Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:
Ono sto je najvaznije za razliku od IQ koji se stice rodjenjem, EQ se moze razvijati odnosno povecavati kroz godine.

Pa i IQ se razvija, a geni postavljaju granice do kojih se može razviti
04-07-2010 at 22:54 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
racionalna manjina wrote:

Pa i IQ se razvija, a geni postavljaju granice do kojih se može razviti


tacno odredjena je genetskim kodom i razvija se do 16 godine. za razliku od nje EQ se razvija kroz cijeli zivot

Mel hvala
04-07-2010 at 23:50 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Dobro je što ste spomenuli stvar kao što je "EQ", pogotovo što je to veæ duže vrijeme alternativa za neke racionalne teorije (pri tome ne mislim na našeg prijatelja @racinalna manjina).

Jedan opšti naziv za sve alternative koje postoje danas zovu se "new age pokreti ili new age generacije - teorije".

To je, bar za mene, ništa drugo do suprotstavljanje autoritetu. Onaj ko ne može prihvatiti svoju èežnju za autoritetom, a tu èežnju imamo svi, morat æe htjeti, svjesno ili nesvjesno svoj autoritet uništiti. Nekad je o tome govorio i Nietzsche (nihilizam), a danas neki teoretièari idu do te mjere da govore ljudima da su Bogovi, nudeæi im jeftin optimizam.

Prmijetimo da je new age izrastao i zapoèeo u amerièkoj kontrakulturi šezdesetih godina dvadesetog vijeka, kontrakulturi koja je ukljuèivala djecu cvijeæa, otpadnike od društva, osporavatelje društva, a zapanjujuæe je da taj pokret danas slijede ljudi visoke kupovne moæi. Hippije su zamijenili yuppiji, a u najveæem broju sluèajeva, new age tehnike, što je zaista paradoksalno, imaju isti znaèaj kao i primjena rezultata istraživanja emocionalne inteligencije. One, naime, ne nude odgovor na problem egzistencijalne boli i smisla postojanja veæ nude odgovor na pitanje kako biti što uspješniji ili kako bolje podnositi stres. Teoretièari emocionalne inteligencije upuæuju na temeljnu emocionalnu nepismenost zapadnjaka koji nisu u stanju ni prepoznati vlastite emocije, niti ih nadzirati, a ni donositi životne odluke na temelju emocija, pri tome iznoseæi jednu poraznu dijagnozu opšteg emocionalnog stanja u savremenom društvu smatrajuæi ga osnovnim razlogom ljudske nesreæe. Èak i neki ugledni èasopisi su ovim rijeèima popratili Golemanovo djelo "Emocionalna inteligencija" svodeæi sveobuhvatnost dijagnoze o nedostatku emocionalne inteligencije u modernog èovjeka na puki problem boljeg održanja u okrutnom svijetu: «IQ vam može donijeti posao, ali EQ æe vam donijeti promaknuæe».

Uz taj pomodni new age sklop slijepljena je i negativna slika o psihijatrima, psihoterapeutima, psihoanalitièarima kao nesposobnim, nekarizmatiènim dosadnjakoviæima koji stalno postavljaju dosadna pitanja o odnosu prema roditeljima… Pa koga još zanimaju roditelji kada je new age utopljen u ideji ponovnog roðenja, a u tom roðenju upravo nadvladavamo determinizam na koji smo osuðeni èinom roðenosti od vlastitih roditelja? New ageri se hvale svojom slobodom izbora, neovisnošæu i autonomnošæu, odbacujuæi svaku pomisao na odreðenost njihove patnje roditeljskim obrascem kao da je to neki neugodni pokazatelj upravo njihova nedostatka autonomnosti, dok upada u oèi njihova regresija na stanja potpunog nedostatka autonomije, na stanja koja bi se psihoanalitièki mogla oznaèiti kao narcistièni poremeæaji nerazlikovanja Ja i objekta (druge osobe).

Ako želimo da nas neko stvarno vidi moramo ga pustiti u sebe kako bi nas doživio i iznutra, odnosno, otkrio naše pravo Ja.
To je smisao prave EQ. Mi postojimo samo kroz odnos a drugom osobom, ta druga "važna" osoba nas definiše i kroz nju zapravo vidimo sebe.

Samo se srcem dobro vidi, bitno je oèima sakriveno...







[Edited by flor on 05-07-2010 at 10:48 GMT]

05-07-2010 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

e da, to i jeste inteligencija srca....

05-07-2010 at 11:06 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:
e da, to i jeste inteligencija srca....


Nadam se da govorimo o istoj stvari, svako na svoj naèin.

Po meni, pravo srce je ono spontano, bez otpora i odbrana, s tim da sa druge strane postoji neko kome je to vrijedno...
05-07-2010 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

jel ovaj IQ malehan ako je oko 65?
Ej, da mi je ga nacerat makar na 90

05-07-2010 at 11:18 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


Nadam se da govorimo o istoj stvari, svako na svoj naèin.

Po meni, pravo srce je ono spontano, bez otpora i odbrana, s tim da sa druge strane postoji neko kome je to vrijedno...


u biti se slazem s tobom, i kad sam rekla inteligencija srca nisam mislila na Rolllin-ovu teoriju, koja mi je nekako sva prenapuhana.
ja bi samo dodala jos nesto sto je vec receno, a ne mogu se sjetiti ko je rekao:"Ako volis sebe sposoban si da volis druge." I malo bi to preformulisala, u skladu sa EQ, - Ako spoznas sebe, onda si sposoban da spoznas i druge.

ponekad nismo ni svjesni tih osoba kojima je nase srce vrijedno

eh da, prosli avatar je bolje pasao uz tebe

[Edited by laly on 05-07-2010 at 11:27 GMT]
05-07-2010 at 11:26 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
Abulafija wrote:
jel ovaj IQ malehan ako je oko 65?
Ej, da mi je ga nacerat makar na 90


varaj na testu
05-07-2010 at 11:27 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:


u biti se slazem s tobom, i kad sam rekla inteligencija srca nisam mislila na Rolllin-ovu teoriju, koja mi je nekako sva prenapuhana.
ja bi samo dodala jos nesto sto je vec receno, a ne mogu se sjetiti ko je rekao:"Ako volis sebe sposoban si da volis druge." I malo bi to preformulisala, u skladu sa EQ, - Ako spoznas sebe, onda si sposoban da spoznas i druge.

ponekad nismo ni svjesni tih osoba kojima je nase srce vrijedno

eh da, prosli avatar je bolje pasao uz tebe

[Edited by laly on 05-07-2010 at 11:27 GMT]


Eh, to je prava konstatacija! Zašto nismo svjesni osoba kojima smo vrijedni, ili još bolje, zašto ne dopustimo i mi sebi da se zaljubimo? (...sram, skrivanje)

Mislim da kad nam neko dovoljno dugo i jako negira, pogotovo u djetinjstvu, naše mišljenje-perspektivu, mi kasnije podsvjesno "odustanemo" od drugih ljudi, kako bi se zaštitili...

A avatar, ma nije mi prvi put da pokušam biti zabavan pa ispadnem smotan
05-07-2010 at 11:41 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:


varaj na testu



Kako se to more nakarikat?
05-07-2010 at 11:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice