Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general.
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Svi mi imamo želje,samo pitanje je da li su naše želje ostvarive u odreðenoj sredini.
Ja mislim da je slobodna volja privid, a da od snage motiva zavisi šta æemo uraditi u odreðenoj situaciji, i zbog toga se ljudi vrlo teško mijenjaju, napuštaju neostvarive želje, i stvaraju nove ostvarive.
Karakter je , kao što je to Heraklit rekao a Frojd potvrdio, sudbina èovjeka.


zamisli samo jedan najobicniji motiv da se zaljubis i sudbinski i karakterno se okrenes prema naprijed prema cudesnosti novoga u toj nekoj novoj sredini ,
svojoj okrenutosti prema tom novom dobitku nailazis karakterno na brigu za ostvarivanje tog dobitka ,
tu nam se ljubav nudi kao odgovor i rjesenje zivotnog zadatka (Fromm)
a ti odustajes jer si stekao i imao druge tradicionalne navike (okolinu)
i opet zaplivas u zabokrecini postojeceg stanja i nista ne mjenjas.. sa manje napora dostizes svoj karakterni cilj.mirno ili mrtvo more,,hmm da moze i tako ali nikada neces osjetiti cudo vlastitog dobitka ako ne zaplivas slobodno sam .:=)
26-05-2010 at 21:47 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
MelMel wrote:
Fino zboris Senzo, al nemoze to tako. Jer onda Raco nece imati nikoga drugog da krivi za sopstvena nezadovoljstva, ovako je lakse jer uvijek moze kriviti nekog drugog, jal drzavu, jal narod, jal vjernike, jal nacelnika,...itd - dakle sve osim samog sebe.


ah da nisam mozda slijepo i naivno zalutala u staro doba komunizma
26-05-2010 at 22:00 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:


zamisli samo jedan najobicniji motiv da se zaljubis i sudbinski i karakterno se okrenes prema naprijed prema cudesnosti novoga u toj nekoj novoj sredini ,
svojoj okrenutosti prema tom novom dobitku nailazis karakterno na brigu za ostvarivanje tog dobitka ,
tu nam se ljubav nudi kao odgovor i rjesenje zivotnog zadatka (Fromm)


Zaljubljen èovjek jeste podložan promjenama baš kao što je to u sluèaj pri susretanju sa drugim prirodnim katastrofama ali sam èin zaljubljivanja nije voljni èin.
26-05-2010 at 22:06 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Zaljubljen èovjek jeste podložan promjenama baš kao što je to u sluèaj pri susretanju sa drugim prirodnim katastrofama ali sam èin zaljubljivanja nije voljni èin.


zaljubljenost je upravo cin motivacije i koliko god da je taj cin potrajao je sasvim nebitno u ostvarenju svrsenog cina(nista nije za vjecnost stvoreno)pa ni zaljubljenost ali te nosi nadahnjuje i mjenja:=)


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ja jos uvjek mislim na tvoju izbrisanu slikicu na fotografijama forumasa!!!!


[Edited by senzualna on 26-05-2010 at 22:22 GMT]
26-05-2010 at 22:16 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:


zaljubljenost je upravo cin motivacije i koliko god da je taj cin potrajao je sasvim nebitno u ostvarenju svrsenog cina(nista nije za vjecnost stvoreno)pa ni zaljubljenost ali te nosi nadahnjuje i mjenja:=)

[Edited by senzualna on 26-05-2010 at 22:22 GMT]

Ali ne možeš se zaljubiti ako kažeš "Hoæu da se zaljubim", veæ je zaljubljivanje posljedica djelovanja adekvatnog podražaja u vrijeme adekvatnog duševnog stanja.Možeš to nazvati sudbinom ako hoæeš.
26-05-2010 at 22:32 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Ali ne možeš se zaljubiti ako kažeš "Hoæu da se zaljubim", veæ je zaljubljivanje posljedica djelovanja adekvatnog podražaja u vrijeme adekvatnog duševnog stanja.Možeš to nazvati sudbinom ako hoæeš.


ma necu zaljubljivanje nazivati sudbinom,nego tekucim stanjem senzitivnosti koje si i ti opisao kao (adekvatni podrazaj)ako ga posjedujes i ako to karakterno dozvoljavas a u suprotnom ako ne dozvolis da se zaljubis jer si mozda u datom trenutku ogorcen,prezaposlen drugim stvarima ,
nema znaci ni od te male zivotne srecice nista..(mozda ,drugi put ili nekada-odgadanje,strah,ljenost,nepredavanje drugom,strah od samog sebe)
i ovdje je ósobna volja u datom trenutku motiv kojom upravljam ja ,iliti
vladanje voljom pa i sama (senzitivnost) kao benzin za zivotni motor je jako znacajan ..

27-05-2010 at 09:27 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:
ma necu zaljubljivanje nazivati sudbinom,nego tekucim stanjem senzitivnosti koje si i ti opisao kao (adekvatni podrazaj)ako ga posjedujes i ako to karakterno dozvoljavas a u suprotnom ako ne dozvolis da se zaljubis jer si mozda u datom trenutku ogorcen,prezaposlen drugim stvarima ,


Ja bih èin zaljubljivanja baš nazvao sudbinom, zato što je za buðenje osjeæaja zaljubljenosti potrebno biti u adekvatnom emocionalnom stanju i biti istovremeno izloženom adekvatnom vanjskom podražaju.
Istina je da od èovjekovog karakera zavisi da li æe dopustiti da se zaljubi, ali istina je i ono što je Fromm rekao "da je karakter kao što je to Heraklit rekao a Frojd dokazao, èovjekova sudbina".

citat:
senzualna wrote:
nema znaci ni od te male zivotne srecice nista..(mozda ,drugi put ili nekada-odgadanje,strah,ljenost,nepredavanje drugom,strah od samog sebe)
i ovdje je ósobna volja u datom trenutku motiv kojom upravljam ja ,iliti
vladanje voljom pa i sama (senzitivnost) kao benzin za zivotni motor je jako znacajan ..


Biti zaljubljen nije sreæica, veæ velika sreæa, jer u stanju zaljubljenosti èovjek ima više energije potrebne za život i napredak u životu, ali nažalost ne možemo voljno uticati na javljanje osjeæaja zaljubljenosti i što je još gore ne možemo birati u koga æemo se zaljubiti. Lijepo bi bilo da samo od nas zavisi naša sreæa, ali to nažalost nije tako.
27-05-2010 at 22:27 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

@racioalna manjina
aa ne znam ja ovako fino textove cjepkati kao ti
nazalost krenuli smo u suprotnom smjeru od tematike zivot nako in general ,
nadam se da nas cojkoosebiprisebi nece zamrziti zbog toga,,i da ce nam dopustiti da nastavimo sa baljezganjem filozofiranja
Naravno rjec je o razlicitim shvacanjima,zapad shvaca drugacije,sva sreca da promjena ne djeluje na svakoga isto ,netko uziva u njoj ,netko se bori sa njom ,a netko joj se prepusti da sto bude bude ,a netko je pokusava odgodit pa eto uziva u iluzijama koje samo malo kasnije sazriju,znas i sam da nema potpuno zatvorene teorije..
posto se sada razbacujemo definicijama kako razumjeti vezu izmedu nepromjenjenog i mijenjajuceg
..vidim da se ipak iz prethodnih postova naprezemo oko dokazivanja kako shvatiti promjenu pa da iskoristim analogiju definicije izbjegavanje odluke
odluka ne-djelovanje je takoder jedna vrsta djelovanja kao tromost mase iako ne samovoljom vec samom prirodom njenog bica (ovdje dolazi do djelimicne promjene bica mjenja se samo dio bica koji ceka da naide netko u koga ce se on mozda zaljubiti (spontano)ili potpuna promjena kada se svo bice mjenja
ja biram u koga cu se zaljubiti i kako i kada
a i u koga oslanjam s e vise na ego jer je on kljucni dio djelujuce psihe ,upravo koristim onaj dio svijesti koji lomi unutarnje i vanjsko u meni
i u ovome svemu za jos bolje prihvatanje definicije u kojoj se ja bolje snalazim upotrijebiti cu i intuiciju koja se moze da mjenja svako 7 godina pa takva intuicija koja bude toliko izvjezbana da odbaci i u teoretske i prakticne svrhe taj mitski karakterni dio ili tvoj cod ,,
imat cemo tek tada rezultat po mom misljenju ono sto nazivamo slobodnom voljom,,
odgovor lezi po mojoj teoriji u nasoj paznji i volji kao jedinom pokretacu subjektivnosti,
iluzorno je smatrati da postoji tudi utjecaj na zivot i odluke subjekta subjekt je uvjek taj koji donosi odluku i ako prihvaca sugestiju to cini zato sto je tako odlucio..







[Edited by senzualna on 28-05-2010 at 13:50 GMT]

28-05-2010 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:

iluzorno je smatrati da postoji tudi utjecaj na zivot i odluke subjekta subjekt je uvjek taj koji donosi odluku i ako prihvaca sugestiju to cini zato sto je tako odlucio..


[Edited by senzualna on 28-05-2010 at 13:50 GMT]

Jeste, mi donosimo odluke, ali odluku ne bi bilo moguæe donijeti bez vanjskog zahtjeva za donošenje neke odluke, a kakvu æemo odluku donijeti( a i nedonošenje odluke je odluka) zavisi od našeg prijašnjeg iskustva i zahtjeva koji se pred nas postavlja. Bilo koja reakcija je posljedica neke akcije, i ako nema neke akcije ( konkretno u sluèaju zaljubljivanja nekog vanjskog podražaja)nema ni reakcije.Svi mi volimo vjerovati da je naša volja slobodna, ali ja mislim da je slobodna volja privid, jer da je tako svi bi smo bili sreæni, zato što bi dovoljno bilo izdati sebi nalog "budi sreæan" i automatski bi bili sreæni. Naše emocije i nagoni su ti koji upravljaju nama, a ne mi njima, a i ako uspijemo "ovladati" nekim emocijama to znaèi da je neka od drugih emocija ili nagona tako željela.
28-05-2010 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Jeste, mi donosimo odluke, ali odluku ne bi bilo moguæe donijeti bez vanjskog zahtjeva za donošenje neke odluke, a kakvu æemo odluku donijeti( a i nedonošenje odluke je odluka) zavisi od našeg prijašnjeg iskustva i zahtjeva koji se pred nas postavlja. Bilo koja reakcija je posljedica neke akcije, i ako nema neke akcije ( konkretno u sluèaju zaljubljivanja nekog vanjskog podražaja)nema ni reakcije.Svi mi volimo vjerovati da je naša volja slobodna, ali ja mislim da je slobodna volja privid, jer da je tako svi bi smo bili sreæni, zato što bi dovoljno bilo izdati sebi nalog "budi sreæan" i automatski bi bili sreæni. Naše emocije i nagoni su ti koji upravljaju nama, a ne mi njima, a i ako uspijemo "ovladati" nekim emocijama to znaèi da je neka od drugih emocija ili nagona tako željela.

pa kada ces se uhvatiti za kosu i izvuci iz mocvare nistavila (bog,sreca,sudbina,slucaj,drustvo)i krenuti putem ljubavi i komunikacije sa svojim ,,Ja"
oprosti na drskosti naseg Nicea,,koji se cjelo vrijeme u tim odlomcima podrugivao religiji..
31-05-2010 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice