Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

2007. ...
kraj 2010. ...
poèetak 2011. ...
2013 ......

[Edited by bdirlija on 02-04-2013 at 19:48 GMT]

02-04-2013 at 19:48 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

...a da malo pojasnimo stvari gledajuci druge gradove gdje se takodje umire i sahranjuje? ha?Kakva je situacija u ostalim manjim ili vecim mjestima s vecinskim muslimanskim stanovnistvom? ...pa nije valjda da samo Tuzla ima problem mezarja, groblja , placeva i ostalog sto uz to ide ? Hajmo malo van ...Turska?
Ja znam kako je ovdje u Italiji rijesen problem (katolicki) i nije mi tesko napisati ...
...i da vam kazem da nema blage veze sa katolickim grobljem na Boricu gdje je nedavno sahranjena moja pokojna baka... pored djeda , koji je umro 1987 i tad je i kupljeno "za dvoje" SRECOM!!! ...
Prvo...baka je morala biti prevezena posebnim vozilom u posebnom sanduku s posebnom hrpom papira jer se radiilo o prelazu iz jedne u drugu "drzavu" i hajd' ok... Nije mi jasno jedino sto je bila tolika razlika u cijeni tuzlanske firme koja to obavlja i one cg-ske(tuzlanska je htjela duplo vise , tako da je angazovana ta crnogorska ...elem- , iste papire moraju nabaviti, preko ambasada, isti put moraju prec, preminula je bila gradjanin BiH ( ako to ista znaci) na duzem boravku u "inostranstvu" zog zdravstvenih razloga ... ...zadnjih godina je cuvala moja mati u CG od kako se razbolila , starost, Alzheimer , vid...uglavnom ,vise nije mogla sama u Tz ...nikad to nije prezalila dok je jos kontala nesto - sad se vratila u svoju Tuzlu ...eh sad dolazi tragikomedija ... baka je uvijek bila vjernik i hajd' moji se sloze da pozovu svestenika da izvrsi taj obred , kaze koju dobru o pokojnici , Ochenas i kako to sve ide ......u jednom momentu (prvo su ga morali moji dovest jer crkva nije imala na raspolaganju prevozna sredstva do Borica ... ok i to... ali nisu imali na raspolaganju ni nekog "normalnog" jer ovaj se jado sav sturio ... mlad vidi se... moj ga otac pita" Oche, jel sve u redu? " ..."jeste , kaze , samo sto mi je ovo prva sahrana" ...hajd i to...u jednom momentu vuce neko za rukav mog oca ... kad on opet kaze " Gospodine, ja zaboravio "svetu vodicu" " ..."pa sta cemo sad ?? " ... bio onaj neki mali s njim , onaj sto mu drzi "pribor" ...kaze ti moj otac , smireno i diplomatski kako samo on to zna a da ljudi ne primjete : " mali , trchi na cesmu , uzmi TO i napuni ga vodom "..."ali nije sveta " ..."posvetice je POP (cuj pop , poslije je i on skonto da je pogrijesio, ali u haosu... ) ... ovaj "svestenik" hoce se onesvjestit od treme ali na kraju ga pogleda, sav zajapuren i kaze "poslusaj gospodina sta ti kaze i pozuri !!! .
...i tako...moju jadnu baku poskropise zadnji put sa "instant svetom vodicom" ...

Ja znam da zvuci nemoguce ali ... moguce je i to...itekako. Boze sacuvaj!!!

[Edited by Tanitha on 02-04-2013 at 20:34 GMT]

02-04-2013 at 20:16 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Tanitha wrote:
...a da malo pojasnimo stvari gledajuci druge gradove gdje se takodje umire i sahranjuje? ha?Kakva je situacija u ostalim manjim ili vecim mjestima s vecinskim muslimanskim stanovnistvom? ...pa nije valjda da samo Tuzla ima problem mezarja, groblja , placeva i ostalog sto uz to ide ? Hajmo malo van ...Turska?
Ja znam kako je ovdje u Italiji rijesen problem (katolicki) i nije mi tesko napisati ...i da vam kazem da nema blage veze sa katolickim grobljem na Boricu gdje je nedavno sahranjena moja pokojna baka... pored djeda , koji je umro 1987 i tad je i kupljeno "za dvoje" SRECOM!!! ... Prvo...baka je morala biti prevezena posebnim vozilom u posebnom sanduku s posebnom hrpom papira jer se radiilo o prelazu iz jedne u drugu "drzavu" i hajd' ok... Nije mi jasno jedino sto je bila tolika razlika u cijeni tuzlanske firme koja to obavlja i one cg-ske...elem- isti put moraju prec ...zadnjih godina je cuvala moja mati u CG od kako se razbolila , starost, Alzheimer , vid...uglavnom ,vise nije mogla sama u Tz ...nikad to nije prezalila dok je jos kontala nesto - sad se vratila u svoju Tuzlu ...eh sad dolazi tragikomedija ... baka je uvijek bila vjernik i hajd' moji se sloze da pozovu svestenika da izvrsi taj obred , kaze koju dobru o pokojnici , Ochenas i kako to sve ide ......u jednom momentu (prvo su ga morali moji dovest jer crkva nije imala na raspolaganju prevozna sredstva do Borica ... ok i to... ali nisu imali na raspolaganju ni nekog "normalnog" jer ovaj se jado sav sturio ... mlad vidi se... moj ga otac pita" Oche, jel sve u redu? " ..."jeste , kaze , samo sto mi je ovo prva sahrana" ...hajd i to...u jednom momentu vuce neko za rukav mog oca ... kad on opet kaze " Gospodine, ja zaboravio "svetu vodicu" " ..."pa sta cemo sad ?? " ... bio onaj neki mali s njim , onaj sto mu drzi "pribor" ...kaze ti moj otac , smireno i diplomatski kako samo on to zna a da ljudi ne primjete : " mali , trchi na cesmu , uzmi TO i napuni ga vodom "..."ali nije sveta " ..."posvetice je POP (cuj pop , poslije je i on skonto da je pogrijesio, ali u haosu... ) ... ovaj "svestenik" hoce se onesvjestit od treme ali na kraju ga pogleda, sav zajapuren i kaze "poslusaj gospodina sta ti kaze i pozuri !!! .
...i tako...moju jadnu baku poskropise zadnji put sa "instant svetom vodicom" ...

Ja znam da zvuci nemoguce ali ... moguce je i to...itekako. Boze sacuvaj!!!


Identièno je i u drugim dijelovima BIH,možda malo ima odstupanja kad su veæi gradovi u pitanju,marifetluci sa naplatom grobnih mjesta i visoke cijene vjerskih obreda su manje više primjetne u svim konfesionalnim zajednicama...ja sam nedavno prisustvovala jednoj pravoslavnoj sahrani(a osoba bila ateista) i pop preko neke stvarke odradio ono što treba...stoji pored mene prijateljica i pita me "šta radi pop na ovoj sahrani ,niko se ne prekrsti,èak ni rodbina?"...sve je to postalo stvar pomodarstva "pod moranje" od kad su groblja i mezarja predata vjerskim zajednicama na upravljanje i održavanje...zato je u BIH postalo skuplje umrijeti nego se roditi...politika i politièari su od nas napravili prinudne nekrofile,od èega se meni diže kosa na glavi
02-04-2013 at 20:34 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

Citajuci ovo covjek naprosto bude zadivljen retorikom tuzlanske inteligencije,profesionalizmom i pravednoscu moderatora.Ovakav vokabular i retoriku mozete rijetko gdje sresti.Kakvo samo iskonsko poznavanje materije i srzi problema.Sreca jedna neopisiva.
Eto ja da nisam sad otisao na google ne bih nikad znao sta znaci pojam nekrofilija

[Edited by bajke on 02-04-2013 at 21:04 GMT]

02-04-2013 at 21:03 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

Ljudi ne dadnu jedan dinar u IZ,a onda hoce da haman pa dzaba prodju ..e pa ne moze,onaj ko je placao redovno clanarinu sigurno nije imao losa iskustva,t.j njeogvi najblizi

[Edited by tesnim87 on 02-04-2013 at 21:36 GMT]

02-04-2013 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

cijena grobnog mjesta se odredjuje i od odrzavanja...nije samo neko je uvakufio zemljiste i nek se ukopavaju...recimo imam iskustvo ovdje u americi...kad su mi nudili ukop,prvi je bio 500$ a drugi 2600$pito sam u cemu je razlika...od 2600$ mi rekose da je dozivotno odrzavanje groblja(kosenje trave,smece,zalijevanje trave,ciscenje snijega,kupljenje lista u jesen)stime sto ti oni daju prospekt koji nisani mogu doc u obzir...a ovaj od 500$,nema nikakvog odrzavanja .vec samo ko je dobre volje da pokosi pokupi smece i tako to...u njemackoj je bilo u zakup,to jest moze se ukopat na odredjeni broj godina...kad isteknu te godine,ako se ne uplati za sledeci zakup,ukopava se preko toga...a u mom selu,je dzaba mezar,stime sto moras biti clan dzemata...mezari se odrzavaju tako sto uvjek ima onih dokoncara koji se vrte oko dzamije...a kad se nadju kosti u mezaru,samo se jos ukopa dublje rupa,zatrpaju se kosti i to je to....mislim da nema odredjeni broj godina preko kojeg se moze ukopat mezar na mezar...vec je ono u sistemu koga je pokrila TRAVA ZABORAVA...to jest,losi nisani,propali istruhli,glavnom nestali sa lica zemlje (ovo govorim o svome mjestu)

02-04-2013 at 21:43 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
fijubriju wrote:

I ja sam tako mislio jedno vrijeme al' kad sam vidio u Istanbulu nabetonirano I u mermeru mezarje sa datumima od 1800 I neke ...promjenih misljenje

[Edited by fijubriju on 02-04-2013 at 12:40 GMT]


pa imamo i mi stare mezarove,od bitnih licnosti,koji su sacuvani
02-04-2013 at 21:48 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Pa ti umri

Islamska zajednica BiH bi prije haraèa trebala razmislit o uvoðenju reda na mezarjima, naèinu ukopa rahmetlija, izgledu mezara i sl., a ne da imamo onaj haos gdje se ne zna ni ko pije, ni ko plaæa. Mezari izgledaju k'o spomenici komunistièkim liderima, umrli se ukopavaju po principu "ðe ima mjesta" i sl.

02-04-2013 at 21:51 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri


Evo teksta od 2010. a tice se planova vezanih za gradsko groblje a sve u cilju uredjenja stvari o kojima pricamo.

Temu jeste "crna" ali i zivotna. Situacija nije nigdje sjajna ali je najgora u IZ, mozda i sto u Tuzli ima najvise Bosnjaka pa ima i vise pogrebnih drustava.

Dalje, situacija nije ista u cijeloj BiH, oni koji su bili u Sarajevu na Barama kazu da je vrlo dobro i funkcionalno uredjeno. Na kompjuteru s , na ulazu nadje grob/mezar koji nam treba.

Tuzla je specificna jer su groblja uglavnom u brdima. Moji djed, nena i ostali su ukupani u Tusnju. Srecom svi su blizu staze, ali dok dodjem do njih ja se zadisem a ne znam kako neko stariji i obilazi necije mezarje. A da ne pricam da ima jos iznad puno ukopanog svijeta.

Tacno je i da se ne vodi racuna ni o tradiciji ni obicajima kada su nadgrobni spomenici u pitanju, plati i moze sta hoces. Koliko sam samo puta cula da se kod muslimana ne stavljaju slike pa imaju i slike i prave betonirane grobnice.

Sto se tice ukopavanja na ranije mezarje, mislim da dok neko ima potomke u bilo kojem koljenu se to ne radi. Znam po svojima jer niko nije dirao mezarje ocevih amidza i tetki koji su davno zivjeli.

Kad neko nema vise nikoga svog, ne odrzava se onda nakon par decenija zatrpaju.

Koliko se sjecam osnovna skola u Mosniku je napravljena na nekadasnjem mezarju. Premjestali, rovili, svijet jedno vrijeme svasta pricao o tome, pa se eto i zaboravilo.

Sto se tice groblja/mezarja na Trnovcu tu osim pravoslavnog i ateistickog ima i dio za muslimane, a dozvola se "vadi" u Opcini Tuzla i kosta 100 KM. Grobno mjesto 450 KM.

Ponavljam, nije mi namjera da se raspravljam, nego da se prica o necemu sto se tice svih nas. Nema ovdje mjesta ni prepucavanju i subjektivnost spram neke vjerske zajednice.




02-04-2013 at 22:08 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri


Zaboravih tekst



Na današnjem Kolegiju opæinskog naèelnika utvrðena je Odluka o izradi Regulacionog plana gradskog groblja na lokalitetu Drežnik u opæini Tuzla. Podruèje planiranja obuhvata površinu od oko 77 hektara. Regulacioni plan se donosi za period od 10 godina, a rok za izradu Plana je 6 mjeseci.





Planirano je da u proporcijama koje odgovaraju demografskoj strukturi stanovnika Tuzle, na gradskom groblju budu obezbijeðene grobljanske površine za sve konfesije i to: muslimane, pravoslavce, katolike, judaiste, evangeliste, adventiste, starokatolike i ateiste. Gradsko groblje treba da daje dojam mjesta koje se tretira sa naglašenim pijetetom.






Da bi se pristupilo izgradnji gradskog groblja lokacija mora ispunjavati uslove, ne samo sa prostornog aspekta nego i sa aspekta geologije, sanitarnih i drugih uslova.

Uz klasièan ukop predviða se i krematorijsko groblje za polaganje urni. Planirana su grobna polja za zemljani ukop, grobnice i urne. Danas je naglašeno i da je deponovanje i rekultivisanje navedene lokacije u potpunosti završeno, predmetno zemljište investitor više ne koristi za odlaganje šljake i pepela.



S.M.
02-04-2013 at 22:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice