Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psiholoski profil Bosanaca
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
laly wrote:
pazi, promjene untar indentiteta s i u Bosni. recimo spomenula si nasilje u prodici. eto nasilje je prije rata bio privatan problem, silovanje u braku bilo dozvoljeno zakonom, o nasilju se nije ni pricalo. a sta se sada desava, postoje sistemi zastite, o nasilju se uveliko prica, itd, itd.....

drugo, u periodu socijalizma ljudi su bili zastraseni da iznose svoje misljenje. kolektivna svijest je imala primat nad indivudlanom. a sad, sve se mijenja javno se iznose stavovi licni, grupni, diskutuje...

a to sto sam rekla vi vani, ostajem kod toga da vecina koja zivi vani u svojoj svjesti zadrzave Bosance onakve kakvi su bili. jer pored promjena koje ste morali prihvatiti na sebi, niste imali vremena, a mozda ni zelje percepirati promjene koje se desavaju na nama. mi smo se svi morali navikunti na rat i prilagoditi se ratu, onda je dosao mir i tranzicija i nase prilogadjavanje i promjene u nama na tu situaciju....

ono sto karekterise Bosanca je njegova jake veze u porodici, druzenja je sve mane zbog brzine zivota i ekonomske situacije, ali Bosanci se i dalje drze te tradicije.

i zadnje navela si sve negativne aspekte, zar smo mi tako negativni ovdje, to u nama Bosancima nema nista pozitivno?



draga moja ako moze ikako mozemo li ostati objektivni prema diskusiji o psiholoskom profilu bosanaca
,a ne ti ,,ne ja,,
i ne tko kako i gdje od nas dvije zivi :=)
pokusaji preobracja tudih stajalista i nametanja bilo kakve razlicitosti ,
to je bosancima izgleda nepodnosljivo,Zasto?
prioritet koji se grcevito brani moje je najbolje?
Zasto?
jesu ljudi koji odrastaju u manjim zemljama po odgoju plasljiviji,netolerantniji,nepovjerljiviji
22-07-2010 at 11:45 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
MelMel wrote:


Kontam sta pricas, ali meni ta vezanost za porodicu nije nista negativno. Ako neces biti vezan sa svoje najblize, kako ces se onda vezati za nekog stranog i nepoznatog. A ta vezanost u smislu ovisnosti je vise finansijske prirode, jer za razliku od zapada gdje se mladi relativno brzo zaposle i stanu na svoje noge i nisu finasijski vezani za roditelje, nasim mladim to teze ide - a to je zbog losih ekonomskih uslova.

Raco, nije te bilo par dana, pa sam se zabrinula.


Biti povezan s porodicom je lijepo, ali ipak ja mislim da su te veze kod nas malo previše izražene, pa se umjesto zdrave veze s ocem, majkom ili nekim drugim srodnikom pretvaraju u ovisnost o istom.
Ne valja ti taj doktor za pretisak, jer da valja trebao bi ti reæi da nije dobro za zdravlje brinuti se ni za kog niti za bilo šta
22-07-2010 at 13:45 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:



draga moja ako moze ikako mozemo li ostati objektivni prema diskusiji o psiholoskom profilu bosanaca
,a ne ti ,,ne ja,,
i ne tko kako i gdje od nas dvije zivi :=)
pokusaji preobracja tudih stajalista i nametanja bilo kakve razlicitosti ,
to je bosancima izgleda nepodnosljivo,Zasto?
prioritet koji se grcevito brani moje je najbolje?
Zasto?
jesu ljudi koji odrastaju u manjim zemljama po odgoju plasljiviji,netolerantniji,nepovjerljiviji


ja tebe ne razumijem u opste. i vidim da ti mene nisi razumjela ni malo.

e da, barem jednom napisi svoj stav a ne prepisuj sa forum.hr jer tamo sto je napisano o psiholoskom profilu Hrvata ti si prilagodila ovdje, a to nije lijepo
22-07-2010 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
laly wrote:


ja tebe ne razumijem u opste. i vidim da ti mene nisi razumjela ni malo.

e da, barem jednom napisi svoj stav a ne prepisuj sa forum.hr jer tamo sto je napisano o psiholoskom profilu Hrvata ti si prilagodila ovdje, a to nije lijepo



Hvala ti se boze sto sam imala tude knjige tuda iskustva i tude misli i da ih mogu da koristim na vise mjesta pa i na nasem forumu ,
ali ne radi se sada o tome opcenito draga ti si sa prvim postom vec krenula u tom pravcu nekakva bosanskog branjenja (cega)?(ima li ista dobrog)!!!!
i samim time krenula u sabotiranje izgradnje kulturnog dijaloga koja sa tvoje strane sada i nazalost ima cilj insceniranje superiornosti zene nad zenom
zena naspram zene u bosni mora biti superiornija od one druge jer se mozda konkurencija u zenskom obliku ne tolerise (strankinja,,ne zivi ovdje)
svadalacki ton ,mrznja netrpeljivost i ovo su znaci znaci naseg bosanskog mentaliteta,,
tebi izglda ova diskusija ne mirise i ne ide u smjeru da je Bosna zivjela u Jugoslaviji ,
nego mozda u Kini ,pa je stvarno ostala kao mala zemlja neshvacena neprihvacenja a to mozda i boli ,,,
izgleda da je i ovakvo nametanje i provokacija odmah na pocetku svake teme nesto sto nas cini specificnim bosankama i bosancima na tuzlanskom forumu kao izvor nase nedorasle komunikacije izmedu se
(mi ne znamo cak ni pricati jedni s drugima na ozbiljnim temama,
nego samo jedni protiv drugih)
a prepisivanje ostaje prepisivanje i toga nece nikada nestati na forumima samo su diskusije drugacije
koliko god ti mislila da su tvoje rijeci ovdje na ovom forumu ,,ne prepisane rijeci"
ja cu potvrditi da jesu ,
prepisane su ,,
,i nemoj slucajno da bi stogod mjenjala bojim se da nam nece ostati prostora za neslaganje



[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 14:32 GMT]

[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 14:34 GMT]

[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 14:39 GMT]
22-07-2010 at 14:31 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:



Hvala ti se boze sto sam imala tude knjige tuda iskustva i tude misli i da ih mogu da koristim na vise mjesta pa i na nasem forumu ,
ali ne radi se sada o tome opcenito draga ti si sa prvim postom vec krenula u tom pravcu nekakva bosanskog branjenja (cega)?(ima li ista dobrog)!!!!
U TVOM PRVOM POSTU JE BIO SAMI NEGATIVIZAM, ZATO SAM TE PITALA IMA LI CEGA DOBROG.
i samim time krenula u sabotiranje izgradnje kulturnog dijaloga koja sa tvoje strane sada i nazalost ima cilj insceniranje superiornosti zene nad zenom
zena naspram zene u bosni mora biti superiornija od one druge jer se mozda konkurencija u zenskom obliku ne tolerise (strankinja,,ne zivi ovdje)
svadalacki ton ,mrznja netrpeljivost i ovo su znaci znaci naseg bosanskog mentaliteta,,

NEMAS POTREBE ME ETEKIRATI NA TAJ NACIN, JA SAM SVJESNA SVOJIH VRIJEDNOSTI, A NISAM SE NIKAD NADMETALA DA SE DOKAZEM DA SAM BOLJA OD DRUGE ZENE. SAMIM OVIM SI POKAZALA KAKVA SI TI
tebi izglda ova diskusija ne mirise i ne ide u smjeru da je Bosna zivjela u Jugoslaviji ,
nego mozda u Kini ,pa je stvarno ostala kao mala zemlja neshvacena neprihvacenja a to mozda i boli ,,,
DRAGA MOJA JA NE VIDIM BOSNU KAO NESHVACENU ILI NEPRIHVACENU. JA NEMAM TAKVE VIZIJE KOJE TI PREDSTAVLJAS DA JA IMAM. A PROSLA SAM DOSTA SVIJETA, PROCITALA PUNO TOGA DA BI MOGLA UPOREDITI I RAZUMJETI IDENITET BIH I NAS GRADJANA BIH.
izgleda da je i ovakvo nametanje i provokacija odmah na pocetku svake teme nesto sto nas cini specificnim bosankama i bosancima na tuzlanskom forumu kao izvor nase nedorasle komunikacije izmedu se
(mi ne znamo cak ni pricati jedni s drugima na ozbiljnim temama,
nego samo jedni protiv drugih)

KADA POLAZIS U KOMUNIKACIJI ONDA NE NUDI SAMO KRITIKU, ILI TU KRITIKU IZNESI TAKO DA BUDE MOTIVIRAJUCA A NE DA IZAZIVA OVAKVE REAKCIJE.
a prepisivanje ostaje prepisivanje i toga nece nikada nestati na forumima samo su diskusije drugacije
koliko god ti mislila da su tvoje rijeci ovdje na ovom forumu ,,ne prepisane rijeci"
ja cu potvrditi da jesu ,
prepisane su ,,
,i nemoj slucajno da bi stogod mjenjala bojim se da nam nece ostati prostora za neslaganje


UVIJEK POSTAJE PREPISANE RIJECI, A OVDJE IH IMA MNOGO NA POEZIJI, MISLIMA, PJESAMAMA, ITD..

[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 14:32 GMT]

[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 14:34 GMT]

[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 14:39 GMT]

sorry za pisanje velikom slovima, ali to je jedini nacin da dam odgovore na tvoja pitanja...

ja se iskljucujem za sad iz ove diskusije, jer se ovdje ne moze ni diskutovati. btw, na odmoru sam i ovakve mi rasprave u opste nisu potrebne.
pozdrav....
22-07-2010 at 14:59 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

Znala sam da ce ovako biti ;hanka

Senzo ne mogu da vjerujem da si pokusala pokrenuti "razumnu objektivnu diskusiju koja ce ici u smjeru otkrivanja bosanskog psiholoskog profila"

Pazi da sta ne otkrijemo

Samo mogu reci da s obzirom da smo, kako neko rece izasli nedavno iz onog sranja, mashallah, kako narod tako i drzava.

Ja nemam bolje, ova mi je jedna i jedina. I najbolja

22-07-2010 at 15:43 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
laly wrote:

sorry za pisanje velikom slovima, ali to je jedini nacin da dam odgovore na tvoja pitanja...

ja se iskljucujem za sad iz ove diskusije, jer se ovdje ne moze ni diskutovati. btw, na odmoru sam i ovakve mi rasprave u opste nisu potrebne.
pozdrav....


zelim ti prije svega jedan ugodan odmor Laly..:=)
ja nisam nista drugo ni ocekivala ,
i nisi ti jedina koja ce ovak krenuti u diskusiju kada se dodirne emocija mentaliteta ..
etiketiranje nam moze posluziti kao spoznaja necega sto nije dobro u ophodenju jedni prema drugima ili odustajanju
,u povlacenju od diskusija,
,ipak mislim da cemo mi doci i sa ovakvim dopisivanjima do nekakvog profila bosanskog pa i ako smo na prvu loptu povredljivi ranjivi prgavi
sto ne bi opcenito trebali biti ,
raketarni temperamenti su dosta ljudi otjerali sa ovog foruma
i opet ostaje pitanje nama svima prisutnima
sta je uzrok zasto smo takvi u
neprihvatanju tudega ,
,i ajde da pokusamo da izbjegnemo subjektivne odgovore ti meni ja tebi,
koji nas dovode u cor sokak.


22-07-2010 at 16:01 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
Crvena starka wrote:
Znala sam da ce ovako biti ;hanka

Senzo ne mogu da vjerujem da si pokusala pokrenuti "razumnu objektivnu diskusiju koja ce ici u smjeru otkrivanja bosanskog psiholoskog profila"

Pazi da sta ne otkrijemo

Samo mogu reci da s obzirom da smo, kako neko rece izasli nedavno iz onog sranja, mashallah, kako narod tako i drzava.

Ja nemam bolje, ova mi je jedna i jedina. I najbolja

i ja sam znala
;hanka
meni dusa ceprkati po mojoj tradiciji
22-07-2010 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:


zelim ti prije svega jedan ugodan odmor Laly..:=)
ja nisam nista drugo ni ocekivala ,
i nisi ti jedina koja ce ovak krenuti u diskusiju kada se dodirne emocija mentaliteta ..
etiketiranje nam moze posluziti kao spoznaja necega sto nije dobro u ophodenju jedni prema drugima ili odustajanju
,u povlacenju od diskusija,
,ipak mislim da cemo mi doci i sa ovakvim dopisivanjima do nekakvog profila bosanskog pa i ako smo na prvu loptu povredljivi ranjivi prgavi
sto ne bi opcenito trebali biti ,
raketarni temperamenti su dosta ljudi otjerali sa ovog foruma
i opet ostaje pitanje nama svima prisutnima
sta je uzrok zasto smo takvi u
neprihvatanju tudega ,
,i ajde da pokusamo da izbjegnemo subjektivne odgovore ti meni ja tebi,
koji nas dovode u cor sokak.




izvini, da li sam ja sta naspisala svadjalacko mislim da nisam. samo nisam klimnula glavom na ono sto si ti rekla, jer ja ne smatram i ja ne vidim nas Bosance takve zato mi ne lijepi etikete bez razloga

eto, ja vec rekla BASTA, ali opet se zavratih
22-07-2010 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

opet ja propustila party

ma ja bi ovim dijasporcima fino uvela porez na vazduh sto disu kad su na odmoru Pobjegli,umakli,skucili se,nikakvih ekonomskih problema,poso,odmori...i naumpadne im dok piju kafu raspravljat o psiholoskom profilu bosanaca Al ovih sto su Bosni jer oni drugi t.j. dijaspora oni su se integrisali,zive zapadnim zivotom,kultura na nivou,sve gospodaZato bi ja ove sto su u Bosni grupno izvodila u inostranstvo da se emancipuju i vide malo svijeta,da ne budu zatucaniS time ce im se i psiholoski profil totalno izmijeniti I za kraj Mesa,da ne skrecem s teme

"Primaju nerad sa Istoka, ugodan zivot sa Zapada... Ne lice na junake, a najteze ih je uplasiti prijetnjom, dugo se ne osvrcu ni na sta, svejedno im je sta se oko njih desava, a onda, odjednom, sve pocne da ih se tice, sve isprevrcu i okrenu na glavu, pa opet postanu spavaci... a lahko im dosadi jedan covjek, makar im cinio i dobro... zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve izmedju toga. A povrh svega, moji su i ja sam njihov kao rijeka i kaplja, i sve sto govorim, kao da o sebi govorim. "

 


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
22-07-2010 at 16:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 61
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Nauka : Psiholoski profil Bosanaca New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice