Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general.
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
primus inter pares wrote:
Nije to kolega,ovo je islo do kojih tisucu i nesto godina unatrag,kada je Sallahudin osvojio Jerusalem,pitali ga sta vam znaci ovaj grad,on veli:Nista i Sve...
Eh sad o ovomu se dade filozofirati,kao i prenijeti na pitanje o zivotu uopceno...
Zivot je nista,kako dodje tako i ode,go dodjes go odes,sve sto steknes ostavljas iza sebe drugima da krcme,..
A s druge strane zivot je sve,miris materine pogaÈe,kao i voljene osobe,let pÈele po beharu,zrela tresnja,dobro pecena janjka,osjecaj rodjenja djeteta,kao i bol za najmilijim,zal za proslim vremenima,kao i nada za bolje sutra...Dakle sve...
I tako,Jah... zivli...



Naravno, svjestan sam ja toga, svako je valjda sa gramom pameti.
06-05-2010 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

sad ti zachatavas
elem, zivot koji mi vodimo je zivi šit,trcis da zaradis,a odna trcis da potrosis,a onda trcis da namiris potroseno,i tako u krug..

06-05-2010 at 09:47 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
primus inter pares wrote:
sad ti zachatavas
elem, zivot koji mi vodimo je zivi šit,trcis da zaradis,a odna trcis da potrosis,a onda trcis da namiris potroseno,i tako u krug..



O tome ja i govorim, to je nekako poenta teme
Ono sto sam na pocetku napiso "dobro je ne tuku" ili "bajka" ili nesto trece, cetvrto ili sve zajedno.
06-05-2010 at 09:54 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2672
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

Nije da se zalim, nisam imao niti tezak niti nesretan zivot. Onako prosjecno.
Nebi imalo sta da se reprizira.

06-05-2010 at 18:12 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
MelMel wrote:
Zivot nako in general - kako sebi covjek napravi, tako mu i bude. Ako dode u fazu da se kaje, onda nije sebi znao ugoditi.

Dobro bi bilo da je sve do èovjeka, onda bi ovo što si napisala bilo istina. Mnogi su faktori koji èovjeka onemoguæavaju da ostvari ono što želi, ali istina je i to da mnogi ljudi postavljaju sebi nerealne ciljeve.
07-05-2010 at 11:35 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
MelMel wrote:

Najlakse je nekog drugog kriviti za sopstvena nezadovoljstva.


Jeste, u pravu si, ali istina je da je za zadovoljavanje veæine naših želja potrebna saradnja sa drugima, pa zbog toga drugi mogu biti krivi zbog toga što se mi osjeæamo nezadovoljnim.
Drugo, što je veoma bitno naglasiti, je to što drugi ne samo da imaju ulogu pri realizaciji naših želja, veæ utièu i na formiranje naših želja.
Ako je okolina neobjekivna pa nam kaže da možemo ono za šta realno ne posjedujemo sposobnosti, ona je kriva za nezadovoljstvo koje æe se javiti zbog neizvršenja postavljenih ciljeva.
Proces sazrijevanja liènosti predstavlja odbacivanje nametnutih nam ciljeva za èije izvršenje nemamo potrebne uslove, i postavljanje vlastitih ciljeva èijim izvršenjem æemo doæi do zadovoljstva.
07-05-2010 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
MelMel wrote:


Dragi raco, haman ti ne samo sto si kupio na buvljaku za dvije marke knjigu "Buduæe društvo" od Karla Marksa,od 403 stranice - nego haman ti nju i procito, naucio i povjerovao u bajke.

Znas li ti koliko se praznih flasa na 'Jali' nakon vaseg sakupljana moze zamotati u 403 stranice, pa u kontejner da se staklo ne slomi i neko ne daj boze poreze.

Ne zabušavaj, nije ovo kafana
Nisam ja puno èitao Marksa više sam èitao Froma koji kaže da Marks nije naopak veæ su ga ljudi pogrešno shvatili.
Evo nešto što kaže From u "Imati ili biti" a vezano je ( barem ja tako mislim) za ovu temu.

Imanje — sila —pobuna

Tendencija rasta, u okviru vlastite prirode, zajednièka je svim živim biæima. Zbog toga se opiremo svakom pokušaju spreèavanja našeg rasta koji je odreðen našom strukturom.
Da bi se slomio taj otpor — bilo svjesno, bilo nesvjesno — neophodna je fizièka ili psihièka sila. Neživi predmeti opiru se promjeni njihovog fizièkog sastava u razlièitim stupnjevima, ovisno o energiji koja je inherentna njihovim atomskim i molekularnim strukturama. Ali oni se ne bore protiv toga da budu upotrebljavani. Upotreba heteronomne sile protiv živih biæa (tj. sile koja nas nastoji uputiti u smjer protivan
našoj postojeæoj strukturi, a koji je poguban za naš razvitak) izaziva otpor. Otpor može poprimiti sve oblike, od otvorenog, djelotvornog, neposrednog, aktivnog, do posrednog, uzaludnog i, što je vrlo èesto, nesvjesnog.
Ogranièeno je slobodno, spontano izražavanje volje dojenèeta, djeteta, adolescenta i, na koncu, odrasle osobe, njihove žeði za znanjem i istinom, njihove želje za osjeæajima: osoba koja raste prisiljena je na odricanje od svojih autonomnih, pravih želja i interesa, od svoje vlastite volje te na prihvaæanje volje, želje i osjeæaja koji nisu autonomni, veæ nametnuti oblicima društvene misli i osjeæaja. Društvo, pa i obitelj kao njegova psihodruštvena agentura, moraju riješiti teški problem:
kako slomiti volju pojedinca, a da on toga ne bude svjestan?
Pomoæu složenog procesa indoktrinacije, nagrada, kazni i pogodnih ideologija taj se zadatak uvelike toliko spretno rješava
da veæina ljudi vjeruje kako slijedi vlastitu volju i nisu svjesni da je sama njihova volja uvjetovana i manipulirana.
07-05-2010 at 14:38 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

aaa vidi ti ovdje potencije kandidata i fine teme od mog dragog muskog forumasa osebiprisebi
a ja tracim vrjeme po kafaniii

evo ovako,,ajde da se slozimo ako hocete sa definicijom da je zivot nesto najvrednije sto imamo (oznaceno postojanjem stvaranjem i nestajanjem)
zivot sam po sebi ako nema ono nesto sto nas ispunjava i hrani ponekad i nije najvrednije sto imamo,,e sad kako mi taj text svog zivota uskladimo sa zeljama prohtjevima i ubrzanim zivotom je prica svakome za sebe (individualna stvar)mislim da bi se do ove teorije svi slozili!!!!
ja osobito u ovom ,,postmodernom dobu" smatram da je ekonomska sloboda uslov svake druge slobode bez obzira na nase zamisljene zelje i nade jesu li one kao male ili velike definicijom ili ciljom zivota zamisljene
skoro pa svi mi na ovoj planeti zivimo ubrzano na danasnjici jer su ljudi prokleti i uvjek u nekom nedostatku novca ,
cesto ti isti ljudi rade posao koji bas i ne vole i onda im taj dio dana ili fino zamisljenog zivota i propada pa nastaje unutarnje nezadovoljstvo pojedinca jer im zivot postaje kao mrzovoljniji ili kraci ,
zamislimo sada kada bi svi radili manje ili ono sto nas ispunjava ne bi se sigurno svakodnevno zabrinjavali koliko ce nas zivot trajati,
jer ne bi ni osjecali da propustamo nesto
ili da nam bilo sto u svakodnevnici fali,,,
ja mogu samo reci da je moj zivot sada
onak in general gledano
trenutno jako uzbudljiv,dinamican,svjez sa svakodnevnim zivotnim porodicno radnim obavezma ,
koje me ispunjavaju i cine jednom jako sretnom osobom..





[Edited by senzualna on 20-05-2010 at 12:20 GMT]

20-05-2010 at 12:13 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Zivot, nako, in general.

citat:
senzualna wrote:

ja osobito u ovom ,,postmodernom dobu" smatram da je ekonomska sloboda uslov svake druge slobode bez obzira na nase zelje i nade jesu li kao male ili velike zamisljene
skoro pa svi mi zivimo ubrzano na danasnjici jer su ljudi uvjek u nekom nedostatku novca i cesto rade posao koji bas i ne vole i onda im taj dio dana i propada pa nastaje nezadovoljstvo jer zivot takvim ljudima postaje kao mrzovoljniji ili kraci ,kada bi svi radili manje ili ono sto nas ispunjava ne bi se zarinjavali koliko ce nas zivot trajati jer ne bi osjecali propustamo nesto ili da nam bilo sto fali,,,
mogu samo reci da je moj zivot onak in general trenutno jako uzbudljiv,dinamican,svjez sa svakodnevnim zivotnim obavezma koje me ispunjavaju i cine jednom jako sretnom osobom..






Na zalost, tu ekonomsku slobodu, koju pominjes skoro niko od nas nema, da je ima vecina, mi o svemu ovome ne bi ni pisali, vjerovatno.
Umijece, sreca ili zovi ga kako god hoces, je u stanju ekonomske zavisnosti izgraditi zivot u kojem ces biti zadovoljna/ ispunujena (ovo ispunjena uzeti bez onog sto meni pada na pamet)
20-05-2010 at 12:23 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zivot, nako, in general.

citat:
Abulafija wrote:


Na zalost, tu ekonomsku slobodu, koju pominjes skoro niko od nas nema, da je ima vecina, mi o svemu ovome ne bi ni pisali, vjerovatno.
Umijece, sreca ili zovi ga kako god hoces, je u stanju ekonomske zavisnosti izgraditi zivot u kojem ces biti zadovoljna/ ispunujena (ovo ispunjena uzeti bez onog sto meni pada na pamet)


neka ti nista n e pada na pamet na ozbiljnim temama iskoristimo i gornju glavu za nesto,,(mada su mi sexualni projekti uvjek bili zanimljiviji od ostalih ,,no dobro)


sto znaci opet dolazimo do onog covjeka individualca i njegove pokretacke volje (stvaranje)ili stvar izboriranja na danasnjici
sta kako i koliko zelimo pokrenuti kvalitet zivotne putanje !!!!

dakako da se ovaj danasnji zivot bez problema moze izgraditi i bez ekonomske ovisnosti,ak je pojedinac naravno spreman na zivot bez velikih luxuznih prohtjeva
(uglavnom nam je ta mustra poznata od roditelja)
,napustis ovaj hyperkapitalizam i vratis se onim seoskim tradicionalnim vrjednostima u prepoznatu mustru zivota doba svog oca ili djede kako je zivio i sve opet krece putanjom salonske zamjene dobara
,znaci ne ides u supermarket u kupovinu nego ,
,ti meni das vrecu kukuruza ja tebi sir mlijeko ili odradis danas 6 sati na njivi kod komsije i tako 5-6 punih dana radis da si kupis 1- ne ,adidas patike ,
kutiju cigara i izades za vikend u kafic i popijes mozda jednu cugu ,ako je osoba sama (sta ako je osoba porodicna , zena djeca )?
,zivis dugo kod oca u kuci ,sa babom,djedom rodacima sve se djeli na podjednake djelove i jabuka,i pogaca i grah..
i nije nista tesko ako su ljudi spremni ponovno na zajednicu u ovakvom obliku)?ali kako ja vidim u svakodnevnici i na nasem podrucju samo primorani zive ovako i kukaju na sve moguce strane kako im je tesko )!!!!
mislim da je farma koja se prikazuje na nasem podneblju jedna zanimljiva emisija koja pokazuje ljudima na danasnjici da se u zajednici moze zivjeti sa manje tehnickih ali vise fizickih napora,,(treba se ponovno naviknuti)
ja se sjecam vrlo dobro za vrjeme studija da smo imali jedan projekt koji nam je pokazao put kako opstati na danasnjici u svakodnevnici bez trunke novca i materijalnih dobara ,
tako da je experiment startovan da smo svi koji su bili upisani u taj projekt 14 punih dana bankovne kartice i novcanike predali docentima za razmjenu smo dobili upute i adrese od drustva koje se zove (razmjenaprstena)Tauschring
na kojem je sve bilo oznaceno kako se obuci bez novca kako doci do hrane i gdje stanovati ,,bez placanja stanarine
,,uhhh ovaj oblik zivljenja je meni samo na kratko predstavljao zivotno zadovoljstvo pa i svim ostalim kolegama njemcima koji su odrastali i zivjeli na selu,,
ovi iz grada su se bas namucili sa tradicionalno prepoznatljivom novostarom mustrom zivljenja ali na kraju projekta nitko od nas nije bio spreman taj korak nazad úciniti :=)



[Edited by senzualna on 21-05-2010 at 13:03 GMT]
21-05-2010 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 61
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Zivot, nako, in general. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice