Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Takvo stanje odgovara ponajprije srpskim i hrvatskim politièkim krugovima u BiH (jer ne žele ni u snu dopustiti da im se narodi na bilo koji naèin vežu za ovu zemlju) ali i pojedinim Bošnjacima kojima je u interesu podjela zemlje (takvih je, ruku na srce, puno manje nego ovih prvospomenutih).

I nemojte etiketirati nas Bošnjake kao pripadnike tora ili nekoga ko je za podjelu na etnièke teritorije. Ako iko želi Bosnu u ovim granicama onda je žele Bošnjaci, barem veæina Bošnjaka. Na kraju krajeva, veæ sam rekao, Bošnjaci su ovdje puno stariji i od Srba i od Hrvata (èak su se i katolièki sveštenici izjašnjavali kao Bošnjaci dok se susjedi nisu sjetili da sve rimokatolike s ovog podruèja "prešaltaju" na Hrvatstvo). To i oni vrlo dobro znaju ali o tome ne prièaju (postoje spisi u kršæanskom samostanu u Fojnici).

04-02-2012 at 11:08 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:


I nemojte etiketirati nas Bošnjake kao pripadnike tora ili nekoga ko je za podjelu na etnièke teritorije.

Etiketirao te onaj ko ti je umjesto Muslimana dao naziv Bošnjak,jer je time derogirao upravo ovo o èemu ti pišeš.
Bošnjani ili Bošnjaci su nacionalna odrednica koju je SDA dodjelila iskljuèivo BH gradjanima islamske vjere,Muslimanima ili po novom pravopisu muslimanima (što je svakako ispravnije,jer vjerska odrednica nikada ne može biti nacionalna).
04-02-2012 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
soraya wrote:

Etiketirao te onaj ko ti je umjesto Muslimana dao naziv Bošnjak,jer je time derogirao upravo ovo o èemu ti pišeš.
Bošnjani ili Bošnjaci su nacionalna odrednica koju je SDA dodjelila iskljuèivo BH gradjanima islamske vjere,Muslimanima ili po novom pravopisu muslimanima (što je svakako ispravnije,jer vjerska odrednica nikada ne može biti nacionalna).



A ko mi je oduzeo naziv Bošnjak, i ko mi je dao naziv Musliman?

Nije meni SDA ništa dala, moj narod postoji odavno, SDA postoji od 90tih godina. Kako je, uostalom, moguæe da danas postoji oko 10tak % Bošnjaka ateista, ako je Bošnjak = islam?
04-02-2012 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:
Takvo stanje odgovara ponajprije srpskim i hrvatskim politièkim krugovima u BiH (jer ne žele ni u snu dopustiti da im se narodi na bilo koji naèin vežu za ovu zemlju) ali i pojedinim Bošnjacima kojima je u interesu podjela zemlje (takvih je, ruku na srce, puno manje nego ovih prvospomenutih).

I nemojte etiketirati nas Bošnjake kao pripadnike tora ili nekoga ko je za podjelu na etnièke teritorije. Ako iko želi Bosnu u ovim granicama onda je žele Bošnjaci, barem veæina Bošnjaka. Na kraju krajeva, veæ sam rekao, Bošnjaci su ovdje puno stariji i od Srba i od Hrvata (èak su se i katolièki sveštenici izjašnjavali kao Bošnjaci dok se susjedi nisu sjetili da sve rimokatolike s ovog podruèja "prešaltaju" na Hrvatstvo). To i oni vrlo dobro znaju ali o tome ne prièaju (postoje spisi u kršæanskom samostanu u Fojnici).


Da da postojali su dobri judi Bošnjani,u srednjovjekovnoj Bosni...
BosnjAK--je dodatak iz turskog perioda ja mislim,ako ima neki istoriæar nek ispravi...
Elem,jel od kraljevine shs srbin,hrvat,slovenac i ostali?
tek od sedamdeset i neke i musliman...
ali je poenta opet ista...
upravo bosnjaci-muslimani ne bi smjeli pristati na izjednacavanje nacionalnog i etnickog identiteta,pogotov sto jedno drugo ne iskljucuje,neces ti biti nista manji bosnjak,ako si po nacionalnosti,a bogami i statisticki Bosanac.. jelde..
ili da se vratimo na plemenski nacin drustvenog uredjenja i da se proglasimo slavenima,ilirima,gotima,hunima,barbarima ko god...
04-02-2012 at 11:23 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Husaga Æišiæ je na treæem zasjedanju AVNOJ-a podnio amandman na novi Ustav Jugoslavije i bio jasno protiv negiranja imena Bošnjak. Æišiæ je pregladao unošenje šeste buktinje u državni grb Jugoslavije zato što su Bošnjaci bili šesti jugoslavenski narod.

5. decembra 1945. godine i 6. januara 1946. godine se obratio Ministarstvu za Konstituantu s ovim zahtjevom. Prijedlog je, naravno, odbijen. Æišiæ je tada bio JEDINI èlan Ustavotvorne skupštine koji je glasao protiv usvajanja Ustava. 1948. godine su na popisu bile sljedeæe opcije:

- Srbin - musliman
- Hrvat - musliman
- Neopredjeljen - musliman

Sve, naravno, s ciljem asimilacije Bošnjaka u jedan od dva naroda. Kad su skontali da od toga nema ništa 1971. godine su nam dali nenadjebivu opciju "Musliman".

04-02-2012 at 11:25 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
primus inter pares wrote:


Da da postojali su dobri judi Bošnjani,u srednjovjekovnoj Bosni...
BosnjAK--je dodatak iz turskog perioda ja mislim,ako ima neki istoriæar nek ispravi...



ne treba ništa ispravljati,sve si u pravu

a piše i na Wikipediji
04-02-2012 at 11:28 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:


A ko mi je oduzeo naziv Bošnjak, i ko mi je dao naziv Musliman?

Nije meni SDA ništa dala, moj narod postoji odavno, SDA postoji od 90tih godina. Kako je, uostalom, moguæe da danas postoji oko 10tak % Bošnjaka ateista, ako je Bošnjak = islam?


pazi ja nemam nista protiv imena bosnjak,srbin ,hrvat,(jer tako je kako je) kao odrednice etnicke skupine,ali dok god je nacionalna bosanac...
a ovo sto rade je svetogrdje,i rad protiv spostvene drzave.pa ljudi jesmo li mi za drzavu BIH ili nismo..ovim je sami negiramo.ovo nema nigdje u sviejtu...
i
04-02-2012 at 11:29 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

@primus inter pares: Pojam nacije je relativno mlad pojam, mlaði od naroda. Nacija je nešto što možeš promijeniti, veæ sam pisao o tome, ali porijeklo iz jednog naroda ne možeš. Zato danas na arapskom poluotoku imaš potomke Bošnjaka koji su nekad davno otišli dole (arabiziran naziv Bushnaq, možeš i o tome naæi na netu).

A u pravu si, neæu biti manji Bošnjak ako sam i Bosanac i rekao sam da sam pripadnik bošnjaèkog naroda i Bosanac, ja to ne sporim.

A da, dolaskom Osmanlija dolazi i do promjene u jeziku pa naziv Bošnjanin postaje Bošnjak. U putopisu Evlija Èelebije, na primjer, iz 1632. godine se stanovnici Bosne (dakle u globalu, i kršæani i muslimani) nazivaju Bošnjacima, i tako ostaje do uspostave Kraljevine Jugoslavije.

04-02-2012 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:
@primus inter pares: Pojam nacije je relativno mlad pojam, mlaði od naroda. Nacija je nešto što možeš promijeniti, veæ sam pisao o tome, ali porijeklo iz jednog naroda ne možeš. Zato danas na arapskom poluotoku imaš potomke Bošnjaka koji su nekad davno otišli dole (arabiziran naziv Bushnaq, možeš i o tome naæi na netu).

A u pravu si, neæu biti manji Bošnjak ako sam i Bosanac i rekao sam da sam pripadnik bošnjaèkog naroda i Bosanac, ja to ne sporim.

A da, dolaskom Osmanlija dolazi i do promjene u jeziku pa naziv Bošnjanin postaje Bošnjak. U putopisu Evlija Èelebije, na primjer, iz 1632. godine se stanovnici Bosne (dakle u globalu, i kršæani i muslimani) nazivaju Bošnjacima, i tako ostaje do uspostave Kraljevine Jugoslavije.


znaCI JA I TI SE SLAZEMO U VECINI,osim u popunjivanju listica za popis stanovnistva..
tu je vec sto bi reko borat waaaast difrenciz
04-02-2012 at 11:32 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
primus inter pares wrote:


pazi ja nemam nista protiv imena bosnjak,srbin ,hrvat,(jer tako je kako je) kao odrednice etnicke skupine,ali dok god je nacionalna bosanac...
a ovo sto rade je svetogrdje,i rad protiv spostvene drzave.pa ljudi jesmo li mi za drzavu BIH ili nismo..ovim je sami negiramo.ovo nema nigdje u sviejtu...
i


Kod nas je ovo previše iskomplikovano. S jedne strane nepismeni politièari koji (svjesno ili nesvjesno) izjednaèavaju naciju sa narodom, a s druge strane ljudi koji "ne žele biti pripadnici tora" i to misle riješiti stvaranjem još jednog tora.

Dakle greška je i s jedne i s druge strane. Ovi prvi ne znaju razliku izmeðu dva pojma, ovi drugi samim traženjem da ih se uvrsti kao èetvrtu konstitutivnu grupu izjednaèavaju pojmove nacije i naroda. I automatski oduzimaš pravo svakom Bošnjaku da se osjeæa i Bosancem jer æe ekskluzivitet nad tim imati samo oni koji se tako izjasne.
04-02-2012 at 11:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013 New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice