Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
MelMel wrote:
;hanka Dok cekamo odgovore na pitanja.

Sad bez zajebancije, bi li moglo vase objasnjenje integracije i asimilacije i razlike izmedju ta dva pojma.


Na prethodni post pisem jedan duzi odgovor, a na tvoje pitanje nemam odgovora, volio bih ga i ja cuti.
27-10-2010 at 11:24
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
Aidatuzla wrote:



uciteljice uciteljice, mogul ja? (osjecam se pametno pa dok me nije proslo )


kada se integrisemo postajemo prihvacen clan jednog drustva.


a asimilaciju smo ucili iz lingvistike i to je kada se jedan glas promijeni pod uticajem drugog glasa u nekoj rijeci

bezbeli da se pojam ne koristi samo u lingvistici


A sto uciteljice? Pa ja sam isfrustriran ucenik ko i svi ostali - i ja trazim da mi se rastOmaci definicija integracije i asimilacije.
27-10-2010 at 11:38
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
Abulafija wrote:


Na prethodni post pisem jedan duzi odgovor, a na tvoje pitanje nemam odgovora, volio bih ga i ja cuti.



Aman jarabi amidza otkad ti pises taj dugi odgovor. De pozuri - ubi me neizdrz.
27-10-2010 at 11:59
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
Aidatuzla wrote:



ma onako ja to

bit ce da cemo, u nedostatku upucenih, morati pitati dr.google...

a da to nije ono sto racionalni maloprije spominje tamo na psihologiji. ono promjena nas ili okoline ovo ono...
ako je to, onda nam ne gine doktor za glavu svima
kolektivna psihoterapija


Otisla ja doktoru prije par godina za posve drugi problem. Kaze on meni :"Odakle si ti porijeklom". Rekoh, :"Iz Bosne". Kaze on meni, :"Uzmi bobu". Nisam ga poslusala, a mozda sam trebala.
27-10-2010 at 12:12
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
senzualna wrote:
citat:
Abulafija wrote:


Iz tvoj perspektive je ocigledno postao "NEIZLJECIVI" pacijent.
Od cega to on boluje Boga ti??
Od toga, sto mu je religija razlicita od tvoje, pa je to neprihvatljivo u "krscanskoj" a "demokratskoj" evropi??
Onoj u kojoj mozes imati pravo na seksualne slobode, i skoro sve ostale slobode, izuzev ako si MUSLIMAN, onda si neradnik, parazit i neizljecivi pacijent, koliko ja tebe uspjeh shvatiti.
Sta je INTEGRACIJA i u cemu se razlikuje od ASIMILACIJE, po tebi?
[/quote

Dragi Abu
ako ovak nastavis mislim da je i meni bezveze socijalne cinjenice iznositi ovdje na papir ,,
na prvom mjestu integracije stoji ucenje jezika zemlje u koju dolazis
kada se vecini ljudi kurs njemackog jezika ponudi vecina muslimanskog naroda nece da dode na taj kurs jer im je ili mrsko ili ne smatraju za shodnim da ce im taj jezik bilo sto doprinjeti a svojim zenama(import mlada,) se cak po muslimanskoj tradiciji zabrani bez muskog prisustva da ide na bilo kakav kurs,,
daj ti meni jedan svoj primjer kako narod opismeniti ako ignoriraju jezik domacina ako se ne druze sa domacim stanovnistvom..


[Edited by senzualna on 27-10-2010 at 10:42 GMT]


Ovaj ce moj post biti malo duzi, oprostite unaprijed vi sto citate.

1. mjesto integracije koje je 2.,3, 4, 5, itd.... Ovo ozbiljno pitam, jer nigdje niko nije to definiso??
O jeziku, kao neophodnom "orudju" integracije, (ma sta integracija bila, ZAISTA BIH VOLIO DA MI NEKO DA DEFINICIJU) sam vec naveo primjer Danaca i zaposljavanja Nijemaca od prije par godina.
Ti kazes da VECINA (ako tvrdis da se radi o vecini, bilo bi pozeljno da navedes odakle imas podatke o tome da vecina ne zeli uciti jezik, u protivnom je ovo cisti primjer ispiranja mozga od strane desnicarskih medija) Muslimana ne zeli uciti jezik, i samim tim Nijemci im ne mogu biti prijatelji.

E pa draga moja, ja sam evo vec 15 godina u dvije evropske zemlje, danski govorim toliko dobro, da me stranci ne mogu provaliti, a od Danaca sam par puta cuo da pomisle da sam s Bornholma (imaju tipican akcenat), obrazovanje sam stekao u Danskoj, i nemam NITI JEDNOG JEDINOG DANSKOG PRIJATELJA. Vecina BALKANACA, (i stranaca uglavnom, koliko sam uspio primjetiti) koje poznajem takodje nemaju, imaju POZNANIKE kao i ja, ali prijatelje ne. Izuzetak su ljudi dosli ovdje kao djeca, pa su isli u skole i obdanista sa domicilnim stanovnistvom, ali i kod njih sam primjetio promjene po odrastanju.
Iskreno ni ne zelim, a evo sad cu objasniti i zasto i kako.


Ja sam zivio u studentskom domu, nekih 5 godina.
Obzirom da sam jezik vrlo brzo naucio (u krevetu se haman najbolje uci, a mene krevet kreno tih godina), imao sam i dansku djevojku, s kojom sam ukupno proveo 6 godinica.
Vecina nasih prijatelja su vrlo brzo , po nasem upoznavanju postali Danci. Uglavnom njene prijateljice s fakulteta i njihovi momci/muzevi. Bilo je lakse, jer Bosanci tad jos nisu govorili danski (ne svojom krivicom, al to nije tema) a ova moja nije govorila bosanski. Nije to bilo toliko lose, nasi razgovori su bili sasvim ok, muzika filmovi, svakodnevica itd...
Helem, nakon izvjesnog perioda, ja sam shvatio da zna proci po 15- 20 dana, u kojima ja uopste ne progovorim svoj jezik, da vise nemam pojma sta se desava u mojoj domovini, da su moja vidjanja sa bosancima svedena na to da ih slucajno vidim, pitamo se sta ima, kako je, i svako sebi. Hranu sa nasih prostora nisam jeo skoro nikad, ova moja dankinja kuhala, ja joj malo pomago, par puta napravio grah, nije joj se svidio zglave. Najgore je od svega sto sam skonto da se ni meni ne svidja vise. Helem, skoro se pa asimiliro (ma sta to znacilo) u dansko drustvo.
Prvi put otisli zajedno u BiH, i ja shvatio da je njoj sve nase potpuno strano, mislim sjedila je ona sa mojim prijateljima, jela nasu hranu, smjeskala se prijatno svima, pokusavala govoriti bosanski na veliko odusevljenje moje familije i jarana, ali sam vidio da jedva ceka da se vratimo u Dansku i nastavimo sa nasim zivotima, tamo gdje smo stali prije 20-ak dana. To jednostavno nije bio njen svijet, ali moj jeste itekako, i tad mi je poceo nedostajati. Strasno, skoro fizicki sam mogao osjetiti dah moje zemlje.
Otisli smo jednom u kino, i gledali makedonski "Before the rain". Ima scena u kojoj dva monaha silaze niz nekaku stranu, u ljetno predvecerje dok se okolo cuju zrikavci. Bukvalno sam u nozdrvama osjetio miris ljeta, tugu za zavicajem i nostalgicnu dijasporasku patnju, kako god ovo pateticno vama zvucalo. Suze liju, ko kurcheve glave, dok sjedim u mraku jebenog kina i govorim sam sebi da sam glup ko k****, jebo me otac moj Marko, koji mi je lijepo govorio da ne idem, sto ga ne poslusa, idiote.
Danas i dalje ne zivim u svojoj zemlji, ali je posjecujem koliko god mogu.
Zivim u zemlji ciji jezik natucam, tek toliko da se mogu sporazumjeti, do sad mi nije pretstavljalo problem u ophodjenju sa drugima, ako bude, potrudit cu se da ga poboljsam. Ali meni svedski zaista ne treba, ja u Svedskoj samo spavam i idem u ribu Ako me isceraju, ja cu otici i mirna Bosna.
Ipak mislim da mi je ovdje bolje nego u Danskoj, mozda sam jednostavno stariji, pa me se manje stvari dotice, ne znam, ali sam u kontaktu sa mnogo svojih zemljaka razlicitih generacija,i zadovoljan sam. Radim sa dancima i dalje i imamo sasvim dobar odnos, zezamo se na poslu, ali nit oni mene pozivaju kuci na sijelo, niti ja njih. Doduse, ne pozivaju se ni izmedju sebe na sijela. Taki ljudi, jebat ih.
Ne znam koliko sam i kome sta uspio objasniti, ja bolje ne znam, izvinjavam se unaprijed.
I ovim zavrsavam razgovore na ovoj temi, tako da nema potrebe da mi replicirate.
U zdravlje


[Edited by Abulafija on 27-10-2010 at 12:32 GMT]
27-10-2010 at 12:19
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

Amidza, sta li je tebe shebalo? Ti si haman neki osjecajan tip, dzabaj ti sto se s vremena na vrijeme qurcis da si opasan.

Kazem ja da je sve do dobrog balansa u zivotu. A to za poznanike i prijatelje - mislim da grijesis. Prijatelje covjek uvijek moze naci bez obzira odakle su, s kojeg bilo kontinenta i bilo koje boje, ako zeli da ih nadje. I tvrdim kategoricno da se radi o prijateljima, a ne poznanicima. A hajde ti sada po terapiju, znam da odbijas, al uzmi makar andol - cuo si za placebo efekat.

27-10-2010 at 12:35
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

Znaci,èika Primke bi malo da se umeša.


Dakle asimilacija:kada se svojom ili njihovom voljom-nametom odrices svog porijekla, imena, zarad papira i ravnopravnosti u drustvu.Ili ti je nametnuto ili ides linijom manjeg otpora.

Integracija:Kada odes u drugu zemlju,sa svojim imenom prezimenom,uklopis se u drustvo uzmajuci najbolje i iz svoje rodne grude i svoje trenutne grude(znanje koje imas nadopunis nihovim i na konju si) i napravis si zivot zbog kog si se i selio u prvi mah..Znaci uzimas najbolje i od jednog i od drugog drustva...




27-10-2010 at 12:42
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
primus inter pares wrote:
Znaci,èika Primke bi malo da se umeša.


Dakle asimilacija:kada se svojom ili njihovom voljom-nametom odrices svog porijekla, imena, zarad papira i ravnopravnosti u drustvu.Ili ti je nametnuto ili ides linijom manjeg otpora.

Integracija:Kada odes u drugu zemlju,sa svojim imenom prezimenom,uklopis se u drustvo uzmajuci najbolje i iz svoje rodne grude i svoje trenutne grude(znanje koje imas nadopunis nihovim i na konju si) i napravis si zivot zbog kog si se i selio u prvi mah..Znaci uzimas najbolje i od jednog i od drugog drustva...




Bravo primke
, da se i ja konacno s tobom slozim. Dakle integracija - uzimas najbolje i od jednog i od drugog drustva - tj naci dobar balans.
27-10-2010 at 12:44
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

Abu najdrazi ,
,voli te tvoja senza jako jako
,,i nista ti vise necu napisati eto samo toliko da znas...

nisam ni znala da si se toliko uzivio u svoje integralne emocije ,
a ja kao tuka
razglabam o globalnom visem zatopljenju (znas oni ovi tamo neki )..

27-10-2010 at 13:55
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao

citat:
primus inter pares wrote:
Znaci,èika Primke bi malo da se umeša.


Dakle asimilacija:kada se svojom ili njihovom voljom-nametom odrices svog porijekla, imena, zarad papira i ravnopravnosti u drustvu.Ili ti je nametnuto ili ides linijom manjeg otpora.

Integracija:Kada odes u drugu zemlju,sa svojim imenom prezimenom,uklopis se u drustvo uzmajuci najbolje i iz svoje rodne grude i svoje trenutne grude(znanje koje imas nadopunis nihovim i na konju si) i napravis si zivot zbog kog si se i selio u prvi mah..Znaci uzimas najbolje i od jednog i od drugog drustva...







evo i od mene
27-10-2010 at 13:57
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Merkel: Pokušaj multikulturalnog društva je propao This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice