Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : EVOLUCIJA vs. KREACIJA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

Ma kakav ekskluzivitet...
Ovakve rasprave su poèele sa Aristotelom i Platonom prije svake današnje religije, a vidiš i da do danas traju nesmanjenom žestinom

Na jednoj slici, njih dvojica filozofa stoje i gledaju se. Platon pokazuje prstom u nebo i pri tome misli da se život može strpati u par pojmova, da svi težimo jednoj apsolutnoj istini, i da su naša tijela obièna materija za dušu koja je u službi božanskih sila. (svijet Ideja)

Aristotel drži ruku prema dole i pri tome misli da je život ovdje na zemlji, da mi svojim gledanjem i doživljavanjem stvaramo svijet. (intencionalnost)

Kako se civilizacija dalje razvijala, nije teško zakljuèiti da je Platonov uticaj nadjaèao i u religijskom i u svakom drugom smislu, valjda zato što je tako lakše...

Bilo kako bilo, ni ove rasprave ne bi bilo da nema nas dvojice (osim ako je èovjek šizofrenik pa prièa sam sa sobom), a na isti naèin èovjek nema dušu sam za sebe, samo ima dušu u odnosu sa drugim èovjekom. Ili što bi Aristotel rek'o "ljubav je jedna duša u dva tijela". Po meni, duša je svijest o drugoj osobi, odnos sa drugom osobom. Kao što èovjek sam za sebe ne postoji, tako ni duša sama za sebe ne postoji.

A zašto je duša kao transcedentalni neobjašnjivi pojam jedan od glavnih argumenata za neka uèenja i ljude, ili zašto se ona uglavnom vezuje "za onaj svijet", to je drugi par cipela

16-02-2012 at 14:42 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

primke, kako bi mogao da izgleda dokaz u postojanje Boga?

ne postoji dokaz koji ti se može predoèiti da bi ti postao vjernik. i ako meni na sve strane postoje nepobitni dokazi, tebi ništa od toge nije. vidiš, "šampionu ateizma" je jedno pitanje promijenilo razmišljanje, a tebi i mnogima ništa ne znaèi.

šta hoæu da kažem?

dok ne dobiješ vjeru od Allaha dž.š. neæeš je ni dobiti na bilo koji drugi naèin.


uglavnom, dok je nauke ja se ne sekiram. èitajuæi èlanak naježio sam se koliki su umovi i dr flu i nauènik koji mu je postavio pitanje.


gen = informacija

informacija nije opipljiva materija, a tvori nešto što jeste

16-02-2012 at 22:58 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

ma meni bi dokaz bio,eto melek,andjeo bilo sta da se ukaze,neko èudo al javno...
ne mora meni,nego negdje i tv snimi...
jer oni dolaze na zemlju i danas jelde
sta fali,da otklone svaku sumnju,pokazu se narodu,i jebo sve,ako bi iko vise smio bit grjesnik nevjernik..prvi bi ja pregrizo sve sto sam reko,i reko bih posteno,bio sam u krivu,zabluda,priznajem.kazna kakva god da je...
ali sve sto vidim,procitam,osjetim,sto moj mozak moze da dokuèi,ne govori mi da smo mi ljudi toliko bogu mili i posebni u ovom svemiru,da samo nas toliko gotivi,da nama objavi...
boze moj nismo svi isti i ne bi ni valjalo,svako ima svoj put,a valjda cemo svi kad tad,spoznat koliko smo bili u pravu ili zabludi...





17-02-2012 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

jednom sam i to cuo od jednog ucenog covjeka,bog je u nama..
u kom smislu... u smislu,upravo tih gena,AGCT,njihove slozenosti,prenosa informacije s koljena na koljeno,oni nikad ne zaboravljaju ni dobro ni zlo...ko sve se prenosi s koljena na koljeno,kad dodje i do kakvih ostecenja,aberacija,mutacija,gen sve pamti,u prenosi na sljedecu generaciju..
kad skontas sveprisutan je,u svakom trenutku je sa svima nama,kad ubijes covjeka ko da si ubijo citav svijet,citava istorija ljudskog roda zivi u nama,svaki cojvek je poseban i jedinstven,a opet tako slican jedan drugom..
i tako...

17-02-2012 at 11:21 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

citat:
primus inter pares wrote:
ma meni bi dokaz bio,eto melek,andjeo bilo sta da se ukaze,neko èudo al javno...
ne mora meni,nego negdje i tv snimi...
jer oni dolaze na zemlju i danas jelde
sta fali,da otklone svaku sumnju,pokazu se narodu,i jebo sve,ako bi iko vise smio bit grjesnik nevjernik..prvi bi ja pregrizo sve sto sam reko,i reko bih posteno,bio sam u krivu,zabluda,priznajem.kazna kakva god da je...
ali sve sto vidim,procitam,osjetim,sto moj mozak moze da dokuèi,ne govori mi da smo mi ljudi toliko bogu mili i posebni u ovom svemiru,da samo nas toliko gotivi,da nama objavi...
boze moj nismo svi isti i ne bi ni valjalo,svako ima svoj put,a valjda cemo svi kad tad,spoznat koliko smo bili u pravu ili zabludi...





znaèi, melek.


Muhamed A.S. prije nego je dobio poslanstvo je bio izuzetno poštovan i cijenjen i cijela ga je tadašnja zajednica poznavala kao iskrenog. mnogi ashabi (osobe koje su živjele u vrijema poslanika i imali èast da budu u njegovom društvu) su izjavili da su prihvatili islam, samo zbog toga što je to Muhamed rekao da je tako, toliko su u vjerovali na rijeè. eh sad, kad Muhamed kaže da je vidio meleka, jel' to istina?

sa druge strane, samo se džebrail ukazivao ljudima i to samo poslanicima

17-02-2012 at 18:05 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

oooojjjjooojjj, glava me zaboli i ledja mi se ukocise al procitah svih 14 strana ovih postova, i nista prazna glava podjo nesto napisat al neide , jedino da se slozim sa primusom za onog meleka djibraila ili kako god , kad bi se eto on dje javno ukazo uklonio bi svu sumnju i svi bi znali da smo kreirani i kapak , al nema djibraila a nema ni onog sto ima 600 krila (kako bi bilo lijepo da pilici imaju 600 krila zacas bi se rostilj nabacio) elem kolko vidim teisti melju jedno te isto nidje dokaza opipljivih i konkretnih samo vjeruj , ovi evolucije pristalice makar imaju kosti dna i nesto makar pokusavaju , sto me podsjeti na onu pricu o cvrcku i mravu , kad je cvrcak citavo ljeto sviro i pjevo a mrav radio i sakupljo hranu , pa dodje zima i cvrcak krepa a mrav fino gricka ono sto je sabiro tokom ljeta . eh ja sad se sjeti , kako savrseni bog stvori ovako nesavrseni svijet , sta li mu je bila namjera ?
Bome sve mi se vise cini dobrom ona ideja o vanzemaljcima koji su dosli i napravili ljude da za njih crnce i kopaju cumur , zlato i ostalo.
i jos nesto nevidim kakav je to problem da je covjek nasto od majmuna ? sta ako i jesmo ? sta fali majmunima ? uostalom ljudi svi rade isto sto i sve druge zivotinje , samo su ko eto malo pametniji .

30-03-2013 at 21:37 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

dokaz.


prije svega, dokaze treba da podastru ateisti za nepostojanje, jer sve ste karte dali na te dokaze, a vjernici od poèetka vjeruju. tako da izvoliš dati dokaze.

druga stvar, jednostavno je nemoguæe pronaæi "dokaz" bilo kakve vrste jer æe ateisti to uvijek biti, dok im dragi Bog ne usadi vjeru u srca. sa treæe strane "dokaz" (ko veæ hoæe da naðe dokaze) je sam Kur'an. toliko èuda se nalazi, potvrðenih od strane nauke i koji je privukao samo u prošlom vijeku veliki broj nauènika.


npr. posljednja stvar po kojoj je nauka "podvila rep" je ono èemu su se godinama nauènici rugali Kur'anu.

u jednom od ajeta stoji da mravi "govore". naime, dugo se vremena smatralo da mravi komuniciraju meðusobno mravljom kiselinom i to je jedan od "argumenata" koje su se koristili. meðutim, u jako skorije vrijeme je potvrðeno, od strane nauènika, da mravi ipak proizvode zvuk sa kojim vrše komunikaciju. a kako je to mogao da zna jedan pastir prije 1400 godina, kojem je Bog dao prije svega da nikada ne nauèi da èita i piše?

takvih je primjera bezbroj.

da ne spominjem èudo broja 19, koji je svakom matematièaru današnjice zaèepio usta.


na kraju da kažem.

šta smo to mi da bi Bog trebao da naruši sve svoje postavljene zakone da bi nama dokazao da postoji? kad bi se tebi @piknik èak i pokazao ti bi povjerovao, ali šta bi bilo sa npr. @primusom? dali bi ti on vjerovao da ti se prikazao Bog ili bi posumnjao da si izgubio razum? znaèi da bi Bog trebao da, za svakog od vas koji posumnja u njegovo postojanje, narušava postavljene zakone u prirodi.


èovjek je uvijek bio egoista i ostaæe takav.


još jedna stvar.

evolucija, koja je okosnica svake ateistièke prièe, je veæ jedno vrijeme, meðu nauènicima, stvar prošlosti. mnogi agnostici i ateisti su priznali da ne postoje dokazi da se desila. i jeli to ikoga od njih navelo da povjeruje u Stvoritelja? naravno da nije. sad se u tu prièu poèinju uvoditi vanzemaljci sa svojom "intervencijom".


kao što rekoh, ne postoji dokaz koji bi ateiste naveo da vjeruju, dok im dragi Bog ne usadi vjeru.

[Edited by borbeni on 31-03-2013 at 13:50 GMT]

31-03-2013 at 13:48 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

citat:
Aidatuzla wrote:



bas to

ja mislim da je drugacije
31-03-2013 at 16:43 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

u jednom od ajeta stoji da mravi "govore". naime, dugo se vremena smatralo da mravi komuniciraju meðusobno mravljom kiselinom i to je jedan od "argumenata" koje su se koristili. meðutim, u jako skorije vrijeme je potvrðeno, od strane nauènika, da mravi ipak proizvode zvuk sa kojim vrše komunikaciju. a kako je to mogao da zna jedan pastir prije 1400 godina, kojem je Bog dao prije svega da nikada ne nauèi da èita i piše?

---------------------------------------------

zanimljivo ovo o mravima , kazes ima ajet u kuranu koji to kaze , zamolio bih da mi neko citira taj ajet , ali bas citira ne neko slobodno tumacenje .
odnosno ako ima kakv link ili nesto slicno

[Edited by piknik on 31-03-2013 at 17:41 GMT]

31-03-2013 at 17:38 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: EVOLUCIJA vs. KREACIJA

citat:
Aidatuzla wrote:



a sta je to drugacije?

pa mislim da ljudi biraju hoce li vjerovati u Boga ili ne.
31-03-2013 at 17:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Nauka : EVOLUCIJA vs. KREACIJA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice