Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : JMBG jer me se tièe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon JMBG jer me se tièe

7 juni 2013 Izmijenjeno 15:01 CEST

JMBG maloj Belmini, karanfil policajcima


Bio je to velièanstven trenutak, gdje smo svi kojih nas se tièe stajali rame uz rame, ujedinjeni, s istim ciljem [Al Jazeera/ Nudžejma Softiæ]

Jedna od okupljenih djevojaka podijelila je karanfile policajcima, koje su neki od njih zakaèili za pištolje.

Piše: Nudžejma Softiæ

Ne dešavaju nam se u èesto oni dani za pamæenje cijelog života. Osjeæala sam da æe èetvrtak biti jedan od njih. Prethodnih dana smo na Al Jazeeri Balkans pisali o maloj Belmini iz Graèanice, o tome kako njen život poèinje s borbom - za život i sa politièarima. Kao da njenim i mnogim drugim roditeljima svih beba koje su se u BiH rodile do februara ove godine nije dovoljna sva briga koja se raða zajedno s dolaskom jednog malog biæa, pa još moraju brinuti o tome šta æe biti, ne daj Bože, ako im se dijete razboli – a pritom se ne mogne lijeèiti. Zbog politièara.

Putem Facebooka se proširio poziv svim graðanima da izaðu pred Parlamentarnu skupštinu BiH na mirne proteste i da pokušaju uraditi koliko je do njih. Broj èlanova u grupama naglo je rastao, ljudi su razgovarali o tome, ali u srijedu pred Parlamentom, ipak, nije bilo mnogo raje. No, oni su ostali dosljednji, pa su tu noæ prenoæili na betonu ispred institucija države BiH. Za poštovanje i jedno veliko - svaka èast!

Hrana za demonstrante

Kada sam vidjela njihove fotografije u vreæama za spavanje ujutro u èetvrtak, istog sam se momenta spremila i uputila se na Trg BiH. Tamo me doèekalo stotinjak ljudi. Neki su tu prespavali, neki su došli u ranim jutarnjim satima. Zajedno s njima bilo je mnogo novinara – snimali, ispitivali, uzimali izjave, izvještavali.

Pisali su se novi transparenti, stavljale bijele trake s natpisom „JMBG“ (s porukom: Jer me se tièe), dijelile razglednice sa slikom male Belmine, na kojima su se pisali matièni brojevi demonstranata i koje su se slale parlamentarcima, uzvikivale razne poruke onima u zgradi ispred koje se dogodilo okupljanje. Osim kolega s posla, kada sam došla nisam srela nikog poznatog. Nakog nekog vremena prilazi mi Feða Štukan, sarajevski glumac, kojeg sam dotada poznavala samo s Facebooka i njegovih aktivnosti, a koji me je, usput reèeno, mnogo puta iznervirao nekim svojim stavovima i koji mi nije bio omiljeni lik. Pozdravljamo se, pitam kako je. Drži svoju djevojèicu u rukama. Kaže nije baš najbolje, umoran je, prenoæio je tu na betonu, nije oka sklopio, ali biæe dobro.

Demonstranti prave nove transparente, složno pozivaju preko Facebooka i Twittera transparentom s natpisom „#JMBG“ da im se priduži, idu od kafiæa do kafiæa i pozivaju ih, šire informacije o tome šta se dešava pred Parlamentom. Otprilike do podne, primjeæujem, jedina sam pokrivena meðu demonstrantima. Oko mene deèki i djevojke s tetovažama, kosom boje pink i neobiènim frizurama. Vrlo brzo poèeli su pristizati novi ljudi, novi graðani i graðanke Sarajeva, a zatim i oni iz drugih dijelova BiH. Svakojaki. Na Twitteru se savjetuju oni koji ostale savjetuju da ponesu termoske s toplom kafom za one koji su noæili tu. I oni ih, zaista, donose.

Nakon nekog vremena prilazi deèko s desetak kesa u rukama iz tržnog centra preko puta. U njima sokovi, voda, èokolade, slani štapiæi, hrana. Samo ih spušta tu, da se posluži ko želi. Ide sljedeæi i nosi nekoliko paketa vode i èistih èaša. Fotografišem sve to, tvitam, postavljam na Facebook, šaljem u redakciju. Ljudi je sve više.

U hodu dobijamo informacije da je glasnogovornica Parlamenta dan ranije dala netaènu informaciju o tome da je donesen privremeni zakon koji na snagu stupa odmah, te da je za provedbu procedure potrebno najmanje mjesec dana. Belminina mama je tog jutra išla u Opæinu Graèanica. Reèeno joj je da oni nemaju nikakvu informaciju i da njena beba ne može dobiti matièni broj i otiæi na lijeèenje. Tog momenta demonstracije poprimaju novu dimenziju. Nezadovoljstvo prisutnih raste i u hodu se dogovara da se blokiraju svi izlazi iz Parlamenta.

Briga za èistoæu

Donesena je odluka da nikom nema izaæi iz Parlamenta i da mala Belma u borbi za život i s politièarima neæe ostavit sama. Bio je to trenutak su svi kojih se tièe, stajali oko institucija BiH, rame uz rame, ujedinjeni, s istim ciljem. Naspram su bili policajci i specijalci, koji su svojim stavom i ponašanjem prema demonstrantima uveliko doprinijeli tome da protesti proðu u miru. Savjetovali su samo da nikog demonstranti ne diraju i da njih niko ne smije dirati. I, zaista, tako je i bilo.

U kasnijim poslijepodnevnim satima, bez pauza za doruèak i ruèak koje su parlamentarci uredno obavili, pojavili su se deèki i djevojke s kiflama koje su dijelili svima koji su bili gladni. I pored toga, smisla za humor nije nedostajalo, tipièno bosanski. Iz obruèa oko navedenih institucija demonstranti su puštali samo novinare i policajce sa znaèkama. Kad bi vidjeli nekog da izlazi, a ne bi mogli procijeniti da li je jedan od navedenih ili, pak, neko od državnih službenika, glavna fora bila je pitati ga: „Who is you?“ Dok su jedni èuvali da neko ne proðe, drugi su hodali s vreæama za smeæe i kupili otpatke, da Trg Bosne i Hercegovine, nakon razilaženja ostane èist.

Poslije radnog vremena do kasno u noæ broj demonstranata se znatno poveæao. Vozaèi s ulice su svo vrijeme trubili u znak podrške okupljenima. Sarajevske æevabdžije poslale su æevape demonstrantima i njihovim prijateljima specijalcima-policajcima. Buduæi da su stajali cijeli dan skupa, bez moguænosti da sjednu, žalili su se da su poèeli dobijati grèeve u nogama.

Kao mali znak pažnje, jedna od okupljenih djevojaka podijelila im je karanfile, koje su neki od njih zakaèili za pištolje koji su im bili zakaèeni na uniformama.

Negdje oko 22 sata morala sam iæi kuæi. Izašla sam rano, a moja mama, koja je pretrpjela sve ratne strahote, ne prihvata baš najbolje sve moje boravke na raznim demonstracijama, èak i kad su mirne da mirnije ne mogu biti, poput ove. Preko Twittera i Facebooka sam pratila dešavanja i dalje.

Ponosna na Sarajevo

I baš sam pod utiskom. Mislim da su graðani ove države prvi put shvatili pojam demokratija. Mislim da smo konaèno shvatili da imamo pravo tražiti svoje pravo. I imamo pravo i obavezu zalagati se za tuðe pravo, posebno kad su u pitanju male bebe i druge nejake osobe, koje se za njega ne mogu izboriti same. Prvi put smo ujedinjeni stajali, solidarisali se satima, mislili jedni na druge, družili se i, konaèno, doèekali da makar mala Belmina dobije „taj JMBG“ i da ode na lijeèenje. Graðani Sarajeva isto bi uradili, sigurna sam, za bilo koju bebu, ma kako se ona zvala.

I ne samo graðani Sarajeva. Oni su to pokrenuli, ali val su nastavili prijatelji iz drugih gradova BiH. Posebno je odjeknula podrška iz Banje Luke, a u prilog tome govore sarajevski transparenti koji su jutros osvanuli na mnogim sajtovima: „Hvala BL, svi za JMBG!“ i „We love RS“.

Što se mene tièe, svi demonstranti iz Banje Luke za #JMBG od mene imaju kafu kada doðu u Sarajevo. I, Bože, daj da bankrotiram, kako mi rekoše na Twitteru (@Nudzys).

Napisala sam kad sam došla kuæi da sam ponosna na svoje Sarajevo, na sve dobre ljude koji su izašli iz kuæa i poslova za JMBG. Utom je poèela stizati podrška iz cijele regije regije. Pisali su mi iz Zagreba, Zadra, Šabca, Dubrovnika, Beograda, u kojem su protesti zakazani za nedjelju. I posebna podrška iz Innsbrucka.

Na kraju, molimo se, svako onome kome želi, da mala Belmina ozdravi, da druge bebe dobiju JMBG i da ubuduæe ne budu potrebni ovakvi povodi, nedavno male Tijane i sada male Belmine, da budemo ujedinjeni naspram i protiv onih koji nas svojom smišljenom retorikom èine razjedinjenima.

Izvor: Al Jazeera

07-06-2013 at 15:47 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Tuzlo,
plan nastavka okupljanja za vikend je slijedeæi:

SUBOTA, 8.6.2013. - TRG SLOBODE - 12.00.
NEDELJA, 9.6.2013. - TRG SLOBODE - 10.00. (koordinacija sa drugim gradovima u BiH i inostranstvu)
Kao i danas, ponesite rekvizite, transparente, instrumente i dobro raspoloženje

08-06-2013 at 07:51 | Ukljuèi u odgovor
sabo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-01-2009
Odgovori: 39
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Može li mi neko pojasniti
Iz kojeg razloga se ne mogu izdati JMBG?

08-06-2013 at 08:01 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Ustavni sud BiH donio je presudu kojom se izvan snage stavlja državni Zakon o matiènom broju i ona je službeno stupila na snagu 12. februara, kada je objavljena u Službenom glasniku BiH.
Od 12. februara situacija je takva da službenici Ministarstava unutarnjih poslova nemaju više nikakve zakonske osnove i uporišta da dodjeljuju i upisuju novoroðenoj djeci jedinstveni matièni broj, odnosno da ih upisuju u matiène knjige roðenih.

u sustini svadja je i oko teritorija i oznaka za tertitoriju, a takodje jer zakon je predidjao i izmjene za mjesta koja imaju dvije rijeci u imenu. uglavnom, ocito je da se politika iz RS ne zeli drzvani zakon i da to zele rijesiti na entitetskom nivou.

08-06-2013 at 08:40 | Ukljuèi u odgovor
prika621
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 10
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

gledam ovo dogadjanje naroda ispred parlamenta i nesto me strasno podsjeca na dogadjanje naroda tamo negdje devedesetih.tada je to bilo u organizaciji slobodana milosevica, a zivo me zanima ko li sada stoji iza ovog dogadjanja.oni malo stariji sjetit ce se karavane mitingasa koje su defilirale jugoslavijom i trazile smjenu ovih ili onih politicara.i tada su se potpisivale peticije istina u politici,a ne na internetu.svi znamo kako je to zavrsilo.strah me da se i ovo ne zavrsi slicno.ljudi spustite tenzije.

08-06-2013 at 08:51 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JMBG jer me se tièe

citat:
sabo wrote:
Može li mi neko pojasniti
Iz kojeg razloga se ne mogu izdati JMBG?


Suština problema je što ove levatine iz genocidnog entiteta žele da se matièni brojevi dodjeljuju na naèin da se zna ko je iz genocidne tvorevine a ko iz FBiH!! 


<br /><br /><br /><br />

08-06-2013 at 11:16 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: JMBG jer me se tièe

Sve se svodi na to da politièari iz RS-a evo veæ godinama ubjeðuju svijet da država BiH ne može funkcionisati, te koriste svaku priliku da to i "dokažu". Odatle i ovolika njihova dreka o "bebama teroristima".
Meðunarodna zajednica zna šta oni rade i prstom neæe da mrdnu. što se njih tièe možemo se mi ovako još 300 godina patit'. Srpski politièari to znaju, MZ takoðer zna da srbi to znaju....

Dokle æemo se mi ovako natezat' i šta æe na kraju od svega ovog ispast'...? Pojma nejmam

08-06-2013 at 11:16 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: JMBG jer me se tièe

Ovdje je, po obièaju, nekima interes držati državu u blokadi (kome li, pitam se!?). Moglo se jednostavno odustati od JMBG-a i uvesti LIB, kako je praksa u EU. Uzevši u obzir da k'o fol težimo toj EU, ovo bi valjda bilo i logièno jer prije ili kasnije æe se LIB morati uvesti, kao jedan od uslova EU.

Ali, kao što rekoh, to bi bilo prejednostavno i ne bi bio još jedan u nizu razloga za blokadu države.

08-06-2013 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
sabo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-01-2009
Odgovori: 39
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JMBG jer me se tièe

citat:
laly wrote:
Ustavni sud BiH donio je presudu kojom se izvan snage stavlja državni Zakon o matiènom broju i ona je službeno stupila na snagu 12. februara, kada je objavljena u Službenom glasniku BiH.
Od 12. februara situacija je takva da službenici Ministarstava unutarnjih poslova nemaju više nikakve zakonske osnove i uporišta da dodjeljuju i upisuju novoroðenoj djeci jedinstveni matièni broj, odnosno da ih upisuju u matiène knjige roðenih.

u sustini svadja je i oko teritorija i oznaka za tertitoriju, a takodje jer zakon je predidjao i izmjene za mjesta koja imaju dvije rijeci u imenu. uglavnom, ocito je da se politika iz RS ne zeli drzvani zakon i da to zele rijesiti na entitetskom nivou.



Kako može Ustavni sud Bosne i Hercegovine staviti jedan zakon van snage a da nema novog funkcionalnijeg zakona...
Kao najveæi sud u jednoj državi samim èinom stvara bezzakonje,nije li to greška Ustavnog suda?

A meðunarodna zajednica koja je svjesno ili nesvjesno, odobrila jednom dijelu Bosne i Hercegovine naziv Republika ,treba da ispravi
svoje greške i ukine taj naziv, u prevodu ne prizna okupaciju države i jasno pokaže "demokratske" vrijednosti i poštuje ljudska prava...
Ti biznismeni su sigurno došli iz država kojima je i bio cilj da u haosu opljaèkaju i ono malo bosanskog blaga i duše...Briga njih za djecu i narod,njima je bitno da imaju robove u torovima...i ne igra ulogu da li je Bosanac,Nijemac. srbin ili neko drugi...
Još im treba isplatiti to što su došli da varaju
Sve su to oni kulturno i demokratski i zakuhali...
Igraæe meèka i pred njihovom kuæom,samo dok njihov narod shvati srž demokratije...
08-06-2013 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
sabo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-01-2009
Odgovori: 39
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: JMBG jer me se tièe

citat:
MelMel wrote:
Pa nije medjunarodna zajednica donijela presudu o maticnim brojevima!

Krivite lokalne nesposobnjakovice ciji su prstici u taj cirkus upetljani.

Ne kazem da je medjunarodna zajednica cvjecka, ali mi bude smjesno kas se krivac za sve lokalne lopovluke i nesposobnosti pocne traziti i u medjunarodnoj zajednici.

Tvoj komentar je na nivou osobe koja tek ulazi u pubertet
Odaješ priznanje krvoloènim mentorima što govori o tvom sopstvenom karakteru a samim tim i nezainteresovanošæu da se bilo kakvim naèinom boriš za Bosnu i Hercegovinu kao državu.
Lokalni lopovi su u svakom sluèaju proizvod "meðunarodne zajednice" kao diktatora globalizacije
08-06-2013 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : JMBG jer me se tièe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice