Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:



i ja msilim da se nakon 50tak godina mjesto moze ponovo iskoristiti. zapravo, nakon tri generacije. sad valjda da se tri generacije rode
sto se mene tice, ako docekam da mi djeca budu odrasla kad umrem, ne bih voljela da me ogradjuju i betoniraju oko mene nego samo jednostavne nisane pa nek nakon 50 slobodno zakopaju nekog drugog tu

I ja sam tako mislio jedno vrijeme al' kad sam vidio u Istanbulu nabetonirano I u mermeru mezarje sa datumima od 1800 I neke ...promjenih misljenje

[Edited by fijubriju on 02-04-2013 at 12:40 GMT]
02-04-2013 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
fijubriju wrote:

Pricao sam bas o tome sa kolegama koji su iz okoline Tuzle . U njihovim selima se ne naplacuje grobno mjesto jer je u oba slucaja neko iz sela svoju zemlju dao vakufu . Znaci moze I tako . Moze I IZ kupit negdje jeftiniju parcel pa neke normalnije cijene smislit

u sluèaju kad je zemlja vakufska,a koristi je IZ onda je dužna da plati i njeno parcelisanje i geometra i urbanistièke uslove i da se istih pridržava...onda pronadje cijenu parcele i ne dešava se kao u tvom sluèaju da imaš i "potok" po 350KM i "apartman" po 4000KM...sve mimo toga je javašluk i prikrivena pljaèka...još se sa nekim uvežu za tu "gradjevinsku dozvolu"(btw,IZ naameæe i izbor kamenoresca,kakva gradjevinska kavi bakraèi)
02-04-2013 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
MelMel wrote:
Nije li 50 godina malo?



u islamu je najveæi haram kopati leševe na leševe i prebirati veæ zatrpane kosti...toliko o poznavanju pravila i traadicije islama na bosanskohercegovaèkim prostorima...
obièaj ukopa leševa jednan iznad drugog postoji kod katolika i koliko ja znam postoje po tri generacije ljudi koji se tako kopaju "jedni na druge"
02-04-2013 at 11:51 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

jaro doslo vrijeme,da ce se ko jevreji u staro doba,nagodinu vratit po umrlog,pokupit kosti i u oseariume slagat...
a,crna tema ionako,kad ti neko blizak umre,ne gledas ni na cijenu,samo da sve prodje kako treba..ja...

02-04-2013 at 12:00 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
MelMel wrote:

Pitam jer mom djedu koji je umro prije 30+ godina i praunuka dodje na mezar. Ako pozivimo, a nadam se da hocemo, planiramo i dalje dolaziti na mezar, a volili bi da njegove kosti niko ne dira, niti da ukopavaju ikoga na njegov mezar.

Moj pradjed je ukopan kraj Brdjanske dzamije I bas radi tog obicaja ukopavanja smo mu "nabetonirali" mezar . Tako da ce i moja djeca znati gdje im je cukundjed ukopan .
02-04-2013 at 12:07 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
fijubriju wrote:

Pricao sam bas o tome sa kolegama koji su iz okoline Tuzle . U njihovim selima se ne naplacuje grobno mjesto jer je u oba slucaja neko iz sela svoju zemlju dao vakufu . Znaci moze I tako . Moze I IZ kupit negdje jeftiniju parcel pa neke normalnije cijene smislit


Mislim kolega da ne mogu kupiti jer je opština ta koja urbanistièkim planom reguliše na kom lokalitetu æe biti groblje te samim tim na neki naèin i diktira cijenu.
Što se tièe okoline Tuzle u pravu si jer i ja znam da u nekim okolnim mjesnim zajednicama sve skupa izaðe nekih par stotina maraka.Po meni je jedno od rješenja da opština recimo da besplatno zemljište i svu neophodnu papirologiju èime bi se automatski izbio iz ruku argument vjerskim zajednicama da naplaæuju tako visoke cijene! 


<br /><br /><br /><br />

02-04-2013 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
soraya wrote:

muslimanska mezarja su najgora ....
...kamare smeæa,plastiènih flaša i kesa...,ma fuj...




Ovo nigdje na mezarima ne vidjeh, posto si rekla generalno , bar na tri u Tuzli gdje se ode povremeno, znam sigurno da ovoga nema . Situacija nije perfektna kako bih to voljela da jeste,(sredjenost, parcele itd.) ali smece nisam vidjela. Na forumu je poznat tvoj animozitet, tebe i tvoje druge, prema muslimanima i Bosnjacima generalno, zasto cjepidlaciti i za ovo. Doduse jesete malo mazohisticki bez ijednog bana, da na ovom forumu kontinurano iskazujete animozitet i mrznju prema svemu u Bosnjaka ali jedan manje mazohizam u ovom drustvu nista ne predstavlja,a tako ni vi...

02-04-2013 at 12:23 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
primus inter pares wrote:
a jos malo pa u tuzli vise i nema parcela za kupit...
sta bi sa onom parcelom kod termoelektrane,tu je trebalo bit novo gradsko greblje


pitanje je prvo da li postoji prostorni plan Tuzle i da li postoje generalni urbanistièki makro planovi razvijanja grada?mesèini da se dosta stvari rješava onako stihijski ,bez ikakvog plana...doduše nije još usvojen zakon o restituciji,pa se vlasništvo nad zemljištem još uvijek na nekim parcelama ne zna...
02-04-2013 at 12:26 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
mojgrad wrote:




Ovo nigdje na mezarima ne vidjeh, posto si rekla generalno , bar na tri u Tuzli gdje se ode povremeno, znam sigurno da ovoga nema . Situacija nije perfektna kako bih to voljela da jeste,(sredjenost, parcele itd.) ali smece nisam vidjela. Na forumu je poznat tvoj animozitet, tebe i tvoje druge, prema muslimanima i Bosnjacima generalno, zasto cjepidlaciti i za ovo. Doduse jesete malo mazohisticki bez ijednog bana, da na ovom forumu kontinurano iskazujete animozitet i mrznju prema svemu u Bosnjaka ali jedan manje mazohizam u ovom drustvu nista ne predstavlja,a tako ni vi...




carko moj nema to veze sa animozitetom prema bosnjacima,tako je kako je...
ima svega...



02-04-2013 at 12:40 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
primus inter pares wrote:


carko moj nema to veze sa animozitetom prema bosnjacima,tako je kako je...
ima svega...




U konkretnom primjeru ipak vise vjerujem svojim ocima,ali s obzirom na njihov generalni animozitet ne treba cjepidlaciti.
A i ti, nemoj da se brines u strategiji razvoja je planirano moderno centralno gradsko mezarje/groblje... mislim da je parcela kupljena i sl.
02-04-2013 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice