Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general.
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

ah... ekonomska zavisnost i nezavisnost... sta to u stvari i treba da podrazumijeva?! postoji li to uopce, ili kako god okrnes, svako od necega zavisi...

kod zena, kaze: nije ekonomski nezavisna, pa ne moze da ostavi muza - a to znaci, ona ne radi, domacica je, zivi od njegove plate... muz, s druge strane, u istoj toj prici, nije ekonomski nezavisan, jer on sam zavisi od kvaliteta svog rada, rentabilnosti preduzeca i dobrog odnosa sa sefom/icom...

ko god radi, zavisan je od necega, ekonomski... o ekonomskoj nezavisnosti, u punom njenom smislu (kako ga, bar, ja vidim) ne pate jedino oni kojima je iz nekog razloga upala kasika u med, pa imaju u steku nekih milion eura i onda svaki mjesec sebi uzme po milju-dvije, zivi od kafe do kafe, putuje i zabavlja se i zna da mu je dosta para do kraja njegovog/njenog zivota i samo taj ne zavisi ni od koga u ekonomskom smislu
(a i tu govorimo o nekih 40-tak godina zivota, sa po 2 hiljade mjesecno)

21-05-2010 at 16:45 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

Hvala Bogu,sve mi je nekako potaman.
Ljubav, novac, rahatluk...

21-05-2010 at 19:02 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Dea wrote:
Hvala Bogu,sve mi je nekako potaman.
Ljubav, novac, rahatluk...

Znaèi i kod tebe je ono " Nedo bog da je bolje"
21-05-2010 at 19:22 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

Ma ono ima puno frke-trke i zajebancije, al' nije jednolicno sto je jako bitno

21-05-2010 at 20:30 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
statebriga wrote:
ah... ekonomska zavisnost i nezavisnost... sta to u stvari i treba da podrazumijeva?! postoji li to uopce, ili kako god okrnes, svako od necega zavisi...

kod zena, kaze: nije ekonomski nezavisna, pa ne moze da ostavi muza - a to znaci, ona ne radi, domacica je, zivi od njegove plate... muz, s druge strane, u istoj toj prici, nije ekonomski nezavisan, jer on sam zavisi od kvaliteta svog rada, rentabilnosti preduzeca i dobrog odnosa sa sefom/icom...

ko god radi, zavisan je od necega, ekonomski... o ekonomskoj nezavisnosti, u punom njenom smislu (kako ga, bar, ja vidim) ne pate jedino oni kojima je iz nekog razloga upala kasika u med, pa imaju u steku nekih milion eura i onda svaki mjesec sebi uzme po milju-dvije, zivi od kafe do kafe, putuje i zabavlja se i zna da mu je dosta para do kraja njegovog/njenog zivota i samo taj ne zavisi ni od koga u ekonomskom smislu
(a i tu govorimo o nekih 40-tak godina zivota, sa po 2 hiljade mjesecno)



da se nadovezem ,,na kasiku u medu

Psiholog Martin Seligman bivsi profesor iz Pelsivanije je napravio formulu zivotne srece i opisao je ovak ..


S=OP+S+V
S=trajna razina srece
OP=osobna predispozicija za srecu (naslijede+osobni termostat+navika+usporedivanje s drugima oko 50%
S=Situacija ili okolnosti u kojima se nalazimo,,zivimo"oko10%
V =faktori koji su pod nasom voljnom kontrolom 40%
Povecavajuci bilo koji elemenat u formuli povecavamo nase zivotno zadovoljstvo

ovo OP je neka istinita zivotna formula ne moramo detaljisati sada o sumama koje se naslijede ali covjek u svakom slucaju ako ima srecu da u svom mladom zivotu nesto naslijedi poprilicno ima jednu dobru startnu zivotnu odskocnu dasku na samom pocetku zivotne putanje


ja bi samo dodala
,,zamislimo sada naslijede
obrazovanje i iskustvo ovo bi bila sigurno jos jedna jako kvalitativna putanja umjerene srece
,,ali ajde skrenimo malo sa financijske putanje na drugacije oblike srece kao cilj u zivotu,,,:=)
sta je sa Hipersenzibilnoscu u drugacijim oblicima,,,kada se mi osobno osjecamo da smo sretni u zivotu i koliko puta ´se osjecamo da smo sretni i bez novca,,,
Da li je uzivanje u neumjerenosti u razlicitim oblicima alkohol,sex,droga religija,rad ,zapravo tastina drame naseg dozivljaja srece =
iako filozof Nietzsche napisa
Obilatosti prekomjernost su voda u kojoj covjekova dusa najradije pliva!!!!!
22-05-2010 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:

Psiholog Martin Seligman bivsi profesor iz Pelsivanije je napravio formulu zivotne srece i opisao je ovak ..


S=OP+S+V
S=trajna razina srece
OP=osobna predispozicija za srecu (naslijede+osobni termostat+navika+usporedivanje s drugima oko 50%
S=Situacija ili okolnosti u kojima se nalazimo,,zivimo"oko10%
V =faktori koji su pod nasom voljnom kontrolom 40%
Povecavajuci bilo koji elemenat u formuli povecavamo nase zivotno zadovoljstvo


Ja mislim da je precijenio uticaj "slobodne volje" a potcijenio uticaj sredine.Liènost je proizvod djelovanja sredine na nasljeðem datu osnovu, s tim da je uticaj sredine mnogo veæi. Sreæa( zadovoljstvo)je posljedica zadovoljavanja motiva, a nesreæa( nezadovoljstvo)je posljedica nezadovoljavanja motiva. Svi motivi zasnovani su na uroðenim nagonima, tako da su nagoni pokretaèi cijele naše liènosti, tako da je ( a u tome se slaže veæina psihologa) slobodna volja samo privid. Postoje raznovrsni naèini zadovoljavanja uroðenih nagona, a ti naèini su nauèeno ponašanje. E sad, ako smo nauèili adekvatan naèin kojim je u odreðenoj sredini moguæe zadovoljiti odreðeni nagon i ako imamo moguænosti za zadovoljavanje tog nagona, tj. motiva koji je izgraðen na tom nagonu,biæemo sreæni,a ako to nije sluèaj biæemo nesreæni.
22-05-2010 at 12:31 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

re: senzualna

of kors...

ono sto napisah je situacija u kojoj se vecina ne bi ni znala ponasati... ta ekonomska zavisnost je u stvari neka vrsta balansa... of kors, ako posmatram stvari sa aspekta zavisnosti koja se odnosi na rad koji rezultira prihodom...

zamisli uzasa da je sve potaman, da nas nista ne zulja, da nam nista ne smeta... pa, to je cista propast i u tome mogu egzistirati samo letargicni, nezainteresirani, neobrazovani, depresivni i slicno ljudi... u stvari, vrzino kolo, kad si ovakav, onda si onakav, a da nisi onakav, ne bi ni bio ovakav... (da, umalo da zbunim i sama sebe)

eh... da nema uspona i padova, nervoze i opustenosti, srece i tuge, nas zivot bi bio kanta...

nije cudo da se ljudi s "viskom" novca nerijetko upustaju u ponasanja koja "obicni" ljudi smatraju perveznima, nekonvencionalnima i slicno... jednostavno, njima je dosta svega, pa traze "hljeba preko pogace"...

al' sto ja uopce poceh o ovome, nemam pojma... nemam neku poentu da dam, nego samo nesto kao da komuniciram sa senzom, fino nas krenulo

22-05-2010 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Ja mislim da je precijenio uticaj "slobodne volje" a potcijenio uticaj sredine.Liènost je proizvod djelovanja sredine na nasljeðem datu osnovu, s tim da je uticaj sredine mnogo veæi. Sreæa( zadovoljstvo)je posljedica zadovoljavanja motiva, a nesreæa( nezadovoljstvo)je posljedica nezadovoljavanja motiva. Svi motivi zasnovani su na uroðenim nagonima, tako da su nagoni pokretaèi cijele naše liènosti, tako da je ( a u tome se slaže veæina psihologa) slobodna volja samo privid. Postoje raznovrsni naèini zadovoljavanja uroðenih nagona, a ti naèini su nauèeno ponašanje. E sad, ako smo nauèili adekvatan naèin kojim je u odreðenoj sredini moguæe zadovoljiti odreðeni nagon i ako imamo moguænosti za zadovoljavanje tog nagona, tj. motiva koji je izgraðen na tom nagonu,biæemo sreæni,a ako to nije sluèaj biæemo nesreæni.


Da,zanimljivo je da je u Seligmanovoj formuli samo 10%zivotne srece pod utjecajem vanjskih faktora a sve ostalo je nasa slobodna volja,
sto ti opet smatras da je na nas zivotni parametar srece mnogo veci procentual ili utjecaj,,okoline u kojoj zivimo.
William Blake je nekada davno ispisao
Ako se vrata opazanja prociste(zamisli druga sredina ,druga novcana moc,drugi ljudi druga okolina )ovdje imas moc izbora ako to zelis !!!!!
covjeku ce se sve ukazati onako kakvo jeste jer covjek sam sebe zatvara sve dok vidi stvari kroz pukotinu svoje pecine..
zivot sam po sebi nije ni lijep ni ruzan on se oblikuje po tvom naredenju..vjerujem da nije potcjenjena osobna volja ako covjek zna sto hoce u zivotu ,
ako se covjek zivotno vodi samo po okolini ili nagonu onda je samo jedna mala plutajuca tikva na vodi..



[Edited by senzualna on 26-05-2010 at 11:07 GMT]

[Edited by senzualna on 26-05-2010 at 11:34 GMT]
26-05-2010 at 11:05 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

citat:
statebriga wrote:
re: senzualna

of kors...

ono sto napisah je situacija u kojoj se vecina ne bi ni znala ponasati... ta ekonomska zavisnost je u stvari neka vrsta balansa... of kors, ako posmatram stvari sa aspekta zavisnosti koja se odnosi na rad koji rezultira prihodom...

zamisli uzasa da je sve potaman, da nas nista ne zulja, da nam nista ne smeta... pa, to je cista propast i u tome mogu egzistirati samo letargicni, nezainteresirani, neobrazovani, depresivni i slicno ljudi... u stvari, vrzino kolo, kad si ovakav, onda si onakav, a da nisi onakav, ne bi ni bio ovakav... (da, umalo da zbunim i sama sebe)

eh... da nema uspona i padova, nervoze i opustenosti, srece i tuge, nas zivot bi bio kanta...

nije cudo da se ljudi s "viskom" novca nerijetko upustaju u ponasanja koja "obicni" ljudi smatraju perveznima, nekonvencionalnima i slicno... jednostavno, njima je dosta svega, pa traze "hljeba preko pogace"...

al' sto ja uopce poceh o ovome, nemam pojma... nemam neku poentu da dam, nego samo nesto kao da komuniciram sa senzom, fino nas krenulo


fino ,kada malo i filozofiramo o danasnjim i bivsim zivotnim ljudskim putanjama ,
bas mi popravis raspolozenje sa svojim otvorenim mislima

(a i pozelila sam te onak prijateljski

zivotna ljepota bi trebala vise puta na dan da bude uzitak ,
i to bas onaj uzitak bez interesa ,
takva
svila njeznosti i osjecajnosti je upravo protest okrutnim kanonama stakorske utrke u koju nas industrija i globalizacija hoce upregnuti,,pa mi onda padne na pamet i ta najveca odlika ljudske skromnosti
nije li ,,Skromnost"na danasnjici
upravo utjeha da nikada necemo pronaci zivot koji trazimo ili koji zelimo zbilja zivjeti?
Ta balansa izmedu problema i srece mora u svakom slucaju biti kao fifti fifti ljudska sansa da se zivotno kvalitativno osjecamo kao covjek ,
a ne da se samo tuzno susrecemo i suosjecamo sa svakodnevnim svojim financijskim rodbinskim prijateljskim okolisnim osjecajima skromnosti zivljenja kad mi je to kao takvo sistemski ili tradicionalno stavljeno u nasljedstvo i da taj bas takav oblik zivljenja do kraja mog zivota moram postovati!!!
Mozda najbolje itekako treba platiti ?
Zasto se stedimo=?

[Edited by senzualna on 26-05-2010 at 11:31 GMT]
26-05-2010 at 11:29 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:
vjerujem da nije potcjenjena osobna volja ako covjek zna sto hoce u zivotu ,
ako se covjek zivotno vodi samo po okolini ili nagonu onda je samo jedna mala plutajuca tikva na vodi..



Svi mi imamo želje,samo pitanje je da li su naše želje ostvarive u odreðenoj sredini.
Ja mislim da je slobodna volja privid, a da od snage motiva zavisi šta æemo uraditi u odreðenoj situaciji, i zbog toga se ljudi vrlo teško mijenjaju, napuštaju neostvarive želje, i stvaraju nove ostvarive.
Karakter je , kao što je to Heraklit rekao a Frojd potvrdio, sudbina èovjeka.
26-05-2010 at 14:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice