Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
mojgrad wrote:


U konkretnom primjeru ipak vise vjerujem svojim ocima,ali s obzirom na njihov generalni animozitet ne treba cjepidlaciti.
A i ti, nemoj da se brines u strategiji razvoja je planirano moderno centralno gradsko mezarje/groblje... mislim da je parcela kupljena i sl.


pazi, tema skakljiva,ne pokusavam ni sekunde da pokazem disrispekt,o mrtvima sve najbolje...
ali da ima svega ima, prvo znas da omladina pije na banji i ilincici,evo dva primjera...
bude svega...
onda reda na ukopnim mjestima bi MORALO biti vise,ne moze se kopat,gdje kome prahne,nap o staze se ljudi kopaju,to sam vidio bar na tri mezarja na koja sam iso i preko tudjih grobova prelazio...neko uljevo,neko udesno,nidje staze...

dalje, znam da je pricano o toj parceli,al jos uvijek nista
02-04-2013 at 13:04 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pa ti umri

citat:
primus inter pares wrote:

pazi, tema skakljiva,ne pokusavam ni sekunde da pokazem disrispekt,o mrtvima sve najbolje...
ali da ima svega ima, prvo znas da omladina pije na banji i ilincici,evo dva primjera...
bude svega...
onda reda na ukopnim mjestima bi MORALO biti vise,ne moze se kopat,gdje kome prahne,nap o staze se ljudi kopaju,to sam vidio bar na tri mezarja na koja sam iso i preko tudjih grobova prelazio...neko uljevo,neko udesno,nidje staze...

dalje, znam da je pricano o toj parceli,al jos uvijek nista


Jel ti mene citas, nisam ni ja zadovoljna globalno sa sredjenoscu ali smeca nisam vidjela. Eto tvoj primjer konkretno na Ilincici. Tacno je da omladina ostavlja smece i ima ga. Ljudi gore setaju udisu zrak a okolo smece. Ali konkretno eto to smece na Ilincici, u mezaru nisam vidjela. I ne govorim samo o njihovom animozitetu sto se tice na ovoj temi, nego generalno ga iskazuju na ovom forumu i to bez imalo stida.


[Edited by mojgrad on 02-04-2013 at 13:43 GMT]
02-04-2013 at 13:41 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
mojgrad wrote:




Ovo nigdje na mezarima ne vidjeh, posto si rekla generalno , bar na tri u Tuzli gdje se ode povremeno, znam sigurno da ovoga nema . Situacija nije perfektna kako bih to voljela da jeste,(sredjenost, parcele itd.) ali smece nisam vidjela. Na forumu je poznat tvoj animozitet, tebe i tvoje druge, prema muslimanima i Bosnjacima generalno, zasto cjepidlaciti i za ovo. Doduse jesete malo mazohisticki bez ijednog bana, da na ovom forumu kontinurano iskazujete animozitet i mrznju prema svemu u Bosnjaka ali jedan manje mazohizam u ovom drustvu nista ne predstavlja,a tako ni vi...



moj "animozitet" na koji se ti pozivaš,neæe skloniti smeæe ni sa mezarja u Kuli, niti na Ilinèici,niti sa Bukovèiæa niti sa Tušnja,niti sa Boriæa...to je dužnost onih koji uzimaju podebele pare za održavanje gradskih mezara...fakat bi se mogli ovi iz IZ ugledati na katolièka groblja,a ni pravoslavno nije da nije ureðeno i održavano kako treba...A na sramotu onih koji se "èistoæom i urednošæu" itekako hvale
02-04-2013 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

kaze se kila benzina, FYI..
ima ovdje polemike i ispravnih stavova, sto jest, jest.. ja znam neka mezarja koja se odrzavaju na nivou dzemata, pretezno dobrovoljnim prilozima dzematlija a isto tako rodbini nije zabranjeno doci i malo urediti mezar rahmetlije.. sad kako je ko zasluzio vidi se po mezarovima, jer su neki uredjeni a na nekim rastu korovi.. ono cime ja nisam bas odusevljen je sva ta finansijska rasprava u trenutcima kad su ljudi ozalosceni i kad su "ranjivi" sa mnogih strana.. na tome bi se trebalo malo poraditi i unijeti malo vise profesionalizma u te institucije, napraviti cjenovnike dostupne siroj javnosti i oporezovati sve "dodatne" stvari koje su dodate uz dzenazu a vjerski nisu temeljno obavezne i vezane za vjeru.. sredstva od tog oporezivanja bi se mogla uloziti u prosirenje ili mozda za odrzavanje mezarja.. ko zna, mozda u buducnosti neko otvori i privatno groblje i sa povoljnim cijenama bude konkurencija svima ostalima.. npr. neko ateisticko groblje, za ljude koji ne mare za ove vjerske obrede ili nemaju para za iste..

02-04-2013 at 17:13 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:


kod nas se mezarja najcesce ogradjuju zbog klizista (ako to imalo pomaze) i da neko ne bi hodao po istima

ograda nije ta koja spreèava klizanje tla,veæ naèin ukopa i smjer polaganja tabuta ili sanduka...
o hodanju preko mezara...na Ilinèici je ono sramota i grehota kad ja moram preko 4 mezara preæi da bih došla do mezara rahmetli staramajke...još kad je blato i kada kiša raskvasi,a i ta 4 kliznula jer su totalno nepravilno okrenuti ..o smeæu ,kesama,plastiènim flašama,o nepostojanju pristupnog puta,o razvaljenoj kapiji i ogradi koju je pojela hrða,a da ne prièamo o pristupu mezarima kad padne snijeg ili kad je poledica,o nemoguænosti da se obavi dženaza i za one koji su je itekako i zaslužili i platili tokom života



[Edited by soraya on 02-04-2013 at 18:04 GMT]
02-04-2013 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

a što pjenite na temu
Nije istina da je samo u IZ cirkusijada, ima je i u drugim, pa ko nasjedne. Druga je stvar što u takvim momentima èovjek ne razmišlja baš trezveno i ne pita za cijenu puno. Nije istina da je pod moranje postavljanje nišana od taèno odreðenog kamenoresca ili koga veæ. To je stvar izbora, ali je pod moranje platiti "graðevinsku dozvolu", kako to oni zovu, za postavljanje spomenika. I to je diskutabilno koliko košta, nekom se naplati odokativno a nekom po nekom njihovom cjenovniku koji je upitan.
Isti problem je i u drugim konfesijama. Na katolièkom groblju veæ kupljeno mjesto za dvoje opet kupuješ kad sahranjuješ drugu osobu!
Meni se ne uklapa u sve ovo groblje na Trnovcu, ateistièko. Što se plaæa SPC? Je l' to ona vlasnik zemljišta, je l' oni to održavaju ili koja firma?

02-04-2013 at 18:49 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
hurija wrote:
a što pjenite na temu
Nije istina da je samo u IZ cirkusijada, ima je i u drugim, pa ko nasjedne. Druga je stvar što u takvim momentima èovjek ne razmišlja baš trezveno i ne pita za cijenu puno. Nije istina da je pod moranje postavljanje nišana od taèno odreðenog kamenoresca ili koga veæ. To je stvar izbora, ali je pod moranje platiti "graðevinsku dozvolu", kako to oni zovu, za postavljanje spomenika. I to je diskutabilno koliko košta, nekom se naplati odokativno a nekom po nekom njihovom cjenovniku koji je upitan.
Isti problem je i u drugim konfesijama. Na katolièkom groblju veæ kupljeno mjesto za dvoje opet kupuješ kad sahranjuješ drugu osobu!
Meni se ne uklapa u sve ovo groblje na Trnovcu, ateistièko. Što se plaæa SPC? Je l' to ona vlasnik zemljišta, je l' oni to održavaju ili koja firma?


bome smo za osobu koja je umrla u ratu i ukopana je na Ilinèici (a imala je odredjeno i PLAÆENO davnih dana,mjesto u porodiènom mezaru u Kuli) MORALI uzeti nišan od kamenoresca po mutevelijinom nalogu...to za "graðevinsku dozvolu " je ašiæare pljaèka,jer IZ nije državna institucija koja može ikakvu gradjevinsku dozvolu da izda bilo kome...to su marifetluci na koje je populus pristao iz razloga što se i raèuna na ucveljenost porodice i bližnjih...
Trnovac - mislim da jeste zemljište u vlasništvu SPC-a
02-04-2013 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
soraya wrote:


bome smo za osobu koja je umrla u ratu i ukopana je na Ilinèici (a imala je odredjeno i PLAÆENO davnih dana,mjesto u porodiènom mezaru u Kuli) MORALI uzeti nišan od kamenoresca po mutevelijinom nalogu...to za "graðevinsku dozvolu " je ašiæare pljaèka,jer IZ nije državna institucija koja može ikakvu gradjevinsku dozvolu da izda bilo kome...to su marifetluci na koje je populus pristao iz razloga što se i raèuna na ucveljenost porodice i bližnjih...
Trnovac - mislim da jeste zemljište u vlasništvu SPC-a

I meni su rekli da MORAM, ali sam odbila..i nad popom ima pop! A to za graðevinsku..u suštini dobiješ uplatnicu kojom potvrðuješ da si platio za gradnju spomenika jer on ipak zauzima više prostora nego sam mezar. I to mi je nekako ok, al' ono što je poenta je ODOKATIVNA naplata za to.
I ono što sam veæ rekla, ponovna naplata KUPLJENOG mjesta na katolièkom groblju! na pravoslavnom se "sluèajno" zamijeni grob..i zamisli to, godinama ideš na grob roditelju i onda sluèajno sretneš nekog ko ti kaže nije to tvoj, tvoj je negdje drugdje. U knjigama nema podataka, a kada se našlo zataškano je DOSLOVCE ovako- ne palite jer bi to imalo neke ružne politièke konotacije..
02-04-2013 at 19:03 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
hurija wrote:

I meni su rekli da MORAM, ali sam odbila..i nad popom ima pop! A to za graðevinsku..u suštini dobiješ uplatnicu kojom potvrðuješ da si platio za gradnju spomenika jer on ipak zauzima više prostora nego sam mezar. I to mi je nekako ok, al' ono što je poenta je ODOKATIVNA naplata za to.
I ono što sam veæ rekla, ponovna naplata KUPLJENOG mjesta na katolièkom groblju! na pravoslavnom se "sluèajno" zamijeni grob..i zamisli to, godinama ideš na grob roditelju i onda sluèajno sretneš nekog ko ti kaže nije to tvoj, tvoj je negdje drugdje. U knjigama nema podataka, a kada se našlo zataškano je DOSLOVCE ovako- ne palite jer bi to imalo neke ružne politièke konotacije..

velièina grobnog mjesta se parceliše prema gabaritu 1,0x 2,0(znam jer mi je urbana regulativa struka)...takodje postoji i propisan razmak oko grobnog mjesta i iznosi 60 cm,kao i širina pristupne staze (kako pješaèke tako i kolske)...
to za KUPLJENO mjesto sam i ja navela,ali pošto je bilo vrijeme ratnih dešavanja nije bilo umjesno praviti problem oko takvih stvari(kasnije se ispostavilo da je trebalo napraviti baš belaj i raskrinkati bandu koja je je za novac spremna svašta uraditi)...
to ozamjeni grobova prièaš za Tuzlu ...ili?
02-04-2013 at 19:13 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
MelMel wrote:
Ljudi, budite realni i shvatite da je do nekih mezara vrlo tesko doci. Ne znaci da ce neko bukvalno gaziti po tudjem mezaru, ali cesto ti ostane samo prostora za jednu stopu izmedju dva mezara. Ok je za mladju osobu tako pokusati da zig-zag do odredista, ali ima dosta ljudi kojima treba malo vise prostora da uspije proci i doci do mezara. I takvi ce ljudi koliko god da se trudili da budu pazljivi ipak nagaziti na tudje, a greska nije njihova. Malo boljeg i pazljivijeg planiranja oko parcela, itd bi itekako rijesilo taj problem.

Naravno, nije svugdje tako - ali dozvolite ljudima da kritikuju ono sto asicere treba kritikovati. Nije u redu da svaku kritiku shvatate kao islamofobiju i kao zlonamjernu. Pa svako hoce i zeli da ode svom milom na mezar, bez nailazenja na nepotrebne probleme.


ja ba,a svi puni razumjevanja, samo niko ne razmišlja na primjer kako odvesti osobu u kolicima ili kako invalidna lica da odu nekome svome prouèiti fatihu...živimo u bezosjeæajnom društvu "iskrenih vjernika" ,a "nepokretni i invalidni ljudi su svakako na margini...oni valjda ne trebaju ni imati pravo na svoje najmilije i na emocije
02-04-2013 at 19:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 15
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice