Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:
sefice, pa sto ranije ne postavi vijest da ne pisem kilometarski post


Izgleda da smo pisale u isto vrijeme
02-04-2013 at 22:14 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri


E neko spomenu Tursku, pa bas sam gledala u jednoj seriji da imaju dosta slicna mezarja kao kod nas ali ljepse uredjena. Ravan teren , puno vrbi, nas izgleda zeza geografija .

U Njemackoj sam vidjala groblja koja su ogradjena velikim zidom, tako da se ne vidi sa ulice nista, sto i nije lose, uvijek mi neki nelagodan osjecaj kad vozim od Gradine pa sami grobovi i mezarja.

Na groblju na Trnovcu dobro je sto mrtvacka kola mogu doci skroz na groblje, jer nije lako kad treba nositi sanduk ili tabut po kisi i blatu.

02-04-2013 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
sunce wrote:

Sto se tice ukopavanja na ranije mezarje, mislim da dok neko ima potomke u bilo kojem koljenu se to ne radi. Znam po svojima jer niko nije dirao mezarje ocevih amidza i tetki koji su davno zivjeli.

Kad neko nema vise nikoga svog, ne odrzava se onda nakon par decenija zatrpaju.



Upravo tako.
02-04-2013 at 22:29 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:


aha ima jos hoce da imaju nadgrobne spomenike koji ce tu stojati vijekovima kao da poslije nas nece jos ljudi zivjeti i umirati na ovoj planeti i jos da to jeftino dodje a znaju da zivimo u drzavi gdje ce svako uzeti para ako moze.




meni se èini da je ona nena iz tvoga primjera itekako u pravu...uzimanje para "ako se može" i jeste lopovluk i haram,ti bi to valjda trebala znati..problem je što tebi ne prija ono što jeste taèno ,a to je da su mezarja najneuredjenija i da najviše para za ukope klepaju upravo oni "bogobojažljivi"
02-04-2013 at 22:52 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:



pitaj ako ti nesto nije jasno.

nije mi jasno da ograda može spreèavati klizanje zemljišta voljela bi h struèno pojašnjenje
02-04-2013 at 23:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:



ko je to dvoje spomenuo u istom kontekstu

ti u jednom svom prethodnom komentaru a što se tièe propisa za parcelaciju grobnih mjesta ,sve znam,to mi ne trebaš pojašnjavati
02-04-2013 at 23:11 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
Aidatuzla wrote:



ne uopste. rekla sam da ljudi ogradjuju betonom valjda da zemlja ne bi skliznula mada sam rekala da to zapravo i ne kontam. ja nisam za ogradjivanje. moji roditelji su zakupili mjesta tu gdje jesu iz njihovog razloga i ogradili niskim betonom. donekle ih razumijem jer je to vise emotivne prirode nego prakticne.
ogradu sam spomenula u kontekstu da mnogo ljudi hoce da mezar bude blizu ulaza. kad smo mi ukopavali clana nase porodice bilo je gore mjesta koliko hoces. i sad ima mada se polako popunjava ali se moze fino prici a blizu ulaza (na to sam mislila kad sam rekla ograda) je bukvalno sve puno. pa jel to problem popeti se malo gore? i nas nije izaslo 5000 to mjesto. jest 2000KM i to mi je puno da se razumijemo. sad da li je dole nize 5000Km ne znam. ja svakako ne bih ukopavala nekog svog po svaku cijenu na odredjeno mjesto (osim u krajnjoj nuzdi, dakle)

aham...ni betonska ograda(sokl oko mezara) nije ta koja može spreèiti klizanje zemljišta...klizišta se spreèavaju sadnjom drveæa i pravilnim ukopom meitova,a ne ovako kako se to radi bez reda i poretka,neplanski...po sistemu "ko da više"...da se vodi raèuna o planiranju terena i održavanju istog,ne bi bio problem popeti se i na vrh brda...užasno je starijim ljudima objasniti (a svi ih imamo u porodici)da je neizvodljivo otiæi na mezar drage osobe ,jer ne postoji barem šljunèana staza...i još nešto,ne postoji moguænost popravke mezara koji je ošteæen jer je nemoguæe dovesti radnika i materijal da se popravi nakrivljeni nišan ili odvaljeni komad betonskog sokla...o izbledjelim slovima na nišanu da i ne govorimo...ja pitala u IZ mogu li sama donijeti boju i popraviti uklesani natpis,ni to ne daju,a svog majstora,klesara nemaju...i to je problem...
02-04-2013 at 23:42 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pa ti umri

na zapadu kupis zemljiste na 10 godina,kad prodje 10 ako ti tvoji potomci ne plate na jos 10 godina onda se grob iskopava i bude slobodan za sljedecu osobu.Oni koji nemaju djecu teze prolaze

mislim da u prosjeku jedan grob traje 40 godina,jer ne placaju generacije toliko dugo,dok su djeca ziva,i unucadi,a poslije se to zaboravi

I to je meni skroz bezveze,nemas mira ni mrtav,zato je nas islamski vakuf zakon,,dakle u mezaru si dok priroda ne uzme svoje i onda te nema nikako ,i to je to.Kod nas se na to jako pazilo uvijek,znam da su dok god postoji i najmanji trag nisana ljudi pazili mezar i nisu dirali,ima ih i preko 100 godina starih.Idite na sarajevski Alifakovac,ima iz vremena osmanlija

to na zapadu neces naci osim ako je osoba neka bitna licnost

[Edited by tesnim87 on 03-04-2013 at 04:25 GMT]

03-04-2013 at 04:15 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
tesnim87 wrote:
Ljudi ne dadnu jedan dinar u IZ,a onda hoce da haman pa dzaba prodju ..e pa ne moze,onaj ko je placao redovno clanarinu sigurno nije imao losa iskustva,t.j njeogvi najblizi

[Edited by tesnim87 on 02-04-2013 at 21:36 GMT]


Nisi proèitao moj post, znaèi uplaæivali ljudi, 100% èlanovi IVZa i još su morali doplatiti. Pare nisu problem da nisu drski i da se ne ophode ko najveæi klošari sa ljudima.
Koliko god se ja ne slagao sa @MelMel ili @Soraya-om ne može im se spoèitati da nisu upravu u mnogim stvarima u vezi ovoga. Jednostavno rade (pogrebna društva pod franšizom IVZa) šta im je volja, ne znam da im je ikad poreska, financijska, graðevinska ili bilo koja druga kontrola ikad bila a imalo bi se mnogo toga za vidjeti.
Smeta mi to što rade iz razloga što toliku lovu uzimaju na neèijoj nesreæi a ne pridržavaju se èak ni onoga na što su se sami ugovorom obavezali. A zašto ih niko ne tuži? Zato što se vjeruje da je BLAM i sramota za umrlog pa se ide onom metodom "HAj' pusti ba.... nemoj ništa... Nea veze..." itd. dok oni to itekako koriste
03-04-2013 at 08:08 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Pa ti umri

citat:
soraya wrote:

moj "animozitet" na koji se ti pozivaš,neæe skloniti smeæe ni sa mezarja u Kuli, niti na Ilinèici,niti sa Bukovèiæa niti sa Tušnja,niti sa Boriæa...to je dužnost onih koji uzimaju podebele pare za održavanje gradskih mezara...fakat bi se mogli ovi iz IZ ugledati na katolièka groblja,a ni pravoslavno nije da nije ureðeno i održavano kako treba...A na sramotu onih koji se "èistoæom i urednošæu" itekako hvale


Ti tako „dobronamjerna“ nisi tu niti da ukazujes na probleme niti da se oni otklanjaju ili popravljaju. Ti bi najradije ako bi mogla kako da umnozavas. Svakako ti nisi tu da ukazes kao ostali na bitne probleme koji su evidentni, tebi je nesto drugo cilj . A kako znamo da je na forumu poznat animozitet, da ti i druga kontinuirano iskazujete neprijateljski stav prema jednom narodu, prema vjernicima, vjeri itd. nisi nam ostala duzna ni na ovoj temi. Cim si pocela da petljas i lazes o smecu, znala sam da osoba sa takvim bacgraudnom ima sasvim druge namjere.
2007. godine provedeno je istrazivanje ucenika Hrvata koji su imali pozitivne stereotipe o Bosnjacima, da su èisti, ljubazni, vrijedni i gostoljubivi, pripisali su im i neke negativne karakteristike.Ucenici Srbi o Bosnjacima su imali prilicno negativne sterotipe poput prljavi , nekulturni, nepošteni. Bosnjacki stereotip o Srbima su takodje bili negativni. Ti spadas u kategoriju onih osoba koja umnozava takve negativne stereotipe bilo da se radi o Bosnjacima kao narodu, vjernicima,vjeri i sl. Na ovoj temi je bilo bitno posluziti se lazima i umnoziti negativni stereotip o prljavim Bosnjacima.Vi koji sirite takve negativne stereotipe o narodima i generalizujete jako se ljutite kad vam kazu da ste fasisti ili rasisti, pitam se zasto?

03-04-2013 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Tuzlarije : Pa ti umri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice