Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psiholoski profil Bosanaca
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
andjela wrote:


Sve sam ja shvatila , ali mislim da si ti taj koji si pogriješio u procjeni.
Jasna mi je ljudska lukavost , ali otkud ja u toj prièi ?? Niti me je obeshrabrila korupcija (pa sam sebi našla posao) , niti su me roditelji shebali (jedina moja tuga je što mi majka nije duže poživila) , niti imam loše mišljenje o braku , èak šta više podržavam brak kao stub jednog društva... helem to što si ti reagovao na moj post (gdje sam citirala RM) to je veæ do tebe.... a ne vidim da smo otišli od teme...zar nije kod nas uvijek aktuelna tema o žensko-muškim odnosima i slobodama" ?? mislim da se to slobodno može smjestiti u proifil Bosanca i to negdje pri vrhu ljestvice
Flor , ne možeš baš tako donositi sud o nekome na osnovu par reèenica...jer vrlo èesto se desi da ne znamo proèitati ono što je autor posta htio zapravo reæi


U zadnjem postu sam rekao GENERALNO i ništa se, ama baš ništa, nije odnosilo na tebe. Èak sam rekao i sorry misleæi to ozbiljno

Reakcija na tvoj post upuæen RM nije bila ništa drugo nego skretanje pažnje da se subjektivno previše ne ukljuèuje u generalne teme, isto tako i iskljuèivo negiranje.

Vrijeme je da se spusti lopta u ovoj raspravi, nadam se da i ti misliš tako.
24-07-2010 at 13:55 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
flor wrote:


U zadnjem postu sam rekao GENERALNO i ništa se, ama baš ništa, nije odnosilo na tebe. Èak sam rekao i sorry misleæi to ozbiljno .


da , da u zadnjem postu sam primjetila "generalno" , ali jbg ne možemo sad odjednom generalizovati stvari na osnovu zadnje reèenice , jer da bi došao do nje , morao si proæi raniju konverzaciju..

citat:
flor wrote:
Reakcija na tvoj post upuæen RM nije bila ništa drugo nego skretanje pažnje da se subjektivno previše ne ukljuèuje u generalne teme, isto tako i iskljuèivo negiranje.

Vrijeme je da se spusti lopta u ovoj raspravi, nadam se da i ti misliš tako.

Moja reakcija bila je na njegov odgovor autoru teme , a kad temu generalno pogledaš , i taj odgovor ima svoje mjesto

Ja na loptu davno stala.
24-07-2010 at 14:36 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
flor wrote:


Senzo, mislim da znam na šta ciljaš, al' bar dopusti èinjenicu da smo nesavršeni

Ajde, tavrlja se nekako, eto prije samo 100 godina kad je neki crnac pokazivao znakove ljudskosti, trebalo ga je odmah "lijeèiti", za njegovo dobro. Danas je bome predsjednik SAD.

Vrijeme èini svoje, nego pošalji ti nama èarapa i gaæa iz Švabije




da je meni barem malo upoznati bosance bas onakvi kakvi jesmo,,
a znas i sam da nema nijednog profila niti jedne zemlje na svijetu da je savrsena ili pomalo i neusavrsena sa odlikama svoji´h stanovnika
ja se sjetih bosanske gostoprimljivosti,
,zar nisu bosanci jako gostoprimljiv narod,?
ili se i ovaj epitet promjenio i pretvorio u neku novu posebnu karakteristiku promjenjenog stanja novog sistema koje je i meni nepoznata:=)

26-07-2010 at 16:12 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
racionalna manjina wrote:

dozvoljavamo ženama više slobode, otvoreniji smo prema strancima i nismo previše osvetoljubivi



ovako ti i ja predstavljam Bosnu u svijetu:=)
ali i znamo vrlo dobro da nismo otvoreni prema svima podjednako,ima ogromne razlike otvorenosti prema
crncima ,srbima,kinezima ,hrvatima,ciganima ili homicima

[Edited by senzualna on 26-07-2010 at 16:29 GMT]

[Edited by senzualna on 26-07-2010 at 16:34 GMT]
26-07-2010 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:


da je meni barem malo upoznati bosance bas onakvi kakvi jesmo,,
a znas i sam da nema nijednog profila niti jedne zemlje na svijetu da je savrsena ili pomalo i neusavrsena sa odlikama svoji´h stanovnika
ja se sjetih bosanske gostoprimljivosti,
,zar nisu bosanci jako gostoprimljiv narod,?
ili se i ovaj epitet promjenio i pretvorio u neku novu posebnu karakteristiku promjenjenog stanja novog sistema koje je i meni nepoznata:=)




Identitet bosanaca je, èini mi se, oduvijek zavisio od toga kako su nas drugi vidjeli. Taj imidž i dan danas pokušavaju održati, recimo, Enis Bešalgiæ i Emir Hadžihafisbegoviæ, glumeæi glupave, prostodušne i povodljive tipove u susjednim državama i serijalima. Ja njih naravno cijenim kao glumce i vjerujem da im taj oprobani recept donosi zaradu.

Meðutim, to je ostao identitet samo u sferi komedije i starih vremena za kojima mnogi èeznu. Danas, u ozbiljnija vremena, smo opet "prodali" svoj zdrav razum u zamjenu za sigurnost koju nude vjerski i politièki lideri. Tako da je danas prosjeèan bosanac, na sve tri strane, na sva tri razlièita naèina, pretjerano stjeran u službu "patriotizma", bez vlastitog mišljenja i spreman je èak i ubiti kako ne bi razoèarao onoga ko se o njemu brine.

I prije i sad, i za vrijeme masovnih psihoza i za vrijeme današnje masovne depresije, naš identitet je samo formalan, nije naš, a obilježja su razlièita, od gostoljubivosti pa sve do mržnje.

Po meni, prvi korak stvaranja pravog identiteta je prihvatanje èinjenicae da nismo ni drugaèiji ni izolirani od svih na planeti i da putem ostvarivanja vlastitih želja i uèenja izaberemo i onoga ko æe nas vidjeti kakvi mi to ustvari i jesmo! I privatno i politièki..


26-07-2010 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
flor wrote:


Identitet bosanaca je, èini mi se, oduvijek zavisio od toga kako su nas drugi vidjeli. Taj imidž i dan danas pokušavaju održati, recimo, Enis Bešalgiæ i Emir Hadžihafisbegoviæ, glumeæi glupave, prostodušne i povodljive tipove u susjednim državama i serijalima. Ja njih naravno cijenim kao glumce i vjerujem da im taj oprobani recept donosi zaradu.

Meðutim, to je ostao identitet samo u sferi komedije i starih vremena za kojima mnogi èeznu. Danas, u ozbiljnija vremena, smo opet "prodali" svoj zdrav razum u zamjenu za sigurnost koju nude vjerski i politièki lideri. Tako da je danas prosjeèan bosanac, na sve tri strane, na sva tri razlièita naèina, pretjerano stjeran u službu "patriotizma", bez vlastitog mišljenja i spreman je èak i ubiti kako ne bi razoèarao onoga ko se o njemu brine.

I prije i sad, i za vrijeme masovnih psihoza i za vrijeme današnje masovne depresije, naš identitet je samo formalan, nije naš, a obilježja su razlièita, od gostoljubivosti pa sve do mržnje.

Po meni, prvi korak stvaranja pravog identiteta je prihvatanje èinjenicae da nismo ni drugaèiji ni izolirani od svih na planeti i da putem ostvarivanja vlastitih želja i uèenja izaberemo i onoga ko æe nas vidjeti kakvi mi to ustvari i jesmo! I privatno i politièki..




Enis Bešlagiæ i Emir Hadžihafizbegoviæ bi guzice dali da zarade , al' hvala bogu pa nismo svi takvi.
26-07-2010 at 19:18 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
flor wrote:


Identitet bosanaca je, èini mi se, oduvijek zavisio od toga kako su nas drugi vidjeli. Taj imidž i dan danas pokušavaju održati, recimo, Enis Bešalgiæ i Emir Hadžihafisbegoviæ, glumeæi glupave, prostodušne i povodljive tipove u susjednim državama i serijalima. Ja njih naravno cijenim kao glumce i vjerujem da im taj oprobani recept donosi zaradu.

Meðutim, to je ostao identitet samo u sferi komedije i starih vremena za kojima mnogi èeznu. Danas, u ozbiljnija vremena, smo opet "prodali" svoj zdrav razum u zamjenu za sigurnost koju nude vjerski i politièki lideri. Tako da je danas prosjeèan bosanac, na sve tri strane, na sva tri razlièita naèina, pretjerano stjeran u službu "patriotizma", bez vlastitog mišljenja i spreman je èak i ubiti kako ne bi razoèarao onoga ko se o njemu brine.

I prije i sad, i za vrijeme masovnih psihoza i za vrijeme današnje masovne depresije, naš identitet je samo formalan, nije naš, a obilježja su razlièita, od gostoljubivosti pa sve do mržnje.

Po meni, prvi korak stvaranja pravog identiteta je prihvatanje èinjenicae da nismo ni drugaèiji ni izolirani od svih na planeti i da putem ostvarivanja vlastitih želja i uèenja izaberemo i onoga ko æe nas vidjeti kakvi mi to ustvari i jesmo! I privatno i politièki..




ova tema upravo naginje da se oprostimo teorije kako nas svi ti drugi vide ,,nego jesmo li u stanju opisati sebe ,nas kako mi tu Bosnu vidimo i dozivljavamo sa svim tim nasim osobinama internog zivljenja
sada i u novom ruhu,
,jesu li ljudi postali nezainteresantniji za svoj lik,,ponasanje i osjecanje prema sopstvenom mentalitetu jesmo li tuzniji,radosniji,,plemenitiji,zlobniji,povodljiviji,tvrdoglaviji
a i sta nam se desilo sa novim dostojanstvom ,
,zbilja sta se desilo novoj Bosanskoj generaciji naroda sa dostojanstvom pred svijetom,,je li postala manja ili veca zemlja ili je taj ponos samo porastao u okviru susjednih zemalja,,srba ,hrvata,ili je zbog toga jos vise nestao izgubio se i sada svi cute i cekaju ili
su Bosnjaci konacno krenuli u budenje prskosa ,ponosa,(pa se glumi pod federacijom samo cutanje a u stvari ona zeli biti samo svoja u vecini cista bosnjacka i sa velikim pravom na jednoj dobroj osnovi vecinom svog stanovnistva,(ali cuti i trpi)jer po iskrenom osjecaju trebali bi i
srbi i hrvati i romi se polako privikavati na integraciju sopstvenog naroda u toj zemlji..
27-07-2010 at 15:16 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:

ova tema upravo naginje da se oprostimo teorije kako nas svi ti drugi vide ,,nego jesmo li u stanju opisati sebe ,nas kako mi tu Bosnu vidimo i dozivljavamo sa svim tim nasim osobinama internog zivljenja
sada i u novom ruhu,
,jesu li ljudi postali nezainteresantniji za svoj lik,,ponasanje i osjecanje prema sopstvenom mentalitetu jesmo li tuzniji,radosniji,,plemenitiji,zlobniji,povodljiviji,tvrdoglaviji
a i sta nam se desilo sa novim dostojanstvom ,
,zbilja sta se desilo novoj Bosanskoj generaciji naroda sa dostojanstvom pred svijetom,,je li postala manja ili veca zemlja ili je taj ponos samo porastao u okviru susjednih zemalja,,srba ,hrvata,ili je zbog toga jos vise nestao izgubio se i sada svi cute i cekaju ili
su Bosnjaci konacno krenuli u budenje prskosa ,ponosa,(pa se glumi pod federacijom samo cutanje a u stvari ona zeli biti samo svoja u vecini cista bosnjacka i sa velikim pravom na jednoj dobroj osnovi vecinom svog stanovnistva,(ali cuti i trpi)jer po iskrenom osjecaju trebali bi i
srbi i hrvati i romi se polako privikavati na integraciju sopstvenog naroda u toj zemlji..


Na žalost niko ne može definirati samog sebe, isto kao što oko ne može vidjeti samo sebe. Treba nam uvijek "mudro" ogledalo. Možda je najveæa tragedija u tome što povjerujemo prvom ogledalu na koje naiðemo

Senzo, možda prije treba postaviti pitanje: koga mi to imitiramo?

27-07-2010 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
flor wrote:


Na žalost niko ne može definirati samog sebe, isto kao što oko ne može vidjeti samo sebe. Treba nam uvijek "mudro" ogledalo. Možda je najveæa tragedija u tome što povjerujemo prvom ogledalu na koje naiðemo

Senzo, možda prije treba postaviti pitanje: koga mi to imitiramo?



uvodni procitas i odmah dobijes spoznaju onog pa i ovog sistema odakle vucemo preoblikovanje ,sve novo nam nije donijelo nista boljeg izgleda ,,a mozda i jeste samo se nismo jos navikli
,a izgleda da smo i toliko prezauzeti posleratnom tugom da nismo u stanju se jos odluciti za novu profilsku definiciju
pa je imitiranje svega i svacega koliko toliko mozda i spas ,i bolje nego da samo cutimo ,,
(mada ovakvih je vise)


[Edited by senzualna on 28-07-2010 at 13:21 GMT]
28-07-2010 at 13:19 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:
Sve zemlje bivse Jugoslavije pa i Bosna u svojih 35 godina zivljenja su ostale ili postale ,
neka mala ostavljena djeca ili sistemska sirocad,,D:prepuna straha od ljudi koji su drugaciji ,koji zele neke promjene postici u novom drustvu ,i to sve zbog radi mentaliteta navika,nacina razmisljanja.
Ipak ja zelim prisjetiti da je odavni socializam ponajvise doprinjeo ovoj pasivnostii,i
manjku inicijative ,a ostavio nam dominantno stanje u glavama vise pojedinaca ,,necu tude ,nedam svoje"
takav odgoj pod velikim tatom koji ce sve srediti a djecica neka samo budu mirna i zasticena
danas snosi naravno i posljedice ponasanja i zivljenja onak kako nam j e danas u zemlji..
ovakav vjerski i vojnicki odgojeni mentalitet (relativne sigurnosti)sa fino uzgajanim osjecajem neodgovornosti prema icemu ,da se primjetiti da se ovajnovonastali (odglumljenodemokratski)
ili bolje receno
onosistemski nacin ,
prenio i u danasnje bosansko drustvo koje naginje mentalitetu cistog licemjerja .
Sve se vise ide u crkve i dzamije ,
(mocvarno stanje)
i danas dan se tuku zene iza zatvorenih vrata ,(preneseno od prageneracije)
ne placa se alimentacija zenama koje su zatrudnile sa odabranikom,
sve su zene kurve,
krse se prometna pravila ,
svi pijani vozaci imaju najmanje jednog policajca za prijatelja u policijskoj stanici,
podmicujemo i koristimo i danas dan rodo veze, zirantiramo u bankama rodbini pa tko je zirantirao e taj je i odzirantirao za vjeke vjekova i svoj imetak izgubio,
krademo radnicke place ,zagadujemo okolinu ,ne placamo poreze ,
glumimo velike humaniste a u dusi se klanjamo svojoj slici,
liku malog diktatora< frustriranom svojom velicinom i zacaran svojom vaznoscu ...

eto ovo je otvorena razumna objektivna diskusija koja bi trebala da ide u smjeru otkrivanja bosanskog psiholoskog profila ,
,pa da krenemo,,

[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 09:52 GMT]

Samo da kažem da sam malo poglup da ovo sve isprofilišem
09-11-2010 at 02:15 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Nauka : Psiholoski profil Bosanaca New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice