Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


Neki dan gledam jednu, pouzdano, emocionalno inteligentnu osobu kako se dernja sa balkona(spol nebitan).

Ispod balkona, na travi, jedan djeèak fizièki napada drugog, vršnjaka. Ovaj što se brani je dijete od emocionalno inteligentnog glasa na balkonu, koji vièe "ne udaraj ga, ako ti siðem ubiæu te", a na to æe dijete: "pa on je mene udario prvi bez razloga, ja se samo branim"...

Kaže emocionalni glas s balkona: "on je tebe udario malo, a ti njega kol'ko imaš snage".

Da ironija bude veæa, glas se nije èuo kad je njegov pulen napadao...

heh



Neka svoga i u gori hajduka
07-07-2010 at 14:11 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:

I velis tukla se dva djecaka. Raco, evo ti odgovora.


Pa ja, nekog ohrabruju sa lutkicama a nekom kupe plastièni pištolj... S lutkicama se barem može fino prièati, a i ne vraæaju kad ih udariš


07-07-2010 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


Pa znas da Raco ne zavrsi sto zapocne.

07-07-2010 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:

Pa lutkicama se mogu kose cupati, pa onda priljepiti neka perikica kad skontas da si usro situaciju, i tako se na graskama uci a ne na tudjoj kozi.

ili se otkine glava, ruka, noga....
07-07-2010 at 14:20 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


Frustracija je frustracija, ako je vec ima bolje da se iskali na predmetu nego na ljudskom bicu.

PS. Moja svaka lutka ima i noge i ruke i kosu. Sva ostala djeca u komsiluku su imali modrice.

ja jos uvijek imam svoje lutke
07-07-2010 at 14:24 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


Frustracija je frustracija, ako je vec ima bolje da se iskali na predmetu nego na ljudskom bicu.

PS. Moja svaka lutka ima i noge i ruke i kosu. Sva ostala djeca u komsiluku su imali modrice.


Helem, nasilnik i bully od malena
07-07-2010 at 14:32 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


Heboga ti i tvoje umobolno razmisljanje.

Nisu njihove modrice od mene, nego sto su se izmedju sebe tukli, dok sam se ja zanimala drugim stvarima.

E hajde sad opsuj koju. Samo da ti kazem imam i sestru, pa de malo nagovori se svasta i meni i sestri i mami da ti bude lakse jer volis multikulturisati i bez multikultivatora , a onda vikendom idi na pecanje da malo smirujes izfrustrirane zivce. Nisam ti ja kriva sto te rat sjebo, na pogresno drvo lajes.



Necu vas ni jednu, patite
ponudjen ko pocascen
A sto se zena iznervira
07-07-2010 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Iako se može smatrati da nema razlike u stepenu inteligencije (razumije se kad se uzimaju u obzir procesi izvedeni na osnovu velikog broja ispitivanja) izmeðu muškaraca i žena, pokazalo se ispitivanjima vršenim u inostranstvu i kod nas da izmeðu muškaraca i žena postoje razlike u vrsti inteligencije. Inteligencija, kao što smo spomenuli, predstavlja složenu sposobnost koja zavisi od više faktora. U nekim sluèajevima je više razvijen jedan od tih faktora, u drugim sluèajevima drugi od ovih faktora. Pokazalo se da je kod djevojèica razvijeniji V -faktor( sposobnost korišæenja rijeèi) i M-faktor ( sposobnost mehanièkog pamæenja), a kod djeèaka N-faktor ( sposobnost obavljanja jednostavnih matematièkih operacija) i R - faktor ( sposobnost nalaženja opštih principa). O tome koji je uzrok razlika postoje dva objašnjenja. Prema jednom, uzroci su biološki, genetski. Kao što izmeðu muškaraca i žena postoje razlike u anatomskoj strukturi i hormonalnom sastavu, smatra se da postoje i prirodne razlike u vrstama intelekualnih sposobnosti.
Drugo objašnjenje sastoji se u tome što se razlike u veæoj razvijenosti pojedinih intelektualnih sposobnosti svode na razlike u uslovima u kojima se razvijaju muška i ženska djeca. Uzrok razlike u vrsti inteligencije bio bi, prije svega,u tome što se kod djeèaka podstièu odreðene akivnosti i interesovanja, a kod djevojèica ne podstièu, i obratno ( Psihologija liènosti - Nikola Rot).

08-07-2010 at 11:21 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Empatija i vezivanje

(preuzeto iz "Rage, Shame and the Death of Love", W.Clocke)



Empatija se èesto brka sa simpatijom. Simpatija je stanje “sinkroniziranosti” s drugom osobom s kojom stvara emocionalnu vezu. Prema Websterovom rjeèniku definicija simpatije je sljedeæa:
Sklad ili slaganje u osjeæajima izmeðu osoba ili od strane jedne osobe prema drugoj, sklad osjeæanja u osoba sliènog ukusa, mišljenja ili srodnog raspoloženja, sposobnost meðusobnog dijeljenja èuvstava, pogotovo u tuzi ili problemima, suosjeæanje i samilost. Za razliku od simpatije koja se temelji na osjeæajima, empatija ukljuèuje intelektualno rezoniranje i definira se kao sposobnost razumijevanja tuðeg iskustva koje može, ali i ne mora ukljuèivati osjeæaje. Robert Katz ovako definira empatiju: “projekcija vlastite osobnosti na osobnost drugoga kako bi ga bolje razumio.”
Theodore Reik definira empatiju procesom u èetiri koraka:

1. Poistovjeæivanje, iskustvo našeg projiciranja na osobnost drugoga.
2. Utjelovljenje, odnosno preuzimanje tuðeg iskustva na sebe.
3. Odražavanje, primanje osjeæaja iz iskustva kroz “indirektnu spoznaju” koja može dovesti do novih uvida.
4. Nevezanost, odnosno povlaèenje od druge osobe u cilju postizanja “razboritosti i pomnog promatranja” kroz objektivnije gledište.

Heinz Kohut opisuje empatiju kao sposobnost da se stavimo u tuði um, što on definira kao «posredna introspekcija». Veza izmeðu majke i dojenèeta iziskuje suosjeæanje, empatiju, simpatiju i jaku i zdravu ljubav. Dojenèe doživljava «izvornu empatiju» s majkom, jedinstvo ili stapanje, osjeæa da s majkom dijeli isti emocionalni prostor. Ovakva privrženost ili empatijska vezanost kljuèna je u stvaranju osobnosti i definira baziènu strukturu liènosti koja je potrebna za razvoj i održavanje važnih odnosa kroz život. Empatija može imati dvije namjere. Prva je èežnja da druga osoba shvati naše osjeæaje, a druga, da mi shvatimo njene. Kao što je utvrðeno, bijes predstavlja neku vrstu potrage za empatijom ili simbolièni napor da se u drugom stvori ista takva bol ili potraga za empatijom, ali samo u jednom smjeru. Izražavanje bijesa oslobaða pounutreni sram, ali to nije istinska empatijska, nego bolna povezanost. Kad osoba koja izražava bijes shvati da je to pokušaj stvaranja empatijske veze, osjeæat æe se manje posramljena i ne u takvoj obrani kad jasnije uvidi izvor svog bijesa.
Dijete koje ima iskustvo empatije poistovjeæuje se s takvim kontaktima i nastavlja iste takve obrasce ponašanja s njoj znaèajnim osobama u odrasloj dobi.
Ipak, ako roditelji osobe nisu pokazali empatijsku vezanost, a umjesto nje stvarali bijesnu povezanost, ona æe žudjeti za empatijskom povezanošæu, ali æe joj nedostajati sposobnosti za njeno ostvarenje. Ovaj koncept možda pojašnjava zašto se parovi opiru metodama za oslobaðanje bijesa u svojim odnosima. Ne svaðaju se jer uživaju u tome, nego zato što im je to jedini naèin za ostvarenje snažne povezanosti. Propusti empatijskog ponašanja u djetinjstvu ne iskljuèuju u potpunosti moguænost uspostave empatijskog odnosa u odrasloj dobi. Odrasli koji postanu svjesni sebe i razumiju empatiju mogu nauèiti kako uspostaviti empatijsku povezanost. Taj zadatak iziskuje neku vrstu podrške struènog terapeuta zbog zakuèaste prirode i duboke osjetljivosti rana srama. Doduše, snaga osobne povezanosti èesto je krhka. Mali empatijski prekid odnosa nastojat æe potpuno prekinuti povezanost jer pojednici skloni sramu imaju velikih problema zadržati povezanost tijekom tih malih prekida. Pojedinci skloni sramu èeznu za ljubavlju, ali njihova nastojanja ih naprosto potpiruju, buduæi da ulijeæu u bijes i nekontrolirano prekidaju povezanost. Taj bijes izvire iz djeèjih rana i leži duboko ispod površine uzrokujuæi bol i tjeskobu gomilajuæi se sve dok ne provali van ili ne uništi povezanost s drugim. Kako bi djeca shvatila znaèenje svojih osjeæaja i potreba, roditelji im to moraju verbalizirati. Roditeljska empatija, komunikacija i ponašanje grade djeèje sposobnosti za izražavanje potreba, želja, strahova i tjeskoba, kao i mehanizme utjehe i zadovoljavanja potreba. Taj empatijski proces utjehe djeci omoguæuje izražavanje svojih potreba i stvaranje zdravih granica kad odrastu. Sposobnost stvaranja granica i strukture identiteta sukladna je kvaliteti i kvantiteti meðudjelovanja s roditeljima i drugim djeci znaèajnim odraslima. Ako dijete doživi neprestano odbijanje nakon što je roditeljima izrazilo potrebu ili želju za neèim, ti poticaji postaju »poveznice» s bolom srama ili bijesa. Ti empatijski prekidi koji proizlaze iz odbijenih potreba i želja prerastaju u idealizirana uvjerenja kako bi nama znaèajni odrasli «trebali» znati naše potrebe i želje kao neka vrsta obrane od straha i odbijanja.

08-07-2010 at 12:44 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

eee odlicno mogli bi bas malo pricati o nasim licnim granicama! Kakvi smo kao osobe, koliko dozvolimo da nam se priblize druge osobe? Da li su nam granice krute/rigidne ili mozda u opste nemamo granice?

Recimo ja mogu dozvoliti da mi drage osobe predju onih pola metra koju drzim kao licnu granicu, odnosno distancu sa drugima, sa njima nema nikakve distance. ponekad i ta granica bude i fleksibilna, zavisno kako se osjecam tokom razgovora ili u drustvu. ne volim osobe koje pokusavaju neverbalno da predju granicu, kao tapsanje, skidanje nevidljivih mrvica i koncica To me definitivno izludjuje!
a u zivotu znam koliko mogu, znam sta hocu i trudim se da ne ugrozavam tudje prostore

08-07-2010 at 13:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice