kao takvog ga trebamo i doživljavati, ali užitak su i mnoge druge stvari koje mogu biti ugrožene zbog prekomjernog uživanja u jelu. Može se smršati držanjem raznih dijeta ili fizièkim vježbanjem, ali ako èovjek ne naðe nove užitke u životu ponovo æe zamjenu za njih potražiti u jelu i kilogrami æe se ponovo i ponovo vraæati.Potrebno je stvoriti novije i zdravije navike, naæi nove užitke pa nam onda hrana neæe biti glavni užitak i zamjena za sve ostale užitke.
Ovo je malo off topic jer ovdje se pita o konkretnim naèinima za skidanje suvišnih kilograma i ne znam zašto ovo rekoh, ali mislim da ne može da škodi.
17-02-2010 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
stvor
Nivo: Forumas sa iskustvom
majka dva divna sina

Registriran(a): 10-03-2009
Lokacija: moja oaza mira
Odgovori: 180
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: UN dijeta

Ja mislim da ova un dijeta i nije loša.U biti se sve jede ali je bitno kombinovanje hrane.Pa i voæe za doruèak.Mislim da nas je malo koji pojedemo danas 2 voæke...Pogotovo za doruèak.Istina je da je uèinkovita.Najprije se primjeti na trbušnom salu.Trba odma ispuše,splasne. A naravno da se treba i kretati,a pola sata šetnje svako od nas može dnevno.

17-02-2010 at 11:59 | Ukljuèi u odgovor
skorpija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-05-2006
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1806
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: UN dijeta

citat:
stvor wrote:
Ja mislim da ova un dijeta i nije loša.U biti se sve jede ali je bitno kombinovanje hrane.Pa i voæe za doruèak.Mislim da nas je malo koji pojedemo danas 2 voæke...Pogotovo za doruèak.Istina je da je uèinkovita.Najprije se primjeti na trbušnom salu.Trba odma ispuše,splasne. A naravno da se treba i kretati,a pola sata šetnje svako od nas može dnevno.



Ma ne pati se ti s tom dijetom Samo sve upolovi sto jedes, slatko izbaci (ukoliko nisi ovisnica o cokoladama kao ja)
Svi bi se mi trebali vise kretati, ako za to imamo uslova. A gdje ces, recimo, sad s bebom i kolicima po ovakvom vremenu
Ima efekta i sobno biciklo i pokretna traka
17-02-2010 at 12:37 | Ukljuèi u odgovor
Lutak
Nivo: Forumas sa iskustvom
Lep,Nezan i Neizbezan :)

Registriran(a): 11-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 38
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: UN dijeta

zaboravih dodati da se sa UN dijetom gube kilogrami i to naglo sto donosi drugu stranu dijete a to su strije na nekim dijelovima tijela te jako jako opustenu i mlitavu kozu, te i pored svakodnevne rekreacije i kucni vjezbi jako je tesko tijelo dovesti zeljeni oblik...  


Original Tuzlak
17-02-2010 at 15:29 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: UN dijeta

svjesni ste razlike izmedju gubitka tezine i gubljenje masti?

17-02-2010 at 18:05 | Ukljuèi u odgovor
stvor
Nivo: Forumas sa iskustvom
majka dva divna sina

Registriran(a): 10-03-2009
Lokacija: moja oaza mira
Odgovori: 180
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: UN dijeta

Ljudi moji evo pola deset je naveèer i moj prvi dan un dijete ali i poslednji.Cjeli dan imam vrtoglavicu i glavobolju. Pa još mi i kona reèe da je 7 dan un dijete njoj pozlilo i vidjela je hitne.E pa neæu ja to.Najbolje upolovit porcije i uveèe ništa

17-02-2010 at 21:23 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: UN dijeta

najstrasniji je ovaj vodeni dan odma se sjetim rata i gladi

23-02-2010 at 20:44 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: UN dijeta

Kakva dijeta i kakvi bakraèi.
Sport i fizièke aktivnosti svetinja.Mislim za zdrave normalno debele osobe.Pa valjda organizam sam traži kad æe jesti.Samo ne treba pretjerivati ni u èemu i to je to

23-02-2010 at 22:29 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: UN dijeta

Ma meni nije to bas najjasnije...kakve vrtoglavice i te stvari..pa tu se sve jede.
Ja inace jedem manje od toga sto tamo pise pa nije mi nikako jasno kako se tu gube kilogrami...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
24-02-2010 at 07:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Zdravlje : UN dijeta New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice