Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general.
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:

pa kada ces se uhvatiti za kosu i izvuci iz mocvare nistavila (bog,sreca,sudbina,slucaj,drustvo)i krenuti putem ljubavi i komunikacije sa svojim ,,Ja"
oprosti na drskosti naseg Nicea,,koji se cjelo vrijeme u tim odlomcima podrugivao religiji..

Uhvatiti se za kosu i izvuæi sam sebe iz moèvare nije moguæe, izvini zbog drskosti ali ja mislim da je tu Nièe nije podrugivao religiji veæ je govorio o snazi "slobodne volje".
Evo još par citata iz njegove knjige "S one strane dobra i zla" u kojoj se on slaže sa mnom da je postojanje slobodne volje privid.

- Što se tièe praznovjerice logièara, nikad mi neæe dosaditi da uvijek iznova istièem jednu naoko sitnu èinjenicu koju ovi praznovjernici nerado priznaju — naime, da misao dolazi kad "ona" hoæe, a ne kad "ja" hoæu; tako da je krivotvorenje èinjenièkog stanja kad se kaže: subjekt "ja" je uslov predikata "mislim".

-Budimo veæ jednom oprezniji, budimo "nefilozofièni" — recimo: u svakom htenju je, prvo, mnoštvo oseæanja, naime oseæanje stanja od koga se udaljavamo, oseæanje stanja kome težimo, oseæanje samog ovog "od" i "ka"; drugo, još jedno prateæe osjeæanje u mišiæima koje se po nekoj vrsti navike budi èim mi "hoæemo", to jest i pre nego što pokrenemo "ruke i noge".
-Izgleda da se veæ sto puta opovrgnuta teorija o "slobodnoj volji" još drži samo zahvaljujuæi ovoj draži — uvek se naðe neko ko se oseæa dovoljno jak da je opovrgne.

31-05-2010 at 11:53 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Uhvatiti se za kosu i izvuæi sam sebe iz moèvare nije moguæe, izvini zbog drskosti ali ja mislim da je tu Nièe nije podrugivao religiji veæ je govorio o snazi "slobodne volje".
Evo još par citata iz njegove knjige "S one strane dobra i zla" u kojoj se on slaže sa mnom da je postojanje slobodne volje privid.

- Što se tièe praznovjerice logièara, nikad mi neæe dosaditi da uvijek iznova istièem jednu naoko sitnu èinjenicu koju ovi praznovjernici nerado priznaju — naime, da misao dolazi kad "ona" hoæe, a ne kad "ja" hoæu; tako da je krivotvorenje èinjenièkog stanja kad se kaže: subjekt "ja" je uslov predikata "mislim".

-Budimo veæ jednom oprezniji, budimo "nefilozofièni" — recimo: u svakom htenju je, prvo, mnoštvo oseæanja, naime oseæanje stanja od koga se udaljavamo, oseæanje stanja kome težimo, oseæanje samog ovog "od" i "ka"; drugo, još jedno prateæe osjeæanje u mišiæima koje se po nekoj vrsti navike budi èim mi "hoæemo", to jest i pre nego što pokrenemo "ruke i noge".
-Izgleda da se veæ sto puta opovrgnuta teorija o "slobodnoj volji" još drži samo zahvaljujuæi ovoj draži — uvek se naðe neko ko se oseæa dovoljno jak da je opovrgne.



cini mi se da sam jucer ispisala da smo se udaljili od teme i dala nam vec pauzu!!!
01-06-2010 at 08:50 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Biti zaljubljen nije sreæica, veæ velika sreæa, jer u stanju zaljubljenosti èovjek ima više energije potrebne za život i napredak u životu, ali nažalost ne možemo voljno uticati na javljanje osjeæaja zaljubljenosti i što je još gore ne možemo birati u koga æemo se zaljubiti. Lijepo bi bilo da samo od nas zavisi naša sreæa, ali to nažalost nije tako.


Zaljubljivanje je normalna hemijska reakcija nasih culnih organa na koje mi nemozemo aktivno uticati. U jednoj milisekundi odlucuju ti isti organi na osnovu mirisa, kontura lica, tjelesnih mjera itd., da li je ta "zenka" (izvinjavam se orumasicama) odgovarajuca za "produzenje linije" - razmnozavanje. Isto tako brzo reaguju prainstinkti kroz hemijske rakcije kod zena. U plodnim danima zene reaguju naklonjenije muskarcima sa ostrijim linijama lica, misicavijim i po izgledu zdravijim. Ti "muzjaci" ce prije biti prihvaceni, jer oni daju vecu sansu za zdrav narastaj.
Izvinjavam se zbog razocarenja, al' sve je to samo produzenje vrste
18-08-2010 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Konnie wrote:
Izvinjavam se zbog razocarenja, al' sve je to samo produzenje vrste


Treba razlikovati osjeæaj zaljubljenosti od osjeæaja seksualnog uzbuðenja
18-08-2010 at 12:15 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:


Treba razlikovati osjeæaj zaljubljenosti od osjeæaja seksualnog uzbuðenja

Pa naravno da treba... ja sam i "govorio" o zaljubljivanju.
18-08-2010 at 17:35 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Konnie wrote:

Pa naravno da treba... ja sam i "govorio" o zaljubljivanju.

Ne moraš biti zaljubljen da bi produžio vrstu
Mi imamo sliènosti sa životinjama, ali izmeðu nas i životinja postoje i razlike. Npr. kod nas, za razliku od životinja, ne postoji instinktivno ponašanje ( u smislu gotovih obrazaca za zadovoljavanje nekog uroðenog nagona). Mi uèimo kako æemo da zadovoljimo odreðeni nagon, a životinje to rade instinktivno ( ne uèe).Zbog toga smo mi dosta fleksibilniji u svom ponašanju, i zbog toga i oni koji nisu mišiæavi i koji nemaju èetvrtaste konture lica mogu postati objekt zaljubljivanja "ženke", a njeno zaljubljivanje u takvog "netipiènog mužijaka" ne mora biti motivirano željom za produženjem vrste
18-08-2010 at 18:36 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
racionalna manjina wrote:

Ne moraš biti zaljubljen da bi produžio vrstu
Mi imamo sliènosti sa životinjama, ali izmeðu nas i životinja postoje i razlike. Npr. kod nas, za razliku od životinja, ne postoji instinktivno ponašanje ( u smislu gotovih obrazaca za zadovoljavanje nekog uroðenog nagona). Mi uèimo kako æemo da zadovoljimo odreðeni nagon, a životinje to rade instinktivno ( ne uèe).Zbog toga smo mi dosta fleksibilniji u svom ponašanju, i zbog toga i oni koji nisu mišiæavi i koji nemaju èetvrtaste konture lica mogu postati objekt zaljubljivanja "ženke", a njeno zaljubljivanje u takvog "netipiènog mužijaka" ne mora biti motivirano željom za produženjem vrste


Haman nisam dobro napis'o ono sto sam htjeo reci. Razlika je u tome sto smo mi svjesni nasih postupaka, koji su ipak isto tako instinktivni kao i ponasanje npr.jedne zirafe, ovce, psa itd. Druga bica nisu svjesna svog ponasanja, cine to instinktivno, dok mi kroz nasu svijest satramo da mi zapravo odlucujemo o nasim postupcima, sto nije tacno. Mi ih samo svjesno registrujemo, pa mislimo da smo se svojom odlukom zaljubili u nju ili njega.

Neznam da li je ovo bas u skladu s temom, sorry ako je offtopic
19-08-2010 at 09:37 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Konnie wrote:
Mi ih samo svjesno registrujemo, pa mislimo da smo se svojom odlukom zaljubili u nju ili njega.

Neznam da li je ovo bas u skladu s temom, sorry ako je offtopic

Da, tako i ja mislim, ali ne slažem se s tim da postoje neki arhetipovi idealnog mužijaka i ženke po kojima mi pripadnici ljudske vrste biramo partnera za produženje vrste. Sloodna volja ne postoji, ali ne postoji ni uroðena sklonost prema nekom odreðenom objektu zaljubljivanja Btw. ne vjerujem u horoskop
19-08-2010 at 09:59 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
MelMel wrote:


morebit da je njena motivacija ljepota njegovog novcanika.

Uh pardon, garant je dobrica, zaboravih dodati.


Nako,in general, ima dosta takvih dobrica
19-08-2010 at 10:06 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

U zadnje vrijeme nako vala bas,dan ko godina...

03-03-2011 at 14:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice