Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psiholoski profil Bosanaca
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
djecko wrote:

Samo da kažem da sam malo poglup da ovo sve isprofilišem


mislis nemas ideje sto ispisati na ovo,,

ajde recimo da napises kako se ti snalazis ili kako se osjecas u novokomponovanom sistemu drustva u kojem sada zivis i osjecas kao bosanac.
24-11-2010 at 14:19 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:
Sve zemlje bivse Jugoslavije pa i Bosna u svojih 35 godina zivljenja su ostale ili postale ,
neka mala ostavljena djeca ili sistemska sirocad,,D:prepuna straha od ljudi koji su drugaciji ,koji zele neke promjene postici u novom drustvu ,i to sve zbog radi mentaliteta navika,nacina razmisljanja.
Ipak ja zelim prisjetiti da je odavni socializam ponajvise doprinjeo ovoj pasivnostii,i
manjku inicijative ,a ostavio nam dominantno stanje u glavama vise pojedinaca ,,necu tude ,nedam svoje"
takav odgoj pod velikim tatom koji ce sve srediti a djecica neka samo budu mirna i zasticena
danas snosi naravno i posljedice ponasanja i zivljenja onak kako nam j e danas u zemlji..
ovakav vjerski i vojnicki odgojeni mentalitet (relativne sigurnosti)sa fino uzgajanim osjecajem neodgovornosti prema icemu ,da se primjetiti da se ovajnovonastali (odglumljenodemokratski)
ili bolje receno
onosistemski nacin ,
prenio i u danasnje bosansko drustvo koje naginje mentalitetu cistog licemjerja .
Sve se vise ide u crkve i dzamije ,
(mocvarno stanje)
i danas dan se tuku zene iza zatvorenih vrata ,(preneseno od prageneracije)
ne placa se alimentacija zenama koje su zatrudnile sa odabranikom,
sve su zene kurve,
krse se prometna pravila ,
svi pijani vozaci imaju najmanje jednog policajca za prijatelja u policijskoj stanici,
podmicujemo i koristimo i danas dan rodo veze, zirantiramo u bankama rodbini pa tko je zirantirao e taj je i odzirantirao za vjeke vjekova i svoj imetak izgubio,
krademo radnicke place ,zagadujemo okolinu ,ne placamo poreze ,
glumimo velike humaniste a u dusi se klanjamo svojoj slici,
liku malog diktatora< frustriranom svojom velicinom i zacaran svojom vaznoscu ...

eto ovo je otvorena razumna objektivna diskusija koja bi trebala da ide u smjeru otkrivanja bosanskog psiholoskog profila ,
,pa da krenemo,,



[Edited by senzualna on 22-07-2010 at 09:52 GMT]



Sve ovo od prilike stoji, al realno smo jedno 15 puta bolji od vecine ostalih. Da bi se ova tvrdnja podkrijepila treba post jedno 30 puta veci od ovog gore. Naravno, ima prostora da se popravimo bar za jos jedno 12 puta
26-11-2010 at 23:21 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:
ajde recimo da napises kako se ti snalazis ili kako se osjecas u novokomponovanom sistemu drustva u kojem sada zivis i osjecas kao bosanac.

Elhamdulillah, Mašala
26-11-2010 at 23:29 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
djecko wrote:

Elhamdulillah, Mašala


Evo ga, nas cojk, vazda zadovoljan i optimistican, zato se ba Bosanac i pise velikim slovom
26-11-2010 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
Dea wrote:
Evo ga, nas cojk, vazda zadovoljan i optimistican, zato se ba Bosanac i pise velikim slovom

Draga Dea ako je ovo mjerilo:

"Razmislite i o ovome:

Ako ste se jutros probudili zdraviji no bolesniji, sreæniji ste od milion ljudi koji neæe doèekati sljedeæu nedjelju. Ako niste osjetili opasnost bitke, usamljenost zatvoreništva, agoniju muèenja, ugrize gladi, sreæniji ste od 500 miliona stanovnika ovog svijeta.Ako u vašem zamrzivaèu ima hrane, na vama odjeæe, nad glavom imate krov i krevet u koji æete leæi, bogatiji ste od 75% stanovnika ovog svijeta. Ako imate raèun u banci, novac u novèaniku i nešto sitniša okolo u nekoj kutijici, posudici, pripadate meðu 8% najbolje stojeæih ljudi na svijetu. Ako su vam roditelji još živi, a pri tome su još uvijek u braku, spadate meðu zaista rijetke osobe, pa i u SAD i Kanadi. Ako sve ovo možete proèitati, ne spadate meðu 2 milijarde onih koji neznaju èitati."

Pa kad ovo sve proèitam i saberem ne spadam meðu 2 milijarde onih koji ne znaju èitati


a još i ovo:
http://www.madeinmontenegro.com/vbforum/showthread.php?t=11484&f=47&title=Mail


[Edited by djecko on 04-12-2010 at 22:26 GMT]
04-12-2010 at 22:05 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
Dea wrote:



Sve ovo od prilike stoji, al realno smo jedno 15 puta bolji od vecine ostalih. Da bi se ova tvrdnja podkrijepila treba post jedno 30 puta veci od ovog gore. Naravno, ima prostora da se popravimo bar za jos jedno 12 puta

zasto cutimo?
sta to nas na danasnjici koci da dokazemo i kazemo
da smo sada,,dobri"!!?
(popravljati ,
je opstepoznata misao zivljenja cjelog svjeta)
16-02-2011 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:

zasto cutimo?
sta to nas na danasnjici koci da dokazemo i kazemo
da smo sada,,dobri"!!?
(popravljati ,
je opstepoznata misao zivljenja cjelog svjeta)

uvijek moze bolje...
_____________________________________________

16-02-2011 at 12:08 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psiholoski profil Bosanaca

citat:
senzualna wrote:

zasto cutimo?
sta to nas na danasnjici koci da dokazemo i kazemo
da smo sada,,dobri"!!?
(popravljati ,
je opstepoznata misao zivljenja cjelog svjeta)

Mi smo bili i ostali dobri,s obzirom na okolnosti koje su nam nametnute.
Trebamo nekoga slušati i reæi nismo bili dobri,pa možda budemo dobri,popraviæemo se.
To ispada kao da nešto nismo ni valjali.Neki se dokopali fursata,pa uèe nas kako nismo bili dobri,kako smo se malo popravili....
Ne ne
Mi smo bili i ostali ,dobri
16-02-2011 at 21:41 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

Valja mi okaciti iznad kreveta, pa ubuduce kad god pozelim da sam se rodila negdje tamo, u nekoj drugoj, uredjenijoj, toplijoj, ljepsoj, bogatijoj zemlji, da mi oci "izbije".



"Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doci ce što je odredeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da cesto budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom rijeci; ne lice na junake, a najteže ih je uplaštiti prijetnjom; dugo se ne osvrcu ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve pocne da ih se tice, sve isprevrcu i okrenu na glavu, pa opet postanu spavaci, i ne vole da se sjecaju niceg što se desilo; boje se promjena jer su im cesto donosile zlo, a lako im dosadi jedan covjek makar im cinio i dobro. Cudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjaca i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve izmedu toga. A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim kao o sebi da govorim.

A mi nismo niciji, uvijek smo na nekoj medi, uvijek neciji miraz. Zar je onda cudno što smo siromašni? Stoljecima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ni tko smo, zaboravljamo vec da nešto i hocemo, drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesretniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tude ne možemo da primimo, otkinuti a ne prihvaceni, strani svakome i onima ciji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmedi svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo pametni iz prkosa.

Šta smo onda mi? Lude? Nesrecnici? Najzamršeniji ljudi na svijetu. Ni s kim istorija nije napravila takvu šalu kao s nama. Do jucer smo bili ono što želimo danas da zaboravimo. Ali nismo postali ni nešto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne možemo više nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više toka ni ušca, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed, zato zadržavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rješenja. Preziru nas i braca i došljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom. Htjeli smo da se sacuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo. Nesreca je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa, pa i ova ljubav. Zar smo mi slucajno ovako pretjerano mekani i pretjerano surovi, raznježeni i tvrdi, veseli i tužni, spremni uvijek da iznenadimo svakoga, pa i sebe? Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav, jedinu izvjesnost u ovoj neodredenosti? Zar bez razloga puštamo da život prelazi preko nas, zar se bez razloga uništavamo, drukcije nego Ðemail, ali isto tako sigurno. A zašto to cinimo? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno, znaci da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka nam cast našoj ludosti!"

Meša Selimovic

27-11-2011 at 09:55 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psiholoski profil Bosanaca

I tako znaèi,dobri smo,dok nam neko ne kaže da nismo dobri.
Onda ispada da ne valjamo,ko što drugi i hoæe da nismo dobri,
Koliko su dobri, oni što nama govore da smo dobri ili nismo dobri?

28-02-2012 at 09:31 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 62
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Nauka : Psiholoski profil Bosanaca New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice