Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general.
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

ooo, abulafija, dear... pa, very good tema...

citat:
Abulafija wrote:
Koliko je nas zadovoljno vlastitim zivotom...

ne znam koliko vas, ali ja nisam nesto posebno nezadovoljna, posebno sto se trudim da se vodim onom da se ne nerviram oko stvari koje ne mogu da promijenim... onaj drugi dio izreke, koji se odnosi na ono sto mogu da mijenjam, to kako kad i kako sto... uglavnom, kad probam da sumiram, ovako negdje u (vjerovano) pocetkom posljednje trecine mog zivota, mogu da kazem da sam neke samare (zivota) podnijela stoicki, a uspravih se nakon svakog od kojeg sam pala, srecu i ljepotu sam dijelila (i dijelim) s osobama koje volim... imam, hvala bogu, dovoljno da ne moram vise da trazim, a kad nemam, onda znam da zivim bez toga... trudim se da prepoznam prioritete i da nebitnim stvarima ne posvecujem nepotrebnu paznju

citat:
"hocu da moj zivot bude bajka".

kao reakcija na ovo, prva misao mi bijase nesto sto je hemingvej napisao u starac i more: zivot je suvise dug da bi bio sretan... no, s druge strane, i u bajkama je obicno sretan samo kraj!

citat:
Koliko svi mi vise preturamo "dan i komad" preko glave, nego sto uzivamo u svakodnevnom zivotu?

zavisi sta je preturanje, a sta uzivanje... samo onaj, ko moze ad hoc da odluci o nekoj promjeni u svom zivotu i da je provede bez ikakve prethodne pripreme, moze reci da ne pretura dan i komad... no, ostaje otvoreno pitanje da li i taj moze reci da uziva u svakodnevnom zivotu...

citat:
I koliko se u stvari, u istom i moze uzivati u svijetu danas?

e, da... mac sa dvije ostrice...
ako si totalno empatican, onda tvoj zivot gubi na "ljepoti", jer svoju ljepotu ne mozes dozivjeti od empatije koju osjecas prema drugima. s druge strane, ako si potpuna suprotnost, onda tvoja ljepota za tebe nema vrijednosti, jer ti ju ne mozes sagledati od sopstvene sebicnosti i hladnoce...

potrebno je naci balans... umjerenost u svemu...

citat:
Koliko nas je nezadovoljno poslom npr.,

cak i oni koji rade posao svojih snova, osjete nezadovoljstvo, a kako je tek onima koji rade posao koji je jedini koji su mogli da nadju (npr. fakultetski obrazovan covjek, radi kao aranzer polica u supermarketu, jer drugo ne moze dobiti... )

a opet, koliko je "bezobrazno" da neko bude nezadovoljan svojim poslom, ako je taj posao u njegovoj struci, od te plate on moze platiti svoje obaveze i kontribuirati u kucni budget?!

shodno tomu, radije bih sagledala zadovoljstvo poslom, koje se moze mjeriti preovladjujucim osjecajem oko istog...

ja sam zadovoljna sa ovih svojih nekoliko poslova... svaki od njih volim da radim, a vecina je najprije bila hobi, a zatim prerasla u posao... no, naravo da imam dane nezadovoljstva (pa cak i sedmice i mjesece)... zbog toga postoje periodi kada se nekim od tih poslova uopce ne bavim, jer mi je potrebno da ih pozelim, da bih mogla nastaviti...

citat:
brakom,

vrlo jasno... taj brak ne treba postojati ako nisi njime zadovoljan! u protivnom, on je mucenje! zasto bi neko svjesno odabrao mazohisticki (a moguce i sadisticki) pristup problemu?!

citat:
mjestom zivljenja

nadovezujuci se na brak, situacija je ista... no, gledajuci ono da li zivimo dan i komad ili nesto drugo, rijetki su oni koji i jedno i drugo nezadovoljstvo mogu momentalno prekinuti... oni ostali, koji moraju da se pripreme da bi izveli primjenu, mazohisticki podnose svoje stanje zbog toga sto a) nemaju snage, b) nemaju petlje, c) vole da se pate ili d) uzivaju u cinjenici da svojim "ostankom" muce nekog drugog

citat:
I koliko insan nista ne radi da to poboljsa, nego zivi u tihom nezadovoljstvu, koje se tolerise godinama.

hm... vidi gore... sve je vec, mislim, receno... ljudi se opuste, dozvole da ih obuzme letargija, ucahure se u nezadovoljstvo i odlucno podnose svoje stanje, uvijek kriveci nekog drugog i zeleci neku promjenu, a nisu u stanju da je izvedu, jer nemaju mogucnost da postignu dogovor sami sa sobom...

citat:
Gdje je uopste granica izmedju vlastitih zelja, egoizma i povredjivanja drugih, zarad ostvarivanja svojih.....

nema je... postoji samo zrelo i inteligentno razmisljanje (ili negacija), sebicnost i uskogrudost (ili suprotna strana), ambicija i volja (ili obratno)...

citat:
Nako ja to pisem, ne morate vi odgovarati

e, vala, moradoh... bas ti hvala... nagnao si me na razmisljanje, pomogao da se sjetim nekih stvari

[Edited by statebriga on 03-05-2010 at 13:29 GMT]
03-05-2010 at 13:27 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
statebriga wrote:

e, vala, moradoh... bas ti hvala... nagnao si me na razmisljanje, pomogao da se sjetim nekih stvari

[Edited by statebriga on 03-05-2010 at 13:29 GMT]



E mlada
Pa eto, to mi je i bila namjera
03-05-2010 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

Život èine male stvari, OPRESSA

03-05-2010 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Aidatuzla wrote:



te "male" stvari su cesto bas one koje cine nas zivot lijepim. sve ono sto imamo a na cemo trebamo biti zahvalni (Abulafija, sofra, udoban krevet i zdravlje se podrazumjevaju) - ovdje se obracam Abulafiji a ne stavljam ga na spisak

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=816408&page=0


Jest, jest, znam ja da sam neophodan ko sofra
04-05-2010 at 07:26 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
primus inter pares wrote:

Paramilitarni utilitarist sa primjesom hedoniste...





jel to ovo sado- mazo i to??
06-05-2010 at 09:14 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Abulafija wrote:



jel to ovo sado- mazo i to??


Sve znas,ljubi ga majka ,
Nako in general...
06-05-2010 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
primus inter pares wrote:


Sve znas,ljubi ga majka ,
Nako in general...


Nemoj da me majka, to je vec incest
Jedino cija druga majka, il majka nako in general
Osim toga, zachatavas mi vako pametnu temu...
06-05-2010 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

ne zachatavam,nako ja to in general,evo vidis mene ja sam ti nako uopÆeno uopÆen,..oce me ovo opcenje
ma zivot je,niŠta i sve....

06-05-2010 at 09:27 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
primus inter pares wrote:
ne zachatavam,nako ja to in general,evo vidis mene ja sam ti nako uopÆeno uopÆen,..oce me ovo opcenje
ma zivot je,niŠta i sve....


Kako nije, valja od nista napraviti nesto.
Samo rijetki su rodjeni sa svim.....
06-05-2010 at 09:29 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

Nije to kolega,ovo je islo do kojih tisucu i nesto godina unatrag,kada je Sallahudin osvojio Jerusalem,pitali ga sta vam znaci ovaj grad,on veli:Nista i Sve...
Eh sad o ovomu se dade filozofirati,kao i prenijeti na pitanje o zivotu uopceno...
Zivot je nista,kako dodje tako i ode,go dodjes go odes,sve sto steknes ostavljas iza sebe drugima da krcme,..
A s druge strane zivot je sve,miris materine pogaÈe,kao i voljene osobe,let pÈele po beharu,zrela tresnja,dobro pecena janjka,osjecaj rodjenja djeteta,kao i bol za najmilijim,zal za proslim vremenima,kao i nada za bolje sutra...Dakle sve...
I tako,Jah... zivli...

06-05-2010 at 09:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice